Autor Téma: Chov včel - všeobecně  (Přečteno 37418 krát)

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #300 kdy: Březen 23, 2016, 07:15:59 odpoledne »
Dnes jsem objednala nové úly pro nové včely na nové místo... :bee: :bee: :bee:

Vyzkouším úly zateplené ovčí vlnou....nějak se mi ten polystyren protiví....pán byl velice ochotný, má toho hodně...ale mám čas do května...

A výsledky dopadly dobře...mám včely bez moru i varoázy... :bee: :bee: :bee:

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #301 kdy: Duben 06, 2016, 11:35:35 odpoledne »
Včelaři si oddychli, varroáza úly neplení. Objevují se ale ohniska moru

Zdroj: http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/vcelari-si-oddychli-varroaza-uly-nepleni-objevuji-se-ale-ohniska-moru-20160404.html


Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #302 kdy: Duben 17, 2016, 08:44:31 odpoledne »
Kontrola včel včera...jedno včelstvo se mi zdá výrazně slabší i málo zaplodované...snad se holky rozjedou...matka vypadá ok.
Ostatní dvě v pořádku...

Offline most

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #303 kdy: Květen 05, 2016, 10:03:27 odpoledne »
Možná je všechno je jinak, ......to ale neznamená, že nebudeme včela..řit ( samo o sobě kouzelné slovo  :-[), není to slovensk včelařiť ?
http://www.osel.cz/5747-vcely-nejsou-pro-urodu-moc-dulezite.html.
Jen z mého pohledu "zahrádkáře" , který letos chce zapojit včely . Na angreštu dva čmeláci, jedna samotářka, jedna pestřenka žádná včela,
na švestce -  na každém druhém květu mravenci ( k mraveništi lesních  30m ), sem tam samotářka včely nikde, ......to tak holky pracovité, kde jste? nejbližší včelín na dohled - 100m , řepka nikde a les a ni maliny zatím nemedují. No možná včelař dokrmuje :D.
Možná budeme muset chovat mravence, ale kde vezmeme ten med? To je na samostatné vlákno - Jak sebrat med nebo aspoň medovici  mravencům - navrhuji vpvořit "tunel přes včelín"

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #304 kdy: Květen 11, 2016, 05:08:43 odpoledne »
Osud trubců je nemilosrdný. Oplodní královnu a zemřou

Samotný název trubec používáme v lidském pojetí spíše hanlivě. Bez trubců by se ale život v úle zastavil a včelstvo by zaniklo. Právě trubci jsou nositeli genetické informace. A jaro je symbolem množení. O tom, jakou mají trubci úlohu, hovořil pardubický včelař a propagátor včelařství a medu Evžen Báchor.

http://www.rozhlas.cz/kraje/hobby/_zprava/1610866

Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #305 kdy: Květen 14, 2016, 09:59:04 odpoledne »
 @--> "hold" :bee:

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #306 kdy: Květen 14, 2016, 10:31:18 odpoledne »
No pravda je takova, ze to vcely delaji pro sebe, clovek jim to jen bere. Ale i to je duvod k vdecnosti!
Praktikující cynik

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #307 kdy: Květen 15, 2016, 12:08:06 dopoledne »
No, já svoje  nástavkový úly vynesl na hůru nad průjezdem, naskládal do nich prázný rámky a pravil, že přijde čas, abych se tomu věnoval. Jenže, člověk míní a včely mění a tak mám úly plné včel, které se tam přistěhovaly bůhví odkud. A tak se v mé rozpolcené duši rvou dva, až  tři votroubci...
jeden by zůstal v poloze pozorovatele a bez zásahu lidské ruky by to nechal bujet, pracovat, aby věděl, co se stane když... Ten druhej, hospodář by chtěl vše uvést do pečlivého a racionálního stavu, a pilně se o vše starati, protože to ten navrchu tak zařídil. Nu a ten třetí by to nechal nějakýmu včelařovi, kterýmu ty včely ulítly aji s těma úlama, páč času zrovínka není....
No a já sám jsem z toho taky zkoprnělej a rozličnej.....

Offline most

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #308 kdy: Květen 18, 2016, 06:17:06 odpoledne »
Napadá někoho proč se včely v hojném počtu slétají na popel z papíru. Zpracovávají jej na něco nebo z něj něco potřebují?

