Autor Téma: Chov včel - všeobecně  (Přečteno 37222 krát)

štika

  • Host
Chov včel - všeobecně
« kdy: Leden 14, 2013, 12:14:53 dopoledne »
Tak tady je vše pro včelaře.
http://vcelky.cz/pro-vcelare.htm

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:VČELY
« Odpověď #1 kdy: Leden 15, 2013, 11:37:03 odpoledne »
zaujímavá ale silno tendenčná stránka.  Nekritické vychvaľovanie amerických úľov typu langstroth, propagácia dotácií, umelého chovu matiek za jediného "správneho", používanie medocukrového cesta a cukru vôbec vo včelárstve, označovanie matiek, Varroamonitoring ... 
Niektoré vychytávky zaujímavé a podnetné pre začínajúcich včelárov. Pred uvedením do praxe prosím radšej konzultujte najmenej s troma nezávislými včelármi čo o sebe nevedia.

Včelári pred 100 rokmi riešili a vyriešili podstatné problémy a otázky včelárenia. Jediný problém s ktorým sa nestretli bola varroáza.... 
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Gloch

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:VČELY
« Odpověď #2 kdy: Leden 15, 2013, 11:48:38 odpoledne »
To je v podstatě průmyslpvý chov včel.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:VČELY
« Odpověď #3 kdy: Leden 16, 2013, 02:04:44 odpoledne »
Presne tak Glochu
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Gibson

  • Host
Re:Chov včel
« Odpověď #4 kdy: Duben 04, 2013, 02:15:48 odpoledne »

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Chov včel
« Odpověď #5 kdy: Duben 04, 2013, 11:25:46 odpoledne »
Zajímavý rozbor investic do chovu včel..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Chov včel
« Odpověď #6 kdy: Duben 05, 2013, 12:06:38 dopoledne »
Zdravím.
Proč tak složitě a draze ? ? :o :o

Nebo to taky může být při medné krávě takto : ;)

Nepotřebuji úl, rámky, mezistěny, medomet, cukr na krmení, silnou a svalnatou postavu.
Potřebuji pár odpadních (třeba i krajinky) prken a ruční pilu. Kladivo a hřebíky (lepší vruty do dřeva). Šikovné ruce, vrchní trámky s drážkou a kolmou laťkou (udělá truhlář). Na střechu kousek lepenky a nebo pozink. plech (klempíř).
Včelařský klobouk, síťku před obličej a kuřák. No a na medobraní dvě nádoby a dva ceďáky. Jo ještě tlouk na drvení plástů.
Stačí se smířit s tím, že zatímco soused včelař bude mít 20-30kg medu tak vy budete mět 10-15 kg. No tak co postavím ještě jednu mednou krávu. ;) ;) :D :D
Včelaření jednoduše pro dědky.....nikdy již nebudete tahat plné nástavky a večer hekat jak vás ty záda berou......
Vyndáte plné plásty pěkně po jednom. Vyříznete voští plné medu a rozdrvíte v nádobě, přendáte na síto a necháte vykapat.
Trámek dáte nazpět do krávy.

Proč si již nezvykáte na PA včelaření ? ? ? To si myslíte, že divoká stavba (no ona je trochu usměrněná těmi trámky a proužky mezistěn) je jen pro lesní včely ? ? A napadlo vás jak to ty lesní včely dělají, že nepotřebují cukr, léčiva a že je nezdecimuje Waraóza ? ? A přesto, že se o ně nikdo nestará nikdo je nekrmí cukrem, nikdo je neléčí chemickými svinstvy, tak si vesele žijou a nějak se nechystají vymřít že ? ?
Jak jednoduché Watsone.....
Miki
P.S.
Letos stluču další dvě medné krávy.

Offline Kaven

  • ***
  • Příspěvků: 19
    • Domácí soustružení
Re:Chov včel
« Odpověď #7 kdy: Leden 17, 2014, 10:22:09 dopoledne »
Dovolím si upozornit na svůj nový web - http://www.domaci-vcelarstvi.cz. Zaměřil jsem ho právě na lidi, kterým se současné včelaření zdá příliš složité a drahé. Web popisuje lidsky to, co je na včely opravdu potřeba, jak lze včelařit s malými náklady a ta dále. Právě přístup z hlediska běžného zájmového začínajícího včelaře považuji za největší plus webu, a také to, že upozorňuje na věci o kterých se mluví málo, a naopak uvádí na pravou míru informace, o kterých se mluví hodně, dost často planě a zbytečně.

