Autor Téma: Chov včel - všeobecně  (Přečteno 37326 krát)

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #400 kdy: Duben 15, 2018, 05:59:05 odpoledne »
Včelky samotářky jsou nenáročné. Použít můžeš dřevo (jakékoliv), bambus, dutá stébla (jsem spíš pro dřevo, protože vydrží dýl). Dutinky by měly být široké 3-8mm (odpovídá to různým druhům včelek samotářek) a nesmí být průchozí skrz. Na délce dutinek nezáleží.

Každý hmyz má jiné nároky, ale nikdy není vyloučeno, že se ti tam zabydlí i něco jiného. Četla jsem o hmyzí "kukačce", která někdy klade samotářkám svoje vajíčka do jejich domečků. Je určitě fajn, když vchod směruješ na jih /jihovýchod. Pravděpodobnost osídlení samotářkami je vysoká.
Na výšce umístění špalku asi nezáleží.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #401 kdy: Duben 15, 2018, 09:41:05 odpoledne »
ta kůra na sobě je taky fajn na škvory, berušky, a ostatní predátory konzumující mšice.

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #402 kdy: Duben 16, 2018, 12:03:57 odpoledne »
Střihauky majó na řiti kleště keréma prokusujó ušní bubny  :"no":  :D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #403 kdy: Duben 16, 2018, 12:18:35 odpoledne »
A proto su hluché, jako pařez.....jsou to velmi významní predátoři mšicí,v  komerčních sadech se  používají igelitové pytlíky , děrované a naplněné hoblinama, pověšený do korunky stromu,nebo v páleném květináču, hore dnem s kartonkem aby ty hobliny nevypadaly....Taky rulička vlnité lepenky udělá svoje.

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #404 kdy: Duben 16, 2018, 06:09:18 odpoledne »
My se teď pustíme do výroby čmelína. To bude krapet složitější, než vyvrtat pár děr do špalku, ale taky to zmákneme  :) ... Prostě dostatek různorodých opylovačů je priorita.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #405 kdy: Duben 17, 2018, 10:35:13 dopoledne »
Nikde nemůžu najít jestli včelky sbíraji pyl hlavně z kopřiv a trav. Našel jsem, že neni moc atraktivní, ale možná v době nouze sbírají. Nevíte?
http://vcelifarma.mypage.cz/menu/pyl

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #406 kdy: Duben 17, 2018, 11:03:07 dopoledne »
Květy kopřiv nevytváří nektar, takže hmyz nelákají. Opylují se větrem.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #407 kdy: Duben 18, 2018, 08:51:42 odpoledne »
Potřebuji přestěhovat včely..dvoje. Nějaká doporučení zkušených?

Cesta je nic moc...většina silnice 3.třídy( bude to kodrcat)...

Včelař nám radil mezi 3.a4.hodiniu ranní...je to polosamota u lesa...tudíž tma tmoucí...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #408 kdy: Duben 18, 2018, 10:04:00 odpoledne »
jenom ne na vozejku.....

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #409 kdy: Duben 19, 2018, 12:36:29 dopoledne »
Jak psal v jinem foru tak sem se rozhodl pro vcelareni hlavne a hlavne z duvody leceni vcelim jedem na tu moji chronickou borelku.ponevac mi jde v prvnim rade o vcli jako takove aby byli zdrave a abych si je mohl odebirat, tak mne zaujal samozrejme na doporuceni plentyho ul warre. docela sem si to nastudoval, jak nespim... prvni ul objednani a nejake dalsi dva ci tri na ceste. ma li tu nekdo z warre zkusenosti budu rad za ne. i kdyz je to tezke, nekod vcelari pro med, nekdo pro vceli jed, nekdo pro matky. Taky nedo chce mit dany rok hodne oddelku , kombonacii je hodne, takze rady sou takzke, ale obecne rady a vychytavky nie su spatne.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #410 kdy: Duben 19, 2018, 09:56:02 dopoledne »
No ono, ak chce byť včelár úspešný, / nechce včely dotovať z rodinného rozpočtu, ale chce byť v pluse/ nemôže sa zamerať len na jednu vec. Tam trošku vosku, tam trošku pelu, tam trošku medu, sem tam dáke žihadlo a k tomu opelený sad.... mnohý včelári sa venujú aj rozmnožovaniu a obchodovaniu z matkami a rodinami. Niektorý majú predajne, výkupy či stolárske dielne na výrobu vybavenia.

