Autor Téma: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku  (Přečteno 18077 krát)

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #100 kdy: Srpen 18, 2019, 11:05:28 odpoledne »
Chci to na běžné užívání i do zásob. A proč jsem se rozhodla pro rostlinný a ne živočišný je nejlépe popsáno v tomto článku:

https://behejsrdcem.com/clanky/rostlinny-protein-ktery-v-mnohem-predci-ten-syrovatkovy/

Velmi zjednodušeně - chci chuťově neutrální proteinový prášek, u kterého je minimální riziko nepříjemných následků po užívání a maximum přidaných pozitiv  :)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #101 kdy: Srpen 19, 2019, 01:05:36 dopoledne »
Aha tak to chápu. Jen abys nedopadla jako Karlos Vemola alias Terminátor....viděl jsem toho chlapa a je to samý sval, ale jeho přesnídávka po tréninku připomínala jídlo návštěvníků....Asi z 10 pixel si umíchal jakýsi koktejl a asi to bylo úžasně dobrý a plné proteinů....jen už to nemá moc společného s normálním jídlem běžných lidí. Ale co dostihový koně mají také odlišnou krmnou dávku od těch rekreačních a v tomto příměru rád zůstanu na úrovni rekreačního.

Jinak ten hrachový má 85% bílkoviny a 1kg stojí okolo 250 kč....výhoda je, že si to dáš klidně k rozmixované zelenině, přidáš to do polévky....Ale pokud nejsi při těžké fyzické zátěži nebo nebuduješ cíleně svalovou hmotu tak jsou to relativně drahé proteiny do zásob.
Hrách žlutý...cena okolo 30 kč/kg
ve 100g máš:
Energie 1 456 kJ
Bílkoviny 24 g
Sacharidy 62 g
Tuky 1 g
Vláknina 1 g
neboli za cca 120 kč máš 4kg hrachu, v něm více proteinů než v 1kg koncentrátu za dvojnásobek ceny....zbytek rovněž strávíš. Takže bych to bral do zásob na přesun, na čundr, nebo pokud držím proteinovou dietu nebo jsem v aktivním tréninku a buduji cílevědomě muskulaturu.....jinak já dám přednost své čočce namíchané 1/2  s rýží....vaří se to prakticky stejně dlouho a pokud to okořeníš, chutná to velice dobře a Indové to papkají pod názvem Mejadra. V Perníkově to můžeš ochutnat v indické restauraci na Perštyňáku a je to dobré samo oo sobě nebo jako příloha ke kuřecímu i vepřovému masu. :pa:

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #102 kdy: Srpen 19, 2019, 10:23:08 dopoledne »
Tak proteiny se používají i k hubnutí. Jinak souhlasím s Maunou. Všechny základní živiny nám dodá kombinace luštěnin, rýže a těstovin.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #103 kdy: Srpen 19, 2019, 10:46:32 dopoledne »
Aby to nevyznělo jednostraně, což bych nechtěl...já třeba nosil na čundry to sušené mléko, což v té době byl jeden z mála dostupných proteinových koncentrátů. Vodu člověk potkal po cestě a hodně to ulevilo zádům...z necelého půlkila se dalo udělat 8l mléka...a já pracoval na provoze, kde se vyráběly krmné směsi a sušené mléko se občas i fasovalo jako deputát takže si člověk přes rok našetřil 2kg na dovolenou....také pokud má někdo alergie na lepek, laktozu, mléčné bílkoviny nebo má problém s trávením syrovátky je rostlinný protein řešení. Na druhou dstranu je třeba si uvědomit, že příjem energie a získávání aminokyselin z potravy má metabolické limity a tím, že do sebe narvu kvanta proteinu ještě nezaručím jeho využití tělem....pak bych třeba při dlouhodobém výkonu (jízda na kole, pěší pochod) dáhnul k proteinovému koncentrátu a přidával jej po malých dávkách do nápoje....pak to tělo využije lépe a pomůže to k tvorbě svalové hmoty. Navíc to šetří váhu. Ale to trvalých zásob volím klasické potraviny...hrách, čočka, i ta pohanka má 10-12g bílkoviny na 100g a stejně tak i vlákniny, jen je 2xdražší nežli rýže....a zase obsahuje rutin, který obnovuje pružnost cév....což je v ČR docela problém.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #104 kdy: Srpen 19, 2019, 10:52:25 dopoledne »
Já v tomto dost vycházím z blogu Petra Kubáče. Série vyžití z mála.