V zásadě se shoduji s přístupem mikiho tady, takže pokud vám to není vysloveně nesympatické, tak na Domácím včelařství najdete lecos co se vám může hodit.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Chov včel
« Odpověď #8 kdy: Leden 17, 2014, 10:37:34 odpoledne »
Díky, dost mne to zajímá.. A med poctivý mi chutná.  Navíc tu máme jednoho profesionálního Včelmajstra, určitě si s ním budeš mít o čem povídat.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Chov včel
« Odpověď #9 kdy: Leden 17, 2014, 11:06:55 odpoledne »
Jednoho? A teď Saladine vyber, který z nich se má cítit dotčený. :)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Chov včel
« Odpověď #10 kdy: Leden 17, 2014, 11:42:26 odpoledne »
Stepan - profesionál znamená, že se tím živí.. Ano, je tu i několik šikovných amatérů :D

Hóóódně šikovných, že, Miki?!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Chov včel
« Odpověď #11 kdy: Leden 18, 2014, 07:30:18 dopoledne »
Aha. Nepochopil jsem jak moc profesionálně to myslíš. :)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Kaven

  • ***
  • Příspěvků: 19
    • Domácí soustružení
Re:Chov včel
« Odpověď #12 kdy: Leden 18, 2014, 12:17:06 odpoledne »
Díky, dost mne to zajímá.. A med poctivý mi chutná.  Navíc tu máme jednoho profesionálního Včelmajstra, určitě si s ním budeš mít o čem povídat.
Fajn. Teď si zrovna buduje mednou krávu, tak dá-li bůh, budu moct na podzim referovat jak to šlape. Tenhle typ úlu se mi hrozně líbí, je to fajn kompromis mezi jednoduchostí, nízkou cenou a moderními požadavky na rozebíratelnost včelího díla.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #13 kdy: Únor 09, 2014, 03:43:42 odpoledne »
V týdnu jsem měla schůzku se včelařem, který bude můj rádce...a začátkem března jedeme spolu k vyhlášenému oblastnímu včelaři =našemu guru, od kterého budu mít oddělky...
Hlavu mám jak kološtěstí z těch všech informací, které pořád vstřebávám...

Dostala jsem jeden rámek jako mustr...a za dlouhých zimních večerů budeme drátkovat...:D

Do května bych chtěla mít vše připraveno...a včeličky mohou dorazit...:D

Offline Kaven

  • ***
  • Příspěvků: 19
    • Domácí soustružení
Re:Chov včel
« Odpověď #14 kdy: Únor 09, 2014, 06:32:13 odpoledne »
Tak držím palce :-) Doporučuju drátkovat mezi horní a dolní loučkou (svisle) a ne mezi bočními (vodorovně) - takto to udělal napoprvé kamarád co začínal rok po mě, a pak se mu rámky při medobraní rozpadávaly. Dělal to taky podle vzorového rámku co mu někdo dodal, proto jsem si na to vzpomněl.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #15 kdy: Únor 09, 2014, 07:19:46 odpoledne »
Mám rámek se svislým drátkováním  ;)

Ale když jsem se dívala v obchodech, tak tam jsou 4 dráty v 1 rámku...můj rádce včelař mi dal rámek se 6 drátky svislými...

Kdybych si pár rámečků koupila...jsou předvrtané na 4 dráty...tak ted nevím...chtěla jsem si jich několik koupit, ale převrtávat na 6 to nebudu...