Na pár žihadiel netreba zrovna chovať včely. Ale ak to človeka chytí, a bude sa mu aspon trošku dariť, tak je to fajn koníček. Hlavne je človek zrazu bližšie k prírode.
Tak snáď si neprivodíš žihadlami dáku dalšiu alergiu.... :D

Čo sa týka waré, tak kamoši, tiež taký hipíci, to skúšali. Ale nedarilo sa im v tom, tak prešli na NN langhstróty.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #411 kdy: Duben 19, 2018, 11:51:40 dopoledne »
zacinam vcelarit kvuli jedne veci. i kdyby mne to mnelo stat 5oo mesicne a dotovat to, coz si myslim ze az tolik dotovat nebudu. A je jasne ze casem az se mi ulevy. V tej lecbe by se do pul roka mnelo zmiznout hlavne symtpmy. Ja sem ted ve smes na luzku, takze ked zrazu mam moznost lecby(vcelamy)jdu do toho. normalni system mi nic nenabizi a obvodacka uz kecala neco o duchodu. Takze jdu do vcel. na zacetk ked to vse vyjde jak ma tak budu mit tech 3 mozna 4 vcelsstva. coz mi staci.
Uvidim jestli zustanu u warre, ale rozhodl sem se prave pro tento druh ulu, ja zase znam lidi co v tom jedou leta i 10 let a sou spokojny.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #412 kdy: Duben 19, 2018, 10:00:14 odpoledne »
https://www.hithit.com/cs/project/4313/abbe-emile-warre-vcelareni-pro-kazdeho-prvni-ceske-vydani

Sponzorovali jsme to, má nám příští týden přijít 5 knih.. Jsem na tu knihu fakt zvědavý..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #413 kdy: Duben 20, 2018, 10:47:52 dopoledne »
Naši záknodárci při vstupu do práce odkládají rozum do šatny.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #414 kdy: Duben 20, 2018, 11:12:08 dopoledne »
ja sem si toho vsiml taky a podobne dopisi chodi vice vcelarum.
ja sem teda nastesti v lokalite kde nic neni, jen louky a nic se nepestuje a nejbliz se pestuje asi 2km vzdusnou carou a to stejne v bio rezimu. z ostatnych stran sou jen louky lesy a stare sady po nemcich a ruzne plane svestky tresne visne, jablone, lipova alej, i brectan by se nasel, kastan, liska, jiva atd. Este to musim dal pozorovat....
Ale zajima mne jina vec, sou dva spolky cesky svaz vcelaru a PSNV.
CSV mne vubec nezajima, par lidi sem osobne potkal a fakt s tou partou aspon v nasi lokalite nechchi mit nic spolecneho. Ale u PSNV jsem si vsiml nejake ne stagnace ale primo nejakeh krachu.
Na jejich strankach jen same stare veci, malo akci, kurzu, nejak sem potchytil ze sou uvnitrs nejake hadky.
Vi nekdo od tad vice, nebo je nekdo clenem prave PSNV, ja onehda clenem byl asi rok, kdyz sem zjistil ze nezacnu vcelarit jsem vystoupil, ale tedka je to nejake jine. Tak se ptam, popravde chci clenstvim jen mit jakoze uzavrenou pojistku kdyby mi vceli udelali neco sousedum nebo tak.
Vim ze neni nutne byt clenem CSV nebo PSNV.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #415 kdy: Duben 20, 2018, 12:46:48 odpoledne »
Mám dotaz na zdejší včelaře. Právě jsem si zakoupil produkt "Raw ambrosia" a hodlám jej konsumovat, resp. už jsem pár gramů snědl. Chutnalo to dobře. Má to mít různé positivní vlivy na lidské zdraví. Ptám se ale, zdali tímto našim malým pruhovaným tvorečkům nevzniká nějaká újma, když jim toto někdo odebere.  :bee: :bee: :bee: zatím nemám, tak se možná ptám blbě..

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #416 kdy: Duben 20, 2018, 01:09:24 odpoledne »
Ale teda rozbolelo mě břicho, musím říct. Nevím, jestli je to nezvyk nebo mám v hajzlu žaludek.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #417 kdy: Duben 20, 2018, 05:58:14 odpoledne »
Já už to možná psal, ale měl jsem nemocnou ruku, jak jsem pořád stříhal stromky a paznehty, a ruka bolela, křeče a nefungovala, prý jakési karpály, neb krpály....A navštěvujem se s kámošem a ten mi na tu ruku pokaždé píchnul pět žihadel. nu a ruka zase funguje, jak se patří, ale na dřinu už mám nůžky od makity s baterkou na hřbetě...Asi tak sedmkráte mi tu ruku kolem zápěstí opíchal a....včeličky nezklamaly.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #418 kdy: Duben 22, 2018, 10:52:11 dopoledne »
A co to je ta "RAW AMBROSIA"?!

