Autor Téma: epidemie  (Přečteno 70613 krát)

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 508
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2450 kdy: Duben 02, 2020, 08:20:50 dopoledne »
Buď to potáhneme tímhle způsobem, nebo vše na 3-4 týdny doopravdy zastavíme, nebo to naopak úplně pustíme.
Všimla jsem si, že v diskuzích už dost lidí nadává, že už jsou omezení dlouho, a že se vlastně nic moc neděje (mrtvých je málo) a je už je načase omezení zrušit  P:-/ Nechápu, že nevidí, co se děje v Itálii, Španělsku a USA.
Ale ono těžko říct, jak dál. U nás je promořenost malá (teď je na IDnes článek, že podle nové hlavní hygieničky je promořenost prý až 40%, ale to mi nedává smysl). Když pozitivní testy má lehce nad 6% testovaných, a přitom se testují jen lidé, u kterých se očekává, že to mít budou (příznaky, setkání s nemocným), tak u ostatních to musí být ještě o dost míň.
V jedné diskuzi jsem narazila na výpočet, že aby se současným tempem populace v ČR promořila jen na 50% (přičemž pro zastavení epidemie je potřeba víc), trvalo by to 2,5 roku (nepřepočítávala jsem to, takže to může být blbě).
Každopádně při zvýšení R budou přibývat mrtví, při současném stavu klekne ekonomika, takže by se muselo povést šíření úplně zastavit a pak izolovat ČR od zbytku světa do doby, než bude vakcína, nebo spolehlivý lék. Ani jedno řešení není nejen ideální, ale ani dobré :-(

Offline WhiteCrane

 • ***
 • Příspěvků: 100
 • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2451 kdy: Duben 02, 2020, 08:21:58 dopoledne »
Třináct zemí Evropské unie dalo najevo své obavy ohledně restriktivních opatření přijímaných kvůli pandemii koronaviru a jejich dopadu na principy právního státu, demokracie a základních hodnot sedmadvacítky.

Nizozemsko (včera zemřelo: 134 lidí)
Německo (včera zemřelo: 156 lidí)
Belgie (včera zemřelo: 123 lidí)
Dánsko (včera zemřelo: 14 lidí)
Finsko (včera nezemřel nikdo?)
Francie (včera zemřelo: 509 lidí)
Řecko (včera zemřeli: 2 lidé)
Irsko (včera zemřelo: 14 lidí)
Itálie (včera zemřelo: 727 lidí)
Lucembursko (včera zemřelo: 6 lidí)
Portugalsko (včera zemřelo: 27 lidí)
Španělsko (včera zemřelo: 923 lidí)
Švédsko (včera zemřelo: 59 lidí)

Celkem v těchto zemích zemřelo za uplynulých 24 hodin 2694 lidí. V nemocnicích. Realita bude mnohem šílenější. EU má největší obavy, jestli zavedená omezení neohrožují "základní hodnoty" EU. Kill them all!

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 508
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2452 kdy: Duben 02, 2020, 08:22:35 dopoledne »
Spojené státy drží nový rekord v počtu mrtvých. V zemi za uplynulý den zemřelo 1049 lidí. Celkem tak v USA nemoci Covid-19 podlehlo více než pět tisíc lidí. Dlouhodobě držela rekord Itálie s 919 lidmi za den, který včera překonalo Španělsko, kde zemřelo 923 lidí za 24 hodin

PORUŠUJÍ ZÁKAZ? ZASTŘELTE JE. Filipínský prezident Rodrigo Duterte prohlásil, že lidé porušující patřičná omezení v období pandemie mohou být zastřeleni. "Zhoršuje se to, takže ještě jednou vám zdůrazňuji závažnost situace... Moje příkazy policii a armádě - pokud nastane nějaký problém, kdy vaše životy budou v ohrožení, střílejte."

Německý Institut Roberta Kocha, který detailně sleduje vývoj epidemie koronaviru v zemi, potvrdil ke čtvrtečnímu ránu celkem 73 522 nakažených, během středy tak došlo k nárůst o více než 6000 pacientů. Na onemocnění COVID-19 zemřelo v Německu během středy 140 lidí, čímž se celkový počet úmrtí zvýšil na 872.

Český rozhlas, Deník N

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2920
 • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2453 kdy: Duben 02, 2020, 09:20:52 dopoledne »
V toto chvíli je disciplína v realizaci karantény, uchování fukčního zdravotnictví, ochrana jeho personálu a seniorů klíčová....za těchto okolnostní asi lze i najet omezeně prodej v obchodech a výrobu v klíčových oborech podpořit hospodářství...bez toho se to buď zvrhne na Italsko-španělsko-USA scénář nebo zůstane hospodářství utlumeno a disciplínu budou muset udržovat za dalších velkých nákladů silové složky...které to v krajní situaci dlouhodobě a komplexně nezvládnou....

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 329
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: epidemie
« Odpověď #2454 kdy: Duben 02, 2020, 09:22:03 dopoledne »
Domnívám se že v tomto co se děje nyní má jistou roli "online" čísla kdy jsou vidět pozitivní otestovaní a zapsaní mrtví do statistik. To je kousek do skládačky psychologického efektu.
Takže sice jsou čísla úmrtí "malá z nějakého úhlu pohledu" ale ve spojení se zpětnou vazbou pro populistické politiky a viditelnost opatření vzniká asi intenzivnější vnímání.
Domnívám se že toto je pro Zemi, v této konfiguraci nová situace a lidi s tím neumí ideálně pracovat.
Zároveň se jeví doba dost krátká na vyvozování závěrů a ani po tom co "to skončí" nebudou čísla přesná.

Ekonomika by se neměla zbytečně svazovat a zároveň asi chybí disciplína když "to" trvá déle než lidská mentalita mainstreamu překousne.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 291
Re: epidemie
« Odpověď #2455 kdy: Duben 02, 2020, 09:23:24 dopoledne »
Součástí podmínek programu není vyloučení ekonomických aktivit provozovaných z domu. Smyslem programu je pomoci OSVČ, které jsou se svými dětmi prokazatelně doma. Je možno pokračovat ve své ekonomické aktivitě z domova a vystavovat faktury/vykonávat činnost prostřednictvím zaměstnanců.
Obávám se, že kontrolní orgány nebude zajímat názor businessinfo. Příjemce dotace musí uchovávat doklady po dobu deseti let.
Citace z výzvy 1 (MPO):
......žádat může OSVČ, která NEMŮŽE VYKONÁVAT SVOJI PODNIKATELSKOU ČINNOST z důvodu péče o ........