http://petr-kubac.blog.cz/1602/chemie-pro-silence-65-vyzit-z-mala-3
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #105 kdy: Srpen 19, 2019, 11:04:33 dopoledne »
Díky za odkaz. Vidím, že jsi napojený na vidláka....máš i jeho zmijovku?

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #106 kdy: Srpen 19, 2019, 11:06:33 dopoledne »
Zmijovku nemám. Moc nenosím pokrývky hlavy  :D
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #107 kdy: Srpen 19, 2019, 06:57:00 odpoledne »
No já ten prášek chci právě proto, že se dá snadno do lecčeho zamíchat a vylepšit tak výživové vlastnosti toho jídla. Takže člověk může mít dost proteinů i bez vaření, o což mi také jde a zároveň to odpovídá záměru tohoto vlákna.

Poslední dobou mě dost baví místo svačiny vyrábět výživné koktejly (smůůůtýýý se tomu teď říká  :D ) a proteinů je obecně ve stravě málo. Rovněž pro seiory mi to přijde jako dobrá volba. Mají obecně v současnosti problémy s udržením svalové hmoty a to i z důvodu nedostatku proteinů ve stravě. Tož asi tak  :)

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #108 kdy: Srpen 19, 2019, 09:10:50 odpoledne »
Když tě to baví... Já se na to vykašlal. Nebylo to efektivní. Jdu cestou jakou nastínil Mauna + můj Link na Petra Kubáče.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #109 kdy: Srpen 19, 2019, 09:30:09 odpoledne »
Však jo, každý si hledá svoji cestu  :)

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #110 kdy: Září 09, 2019, 09:29:31 odpoledne »
Plánuji rozšířit své zásoby nrg-5 a našel jsem asi nejlepší cenu na našem trhu. 175 Kč/ks.
Kdyby měl někdo zájem...
https://www.lovecpokladu.cz/eshop/produkt/ngr-5-nouzova-energeticka-davka-1599?gclid=CjwKCAjw8NfrBRA7EiwAfiVJpYmADmNEvaub58C16E5QuSOE5ynue2nkM6v1VuiZAasE8HZMEzqF9xoCSYoQAvD_BwE#1657


Ps: mají 9 poboček v České a 3 ve Slovenské republice. Dá se ušetřit za poštu.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #111 kdy: Leden 10, 2020, 06:28:30 odpoledne »
Co si myslíte o kokosovém mléce, případně kokosových ořechách do zásob? Já jsem zatím kokosové mléko zcela ignorovala, ale teď jsem náhodou narazila na článek, kde psali, co to má živin, a v obchodě jsem zjistila, že ta plechovka má i docela trvanlivost (zhruba rok, záleží na tom, jaké mléko vyberete - bacha na "náhražky").

Kokosové mléko, co obsahuje:
omega 6 kyseliny
kyselina listová
vitamíny B3, C, E, K
kyselina pantotenová
hořčík, forsfor, draslík, selen
stopové prvky – mangan, železo, měď, nikl
zinek, sodík
kokosový cukr, který má nízký glykemický index
kyselina laurová https://www.rehabilitace.info/zdravotni/kyselina-laurova-a-zdravi-proc-ji-potrebujeme/

No a k tomu ořechu - o letošních Vánocích jsme roztloukli kokosový ořech, který jsme doma "sušili" od loňských Vánoc. Všechna kokosová voda nejspíš vyschla, ale zůstal valoun kokosu, jen nastrouhat  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #112 kdy: Leden 10, 2020, 08:36:25 odpoledne »
Tak pro socky nebo pro preppera, kde manželka má pod palcem peneženku a nechce Vám dát peníze na přípravu. Nebudu psát co je nejlevnejší, protože je to často o tom jaké máte kontakty.

