Autor Téma: Panelákové nouzové vybavení  (Přečteno 494 krát)

Offline SoňaR

• Moderuje
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Panelákové nouzové vybavení
« kdy: Červen 26, 2018, 03:56:31 odpoledne »
Seznam:

- trvanlivé jídlo bez nutnosti tepelné úpravy (max. ohřev) min. na 72 hodin pro všechny členy domácnosti
- balená voda min. na 72 hodin pro všechny členy domácnosti
- souprava na ohřev jídla
- základní léky a zdravotnický materiál + léky, které členové domácnosti užívají
- spacák
- rádio na baterky
- svítilna na baterky nebo ručně dobíjená
- zásoba baterek

Offline SoňaR

• Moderuje
Re: Panelákové nouzové vybavení
« Odpověď #1 kdy: Červenec 03, 2018, 12:57:49 odpoledne »
No jelikož jako jeden z nejhůře řešitelných problémů v bytě je vytápění, tak jsem začala zkoumat možnosti a docela mě zaujaly krby na biolíh. Nepotřebují komín, ale je nutná zásoba biolihu. Jak se v přiloženém článku píše, tak litr biolihu vydrží na 3-5 hodin, cena je momentálně cca 100,- za litr. Do seznamu to zatím nedám, je to na zvážení a diskuzi  :)

https://www.drevostavitel.cz/clanek/bio-krby

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #2 kdy: Červenec 03, 2018, 03:44:21 odpoledne »
A co zplodiny hoření?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #3 kdy: Červenec 03, 2018, 04:03:29 odpoledne »
Chtělo by to něco na způsob kondenzačního kotle, tak aby si to bralo vzduch zvenku a aby, pokud možno, i zplodiny hoření kondenzovaly (a tady aby i skupenské teplo z hořením vzniklé vody zůstalo uvnitř a aby oxid uhličitý šel bezpečně ven.. Pak by to bylo prepperské zařízení a drahota biolihu by nebyla na závadu. Kdyby se v tom ještě dala uvařit voda na čaj či instantní polévku, tak by to nemělo chybu.

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #4 kdy: Červenec 03, 2018, 04:33:06 odpoledne »
A co zplodiny hoření?

Oxid uhličitý a pára, skoro totéž co vydechuješ . .

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #5 kdy: Červenec 03, 2018, 04:36:54 odpoledne »
Chtělo by to něco na způsob kondenzačního kotle, tak aby si to bralo vzduch zvenku a aby, pokud možno, i zplodiny hoření kondenzovaly (a tady aby i skupenské teplo z hořením vzniklé vody zůstalo uvnitř a aby oxid uhličitý šel bezpečně ven.. Pak by to bylo prepperské zařízení a drahota biolihu by nebyla na závadu. Kdyby se v tom ještě dala uvařit voda na čaj či instantní polévku, tak by to nemělo chybu.

Mno jo to by bylo super, ale existuje něco takového? S jednoduchou instalací? Ta díra ven může být docela problém. .....

Offline BartH8

« Odpověď #6 kdy: Červenec 03, 2018, 05:51:29 odpoledne »
V paneláku jsou ventilační otvory (2) ve špajzu. Případně mít připravenou nějakou překližku s otvory a obětovat jedno okno. Těžko to někdo bude zapojovat teď...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #7 kdy: Červenec 03, 2018, 06:34:27 odpoledne »
no, vlastně to bude zajímavé, studené stěny a vlhký vzduch ze spáleného lihu budou moci v krutých mrazech vykouzlit zajímavé efekty.Já pálil na vojně denaturovaý líh v minikamínkých v kabině zaparkované vetřiesky a s radostí vzpomínám na tu atmosféru prádelny.Jednu dvě noci bych to bral, ale delší čas by šlo o zdraví.Je však otazník, jek tenhle problém vyřešit, protože podtahem spalin vyhodíme kopec tepla.Líh nenosí až tolik energie......Mne nic nenapadá, co by mohli lidi v paneláku použít jako zdroj energie v zimě, nebo na vaření.....
https://www.youtube.com/watch?v=gzOFEo9EkW8

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #8 kdy: Červenec 03, 2018, 08:16:50 odpoledne »
V paneláku jsou ventilační otvory (2) ve špajzu. Případně mít připravenou nějakou překližku s otvory a obětovat jedno okno. Těžko to někdo bude zapojovat teď...