To není "názor" businessinfo, to je od úřadů. Stačí když prokazatelně pečuješ o dítě, svoji podnikatelskou činnost zastavit nemusíš ani když děláš doma i normálně. V každém případě je ta podnikatelská činnost omezena a musíš ji dělat třeba v noci nebo o víkendu, když pečuješ o dítě. Akdo chce být jó férák nebo se toho bojí tak si může zaškrtnout v žádosti o ošetřovné jenom některé dny a ty ostatní se může tvářit že o dítě nepečuje ale věnuje se podnikatelské činnosti.

Zkopírováno ze začátku článku:
Odpovědi odborných pracovníků ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva dopravy, agentur CzechTrade, CzechInvest a dalších organizací na dotazy podnikatelů položených prostřednictvím speciální informační linky. S provozem callcentra pomáhají i dobrovolníci z řad veřejnosti. (naposledy aktualizováno 30. 3. 2020)Offline UncleFido

 • ***
 • Příspěvků: 81
Re: epidemie
« Odpověď #2456 kdy: Duben 02, 2020, 09:52:19 dopoledne »
Čína sice oficiálně stále tvrdí, že nové případy na jejím území jsou jen ty importované, ale s tím trochu nesedí, že uzavřeli okres Ťia v provincii Che-nan v centrální Číně. Jedná se cca o 600 tis. lidí.

(22:00)
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bily-dum-predpoklada-az-240-tisic-obeti-97177?seq-no=1&dop-ab-variant&source=clanky-home

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 358
Re: epidemie
« Odpověď #2457 kdy: Duben 02, 2020, 10:17:28 dopoledne »
Zdá se, že očkování proti tuberkulóze (BCG vakcína) poskytuje alespoň částečnou ochranu. V zemích kde se víc očkuje je méně úmrtí.
Vakcína totiž posiluje imunitní systém a působí jako prevence i dalších patogenů.
https://www.scmp.com/news/asia/east-asia/article/3078109/coronavirus-fewer-deaths-seen-countries-mandatory-tuberculosis

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 894
 • Připraveným štěstí přeje
Re: epidemie
« Odpověď #2458 kdy: Duben 02, 2020, 11:49:13 dopoledne »
... Buď to potáhneme tímhle způsobem, nebo vše na 3-4 týdny doopravdy zastavíme, nebo to naopak úplně pustíme.
S tou poslední možností nikdy nebudu morálně souhlasit...
... Ekonomika by se neměla zbytečně svazovat a zároveň asi chybí disciplína když "to" trvá déle než lidská mentalita mainstreamu překousne.
Pár úvah:
Připusťme si, že současná situace je "jen" další etapa boje lidstva s přírodou.
Přiznejme si, že člověk nemůže nad přírodou zvítězit, může ale žít v souladu s ní.
Teď můžeme jen hledat a zkoušet různé cesty, aby lidské i ekonomické ztráty byly co nejnižší.
Čím víc lidstvo při tom hledání použije rozum a intuici, tím větší má šance. Politikaření politiků šance nezvýší.

Zatím jsme na začátku současné vývojové etapy, jsme zaskočeni silou přírody, a zatím "jen" usilovně hledáme vhodnou cestu pro minimalizaci ztrát všeho druhu. Doufejme, že cesta bude úspěšná - zatím ji ani neznáme. Nedělejme si iluze, že bude krátká.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2467
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2459 kdy: Duben 02, 2020, 02:46:31 odpoledne »
Oni se ve finale zivnostnici i ostatni nejak zaridi, pro me je nejvetsi problem jaky si premier jede marketing - vsichni dostanou 25K, vsichni dostanou ulevy na danich, ... ... ztratu za letosek pujde kompenzovat z lonskeho zisku .... a jak dramaticky odlisna je implementace.

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 291
Re: epidemie
« Odpověď #2460 kdy: Duben 02, 2020, 05:22:57 odpoledne »
Česko má v přepočtu na milion obyvatel proti Německu zhruba třetinu případů nákazy novým typem koronaviru, proti Rakousku zhruba čtvrtinu. V počtu testů na milion obyvatel se ale Česko oběma sousedním zemím téměř vyrovná. Vyplývá to ze statistik dostupných na webu Národní agentury pro komunikační a informační technologie. V Rakousku i Německu se nákaza začala šířit o čtyři dny dříve než Česku.čt24


Offline WhiteCrane

 • ***
 • Příspěvků: 100
 • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2461 kdy: Duben 02, 2020, 05:58:24 odpoledne »
Nizozemští praktičtí lékaři obvolávají své starší pacienty s dotazem, zda by byli ochotni podstoupit riziko úmrtí na koronavirus doma a přenechali tak nemocniční lůžko pacientům, kteří mají větší šance na přežití. Napsal to nizozemský list Volkskrant

Dle mého názoru má naopak mladší člověk větší šanci se vyležet doma. Navíc mi přijde tohle citové vydírání docela neetické. Ať o tom rozhodne ten lékař, když mu nic jiného nezbývá, ale takhle se zbavovat odpovědnosti je hnus. 

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2467
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2462 kdy: Duben 02, 2020, 06:02:24 odpoledne »
Tak uz vime proc ty obstrukce s povolenimi pro vyrobu desinfekce, ty opravdu dulezite firmy ji dostali obratem a bez publicity.

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 521
Re: epidemie
« Odpověď #2463 kdy: Duben 02, 2020, 06:36:47 odpoledne »
Zpětně koukám, že tady prošlo pár příspěvků o tom, že krize z epidemie čínského viru pomůže proti progresivistickým nesmyslům, zvýší kvalitu služeb řemeslníků nebo si lidé uvědomí vysokou hodnotu mezilidských vztahů. Mám vážnou obavu, že se pletete

Krize vyvolaná epidemií a hlavně ekonomický propad vyvolaný příšernými zákazy ze strany vlády vůbec ničemu nepomůže a všechno zhorší. Extrémní názory ze všech částí spektra se jen stanou ještě více extrémními a přibudou. Bude málo peněz a bude se šetřit na všem. Drtivě to dopadne na sociální služby (které nejvíce využívají staří lidé), zdravotnictví (zhorší se dostupnost a kvalita péče) a státní rezervy (až přijde něco dalšího, budeme ještě méně připravení). V rodinách, jak jsou lidé spolu, to vře, množí se klienti na rozvody manželství. Jestli to domácí vězení brzy neskončí, přibudou i "domácí zabijačky". Vzroste agresivita ve společnosti. Současné nadšení pro šití roušek a nákupy seniorům se velmi rychle překlopí do toho, že za všechny obtíže budou viněni staří lidé. A spousta dalších věcí, které mě vůbec nenapadají.