Taky nebudu psát ohledně zdraví, protože to tu skoro nikdo nereší. Ono ty konzervy nejsou super zdravé.

Ohledně výživového hlediska taky nemá smysl řešit. 3-14 dní pokud nejste už předtím na umření je v pohodě.

Co je tedy důležité? Jen nemít pocit hladu.

Jídlo na 14 dní bylo zvoleno 300 tvrdých rohlíků(sněděno 286), 2kg cukru. Experiment mi byl zadán, že se snažím jít z Prahy do Krkonoš, kde má svoje místo se skupinou, tak vitamíny a minerály získá cestou pomocí plevelu. Pokud je zalezlý v paneláku, tak pěstuje pokojovky a má zásobu semen na klíčení. Tak sní pokojovky(rýmovník,....) a pak už budou semena naklíčena.

Já jsem bydlel v Pečkách.  Tak jsem ráno vzal batoh s 15kg vody a udělal jsem kolečko 20km.  Byli mi zapůjčeny chytré hodinky, aby měl zadavatel experimentu jistotu, že se nebudu flákat a sledoval jestli umřu. Během 14 dní, kdy jsem si namáčel rohlíky do vody s cukrem(sladké pečivo) jsem neumřel a kupodivu jsem fungoval stále normálně. Podle zadavatele nenašel odchylky.

Já jsem se jen věnoval tomhlu experimentu. Jak skladovat tvrdé rohlíky, jestli chleba obsahuje plíseň, jestli strouhanka z rohlíku je lepší na uskladnění a k jídlu a jiné podrobnosti nebyli součásti placeného experimentu a tudíž jsem to netestoval.

Nepovažuji tvrdé pečivo za nejlepší variantu, ale pokud nejsou finance, tak patří mezi nejlepší možnost.

Trasa byla vytvořena, aby se sledovalo jestli na rohlíkách a plevelu dojde k nějaké změně. Když jsem pak hledal nejlepší trasu z Prahy do lokality jsem byl už na zrní.




https://zvirata.bazos.cz/inzerat/112032396/prodam-pecivo.php

https://zvirata.bazos.cz/inzerat/114181372/nabizim.php





Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #113 kdy: Leden 10, 2020, 08:44:18 odpoledne »
Sahaw mi vlastně potvrdil můj názor na priority u zásob.
1. Kalorická hodnota
2. Trvanlivost
3. Chuť
4. Cena
Teprve potom bych řešil nutriční hodnoty. To se dá dohonit sběrem, pěstováním, nebo dočasně strádat. Hlavní a nejdůležitější je přežít. Umřít hlady zdravý je k vzteku.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #114 kdy: Leden 10, 2020, 09:45:57 odpoledne »
No jo, ale ono se dá umřít "hlady" i když jsi nasycený dostatečně kalorickými potravinami, ale bez potřebných živin. Navíc ty živiny zlepší fungování člověka během dne a tím i jeho šance zajistit si další život.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #115 kdy: Leden 10, 2020, 11:18:39 odpoledne »
Samozřejmě že se na to dá umřít. Ale ne za měsíc.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #116 kdy: Leden 10, 2020, 11:48:05 odpoledne »
To je pravda. Je to otázka preferencí. Osobně budu raději v obtížné době na takové stravě, která mi zajistí tu nejlepší kondici. Už jsem si několikrát vyzkoušela, jak nedostatečná strava dokáže "umrtvit" a naopak strava se správnými živinami "nakopnout", udržet jasné myšlení i fyzickou aktivitu a odolnost. Zejména v obtížné době, pokud to jen trochu půjde, budu volit takovou možnost. A  vlastně i Sahaw si zajišťuje potřebné živiny - sice stále píše o stravě složené ze zrní, nebo o rohlíkách a patřičně je zdůrazňuje, ale vždy v pozadí stojí ten nenápadný doplněk "plevel" (merlíkovité, podběl, pampeliška, kopřiva, divoký křen, divoká mrkev, česnek, kozí noha, listy jahodníku či maliníku, řeřicha, ptačinec žabinec atd. atd.... spousta živin :) )

edit: jen bychom měli mít na paměti, že v tomto vlákně debatujeme o zásobách v bytě  ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #117 kdy: Leden 11, 2020, 07:26:27 dopoledne »
No jo, ale ono se dá umřít "hlady"
To je pravda, ale za jaký čas?

