Autor Téma: Panelákové zásoby potravin  (Přečteno 3897 krát)

Offline SoňaR

• Moderuje
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Re: Panelákové zásoby potravin
« Odpověď #100 kdy: Srpen 18, 2019, 09:38:47 odpoledne »
Koukám, že vybrat "ten správný" protein do zásob nebude tak jednoduché. Dočetla jsem se, že hrachový protein není kompletní, že je potřeba ho doplnit např. o rýžový, aby to byl kompletní protein  ::)

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #101 kdy: Srpen 18, 2019, 09:54:14 odpoledne »
No mě z toho zatím nejlépe vychází kombinace rýže a čočky. V čočce máš cca 23-25g bílkoviny, v rýži okolo 8g. V čočce je i tocha mastných kyselin a zbytek jsou sacharidy a v čočce i dost vlákniny. Navíc oboje je docela snadno připravitelné na mnoho způsobů a dá se to jíst jak samostatně, tak i jako příloha. Vaří se to přiměřeně dobře (čočku stačí namočit na 2-3h dopředu, hrách chce přeci jen déle), skladuje se to parádně, cena je při větším balení okolo 23-30 kč/kg. Samozřejmě že na rostlinné proteiny je favoritem soja, ale mě se třeba těžko tráví a navíc jsou v ní aflatoxiny...asi bych se jí nechtěšl krmit pár měsíců....Na druhou stranu hrách je levnější, pokud je třeba počítat každou kačku.

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #102 kdy: Srpen 18, 2019, 10:04:54 odpoledne »
Jo tys asi nečetl předcházející příspěvky  :) - vybírám práškový protein. Už jsem zavrhla ty živočišné, domnívala jsem se, že bude stačit ten hrachový, ale - jak jsem psala - ten prý neobsahuje kompletní protein a je třeba ho doplnit o ten rýžový. Tak to už bych věděla a teď "jenom" najít vhodný produkt / produkty, tzn. rozhodnout se, zda bude lepší mít směs, nebo každý zvlášť.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #103 kdy: Srpen 18, 2019, 10:44:51 odpoledne »
Máš zase pravdu, četl jsem jen ten předchozí příspěvek na začátku stránky ::). A svěříš se k čemu ten proteinový prášek chceš? Jestli je to na dluhodobé uskladnění na přilepšenou k jídlům chudých na protein, asi bych šel jinou cestou....Pokud to potřebuješ kvůli váze na čundry, proč nesáhneš po proteinech ze syrovátky, který je pro fyzickou zátěž asi nejpřizozenější a je dobře stravitelný? Anebo pro obyčejné sušené mléko? i to polotučné má okolo 30 hm% bílkoviny a asi 15% tuku, není to alergické pokud nejsi alergická přímo na kasein, globulin nebo albumin (prošlo to rozprašovací sušárnou pod inertní atmosférou již při výrobě). Píšeš, že chceš rostlinný protein ale důvod nesděluješ. Na kratší dobu 1-2 týdny ti nedostatek esenciální mastné kyseliny problém nezpůsobí....pak vystačíš jen s 1 proteinovým práškem...

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #104 kdy: Srpen 18, 2019, 11:05:28 odpoledne »
Chci to na běžné užívání i do zásob. A proč jsem se rozhodla pro rostlinný a ne živočišný je nejlépe popsáno v tomto článku:

https://behejsrdcem.com/clanky/rostlinny-protein-ktery-v-mnohem-predci-ten-syrovatkovy/

Velmi zjednodušeně - chci chuťově neutrální proteinový prášek, u kterého je minimální riziko nepříjemných následků po užívání a maximum přidaných pozitiv  :)

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #105 kdy: Srpen 19, 2019, 01:05:36 dopoledne »
Aha tak to chápu. Jen abys nedopadla jako Karlos Vemola alias Terminátor....viděl jsem toho chlapa a je to samý sval, ale jeho přesnídávka po tréninku připomínala jídlo návštěvníků....Asi z 10 pixel si umíchal jakýsi koktejl a asi to bylo úžasně dobrý a plné proteinů....jen už to nemá moc společného s normálním jídlem běžných lidí. Ale co dostihový koně mají také odlišnou krmnou dávku od těch rekreačních a v tomto příměru rád zůstanu na úrovni rekreačního.