Paneláky většinou mají jen jeden, starší bytovky 2, ale v posledních letech to spousta baráků zaslepuje, bohužel.

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #9 kdy: Červenec 03, 2018, 08:22:06 odpoledne »
No samozřejmě by takové "vytápění" vyžadovalo i další opatření. Taky už jsem něco podobého absolvovala - listopad, prosinec, majitelé studentům nepřijeli zapnout topení, tak jsme se zabydleli všichni (šest lidí) v jedné místnosti hned vedle kuchyně, "vytápěli" jsme si večer svíčkami, do spacáků jsme si nastrkali petflašky s horkou vodou a spát jsme chodili komplet oblečení.... no a v té jedné místnosti se dalo celkem vegetovat  :)

Offline milo1944

« Odpověď #10 kdy: Červenec 03, 2018, 10:25:16 odpoledne »
V tabulkách se dá najít informace, že jedno lidský tělo "topí" o výkonu 40W.

Jsou to údaje pro architekty, např. pro navrhování sálů kin nebo divadel.
Ono by pomohlo zmenšení prostoru, třeba překližkou, nebo skříněmi a podobně.
Eskymáci ve sněhovým iglú nezmrznou proto, že se jich narve do mainkýho iglú 6 - 8.
A nezmrznou :D

Ovšem musíš počítat s tím, že nepoužívané místnosti nejen krutě vymrznou, ale po i nepatrným oteplení zvlhnou, na všem studeným se začne srážet vzdušná vlhkost.
A betonová stěna vydrží studená dost hodně dlouho ;)

Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

« Odpověď #11 kdy: Červenec 03, 2018, 11:03:39 odpoledne »
Tak tohle je docela dobrej fór, ale kdo ví !
Jenom cirgulu asi nahradí koza a ruční oblouková pila.

https://www.youtube.com/watch?v=LtLw16dFONI

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #12 kdy: Červenec 04, 2018, 01:07:59 dopoledne »
Jo, už to sem dal Votroubek...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #13 kdy: Červenec 04, 2018, 06:59:51 dopoledne »
ano, omezit prostor na minimum, to je jediný předpoklad.Dobré by bylo tu místnost dodatečně zateplit a připravit na ten účel.Klidně bych neváhal připravit do panelu díru na výdech propanbutanového topení a k tomu účelu bych naskladnil tři pb lahve o deseti kilech. Není to trvale udržitelné řešení, ale na ty nejkrutější mrazy by to mohla být záchrana. On ten downsyzing bude nutný u všech. I my jako rodina půjdeme do jedné místnosti, i když o padesáti metrech.. Ale s kamnama.Dříve se žilo v jedné místnosti a když byla světnice, pak nevytápěná.Byla péřová duchna a  pantáta měl na noc jégrovy drtiče mrazu a sousedovic kočku kolem zad, vlastní beraní kožešinu pod prostěradlem, a na hlavě beranici po ruské armádě, jako můj děda......Takže na jednu zimu snad, bez příprav tomu moc nevěřím.

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #14 kdy: Červenec 04, 2018, 09:09:36 dopoledne »
s pb flasami pocitam aj ja.mam ich v rezerve 3 10L a dve 2L,aj napriek tomu ze byvam v rd.pri ich pouzivani nevznika dym ktory vidiet a ktory prilaka zvedavcov a netreba sa ani vystavovat nebezpecenstvu pri zbierani dreva po okoli.
inak v panelaku je najjednoduchsie vystrcit ruru s okna ako tu uz niekto pisal(vid Lunik IX) ale zasa to ma nevyhodu ze vidiet s ktoreho okna sa dymi a je to zasa v podstate pozvanka na obed.ak uz kurit drevom,tak trubku šupnut do stupačky
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

nacelnik Seattle 1854

Offline milo1944

« Odpověď #15 kdy: Červenec 04, 2018, 03:32:36 odpoledne »
vidiet s ktoreho okna sa dymi a je to zasa v podstate pozvanka na obed.ak uz kurit drevom,tak trubku šupnut do stupačky
Nebo topit čistým dřevem (teda ne od barev a laků, co smrdí) v noci.
A přez den na horkej čajíček zapomenout  :-\