Já počítám, že zemřou dřív, protože nebudou mít zásoby. Prachy bývaji často hlavní důvod proč maji pěkně dlouhý seznam na papíře, ale jen na papíře.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #118 kdy: Leden 11, 2020, 07:28:14 dopoledne »
Citace
Ahoj, dokud bych měla vodu. Jak by docházela, šla bych pryč. Záleželo by na situaci. Kdyby šlo o případ, kde bych měla tušení budoucnosti a ta by se mi nelíbila, šla bych hned. Mrknu na odkaz.
už mám vyzkoušené, že bez jídla a o sklenici vody vydržím měsíc. pak už je to průšvih
Jen sklenice vody? Já jsem odhadoval alespon 1l vody.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #119 kdy: Leden 11, 2020, 10:49:08 dopoledne »
Co si myslíte o kokosovém mléce, případně kokosových ořechách do zásob?

Kokosové mléko je dobrý nápad, je opravdu hodně výživné a hodí se do spousty receptů.
Nevím jestli jsi ho někdy zkoušela, je to taková hutná a tučná smetana, co se přimíchává do polévek, omáček, dezertů, smoothie a všeho možného.
Když tak příští týden je v Lidlu ve slevě, 24 kč kus :) Vždycky beru aspoň šest kousků:)

Pětiminutový dezert z kokosového mléka - kokosové mléko rozehřejeme, přidáme několik lžiček cukru a mícháme do rozpuštění, přidáme sušené ovoce a ořechy podle chuti. Hotovo :)

I kokosový ořech a sušený kokos jsou šikovné zdroje kalorií a živin s dlouhou trvanlivostí.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #120 kdy: Leden 11, 2020, 12:40:05 odpoledne »
Super, díky. Kokosové mléko jsem zatím nezkoušela, ale prý jsou z toho výborné lívance nebo palačinky  :)

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #121 kdy: Leden 11, 2020, 01:01:25 odpoledne »
To potvrzuju :) A pokud ti trochu zbude můžeš ji použít na sladkou "exotickou" omáčku.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #122 kdy: Leden 11, 2020, 01:03:15 odpoledne »
Soňa už to nakousla. V paneláku by měli být zásoby trochu jiného složení, než na venkově.
Kdybych bydlel v Praze, tak bych daleko víc řešil nutriční hodnotu zásob, protože doplňování z jiných zdrojů by bylo problematické. Zase je tam ale málo místa. Chce to najít potraviny, které mají dost energie, zaberou málo místa, jsou trvanlivé a obsahují i další vitaminy a minerály aj.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #123 kdy: Leden 11, 2020, 01:19:54 odpoledne »
Teď rychle mě napadá pár takových:
- Med
Arašídové máslo (musí se jmenovat arašídové máslo, žádná nugeta nebo peanutella!) - používá se k výživě hladovějících lidí
quinoa
Chia
Sušené ořechy, kokos, banán
luštěniny
Kompoty
Sardinky v plechovce
Sušené mléko
olivy v sáčku
čokoláda - zvláště ty víceprocentní, ty obsahují hodně živin, čokolády mají extrémně vysoký poměr kalorií na gram, proto  jsou i součástí vojenských zásob

A asi i balení multivitamínů.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #124 kdy: Leden 11, 2020, 02:22:39 odpoledne »
Doporučuji skouknout seznam, který už máme na začátku tohoto vlákna a postupně se rozrůstá  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #125 kdy: Leden 11, 2020, 04:29:37 odpoledne »
Soňa už to nakousla. V paneláku by měli být zásoby trochu jiného složení, než na venkově.
Existuje slovo "klíčky". Na vesnici mi plevel roste vsude. Ve městě člověk má klíčky. A pokud nestačí, tak kvašený plevel nebo i zelí, který vydrží dlouho a otázka pár korun.

