Autor Téma: epidemie  (Přečteno 104187 krát)

Offline UncleFido

Re: epidemie
« Odpověď #2950 kdy: Listopad 23, 2020, 04:53:25 odpoledne »
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/czech-republic/

ČSÚ data celkových úmrtí pak beru z výše odkazovaného článku na Technetu. Pro týden 19.-25.10. v grafu vidíme 3167 úmrtí, což je o 1088 více, než je dlouhodobý průměr pro tento týden (2079). V průměru tento týden tedy mělo umřít nějakých 297 lidí, ve skutečnosti však denní průměr stoupl na 452 lidí - o 155 lídí více každý den (152 % průměru).

Když posčítáme oficiální covid úmrtí za tento týden, dostaneme číslo 840 (104₊103+123+118+118+132+142) podle worldometers (podle MZCR pak po revizi ještě o 26 více - 866). Ve vzduchu tak máme ještě 248 (222) úmrtí, kde covid mohl a nemusel hrát roli.

Tak to bude ten případ 300 + N a s rezervou, bohužel :-/

Nalim

• Host
« Odpověď #2951 kdy: Listopad 23, 2020, 05:07:13 odpoledne »
No a máme tu otázku, PROČ  ani WHO, ani EU, ba ani národní vlády se neobtěžují vydáním nějaké jednotné metodiky na výpočet toho a toho.

Nezpochybňuji čísla na worldonmeters, "jen" zpochybňuji čísla, ze kterých se vycházelo.

Offline xB.H

« Odpověď #2952 kdy: Listopad 23, 2020, 05:32:25 odpoledne »
No a máme tu otázku, PROČ  ani WHO, ani EU, ba ani národní vlády se neobtěžují vydáním nějaké jednotné metodiky na výpočet toho a toho.

Nezpochybňuji čísla na worldonmeters, "jen" zpochybňuji čísla, ze kterých se vycházelo.
Mám to stejně, taky mám pochybnosti o zdroji. Oni to beztak převzali od nás a hádám ze stejného zdroje jako seznam.cz a jiné servery. Čísla vypadají dramaticky a zároveň politicky korektně ale vytržená ze souvislostí.

Offline xB.H

« Odpověď #2953 kdy: Listopad 23, 2020, 05:38:49 odpoledne »
A kdo to sleduje dlouhodobě tak by se měl pozastavit například nad tím, proč se například po změně ministra zdravotnictví začali lidi uzdravovat po tisících a předtím to byly stovky. Logicky když je jeden den 15 000 nakažených tak za 14 dní by to samé číslo mělo být mínusové. Za další do čísel se započítávají i opakované testy. Další anomálie je počet propuštěných z nemocnic-propustí jich třeba několik stovek ale procentuelní obsazenost neklesne, pak je tu ta pofiderní definice úmrtí od mzcr. A za další mám své zdroje o obsazenosti nemocnic a realita je podle známých úplně jiná. Zkrátka mně to nepřesvědčuje.

Offline UncleFido

« Odpověď #2954 kdy: Listopad 23, 2020, 05:49:46 odpoledne »
Faktem je úmrtnost úplně mimo běžný rozptyl, korelace s Covid je zřejmá (teda pokud tu nemáme epidemii opravdu dobře maskovaných sebevražd), tak nevím co chcete ještě zpochybňovat. Jestli vám jde o to, jestli je u toho covidu "s" nebo "na", tak v případě nadúmrtí je to pouhé slovíčkaření.

A kdo to sleduje dlouhodobě tak by se měl pozastavit například nad tím, proč se například po změně ministra zdravotnictví začali lidi uzdravovat po tisících a předtím to byly stovky. Logicky když je jeden den 15 000 nakažených tak za 14 dní by to samé číslo mělo být mínusové. Za další do čísel se započítávají i opakované testy. Další anomálie je počet propuštěných z nemocnic-propustí jich třeba několik stovek ale procentuelní obsazenost neklesne, pak je tu ta pofiderní definice úmrtí od mzcr. A za další mám své zdroje o obsazenosti nemocnic a realita je podle známých úplně jiná. Zkrátka mně to nepřesvědčuje.