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 358
Re: epidemie
« Odpověď #2464 kdy: Duben 02, 2020, 06:53:47 odpoledne »
V Jižní Americe začíná přituhovat.
V Ekvádoru už zůstávají mrtvoly  na ulicích. Navíc je to ve městě  Guayaquil, křižovatce námořní dopravy.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ekvador-kornavirus-nakaza-mrtvi-obeti-nemoc-covid-19-infekce-zdravotnictvi-test-situace.A200402_125724_zahranicni_dtt

Brazílie už má 240 mrtvých, a přibývá úmrtí bez diagnózy.
https://riotimesonline.com/brazil-news/brazil/brazil-records-240-deaths-and-6836-confirmed-coronavirus-cases-says-ministry/

A bude hůř, brazilské zdravotnictví je už teď přetížené, navíc brazilský prezident nabádá lidi aby chodili ven jako by se nic nestalo.
https://www.dw.com/en/coronavirus-brazil-is-headed-toward-a-perfect-storm/a-52983547

Čím dál tím víc zemí zastavuje export potravin.  Například Kazachstán, jeden z největších světových exportérů obilí a pohanky už nevyváží. Částečně zakazují vývoz potravin i Rusko a Ukrajina. Ohrožený je i export rýže (Vietnam, největší exportér "dočasně přerušil" vývoz) a dalších nenahraditelných potravin.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-31/food-security-fears-starting-to-threaten-rice-exports-in-asia
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-24/countries-are-starting-to-hoard-food-threatening-global-trade

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 358
Re: epidemie
« Odpověď #2465 kdy: Duben 02, 2020, 06:57:27 odpoledne »
Zpětně koukám, že tady prošlo pár příspěvků o tom, že krize z epidemie čínského viru pomůže proti progresivistickým nesmyslům, zvýší kvalitu služeb řemeslníků nebo si lidé uvědomí vysokou hodnotu mezilidských vztahů. Mám vážnou obavu, že se pletete

Krize vyvolaná epidemií a hlavně ekonomický propad vyvolaný příšernými zákazy ze strany vlády vůbec ničemu nepomůže a všechno zhorší. Extrémní názory ze všech částí spektra se jen stanou ještě více extrémními a přibudou. Bude málo peněz a bude se šetřit na všem. Drtivě to dopadne na sociální služby (které nejvíce využívají staří lidé), zdravotnictví (zhorší se dostupnost a kvalita péče) a státní rezervy (až přijde něco dalšího, budeme ještě méně připravení). V rodinách, jak jsou lidé spolu, to vře, množí se klienti na rozvody manželství. Jestli to domácí vězení brzy neskončí, přibudou i "domácí zabijačky". Vzroste agresivita ve společnosti. Současné nadšení pro šití roušek a nákupy seniorům se velmi rychle překlopí do toho, že za všechny obtíže budou viněni staří lidé. A spousta dalších věcí, které mě vůbec nenapadají.
Přihoď k tomu zvyšující se ceny potravin, už teď to letí dost nahoru.
Kombinace drahých potravin a hospodářské krize je dost výbušná, kromě ještě většího zruinování nejchudších vrstev společnosti může vést i k nepokojům.

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 521
Re: epidemie
« Odpověď #2466 kdy: Duben 02, 2020, 07:03:35 odpoledne »
Přesně.

Ale budeme morální vítězové, že pár tisíců babiček a dědečků zemře o několik měsíců později.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2920
 • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2467 kdy: Duben 02, 2020, 07:52:51 odpoledne »
Samotáři tohle je názor právníka v našem státě? To jako tu skupinu nad 65 let máme obětovat a ušetřit tak na výplatě důchodů? Ekonomům by to jisto jistě přineslo do rozpočtu úsporu....Obzvláště kdybychm je pro jistotu ani nevzali do nemocnic, protože i to prostěradlo na posteli se musí vyprat a něco to stojí...cca 950Kč na lůžko a den bez zvláštních procedur....jinak náklady rostou exponenciálně a držet pacienta na plicní ventilaci nebo mimotělním oběhu znamená posouvat desetinnou čárku. A až se objeví virus nebo něco jiného co bude kosit lidi plošně tak je také obětuje? A co když to zmutuje a začne to kosit mladé do 30 let... Jako právník si určitě nežiješ tak špatně, mnoho těch starých lidí pamatuje 2.WW...kdy sposta lidí byla podvyživená, vysílená, mezi lidmi řádila tubera. Bylo málo všeho a to co bylo se flikovalo z náhražek...spoustalidí byla převelena do říše na nucenou podřadnou práci, občas také přišel nálet....A ty se to pohoršuješ nad tím, že ti klesne životní úroveň a zdraží potraviny? Co vlastně myslíš tím morálním vítězstvím? To že stát se snaží chránit své obyvatelstvo, místo aby rozhodil rukama a čekal, kdo to přežije? Co by sis o takové vládě pomyslel? Ty asi, že jedná racionálně, protože hospodářství pojede....Zdravotníci by si mysleli zcela něco jiného a co ti přeživší důchodci? Co by asi ti udělali u voleb? Až tu bude vládnou umělá inteligence, možná, že se k takovému postoji přikloní....Já se v tuto chvíli kloním k názoru, že tu máme nadbytek neužitečných právníků a příliš přebujelý, složitý a pro obyčejné lidi naprosto nesrozumitelný právní aparát, který již sám o sobě brání racionálnímu a efektivnímu řízení státu. Nežli se vypíšou všechna výběrová řízení na dodavatele tho či onoho, firmy se odvolají, právníci dohodnou bude po epidemii.....

Offline WhiteCrane

 • ***
 • Příspěvků: 100
 • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2468 kdy: Duben 02, 2020, 08:25:04 odpoledne »
Přesně.

Ale budeme morální vítězové, že pár tisíců babiček a dědečků zemře o několik měsíců později.

Díky těmhle lidem jsi mohl zdarma vystudovat školu a měl zajištěnou lékařskou péči.
Naštěstí pro spoustu lidí v téhle zemi máš ale právo rozhodovat pouze o svém životě.

Offline Country men

 • ***
 • Příspěvků: 53
 • PŘIPRAVEN VŽDY A NA VŠE
Re: epidemie
« Odpověď #2469 kdy: Duben 02, 2020, 09:22:42 odpoledne »
Souhlas do posledního písmenka.