Já jsem zastánce "Vrabec v hrsti než chcípat pak hlady". Mám hodně velký pocit, že se člověk zacyklí a pak má nic. Začně přemýšlet co si dá do zásoby. Pak ji začně dělat a uvedo mí si, že to bězně nejí. A pokud bude mít jídlo na 30 dní, tak kařdých 14 dní bude muset snít jednou denně denní zásobu. A zásoby jsou drahé. A přijdou další věci, které člověka zbrzí. A ono by stačilo jen 300 tvrdých rolíků na 14 dní. A jednou za čas je pak vyměnit za vajička a koupit nové tvrdé rohlíky.:)




SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #126 kdy: Leden 11, 2020, 05:05:10 odpoledne »
No já nevím... mám důkladně vyzkoušené a zmapované jak bydlení v bytě (v paneláku i v bytovce), tak bydlení v chalupě. Kysané zelí ve sklenicích, proč ne, sama ho dělám, když je dobře udělané vydrží i dva roky. Klíčky... jako doplněk, proč ne. Ale vyžaduje to prostor na pěstování, pořádnou zásobu semínek a zrní, častou péči a hlavně - vodu, kterou používáme pouze na proplachování a namáčení semínek a pak je třeba ji vylít. Dobrá je třeba řeřicha pěstovaná na vatě na doplnění vitamínů. Roste týden a z jednoho sáčku semínek si jedna čtyřčlenná rodina sklidí řeřichu na posypání chleba k jednomu jídlu.

Dlouhodobé skladování suchého pečiva v bytě se mi vůbec nelíbí - je to objemné, málo výživné, náchylné k plísním či k napadení různými hmyzáky. Fakt nevím, kam bych v bytě bezpečně uložila zásobu suchého pečiva pro celou rodinu. To raději naskladním to, co opravdu jíme, nebo jsme schopni to bez problémů spotřebovat. Jako teď - v Kauflandu mají v akci konzervy tuňáka, tak místo konkrétního množství na jednu večeři jich koupím 2x tolik. A hned se zásoba rozroste.

A v neposlední řadě - jestli to tu už někde bylo zmíněno, tak se omlouvám - ale jak by se ty tvrdé rohlíky jedly?

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #127 kdy: Leden 11, 2020, 05:41:24 odpoledne »
Před přežíváním pouze na pečivu musím varovat - většina bílého pečiva (rohlíky, housky) jsou pouze prázdné kalorie, takže po chvíli budete mít nedostatek prakticky všeho. A doplňovat paštikami, kvašený zelím nebo klíčky rozhodně nestačí.

Navíc pečivo je plnidlo, a tudíž nebezpečné v tom, že vám dodá falešný pocit sytosti i když ve skutečnosti hladovíte.



Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #128 kdy: Leden 11, 2020, 05:57:24 odpoledne »
Čekal jsem, že s tímto klišé někdo přijde.
Doporučuju něco o mouce nastudovat a nepřebírat jen všeobecné názory. V podstatě se jedná o celkem vyváženou potravinu. Zvláště celozrnná.
Obilí je Boží dar a bez něj by lidstvo neexistovalo.
To k příspěvku Chinalady.

Tvrdé pečivo se dá docela dobře jíst, něco jako suchary.



SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #129 kdy: Leden 11, 2020, 06:04:22 odpoledne »
SonaR: by ses divila, jak nam jdou deti po tvrdejch rohlikach co krasne kroupou :) a jinak je pridavame jako krutonky do polevek.
No a taky se daji nastrouhat, rozemlet... namocit... to kdyby bylo nejhur. Ale neskladuju jich 300 kg jako sahaw, jen parnastrouhanlu a do polevek...

