Autor Téma: Chov včel - všeobecně  (Přečteno 37423 krát)

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #500 kdy: Srpen 15, 2023, 07:31:04 dopoledne »
to: montenzuma  Aký druh invertu používaš? 
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline montezuma

  • ***
  • Příspěvků: 52
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #501 kdy: Srpen 15, 2023, 07:58:08 dopoledne »
Apivital, je to tekutá směs glukózy, fruktózy a trochu sacharózy, používám to normálně každý rok. Dělají i medocukrové těsto.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #502 kdy: Srpen 15, 2023, 11:46:58 odpoledne »
Ak to nie je tajné tak kto je výrobca a čo stojí liter alebo kilogram, neviem v akých jednotkách sa to predáva.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline montezuma

  • ***
  • Příspěvků: 52
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #503 kdy: Srpen 16, 2023, 11:27:13 dopoledne »
Hodím odkaz na firmu, to bude asi lepší :)
https://www.apivital.cz/

Buď lze objednat přes eshop, nebo koupit v některém obchodě (kyblík 14kg, kanystr 30-45kg, IBC 1400kg), případně v některých obchodech mají zasmluvněné distribuční prodejny a prodávají na váhu do vlastních nádob. Prodejní cena letos tak cca 40 korun za kilo.

Mě se na tom líbí, že se s tím nemusím míchat jako při rozpuštění cukru, prostě naleju kbelík do dvou až tří stropních krmítek a je nakrmeno. Plus mám vypozorováno, že ten invert není tak cítit a v podletí se mi celkem znatelně snížilo množství loupeží. Nemluvě o složení, je to pro včely vhodnější než samotná sacharóza.

Offline Tom82

  • Chlastovy chlapy
  • *
  • Příspěvků: 980
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #504 kdy: Srpen 16, 2023, 12:47:38 odpoledne »
K těm krádežím včelstev - moc tomu asi nepomohlo publikování mapové vrstvy "Stanoviště včelstev" na veřejném portálu LPIS před 5ti lety všem. Ministerstvo zemědělství k tomu dokonce vydalo video návod na YT, jak si včelstva na veřejném portálu dohledávat. Samozřejmě to má být v rámci ochrany včel, kdy mají podnikatelé včelaře informovat o zamýšleném postřiku.

https://www.vcelarstvi.cz/aktuality/zpristupneni-umisteni-stanovist-vcelstev-v-otevrenem-elektronickem-systemu/

Offline montezuma

  • ***
  • Příspěvků: 52
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #505 kdy: Srpen 16, 2023, 01:46:32 odpoledne »
Loupeže = rabování slabšího včelstva silnějším včelstvem, když není snůška a nic nekvete :) .

Offline Tom82

  • Chlastovy chlapy
  • *
  • Příspěvků: 980
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #506 kdy: Srpen 16, 2023, 03:37:46 odpoledne »
Tak zase jsem o něco chytřejší, díky. Netušil jsem, že k něčemu takovému u včel dochází.