Ministr zdravotnictví se měnil přesně v době, kdy začaly zabírat opatření zavedená za bývalého ministra. Počty uzdravených se revidují třeba i skokově, podle toho, jak se stíhají zpracovávat data z hlášení lékařů - nic zvláštního. Jinak pokud jste měl nějaké příznaky a jste z toho venku za 14 dní a plně práceschopný, můžete být rád, není to pravidlem. Opakované testy se již nezapočítávají, viz MZCR (mimochodem, ty to procento pozitivních spíše snižovaly...). Že neklesne procentuální obsazenost je i dílem dané tím, že nemocnice si svá oddělení trochu přifoukly aby to stačily a postupně se vrací k normálním stavům - nevím jak jinde, ale v těch 2 nemocnicích z JMK, kde mi slouží rodina, to tak je.

Offline Včeliš

« Odpověď #2955 kdy: Listopad 23, 2020, 06:32:46 odpoledne »
https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr

Tady to tak hrozně nevypadá. Nejvyšší rozdíl k posledním letům vidím v 39. týdnu a to je cca o 30 mrtvých denně více než jindy. Srovnejte to s rokem 2018. Ani jste se o tom nedozvěděli

Offline xB.H

« Odpověď #2956 kdy: Listopad 23, 2020, 06:42:30 odpoledne »
https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr

Tady to tak hrozně nevypadá. Nejvyšší rozdíl k posledním letům vidím v 39. týdnu a to je cca o 30 mrtvých denně více než jindy. Srovnejte to s rokem 2018. Ani jste se o tom nedozvěděli
asi tomu nerozumím nebo se taky špatně dívám ale v tom grafu nevidím nic hrozného. Počty úmrtí oscilují kolem dlouhodobého průměru. A k těm nemocnicím: Tam je zásadní problém s opatřeními, díky kterým chybí personál ale to se zase točí kolem nesmyslných čísel.

Offline Včeliš

« Odpověď #2957 kdy: Listopad 23, 2020, 07:07:54 odpoledne »
Zase je fakt, že graf končí před 8 týdny a to byla čísla úmrtí s covidem o hodně menší. Uvidíme, až se usadí prach, jak to vlastně bylo.

Nalim

• Host

Offline Chinalady

« Odpověď #2959 kdy: Listopad 23, 2020, 08:16:32 odpoledne »

Tady je problém s tím, že každý stát si úmrtí počítá trochu jinak. Vytvořit metodiku na které by se všichni shodli by trvalo léta.
Jinak dát dohromady čísla dost trvá, surová data se musí čistit, kontrolovat kvůli duplicitám (klidně se může stát, že vám jedno úmrtí nahlásí  nemocnice i pitevna), převádět mez formáty, jindy vám přetížené pracoviště pošle výsledky za několik dní...

Nalim

• Host
« Odpověď #2960 kdy: Listopad 23, 2020, 08:42:39 odpoledne »
Proč by WHO měla být neschopná vytvořit jednotnou metodiku vykazování toho a onoho? Leda že by opravdu nebyla ani nezávislá, ani nadnárodní "omg"

A že by v českém zdravotnictví levá ruka nevěděla, co dělá pravá? No potěš koště, vždyť nám jak správňácky společensky tolerovaní dealeři předepisují jedy, co v malém množství sice léčí - ale co v mezioborové kumulaci??

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2961 kdy: Listopad 23, 2020, 10:14:26 odpoledne »
roušky jsou na nic ?  :o

jo jo chrání lidi asi stejně jako kondom, cyklistické přilby, bezpečnostní pásy v autě, dětské autosedačky a omezování rychlosti.

Sakra ty jsi jako spadnul odkud ?

Více méně ano. Zde odkaz na aktuální studii
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/proti-vsem-noseni-rousky-nemelo-vliv-tvrdi-danska-studie-40343051#dop_ab_variant=0&dop_req_id=h7tWWMLXOS7-202011232057&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
V článku je odkaz na originální studii.

Mám souseda Cyrila Hoschla. A jedno z jeho dětí je holka. Původně byla zdravotní sestra, potom dostala rozum a vystudovala medicínu. Dnes snad lítá se záchranářským vrtulníkem v Alpách. A ta na základě své praxe tvrdí, že právě všechny tyhle nařízené ochranné prostředky zvyšují pocit lidí, že jsou chránění a lidé jsou proto méně opatrní a vznikají mnohem vážnější zranění. Sama přilbu na lyžích nebo na kole nepoužívá/odmítá a helmu si bere jen na motorku, a to proto, aby nedostala pokutu.