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 291
Re: epidemie
« Odpověď #2470 kdy: Duben 02, 2020, 09:32:05 odpoledne »
Jen tak na okraj, kdyby stát neudělal ty opatření a zákazy a nechal by epidemii pořádně rozjet, abychom se promořili, jak se teď říká, fakt si někdo myslí, že by ekonomika normálně fungovala?  ??? Já teda nevim, odborník nejsem, ale něco mi říká, že když budou deseti, statisíce nebo možná i miliony nemocných, tisíce těžkých případů a tisíce mrtvých, tak ta ekonomika asi moc nepošlape a vydělávat nebude, zato náklady porostou.

edit: a když o tom tak přemýšlím tak doplním že samozřejmě zdravotní péče by byla mnohem hůře dostpná z důvodu přetížení zdravotnictví a chybějícího personálu, který by onemocněl, potraviny a další by zdražovalo protože by neměl kdo vyrábět nebo dovážet a pomalu by se to stávalo nedostatkovým zbožím, firmy by krachovaly protože by v nich neměl kdo pracovat protože nemocní zaměstnanci na neschopenkách, obchody by zavíraly sami protože by neměl v nich kdo prodávat a spoustu dalších "pozitiv" by to přineslo, až by to vedlo k celkové nespokojenosti lidí a možná i k těm nepokojům. Nebo ne?  ???

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2920
 • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2471 kdy: Duben 02, 2020, 10:24:27 odpoledne »
A navíc by lidi do práce stejně nepřišli, protože kdo ti bude riskovat zdraví, když se provalí, že stát na tebe kašle, jen když mu pojede hospodářství.....stejně by ti ho do recese poslala padající ekonomika zbytku světa a ještě bys přišel o to nejceněšjší, co u lidí můžeš mít...nějakou tu důvěru, že se nějak rozumě snažíš jim vládnout a starat se o ně....Důvěra je to co lidi drží pohromadě. Elitní vojenské jednotky se právě proto snaží brát s sebou jak raněné, tak i mrtvé, jen když je to trošku možné....Prot se hledali a lovili i sestřelení letci v moři. Lidi za tebou budou stát, když budou vědět, že stojíš za nimi. Jak jednu skupinu odepíšeš, zbytek se ti rozpadne pod rukama.

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 358
Re: epidemie
« Odpověď #2472 kdy: Duben 02, 2020, 10:34:50 odpoledne »
souhlas s Mauna Kea.
Civilizace je postavená na tom, že si navzájem pomáháme a hlídáme záda.
Všechno to pozlátko a mramor kolem je pouze hezký bonus.

Offline WhiteCrane

 • ***
 • Příspěvků: 100
 • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2473 kdy: Duben 02, 2020, 10:42:39 odpoledne »
Jsem tady v dobré společnosti. Pomáhá mi slyšet vaše názory i rady. Děkuji vám za to  :D

Offline Wolverine

 • ***
 • Příspěvků: 52
Re: epidemie
« Odpověď #2474 kdy: Duben 02, 2020, 11:01:55 odpoledne »
Všechno se to odvíjí od toho, kdy bude vakcína a za jak dlouho jí bude proočkována naprostá většina obyvatel, což je problém v horizontu x let. Na konci dubna některá opatření poleví, v létě se otevřou hranice. Ale COVID tu bude pořád, bude stačit jeden přenašeč bez příznaků a jedeme na novo. Druhá vlna, třetí vlna, desátá vlna, takhle dlouhodobé oslabování ekonomiky neustojí nikdo. A pokud půjde do háje ekonomika, můžeme se pomalu stěhovat do jeskyní. Tady přichází v úvahu pouze radikální řešení, a jedním z nich je samozřejmě kolektivní imunita. Problém je, že COVID po sobě nechává trvalé následky na zdraví hostitelů ve všech věkových skupinách. Pozvolné rozmělňování nakažených jako např u nás je z dlouhodobého hlediska k ničemu, jelikož by se nastavená pravidla musela dodržovat ne dva měsíce, ale dva roky, což je z ekonomického hlediska sebevražda. To nemluvím o psychologickém dopadu na obyvatelstvo. Totální zastavení všechno, kromě nezbytných služeb je možné použít pouze krátkodobě, a do budoucna taky nic neřeší. Takže ať už se zvolí kterékoliv řešení, bude nás to bolet, a to hodně. Ideální řešení momentálně prostě neexistuje.

Offline xB.H

 • ***
 • Příspěvků: 109
  • CB klub Nymburk
Re: epidemie
« Odpověď #2475 kdy: Duben 02, 2020, 11:05:05 odpoledne »
Jen tak na okraj, kdyby stát neudělal ty opatření a zákazy a nechal by epidemii pořádně rozjet, abychom se promořili, jak se teď říká, fakt si někdo myslí, že by ekonomika normálně fungovala?  ??? Já teda nevim, odborník nejsem, ale něco mi říká, že když budou deseti, statisíce nebo možná i miliony nemocných, tisíce těžkých případů a tisíce mrtvých, tak ta ekonomika asi moc nepošlape a vydělávat nebude, zato náklady porostou.