Offline BartH8

« Odpověď #16 kdy: Červenec 04, 2018, 03:53:47 odpoledne »
V paneláku nějaké velké zásoby Pb nevidím reálné. Hlavně není to jediná věc co je potřeba skladovat..

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #17 kdy: Červenec 04, 2018, 09:53:27 odpoledne »
Ono i ten líh je o přesdržku, ale v paneláku se bavíme o nějakém týdenním - dvoutýdenním přežití v případě nepřízně živlů.

Jsou nějaké požární předpisy, které zakazují například ve sklepě skladovat více než 20 litrů benzínu/nafty.

Tedy bych to viděl na 10 kg PB + 2 kg PB a pár lahví s biolihem, pokud možno dále od sebe aby v případě požáru nebyl ohňostroj zbytečně veliký.

Domnívám se, že i dřevěné uhlí by mělo hořet bez čoudu. Nebylo by toto řešení? Tedy, já ho používám jen na grilování, ale vím, že ho používali kováři. Dokázal by tu někdo vymyslet kamínka na dřevěné uhlí, která by se dala regulovat a nekouřila?

A kdyby byla navíc splynovací - raketová, tak aby maximálně efektivně využila ušlechtilé palivo.

První stupeň z vysloužilého hasičáku by generoval dřevoplyn a teprve ten by hořel dále. Hřálo by obojí..

Ty první stupně by byly dva, jeden by hořel a druhý chladnul a plnil se.. Druhý stupeň by mohl být na plynné palivo a na líh současně, tak aby byl co nejuniverzálnější. Generátor dřevoplynu by byl schopen pohánět i motor ze sekačky, na nabíjení mobilů, noťasů a dalších krámů by to nebylo špatné.

Offline milo1944

« Odpověď #18 kdy: Červenec 04, 2018, 11:08:35 odpoledne »
Saladine, kamínka na dřevěný uhlím to je běžná záležitost !

Dřevěný uhlí v případě požáru nevybuchuje, nějak extrémně nehoří, a tak je to vcelku bezpečný palivo.
Jenom ten jeho objem. Je to lehoučký. Kdo si může naskladnit v paneláku pár metráků uhlí :D
Ale nesmrdí, ani nečoudí. Ani toho CO2 není zase tolik, protože je to vcelku malinký ohniště.
Třeba Japonci dělají kamínka, na kterých si (mimo jiný) vaří vodu na čaj, a to téměř v turistickým provedení.
Je toho plnej internet. 
Třeba : http://www.japonsko-v-cechach.cz/jzc1692-1-kaminka-hibaci-kiri

Nebo viz obrázky :

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #19 kdy: Červenec 04, 2018, 11:12:56 odpoledne »
Jenže japonské sirkové baráčky nejsou české paneláky. Řešíme tu vytopení jedné místnosti v době třeskutých mrazů a odvod zplodin hoření s minimálními ztrátami tepla.

EDIT: Nechtěl jsem tě našňupnout.. O kamínkách na dřevěné uhlí jsem četl už jako malý kluk v Egypťanu Sinuhetovi.. Jenže to bylo v Egyptě, tam neměli plastová okna..

Generátor dřevoplynu z hasičáku jsem viděl v akci, dobře se reguloval a hořelo to docela dlouho.. Kdyby se to ještě zabalilo do šamotu a hliníku..

Offline milo1944

« Odpověď #20 kdy: Červenec 04, 2018, 11:28:23 odpoledne »
Ano. Na spaní jedna zateplená, malá místnost, plná lidí.
A na uvaření čaje nebo šikmooký polívky, abych nebyl nápadnej pro okolí, to je jiná malta  :o

-

Ta mě tak napadá, co že to má pod svejma příspěvkama napsaný Soňa ?

