Autor Téma: epidemie  (Přečteno 76661 krát)

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 684
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: epidemie
« Odpověď #2700 kdy: Červen 02, 2020, 11:13:16 dopoledne »
Barte. Opravdu by bylo dobré, se zamyslet nad tím, co konzumuješ. V preppingu ti totiž tohle bláto nepomůže:

***

Celá "kauza zničených respirátorů" je stará asi dva měsíce. Na vrcholu pandemie, začátkem dubna, kdy všichni sháněli respirátory, vyšel v belgickém tisku článek, kde skladník Mark Caekebeke mluvil o "chybě ničit masky".

Gatestone Institut a parta dalších podobných vykuků teď z toho vaří vlastní polívčičku, kterou sis mohl přečíst třeba na vlkovobloguje. "Zpráva" ale cestuje i po emailech, sociálních sítích atd. Je to prostě jen další bomba shozená v rámci informační války.

Teď to poučení pro preppers:

V roce 2006 belgická vláda (ta "hloupá a neschopná"), vyhodnotila nebezpečí pandemie jako zcela reálné. Rozhodli se připravit a v letech 2006-2008 postupně navýšili státní rezervy ochranných pomůcek na asi 60M masek (poměr byl zhruba 40M roušek a 20M respirátorů, kdy dominovaly třídy FFP1 a zbytek byl FFP2). Všechno skladovali v hangárech, v "le centre militaire de Belgrade" - voenských kasárnách v Belgrade.

Ukázalo se, že ta "neschopná belgická vláda" měla dost dobrý nápad, protože v roce 2009 nastoupila ptačí chřipka.

Nařídili ty ochranné pomůcky rozvést po všech zdravotnických zařízeních, doktorech, domovech pro seniory atd. Tak se také stalo. Rozvezli ovšem pouze část.

Ptačí chřipka totiž nepřešla do pandemie. Ochranné pomůcky se "nepoužívaly". Rozhodli se je stáhnout tedy zpátky do skladu v hangárech. Problém byl, že část těch masek se tímto nějak "znehodnotila".

Bylo to z jednoduchého důvodu. Nikdo nečekal, že by se "mohly vracet". Doktorovi prostě přišlo balení masek, toto rozbalil, jednu použil, dvě vzal domů rodině, zbytek odložil do police atd.

Přesto se jim podařilo část stáhnout zpět. Masky při zpětném návozu rozdělili do více hangárů. Zjistili, že je lepší skladovat je zvlášť, protože když je rozváželi, měli prodlevy s určováním jednotlivých zásilek. Do jednoho hangáru, s označením G5 pak uložili samostatně jen ty "vrácené masky".

Tři roky byl klid, až do roku 2012, kdy došlo v kasárnách k poruše topného potrubí, mimo jiné i v hangáru G3 a G4, kde byly uloženy "ty nerozvezené masky".

Kasárna se poslední rok převáděla od armády na nového vlastníka a než se domluvili, kdo to opraví (armáda nechtěla, protože odcházeli, noví to ještě nepřevzali) - tak došlo k poškození uložených ochranných pomůcek. Ukázalo se, že byly vystaveny příliš dlouho nevyhovujícím podmínkám - problém byl s vysokou vlhkostí prostředí. Něco podobného se u nás stalo ve skladech munice.

O rok později, v roce 2013 upozornila lékařská odbornost, že ty ochranné pomůcky jsou už nanic.

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo prodloužit smlouvu o uložení ještě o dva roky, do roku 2015 a čas využít k tomu, aby prošly těch několik desítek miliónu masek - a co se dá, zachránili.

V roce 2015, byla kasárna už částečně opuštěna a některé z jeho prostor, včetně několika hangárů přešlo pod Červený kříž. Ten v tom samém roce, v jednom volném hangáru, opravdu ubytoval asi 100 lidí, kdy v něm postavili stany a lůžka.

