Autor Téma: epidemie  (Přečteno 93133 krát)

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
Re: epidemie
« Odpověď #2850 kdy: Říjen 22, 2020, 02:25:44 odpoledne »
Apokalypsa to neni ale pruser velkeho rozmeru ano.

Offline UncleFido

« Odpověď #2851 kdy: Říjen 22, 2020, 02:55:01 odpoledne »
Já mám srovnání ze dvou nemocnic, kde pracují členové rodiny. Vojenská v Brně, zatím celkem v pohodě. Protože běžně nemají infekční oddělení, tak na tento účel převedli neurologii a dávají tam covid pozitivní s lehčím průběhem. Těžší jdou do fakultek. Běžných případů naopak řeší více a těžších, než obvykle. Zatím jedou i plánované zákroky.

Naproti tomu ve Znojmě kompletně zrušili plánované zákroky, jedou jen nutné a už několik běžných oddělení museli převést na infekční covidové jednotky. Z ORL, kde příbuzná dělá, právě jedna taková je od minulého týdne. Mají tam pacienty na kyslíku a říká, že to není sranda. Teď měli pacienta, který se zhoršil tak rychle, že ho ani nastihli převézt na JIP na ventilaci. Na ORL na to fakt nejsou zvyklí. Chybějící sestry (z důvodu OČR i covidu) jim dorovnávají budoucí sestřičky ze zdravky a jejich učitelky. I tak slouží prakticky denně.

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #2852 kdy: Říjen 23, 2020, 01:35:36 odpoledne »
Nechme stranou politiku jako takovou. Prymulův a Faltýnkův přešlap se schůzkou v hospodě je průser, který bude stát ve finále hodně životů.

Hodně lidí se na toho chytí stylem, že když nemusel Prymula, tak proč by to nosili...a všeobecně že opatřená jsou nesmysl a bič na lidi. A určitě se jich najde hodně. Hodně moc. Bohužel.

Nehodnotím účinnost opatření, ale alespoň částečně fungovat budou určitě. Pokud se s nakaženým nesetkám, nemůžu to chytit, to je bez diskuse. A dalšího průšvihu se po tomhle obávám 28.10. nejspíš po tomhle budou demonstrace a větší a drsnější, než by byly bez tohohle přešlapu. Po zásahu na Staromáku si nemyslím, že to státní správa nechá bez povšimnutí. A může se to změnit v celkem hezkou řež jakou tahle země nepamatuje v posledních skoro 30 letech...snad budou mít všichni aktéři rozum.

Babiš udělal asi to jediné, co udělat mohl. Veřejně Prymulu sepsul, Faltýnka taky a Prymula končí. Jestli teda Zeman neudělá to, co udělal v případě Babiše v roli ministra financí Sobotkovi. Ale to se uvidí.

Každopádně to výrazně zesměšnilo a shodilo vládní opatření a důvěru celé vlády, nejen Pryosla. Ale snad to vláda ustojí, protože i když jsem bytostný odpůrce Babiše, nyní nějakou vládu s mandátem potřebujeme a všecko je lepší, než nemít vládu. (prosím neberte to nikdo jako hozenou rukavici k politické debatě).

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #2853 kdy: Říjen 23, 2020, 02:12:18 odpoledne »
jak čtu zprávy, tak bude ještě veselo

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #2854 kdy: Říjen 23, 2020, 03:48:49 odpoledne »
Nemusí to tak být.
Prezident nemusí souhlasit s odvoláním ministra s poukazem, že A), B) ale i C), a bla bla do ztracena.

A nebo také ministerský předseda může náhle zjistit, že měl nepřesné podklady od svých podřízených, a žádné odvolávání nebude, protože A), B) atd.

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #2855 kdy: Říjen 23, 2020, 03:59:41 odpoledne »
Nalime, to byla ta hláška, že bude ještě veselo

Každopádně, škoda už byla udělaná a napravit ji už asi moc nejde

Offline Nalim

« Odpověď #2856 kdy: Říjen 23, 2020, 04:08:58 odpoledne »
Aha, já myslel, že tys myslel ...
... variantu běžnou v kulturním světě, že chybující ministr kajícně odstoupí ...
Njn, tam bohužel nejsme.
Tak sorry jako, Karle, špatně jsem tě pochopil