Jj, taky jsme to jako děcka křoupali  :) . Jsem si jen představila, jak by nám to "jelo" teď, jak je to suchý, pravděpodobně by to zvýšilo pocit žízně a v neposlední řadě jsem si vzpomněla na moji maminku, která v následujících dnech přijde o všechny zuby a bude čekat na zubní náhradu. I to kašování a namáčení mě napadlo... ale stejně...
Na druhou stranu chápu ten Sahawův motiv "lepší něco než nic" a suchého pečiva se dá sehnat za pár korun fakt hodně. Nicméně v dnešní době to jíst nebudu, tak raději při každém nákupu přihodím do košíku něco, co normálně jíme.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #130 kdy: Leden 11, 2020, 06:04:57 odpoledne »
Celozrnná mouka nebo jiné mouky např. žitná, pohanková jsou výživné. Jsem ráda, že jsi to tady vytáhl.

Ale na Sahawově fotce vidím především pečivo z bílé mouky, které je velmi málo výživné.  Prakticky neobsahuje minerály, vitamíny ani vlákninu.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #131 kdy: Leden 11, 2020, 06:13:41 odpoledne »
Mimochodem - chápu to dobře, že podle rohlíkového modelu bych jako nouzovou zásobu na 14 dní musela jen pro naši čtyřčlennou rodinu naskladnit 1200 tvrdých rohlíků (cca 60 kg) a 8 kilo cukru. A to je minimum osob, se kterými musím v případě nouze počítat.

Kolik se vejde rohlíků do jedné přepravky?  ??? ... zajímá mě to kvůli prostoru, jaký by takové zásoby zabíraly.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #132 kdy: Leden 11, 2020, 06:14:11 odpoledne »
I rohlíky obsahují bílkoviny a vlákninu ve větším množství než většina zeleniny, navíc i tuk a menší množství minerálů i vitamínů.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #133 kdy: Leden 11, 2020, 06:20:50 odpoledne »
Mimochodem - chápu to dobře, že podle rohlíkového modelu bych jako nouzovou zásobu na 14 dní musela jen pro naši čtyřčlennou rodinu naskladnit 1200 tvrdých rohlíků (cca 60 kg) a 8 kilo cukru. A to je minimum osob, se kterými musím v případě nouze počítat.

Kolik se vejde rohlíků do jedné přepravky?  ??? ... zajímá mě to kvůli prostoru, jaký by takové zásoby zabíraly.

Do paneláku se zásoby v podobě tvrdého pečiva nehodí. Zabírají moc místa. Ani na venkově se na to nedá spoléhat, ale tady sušíme přebytky normálně a dáváme zvířatům.
Ale v krizi se určitě dají jíst a fakt se to docela dobře dá.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #134 kdy: Leden 11, 2020, 06:24:21 odpoledne »
Jj, jíst se to dá :)

Mimochodem, nedalo mi to a pátrala jsem a našla jsem o bílém rohlíku na webu kaloricketabulky.cz toto:
Obsah potraviny
Jedná se o pečivo z bílé pšeničné mouky s přídavkem vody, oleje, droždí, soli, případně dalších přísad (např. různých zlepšujících přípravků apod.). Rohlík bílý bohužel neobsahuje žádné minerální látky a vitamíny.

Vliv na zdraví
Bílá mouka – tedy základ tukového rohlíku, je zbavena většiny vitamínů a minerálů. Obsah vlákniny je v ní také téměř nulový. Proto nemá konzumace bílého rohlíku žádný přínos pro naše zdraví (dodá jen „prázdnou“ energii). Naopak můžeme říci, že při větší a častější spotřebě takového pečiva stoupá riziko výskytu civilizačních onemocnění, jako je obezita či diabetes mellitus. Důvodem je fakt, že po konzumaci bílého pečiva s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem jednoduchých cukrů, prudce stoupá hladina cukru v krvi a poté zase strmě klesá. Z dlouhodobého hlediska je tento jev nežádoucí a způsobuje inzulínovou rezistenci. Střídejte proto bílé rohlíky s celozrnným pečivem a doplňujte je vhodnými oblohami (čerstvá zelenina, méně tučné kvalitní mléčné výrobky, domácí šunka, menší množství vhodného tuku, ...).


... a dodala bych - zvlášť když se to peče s té "dnešní" pšenice.