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #309 kdy: Květen 21, 2016, 07:34:35 odpoledne »
Myslím, že jedny včely provedly tichou výměnu matky....značenou matku jsem nenašla, zato několik matečníků...je tam hodně plodu, dělnlčího i trubčího na rámcích...co myslíš, Plenty?...volnou stavbu trubčiny v podmetu jsem odstranila...

U ostatních dvou včelstev jsem matku našla, matečníky tam nebyly...plodu dostatek.

Jinak jsem koupila asi blbě mezistěny...rámky jsou plné medu a bortí se to....to se mi stalo loni u dvou rámků...letos ve všech včelstvech u několika...zborcené kousky jsem vzala(už mi přes síto kapká med...asi řepkový "hold") ... předpokládám, že si ty rámky dostavějí.

Jinak ve všech včelstvech dostatek pylu a medu.... :bee: :bee: :bee:

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #310 kdy: Květen 22, 2016, 04:12:47 odpoledne »
Tichá výmena v tomto období je málo pravdepodobná aj keď nemožná nie je.
Najskôr sa včely vyrojili alebo chcú vyrojiť. To sa dá zistiť len pozorovaním viacerých znakov. či je vo včelstve plod, akého je veku, či sú ešte vajíčka, v akom štádiu sú matečníky. Tichú výmenu matky môžeme rozoznať podľa postavenia matečníkov - materských buniek a ich počtu.  Medzisteny aby držali váhu medu dáme včelstvám aspoň 1x preplodovať. Netreba sa obávať, že med z diela v ktorom bol plod je iný alebo menej hodnotný. Robil som niekoľko sezón pokusy a med z panenských rámikov a preplodovaných vykazoval v laboratóriu tie isté merateľné hodnoty. Zároveň dodávam, že bežný rámik má byť vo včelstve 4 maximálne 5 rokov a to max 2 roky v plodisku a 3 v medníku. Obmena diela a kolobeh vosku sú veľmi dôležité aspekty zdravého obhospodarovania včelstiev.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #311 kdy: Květen 22, 2016, 08:24:41 odpoledne »
Plenty, díky za cenné informace. Je možné, že se vyrojily...i když se mi zdá, že je tam včel nejvíc ze všech...přecejen tam jezdíme jen o víkendech. Nebo je možné, že se matička schovala opravdu důkladně, ale byly tam ty matečníky...nevím. Plod je tam různého stáří...

Já jsem dala mezistěny do všech nástavků...do prvních dvou jen dozadu a ve třetím jsem to nakombinovala se soušemi...mateří mřížky jsem tam neměla, takže plod byl i nahoře....
Nosí hodně...kvete kolem spoustu řepky a louky také kvetou....a pak stromy samozřejmě....takže myslíš, že bych mohla si trochu medu tak za 14 dní - 3 týdny vzít? Loni jsem poprvé točila až v červenci....

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #312 kdy: Květen 22, 2016, 10:45:08 odpoledne »
Dobromilko ešte raz: Najskôr sa včely vyrojili alebo chcú vyrojiť. To sa dá zistiť len pozorovaním viacerých znakov. či je vo včelstve plod, akého je veku, či sú ešte vajíčka, v akom štádiu sú matečníky.      Doštuduj si vývoj matky, koľko trvá od vajíčka po vyliahnutú matku, kedy včely viečkujú matečníky a čo sa vtedy vo včelstve deje....   
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #313 kdy: Květen 22, 2016, 10:50:48 odpoledne »
Vím jak dlouho trvá vývin matky...ve včelách jsem byla v dubnu a pak včera...nerozebírala jsem je každý týden...moc tě nechápu, ale to je jedno...
Napsala jsem, jaký stav jsem ve včelstvech měla včera...