Offline Loki

• I'm the Key and I'm the Gate
« Odpověď #21 kdy: Červenec 04, 2018, 11:54:51 odpoledne »
Většinou to lidi řeší tak, že mají nějaké karavanové topení, řekněme Truma. Rozbije se okno. Jako záslepka se vezmou "záda skříně" a do ní udělají dva otvory. Nasávání a pro "komínek". Jede to samozřejmě na plyn a je to velmi tiché. Truma utáhne řekněme "dětský pokoj".

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #22 kdy: Červenec 05, 2018, 07:47:10 dopoledne »
to je dobrej nápad, to topení z karavanu, já to neznám, jestli to nepotřebuje elektřinu., a když, tak kolik....já jen pro pořádek, budem se bavit o přežití na tři dny, max pět, V případě odstávky civilizace na delší čas přijdou fatální a nevratné změny, které nebude možné napravit v něakém reálném čase.......Takže ty tři pb flaše můžou v panelákovém sklepě sloužit jako super pojistka.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #23 kdy: Červenec 05, 2018, 08:36:33 dopoledne »
Hodně dobrý.. Koukám, že to jede i na naftu..

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #24 kdy: Červenec 05, 2018, 09:05:59 dopoledne »
Pokud má panelák plyn, lze na pár dní až týdnů využít obyčejný kuchyňský sporák a pouze pravidelně vyvětrat, čistit a střídat hořáky (nejsou dělané na nepřetržitý provoz) a přitápět a vařit v kuchni....A nepo pokud je vše na elektřinu stačí i ten plynový vařič a pár kartuší, bomby a přepoušťák.....i ten prcek s výkonem okolo 2,5-3kW jednu místnost vytopí nebo alespoň natemperuje a uvažíte si....K tomu termoska, spacák a stan postavený v místnosti a lze přežít třeba do opravy kotelny.....reálně otestováno po dobu 3 dnů kamarádem při poruše Opatovické teplárny....

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #25 kdy: Červenec 13, 2018, 09:25:58 dopoledne »
No původně jsem příspěvek od Bartha chtěla dát na začátek vlákna, ale tam už by si ho nikdo nevšiml, takže nakonec ho dám nakonec  :)

Barth8:
"Jde o seznam takového minima na krátkodobé krizové scénáře. Trvanlivé jídlo na 72 hodin ( víc zásob je +), balená voda na 72 hodin ( voda je důležitější než jídlo, víc je +) , souprava na ohřev jídla ( teplé dodá v zimě víc energie), spacák ( prostor k ohřevu tělesným teplem jde udělat i stanem postaveným v pokoji), základní léky, rádio ( některé vysílačky, například čínská značka baofeng umožní jak poslech rádia, tak i zakázaných frekvencí vyhrazených pro státní složky). Tohle všechno jde pohodlně uložit do úložného prostoru kdejaké válendy. K hygieně, za týden, natož za 3 dny, ještě nikdy nikdo neusmrděl. Pokaždé umrlzl... Navíc nějaké ty hygienické věci má každý doma běžně. Záchod? Kýbl na tekuté a kýbl na tuhé exkrementy ve vedlejší místnosti se pár dní dají přežít.
Tím se dostaneme k další části. Zavazadlo (batoh) do kterého se tohle vleze. Tady bych do toho necpal moc vody, ale raději nějaké čištění (filtr, chemie... Každý co je mu milejší). Pokaždé totiž musíme počítat s tím že budeme muset byt, dům, opustit. Ano, máme auta, někteří i traktor :), ale všichni musíme být připraveni jít po vlastních nohách, když to bude nutné. 2x Flash nebo paměťovou kartu s doklady atd.
Plán B, který tady byl zmíněn, zvyšuje v každé situaci naše šance o 50%. A optika není nutná ;)
Tohle je základ ze kterého by měl každý vycházet. Jakákoliv další připravenost je jen další plus."