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #2857 kdy: Říjen 24, 2020, 04:15:18 odpoledne »
Nechme stranou politiku jako takovou. 
Ono to jde těžko, i když jsme ve vlákně o epidemii. Té epidemii, kterou nechal premiér nekontrolovaně rozjet jenom kvůli tomu, aby získal pár procent ve volbách.
To už je minulost a co dneska? Hodně dlouho prezidentovi trvalo, než mu došlo, že v době, kdy na epidemii umírají  stovky lidí denně, není vhodné rozdávat vyznamenání. Že prý je rozdá za rok. Vůbec nevím, kde bere tu jistotu, že tady za rok ještě bude.
A ostatní? Pohrdají obyčejnými lidmi tím, že porušují svoje vlastní nařízení. Babiš sice hodil Prymulu přes palubu, ale co ten vlastně udělal? Totéž co Babiš, když v létě radil z dovolené na Krétě lidem, aby zůstali doma.
 Když byla situace kritická, tak Winston Churchill, jako premiér, sliboval lidem krev, pot a slzy. A válku vyhrál. U nás je dnes také situace kritická a náš premiér slibuje důchodcům pět tisíc. Navíc jsou politici schopni v současné krizi vyvolat i krizi politickou a možná i ústavní.
Co tam vůbec v té restauraci dělali, to mají na ministerstvu málo kanceláří? A co dělají na ministerstvech lidi placení ANO? To už hraničí s mafiánskými praktikami.
Kdysi Miloš Zeman řekl, že když je díra v lodi, tak všichni musí k pumpám. A já k tomu dodávám: Ano, ale nejdřív pověsme na stěžeň toho, kdo tam tu díru udělal.

Offline Nalim

« Odpověď #2858 kdy: Říjen 24, 2020, 05:07:50 odpoledne »
A pofidérní třešnička na tom - brr - shnilém dortu?
Jednoho z účastníků "spiknutí" v souladu s přáním plebsu hodí (dočasně) přes palubu.
A toho druhého - prý dokonce iniciátora? Ha, ha. Další výsměch do našich ksichtů ::!

Offline Norman

« Odpověď #2859 kdy: Říjen 24, 2020, 07:05:26 odpoledne »
Tak jo, už to lítá i kolem mě. Dostaly to celé dvě rodiny našich přátel a mýho šéfa syn. Šéf tím pádem šel taky na test, vyšel mu pozitivní. To by ovšem mělo fatální následky pro firmu, takže si zaplatil další test, ten vyšel negativní, načež mu bylo řečeno, že musí jít ještě na jeden, který rozhodne. Ten byl také negativní. Mimochodem, všimli jste se, že v obchoďácích - dnes jsem na to koukal v Kauflandu - jsou značky o dodržování vzdálenosti, tuším 2,5m, ale pouze v lajně. Takže lidi sice dodržují vzdálenost v zástupu, ale směrem do boků jsou natěsno na sobě...

Offline aladin38

« Odpověď #2860 kdy: Říjen 25, 2020, 03:18:07 odpoledne »
Tak v úterý zas další spřísnění nejspíše.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #2861 kdy: Říjen 25, 2020, 03:44:22 odpoledne »
To melo nastat rovnou misto salamistickeho orezavani.

Offline aladin38

« Odpověď #2862 kdy: Říjen 25, 2020, 03:55:55 odpoledne »
Moc výjimek v rozhodnutí.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2863 kdy: Říjen 25, 2020, 07:41:59 odpoledne »
A co se vyřeší tím, že všechny lidi zavřete do domácího vězení?

Když na Covid-19 není lék a informace kolem vakcíny také nejsou příliš optimistické (nízká účinnost a zřejmě nebude chránit lidi s poškozeným zdravím). Lidé, co nezemřou v této vlně epidemie, zřejmě zemřou v další vlně epidemie. Virus už nezmizí, bude tady stále.

Offline Norman

« Odpověď #2864 kdy: Říjen 25, 2020, 07:51:05 odpoledne »
Souhlasím se Samotářem. Drakonický opatření možná křivku srazí, ale dřív nebo později to stejně bude třeba zase uvolnit - a budeme ve stejný situaci. Tohle není řešení. Tohle je akorát tak cesta k občanský válce, společnost se víc a víc radikalizuje.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #2865 kdy: Říjen 25, 2020, 08:23:14 odpoledne »
Zamezis kolapsu zdravotni pece... a muzeme doufat ze se pri tom obyvatelstvo promori dost na to aby to stacilo....

Offline Norman

« Odpověď #2866 kdy: Říjen 25, 2020, 09:41:21 odpoledne »
Možná kolapsu zamezíš - pokud opatření zaberou, možná ne. Možná se obyvatelstvo promoří - ale nepromoří se rychleji, když se tomu nechá volný průběh? Tady čím víc se opatření přitvrzujou, tím jsou čísla horší a horší. To vám to fakt nepřipadá divný?

Offline Goof

• Praktikující prepper
    • Goofy's vintage workshop
« Odpověď #2867 kdy: Říjen 25, 2020, 10:16:47 odpoledne »
Čísla jsou horší, jelikož už to tady jede nekontrolovatelně. Vše je dáno tím že vláda to v září bagatelizovala a lidé si zvykly, že je to rýmička a nic jim nehrozí. Tuto mentalitu teď už nikdo nezmění, ani nový ministr.