edit: a když o tom tak přemýšlím tak doplním že samozřejmě zdravotní péče by byla mnohem hůře dostpná z důvodu přetížení zdravotnictví a chybějícího personálu, který by onemocněl, potraviny a další by zdražovalo protože by neměl kdo vyrábět nebo dovážet a pomalu by se to stávalo nedostatkovým zbožím, firmy by krachovaly protože by v nich neměl kdo pracovat protože nemocní zaměstnanci na neschopenkách, obchody by zavíraly sami protože by neměl v nich kdo prodávat a spoustu dalších "pozitiv" by to přineslo, až by to vedlo k celkové nespokojenosti lidí a možná i k těm nepokojům. Nebo ne?  ???
Tak zase si přijdou na své jiná odvětví jako třeba pohřebnictví, prodej květin,kameníci, prodejci ochranných cajků, truhláři a další. Jinak když se tak dívám na čísla těch pár obětí epidemie tak si říkám kolik z nich asi umřelo na zanedbání péče. Se ženou jsme si teď díky přeplašenosti z koronablbosti pěkně užili. V pondělí ji chytla záda a to tak, že se nemohla zvednout z postele, pohnout nic. Sehnat někoho, kdo ordinuje je nadlidskej výkon. Dovolala se jenom praktické lékařce. První co z ní vypadlo bylo ať nikam nechodí, že ji pošle e-recept. Když nic nepřišlo tak jsme to urgovali znovu. Pak ho konečně poslala. Šel jsem do lekárny, tam mi dali cosi na uvolnění svalů. Doma jsem se dozvěděl že k tomu mělo být ještě něco na bolest a nic. Léčili jsme to tedy brufenem, což ale nezabíralo vůbec tak jsme se doslova museli po telefonu vnutitk ni do ordinace. Když jsme se tam dobelhali tak nás vyhodila ze dveří že tam nikdo nesmí a že tam teď někoho má a nesmíme ani do čekárny. Tak jsme zůstali stát venku na ulici a já ji podpíral. Dědka tam měla asi dvacet minut. Když dědek konečně vypad tak nás vyhodila znovu, že doktorka se musí oblíct a dalších dvacet minut se nic nedělo. To už se na ulici jednou rukou opírala o popelnici a druhou jsem ji přidržoval ještě já. Když pro nás přišla, vyhodila už jenom mě. Nějaká pomoc, opora, pomoc s vysvlečením to neexistovalo. Předepsala ji silnější prášky a poslala vedle na rentgen. Tam stejná neochota, odtažitost a nulová pomoc s vysvlečením. Když se vyškrábala na stolek a zrentgenovali tak slíbili, že výsledky zavolají domů (kvůli případnému podezření na nádor). No do teď se neozval nikdo. Třetí den, kdy nezabíral ani ten silnej prášek jsem ji odvez do nemocnice na kapačky, kde si ji nechali. V nemocnici zavřená brána, u vchodu přistavená buňka a tam se mnou sestra vyplňuje dotazník jestli jsem neměl kašel, nebyl v cizině a podobný píčoviny. Když jsme ho vyplnili, vyfasovali jsme oba ochranný štíty jako kdybychom měli řezat kolenici autogenem. Musel jsem vycouvat z vjezdu do hlavní silnice a celej areál nemocnice objet. Tam stála druhá buňka a zase bába a zase dotazy...když jsem ji vysvětlil že už jsme odbaveni, pustila nás dál. Pak následoval příjem na recepci a uvnitř cca další hodina čekání a pak jsem odjel....jako vízt tam někoho s mozkovou mrtvicí,infarktem nebo čímkoli vážným tak už je nataženej. Jenom kvůli přeplašenosti z nesmyslu. Proto říkám že daleko větší průser je to divadlo kolem jak virus samotný.

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 358
Re: epidemie
« Odpověď #2476 kdy: Duben 02, 2020, 11:25:58 odpoledne »
podobné věci bývají problém i normálně.
Náš známý doktor nám od dětství vtloukal do hlavy že když se stane něco vážného, má se volat sanitka a hotovo. Tím okamžitě přeskočíte všechny vrátné, fronty, podepisování apod.

To samé mi říkali na kurzu první pomoci, když je podezření na infarkt, mrtvici nebo vážný úraz, okamžitě se volá sanitka a ne že toho člověka cpete do auta, hledáte deset minut parkování, bloudíte po areálu a pak poslušně jako ovce sedíte dvě hodiny v čekárně.
Ambulance je určena hlavně život-neohrožujícím zraněním jako vymknutý kotník.

Offline xB.H

 • ***
 • Příspěvků: 109
  • CB klub Nymburk
Re: epidemie
« Odpověď #2477 kdy: Duben 02, 2020, 11:46:13 odpoledne »
podobné věci bývají problém i normálně.
Náš známý doktor nám od dětství vtloukal do hlavy že když se stane něco vážného, má se volat sanitka a hotovo. Tím okamžitě přeskočíte všechny vrátné, fronty, podepisování apod.

To samé mi říkali na kurzu první pomoci, když je podezření na infarkt, mrtvici nebo vážný úraz, okamžitě se volá sanitka a ne že toho člověka cpete do auta, hledáte deset minut parkování, bloudíte po areálu a pak poslušně jako ovce sedíte dvě hodiny v čekárně.
Ambulance je určena hlavně život-neohrožujícím zraněním jako vymknutý kotník.
Na tom něco je. Tohle jsem absolvoval před lety s kolegou z práce. Na poradě najednou začal mluvit z cesty tak padlo podezření na mrtvici. Služební auto před vchodem a nemocnice za rohem tak jsme ho naložili a odvezli tam v domnění, že to bude rychlejší jak volání sanity. No bylo by kdybychom tam nepřijeli, odchytli jsme doktora na chodbě a říkám mu co se stalo. On nás poslal sednout na lavičku a tři hodiny se nic nedělo. Já byl jak v říši divů. Po třech hodinách někdo přišel, baterkou mu posvítil do očí a pak zase na hodinu a půl nic. Pak si ho tedy odvezli na CT a my jeli domů. Byl to nádor na mozku takže smrtelné to bylo ale ne bezprostředně. Ta péče je zoufalost.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2920
 • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2478 kdy: Duben 02, 2020, 11:50:46 odpoledne »
A navíc když popíšeš situaci a poslali by doktora, může ji na místě píchnou i obstřik, který ji uleví od bolesti, nebo ji naloží na nosítka....když tam bude sestra gentlemansky se toho ujmeš a manželku si se šoferem sneseš sám....kdysi jsem tohle se svou ženou absoloval také....zablokovaná ploténka po úrazu a bylo na tři týdny radost do alelujá...v tomto případě sanita....anebo volat rovnou 155 a konzultovat s dispečerkou...a neboj není to zneužití, protože to je náhlé zhoršení zdravotního stavu a ty nevíš, zda je či není závažné a ohrožující....tedy ne že ženě bolí záda, celý den na zahradě ryje záhon a večer, když to nemůže vydržet si zavolá RZP...

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2920
 • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2479 kdy: Duben 03, 2020, 12:00:59 dopoledne »
Tak já mám zkušenodst, že je lepší volat a popsat stav....1) pokud voláš tísňovou linku, automaticky se to nahrává, nikdo nic nepopře, u pultu sedí profík a může ti radit. Improvizací můžeš stav i zhoršit....kdysi jsem jel autem a našel na chodníku ležet ženskou vedle kola a hlava zkrvavená pokoušela se zvednout, ale pak zase chvilkami padala do bezvědomí....volal jsem 158 a dispečerka to moje "záchranářství" krásně zefektivnila. Něco víš, ale ona má nadhned nad situací a je zběhlá...takže jsem čekal celých 7 minut, hlídal dech a pulz, a když jsem viděl, jak ji opatrně nakládali na nosítka a fixovali krční páteř, byl jsem rád, že mě nenapadlo ji nakládat do auta....možná bych ji tím neúmyslně zabil....