Toto se ale vůbec nijak netýkalo hangárů G3, G4 a G5, kde byly stále uloženy ochranné pomůcky.

Ministerstvu protáhlo nájem a třídilo masky na použitelné a nepoužitelné až do roku 2017, kdy se jim podařilo "zachránit" celkem asi 22M chirurgických roušek.

To, co říká "skladník" Mark Caekebeke je, že z těch 22M roušek "ani jedna nezbyla", protože úřady je v roce 2018 označily za "spotřebované" a zničily je také. Podle něj ale byly "dobře uskladněné a nic jim nebylo". Podle něj to bylo i z toho důvodu, že je "neměli kam uskladnit a pohodlnější bylo je zničit".

To, co dělají gatestone Institut a další podobní vykuci je, že se snaží toto spojit s migrační krizí a staví oslí můstek pro tvrzení:

"Migranti zabrali sklad pro masky a proto masky byly zničeny. Dali přednost migrantům, před vlastními lidmi".

Realita je ovšem taková, že mluvíme o rouškách z let 2006-2008, kdy část prošla distribucí "tam a zpět" - v podstatě kontaminaci - a část byla vystaveny vysoké vlhkosti ve skladovacích prostorech.

Samozřejmě, že je stále chtěli nějak využít, když jejich pořízení stálo nemalé peníze - ale lékaři, kteří na to poukazovali už v roce 2013, je opět odmítli jako nevyhovující. Kdo by ostatně chtěl operovat s maskou, která má tohle za sebou. V roce 2018 se tedy nakonec rozhodli ty roušky odepsat a zlikvidovat.

Jinak řečeno, jde o názor skladníka, který si něco myslí, proti kterému stojí pět let trvající odmítání zdravotnických institucí používat objektivně nevyhovující pomůcky.


Celá kauza je zajimavá hned ze dvou důvodů:

Ten první je dnes už běžná věc, kdy se ji zájmová skupina snaží "převyprávět" a ovlivnit ty, kteří neumí pracovat s informacemi. Tohle nebudeme řešit. Kdo chce, ať ujíždí na prokremelské a další propagandě - je to jeho věc, dokud s tím neotravu jejiné.

Pro preppers je zajimavější ta druhý:

Belgická vláda se ukázala jako neuvěřitelně prozřetelná, když včas pořídila ochranné pomůcky. Také se ukázala jako neuvěřitelně schopná při jejich distribuci mezi potřebné. Byly neuvěřitelně dobře připraveni.

Jenže pandemie nenastala a dalších několik let řešili důsledky tohoto faktu. Další problém byl, že svět se nezastavil a přišly další krize.


Ten problém, kterému čelíme je následující:

Nejde o neschopnost vlád, ale naopak o jejich schopnost. Lidé si zvykli, že se o ně někdo stará. Doma nemají respirátor pro případnou pandemii, protože spoléhají, že to zařídí někdo jiný.

Ty vlády, především v Evropě, se starají extrémě dobře. Tak dobře, že populace ztratila základní instinkty. Tak základní, že lidé doma nemají ani spíž.

Je to jako Titanic, který je problém otočit, když je před vámi kra. Můžete se snažit jak chcete, není to ale možné. Dvě menší lodě by to zvládly. Problém ale je, že na těch dvou menších lodích by muselo v součtu pracovat víc lidí, než na té jedné velké. A to se lidem nechce. Raději se vezou a pak budou nadávat na kapitána.

Propaganda Gatestone Institutu a dalších podobných vykuků říká: "Oni se špatně starají. My se budeme o Vás start lépe." Preppers by měli vědět, že je to bullshit.

Nikdo se o Vás nepostará, pokud to neuděláte sami. To měřítko je tak velké, že to ani není možné.

Belgičani mají dobrou vládu, která se i na nebezpečí pandemii připravila extrémně dobře. Jenže se stará o 11,5M lidí, kteří si zvykli, že se o ně někdo dobře stará - a sami se proto nestarají.