Offline Chinalady

« Odpověď #2962 kdy: Listopad 23, 2020, 11:14:53 odpoledne »

Mám souseda Cyrila Hoschla. A jedno z jeho dětí je holka. Původně byla zdravotní sestra, potom dostala rozum a vystudovala medicínu. Dnes snad lítá se záchranářským vrtulníkem v Alpách. A ta na základě své praxe tvrdí, že právě všechny tyhle nařízené ochranné prostředky zvyšují pocit lidí, že jsou chránění a lidé jsou proto méně opatrní a vznikají mnohem vážnější zranění. Sama přilbu na lyžích nebo na kole nepoužívá/odmítá a helmu si bere jen na motorku, a to proto, aby nedostala pokutu.
To mi připomíná slavnou historku z první světové války :  Vedení vojákům k uniformám přidalo helmy odolné proti granátům. Dopadlo to tak, že během pár týdnů začaly být vojenské nemocnice zahlcené zraněními hlavy.  Na vedení propukla panika a plánovalo se okamžité stažení helem, protože helmy zjevně způsobují zranění hlavy.
Naštěstí je lékaři upozornili, že  bez helm by skoro všichni ti vojáci v nemocnicích zemřeli a že prudce klesly počty padlých vojáků.

S těmi přilbami na lyžích a kolech se zaměňuje příčina s důsledkem. Ve skutečnosti je to tak, že většina lidí si  na riskantní kousky vezme víc bezpečnostního vybavení. Což je mimochodem chvályhodné.
Podobně je to s maskami. Když jdeme na místa plná lidí, vezmeme si masku. Když jdeme do lesa, masku si nevezmeme.

Částečně jde o záměnu příčiny a následku.
Nebo slavná historka o kondomech způsobujících AIDS a promiskuitu. V momentě, kdy se v populaci začne šířit pohlavní choroba, stoupne prodej kondomů, protože lidé se chtějí chránit.
Podobné je to s prostitutkami či vysoce promiskuitními lidmi.  Čím více má lepá děva(či lepý chlap) zákazníků/sexuálních partnerů, tím častěji chodí nakupovat kondomy.

Anebo příklad s kočárkem. Žena která kupuje kočárek většinou brzy porodí. Znamená to snad, že kočárky přivolávají porod?

Offline xB.H

« Odpověď #2963 kdy: Listopad 24, 2020, 07:32:44 dopoledne »
To s rouškama mám více méně v koroňákově desateru :) já právě čet testy různých typů roušek, začínaly materiálem, který snižoval propustnost o 0,6% až po nějakou super 16ti vrstvou (na tu se imho odkazuje i původní zpráva WHO),která měla účinnost až 26%. Háček je ale v tom, že takovou nikdo nemá, nebo pokud ano tak se v tom musí suprově dýchat....Osobně bych doporučil všem koroňákum strčit si na hlavu igelitovej pytel a na krku ho svázat lepenkou. To bude chránit docela dobře ;)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #2964 kdy: Listopad 24, 2020, 08:57:58 dopoledne »
Sama přilbu na lyžích nebo na kole nepoužívá/odmítá a helmu si bere jen na motorku, a to proto, aby nedostala pokutu.
Tyhle lidi nepovažuji za hrdiny, ale za hazardéry. Vede mě k tomu životní zkušenost. Příbuzná spadla z kola (neměla přilbu) a rozbila si hlavu. Přežila, ale má doživotní následky. Mně motorkář přilbou rozbil přední sklo. Podle policie jsem jel šedesátkou. Jel jsem víc, ale něco jsem ubrzdil. Poležel si v nemocnici, ale je bez následků. Kdyby tu přilbu neměl, tak to sklo možná vydrželo, ale hlava ne.
Že účinnost roušek je malá tvrdím od začátku. Nenosím je, tady na naší polosamotě prakticky nikoho nepotkám a když musím na benzinku nebo do obchodu, tak si vezmu respirátor.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2965 kdy: Listopad 24, 2020, 10:23:27 dopoledne »
Zde je rozsáhlejší rozhovor s Kristinou Höschlovou
https://docplayer.cz/190361599-Koronavirova-smrt-je-ferova-rouskova-hysterie-mi-prisla-absurdni-rika-zachranarka-hoschlova.html
kde od strany 6 v části "Zákazy nás připravují o spoustu krásného" vysvětluje, co si myslí o ochranných prostředcích a řekl bych, že tam i odpovídá na vaše protiargumenty.