Jinak ten hrachový má 85% bílkoviny a 1kg stojí okolo 250 kč....výhoda je, že si to dáš klidně k rozmixované zelenině, přidáš to do polévky....Ale pokud nejsi při těžké fyzické zátěži nebo nebuduješ cíleně svalovou hmotu tak jsou to relativně drahé proteiny do zásob.
Hrách žlutý...cena okolo 30 kč/kg
ve 100g máš:
Energie 1 456 kJ
Bílkoviny 24 g
Sacharidy 62 g
Tuky 1 g
Vláknina 1 g
neboli za cca 120 kč máš 4kg hrachu, v něm více proteinů než v 1kg koncentrátu za dvojnásobek ceny....zbytek rovněž strávíš. Takže bych to bral do zásob na přesun, na čundr, nebo pokud držím proteinovou dietu nebo jsem v aktivním tréninku a buduji cílevědomě muskulaturu.....jinak já dám přednost své čočce namíchané 1/2  s rýží....vaří se to prakticky stejně dlouho a pokud to okořeníš, chutná to velice dobře a Indové to papkají pod názvem Mejadra. V Perníkově to můžeš ochutnat v indické restauraci na Perštyňáku a je to dobré samo oo sobě nebo jako příloha ke kuřecímu i vepřovému masu. :pa:

Offline BartH8

« Odpověď #106 kdy: Srpen 19, 2019, 10:23:08 dopoledne »
Tak proteiny se používají i k hubnutí. Jinak souhlasím s Maunou. Všechny základní živiny nám dodá kombinace luštěnin, rýže a těstovin.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #107 kdy: Srpen 19, 2019, 10:46:32 dopoledne »
Aby to nevyznělo jednostraně, což bych nechtěl...já třeba nosil na čundry to sušené mléko, což v té době byl jeden z mála dostupných proteinových koncentrátů. Vodu člověk potkal po cestě a hodně to ulevilo zádům...z necelého půlkila se dalo udělat 8l mléka...a já pracoval na provoze, kde se vyráběly krmné směsi a sušené mléko se občas i fasovalo jako deputát takže si člověk přes rok našetřil 2kg na dovolenou....také pokud má někdo alergie na lepek, laktozu, mléčné bílkoviny nebo má problém s trávením syrovátky je rostlinný protein řešení. Na druhou dstranu je třeba si uvědomit, že příjem energie a získávání aminokyselin z potravy má metabolické limity a tím, že do sebe narvu kvanta proteinu ještě nezaručím jeho využití tělem....pak bych třeba při dlouhodobém výkonu (jízda na kole, pěší pochod) dáhnul k proteinovému koncentrátu a přidával jej po malých dávkách do nápoje....pak to tělo využije lépe a pomůže to k tvorbě svalové hmoty. Navíc to šetří váhu. Ale to trvalých zásob volím klasické potraviny...hrách, čočka, i ta pohanka má 10-12g bílkoviny na 100g a stejně tak i vlákniny, jen je 2xdražší nežli rýže....a zase obsahuje rutin, který obnovuje pružnost cév....což je v ČR docela problém.

Offline BartH8

« Odpověď #108 kdy: Srpen 19, 2019, 10:52:25 dopoledne »
Já v tomto dost vycházím z blogu Petra Kubáče. Série vyžití z mála.

http://petr-kubac.blog.cz/1602/chemie-pro-silence-65-vyzit-z-mala-3
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #109 kdy: Srpen 19, 2019, 11:04:33 dopoledne »
Díky za odkaz. Vidím, že jsi napojený na vidláka....máš i jeho zmijovku?

Offline BartH8

« Odpověď #110 kdy: Srpen 19, 2019, 11:06:33 dopoledne »
Zmijovku nemám. Moc nenosím pokrývky hlavy  :D
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #111 kdy: Srpen 19, 2019, 06:57:00 odpoledne »
No já ten prášek chci právě proto, že se dá snadno do lecčeho zamíchat a vylepšit tak výživové vlastnosti toho jídla. Takže člověk může mít dost proteinů i bez vaření, o což mi také jde a zároveň to odpovídá záměru tohoto vlákna.

Poslední dobou mě dost baví místo svačiny vyrábět výživné koktejly (smůůůtýýý se tomu teď říká  :D ) a proteinů je obecně ve stravě málo. Rovněž pro seiory mi to přijde jako dobrá volba. Mají obecně v současnosti problémy s udržením svalové hmoty a to i z důvodu nedostatku proteinů ve stravě. Tož asi tak  :)

Offline BartH8

« Odpověď #112 kdy: Srpen 19, 2019, 09:10:50 odpoledne »
Když tě to baví... Já se na to vykašlal. Nebylo to efektivní. Jdu cestou jakou nastínil Mauna + můj Link na Petra Kubáče.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline SoňaR

• Moderuje
« Odpověď #113 kdy: Srpen 19, 2019, 09:30:09 odpoledne »
Však jo, každý si hledá svoji cestu  :)

Offline BartH8

« Odpověď #114 kdy: Září 09, 2019, 09:29:31 odpoledne »
Plánuji rozšířit své zásoby nrg-5 a našel jsem asi nejlepší cenu na našem trhu. 175 Kč/ks.
Kdyby měl někdo zájem...
https://www.lovecpokladu.cz/eshop/produkt/ngr-5-nouzova-energeticka-davka-1599?gclid=CjwKCAjw8NfrBRA7EiwAfiVJpYmADmNEvaub58C16E5QuSOE5ynue2nkM6v1VuiZAasE8HZMEzqF9xoCSYoQAvD_BwE#1657

Ps: mají 9 poboček v České a 3 ve Slovenské republice. Dá se ušetřit za poštu.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš