Autor Téma: Chov včel - všeobecně  (Přečteno 20811 krát)

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #400 kdy: Březen 14, 2018, 04:13:31 odpoledne »
Přesně tak - hromada bordelu v koutě zahrady je přesně to, co naše kámoše uspokojí..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #401 kdy: Březen 14, 2018, 05:53:44 odpoledne »
Včelky samotářky nalákáme např na špalek s navrtanými otvory. Nesmí být ale skrz a ideálně by měly mít různý průměr, protože samotářek je více druhů,  které se liší jednak velikostí a jednak i okruhem rostlin,  které opylují.

Offline Včeliš

« Odpověď #402 kdy: Březen 14, 2018, 07:34:38 odpoledne »
Přesně tak - hromada bordelu v koutě zahrady je přesně to, co naše kámoše uspokojí..

Jak říká Saladin.

Ale nemusí to být jen bordel, taková hromádka kamení na skalce taky zaručeně přiláká nějaký hmyz a hezky to vypadá.

Ty hmyzí domečky jsou taky moc hezké, jen nevím zda to není moc velké lákadlo pro ptáky.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #403 kdy: Březen 14, 2018, 08:25:43 odpoledne »
Strakapoudi tyto domečky s oblibou "rozebírají". Pokud někdo žije v oblasti s jejich výskytem, pak je vhodné chránit vstup do domečku předsazeným králičím pletivem.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #404 kdy: Březen 15, 2018, 07:08:58 dopoledne »
Nám se osvědčuje obyčejná mulč sypaná podél plotu, aby do něj neprorůstala tráva. I ve vedrech je trochu vlhká a je tam živo. A jinak jsme ponechali i jeden starý mrtvý kmen uschlého stromu. Strakapoudi do něj nadělali díry samy, když vybírali larvy. Je to  naprosto přirozená součást okolí. Dávat si na zahradu staré děrované cihly nechci. Budky budeme instalovat letos po pár letech bez ptáků....Stačil na to jeden vysoký buk v okolí s hnízdem káňat a okolí najedno ztichlo. Teď jsou káňata o 100m dál a ptačí život se zase vrátil. Včely samotářky tam však nepozoruji. Zato občas zamotářského sršně.

Offline plenty

• Moderuje
« Odpověď #405 kdy: Duben 01, 2018, 01:21:09 odpoledne »
Do celej Európy prúdi falšovaný med z Číny. Musíme si dávať pozor!

Štúdie v USA dokázali, že až 70 % medu pochádzajúcich z Číny neobsahuje peľ. To znamená, že neobsahuje žiadne živiny. V supermarketoch sa potom predáva síce za veľmi nízke ceny, no tiež vo veľmi nízkej kvalite. Vlastne to med ani nie je. Umelo ho zbavujú peľu filtrami, miešajú a zohrievajú.“

„Správa tiež vyzýva Komisiu, aby zabezpečila, že med a iné včelie produkty budú považované za „citlivé komodity“ a mali by byť vylúčené z dohôd o voľnom obchode. Vyzýva na zvýšenú finančnú podporu odvetvia včelárstva, najmä posilnením výskumu a vzdelávania, ako aj 50% navýšením príspevku EÚ pre národné včelárske programy.“

https://www.startitup.sk/local-celej-europy-prudi-falsovany-med-z-ciny-musime-si-davat-pozor/
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #406 kdy: Duben 15, 2018, 01:17:29 odpoledne »
První domeček pro včelky samotářky je konečně na místě  :)

Offline Ursa Minor

• Gardening
« Odpověď #407 kdy: Duben 15, 2018, 05:13:51 odpoledne »
Mám pár dotazů, není-li to tajné  :)
1) Hraje roli, z jakého stromu použiju dřevo ? Vypadá to, že je slušně proschlé ..(?)
2) Jak je zajištěno, že se tam zabydlí  :bee: :bee: samotářky, pro něž je domeček primárně určen a ne nějaký jiný hmyz ? 
3) Hraje roli, v jaké výšce nad zemí bude špalek umístěn ?
Díky.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #408 kdy: Duben 15, 2018, 05:59:05 odpoledne »
Včelky samotářky jsou nenáročné. Použít můžeš dřevo (jakékoliv), bambus, dutá stébla (jsem spíš pro dřevo, protože vydrží dýl). Dutinky by měly být široké 3-8mm (odpovídá to různým druhům včelek samotářek) a nesmí být průchozí skrz. Na délce dutinek nezáleží.

Každý hmyz má jiné nároky, ale nikdy není vyloučeno, že se ti tam zabydlí i něco jiného. Četla jsem o hmyzí "kukačce", která někdy klade samotářkám svoje vajíčka do jejich domečků. Je určitě fajn, když vchod směruješ na jih /jihovýchod. Pravděpodobnost osídlení samotářkami je vysoká.
Na výšce umístění špalku asi nezáleží.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #409 kdy: Duben 15, 2018, 09:41:05 odpoledne »
ta kůra na sobě je taky fajn na škvory, berušky, a ostatní predátory konzumující mšice.

