Autor Téma: Knihovna pro přežití ve městě  (Přečteno 45 krát)

Offline SoňaR

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3031
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Knihovna pro přežití ve městě
« kdy: Červenec 17, 2018, 02:06:49 odpoledne »
Sem je možné vkládat tipy na literaturu alespoň okrajově se týkající tématu a odkazy na texty, audio nahrávky či videa na internetu alespoň okrajově se týkající tématu... prosím bez diskuze, jen tipy, odkazy a případně stručný popis

Tak začnu trochu úsměvnou, ale svým způsobem podnětnou knížkou  :)

Zuzana Hustáková Mašková: Příručka pro přežití ve městě
https://www.bylonebylo.com/prirucka-pro-preziti-ve-meste

No uznejte, kdo toho v současné době o přežití v našich městech ví víc, než bezdomovci?  :)

Offline SoňaR

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3031
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Re: Knihovna pro přežití ve městě
« Odpověď #1 kdy: Červenec 17, 2018, 02:51:12 odpoledne »
Dají se využít i některé informace z různých webů či příruček o sebeobraně (zdůrazňuji NĚKTERÉ, ne všechny... těžko bychom např. v době ostřelovačů chodili zásadně po osvětlené straně ulice  ;) )

Např.:
Dům a byt
 
Dům nebo byt se obvykle považují za bezpečná místa, ale bezpečí si tvoří i obyvatelé. Jsou-li přehnaně důvěřiví, není pro násilníka nebo lupiče nijak nesnadné do bytu či do místnosti vniknout. Podle jednoho zahraničního zdroje se 70 % znásilnění odehraje v domě oběti. Zranitelnost ženy, zejména osamělé, o které je dostatečně známo, že má vysoký životní styl nebo že uchovává starožitnosti a cennosti ve svém bytě, stoupá. Je nutné se vyvarovat i informací o delší nepřítomnosti (dovolené), kterých mohou pachatelé využít.
Do bytu se nikdo cizí zásadně nemá vpouštět, není-li jeho návštěva předem sjednána. Žádá-li o naléhavý telefonát, po nechejte ho za dveřmi a vytočte číslo, které vám uvede.
O plánované nepřítomnosti v bytě, dovolené v cizině, o finanční hotovosti a cenných věcech nehovořte na veřejných místech (u kadeřníka, v obchodě, v taxíku aj.), neboť nevíte, kdo vás poslouchá a jak těchto informací využije. Kriminální živly mohou také získat jméno a adresu při pohledu přes rameno toho, kdo vyplňuje různé doklady ve veřejných budovách.
Důležité je, zvláště v přízemních bytech, dokonale zabezpečit okna a balkónové dveře proti nežádoucímu vniknutí.
Vracíte-li se domů a jste někým sledována, neupozorňujte nato, kde bydlíte. Dům přejděte a odejděte do míst, kde je vícechodců (k novinovému stánku, zastávce místní dopravy apod.) a přitom hledejte policistu. Vždy zachovejte klid, protože ten je podmínkou pro racionální uvažování. Vejdete-li do domu a pronásledovatel čeká venku, volejte policii.
Při odemykání domu se otočte tak, abyste viděly i za sebe. Získáte tím přehled o okolí a dáte najevo, že nejste snadným cílem. Pokud již v domě někdo je, řekněte při vstupu třeba "Něco jsem si zapomněla" a vyjděte ven, neboť je větší pravděpodobnost, že se venku dovoláte pomoci nebo snáze uniknete.
Rovněž při vstupu do výtahu se otočte a zjistěte, zda někdo není poblíž, kdo by vás mohl do výtahu vstrčit. Ve výtahu si všimněte, kde je tlačítko nouzového volání. Po výstupu stejným způsobem zkontrolujte okolí. Jedete-li ve výtahu s pochybným člověkem, mějte pro jistotu v ruce klíče, neboť výtah je dokonalá past na znásilnění!!!!
K bytovým dveřím přistupujte pod úhlem 45 stupňů s klíči v ruce. Je-li někdo za vámi, nestůjte těsně u dveří, mohl by vás na ně narazit. Mezi sebou a dveřmi nechtě asi 30 cm místa, aby bylo možné se v případě potřeby otočit a bránit se klíči. Pokud je někdo blízko, neodemykejte, mohl by s vámi vniknout do bytu.
Jestliže jsou dveře bytu či domu otevřené nebo jinak poznamenané násilným vniknutím, zásadně dovnitř nevstupujte. Můžetam být zloděj či někdo jiný, kdo na vás čeká. Z budky, nebo z mobilu či  jiného bytu ihned volejte policii - číslo 158.
Zámky mají být nejméně dva a v dokonalém pořádku. Neustále si to opakujte, až se to stane automatismem. Nikdo se o vás nemůže lépe postarat, než vy sami. Ani policie s vámi nemůže být celých 24 hodin denně, dokonce ani váš manžel i přítel s vámi není v každém okamžiku. Připojená bezpečnostní závora, kterou nelze zvenčí otevřít ještě zvýší bezpečnost a odradí většinu lupičů. Zabezpečení domu a bytu však vždy začíná zabezpečením oken a dveří. Na trhu je dnes spousta firem, které vám na vysoké úrovni zabezpečí okna i dveře speciálními zabezpečovacími systémy (zámky, závory, kovové výplně, alarmy, aj.). Domovní dveře by měly být soustavně zamčené.
Důležité je i okolí domu. Je vhodné mít kolem domu dostatečný prostor a odpovídající vnější osvětlení prostoru.

Zdroj: http://www.sebeobranapraha.cz/Jak-prezit-ve-meste.html