Offline Kaven

  • ***
  • Příspěvků: 19
    • Domácí soustružení
Re:Chov včel
« Odpověď #16 kdy: Únor 09, 2014, 07:40:16 odpoledne »
Ja mam taky se 4 dráty a nemám pocit že by to nějak vadilo ...  6 už se mi zdá skoro jako plýtvání drátem. Možná by to mělo význam pro nějakou jinou rámkovou míru, já mám 39x24

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #17 kdy: Únor 09, 2014, 08:38:55 odpoledne »
Tento je také 39x24...tak si nakoupím ty předvrtané a nebo možná rovnou nadrátkované...a přidělám jen mezerníky  a mezistěny...

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Chov včel
« Odpověď #18 kdy: Únor 10, 2014, 08:24:25 dopoledne »
Inspirace pro včelaře:
http://www.telegraph.co.uk/gardening/beekeeping/9790465/Why-natural-beekeeping-could-save-our-honey-making-friends.html
(k překladu se dostanu nejdřív ve středu, kdyby se toho někdo chtěl ujmout, budu ráda)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Chov včel
« Odpověď #19 kdy: Únor 11, 2014, 09:11:11 dopoledne »
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #20 kdy: Únor 28, 2014, 03:24:09 odpoledne »
Tak náš kraj včera vydal tiskovou zprávu, že bude dávat dotace pro začínající včelaře...to máme štěstí... ;)

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Chov včel
« Odpověď #21 kdy: Únor 28, 2014, 10:21:38 odpoledne »
Gratuluji - zdá se, že přece jen občas někdo nahoře udělá něco rozumného:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Kaven

  • ***
  • Příspěvků: 19
    • Domácí soustružení
Re:Chov včel
« Odpověď #22 kdy: Únor 28, 2014, 10:36:11 odpoledne »
No můj názor na dotace radši nechtějte znát :-) Ne, pokud někdo rozdává, je samozřejmě hloupost to nevzít; ale že stát rozdává horem dolem a přitom se současně topí v dluzích, to mi hlava nebere. Včely by se přece chovaly i bez toho. A do startu dotace nepotřebuju, nemusím přece hned začít s moderními úly a novým medometem.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #23 kdy: Únor 28, 2014, 10:52:21 odpoledne »
Samozřejmě, že bych se včelami začala i bez dotací...ale na druhou stranu, proč těch dotací nevyužít...

Asi raději váš  názor nechci znát, ať mi to nebere vítr z plachet...



Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Chov včel
« Odpověď #24 kdy: Březen 01, 2014, 07:22:18 dopoledne »
Vzhledem ke stohům papíru, kterými jsem zavalená i tak, odmítám jakékoliv další administrativní úkony, dokud je zákon nutně nevyžaduje. Takže si včely pořídit hodlám, ale nechci nic od nich (kromě opylování zahrady) ani od státu. Stejně jako nechávám bez dotací ježkům na zahradě husté ostružiní a hadům hromadu kamení, ptákům staré stromy a hmyzu hromadu polen a prostor k zahnízdění... Dnes totiž stát dá a zítra za to bude něco chtít - otázkou je, co to bude. A to není moje oblíbená hra...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #25 kdy: Březen 01, 2014, 08:45:05 dopoledne »
Mně spíše vadí, že stát dotuje nepřizpůsobivé občany a jejich potomky...že dotuje věznice, buduje ve vězení sportovní centra,knihovny...že dotuje poslance a senátory, jejich kanceláře a celý ten aparát...

Ty 2 miliony pro včelaře...jsou jen kapka v moři ...zbytečně odtečených peněz ze státní pokladny...

S dotacemi nebo bez...ať se daří všem začínajícím včelařům... ;)

Offline Kaven

  • ***
  • Příspěvků: 19
    • Domácí soustružení
Re:Chov včel
« Odpověď #26 kdy: Březen 01, 2014, 10:18:04 dopoledne »
No ono těžko říct - každá dotace je pro někoho užitečná a přínosná, a když se dotují včelaři, proč by se neměli dotovat i jiní? Problém je že takto nakonec stát dotuje všechno a nelze to finančně utáhnout (krom toho, že to lidskou motivaci částečně likviduje a částečně ). Řešením není přestat dotovat jen někoho, ale VŠECHNY, s výjimkou oblastí nezbytných pro plnění základních úkolů státu, jako je armáda nebo policie. Těžko ovšem předpokládat že se taková změna stane jen tak.