Opatření moc nezaberou pokud to tu celé nezavřou (omezení výroby ve firmách atd.) co mám zprávy od kamarádů, tak zaměstnavatelé (automotiv s vedením v cizině) stále chtějí aby chodily do práce a dokonce chtějí a aby kancelářský chodily do výroby, jelikož jim chybí zahraniční dělníci. Hlavně všichni chtějí radši peníze a hlavně si zachovat práci, než zdravý. Pak to dotáhnou domů a to jsou právě ty místa s největším přenosem práce a domov. 

Kolaps zdravotnictví nečekám. Když to vezmu selským rozumem, tak nárůst v nemocnicích je cca 300 lidí denně a z toho jich 100 denně umře, tudíž reálný nárůst je 200 denně. Dále omezily operace a další nezbytné příjmy lidí do nemocnice. Situaci v nemocnicích dáme, jelikož nám pomůžou ze zahraničí, tam to mají ještě v pohodě

S tím promořování to není tak jednoduché, co sleduji zprávy jsou i opětovné nakažení a to dokonce i po 3 týdnech a protilátky vydrží tak 3 měsíce. Druhé nakažení je dle zpráv většinou horší než první.

U nás je jediná možnost a to navýšit testování a trasování, které je žalostně nedostačující. Možná i ta e-rouška by pomohla, ale na to není vůle lidu.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #2868 kdy: Říjen 25, 2020, 11:52:57 odpoledne »
Pocet pozitivnich zachytu uz dlouho nepovazuji za relevantni - riste pocet testu a s tim i pocet pozitivne testovanych. Procento vuci celkovemu mnozstvi testu je ale celkem stabilni. Vypovodajici je pocet hospitalizaci a tam se opatreni projevi se zpozdenim dvou az tri tydnu...

Offline Pěstitel

• vypěstuji cokoli
« Odpověď #2869 kdy: Říjen 26, 2020, 09:08:02 dopoledne »
Přátelé preppeři, právě jsem prodělal středně těžký průběh nemoci covid. 12 dní horečky ráno 37, večer 39, ke konci to postupně klesalo. Naprosto upoután na lůžko, pořád zimnice a silné pocení, kašel, síla se vrací velmi pomalu.
O průběhu nemoci je psáno hodně, co mě ale zaskočilo bylo, že po 2 dnech jsem nedokázal pozřít vodu, čaj omezeně a hrozila mi dehydratace. Silné pocení mě zbavilo soli z těla a byl problém jak jí dostat zpět. Co bych si na nemoc připravil, kdybych věděl to co teď je toto: nějaké slané sýry (Jadel, korbáčiky...), 10l jablečného moštu,  5x 1l silného vývaru do mrazáku, basu nealkoholických piv. A co mě zachránilo od dehydratace byl nakonec smetanový nálev do salátu, jediné, čeho jsem byl schopný vypít 3 l za den, nepochopitelné, ale funkční: voda, sůl, jablečný ocet, cukr, smetana.
Tak zdraví zdar.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2870 kdy: Říjen 26, 2020, 09:48:01 dopoledne »
Chlapi, díky za věcnou diskuzi.

Kolapsu zdravotnictví se dá zabránit i tím, že rozšíříš a posílíš kapacity zdravotnictví.

Je nouzový stav. Proč stát nenařídí vyplácení rizikových příplatků zdravotníkům? To by bylo najednou dostatku personálu.
U nás v nemocnici jsou stále prázdná a zavřená oddělení. Stačí tam ze sklepa navozit postele. S kyslíkem se to bude dělat jako dřív, na chodbě stály vozíky s kyslíkovou lahví a kdo potřeboval kyslík, dovezl se vozík k němu a napojil se. Spousta práce na oddělení jsou pomocné práce nebo administrativa, kterou mohou dělat brigádníci.
My jako místní dobrovolní hasiči v naší nemocnici často cvičíme stavbu stanového městečka pro pět set lidí. Nikdo po nás nic nechce, jen jezdíme po prázdných úřadech a dezinfikujeme.

Další zpřísnění opatření.
Přijde mi to, že když to nejde silou, půjde to ještě větší silou. A podle mojí zkušenosti, tohle řešení obvykle moc nefunguje.
Nechat mladé lidi normálně fungovat. A dát do karantény jen nás staré nebo vystrašené.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #2871 kdy: Říjen 26, 2020, 02:48:50 odpoledne »
Samotar: treba na to jeste dojde... me prijde ze planovani a komunikace mezi urady je u nas ponekud nefunkcni...