Edit: časem z toho vyzobu položky do seznamu... fakt je, že tímto základem jsme asi měli začít

Offline BartH8

« Odpověď #26 kdy: Červenec 13, 2018, 09:37:24 dopoledne »
Udělej zamčené vlákno Příručka třeba. Tam můžeš dávat vyzobané informace z celého fóra. Případně tam dát i dokument ke stažení připravený k tisku.
Udělat všeobecný návod pro všechny situace nejde, ale jde udělat nějaké minimum.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #27 kdy: Červenec 13, 2018, 09:58:25 dopoledne »
Alebo upraviť prvý príspevok zo zhrnutím, a upraviť aj nadpis "Panelákové nouzové vybavení-zhrnutí v prvním příspěvku"

Dlhší nápis je lepší, než milión vlákien...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #28 kdy: Červenec 13, 2018, 10:22:51 dopoledne »
Hm, líbí se mi oba návrhy, každá má něco do sebe... budu to muset zvážit  :)

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #29 kdy: Červenec 13, 2018, 01:20:40 odpoledne »
Takže zatím jsem začala tvořit seznam v prvním příspěvku. Až se nám nashromáždí víc ujasněných a ucelených návodů k tomuto tématu, tak je nakopírujeme např. do jednoho příspěvku v novém uzamčeném vlákně, aby si to případný zájemce mohl přečíst bez zbytečné omáčky kolem, nebo případně vytisknout. Možná to bude vlákno obecně věnované "návodům", "seznamům", či "shrnutím" a co jeden příspěvek, to "návod" k jednomu tématu.

Offline siedler

« Odpověď #30 kdy: Červenec 13, 2018, 02:30:47 odpoledne »
Zdravím, dlouho jsem tady nebyl.
Přeložil jsem článek, jak vzpomíná na válku Dejan Begic, tehdy v obklíčeném Sarajevu. V době války mu bylo 11 let a žil v paneláku na sídlišti.

Dejan Begic  žije v sarajevských  horách dodnes. Obléhání  strávil v paneláku na sídlišti na východní straně města. Pracuje jako turistický průvodce v Sarajevu.
Život ve válce byl i tak  zajímavý, ale také velmi obtížný. Jídla moc  nebylo, žádná televize, žádné rádio, žádné noviny, neměli jsme šanci informovat se, a ani jsme  nevěděli, co se děje na druhé straně Sarajeva. Bydleli jsme v nové části města, směrem na letiště, přímo na Sniper Alley, sniper avenue  - ulice odstřelovačů.
Abychom se dostali k pitné vodě, museli jsme chodit po této ulici ve starém městě. 15 kilometrů tam a 15 zpět. Když mi bylo jedenáct, dokázal jsem  nést deset litrů v jedné ruce a deset v druhé, další jsem jsem pověsil na ramena. Pokud by mi dnes někdo řekl, že bych měl nést 25 litrů jenom sto metrů, asi bych to neunesl. Ve skutečnosti jsou tu lidé opravdu líní. Téměř všichni ve městě mají pupky a málo se zajímají o sport.
Přátelé, kteří mě dnes navštěvují v Sarajevu, se mě někdy ptají, proč je ve městě tak málo stromů. 250 000 stromů bylo během obléhání vykáceno a spáleno, pak lidé spálili svůj nábytek a knihy. Parky byly pole, rozdělené podle velikosti  rodiny, každý získal malý pozemek. Náš pozemek byl asi 20 metrů čtverečních. Pak jsme měli brambory, rajčata a také řepu.
V určitém čase se válka stane všední, slyšíte výstřely, slyšíte, jak padají granáty a  je vám to jedno. Granáty mají zvláštní zvuk. Na konci války nás odstřelovali i protileteckými granáty. Říkali jsme  jim "'Pig-Grenades'", protože měly stejný zvuk, jako když se prasata valí v bahně. Kdo  byl opravdu dobrý, mohl určit  podle zvuku, jak daleko je  granát a kde spadne. Prasečí granáty udělaly ve městě takové díry, že by se tam vešly  tři autobusy.