No ale to jsme poněkud odbočili od tématu :-) Jak říkám, když ty včelí dotace někdo nabízí, tak proč je nevzít, já je beru taky. Bohužel tím, že je odmítnu, nikoho nepřesvědčím aby je příště nerozdával. Dokonce si dovedu představit že když zodpovědní úředníci vyhrazené dotace neudají, tak budou mít problémy kvůli nedostatečnému čerpání ... je to takové poněkud zvrácené.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Chov včel
« Odpověď #27 kdy: Březen 01, 2014, 11:49:49 dopoledne »
Pred zavedení eurodotácií stál nerezový 6 rámikový medomet 50.000 CZK a po spustení dotačných odrazu stál medomet 80.000 CZK.... Prakticky všetko včelárske vybavenie zdraželo následkom dotácií a podpôr. Celé toto je chorý systém, ktorý jedného pekného dňa skolabuje. Dotácie, subvencie, podpory majú vo svojom konečnom dôsledku skôr škodiaci účinok.  Deformujú slobodný trh a podnikanie. Zo 100 %  dotácií ide až 50 %  na byrokraciu a DPH. Dotačné podpory likvidujú konkurencieschopnosť v poľnohospodárstve alebo aj vo výrobe elektrickej energie ...
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Chov včel
« Odpověď #28 kdy: Březen 01, 2014, 05:40:55 odpoledne »
Souhlas, Plenty, dotace dělají jen škody. Na druhé straně je pravda, že když se dnes dotuje kdeco, v případě včelařů se dotuje dobrá věc. A zdražování? Otázkou je, kolik by to všechno stálo bez zavedení dotací...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Chov včel
« Odpověď #29 kdy: Duben 27, 2014, 05:24:40 odpoledne »
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #30 kdy: Květen 19, 2014, 05:51:50 odpoledne »
Za chvíli si jedu pro úly...včelky bych měla mít koncem května nebo začátkem června...dlouhé jarní večery si budu krátit natavováním mezistěn do rámků...

Prostudovala jsem již několikrát poctivě Kavenův web...velmi hezky a srozumitelně napsáno pro začínající včelaře...+ vše konzultuji i s mým včelařským guru... ;)

štika

  • Host
Re:Chov včel
« Odpověď #31 kdy: Květen 19, 2014, 06:05:59 odpoledne »
Retti, no ty jsi dobrá. Při srazu budeš mít referát. :D :D :D

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #32 kdy: Květen 19, 2014, 06:09:27 odpoledne »
Jsem elév v této disciplíně...ale musím se to naučit...budu mít 3 včelstva, tak to snad zvládnu...

Díky za uznání, ale dobrá budu, až za rok vytočím první med a včelky přežijí zimu...:)

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #33 kdy: Květen 19, 2014, 09:20:43 odpoledne »
Tak už jsou doma...tedy v garáži...:)
Postupně je odvezeme na chalupu...

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Chov včel
« Odpověď #34 kdy: Květen 19, 2014, 09:24:57 odpoledne »
Jsi šikulka, Retti, já zatím stihla obstarat jen jeden čmelník se čmeláčky a postavit je na chatu. Furt je spousta jiný práce, takže ani nestihám nastudovat příslušné podklady...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #35 kdy: Květen 19, 2014, 09:32:30 odpoledne »
Díky...mně přijde, že nestíhám vůbec nic...ted se toho nahrnulo hodně i v práci...na chalupě jsme jeden víkend makali a vypadá to, že celkem zbytečně...
No, záhonky jsou skoro všechny připravené, tak je prostě oseji znovu...konečně dojde i na tvoji festivity a bob...ty jsem ještě do země nedala...

Co se týče včel, teoreticky mám nastudováno, prakticky většinu připraveno...a snad to půjde...jsem natěšená...:)

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #36 kdy: Květen 19, 2014, 10:25:49 odpoledne »
Ormien, jak jsi stavěla ten čmelník?