To, co jsem napsal, jsem od ní slyšel v nějakém rozhovoru, který ale teď nemohu najít.

Pokud chceme dál diskutovat o helmách, měli bychom na to založit nové vlákno, například ve vybavení, protože tady ve vláknu o epidemii jsme OT. Případné diskuze se rád zúčastním, ale až někdy večer, protože za chvíli musím k soudu.

Offline xB.H

« Odpověď #2966 kdy: Listopad 24, 2020, 11:27:45 dopoledne »
https://docplayer.cz/190361599-Koronavirova-smrt-je-ferova-rouskova-hysterie-mi-prisla-absurdni-rika-zachranarka-hoschlova.html
kde od strany 6 v části "Zákazy nás připravují o spoustu krásného" vysvětluje, co si myslí o ochranných prostředcích a řekl bych, že tam i odpovídá na vaše protiargumenty.

To, co jsem napsal, jsem od ní slyšel v nějakém rozhovoru, který ale teď nemohu najít.

Pokud chceme dál diskutovat o helmách, měli bychom na to založit nové vlákno, například ve vybavení, protože tady ve vláknu o epidemii jsme OT. Případné diskuze se rád zúčastním, ale až někdy večer, protože za chvíli musím k soudu.
To s tou helmou je mi docela blízká úvaha. Sám jezdím hodně na kole a můžu potvrdit, že helma mi skutečně překáží. Havně mi smáčkne po stranách nožičky brýlí a jak lehce rozhodí ohnisko tak vidím o něco hůř. Částečně nabourává i periferní vidění. Je fakt, že při pádu zachrání život ale zase díky absenci ochrany mám z pádu sakra respekt a neriskuju. Když vidím jak jezdí ti šmoulové v ochraných oblečcích, helmě a jiné.....tam si říkám jestli by přežili i v tom kdyby se vymlátili v té rychlosti.

Offline šotek

• Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
« Odpověď #2967 kdy: Listopad 24, 2020, 06:00:10 odpoledne »

To s tou helmou je mi docela blízká úvaha. Sám jezdím hodně na kole a můžu potvrdit, že helma mi skutečně překáží. Havně mi smáčkne po stranách nožičky brýlí a jak lehce rozhodí ohnisko tak vidím o něco hůř. Částečně nabourává i periferní vidění. Je fakt, že při pádu zachrání život ale zase díky absenci ochrany mám z pádu sakra respekt a neriskuju. Když vidím jak jezdí ti šmoulové v ochraných oblečcích, helmě a jiné.....tam si říkám jestli by přežili i v tom kdyby se vymlátili v té rychlosti.

Též prosím o založení vlákna někde mimo.
Na kole helmu nosím tak nějak automaticky a jsem rád, neboť letos v létě na mě spadla dopravní značka hranou plechu na helmu... prostě fail, co je absurdní, sesadilo mě to a bez helmy bych měl lebku minimálně slušně naprasklou. Druhá věc je ten pocit alibismu, "mám ochranu, nemůže se nic stát", ale to je o tom, jak to má daný občan srovnáno v hlavě...
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Včeliš

« Odpověď #2968 kdy: Listopad 25, 2020, 05:52:18 odpoledne »
Zase je fakt, že graf končí před 8 týdny a to byla čísla úmrtí s covidem o hodně menší. Uvidíme, až se usadí prach, jak to vlastně bylo.
Tak 42. týden v grafu už nevypadá tak optimisticky.

Offline xB.H

« Odpověď #2969 kdy: Listopad 26, 2020, 08:14:40 dopoledne »
No ono kdo ví jak to je, oni v to sami nemají jasno: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/umiraji-lide-na-covid-nebo-s-covidem-resort-po-mesicich-zverejnil-data-o-umrtnosti-40343315?fbclid=IwAR2FUTSZGN_setBq7P-NQmgkkCTn0sO7DuBOu7gEuH1Zkz8EQsftRxVlGwg osobně bych se nedivil, kdyby většina umřela na zanedbanou péči kvůli CoVidiocii. Od března se ordinovalo zásadně po telefonu a kdo neměl CoVid, jako by neexistoval (osobní zkušenost).

Offline UncleFido

« Odpověď #2970 kdy: Listopad 26, 2020, 09:06:52 dopoledne »
Pak bych doporučil změnit lékaře.