Offline Ursa Minor

• Gardening
« Odpověď #410 kdy: Duben 16, 2018, 12:03:57 odpoledne »
Střihauky majó na řiti kleště keréma prokusujó ušní bubny  :"no":  :D

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #411 kdy: Duben 16, 2018, 12:18:35 odpoledne »
A proto su hluché, jako pařez.....jsou to velmi významní predátoři mšicí,v  komerčních sadech se  používají igelitové pytlíky , děrované a naplněné hoblinama, pověšený do korunky stromu,nebo v páleném květináču, hore dnem s kartonkem aby ty hobliny nevypadaly....Taky rulička vlnité lepenky udělá svoje.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #412 kdy: Duben 16, 2018, 06:09:18 odpoledne »
My se teď pustíme do výroby čmelína. To bude krapet složitější, než vyvrtat pár děr do špalku, ale taky to zmákneme  :) ... Prostě dostatek různorodých opylovačů je priorita.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #413 kdy: Duben 17, 2018, 10:35:13 dopoledne »
Nikde nemůžu najít jestli včelky sbíraji pyl hlavně z kopřiv a trav. Našel jsem, že neni moc atraktivní, ale možná v době nouze sbírají. Nevíte?
http://vcelifarma.mypage.cz/menu/pyl

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #414 kdy: Duben 17, 2018, 11:03:07 dopoledne »
Květy kopřiv nevytváří nektar, takže hmyz nelákají. Opylují se větrem.

Offline MDobromila

• Moderuje
« Odpověď #415 kdy: Duben 18, 2018, 08:51:42 odpoledne »
Potřebuji přestěhovat včely..dvoje. Nějaká doporučení zkušených?

Cesta je nic moc...většina silnice 3.třídy( bude to kodrcat)...

Včelař nám radil mezi 3.a4.hodiniu ranní...je to polosamota u lesa...tudíž tma tmoucí...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #416 kdy: Duben 18, 2018, 10:04:00 odpoledne »
jenom ne na vozejku.....

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #417 kdy: Duben 18, 2018, 11:45:28 odpoledne »

Ta hodina je dobrá. Pokud to bude v osobáku, tak dobře utěsnit. Ty co uniknou, jsou docela nepříjemné. Vzdálenost vzdušnou čarou min. 5 km, raději víc, aby se nevracely. Jinak není třeba se toho bát, snáší to dobře.
A pozor na předpisy. Zákazy přesunu, nějaká ohniska nákazy apod.

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #418 kdy: Duben 19, 2018, 12:36:29 dopoledne »
Jak psal v jinem foru tak sem se rozhodl pro vcelareni hlavne a hlavne z duvody leceni vcelim jedem na tu moji chronickou borelku.ponevac mi jde v prvnim rade o vcli jako takove aby byli zdrave a abych si je mohl odebirat, tak mne zaujal samozrejme na doporuceni plentyho ul warre. docela sem si to nastudoval, jak nespim... prvni ul objednani a nejake dalsi dva ci tri na ceste. ma li tu nekdo z warre zkusenosti budu rad za ne. i kdyz je to tezke, nekod vcelari pro med, nekdo pro vceli jed, nekdo pro matky. Taky nedo chce mit dany rok hodne oddelku , kombonacii je hodne, takze rady sou takzke, ale obecne rady a vychytavky nie su spatne.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Dag Björndal

• Moderuje
« Odpověď #419 kdy: Duben 19, 2018, 09:56:02 dopoledne »
No ono, ak chce byť včelár úspešný, / nechce včely dotovať z rodinného rozpočtu, ale chce byť v pluse/ nemôže sa zamerať len na jednu vec. Tam trošku vosku, tam trošku pelu, tam trošku medu, sem tam dáke žihadlo a k tomu opelený sad.... mnohý včelári sa venujú aj rozmnožovaniu a obchodovaniu z matkami a rodinami. Niektorý majú predajne, výkupy či stolárske dielne na výrobu vybavenia.

Na pár žihadiel netreba zrovna chovať včely. Ale ak to človeka chytí, a bude sa mu aspon trošku dariť, tak je to fajn koníček. Hlavne je človek zrazu bližšie k prírode.
Tak snáď si neprivodíš žihadlami dáku dalšiu alergiu.... :D