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 358
Re: epidemie
« Odpověď #2480 kdy: Duben 03, 2020, 12:06:47 dopoledne »
Tak já mám zkušenodst, že je lepší volat a popsat stav....1) pokud voláš tísňovou linku, automaticky se to nahrává, nikdo nic nepopře, u pultu sedí profík a může ti radit. Improvizací můžeš stav i zhoršit....kdysi jsem jel autem a našel na chodníku ležet ženskou vedle kola a hlava zkrvavená pokoušela se zvednout, ale pak zase chvilkami padala do bezvědomí....volal jsem 158 a dispečerka to moje "záchranářství" krásně zefektivnila. Něco víš, ale ona má nadhned nad situací a je zběhlá...takže jsem čekal celých 7 minut, hlídal dech a pulz, a když jsem viděl, jak ji opatrně nakládali na nosítka a fixovali krční páteř, byl jsem rád, že mě nenapadlo ji nakládat do auta....možná bych ji tím neúmyslně zabil....
to jsi udělal správně, klidně mohla mít úraz páteře - který jako laik nemáš šanci poznat - a kdyby jsi se ji snažil nést v náručí nebo zvednout, tak by mohla ochrnout nebo zemřít.

pády a autonehody jsou v tomto ohledu dost nebezpečné.

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 521
Re: epidemie
« Odpověď #2481 kdy: Duben 03, 2020, 08:39:45 dopoledne »
Moc pěkný rozhovor s Karlem Drbalem na DVTV
https://video.aktualne.cz/dvtv/imunolog-zavrene-skoly-nedavaji-smysl-koronavirus-zvladneme/r~5d7a8a8e753011ea8972ac1f6b220ee8/

Lidé nad 65 let věku nebudou hromadně umírat na COVID-19. Smrtnost nejohroženějších lidí nad 80 let věku je 15 % možná 20 % z TESTOVANÝCH. Tolik k protiargumentům.

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 358
Re: epidemie
« Odpověď #2482 kdy: Duben 03, 2020, 09:20:21 dopoledne »
Úmrtnost 20 % není žádné malé číslo. To máš jednoho z pěti.
I tak to neznamená, že je v pořádku nechat osmdesátníky a devadesátníky zemřít.
Z čistě biologického hlediska není žádnou velkou výjimkou když se někdo dožije stovky, takže před sebou můžou klidně mít i dalších dvacet let šťastného života.

Navíc prostým výpočtem zjistíš, že mezi skupinu 80+ se řadí přeživší holokaustu, pamětníci druhé světové války i 50. let a váleční veteráni díky kterým nežijeme v Protektorátu Čechy a Morava.

Offline UncleFido

 • ***
 • Příspěvků: 81
Re: epidemie
« Odpověď #2483 kdy: Duben 03, 2020, 09:22:38 dopoledne »
Pokud to je schopné prakticky uvolnit domov důchodců pro nové zájemce, tak to prostě není možné nechat volně. Já nevím jak vy, ale rodiče tu chci ještě nějakou dobu mít a pokud možno, bez fibrózy plic. Značná část lidí, pokud měla závažný průběh a přežije, z toho nevychází bez ztráty kytičky...

Offline WhiteCrane

 • ***
 • Příspěvků: 100
 • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2484 kdy: Duben 03, 2020, 10:45:50 dopoledne »
Lidé nad 65 let věku nebudou hromadně umírat na COVID-19. Smrtnost nejohroženějších lidí nad 80 let věku je 15 % možná 20 % z TESTOVANÝCH. Tolik k protiargumentům.

Hard data z UK které teď posbírali z "Critical care".

https://www.youtube.com/watch?v=0ts8X3HDtPE&t=187s

1. Umírá 24% hospitalizovaných pacientů do 50 let  a 40% pacientů mezi 50-70 lety.
2. Ještě je celkem zajímavý fakt, že zatímco "klasický" zápal plic zabíjí 22% jejich lidí, tak zápal plic vyvolaný Covid-19 má smrtnost 48%.

Offline Goof

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 328
Re: epidemie
« Odpověď #2485 kdy: Duben 03, 2020, 10:59:48 dopoledne »
WhiteCrane:

Video je zajímavý, ale vzorek pacientů Covid 19 - No: 165 ks je strašně málo, aby dělali nějaké závěry, oproti tomu srovnávají výsledky se vzorkem pacientů přes 5,300, tam už by to mohlo dávat jistotu výpočtu.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline bartolomej

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 883
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline xB.H

 • ***
 • Příspěvků: 109
  • CB klub Nymburk
Re: epidemie
« Odpověď #2487 kdy: Duben 03, 2020, 12:34:08 odpoledne »
Lidé nad 65 let věku nebudou hromadně umírat na COVID-19. Smrtnost nejohroženějších lidí nad 80 let věku je 15 % možná 20 % z TESTOVANÝCH. Tolik k protiargumentům.

Hard data z UK které teď posbírali z "Critical care".

https://www.youtube.com/watch?v=0ts8X3HDtPE&t=187s

1. Umírá 24% hospitalizovaných pacientů do 50 let  a 40% pacientů mezi 50-70 lety.
2. Ještě je celkem zajímavý fakt, že zatímco "klasický" zápal plic zabíjí 22% jejich lidí, tak zápal plic vyvolaný Covid-19 má smrtnost 48%.
záleží kde ta data sbírají. Většinou jde o tendenčně psané články. U nás v práci se jeden nakazil když byl na služebce v zahraničí a od něj se nakazila i rodina. Kdyby ho nevzali na povinné testy díky zahraniční cestě tak se ani neví že byl nakažený. Celá rodina je v karanténě a bez jakýchkoli příznaků. Neumřel nikdo a v nemocnici taky nikdo neskončil. Je jasný že když je někdo po pas v hrobě že to asi nerozdýchá, o tom žádná ale je logické když budu v tajkové skupině dělat nějaké průzkumy tak mi klidně vyjde úmrtnost 80% ale ta čísla jsou k ničemu.

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 291
Re: epidemie
« Odpověď #2488 kdy: Duben 03, 2020, 12:40:45 odpoledne »
Všimli jste si jak nás v telce a všude porád školí jak máme zacházet s rouškou a vždycky když je nějaká tiskova nebo rozhovor, tak to tam někomu padá z nosu a ten někdo to pokaždý nandává tak, že tu roušku chytne zvenku zhruba někde před pusou a povytáhne? A dělaj to tak všichni, včetně lékařů  ::)

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 508
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2489 kdy: Duben 03, 2020, 01:26:22 odpoledne »
Ono riziková skupina nejsou jen lidé "po pás v hrobě," mému tátovi je přes 60, celý život je aktivní, v mládí závodně sportoval, pracuje. Jenže má cukrovku 1. typu, sice lehkou, stačí mu medikace, ani si nepíchá inzulin. Babička umřela až cca v 85, děda žil ještě dýl, takže táta má slušnou šanci žít ještě dalších 20 let. Ale teď by ho v UK, Španělsku nebo v Itálii ani nevzali do nemocnice, protože je "stejně na odpis." Kolik takových je mezi tisíci mrtvými v Evropě?