Mí rodiče zatím nebyli odbyti s žádným vyšetřením nebo zákrokem, otec byl i teď v pondělí na urologií na preventivce (prostata...). Já jsem také mezitím byl 2x u zubaře, korunku mi dělal před měsícem, dnes jdu na alergologii na pravidelne vyšetření. Dětská lékařka nám také pořád ordinuje. U ženy v nemocnici akutní péče (chirda₊interna) také stále funguje, i když z důvodu nákazy personálu museli sloučit oddělení, aby péči udrželi zbývajícími kapacitami a mají sakra co dělat.

Takže přisuzovat většinu úmrtí zanedbané péči je minimálně nelogické a založené na ignoraci faktů. Pár takových jistě bude a můžete je hledat v těch nadůmrtích, kde covid potvrzen nebyl - nezanedbatelná rezerva tam je, jak jsme si minule spočítali.

Offline xB.H

« Odpověď #2971 kdy: Listopad 26, 2020, 09:16:45 dopoledne »
Asi jo protože u nás absolutní nezájem. Jediná starost doktorů je, aby k nim člověk náhodou nešel. Po telefonu vystaví Erecept na cokoli, co budeš  chtít. Možná by to stálo za to využít a doplnit do výbavy nějaké léky pro případ nouze, co jsou na předpis :)

Nalim

• Host
« Odpověď #2972 kdy: Listopad 26, 2020, 10:29:39 dopoledne »
Já naštěstí patřím k těm, kdo nemá důvod si na doktory stěžovat, a to jsem přivandrovalej, tedy bez známostí.

S radostí pozoruju, jak jsou teď čekárny většinou (ale jo, vyjímky se najdou) skoro prázdné.

U praktických lékařů/zubařů hodně záleží na tom, kolik si nabere pacientů, jak drahý nájem za svoji ordinaci platí, a také kolik si hodlá vydělat. Kde jsou tyhle vzájemné poměry v pohodě, tam je i doktor v poho, a tím i pacient. Výslovně jsem tohle pnutí pociťoval u svého dřívějšího obvoďáka, než jsme se přestěhovali, oproti stavu tady.

Ideální je např., když 2 zubaři sdílejí společnou ordinaci - jeden dopoledne, druhý odpoledne, ob den na střídačku. Náklady na drahé vybavení i na nájem se rázem půlí, a pacienti mohou k zubaři od rána doslova do večera. A doktoři buď mají prodloužený víkend PÁ, SO, NE, a nebo si přivydělávají pohotovostmi ve špitálech, což je úžasné pro všechny.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2973 kdy: Listopad 28, 2020, 03:05:58 odpoledne »
K debatě ohledně počtu mrtvých.

Už jsme téměř na konci roku. Proč si nepočkáte na oficiální statistiku očištěných čísel?
Předpokládám, když je epidemie, že nějaká nadúmrtí asi budou.

Z toho, co se ví, COVID-19 ale asi žádný velký zabiják nebude.
https://www.echo24.cz/a/Sc9xi/covid-jako-pricina-smrti-statistici-zverejnili-realna-cisla
Když je na tom někdo zdravotně špatně, covid ho přesune mezi mrtvé stejně dobře jako jakákoliv jiná viróza, chřipka nebo silnější nachlazení, kvůli kterým se celá společnost nezavírá.

Ale mezi lékaři se potichu říká, že to vypadá, že v umírání na covid budou velké rozdíly mezi velkými a malými nemocnicemi. Příslušné statistiky ještě nejsou hotové a možná ani nebudou zveřejněné, ale nemocnice by se k nim měly dostat. Prý to vypadá, že v malých nemocnicích se na covid umíralo mnohem více než ve velkých špitálech. To není žádné obviňování lékařů. Jen malé nemocnice, které v klidných dobách všechny vážnější případy posílaly do velkých špitálů, asi neměly zkušenosti s těžkými stavy a část pacientů nepřežila.
Pro preppery, pokud by to platilo, dle mého názoru, mělo vyplývat, že v případě podobné epidemie jako je covid, by asi bylo lepší se přemístit do zázemí někde v dosahu velké nemocnice, kde bude dosažitelnější kvalitní péče.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2974 kdy: Listopad 28, 2020, 04:02:23 odpoledne »
Zde je článek od imunologa Jaroslava Svobody, kde vysvětluje reinfekce koronaviru SARS-CoV-2 u lidí
https://www.echo24.cz/a/S9Vtn/imunolog-svoboda-a-otazka-zda-vznika-po-infekci-novym-koronavirem-efektivni-imunita]https://www.echo24.cz/a/S9Vtn/imunolog-svoboda-a-otazka-zda-vznika-po-infekci-novym-koronavirem-efektivni-imunita[/url]

Článek je na moje znalosti docela dost odborný, ale snad to nejhlavnější se z něj dá pochopit.

