Autor Téma: Chov včel - všeobecně  (Přečteno 21605 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #450 kdy: Květen 04, 2018, 12:53:29 dopoledne »
Jeden  můj zas zvlaštní dotaz.  Čím natřít zavíčkované zásoby? Půjde to potravinářskou barvou?
třeba https://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/barva-do-pozivatin-zluta-5-g?utm_source=google&utm_medium=shopping&gclid=EAIaIQobChMIutO8ms7q2gIVSrftCh1y8wB4EAQYBSABEgJYNfD_BwE

Chci zkusit teorii, že přes léto neodvíčkuji zásoby, tak může být v nejhornějším medníku jen cukr a celý rok ho nepřesunou, tak nedojde ke kontaminaci s medem.

Offline plenty

• Moderuje
« Odpověď #451 kdy: Květen 04, 2018, 09:53:11 odpoledne »
A na čo je to dobré ?
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Včeliš

« Odpověď #452 kdy: Květen 05, 2018, 09:12:22 odpoledne »
No, na co?

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #453 kdy: Květen 05, 2018, 10:39:38 odpoledne »
no schválně, na co?  :bee:   :bee:   :bee:
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #454 kdy: Květen 06, 2018, 12:02:35 dopoledne »
mne to taky zajima....? :pa:
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #455 kdy: Květen 07, 2018, 06:49:33 dopoledne »
Kdyby včely nepřesouvali zásoby, tak by nedocházelo k smíchání cukru s medem. Tak bych mohl nechat 20kg cukr v zásobach celý rok v úlu. Netuším jaký bude mít vliv, když včely budou mít obrovské zásoby po celý rok.

Offline plenty

• Moderuje
« Odpověď #456 kdy: Květen 07, 2018, 12:45:54 odpoledne »
Žluté Česko? Půda zmrtví, těm, co vládnou agrobyznysu, je ale jedno, co bude za 10 let, říká Hruška

U řepky se používá nejvíce glyfosátu na hektar, herbicidy a pesticidy se navíc dostávají do podzemních vod, upozorňuje přírodovědec Jakub Hruška. Kvůli přístupu zemědělců podle něj vyhyne hodně půdní flóry a fauny. Přitom se ukazuje, že biopaliva první generace vůbec nejsou tak dobrá v úspoře emisí CO2. Řepka je prý symptomem doby. Zemědělci jsou pragmatici, jim to vyhovuje, myslí si Hruška. Velké firmy v agrobyznysu podle něj nezajímá, co bude za deset let, zajímá je to, co bude na konci roku, kolik vydělají a jaké rozdělí dividendy.

https://video.aktualne.cz/dvtv/zlute-cesko-cekaji-nas-potize-pole-s-repkou-se-extremne-hnoj/r~0995a0ca511f11e8a79a0cc47ab5f122/

zdroj: www.aktualne.cz

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #457 kdy: Květen 07, 2018, 10:18:20 odpoledne »
Kdyby včely nepřesouvali zásoby, tak by nedocházelo k smíchání cukru s medem. Tak bych mohl nechat 20kg cukr v zásobach celý rok v úlu. Netuším jaký bude mít vliv, když včely budou mít obrovské zásoby po celý rok.
No co, budou se válet na česně a lítat k sousedkám na návštěvu.  :bee:
Sahawe myslím, že ohledně chovu včel těžko objevíš něco nového, ale klidně experimentuj.  "hold"

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #458 kdy: Květen 07, 2018, 10:24:08 odpoledne »
Řepka je teď v plném květu, ale nejsou na ní vidět včely. Napadají mě jen dvě vysvětlení. Buď jim ta chemie opravdu smrdí a odmítají tam létat, nebo je té řepky už tolik, že na hektar vychází příliš málo včel.

Offline plenty

• Moderuje
« Odpověď #459 kdy: Květen 07, 2018, 11:04:50 odpoledne »

Offline martas

« Odpověď #460 kdy: Květen 09, 2018, 11:41:21 dopoledne »
Tímhle už se zabývalo spousta lidí - aktuálně mě napadá Leoš Dvorský, který to docela dost propaguje. Nazývá to "Medná komora". Původně tam taky dal cukr, ale včely mu to postupně vyměnily za med.
https://www.vcelarskenoviny.cz/index.php/joomla-page/54-vcelarska-praxe/191-kouzla-s-mednou-komorou
http://dvorsky.leos.sweb.cz/Sance_pro_vcely/med_komora_v_NN_2.pdf
Tj. včely občas mohou otevírat i zavíčkované zásoby, o tom jsem se loni přesvědčil osobně.
Myslím, že my malí včelaři máme touto dobou na práci dost jiných věcí než shánět barvu na natírání zavíčkovaných zásob  :) 

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #461 kdy: Květen 10, 2018, 01:54:34 odpoledne »
Chtěl jsem to hlavně kvůli tomu, aby měli pocit, že maji hodně medu, tak by plodovali a zas plodovali.:)

Myslíte, že Jasan je skvělý strom pro včely? Kvete v dubnu.
http://pyly.cz/informace-pro-alergiky/pylovy-kalendar-aneb-co-kdy-kvete