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Chov včel
« Odpověď #37 kdy: Květen 19, 2014, 11:15:03 odpoledne »
Sama koupila, Retti, není čas na hrdinství - www.ceskycmelak.cz
Ráda bych jich časem ještě takových několik postavila, ale nevím nevím... Snad se do jara na něco zmůžu, jsou relativně malé a lze na to využít odřezků a zbytků polystyrénu.
http://www.cmelaci.cz/vlastni-cmelin/
Teď mě mé dítě upozorňuje, že správně česky je čmelín, nevím, proč tomu pořád říkám čmelník - asi od slova kurník, který teď okupuje skoro celý můj volný čas...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #38 kdy: Květen 19, 2014, 11:20:32 odpoledne »
Líbí se mi i ty hmyzí domečky...také musím přemluvit některého z mých chlapů, ať mi to vyrobí...

http://1.bp.blogspot.com/-jCcRck_cjWQ/UHveH7l7TlI/AAAAAAAAEWQ/w4Bbv_rtaEI/s1600/053.JPG

štika

  • Host
Re:Chov včel
« Odpověď #39 kdy: Květen 20, 2014, 07:28:50 dopoledne »
Retti, hnízdiště jsem už posílala před rokem. Je o něco větší a takové bych si také přála. :)

http://vcelky.cz/hnizdiste.htm

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #40 kdy: Květen 20, 2014, 07:32:24 dopoledne »
Jj...to je moc hezké...působí to i dekorativně...

Já pro začátek zvažuji dát takové menší na stromy nebo k záhonkům...

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Chov včel
« Odpověď #41 kdy: Květen 20, 2014, 05:52:11 odpoledne »
To vypadá fakt impozantně a je to dobrý návod, co všechno lze hostům nabídnout jako ubytovací možnost. Zatím to ale vidím na menší "antoníčky" v každém rohu mých latifundií:), aby si příliš nekonkurovali. A hlavně to asi chce vysazení rostlin, které ta bzučítka přilákají k nám...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #42 kdy: Květen 30, 2014, 08:26:16 odpoledne »
Prosím včelaře o radu...dnes jsem dostala ještě od stolaře k úlům podložky...jedna je bílá plastová - myslím na měl...druhá je se samými drobnými otvory - ty se dává asi mezi nástavky, aby matka neprolezla a nekladla do medníku...ale ta třetí průhledná nevím...že by nahoru pod víko?

Používáte je?

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Chov včel
« Odpověď #43 kdy: Červen 01, 2014, 10:56:00 odpoledne »
ak tá dierkovaná podložka vyzerá takto: je to Hanemanová materská mriežka


Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Chov včel
« Odpověď #44 kdy: Červen 01, 2014, 10:58:01 odpoledne »
ak tá dierkovaná podložka vyzerá takto: je to mriežka na odber obnôžkového peľu

Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #45 kdy: Červen 01, 2014, 11:24:18 odpoledne »
Vypadá jako ta horní...mateřská mřížka...díky.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Chov včel
« Odpověď #46 kdy: Červen 10, 2014, 11:25:12 odpoledne »
Nevite jestli maji vcely radi bez cerny? Myslim kvety, protoze jsem dnes nevidel u bezu cerneho ani jednu vcelku. A bylo dost pylu, protoze jsem byl cely zluty. :)

Dalsi otazka: Pujdou vcely na utrhane kvety nez povadnou? Treba otrham ten bez cerny nebo kvety lipy a dam to pred ul. Pujdou vcely na to nebo to budou ignorovat?

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Chov včel
« Odpověď #47 kdy: Červen 13, 2014, 07:58:14 odpoledne »
Včely nezbierajú z Bazy čiernej ani med ani peľ. Sušené kvety všeobecne sú včelám bez účitku.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov včel
« Odpověď #48 kdy: Červen 14, 2014, 08:59:22 odpoledne »
Byla jsem na přednášce u včelaře...poprvé v epicentru na vlastní kůži...měla jsem respekt, ale nebála jsem se...včely byly hodné...dozvěděla jsem se spoustu věcí...

Zítra mám schůzku s dalším včelařem...takže klobouk nachystán... ;)


Lenicka

  • Host
Re:Chov včel
« Odpověď #49 kdy: Červen 14, 2014, 09:01:07 odpoledne »
budou fotečky?  ;D


tohle jsem našla