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #314 kdy: Květen 22, 2016, 11:16:26 odpoledne »
Pozri je to úplne jednoduché:  sú vo včelstve vajíčka ?  Ak áno vieme koľko dní je štádium vajíčka a minimálne pred toľko dňami tam matka bola alebo je ak nie sú natiahnuté náhradné matečníky na robotníčom plode čo by dávalo iný záver.   Ďalšia vec ak sú tam rojové matečníky a ani jeden nie je zaviečkovaný tak matka tam je. Keď včely zaviečkujú prvý matečník a to sa deje na určitý deň od položenia vajíčka- pôvodná matka si berie časť včiel a ide si hľadať nový domov. Včelári to nazývajú rojenie  :bee:   Chápem, že nechápeš, na začiatočníčku v pohode len si treba doštudovať a naštudovať niektoré povedzme základné veci, pojmy, fakty, kalendárium, deje vo včelstve. Nie je to nič strašné na učenie len to proste treba vedieť. A vedieť to použiť.

tu sú fotky matečníkov, každý naznačuje iní dej a proces vo včelstve  ;)

 


Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #315 kdy: Květen 22, 2016, 11:19:48 odpoledne »
Jo, díky...

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #316 kdy: Květen 22, 2016, 11:33:22 odpoledne »
 :bee:
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #317 kdy: Květen 23, 2016, 08:26:44 odpoledne »
Vyrojily se...hodně blbě...doteď jsem to řešila...víc k tomu rozepisovat nebudu,ať nejsem za blbce...naštěstí se mi nabídli kamarádi senioři včelaři s radami i pomocí....

Jsem začátečník a dlouho budu....a roj jsem měla poprvé...ale všechno je jednou poprvé....
Tak zítra hned po práci hurá za  :bee: :bee:

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #318 kdy: Květen 23, 2016, 08:36:16 odpoledne »
Sahawovi také přiletěly včely.. Ne a ne si nalézt do připraveného úlu. Zřejmě už si budují dílo u sousedů pod střechou..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #319 kdy: Květen 25, 2016, 08:12:33 odpoledne »
Roj se, bohužel, nepodařilo odchytit...pouze jeho část...zbytek s matkou odletěl...tak se včelky seznamují s novou matičkou...

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #320 kdy: Květen 27, 2016, 11:56:44 odpoledne »
Rojení včel dosahuje vrcholu, nejlépe pomohou včelaři

Když někdo objeví na zahradě roj včel, rozhodně by se jej neměl pokoušet zlikvidovat vlastními silami. Nejlepší cestou je přivolat na místo včelaře, který má potřebné znalosti i vybavení, aby si s bodavým hmyzem poradil.

„Včely se rojem přirozeně rozmnožují a v tomto období je rozmnožovací pud včel na vrcholu. Jsou roky, kdy se rojí méně nebo i více. To záleží na různých faktorech, které ovlivňuje například počasí, zásahy včelaře nebo snůška," vysvětluje Josef Lojda.

Zdroj: http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/rojeni-vcel-dosahuje-vrcholu-nejlepe-pomohou-vcelari-20160527.html

Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #321 kdy: Červen 05, 2016, 09:00:20 odpoledne »
Letošní první...

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #322 kdy: Červen 06, 2016, 06:12:04 odpoledne »
Včely se rojí nejvíc za posledních 5 let. Nebývají ale agresivní, říká odborník

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/vcely-se-roji-nejvic-za-poslednich-5-let-nebyvaji-ale-agresivni-rika-odbornik-20160602.html

V článku je jedna menšia CHYBA - Včelia matka nekladie do matečníkov zárodky ale vajíčka !
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #323 kdy: Červen 06, 2016, 06:49:58 odpoledne »
Buď rád, že jí nepřinutili kojit.

Inu, udělali z oviparů vivipary.. :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #324 kdy: Červen 17, 2016, 10:50:46 odpoledne »
Ředitel Včelpo, pan Margaritopoulos, hovoří o tom, jakým způsobem se falšuje med, a odhaluje podstatu letošního skandálu, kdy Státní veterinární správa udělila firmě Včelpo pokutu kvůli výrobkům, v nichž se našla antiobiotika. Ta pocházela z nakoupeného ukrajinského medu, který byl přimícháván do českého medu.

https://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/10010860-reditel-vcelpo-diky-modernim-technologiim-a-chemickym-metodam-lze-udelat-umelohmotny-med-ktery-od-praveho-nepoznate
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #325 kdy: Červen 25, 2016, 11:34:21 odpoledne »
Med (2) – Výroba v malém

V krásné přírodě na Karlštejnsku létají a pracují pilné včely a včelař Ondřej Kopička se o ně stará zcela nekonvenčním, o to sympatičtějším způsobem. Zastává šetrný přístup ke včelám i konečnému produktu – a vlastně také ten prodává velmi netradičně. Pojďte se podívat na důmyslný zázrak přírody.

https://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/10010952-med-2-vyroba-v-malem#nejnovejsi
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Chov včel - všeobecně
« Odpověď #326 kdy: Červenec 21, 2016, 08:44:47 odpoledne »
Preboha, vyťahaj sa za uši. :o  Opováž používať poháre od okurek!!!! 