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 191
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #135 kdy: Leden 11, 2020, 06:34:08 odpoledne »
Jakožto milovník nádivek a nákypů jen připomínám tuto velmi chutnou formu zpracování suchých rohlíků.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #136 kdy: Leden 11, 2020, 06:42:38 odpoledne »
Soňo, ten text v kalorických tabulkách opravdu je, ale hodnoty v tabulkách mu příliš neodpovídají. Prostě jenom někdo odpapouškoval rozšířený názor o prázdných kaloriích a nedbal faktů.
Jinak si samozřejmě nemyslím, že bílá mouka je to nejzdravější na světě, ale nasazovat jí psí hlavu není potřeba. Historicky má v našich končinách svoje nezastupitelné místo a bez ní bychom asi nebyly na světě.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #137 kdy: Leden 11, 2020, 07:55:29 odpoledne »
..tak raději při každém nákupu přihodím do košíku něco, co normálně jíme.
Rohlíky řeší to, že nemusíte vařit. K tomu potřebujete asi propan. Proto jsrm začal schánět propan do zásoby.
A další věc, že vaření může sousedy upozornit, že máte zásoby. A to je velký problém. Tak co normálně jíte, abyste měli zásobu.
Teď nevim na jak dlouho se připravujete.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #138 kdy: Leden 11, 2020, 08:05:47 odpoledne »
A v neposlední řadě - jestli to tu už někde bylo zmíněno, tak se omlouvám - ale jak by se ty tvrdé rohlíky jedly?
Co mně fakt dostalo, že rohlíky se daji jíst jako nic. Stačí jen namočit(nestopoval) do vody s cukrem(osladí rohlíky) a máte za chvilku měkké. Nesmíte moc jinak budou moc nacucané a odpadnou. A jen je namáčíte a ukusujete. Jde to bez cukru, ale dostal jsem za úkol jíst s cukrem, tak jsem jedl s cukrem. Ale občas mi nestačila denní dávka 150g na den, tak jsem jedl i bez cukru.

Tak je potřeba počítat s větši spotřebou vody.

Otázka kolik místa zabere a jestli se dá jíst strouhanka nevím. Nedostal jsem to za úkol od klienta. Nemám a nejím rohlíky, tak nemůžu říc jestli se dá jíst strouhanka a kolik místa zabere. Musel bych i si půjčit strojek.:)

Já nedoporučuji lidem, kteří maji peníze na přípravy, aby si dělali zásoby pomoci rohlíků. Jen sockám, kteří preferují "Rohlík v ruce než umírat hlady."


Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #139 kdy: Leden 11, 2020, 08:07:55 odpoledne »
Další kritérium pro panelákové zásoby - co nejmenší potřeba tepelné úpravy.
Musím říct, že téměř všechny potraviny v počátečním seznamu to splňují. Ne všechny, většina.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #140 kdy: Leden 11, 2020, 08:54:14 odpoledne »
Hele ta strouhanka nemusí být úplně blbej nápad. Řádně vysušit, slisovat do sucharů (případně vymyslet nějaké pojivo?) A máte základ potraviny, která při dobrém skladování má i dobrou trvanlivost. Pak už záleží jen na fantazii při přípravě.
Může se jíst tak jak je. Není potřeba další úprava.
Může sloužit k zahuštění pokrmů.
Může se do toho přidat zelenina,ovoce. Něco jako kaše. Může se tím nastavit konzerva vepřovky. Atd.
Ale určitě to nebude pro každého...
Já mám NRG-5. Je to taky taková strouhanka, svým způsobem...
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #141 kdy: Leden 11, 2020, 09:30:03 odpoledne »
..tak raději při každém nákupu přihodím do košíku něco, co normálně jíme.
Rohlíky řeší to, že nemusíte vařit. K tomu potřebujete asi propan. Proto jsrm začal schánět propan do zásoby.
A další věc, že vaření může sousedy upozornit, že máte zásoby. A to je velký problém. Tak co normálně jíte, abyste měli zásobu.
Teď nevim na jak dlouho se připravujete.