Čo sa týka waré, tak kamoši, tiež taký hipíci, to skúšali. Ale nedarilo sa im v tom, tak prešli na NN langhstróty.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #420 kdy: Duben 19, 2018, 11:51:40 dopoledne »
zacinam vcelarit kvuli jedne veci. i kdyby mne to mnelo stat 5oo mesicne a dotovat to, coz si myslim ze az tolik dotovat nebudu. A je jasne ze casem az se mi ulevy. V tej lecbe by se do pul roka mnelo zmiznout hlavne symtpmy. Ja sem ted ve smes na luzku, takze ked zrazu mam moznost lecby(vcelamy)jdu do toho. normalni system mi nic nenabizi a obvodacka uz kecala neco o duchodu. Takze jdu do vcel. na zacetk ked to vse vyjde jak ma tak budu mit tech 3 mozna 4 vcelsstva. coz mi staci.
Uvidim jestli zustanu u warre, ale rozhodl sem se prave pro tento druh ulu, ja zase znam lidi co v tom jedou leta i 10 let a sou spokojny.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #421 kdy: Duben 19, 2018, 10:00:14 odpoledne »
https://www.hithit.com/cs/project/4313/abbe-emile-warre-vcelareni-pro-kazdeho-prvni-ceske-vydani

Sponzorovali jsme to, má nám příští týden přijít 5 knih.. Jsem na tu knihu fakt zvědavý..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #422 kdy: Včera v 07:29:06 dopoledne »
Tak jsme dostali dopis od Agra Měřín. Kdo to neznáte, tak majitelem je známý oligarcha Večeřa.
Píší, že plní zákonnou povinnost a oznamují nám, že budou stříkat v blízkosti našich včel a to od dubna do konce listopadu.
Podle nové úpravy musí začátek postřiku oznámit včelaři 48 hodin předem, což nepochybně splnili. Ovšem včelařům, ani včelám to nepomůže. Je to ukázka, jaký paskvil produkují naši zákonodárci. Aby mohli zemědělci včelaře informovat, byly osobní údaje o nich i umístění včelstev vloženy do veřejného LPIS, kam má přístup kdokoli.
Takže efekt této úpravy je následující:
Dřív se zemědělci modlili, aby postřikem nezlikvidovali včely.
Dnes se modlí i včelaři, aby jim je někdo neukradl.
A zcela nepochybně bude třeba vytvořit úřad, který bude dodržování této zákonné povinnosti kontrolovat...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #423 kdy: Včera v 10:47:52 dopoledne »
Naši záknodárci při vstupu do práce odkládají rozum do šatny.

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #424 kdy: Včera v 11:12:08 dopoledne »
ja sem si toho vsiml taky a podobne dopisi chodi vice vcelarum.
ja sem teda nastesti v lokalite kde nic neni, jen louky a nic se nepestuje a nejbliz se pestuje asi 2km vzdusnou carou a to stejne v bio rezimu. z ostatnych stran sou jen louky lesy a stare sady po nemcich a ruzne plane svestky tresne visne, jablone, lipova alej, i brectan by se nasel, kastan, liska, jiva atd. Este to musim dal pozorovat....
Ale zajima mne jina vec, sou dva spolky cesky svaz vcelaru a PSNV.
CSV mne vubec nezajima, par lidi sem osobne potkal a fakt s tou partou aspon v nasi lokalite nechchi mit nic spolecneho. Ale u PSNV jsem si vsiml nejake ne stagnace ale primo nejakeh krachu.
Na jejich strankach jen same stare veci, malo akci, kurzu, nejak sem potchytil ze sou uvnitrs nejake hadky.
Vi nekdo od tad vice, nebo je nekdo clenem prave PSNV, ja onehda clenem byl asi rok, kdyz sem zjistil ze nezacnu vcelarit jsem vystoupil, ale tedka je to nejake jine. Tak se ptam, popravde chci clenstvim jen mit jakoze uzavrenou pojistku kdyby mi vceli udelali neco sousedum nebo tak.
Vim ze neni nutne byt clenem CSV nebo PSNV.

Offline Ursa Minor

• Gardening
« Odpověď #425 kdy: Včera v 12:46:48 odpoledne »
Mám dotaz na zdejší včelaře. Právě jsem si zakoupil produkt "Raw ambrosia" a hodlám jej konsumovat, resp. už jsem pár gramů snědl. Chutnalo to dobře. Má to mít různé positivní vlivy na lidské zdraví. Ptám se ale, zdali tímto našim malým pruhovaným tvorečkům nevzniká nějaká újma, když jim toto někdo odebere.  :bee: :bee: :bee: zatím nemám, tak se možná ptám blbě..

Offline Ursa Minor

• Gardening
« Odpověď #426 kdy: Včera v 01:09:24 odpoledne »
Ale teda rozbolelo mě břicho, musím říct. Nevím, jestli je to nezvyk nebo mám v hajzlu žaludek.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #427 kdy: Včera v 05:58:14 odpoledne »
Já už to možná psal, ale měl jsem nemocnou ruku, jak jsem pořád stříhal stromky a paznehty, a ruka bolela, křeče a nefungovala, prý jakési karpály, neb krpály....A navštěvujem se s kámošem a ten mi na tu ruku pokaždé píchnul pět žihadel. nu a ruka zase funguje, jak se patří, ale na dřinu už mám nůžky od makity s baterkou na hřbetě...Asi tak sedmkráte mi tu ruku kolem zápěstí opíchal a....včeličky nezklamaly.