Není to jen problém Belgie - stačí se rozhlédnout kolem sebe a uvidíte totéž v celé Evropě, včetně naší krásné země. Vlastně u nás to ještě není tak špané. Na rozdíl od té obrovské masy lidí v západních zemí, jsme pořád ještě nezapoměli, jak používat šicí stroj. Tedy část z nás.

Ale je to slabá útěcha. Roušek a respirátorů jsem během března a dubna rozdal stovky. K smrti vyděšeným lidem, kteří za ten kus hadru děkovali se slzami v očích, aby jim "o pár dní později otrnulo a zase jeli to svoje". Zase se totiž "o ně někdo postaral". Poučení do budoucna - naprosto mizivé - ale i těch pár lidí, co "se změnilo" je myslím dobrá zpráva.

Blíží se "druhá vlna". Nebude to jen virus, ale bude to i velká krize a nedostatek. Snažím se co nejlépe připravit. Připravte se taky.

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 538
Re: epidemie
« Odpověď #2701 kdy: Červen 13, 2020, 04:33:36 odpoledne »
Jak jsem psal o článku od Pavla Koláře a Jaroslava Svobody, časopis Reflex jejich článek zveřejnil i na Internetu a zde je odkaz:
https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/100884/pavel-kolar-a-jaroslav-svoboda-drtiva-vetsina-onemocneni-je-mnohem-zaludnejsi-nez-soucasny-koronavirus.html

Asi to bude dobře napsaný článek, protože následně (článek vyšel téměř před dvěma měsíci) několik odborníků ve svých vyjádřeních na tento článek odkazovalo.

A několik citací z článku:

Z epidemiologického pohledu je možné říci, že na koronavirus nezemřel ještě žádný zcela zdravý člověk. Na tom si trváme. Vždy je přítomna například porucha imunity, jež nemusela být do té doby zjevná. Podíváme-li se například na poslední data Italského národního zdravotnického institutu, tak 80 % zesnulých trpělo jednou nebo vice chronickými chorobami, 50 % třemi a více chronickými chorobami, 10 % zesnulých bylo starších 90 let (z nich většina nezemřela na koronavirus, ale s koronavirem), pouze dva lidé byli mladší 40 let a oba byli s rakovinou či diabetem.

Jednoznačný smysl dávají a přednost musí mít selektivní (vymezená), nikoliv plošná opatření. Znamená to chránit rizikovou skupinu ohrožených jedinců a ohrožené komunity (seniorské domy, nemocnice i třeba věznice).

Nyní si představme, že tento skutečný nakažený či z „chytré karantény“ (z kontaktů) vybraný potenciální nakažený žije se sourozencem a maminkou, která je onkologicky léčena, nebo se starými křehkými prarodiči, z nichž určitě jeden bude patřit k vysoce rizikové skupině. V těchto podmínkách malého bytu je prakticky nemožné kritéria sociální distance zajistit. Zde je potřeba nastavit cílené služby, jež umožní těmto lidem vyšší stupeň ochrany.

Je nutné provádět individuální šetření, testování pečujících osob a v případě jejich uvedení do preventivní karantény rychlý personalizovaný design služeb, který ohroženého nebo karanténně vymezeného člověka zajistí po dobu karantény. To zatím pružně neumíme, ale musíme se to „za pochodu“ naučit. Tady jde o ty lidské životy. Dnes máme volné lázně či hotely. Máme také spoustu dobrovolnických organizací, mediků atd., kteří jsou v tomto směru velmi ochotni pomáhat.