"Poháre od okurek"  můžeš klidně, a s čistým svědomím používat  ;)
Nesmíš ale použít starý víčka, i kdyby vypadaly sebelíp !
Víčka od okurek můžeš použít zase jenom na okurky, maximálně na čalamádu, nebo na něco jiného v kyselým nálevu !

Stopy okurek, ale i třešní, paprik a podobně jsou zažraný v lakovým nátěru víčka, s tím nic neuděláš.
Já podkládám víčko potravinářskou folií. Ale o tom jsem tady již psal.

Sklenice já umývám ještě před jejich uložením, a ukládám je s víčky odděleně.
Hlavně ne zavřené ! Tam se pach koncentruje ! A taky trpí plastový těsnění !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #327 kdy: Červenec 26, 2016, 10:09:43 odpoledne »
Tak shrnu letošní pomalu končící včelařskou sezónu...

Letošek byl ve znamení rojení...roje bohužel uletěly. Snůška byla slabá, deště zaúřadovaly, navíc včelky potřebovaly zesílit...to se snad povedlo.
Vytočila jsem cca 27 kg medu celkem...ještě možná něco malinko bude tento týden.
Jedny včely byly celé léto na suchu ...proto jsem dokrmovala. (myslím, že byly nejvíce oslabené a zřejmě proběhla i loupež)...
Pomalu začnu sundávat medníky, přikrmovat a připravovat na léčení.
Snad mi všechny troje zimu přežijí... :bee:

Na nové místo přijdou nové včelky v sobotu... :bee: :bee:

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #328 kdy: Červenec 30, 2016, 08:53:25 odpoledne »
Holky už jsou doma... :bee: :bee: :bee: :bee:

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #329 kdy: Červenec 31, 2016, 08:41:15 odpoledne »
Nové včely dostaly dávku krmení...medocukrové těsto...ať trochu podpořím novou výstavbu...hned se do něj pustily...zúžila jsem česna, aby oddělky neloupily cizí včely...větrání mají odspodu a také v očku...
Jinak dnes nosily jak blázen, i když chvílemi pršelo a bouřilo... @--> :bee: :bee:

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #330 kdy: Srpen 03, 2016, 12:35:33 odpoledne »
Kvůli mizernému počasí je málo medu. Zákazníci si hodně připlatí

Včelaři letos kvůli nepříznivému počasí vytočili mnohem méně medu než loni. Pro milovníky kvalitního sladkého včelího produktu to znamená, že si za něj velmi pravděpodobně budou muset připlatit. A to možná až 30 korun za kilo.

    Zdroj: http://zlin.idnes.cz/ve-zlinskem-kraji-hlasi-vcelari-ze-bude-malo-medu-f6p-/zlin-zpravy.aspx?c=A160802_2263565_zlin-zpravy_ppr
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #331 kdy: Srpen 07, 2016, 08:42:02 odpoledne »
Medníky už jsou pryč....ze dvou včelstev jsme ještě dostali 13 kg medu....děkujeme včelkám.... "hold" :bee:

Začali jsme s krmením všech....dostaly 3 kg.... :bee:

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #332 kdy: Srpen 17, 2016, 09:56:41 odpoledne »
Dnes to u včel žilo...nosily jak divé... @--> @--> @--> :bee: :bee: :bee:


SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #333 kdy: Srpen 31, 2016, 07:44:12 dopoledne »
Včelaři, prosím poraďte - dostala jsem povolení od našeho chorvatského domácího nasbírat si z jeho úlů propolisu, co hrdlo ráčí, protože pro něj to je odpad. Takže - jak co nejjednodušeji na to a hlavně co pak s tím (neboli jak potom uskladnit, než z toho nadělám tinkturu). Příp. i recepty na osvědčenou tinkturu by se hodily, pár jich sice mám, ale značně se rozcházejí.
Díky!  :rose:

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #334 kdy: Srpen 31, 2016, 08:01:57 dopoledne »
Oškrábat nožem a uskladnit v uzaviratelné sklenici v suchu a temnu. Propolis je balzam, tmel, ten se nekazí, slouží k tomu, aby se nic nekazilo.
Propolis dát do sklenice a zalít vysokooktanovou kořalkou a nechat louhovat.Ideální je na rány nasycený roztok, takže se nechá ve sklenici pětina propolisu a zbytek dolít kořalkou. Rozpouští se to pomalu, v propolisu bývá mnoho nečistot, dřevo a občas brouček, nebo roztoč, po půl roce se to přecedí, kdyby to někomu vadilo.Expiraci to má na věky věků.

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #335 kdy: Srpen 31, 2016, 09:37:51 dopoledne »
Díky moc. A stačí kořalka 50, nebo mám shánět silnější? Někde jsem četla, že ty dobré látky z propolisu vylouhuje jen 80ka líh.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #336 kdy: Srpen 31, 2016, 11:26:49 dopoledne »
Vodka SMIRNOFF MODRÁ ETIKETA ! má 50%, to postačí.

Pokud použiješ domácí pálenku,  tak to musí bejt kořalka do čaje  ;)
To znamená, že musí bejt natolik čistá, aby nesmrděla ani když se naleje do čaje.
Některý domácí samohonky se dají (možná) pít jenom když je vyndáš z mrazáku  ::)
takovou nebrat ! Ty smrady, jsou vícemocný alkoholy, který by na ráně mohly dělat neplechu.

Protože toho lihu budeš potřebovat jenom trošku, možná by se vyplatilo
koupit 1 dcl čistýho lihu v lékárně.

(Ten 80%ní "potravinářskej líh", co se občas prodává, je předraženej, a jinak nic extra.)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #337 kdy: Srpen 31, 2016, 01:54:14 odpoledne »
Propolis škrabať nerezovým alebo keramickým nožom, železo je nevhodné.  Skladovanie v tme a chlade v dobre uzavretej sklenenej nádobe. Na dlhodobé skladovanie treba surový propolis zamraziť aby v ňom nebola vijačka voštinová alebo jej vývojové štádiá.

Na propolisovú tinktúru sa dá použiť podľa potreby 40,  52, 60, 70 alebo 80% etanol. Najlepšie ovocný destilát alebo obilná pálenka.  Z ovocných destilátov je TOP  jablkovica - kalvados potom ostatné druhy, ale dobré sa je vyhnúť tým aromatickým.  Slivovice je na propolis jednoducho škoda.  Dobrá kosher vodka z obilia alebo 80% špiritus sú tiež v pohode.  Vyššie % ako 85 už rozpúšťa aj vosk obsiahnutý v propolise a takáto tinktúra je NEVHODNÁ na vnútorné užívanie. Pomer propolis - etanol býva rôzny od 10% obsahu propolisu po 50%.  Na skladovanie tinktúry použite hnedé lekárnické fľaštičky a tmavé miesto.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #338 kdy: Září 02, 2016, 01:00:17 odpoledne »
Díky za rady  @-->

Náš chorvatský domácí má 60 včelstev, nádhera! Ale prý je to málo, nějaký jeho strýc naproti přes záliv má prý 200  :)

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #339 kdy: Září 02, 2016, 11:08:05 odpoledne »
Aké druhy medu tam majú včelári ?  A ak to nie je tajné po koľko sa tam med predáva ???  :bee:
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #340 kdy: Září 03, 2016, 08:49:21 odpoledne »
No jestli jsem to pochopila dobře, tak tam med na druhy nějak zvlášť nedělí. Včely prostě sbírají, co zrovna je. Na těch skaliskách, kde má Marián včely, to je momentálně hlavně vřes. Vřesový pyl prý dokonce sbírají i z kamenů, pokud zaprší a pyl se na ně vyplaví. Včely tam mají mnohem méně šancí na sběr, jak říkal Marian - nosí málo, ale zato dlouho. Sezóna jim začíná už v únoru a poslední med stáčí přibližně v říjnu, podle počasí. Pak zazimuje. Nechává jim med, cukr nedává, to je zřejmě podle chorvatských včelařů špatná cesta.