Několik citací z článku:
"Vysvětlení těchto ojedinělých případů je jednoduché a spíš bych se divil, kdyby k nim nedocházelo, ač je to smutné. V každém biologickém systému se setkáváme v určité míře s chybami. V imunitním systému jsou velmi časté imunodeficity, tj. poruchy jedné jediné reakce či funkce. ... Proto i reinfekce novým koronavirem SARS-CoV-2 je pouze výjimkou potvrzující základní imunologické pravidlo, přičemž zde nehrají roli protilátky, ale především porucha T buněčné specifické, tj. adaptivní, imunity."

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2975 kdy: Listopad 28, 2020, 05:16:36 odpoledne »
A tohle mi přijde výborný rozhovor s imunologem Jiřím Šinkorou
https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/104028/imunolog-v-tele-mame-klice-nici-covid-i-rakovinu-a-muzou-za-smrtnost-viru-protilatky-nejsou-ukazatel-nemoci.html
nejen o koronaviru, ale obecně o lidském imunitním systému. Tohle stojí za poslechnutí.

Pokusím se v krátkosti shrnout, co se v rozhovoru také probírá:
Imunitní systém je tvořený spoustou složitých věcí, ale princip je ten, že když do těla přijde nějaký vir, imunitní systém se musí naučit, že je to špatné a že to má zničit. O tomto rozpoznání mluví jako o klíči. Tyto klíče si nejlépe vytváří mladý člověk - dítě a mladý dospělý a tato schopnost může vydržet až do padesáti let (potom asi zaniká, protože se člověk stává evolučně bezcenným). Proto čínskému viru dobře odolávají děti a lidé v produktivním věku, protože i když přijde nový vir - čínský virus, imunitní systém se to naučí rozpoznávat a ničit. Ale staří lidé tuto schopnost už nemají a musí se jim protilátky dodat uměle. Tyto vytvořené klíče si člověk zachovává (adaptivní imunita). A probírají spousta dalších věcí.

Rozhovor mi přišel velmi zajímavý a podnětný.

Offline plenty wolfs mosby

• Moderátor
« Odpověď #2976 kdy: Listopad 28, 2020, 10:23:50 odpoledne »
Polícia SR upozorňuje na šírenie informácie o tom, že vláda SR chce rozdávať potraviny na prídel, banky zmrazia „časť finančnej hotovosti na účtoch“ a ten, kto sa bude chcieť k peniazom dostať, sa bude musieť dať zaočkovať. Polícia SR o tom informovala na stránke Hoaxy a podvody na sociálnej sieti s tým, že hoax sa objavil ako komentár.

Istá Andrea mala informovať osobu na sociálnej sieti, že z dvoch zdrojov blízkych Ústrednému krízovému štábu má informácie, že vláda pripravuje na budúci rok potravinové lístky, pričom potraviny budú len na prídel. Okrem toho majú banky zmraziť časť finančnej hotovosti na účtoch, či dokonca očkovanie má byť podmienkou k tomu, aby sa mohli ľudia dostať k svojim peniazom na účte.

Polícia tieto informácie označila za hoax:

„Nie sú žiadne dostupné informácie o potravinách na prídel, či potravinovej kríze. Ústredný krízový štáb sa aj v minulosti viackrát vyjadril, že aj v prípade extrémne zlej epidemiologickej situácie budú obchody či lekárne otvorené,“ vysvetľuje polícia.

Zároveň pripomenula, že minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) sa vyjadril, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 povinné nebude. Premiér Matovič sa však už nechal počuť, že neočkovaní predsalen budú musieť byť nejakým spôsobom znevýhodnení, aby sa nekrivdilo tým, čo sú „zodpovední“ a nechajú sa zaočkovať. Použil pritom silné slová ako slobodné šírenie vírusu, za ktoré podľa neho bojujú tí, čo sa zaočkovať nedajú.