Offline surv42

 • ***
 • Příspěvků: 20
Re: epidemie
« Odpověď #2702 kdy: Červen 14, 2020, 08:42:11 dopoledne »
zajímavé asi důsledky: samosběry jahod  i třešní se letos proměnily na útok sarančat. jezdíme spoustu let, a tohle jsem ještě neviděla, a to jsme na jahodách byli ve všední den hodinu po otvíračce v dešti a lidí přijelo jako v minulých letech o víkendu, samosběry se musely na několik dní zavírat, otevírat nová pole, o víkendu prý stály hodinové fronty a hodinu po otvíračce už se nedalo nasbírat skoro nic. lidi pravděpodobně začínají šetřit.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1340
Re: epidemie
« Odpověď #2703 kdy: Červen 14, 2020, 01:39:46 odpoledne »
Moje zkušenost tady na vysočině je úplně stejná. Těžko říct, čím to je. Někteří lidi ještě nechodí do práce, takže mají dost času. Jiní o práci zase přišli. Možná se na tom podepsalo i zvýšení cen ovoce a zeleniny v marketech.

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 538
Re: epidemie
« Odpověď #2704 kdy: Červen 14, 2020, 05:28:21 odpoledne »
Podle mě to není důsledek epidemie. Spíše je to způsobené všeobecným zdražením potravin, zeleniny a ovoce. Ale zdražování začalo ještě před epidemií.

Jinak samozřejmě vládní vypnutí ekonomiky a celé společnosti v souvislosti s epidemií čínského viru má úplně příšerné následky. Zde je článek, o kolik klesla průmyslová výroba a důsledky pro českou ekonomiku
https://www.echo24.cz/a/SY5hR/prumyslova-vyroba-se-v-cesku-zritila-dusledky-budou-katastrofalni-mini-ekonomove
Prostě, padá úplně všechno a do velmi hluboké krize a moc se to neoživuje, ani po zrušení karantény.

Někteří moji klienti mají vážné problémy, jejich firmy mají zakázky třeba jen na dvě procenta kapacity.
A samozřejmě se jim nechce moc propouštět, protože říkají, že mají zaměstnance, které zaměstnávají patnáct let a je jim to vůči nim nepříjemné. Tohle už jsem zažil za krize 2008-2010. Také někteří klienti nechtěli propouštět a rušit provozy, chod firmy dotovali z vlastních peněz. Stejně firmu neudrželi (zaměstnanci nakonec přišli o práci), sami zkrachovali a k podnikání se už potom nikdy nevrátili.

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 901
 • Připraveným štěstí přeje
Re: epidemie
« Odpověď #2705 kdy: Červen 14, 2020, 06:34:56 odpoledne »

Offline nafťák

 • ***
 • Příspěvků: 4
Re: epidemie
« Odpověď #2706 kdy: Červen 14, 2020, 09:41:20 odpoledne »
Vidím tady jedno nebezpečí,jsou to jen názory.A takových a jiných existuje mnoho.Problém je v tom,že ne všechny názory nám media předloží.A hlavně jsou to názory lidí,kteří za nic neručí a nezodpovídají.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2475
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2707 kdy: Červen 17, 2020, 11:52:49 dopoledne »
Pan namestek ktery se pred par mesici (skoro to vypada jako by to bylo uz nekdy davno pod zaplavou dalsich zprav) fotil v obchodech s regaly plnymi zbozi zrejme neni uplne nejlepsim prikladem zodpovedneho chovani.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/snemovnu-zachvatila-panika-prazsky-namestek-mohl-trousit-koronavirus-po-celem-meste-40327872#utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 901
 • Připraveným štěstí přeje
Re: epidemie
« Odpověď #2708 kdy: Červen 17, 2020, 01:05:04 odpoledne »
Vidím tady jedno nebezpečí,jsou to jen názory.A takových a jiných existuje mnoho.Problém je v tom,že ne všechny názory nám media předloží.A hlavně jsou to názory lidí,kteří za nic neručí a nezodpovídají.
Však je potřeba nedat na to, co nám předkládají média, ale na názory odborníků (i přesto, že ani oni nebývají v názorech jednotní). Zrovna lékaři ale nejsou z kategorie lidí, kteří by za nic neručili.