Ja jsem v castecne karantene uz od jara, krome letnich mesicu firma trva na praci z domu takze meni duvod chodit mezi lidi a jsme s detma prevazne na chalupe. Ale kdyz jsem predminuly tyden navstivil trhy na kulataku tak mi prislo ze lidi to porad moc nevnimaji, z tech davu tam rousku melo tak 10pct a respirator jen ja.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #2872 kdy: Říjen 26, 2020, 02:56:05 odpoledne »
Kazdopadne nas ceka velka zmena ve fungovani spolecnosti. Tam kdeto jde bude velky tlak zamestnancu na alespon castecnoi praci z domova - i firmy co to doted nepodporovaly se budou muset prizpusobit. Tim budou trpet majitele velkych kancelarskych budov, restaurace kolem nich a dalsi sluzby na to navazane - vyroba spolecenskeho obleceni napr., hromadna doprava atd.
Vidim to u nas ve firme, lidem se to zalibilo a bude problem je na jare dostat naplno do kancelari.

Offline UncleFido

« Odpověď #2873 kdy: Říjen 26, 2020, 03:22:43 odpoledne »
Kolapsu zdravotnictví se dá zabránit i tím, že rozšíříš a posílíš kapacity zdravotnictví.

Je nouzový stav. Proč stát nenařídí vyplácení rizikových příplatků zdravotníkům? To by bylo najednou dostatku personálu.
U nás v nemocnici jsou stále prázdná a zavřená oddělení. Stačí tam ze sklepa navozit postele. S kyslíkem se to bude dělat jako dřív, na chodbě stály vozíky s kyslíkovou lahví a kdo potřeboval kyslík, dovezl se vozík k němu a napojil se. Spousta práce na oddělení jsou pomocné práce nebo administrativa, kterou mohou dělat brigádníci.

Samotné prostory nejsou ani tak problém. Těch je ve většině nemocnic spousta, případně vhodných náhradních v blízké lokalitě.
Problém je personál. Rizikové příplatky zdravotníkům se běžně vyplácí, pokud pracují s pacienty, kde hrozí to, že se od nich nakazí - zdaleka to nejsou jen infekční oddělení. Problém je, že nemocnice mají personál nastaven na normální stavy a ten může v rámci přesčasů zvládat jen nějaké penzum práce navíc. Část toho personálu má děti, o které se musí starat a dokud to jde, jsou s nimi doma - menší školní děti sami vzdělávání opravdu nedávají (vlastní zkušenost, sedmák už je samostatný, třeťák ani omylem a pokud tápe, zasekne se a dál sám nepokračuje a potřebuje se zeptat). Další část je nemocná. No a ještě k těm penězům, jediné, kde se za jaro něco vyplácelo byly fakultní nemocnice - jinde nic! Ministerstvo totiž ty peníze zatím na účty nemocnic neposlalo...to je pak motivace.

I v "mírových" časech zdravotníkům chvíli (měsíce) trvá, než se na oddělení zorientují a mohou fungovat samostatně. Takže i když tam naženete doktory a sestry ze soukromých ordinací, samostatně fungovat opravdu nemohou. Leda v kombinovaných službách a spíš v pomocné roli.

Mimochodem, dnes jsem byl u zubaře a říkal, že už si začal opakovat postupy léčby zápalu plic a dechových potíží, protože očekává, že bude také povolán. Alespoň to bere svědomitě  :)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #2874 kdy: Říjen 27, 2020, 11:02:32 dopoledne »
U nás s manželkou průběh spíše mírný. Teploty kolem 38 st., kašel, celková slabost. Že se tomu nevyhneme jsem očekával, manželka jako matrikářka se potkává se spoustou lidí, musela být i u voleb. Já jako důchodce neschopenku nepotřebuju, tak mě doktorka na testy nejdřív neposlala, ale až po týdnu, kdy manželka byla pozitivní. Výsledek přišel včera - negativní. Taky se už cítím v pořádku. Je podle mě chybou, že se tak dlouho čeká na testy a taky na výsledky.
Já ten kašel vyléčil bromhexinem a pastilkami, které doporučoval Nalim, jinak jenom paralen.  Žena má kašel horší, neustupuje, předepsaný erdomed nepomáhá, teď se to pokouší léčit bylinkami ze zahrádky, zrovna si vaří čaj ze šalvěje. Ačkoliv už uplynuly dva týdny od prvních příznaků, tak doktorka ji prý do práce nepustí, dokud bude mít příznaky, tedy ten kašel. Taky ji varovala, že může dostat zápal plic.
Nevím, jestli to na ten průběh má nějaký vliv, ale už dva měsíce oba užíváme doporučovaný vit. D, 2000 jednotek denně.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2875 kdy: Říjen 27, 2020, 11:36:38 dopoledne »
I v "mírových" časech zdravotníkům chvíli (měsíce) trvá, než se na oddělení zorientují a mohou fungovat samostatně. Takže i když tam naženete doktory a sestry ze soukromých ordinací, samostatně fungovat opravdu nemohou. Leda v kombinovaných službách a spíš v pomocné roli.