Offline Dag Björndal

• Moderuje
« Odpověď #462 kdy: Květen 10, 2018, 02:54:01 odpoledne »
Sahaw, ty prosím nemysli, ale študuj.  :-\

Tu máš  zoznam
http://jjvcela.sweb.cz/soubory/vcely23.html
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #463 kdy: Květen 10, 2018, 03:08:17 odpoledne »
Sahaw, to máš to stejné, jako s těma kopřivama. Jasany jsou opylovány větrem, tzn. tomuto způsobu jsou přizpůsobené a to např. tak, že sice tvoří velké množství pylu, ALE netvoří nektar, takže nejsou pro včely tak zajímavé.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #464 kdy: Květen 10, 2018, 03:17:39 odpoledne »
To samé kukuřice, ale včelky jdou po pylu kukuřice.:)

Jasan je na seznamu, ale jiný druh.
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0812/pyl-a-jeho-zdroje

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #465 kdy: Květen 10, 2018, 03:26:14 odpoledne »
No moc ne, jen v oblastech, kde není skoro nic jiného.

A když v té tabulce není u těch dvou druhů jasanu žádná poznámka o tom, jaký to je pro včely zdroj pylu, neznamená to, že to pro ně zdroj pylu není? Fakt nevím, zas tak pečlivě jsem to nečetla, jen jsem na to mrkla.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #466 kdy: Květen 10, 2018, 04:02:13 odpoledne »
No fakt je, že v dnešní době včely sbírají pyl i z některých rostlin, které nedávají nektar... Docela by mě zajímalo, jak to bylo v minulosti. Napadla mě myšlenka, že to není úplně přirozené a že k tomu byly včely přinucené změnou skladby rostlin. Když bylo dřív rostlinstvo mnohem více růzorodé, zdržovaly by se na rostlinách nedávajících nektar? Proč by opylovaly rostliny, které jsou vývojem uzpůsobené na opylení větrem?

Online votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #467 kdy: Květen 10, 2018, 07:13:34 odpoledne »
mne by spáše zajímalo, jestli včeličky dokážou odfiltrovat většinu škodlivých látek používaných v zemědělství.....nevíte, jestli to někdo zkoušel, nebo ....napadá mne laboratoř ve štýrském hradci, co má smlouvu s demeterem, u nás nevím kde, za rozumné náklady....

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #468 kdy: Květen 10, 2018, 07:24:39 odpoledne »
Našla jsem tohle, jestli je to opravdu tak, tak je to fajn... no a vysvětlovalo by to, proč je poslední roky včelí bodnutí agresivnější  ???

http://www.rozhlas.cz/regina/denik/_zprava/mestsky-med-je-kvalitni-skodlive-latky-vcely-transformuji-do-jedu-v-zihadle--1208065

Online votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #469 kdy: Květen 13, 2018, 09:10:51 odpoledne »
potřebuju vědět, zdali jste se někdo nesetkali s motivačním krmením včel. Měly by se do krmení včely dodávat nějaké ovocné látky, jak mošt z hrušek, jablek, švestek a včely by na jaře vyhledávaly květy ovoce, které papkaly v krmení....Já to četl v ovocnářské edici ŠKOLA OVOCNÁŘE z roku 58...říkají tomu školení včel.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #470 kdy: Květen 13, 2018, 09:46:43 odpoledne »
Ono nestačilo Politické Školení Mužstva?!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #471 kdy: Květen 13, 2018, 10:13:07 odpoledne »
Nic bych jim do krmení nedával. Ví nejlíp, kam mají lítat. A spoustu rostlin opyluje i vítr.
Všimli jste si, že už kvetou akáty? Takhle brzo to teda nepamatuju.

Offline martas

« Odpověď #472 kdy: Květen 16, 2018, 10:39:40 dopoledne »
Myslím, že to "motivační krmení" je nesmysl, protože:
-mošt z ovoce chutná jinak než nekter z květů téhož stromu
-včely nejlíp stráví čisté jednodušší cukry, jakékoliv jiné látky z ovocného moštu by jim akorát plnily výkalové vaky (pokud by je teda vůbec pozřely)
-krmí se většinou v červenci nebo srpnu, stromy kvetou další rok v dubnu. Tou dobou už jsou v úle jiné včely (které "školení" neabsolvovaly ;-)
-včely si zdroj snůšky vybírají podle vydatnosti, ne podle chuti. Když jabloně kvetou zároveň s řepkovým polem, zůstanou jabloně neopylené, i kdybych lil jablečný mošt do úlů horem dolem.

potřebuju vědět, zdali jste se někdo nesetkali s motivačním krmením včel. Měly by se do krmení včely dodávat nějaké ovocné látky, jak mošt z hrušek, jablek, švestek a včely by na jaře vyhledávaly květy ovoce, které papkaly v krmení....Já to četl v ovocnářské edici ŠKOLA OVOCNÁŘE z roku 58...říkají tomu školení včel.

Online votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #473 kdy: Květen 16, 2018, 12:27:05 odpoledne »
určitě bych to nezkoušel, jen jestli to nemělo pokračování, první zmínka je před šedesáti lety a druhá před padesáti lety, nic podrobného nevím, první vsázeli na přírodní produkty, ti druzí na umělé.Jen mne to zaujalo, že se  i tohle řešilo....