Offline CzechJoker

 • ***
 • Příspěvků: 45
 • Lehce rozhněvaný muž středního věku
  • Blog o věcech, co mě baví
Re: epidemie
« Odpověď #2709 kdy: Červen 18, 2020, 12:33:52 odpoledne »
Jsem skeptik už od prvních nádechů na porodním sále a poslední měsíce mě v tomto postoji jedině utvrzují. Kdo určuje, že je Franta odborník a Pepa věří konspiracím? Média, která si vybírají mluvící hlavy a expertem je často člověk s mokrým diplomem? Nebo vláda, která hledá dobrovolníka (slovy Lenina: užitečného idiota), na kterého se v případě neúspěchu svalí vina? Proč byl dán takový prostor epidemiologům a ne třeba imunologům? Proč mají rozhodovací pravomoc lidé, kteří stojí mimo služební zákon? Proč chybí jakékoliv odborné zdůvodnění čehokoliv, co vyplodili za poslední měsíce? Tahají to z klobouku jako králíky?
Já se pohybuji ve zdravotnictví už více než dvě dekády a znám spoustu lidí i z okruhu ministra a vím, že čím výš jste se v systému propracovali, tím víc si chráníte vlastní židli a přijímáte pouze taková rozhodnutí, která od vás očekává ministr. Na nějakou odbornost se fakt nehraje.

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 684
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: epidemie
« Odpověď #2710 kdy: Červen 22, 2020, 01:51:05 odpoledne »
Začíná to vypadat docela špatně. Čísla v ČR pomalu ale jistě rostou, jak ukazují data na https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

A to se tam ještě naplno neprojevilo to ohnisko z Prahy, kde by mělo být nakaženo přes 20 hokejistů:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-cesko-v-cesku-cr-praha-4-stavba-hokejovy-stadion-arena-letnany_2006181205_ako

Co je ale mnohem zejímavější je, když si dáte do Google vyhledat "germany statistic covid". Když pomineme, že jim čísla pomalu lezou také nahoru, tak jak u CŘ, tak v Německu, jsou k dispozici čísla z neděle.

Když ale dáte hledat "sweden statistics covid", tak nejen, že jim ten graf letí nahoru mnohem víc (a to nemluvíme o tom, jak si oproti Německu vedou), ale jejich data končí 18.6.2020.

Poslední tři dny Švédsko nezveřejňuje čísla.

Místo toho, tu máme tohle:
https://www.ft.com/content/7ecd5ded-9b90-4052-b849-0e153f701e1f

Když pomineme ty problémy s dramatickým nárůstem domácího násilí a další problémy, tak i toto samo o sobě zavání doslova velkým průšvihem.

Zatím co ostatní plánují dovolenou, rozhodl jsem se tento čas věnovat přípravě na dlouhou a náročnou zimu.

Doplňuji ochranné pomůcky (dokoupil jsem toto na "letní nošení" https://www.nanospace.cz/respirator-breasafe/) a léky, stejně jako vitamíny. Zásoby potravin a drogerie ze tří měsíců postupně navyšuji na půl roku. Především ovoce a zeleniny (konzervy), kdy cena, pokud jste si nevšilmi, vzrostla na dvojnásobek a slabou úrodu nemá kdo sklidit. Pořizuji také oblečení a boty. Obchody mohou být znova zavřené, nebo v nich nebude dostatek zboží - nebo, což je nejvíce pravděpodovné, ceny vyletí nahoru.

Jak to vidíte?