Mimochodem, dnes jsem byl u zubaře a říkal, že už si začal opakovat postupy léčby zápalu plic a dechových potíží, protože očekává, že bude také povolán. Alespoň to bere svědomitě  :)

Jasně, že to nebude jednoduché.

Je nesmysl mít v nemocnicích stále personálu na zvládání epidemie, to nejde ufinancovat. Ale rychle přijmout opatření, jak do nemocnic dostat další lidi na výpomoc, to dává určitě větší smysl, že nařizovat zákaz nočního vycházení jako za heydrichiády.

V tomto rozhovoru dr. Šebek (chirurg v nemocnici, občas jezdí na výjezdy s Lékaři bez hranic)
https://video.aktualne.cz/dvtv/potrebujeme-se-hlavne-uklidnit-tohle-neni-valka-ani-ebola-zv/r~f09d6e0c0f2311eb9c800cc47ab5f122/
doslova říká, že točit s knoflíky na ventilátoru dokáže a když bude mít na telefonu anesteziologa na občasné konzultace, dokáže pacienta udržet na živu, i když to nebude žádná hitparáda.

Tohle je přístup, který je mi bližší, než naříkat, že to nejde.

Offline BartH8

Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline Chinalady

« Odpověď #2877 kdy: Říjen 29, 2020, 09:24:53 dopoledne »
https://www.eurorespekt.sk/who-znizila-nebezpecnost-covid19-na-uroven-virozy/

https://www.who.int/bulletin/online_first/BLT.20.265892.pdf

Opět krásný příklad jak novináři překrucují slova vědců. V tom článku se píše, že při dodržování opatření mohou být následky a počet úmrtí sníženy, zatímco ty noviny to interpretují úplně opačně.

Vědecký článek je kvalitně napsaný, pěkně vysvětluje proč máme v evropě a americe vyšší úmrtnost než v Asii.

Offline Nalim

« Odpověď #2878 kdy: Říjen 29, 2020, 09:55:59 dopoledne »
Ne které stránce je to překrucování? Nechce se mi to študovat celé

Offline Chinalady

« Odpověď #2879 kdy: Říjen 29, 2020, 10:22:37 dopoledne »
discussion na straně 7 až 10.a taky results, pokud chceš detaily.

Offline Loki

• I'm the Key I'm the Gate
« Odpověď #2880 kdy: Říjen 29, 2020, 11:48:22 dopoledne »
Eurorespekt je provařený dezinformační zdroj. S novinařionou nemá nic společného.

Offline Chinalady

« Odpověď #2881 kdy: Říjen 29, 2020, 11:55:20 dopoledne »
Eurorespekt je provařený dezinformační zdroj. S novinařionou nemá nic společného.
Me osobně spíš znervózňuje fakt, že tohle překrucování se dostalo do CNN prima news.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2882 kdy: Říjen 29, 2020, 09:56:26 odpoledne »
Studii jsem četl (hlavně prvních deset stran, zbývajících 25 stran jsou tabulky a přehledy) už před více než týdnem, proto ji nemám čerstvě v paměti.

Ale nevím, co je překrouceného ve vystoupení Lenky Zlámalové. A také jsem si ve studii nevšiml, že by článek "pěkně vysvětloval, proč máme v Evropě a USA vyšší úmrtnost než v Asii".

Článek je podle mě úplně normální metastudie, tedy posuzuje výsledky dílčích studií. A týká se pouze výše smrtnosti na Covid-19. Nic dalšího nevysvětluje.

Bere čísla z dílčích studií a na jejich základě stanovuje celkové číslo smrtnosti. Čísla z dílčích studií hodnotí podle nějakých obecných okolností a podle jejich váhy stanoví celkové číslo jako vážený medián. A tyto obecné okolnosti jsou opravdu jen obecné trendy jako například lepší zdravotnictví má vliv na nižší smrtnost, starší populace má vliv na vyšší smrtnost. Ale nemám pocit, že by autor v článku něco z toho vysvětloval jako mechanismus nemoci.

Česká republika patří do limitu 118 až 500 mrtvých na COVID-19 na milion obyvatel a pro takový region vychází smrtnost na 2 promile. Což je o řád níže než vykládají naši prosazovači všemožných zákazů. Běžná chřipka má smrtnost 1 promile, takže dnes jsme na úrovni slabší chřipkové epidemie, které by si společnost bez mediální hysterie a státních zákazů možná ani nevšimla.

Offline Nalim

« Odpověď #2883 kdy: Říjen 30, 2020, 10:03:24 dopoledne »
Přednosta Jan Bláha, vedoucí covidového oddělení KARIM ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze:

Až tento týden (zveřejněno 30.10.2020) jsme konečně z ministerstva zdravotnictví začali dostávat prognózy vývoje situace, vláda se doteď vůbec neobtěžovala nás jakkoli informovat, na co se máme připravit a kdy. Takže i my jsme si mohli dělat vlastní odhady jen na základě informací z médií, kde se to ale také hemží experty exhibicionisty na obou krajích spektra.