Pod statusom polície o hoaxe sa však rozvinula debata ľudí, ktorý už takéto informácie ani nevnímajú ako falošné správy ale ako možný scenár budúcnosti.

https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/854785372015998

zdroj:  https://www.hlavnespravy.sk/policia-upozornuje-na-hoax-o-vladnych-opatreniach-ktore-chcu-zaviest-rozdavanie-potravin-na-pridel/2361214
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline xB.H

« Odpověď #2977 kdy: Listopad 29, 2020, 09:10:16 dopoledne »

Jasně že na neposlušný se nějak došlápně. Že je to nepovinný říct musí, protože je ta demokracie přece. Jasně že neřeknou že si pak bez propustky nedojde ani na wc.

Offline xB.H

« Odpověď #2978 kdy: Listopad 29, 2020, 10:03:08 dopoledne »
CoVidiocii bych osobně vládě za zlé neměl (touha po moci je ve vládnoucích zakořeněna od nepaměti) ale spíš mně udivuje jak jim lidi všechno žerou a naopak chtějí ještě dobrovolně na sobě zpřísňovat a ukrojit si co nejvíc svobod (viz můj příspěvek o koroňácích). Jsme národ sebemrskačů, čili si to zasloužíme. Já se například k velkému zděšení včera dozvěděl, že ze všech míst u nás, kam se normálně mohlo, člověk si tam moh svobodně dělat vše udělali během CoVidiocie přírodní rezervaci, vše prošlo v klídku na pozadí CoVidiocie. Místní budou dost čumět až CoVidiocie opadne a oni zjisti, že dostanou flastr i za to, že půjdou na houby do míst, kam celé roky svobodně mohli. O konci všech aktivit typu airsoft, srazy voj. techniky apod. ani nemluvě. Do televize pustěj nějakýho důchodce, co na kyslíku lape do dechu, řekne jak je to hrozný a národ začne masově zahazovat svobody. Tuhle debilitu mi vážně rozum nebere.

Offline xB.H

« Odpověď #2979 kdy: Listopad 30, 2020, 01:28:36 odpoledne »

Offline xB.H

« Odpověď #2980 kdy: Listopad 30, 2020, 06:41:54 odpoledne »

Offline UncleFido

« Odpověď #2981 kdy: Prosinec 04, 2020, 11:27:23 dopoledne »

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #2982 kdy: Prosinec 04, 2020, 12:19:15 odpoledne »
Pokud se objeví další epidemie. Tak jak myslíte, že se zachovaji vlády a lidi? Člověk se musí radovat, že tahle epidemie je tak lehká. Pokud by to byla účinější, tak by většina už dávno umřela.

A dotaz: Necháte se očkovat?

Offline šotek

• Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
« Odpověď #2983 kdy: Prosinec 04, 2020, 02:45:45 odpoledne »
Pokud se objeví další epidemie. Tak jak myslíte, že se zachovaji vlády a lidi? Člověk se musí radovat, že tahle epidemie je tak lehká. Pokud by to byla účinější, tak by většina už dávno umřela.

Těžko simulovat co bude až bude něco podobně globálního, pokud něco přijde třeba za dva roky, tak doufám že si to lidi budou pamatovat a bude repete stavu s využitím alespoň části nových zkušeností. Ovšem půjde o to, zda bude povaha globálního problému podobná, či výrazně odlišná. Pakliže bude mezera mezi událostmi třeba 15 let, tak už budou jen povídačky a selektivné paměť u lidí zlikviduje i ten mizerný zbyteček návyků co stihli pobrat nyní. Můj, nic neříkající názor. Troška pokory k přírodě a okolí a připravenosti na nenadálé situace by společnosti prospěla...
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline BartH8

« Odpověď #2984 kdy: Prosinec 04, 2020, 04:29:23 odpoledne »
Očkovat. Čím? Trochu specifikuj otázku 😄
Čínská vakcína na mě působí mnohem seriózněji než ty super truper západní...
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #2985 kdy: Prosinec 04, 2020, 05:18:52 odpoledne »
Já teda ne. Kdejaký krém na ruce testuje rok, jestli nemá vedlejší účinky a já bych měl věřit vakcíně, kterou vyvinuli, otestovali a schválili za pět měsíců?
Ale možná je můj názor ovlivněný tím, že jsem covid prodělal s mírným průběhem.