Zdá se, že u nás počet nově nakažených klesá, a to i přes vyšší počet testovaných, což znamená, že máme asi dost malé procento nakažených v populaci. Pokud R klesne pod jedna, mělo by se šíření nákazy za čas zastavit. Přišlo by mi logické pozvolna uvolňovat opatření, až se povede otestovat všechny, kteří teď čekají "ve frontě," a pak zavést "mezinárodní" karanténu - nezakazovat cestování, ale každý, kdo přijede do ČR, a neměl by potvrzení, že už koronavirus prodělal (předpokládám, že se brzo ukáže, jak je to s opětovným nakažením a jak dlouho protilátky vydrží), by šel do karantény, ani by asi nemusela být 14 dnů, bo po týdnu už by měl být průkazný test. A pokud by nějaké státy postupovaly stejně, a neměly nákazu v populaci, tak mezi sebou by karanténu mít nemuseli.
Jen mi do toho nevychází ti nešťastní pendleři :-(

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 508
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2490 kdy: Duben 03, 2020, 01:28:52 odpoledne »
Počet mrtvých ve Francii za posledních 24 hodin vyrostl na 1355 lidí. Je to nejvyšší počet úmrtí, jaké si během jednoho dne konkrétní země připočítala. Dosud ve Francii na koronavir zemřelo celkem 5387 lidí, potvrzených nakažených 59 105.
Počty úmrtí na koronavirus ve Francii prudce stoupají poté, co tamní úřady začaly s postupným započítáváním statistik z domovů pro seniory. Zatímco v nemocnicích vzrostl počet obětí o 500 na 4500, domovy hlásí navíc dalších téměř 900 zemřelých. Francie tak má 5398 obětí koronaviru a očekává se, že čísla dál porostou. V dalších dnech totiž budou přicházet statistiky z velké části dosud nezapočítaných domovů, kterých je v zemi přes sedm tisíc.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu dosáhl už téměř 80 tisíc. Za 24 hodin přibylo 6174 infikovaných. Mrtvých je už přes tisíc.

Za uplynulý den zemřelo ve Španělsku 932 lidí nakažených koronavirem. Země registruje více než sedm tisíc nových případů, celkem je pozitivních 117 tisíc pacientů.
Deník N, ČT 24

O tom, že koronavirus útočí i na CNS už se psalo dřív, ale teď jsou údaje i z Evropy:
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/u-casti-nakazenych-se-objevuji-podivne-zachvaty-a-blouzneni-40319078?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&

Dobře to zdá se zvládají na Islandu:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/island-koronavirus-testovani-pacienti-karantena-opatreni-data-mutace-nakaza.A200402_131351_zahranicni_kha

Delší úvahový článek, souzní s tím, co tu píše ManuaKea:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/svet-po-epidemii-zbude-nam-jen-holy-zivot-97004?seq_no=6&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 291
Re: epidemie
« Odpověď #2491 kdy: Duben 03, 2020, 01:29:33 odpoledne »
Moc pěkný rozhovor s Karlem Drbalem na DVTV
https://video.aktualne.cz/dvtv/imunolog-zavrene-skoly-nedavaji-smysl-koronavirus-zvladneme/r~5d7a8a8e753011ea8972ac1f6b220ee8/

Lidé nad 65 let věku nebudou hromadně umírat na COVID-19. Smrtnost nejohroženějších lidí nad 80 let věku je 15 % možná 20 % z TESTOVANÝCH. Tolik k protiargumentům.

A kolik procent úmrtí je v pořádku a kolik už je moc? Kde je ta hranice která stanoví kolik lidí objetovat je ok? Samozřejmě lidí bezejmenných, které neznáme, nejsou to naši příbuzní, jsou to jen čísla ve statistice.  ???

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 521
Re: epidemie
« Odpověď #2492 kdy: Duben 03, 2020, 01:52:19 odpoledne »
A kolik procent úmrtí je v pořádku a kolik už je moc? Kde je ta hranice která stanoví kolik lidí objetovat je ok? Samozřejmě lidí bezejmenných, které neznáme, nejsou to naši příbuzní, jsou to jen čísla ve statistice.  ???

To se pozná ze statistiky úmrtnosti.
Pokud ve statistice dlouhodobé úmrtnosti nebude nějaký pík, nepřekročí to střední průměrnou odchylku (nevím, jestli si pamatuji správný termín), potom na COVID-19 zemřeli lidé, kteří by stejně zemřeli.
Trochu to komplikuje ta věc, že současně tady řádí epidemie čínského viru i epidemie chřipky a z této statistiky se nepozná, na co kdo zemřel.

Offline UncleFido

 • ***
 • Příspěvků: 81
Re: epidemie
« Odpověď #2493 kdy: Duben 03, 2020, 02:40:57 odpoledne »
Chřipka je už hodně na ústupu, takže ta se moc nepromítá.

Tu průměrnou odchylku už zveřejnili v případě několika měst v severní Itálii někdy před týdnem (nechce se mi to hledat). Mají cca 4x-10x vyšší úmrtnost, než je za stejnou dobu obvyklé. Takže to není málo. Teď na tom asi nebudou lépe...

A jsou to čísla v případě, kdy už zdravotnictví kapacitně nestačí. Proto se u nás dělají ta opatření, abychom se do tohoto stavu nedostali.

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 508
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2494 kdy: Duben 03, 2020, 04:25:52 odpoledne »
UncleFido: Jo, v té Itálii je to minimálně 4x tolik, někde 6x, vycházelo jim to na cca na 1% z celé (!), nikoli nakažené populace. A ve městě, kde bylo nakažených pravděpodobně víc, to bylo právě až 10x víc, než normálně. Ale to jsou čísla ze začátku epidemie, když zdravotnický systém ještě nebyl přehlcený.
A čísla, která vidíme teď, nejsou v podstatě zas tak velká, když se to přepočte na všechny obyvatele a srovná třeba s chřipkovou epidemií, jenže ten hlavní rozdíl je, že chřipková epidemie trvá několik měsíců a postihne většinu obyvatel, a teď pravděpodobně ještě nikde (možná s výjimkou Íránu) nebyla zasažena celá populace, ale vždycky jen nějaké území a zbytek země (zatím) mnohem méně. Takže ta čísla (která ale nejsou, jak je vidět třeba ve Francii, ani zdaleka úplná) jsou z třeba 10% obyvatel země, kde se nákaza hodně šíří.