Podle toho, co jsem se dočetl na Google předpokládám, že se jedná o pyl uložený v plástech a zakonzervovaný medem.. Tedy PERGA?

Zkušenější nám odpoví..

Med taky krademe a včely to dávají, tak asi i ten (odebraný v rozumné míře) pyl vydýchají..

Říká se, že lidé neochočili včely, ale že to včely si ochočili nás, lidi, aby jsme jim stavěli obydlí..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #419 kdy: Duben 22, 2018, 03:39:13 odpoledne »
Rád tě zase "vidím", Saladine :D
Člověk by řekl, že se jedná o nějakou kytku, ale oni (ti výrobci či dodavatelé) tak nazývají tzv. včelí chléb, což je pro mě také věc neznámá. Takže tak. Já se ptám z toho důvodu, kdyby to byla nějaké nekalá praktika lidí vůči včelám, tak bych si to už příště nekoupil, i kdyby se mi to osvědčilo. Nenávidím nekalosti... :bee:  "hold"  :christmas:  @-->

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #420 kdy: Duben 22, 2018, 03:45:10 odpoledne »

Říká se, že lidé neochočili včely, ale že to včely si ochočili nás, lidi, aby jsme jim stavěli obydlí..
To si s nama pekne zahravaji, takove uly jim delame a myslime na svoji dokonalost, ze jak jsme ty vcely ochocili a oni se nam potichu bzucave smeji BZZZ
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #421 kdy: Duben 25, 2018, 03:22:22 odpoledne »
Tak mi prisla prvni varka veci na vcelareni.
rozperak, dymak, rojacek, smetak rukavice, klobouk uz mam.
Dalsi varku budu davat dokopy, snazim se kupovat jen to nejdulezitejsi
chybi mi(nebo si myslim ze budu potrebovat)
kyselina mravenci, kyselina stavelova, klicka na matku,strupkovta folie,houbicky s lidlu a strikacka.

Jedn ul warre uz mam objednany, a na dalsich cechoslovacich maka shahaw.
budu vcelati vcelarit na dvou ruznych ulech warre a cechoslovak, uvidim mozna se mi casem jeden z nich zalibi vice a oddam se mu.
co vcelar to nazor. mate li nekdo zkusenejsi poznamku co jeste koupit na zacatek budu rad.
Jinak cehoslovak beru do mojej nadmorskej vysky 720 idealni
Kedny vcely mam objednane od nedalekeho vcelare, budou sice na mire langstrot 2/3 ale pouziju tuto metodu abych je dal do warre.
http://www.psnv.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=178%3Apremeteni-vcelstva-na-mezisteny&catid=61%3Apro-zacatecniky&Itemid=100
cechoslovaky by uz mneli prijit s vcelamy.
Primarne zacinam vcelarit kvuli chronicke borelioze, ktera mne jaksi pozira, zatim to nejvice odnasi nervovy system, takze zatim na vynos nekoukam.
Budu rad za rady do zacatku
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #422 kdy: Duben 27, 2018, 09:19:57 odpoledne »
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #423 kdy: Duben 27, 2018, 09:28:52 odpoledne »
Klidně Fšude..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #424 kdy: Duben 27, 2018, 11:57:11 odpoledne »
Včely slaví vítězství. Evropská unie zakázala neonikotinoidy. Češi byli proti
Úplný zákaz světově nejrozšířenějších insekticidů začne platit během šesti měsíců. Hlavním argumentem je ochrana včel i divokého hmyzu, který přenáší pyl.
Česká republika spolu s Maďarskem, Rumunskem a Dánskem hlasovala proti.

zdroj: http://denikreferendum.cz/clanek/27536-vcely-slavi-vitezstvi-evropska-unie-zakazala-neonikotinoidy-cesi-byli-proti
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #425 kdy: Duben 28, 2018, 06:38:35 dopoledne »
paráda, dopadlo to dobře, český úředník se opět projevil jako největší škůdce na světě....