Ceny medu jsou očividně ovlivněné turistikou. Na turisty oblíbených tržištích je cena za kilo domácího medu 100 kun, náš domácí nám ho nabízel za 70. V obchodech jsou ceny nižší než na tržnicích.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #341 kdy: Říjen 17, 2016, 11:34:50 odpoledne »
Využití medu při ošetřování ran

http://beeinfo.cz/vyuziti-medu-pri-osetrovani-ran/
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #342 kdy: Listopad 02, 2016, 10:57:15 odpoledne »
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #343 kdy: Listopad 03, 2016, 12:36:37 dopoledne »
Z tohohle je mi vdycky na bliti
Praktikující cynik

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #344 kdy: Listopad 18, 2016, 10:05:07 odpoledne »
Zachránci včel

Jablka, jahody, okurky, med: Přibližně třetina našich potravin závisí na rostlinách, které opylují včely. Na celém světě probíhá dramatický úhyn včelí populace, který je podle odborníků zapříčiněn monokulturami, parazity a pesticidy. Dva bio-včelaři ze severního Německa už toho mají dost. Podaří se jim něco s tím udělat?

https://www.youtube.com/watch?v=Ga_JltXYFsM
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #345 kdy: Leden 05, 2017, 06:57:02 odpoledne »
Plenty, modlím se, aby mi ty oddělky mrazy přežily....Mám je na jednom nástavku...
Jak bylo teď krásně a svítilo slunko, nakoukla jsem do nich...byly lehce rozlezlé a zásoby mají...
Ale přece jen jsou to oddělky...

Včely na chalupě taky nejsou moc silné....hlavně ty jedny....a bohužel ty zrovna zásoby nemají....tedy v horním nástavku...možná něco mají ve spodním...krmila jsem je celé léto...a nevzala jim ani kapku medu..ale myslím, že na podzim je loupily cizí....

Tak uvidíme, jak to holky zvládnou... :bee:

Neměla bych je přikrmit medocukrovým těstem?

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #346 kdy: Leden 05, 2017, 09:23:51 odpoledne »
MDobromilko,  pre včely si spravila na jeseň čo sa dalo. Teraz už len čakať na oteplenie nad +10°C trochu slniečka a bezvetrie. Potom sa dá do včiel pozrieť v akom sú stave. Keď sú mrazy včely potrebujú len zásoby, aby nemali prievan a kľud.  Keď je skrytá rabovka bude aj dôvod na ňu. Buď slabé včelstvo, stará nevýkonná matka, mladá neopodnená matka, trúdokladná matky, trúdice. Alebo sa len proste včely zo susedných úľov drzo zamerali na cudzie zásoby.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #347 kdy: Leden 11, 2017, 11:12:49 odpoledne »
Plenty, jak jsi na tom s mělí? Já mám docela málo...

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #348 kdy: Leden 12, 2017, 01:05:38 odpoledne »
Ja melivo vymetiem až na jar. Podložky v úľoch nemám lebo som nenašiel nič okrem plastových a plasty ja obchádzam naďaleko.  Úľové dná máme nabielené vápnom a čo som pozeral melivo tak normálne. Včely nesedia na veľa uličkách lebo sú stiahnuté v užšom chumáči pre zimu. Málo meliva môže znamenať aj dobré zimovanie a dosť podstatný fakt čo ovplyvňuje objem meliva je ako včely zaviečkovali zimné zásoby.
U nás v Hornom Uhorsku nie je povinnosť odovzdávať zimné melivo na rozbor do Včelárskeho ústavu ako u vás kde je táto činnosť skvele dotovaná štátom. Tuná sa ešte v 80-tich rokoch minulého storočia zistilo, že brať melivo komplexne od všetkých včelárov je kontraproduktívne. Melivo odovzdávajú len kočujúci včelári a chovatelia matiek a ja v tejto kategórii nie som. 
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #349 kdy: Leden 12, 2017, 03:08:42 odpoledne »
Jak vlastně včely zvládají -15?
Potřebují více zahřívat a tak spotřebují větší zásoby?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.