Offline Country men

 • ***
 • Příspěvků: 56
 • PŘIPRAVEN VŽDY A NA VŠE
Re: epidemie
« Odpověď #2711 kdy: Červen 22, 2020, 08:50:36 odpoledne »
 :) nech adresu ať ostatní vědí kam zaskočit pro zásoby v případě krize P:-/

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 684
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: epidemie
« Odpověď #2712 kdy: Červen 23, 2020, 08:30:31 dopoledne »
:) nech adresu ať ostatní vědí kam zaskočit pro zásoby v případě krize P:-/

Neblázni, takhle se to nedělá. Jestli myslíš, že jsem to narval do skříně, tak se pleteš. To jsou nesmyslně vyhozené peníze a ne právě bezpečný způsob. Druhá vlna bude mnohem delší a náročnější. Otevřel jsem dvě večerky, FIFO jedu tam a ještě jsem v plusu. Ten navýšený buffer je v meziskladu. Jak se to bude horšit, vezmu odtud co je potřeba a odjíždím na BOL. ;)

Offline surv42

 • ***
 • Příspěvků: 20
Re: epidemie
« Odpověď #2713 kdy: Červen 24, 2020, 07:51:36 odpoledne »
radši s druhou, třetí, ... vlnou taky počítáme. ovoce na samosběrech letos: jahody zdražily o 5kč na kilo, jsou za 60/kg, třešně zůstaly na 30/kg jako v minulých letech, borůvek a lesních jahod jsou mraky, podle květů soudím, že bude hodně i lesních malin a ostružin. nám se nejvíc osvědčily respirátory 3M 9332+ FFP3 NR D, dobře se v nich dýchá, dají se pěkně natvarovat i na dětský obličej, cena lidová není, 350 a víc, podle obchodu. zásoby mám v plánu doladit přes prázdniny, až budou lidi u vody a obchody se snad trochu uvolní. dítě do školky od září nepůjde. jinak cucací vitamíny od jamieson mám objednané už od půlky dubna a stále nejsou.

Offline Xarylka

 • ***
 • Příspěvků: 61
Re: epidemie
« Odpověď #2714 kdy: Červen 27, 2020, 02:54:11 odpoledne »
Loki, odkud teda bere data worldometer? Tam švédská čísla jsou: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 684
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: epidemie
« Odpověď #2715 kdy: Červen 28, 2020, 09:11:48 dopoledne »
Xarylka - Na chvíli přestali dávat čísla, pak je dodatečně dodali. Souvisí to zřejmě s tímhle:

https://www.bbc.com/news/world-europe-53190008

WHO totiž dalo dohromady zprávu a Švédsko je součástí varování. Dr. Tegnell (jejich Prymula) se pak vyjádřil tak, že je to úplně mimo a Švédsko je v pohodě, protože na IP leží minimum pačientů a počet mrtvých začal klesat. A ty (šílená) čísla jsou jen kvůli tomu, že intenzivně testují.

Obecně si myslím, že jak WHO (Čína), tak Švédsko jedou vlastní agendu. Čína se "snaží dostat Evropu na kolena a hrát pak roli spasitele" a používá právě Švédsko. Švédi se pro změnu snaží obhájit "svůj způsob života". Obojí by nás v podstatě nemuselo zajímat, protože podstatná je zcela jiná věc:

Coronavirus je pořád tady a hned tak nezmizí.

Čísla v ČR rostou každý den, ikdyž je pěkné počasí. Co bude na podzim, si netroufnu odhadnout, ale matematická predikce mluvila ve středí variantě o kumulativně dvou milionech případů se symptomy. I kdyby to byla jen polovina, bude to znamenat 10% přímo zasažených a k tomu je potřeba připočítat další tři miliony v karanténě. Ohniska budou logicky města a "motory ekonomiky". Bude trvat nejméně rok, než se reálně objeví vakcína a nejméně dva, než se dostane i "k obyčejným lidem". Virus samotný ale nebude největší problém. Tím bude nedostatek (zřejmě všeho) a samozřejmě ekonomická krize. Největší problém ale budou lidé samotní. Příliš jsme si zvykli na převysoký standard, který je ale ve skutečnosti jen životem na (hodně vysoký) dluh - a čas ten dluh zaplatit, zdá se, přišel  :pa:


Offline xB.H

 • ***
 • Příspěvků: 113
  • CB klub Nymburk
Re: epidemie
« Odpověď #2716 kdy: Červen 29, 2020, 12:21:16 odpoledne »
Zajímalo by mě, co vás déle praktikující epidemie naučila pokud jde o připravenost nebo nepřipravenost.
Ztratil jsem veškeré dobré mínění o lidech, jsme vážně tupé stádo. Utvrdilo mně to v tom, že stačí když vláda pískne tak stádečko tancuje. Není lepšího ukazatele. Tady je bezpečně vidět že ty řeči co mnozí vedou jak by si nic nenechali líbit jsou jenom řeči. Stačí vhodně mediálně podaná informace a lidi sklapnou krovky a vyšlapujou jak stát chce.