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 508
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2495 kdy: Duben 04, 2020, 08:38:23 dopoledne »
Počet zdravotníků kardiologického oddělení Pardubické nemocnice, u kterých byla prokázána nákaza koronavirem, vzrostl z deseti na 21, tři jsou lékaři. Oddělení se uzavírá.

Počet lidí s pozitivním testem na koronavirus v pátek stoupl na 4190. Od čtvrtečního dne tak přibylo 332 nových případů. Jde tak o nejvyšší nárůst za poslední týden.

Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan se dnes vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Podle koordinátora krizové pomoci není zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, špatný nápad.  ;)

SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ. Od čtvrtečních 20.30 tamního času zemřelo ve Spojených státech amerických 1480 lidí nakažených novým typem koronaviru, informovala agentura AFP. Celkový počet mrtvých tak nyní činí 7406.

JAPONSKO. Japonsko v pátek potvrdilo dalších 314 případů nákazy koronavirem. Podle CNN je to vůbec poprvé, kdy se počet nově nakažených za 24 hodin překročil hranici 300 případů - jen v Tokiu lékaři potvrdili 89 nově nakažených. Celkem je v Japonsku potvrzených 3632 nakažených koronavirem, 80 lidí tam nemoci COVID-19 podlehlo.

A ještě dva články:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hrozba-kolapsu-v-rakousku-zemi-chybeji-zahranicni-pecovatele-97793?seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=327500&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

V Praze nejsou v nemocnicích místa pro nakažené seniory ze zařízení sociální péče
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/praha-milena-johnova-radni-zdenek-hrib-nemocnice-na-frantisku-ministerstvo_2004031832_jgr

Offline castby

 • ***
 • Příspěvků: 18
 • zlepšit se až do jednoty se vším - tělo světla
Re: epidemie
« Odpověď #2496 kdy: Duben 04, 2020, 12:16:52 odpoledne »
jak jsem asi před dvaceti dny avizoval sauny ve finsku fungují.  12.3. ČR 112 pozitvních, Finsko 106, dnes finsko jen 1480. samo my máme lyžaře. ale kdo má saunu je král.

Offline WhiteCrane

 • ***
 • Příspěvků: 100
 • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2497 kdy: Duben 04, 2020, 12:47:10 odpoledne »
jak jsem asi před dvaceti dny avizoval sauny ve finsku fungují.  12.3. ČR 112 pozitvních, Finsko 106, dnes finsko jen 1480. samo my máme lyžaře. ale kdo má saunu je král.

Zdravotní účinky sauny (pro většinu) lidí jsou určitě bez debaty. Ve Finsku ale také trochu pozitivně působí velké vzdálenosti a nepříliš zažité "združování" velkých skupin (v tom jsou jižani samozřejmě dost odlišní).
Finsko také doposud otestovalo cca pouze třetinu lidí v porovnání s ČR.
Takže ano, lyžaři nám to tady zdatně rozjeli, ale jinak se v počtu případů zase tak moc lišit nebudeme...

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2920
 • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2498 kdy: Duben 04, 2020, 04:04:34 odpoledne »
V našem sociokulturním prostoru je nepřípustné uvažovat o oželení nějaké skupiny....k výběru by bylo nutno přistoupit až v případě, že by péče nebyla dostupná pro kohokoliv a lékař by se rozhodoval jak s tím co má k dispozici zachránit co nejvíce lidí....i to se v našem zdravotnictví děje třeba u nedostatkových léků, ale neznamená to, že nad pacientem uděláte kruh a potom kříž....abych si vypůjčil citaci J. Cimrmana. Když porovnáme počty nakažených s počty zemřelých a vztáhneme to na počet testovaných lidí....vychází z toho naše zdravotnictví nadprůměrně dobře a to jistě nedáváme na zdravotní péči stejné prostředky jako třeba SRN....a také nasazení personálu je obdivuhodné. Personál v domovech důchodců se střídá po 14 dnech, kdy je uzavřen v dobrovolné izolaci....toto uděláte nejen kvůli rizikovému příplatku a práci přesčas....a doma na vás přitom čekají děti se kterými si večer telefonujete.

Sleduji nyní vývoj ve Velké Británii a USA....330 mil. populace a mnoho lidí nemá ani základní zdravotní pojištění. Systém již nyní je přetížen a epidemie je na exponenciálním vzestupu....Trump nařizuje GM vyrábět plicní ventilace, zabavuje roušky a respirátory vyrobené fy. M3 pro německé policisty....konstatuje, že pokud s epočet mrtvých bude pohybovat mezi 100-200t bude to "úspěch" (ztráty USA v 2WW činily cca 300t). A kdo bude bránit vstupu občanů USA na své území, pokud se to tam bude převalovat....a karanténu dosud nevyhlásili i když mají cca 8t mrtvých a 250t pozitivně testovaných...a počty rostou dosud exponenciálně.

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 358
Re: epidemie
« Odpověď #2499 kdy: Duben 04, 2020, 05:44:09 odpoledne »

Sleduji nyní vývoj ve Velké Británii a USA....330 mil. populace a mnoho lidí nemá ani základní zdravotní pojištění. Systém již nyní je přetížen a epidemie je na exponenciálním vzestupu....Trump nařizuje GM vyrábět plicní ventilace, zabavuje roušky a respirátory vyrobené fy. M3 pro německé policisty....konstatuje, že pokud s epočet mrtvých bude pohybovat mezi 100-200t bude to "úspěch" (ztráty USA v 2WW činily cca 300t). A kdo bude bránit vstupu občanů USA na své území, pokud se to tam bude převalovat....a karanténu dosud nevyhlásili i když mají cca 8t mrtvých a 250t pozitivně testovaných...a počty rostou dosud exponenciálně.
V USA je ještě závažný problém v tom, že miliony lidí nemají nemocenskou a tudíž nemůžou odejít z práce. Že šéfové nedovolí zaměstnancům vzít si ani neplacené volno když jsou nemocní se považuje za normální. 
Holt spousta Američanů si musí vybrat jestli budou chodit do práce s horečkami nebo o práci přijdou.

Americké zdravotnictví je v hodně špatném stavu, s výjimkou soukromých klinik pro bohaté. Nemocnice pro normální lidi jsou špatně vybavené, obzvlášť na venkově.

Dalším průšvihem je honě rozšířené bezdomovectví, situace v Česku se s tím vůbec nedá srovnat. Například v Los Angeles a San Franciscu je prakticky v každé ulici stan s bezdomovce a vznikají dokonce i celé bezdomovecké ulice. Pro představu  si vygooglete Skid Row.

Na venkově a v indiánských rezervacích pořád nemá hodně lidí přístup k vodě, v např. Navažské rezervaci (300 000 obyv) je to až třetina.