Třeba toho tuňáka z konzervy normálně jíme, luštěniny z konzervy také a dají se jíst i studené. Na instantní či polévkové těstoviny stačí ohřát trochu vody, zalejt, zavřít a pak třeba smíchat s tím tuňákem. Masové konzervy se dají jíst studené, lze k nim přikusovat třeba ta tortilla nebo balený chléb. Kromě pár krabiček NRG v podstatě nemám v zásobách nic, co bychom normálně nejedli.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #142 kdy: Leden 11, 2020, 09:33:06 odpoledne »
Hele ta strouhanka nemusí být úplně blbej nápad. Řádně vysušit, slisovat do sucharů (případně vymyslet nějaké pojivo?) A máte základ potraviny, která při dobrém skladování má i dobrou trvanlivost. Pak už záleží jen na fantazii při přípravě.
Může se jíst tak jak je. Není potřeba další úprava.
Může sloužit k zahuštění pokrmů.
Může se do toho přidat zelenina,ovoce. Něco jako kaše. Může se tím nastavit konzerva vepřovky. Atd.
Ale určitě to nebude pro každého...
Já mám NRG-5. Je to taky taková strouhanka, svým způsobem...

Před dávnými časy jsem tady psala o pokusu s námořnickými suchary. To máš ještě lepší - trvanlivost dloooouhá, pořizovací hodnota minimální, akorát je to tvrdý jak broky a den před konzumací se to musí vlhčit :)

Offline Pěstitel

  • ***
  • Příspěvků: 25
  • vypěstuji cokoli
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #143 kdy: Leden 12, 2020, 08:09:48 dopoledne »
Vrátím se k těm tvrdým rohlíkům. Není rohlík jako rohlík. Do většiny přidávají sádlo, někde i palmový tuk, ale jsou i rohlíky jen z vody a mouky plus něco na kypření (většinou francouzské dopékané v ČR), ty vydrží roky. Ty s tukem časem žluknou a smrdí, jíst to potom moc nejde, to platí i o strouhance.

Nalim

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #144 kdy: Leden 12, 2020, 09:55:36 dopoledne »
Pěstiteli, můžeš být konkrétní, který řetězec/pekárna(?) používá "franc. recept" na rohlíky?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #145 kdy: Leden 13, 2020, 09:17:25 dopoledne »
Ale na Sahawově fotce vidím především pečivo z bílé mouky, které je velmi málo výživné. 
Taky může mít člověk celozrné pečivo. Sám si ho upéc a vyjde to líp než i ty z bílé mouky.  Já mluvím o sockách, kteří nechtěji trávit hodiny pečením placek a pečiva z celozrné mouky, kterou si člověk může zadarmo umlýt. Tak ho mouka celozrná výjde levněji než mouka bílá. A tak i pečivo.
Já doporučuji jen řešení pro socky, které nemaji peníze a nepřipravují se v paneláku vařit. A v tom případě socky, které nechtěji tomu ani dát moc času. I když stejně mně připadá vařené zrní nejlepší, ale kvůli podmínce nevaření jsou rohlíky asi nejlepší řešení.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #146 kdy: Leden 13, 2020, 09:33:34 dopoledne »
Tak jsem to zjistila - do přepravky na pečivo, ve kterých jsou dodávány rohlíky do místního obchodu, se vejde 60 rohlíků. Takže pro naši rodinu bych musela mít někde nakládáno 20 takových přepravek  ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #147 kdy: Leden 13, 2020, 09:34:36 dopoledne »
Tak to jde. A přestav si, že by jedli strouhanku. Tak 5 přepravek.:)

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #148 kdy: Leden 13, 2020, 09:41:17 dopoledne »
Problém je, že to v bytě nevydrží - buď to zplesniví, nebo žlukne, nebo se do toho dostanou moli či jiní broučci (to v případech, že se to někomu vejde do bytu...kam?). Pokud si to někdo troufne dát do sklepa, tak se do toho dotanou myši a zatuchne to.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #149 kdy: Leden 13, 2020, 09:44:10 dopoledne »
Nebyl jsem pověřen skladováním. Může se zeptat, kdo si mně najal jak to skladuje. Ale počítám klasika třílitrovky a pěkně utešněné a nejspíš pár minut v mrazáku.