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #426 kdy: Duben 28, 2018, 06:41:30 dopoledne »
Včely slaví vítězství. Evropská unie zakázala neonikotinoidy. Češi byli proti
Úplný zákaz světově nejrozšířenějších insekticidů začne platit během šesti měsíců. Hlavním argumentem je ochrana včel i divokého hmyzu, který přenáší pyl.
Česká republika spolu s Maďarskem, Rumunskem a Dánskem hlasovala proti.

zdroj: http://denikreferendum.cz/clanek/27536-vcely-slavi-vitezstvi-evropska-unie-zakazala-neonikotinoidy-cesi-byli-proti
Nejsem si vůbec jist, jestli to dobře chápu ? Znamená to tedy, že se povedla dobrá věc ? Mezi neskutečnou ruskou armádou všech těch jobovek, které se na lidi denně valí, vykouklo něco dobrého ? Mně se nechce věřit tomu, že by EU spáchala nějakou positivní věc...prosím o případné vyvedení z omylu  @-->

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #427 kdy: Duben 28, 2018, 02:49:50 odpoledne »

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #428 kdy: Duben 28, 2018, 03:01:06 odpoledne »
Vzhledem k tomu, že k nám ta sršeň nedoputovala za statisíce let přes Asii, tak to nebude zase tak horké. Už vidím, jak asijský sršeň zdolává slovenské chotáre nebo Šumavu.

Inu, Rusko už po tisíce let chrání Evropu před asijskými Ruská armádami :D A mi jim tam posíláme na oplátku Hitlery a Napoleony
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #429 kdy: Duben 28, 2018, 04:31:56 odpoledne »
Doufejme, že máš pravdu  :) A kdyby ne, tak máme ještě pár let na přípravu. Japončíci je, mimo jiné, mlátí dřevěnýma tyčema s plochým koncem, jak jsem se dočtl na wikipedii. Čili nějaká obdoba plácačky na mouchy. Tedy jde jenom o to, pořídit si vhodný skafandr a můžem vyrazit do boje.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #430 kdy: Duben 28, 2018, 05:59:12 odpoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #431 kdy: Duben 28, 2018, 06:13:43 odpoledne »
To milo1944: A o čem se tady asi bavíme ? ??? :D

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #432 kdy: Duben 28, 2018, 08:40:04 odpoledne »
Předpokládám, že je to řečnická otázka.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #433 kdy: Duben 29, 2018, 10:00:40 dopoledne »
inu zakaz pesticidu zdrazi repku  a tim i cukr.....
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #434 kdy: Duben 29, 2018, 12:19:00 odpoledne »
Bartolomeji Bartolomeji :D Cukr se nedelá z repky, ale z repy.  ::) Teda kedysi. Dnes se delá hlavne cukrový invert ze škrobu.

Ono ak sa zakáže dáke svinstvo, tak ho pravdepodobne vymenia za iné svinstvo. Akurát sa zmení kapsa, kam pôjdu zisky....  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #435 kdy: Duben 29, 2018, 12:49:33 odpoledne »
sory sem se preklp, to vis mam uz papiry na hlavu.
ale k tomu invertu, zrovna sem to vcera studoval, a jako zacatecnik nebudu mit medocukrove cesto, a nebo pekne drahe. Nejak sem hledal nejake objektivne recenze na krmiva typu apivital. v nektercyh pripadech je dobre krmit prave cestem.
je mi jasny ze kdyz krmite nepotrebujete aptivital mate svoje medocukrove cesto, pouzivate nekdo tydle nahrazky.?dik
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #436 kdy: Duben 30, 2018, 09:42:33 odpoledne »
Nikdy jsem medocukrové těsto nepoužil, na co ho potřebuješ? Letos už je na něj stejně pozdě, včely se jím nekrmí. :bee:

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #437 kdy: Květen 04, 2018, 12:53:29 dopoledne »
Jeden  můj zas zvlaštní dotaz.  Čím natřít zavíčkované zásoby? Půjde to potravinářskou barvou?
třeba https://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/barva-do-pozivatin-zluta-5-g?utm_source=google&utm_medium=shopping&gclid=EAIaIQobChMIutO8ms7q2gIVSrftCh1y8wB4EAQYBSABEgJYNfD_BwE

Chci zkusit teorii, že přes léto neodvíčkuji zásoby, tak může být v nejhornějším medníku jen cukr a celý rok ho nepřesunou, tak nedojde ke kontaminaci s medem.



Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #438 kdy: Květen 04, 2018, 09:53:11 odpoledne »
A na čo je to dobré ?
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #439 kdy: Květen 05, 2018, 09:12:22 odpoledne »
No, na co?

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #440 kdy: Květen 05, 2018, 10:39:38 odpoledne »
no schválně, na co?  :bee:   :bee:   :bee:
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #441 kdy: Květen 06, 2018, 12:02:35 dopoledne »
mne to taky zajima....? :pa:
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #442 kdy: Květen 07, 2018, 06:49:33 dopoledne »
Kdyby včely nepřesouvali zásoby, tak by nedocházelo k smíchání cukru s medem. Tak bych mohl nechat 20kg cukr v zásobach celý rok v úlu. Netuším jaký bude mít vliv, když včely budou mít obrovské zásoby po celý rok.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #443 kdy: Květen 07, 2018, 12:45:54 odpoledne »
Žluté Česko? Půda zmrtví, těm, co vládnou agrobyznysu, je ale jedno, co bude za 10 let, říká Hruška

U řepky se používá nejvíce glyfosátu na hektar, herbicidy a pesticidy se navíc dostávají do podzemních vod, upozorňuje přírodovědec Jakub Hruška. Kvůli přístupu zemědělců podle něj vyhyne hodně půdní flóry a fauny. Přitom se ukazuje, že biopaliva první generace vůbec nejsou tak dobrá v úspoře emisí CO2. Řepka je prý symptomem doby. Zemědělci jsou pragmatici, jim to vyhovuje, myslí si Hruška. Velké firmy v agrobyznysu podle něj nezajímá, co bude za deset let, zajímá je to, co bude na konci roku, kolik vydělají a jaké rozdělí dividendy.

https://video.aktualne.cz/dvtv/zlute-cesko-cekaji-nas-potize-pole-s-repkou-se-extremne-hnoj/r~0995a0ca511f11e8a79a0cc47ab5f122/

zdroj: www.aktualne.cz
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #444 kdy: Květen 07, 2018, 11:04:50 odpoledne »
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline martas

  • ***
  • Příspěvků: 16
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #445 kdy: Květen 09, 2018, 11:41:21 dopoledne »
Kdyby včely nepřesouvali zásoby, tak by nedocházelo k smíchání cukru s medem. Tak bych mohl nechat 20kg cukr v zásobach celý rok v úlu. Netuším jaký bude mít vliv, když včely budou mít obrovské zásoby po celý rok.
Tímhle už se zabývalo spousta lidí - aktuálně mě napadá Leoš Dvorský, který to docela dost propaguje. Nazývá to "Medná komora". Původně tam taky dal cukr, ale včely mu to postupně vyměnily za med.
https://www.vcelarskenoviny.cz/index.php/joomla-page/54-vcelarska-praxe/191-kouzla-s-mednou-komorou
http://dvorsky.leos.sweb.cz/Sance_pro_vcely/med_komora_v_NN_2.pdf
Tj. včely občas mohou otevírat i zavíčkované zásoby, o tom jsem se loni přesvědčil osobně.
Myslím, že my malí včelaři máme touto dobou na práci dost jiných věcí než shánět barvu na natírání zavíčkovaných zásob  :) 

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #446 kdy: Květen 10, 2018, 01:54:34 odpoledne »
Chtěl jsem to hlavně kvůli tomu, aby měli pocit, že maji hodně medu, tak by plodovali a zas plodovali.:)

Myslíte, že Jasan je skvělý strom pro včely? Kvete v dubnu.
http://pyly.cz/informace-pro-alergiky/pylovy-kalendar-aneb-co-kdy-kvete

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #447 kdy: Květen 10, 2018, 02:54:01 odpoledne »
Sahaw, ty prosím nemysli, ale študuj.  :-\

Tu máš  zoznam
http://jjvcela.sweb.cz/soubory/vcely23.html
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #448 kdy: Květen 10, 2018, 03:08:17 odpoledne »
Sahaw, to máš to stejné, jako s těma kopřivama. Jasany jsou opylovány větrem, tzn. tomuto způsobu jsou přizpůsobené a to např. tak, že sice tvoří velké množství pylu, ALE netvoří nektar, takže nejsou pro včely tak zajímavé.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #449 kdy: Květen 10, 2018, 03:17:39 odpoledne »
To samé kukuřice, ale včelky jdou po pylu kukuřice.:)

Jasan je na seznamu, ale jiný druh.
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0812/pyl-a-jeho-zdroje