Vláda situaci nezvládá, ale média neustálým rozdmýcháváním hysterie nesou stejnou vinu. To média stvořila popírače covidu-19 i zavírače všeho.

Podle Bláhy je nyní problém hlavně v nedostatku vyškolených sestřiček, které umí obstarávat pacienty. „Hlavní problém českého zdravotnictví je, že celá ta diskuse o tom, jestli sem mají přijet doktoři z Ameriky nebo se mají koupit ventilátory, je absolutní nesmysl,“ říká Bláha. „Háček je v tom, že není personál,“ vysvětluje.

Když si srovnáme týdenní úmrtnost za poslední roky, letošní rok zatím nijak nevybočuje. Denně zemře v ČR asi 300 lidí, polovina z nich na kardiovaskulární onemocnění a čtvrtina na onkologická. Měli bychom se tedy ptát: kolik z těch, kteří zemřeli s covidem-19, mělo současně závažné onemocnění srdce či zhoubný nádor? Pokud tři čtvrtiny, tak při zatím stejné týdenní úmrtnosti jako v minulých letech není covid-19 nejspíš to nejhorší, co lidstvo kdy potkalo a potká.

Celý rozhovor:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-neni-to-nejhorsi-co-lidstvo-kdy-potka-rika-sef-covid-centra-126147#dop_ab_variant=0&dop_req_id=j0Yljks4vcg-202010300839&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Offline Akutol

« Odpověď #2884 kdy: Říjen 31, 2020, 06:19:10 dopoledne »
U nás s manželkou průběh spíše mírný. Teploty kolem 38 st., kašel, celková slabost. Že se tomu nevyhneme jsem očekával, manželka jako matrikářka se potkává se spoustou lidí, musela být i u voleb. Já jako důchodce neschopenku nepotřebuju, tak mě doktorka na testy nejdřív neposlala, ale až po týdnu, kdy manželka byla pozitivní. Výsledek přišel včera - negativní. Taky se už cítím v pořádku. Je podle mě chybou, že se tak dlouho čeká na testy a taky na výsledky.
U mňa tiež prebiehalo obdobne, celkova slabosť, uplna strata čuchu a chuti, navali horučavy. Teplotu som nemal. Čo bolo zaujimave, že sa mi prve tri dni zacali objavovat priznaky borelie ktoru som prekonal pred rokmi. Bolo to aj tento krat svinsky neprijemne. Bolest od chrbta preražala cez hrudnik až sťahovala hrdlo a žaludok. Chuťovka ako kedysi. Tak hodinu dve som si v každom z tych troch dni poskučal. Najhoršia bola v prvy deň jazda autom z prace domov. Nepomahali zaklinadla ani preklinadla.... inak ako pišeš, kym sa žena dostala na testovanie, tak bola negativna, priznaky mala obdobne az na nervove zachvaty.

Offline šotek

• Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
« Odpověď #2885 kdy: Listopad 05, 2020, 11:47:24 dopoledne »
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline UncleFido

« Odpověď #2886 kdy: Listopad 05, 2020, 01:13:33 odpoledne »
Statistika úmrtí. Zatím obsahuje jen data cca do poloviny října. Už tehdy jsme byli 14 % nad patnáctiletým průměrem...

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-umrti-celkem-statistika-zemreli_2011050600_pek

Offline xB.H

• CB klub Nymburk
« Odpověď #2887 kdy: Listopad 05, 2020, 07:19:47 odpoledne »
Já mám srovnání ze dvou nemocnic, kde pracují členové rodiny. Vojenská v Brně, zatím celkem v pohodě. Protože běžně nemají infekční oddělení, tak na tento účel převedli neurologii a dávají tam covid pozitivní s lehčím průběhem. Těžší jdou do fakultek. Běžných případů naopak řeší více a těžších, než obvykle. Zatím jedou i plánované zákroky.

Naproti tomu ve Znojmě kompletně zrušili plánované zákroky, jedou jen nutné a už několik běžných oddělení museli převést na infekční covidové jednotky. Z ORL, kde příbuzná dělá, právě jedna taková je od minulého týdne. Mají tam pacienty na kyslíku a říká, že to není sranda. Teď měli pacienta, který se zhoršil tak rychle, že ho ani nastihli převézt na JIP na ventilaci. Na ORL na to fakt nejsou zvyklí. Chybějící sestry (z důvodu OČR i covidu) jim dorovnávají budoucí sestřičky ze zdravky a jejich učitelky. I tak slouží prakticky denně.
Já mám známou na Thomayerovce a tam více méně klid. Případů je sice hodně a je fofr ale je to vesměs důsledek opatření a předposranosti lidí. O nějaké kritické situaci nemluvila.