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 293
Re: epidemie
« Odpověď #2717 kdy: Červenec 02, 2020, 09:21:13 dopoledne »
Souhlasim. Lidi jsou fakt tupé stádo. Sotva stát písknul, že uvolňuje opatření, tak zahodili všechnu opatrnost, hromadně se vrhli do pořádání megaakcí a oslav "loučení s koronavirem" (půlkilometorvý stůl v Práglu) a ještě se posmívaj těm, co přemýšlí, chovaj se zodpovědně a ze své svobodné vůle dál pokračujou v opatřeních a třeba nosí roušky.

Offline UncleFido

 • ***
 • Příspěvků: 83
Re: epidemie
« Odpověď #2718 kdy: Červenec 08, 2020, 10:08:06 dopoledne »
Zkoumání následků postupuje. Zdá se, že i v případě mírného průběhu může způsobit například cukrovku, protože napadá i buňky slinivky, které produkují inzulín. Také může docházet k výrazné tvorbě krevních sraženin, které mohou vést k infarktům nebo mrtvicím - podle článku to vysvětluje i řadu náhlých úmrtí v domácím prostředí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vedci-odhaluji-dalsi-dopady-koronaviru-na-zdravi-vyvolat-muze-i-cukrovku-111439

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 538
Re: epidemie
« Odpověď #2719 kdy: Červenec 12, 2020, 07:01:02 odpoledne »
Od 8. července 2020 platí nová pravidla pro ukončení karantény lidé nakažených COVID-19.

Zde je odkaz na článek
https://www.echo24.cz/a/SvEw7/prevrat-pro-nakazene-covid-19-lide-budou-moci-opustit-karantenu-i-kdyz-budou-pozitivni
Originál zprávu jsem neviděl, protože nemám nainstalovanou mobilní infokartu MZ ČR.

Cituji z článku:

„Algoritmus byl aktualizován v souvislosti s doporučením WHO a také proto, že dostupná data a vlastní poznatky z ČR týkající se délky přežívání viru v nosohltanu pacientů ukázaly, že virus je životaschopný po dobu 8-10 dnů na sliznicích u většiny pacientů,“ ...

... u pacientů s déletrvající pozitivitou PCR testu ... Pokud bude pacient PCR pozitivní a bez klinicky závažného průběhu, ale bude mít klinické příznaky, pak bude mít 14denní karanténu, po jejíž uplynutí může karanténa skončit bez provedení PCR testu v případě, že alespoň čtyři dny po sobě nebude pacient pociťovat žádné příznaky.

Mění se i testování lidí, kteří byli s nakaženým víc v kontaktu. Budou muset jít do karantény a test by se jim měl provést do pěti dnů poté, co s nemocným strávili čas. Když bude výsledek negativní, znovu se vyšetření zopakuje čtrnáctý den od setkání s infikovaným. Pokud se nákaza nepotvrdí, izolace se ukončí. Kdyby byl první test po kontaktu s infekčním člověkem pozitivní, zůstali by testovaní v dvoutýdenní izolaci a léčili by se. Kdyby pak byli bez příznaků, test PCR by se jim už po dvou týdnech nedělal.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1340
Re: epidemie
« Odpověď #2720 kdy: Červenec 12, 2020, 10:00:24 odpoledne »
Vůbec se mi to nelíbí. Říkali chřipečka, ale ona to chřipečka není, ještě žádná chřipková epidemie nepřežila třicítkové teploty. Navíc se to začíná znovu rozjíždět u nás i ve světě. Zaslechl jsem v rádiu, že někde požadují dva negativní testy za posledních pět dnů. To se nám to cestování pěkně prodraží.

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 538
Re: epidemie
« Odpověď #2721 kdy: Červenec 13, 2020, 02:20:36 odpoledne »
Aha.

Podle principu ten čínský virus bude spíš podobný rýmě než chřipce. A já tedy rýmičku chytnu i v létě, když lezu do zimy a blbě se obléknu.

Tolik to nesleduji, ale počty mrtvých nijak dramaticky nerostou. Když to začalo mezi horníky v Karviné, lidé se zaprášenými plícemi, těžká práce, myslel jsem si, že budou padat jako mouchy v zimě. A nic. Vlastně všichni nakažení bez příznaků, minimum těžších průběhů a smrt žádná, pokud vím.
Spíše mi to připadá jako očekávané promořování za situace, kdy není na onemocnění lék a vakcína v nedohlednu.

Offline PavelM

 • ***
 • Příspěvků: 3
Re: epidemie
« Odpověď #2722 kdy: Červenec 25, 2020, 01:11:57 odpoledne »
Od 23.7. platí opět povinnost používání ochranných prostředků dýchacích cest (ústa, nos) při společenských akcích s účastí převyšující 100 osob. Takže první celoplošné zpřísnění opatření.

Offline aladin38

 • ***
 • Příspěvků: 12
Re: epidemie
« Odpověď #2723 kdy: Červenec 25, 2020, 03:27:29 odpoledne »
Čísla půjdou nahoru.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2475
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2724 kdy: Červenec 27, 2020, 08:49:13 dopoledne »
A nebo si je zkorigujeme.

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 901
 • Připraveným štěstí přeje
Re: epidemie
« Odpověď #2725 kdy: Červenec 31, 2020, 08:19:17 dopoledne »
Jestli je tohle pravda, pak zírám, jak kde má různé podoby korona-krize:
 
Každý zaměstnaný dospělý ovčan USA dostává od státu v čase koronakrize příspěvek 26.000 měsíčně na české.
A každý nezaměstnaný dostává celkem 80.000 MĚSÍČNĚ :-[

Zdroj: investicniweb.cz:

"Ekonomika vypadá jako letadlo, kterému selhaly všechny motory. Během příštích šesti měsíců přijde ničivý náraz," uvádí sloupkař BuzzFeed News Tom Gara, podle kterého nyní drží hospodářství (USA) nad vodou jen opatření vlády týkající se pozastavení splácení některých typů úvěrů, zákazu soudního vystěhovávání a mimořádných příspěvků, které lidé dostávají.

Americká vláda domácnostem rozdala štědré šeky. Každý dospělý dostal 1 200 dolarů a nezaměstnaní získali v rámci federální pomoci nárok i na dodatečných 600 dolarů týdně. To přineslo nejprudší růst příjmů amerických domácností v historii. Mnoha lidem tak koronavirová krize paradoxně zajistila příjmy, na jaké v zaměstnání nikdy nedosáhli. A jelikož v dubnu v USA nebylo příliš možností, za co peníze utratit, vyskočil i podíl ušetřených příjmů na historické maximum 33 %.

Štědré časy ale brzy skončí, dodatečných 600 dolarů týdně se přestane vyplácet s koncem července. O dalších příspěvcích se debatuje, například někteří republikáni by ovšem tuto podporu nejraději nechali doběhnout bez náhrady. Současně má 25. července pozbýt platnosti norma zakazující soudní vystěhování neplatičů z nemovitostí financovaných hypotékami s krytím ze strany Federálního úřadu pro bytovou výstavbu (FHA). První skutečnou finanční zkouškou tak pro domácnosti bude až srpen. V říjnu má poté dojít i k obnovení splácení studentských půjček.