Offline xB.H

• CB klub Nymburk
« Odpověď #2888 kdy: Listopad 05, 2020, 07:22:36 odpoledne »
Statistika úmrtí. Zatím obsahuje jen data cca do poloviny října. Už tehdy jsme byli 14 % nad patnáctiletým průměrem...

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-umrti-celkem-statistika-zemreli_2011050600_pek
Mě ta křivka připadá tak nějak v průměru:
https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr

Offline Nalim

« Odpověď #2889 kdy: Listopad 08, 2020, 02:39:42 odpoledne »
Objevil jste někdo skutečně nanovlákenný a cenově dostupný materiál použitelný jako výměnná vložka do 2 vrstvé roušky?

Offline jovokys

« Odpověď #2890 kdy: Listopad 08, 2020, 05:56:41 odpoledne »

Offline UncleFido

« Odpověď #2891 kdy: Listopad 10, 2020, 02:05:41 odpoledne »
Zaznamenal jsem někde v diskusi, že za současným snížením počtu případů může z velké části stát změna metodiky pro uznání žádanky na vyšetření. Mělo se tak stát někdy minulý týden. Dříve prý bylo vypsání žádanky na úvaze lékaře, který jí vyřídil podle symptomů - horečka prý nebyla nutná, pokud ostatní symptomy odpovídaly. Nyní prý musí pacient trpět nejen běžnými symptomy, ale musí mít hlavně teplotu přes 38.5 C. Jinak prý nelze žádat o test hrazený z pojištění a pacient si jej případně musí uhradit sám (což často neudělá).

Může toto někdo potvrdit nebo je to jen JPP?

Snižuje se totiž počet testů, procento pozitivních však jen velmi zvolna a průměr se drží lehce pod 30 %.

Offline Epi

« Odpověď #2892 kdy: Listopad 10, 2020, 03:21:09 odpoledne »
Osobní zkušenost z úterý minulý týden. Žádanku vystavila praktická lékařka na základě telefonicky popsaných příznaků: večerní zvýšení teploty k 37 stupňům, knedlík v krku, záchvaty zimomřivosti, bolest svalů a kloubů, velká únava, horkost. Test až v pátek. Negativní.

Offline UncleFido

« Odpověď #2893 kdy: Listopad 12, 2020, 08:45:31 dopoledne »
Velmi pěkné srovnání jak si vedeme v porovnání s ostatními evropskými státy:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/testovani-v-evrope-jak-si-stoji-cesko-aneb-bez-testu-nejsou-nakazeni-129202

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2894 kdy: Listopad 13, 2020, 01:15:29 odpoledne »
Městský soud v Praze zrušil opatření nařizující nošení roušek venku
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/soud-zrusil-opatreni-ktere-narizuje-nosit-rousky-venku-nebo-v-obchode-129404#dop_ab_variant=0&dop_req_id=QI7WHtu6HIh-202011131126&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Pokud Ministerstvo zdravotnictví nevydá nové opatření, povinnost nosit roušky venku zaniká dne 21.11.2020.

Tak snad. To jsem zvědavý, jak by nové opatření zdůvodňovali, když nemají i mnohem jednodušeji získatelná data. A navíc se toto opatřen, alespoň v Praze, moc nedodržuje a stejně čísla o nákaze strmě padají. Venku nosí roušky jen ženské a někteří starší lidé, normální lidi = chlapi to buď vůbec nenosí, nebo jen na půl žerdi.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2895 kdy: Listopad 13, 2020, 01:37:10 odpoledne »
A tohle mě naštvalo.

Jako první, když se začne mluvit o uvolňování protiepidemických zákazů, tak se hned uvažuje o povolení návštěv v domovech důchodců.

Takový nesmysl. Tohle by se mělo uvolnit až jako úplně poslední opatření.

Žádný test PCR nebo protilátkový není zcela spolehlivý. Za takové situace jistě nějaká návštěva nákazu přinese a lidé v domovech důchodců se velmi snadno nakazí, jsou náchylní na každou nemoc. Zase se to v domovech důchodců rozjede jako teď, tihle lidé opět zaplní nemocnice a budou umírat. A zase začne kolečko dalších zákazů.
Tak ať jim před vchod půjčí videotelefon, ať si mohou povídat a vidět se bez kontaktu.

Kvůli těmhle lidem se už dvakrát zavřela celá ekonomika a společnost, aby neumřeli, kvůli nim jsme si zbytečně způsobili největší hospodářskou krizi v novodobé historii a o dalších škodách ani nemluvě. Důchody jim nikdo nekrátí, naopak jim jako jediným ještě přidávají. Všichni se o ně starají, aby byli v pořádku. A oni ani nemohou vydržet pár měsíců bez osobních návštěv.

Jasně, je mi těch lidí líto, ale všichni to mají těžké.

Offline Nalim

« Odpověď #2896 kdy: Listopad 13, 2020, 04:48:33 odpoledne »
Snažím se chápat naštvanost některých z vás. Ale nabídnu i jiný úhel pohledu:
Několik let jsem bydlel na "důchoďáku", takže moje názory nejsou "jedna paní povídala". Nedaleko Litovle, kde "se" 1. vlna pandemie BEZ JEDINÉHO ÚMRTÍ zvládla díky běžně dostupnému léku (původně) za 2 stovky (Isoprinosine apod., dodává prý asi 40 výrobců).
Bydlel jsem na důchoďáku na odtamtud nedaleké vesnici, s jediným obchůdkem s potravinami - a ceny podle toho vypadaly. V té době měly onen obecní Dům s pečovatelskou službou na starosti 2 pracovnice - mj. chodily klientům nakupovat základní potraviny - maso v nabídce nebylo vůbec (důvod - "Hygiena"), zelenina omezeně, atd. Takže hlavní dostupné potraviny: pečivo, konzervy, uzeniny. Typické české "zdravé stravování". Nyní (v zájmu úspor) je tam už jen jedna pracovnice jen na úklid společných prostor, nakupovat už nemá v popisu své práce - no, to je ta PEČOVATELSKÁ SLUŽBA už v zatřídění oné instituce.

Bydlí tam asi 40 důchodců. Rodiny jim při návštěvách přinášely mj. základní potraviny PRO PŘEŽITÍ. Teď nesmějí.

Jednotliví klienti si musí sami chodit nakoupit základní potraviny. Racionalizace? Kocourkov? Realita. Dalších cca 40 lidí (někteří z nich v karanténě) se trousí do obchodu, místo aby jim tam zašla jedna pracovnice.

Finanční stránka? Bydlení měsíčně cca 5 tisíc. Obědy dovážené v pracovních dnech cca 2.000. Za co mají žít důchodci, jejichž důchod je 7-8 tisíc českých?? Když jim rodina nesmí přinést přilepšení??

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2897 kdy: Listopad 13, 2020, 06:51:33 odpoledne »
Ne, zkresluješ to.

Pokud jsou to takto samostatní orientovaní klienti, kteří se mohou pohybovat, není důvod, aby rodiny důchodcům nenosily nákupy. Jen jim musí tašku s nákupem nechat u vchodu do domu s pečovatelskou službou a důchodce si musí pro tašku s nákupem dojít. A na deset metrů na sebe zamávají. I kdyby to bylo případně zakázané, nedokáže vedení zabránit tomu, aby si takto nákup předali někde za rohem, když si mohou chodit do vesnického obchodu.

Zde je odkaz na tabulku od epidemiologa prof. Berana, kde ukazuje, že na méně než 1 % starých lidí v domovech důchodců připadá 24 % všech úmrtí na COVID-19, ať už si o té statistice úmrtí myslím cokoliv.
http://manifest.cz/wp-content/uploads/2020/11/Jak-postupovat-epidemii-COVID-24-10-2020-1.pdf
Data jsou k 28.10.2020. K aktuálnímu datu bude tento podíl asi ještě výraznější.

Stále tvrdím, že nyní povolit návštěvy v domovech důchodců je naprostý nesmysl.

Offline Goof

• Praktikující prepper
    • Goofy's vintage workshop
« Odpověď #2898 kdy: Listopad 13, 2020, 07:20:35 odpoledne »
Nevím co se to poslední dobou děje, máme o třetinu méně testů (cca 30 tisíc) dříve byla kapacita 45 tisíc. A pořád máme zhruba 30% z testů pozitivních. Když to vezmu selským rozumem, tak nyní máme denně 8 tisíc nakažených z 30 tisíc testů a kdyby jsme měli 45 tisíc testů, tak máme zase 12 tisíc jako předtím. Doufám že vláda nejede podle vtipu "když netestuješ, nemáš nakažený".
Dříve říkaly, že musíme co nejvíce testovat, teď to tak nevypadá.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Nalim

« Odpověď #2899 kdy: Listopad 13, 2020, 08:19:06 odpoledne »
Ne, zkresluješ to.
Ne, nemyslím si.
Třeba právě podle tebou zmiňovaného epidemiologa prof. Berana a jeho výsledků s léčbou ve dvou DD v Litovli je zřejmé, že minimálně jedna metoda účinné léčby se (proč?) přehlíží (Isoprinosine). Místo této levné metody se klienti dlouhodobě psychicky stresují, což mj. vede k manifestaci tělesných nemocí, počínaje covidem a konče bůhví kde - třeba ztrátou "chuti" k dalšímu životu.

Když lidi neohrožuje nákup mezi jinými lidmi v prodejně, proč by je měla ohrozit návštěva z rodiny??