Nalim

• Host
« Odpověď #2986 kdy: Prosinec 04, 2020, 05:25:59 odpoledne »
Neřekl bych - Tvůj názor vychází ze zdravého rozumu.
Ostatně i Bureš už veřejně vyhlásil, že on se očkovat rozhodně nenechá.
Po netu kolují informace, že vakcína je vyráběna mj. z mrtvých lidských plodů - vědecky řečeno.
A na plnou hubu řečeno: kdo si nechá do těla vpíchnout roztok z mrtvolky?

Offline Včeliš

« Odpověď #2987 kdy: Prosinec 04, 2020, 06:36:11 odpoledne »
Očkovat na covid se nenechám z důvodu neověření dlouhodobých vedlejších účinků. Riziko těžkého průběhu je podle mě menší, než riziko komplikací z očkování.
Čas ukáže.
Jinak nejsem odpůrce jiných tradičních očkování, které prošli normálním ověřovacím procesem.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2988 kdy: Prosinec 04, 2020, 09:35:02 odpoledne »

Sahawe, díky za zajímavou otázku.

Mám obavu, že to bude podobné jako nyní.
Vládní hygienici (přehlížený lékařský obor) si budou chtít udržet získanou moc a vliv.
A lidé se budou bát podobně jako v případě záplav. Velké záplavy byly přibližně před dvaceti lety a dodnes, když se rozvodní nějaký potůček a vyplaví tři chalupy, hned je z toho hlavní zpráva.

Dal bych přednost si nemocí projít a získat tak adaptivní imunitu na nemoc obvyklou cestou. Vakcíny se nebojím, ale  nebudu se cpát do očkování mezi prvními, pokud to nebude vyžadovat situace v rodině - mám hodně staré rodiče. A v dlouhodobější perspektivě se asi očkování nevyhnu, předpokládám, že to bude podmínka pro volné cestování (něco jako dnešní negativní PCR test) a podobné aktivity.

Offline xB.H

« Odpověď #2989 kdy: Prosinec 05, 2020, 05:19:30 odpoledne »

Těžko simulovat co bude až bude něco podobně globálního, pokud něco přijde třeba za dva roky, tak doufám že si to lidi budou pamatovat a bude repete stavu s využitím alespoň části nových zkušeností. Ovšem půjde o to, zda bude povaha globálního problému podobná, či výrazně odlišná. Pakliže bude mezera mezi událostmi třeba 15 let, tak už budou jen povídačky a selektivné paměť u lidí zlikviduje i ten mizerný zbyteček návyků co stihli pobrat nyní. Můj, nic neříkající názor. Troška pokory k přírodě a okolí a připravenosti na nenadálé situace by společnosti prospěla...
No myslím, že v budoucu se ani nebud čekat na epidemii, jednoduše se "hrozba" vytvoří z něčeho nového díky zmrdovinám, co se teď upekly v zákulisí a jenom se jednoduše naváže a zpřísní se další....očkovat se nenechám. Ne, že bych se bál že je vakcína nebezpečná ale jednoduše k tomu nevidím důvod. Nic závažného se neděje.

Offline pamelnik

« Odpověď #2990 kdy: Prosinec 05, 2020, 05:30:26 odpoledne »

Offline xB.H

« Odpověď #2991 kdy: Prosinec 06, 2020, 12:38:04 odpoledne »
Ten obrázek s koncentrákem je docela výstižnej. No jak jinak...

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #2992 kdy: Prosinec 06, 2020, 01:14:05 odpoledne »
Ona: Tak si to počul? Vakcína od Pfizera má 95% účinnosť....

On: To je super.... ale na Slovensku sa za 9 mesiacov trvania nakazilo 106 tisíc ludi a to je z 5,458 milióna ľudí 1,9%, to znamená, že nezaočkovanie má 98,1% účinnosť.

Ona: Nekonšpiruj, oni to testovali na chorých...

On: Aha, ak to prepočítam... Z tých 1,9% je tri štvrtiny bezpríznakových, ktorý chorý fakticky nie sú, nemajú problémy a nepotrebujú žiadne lieky, takže účinnosť netestovania je 99,525%

Ona: To myslíš vážne?

On: Prepáč, myslím, že som sa pomýlil. Ochranná doba vakcíny pri mutujúcom víruse sa odhaduje na pol roka a ja som to počítal z množstva chorých za 9 mesiacov....takže účinnosť neočkovania je v skutočnosti 99,68%

Ona: Ale aj malé riziko je riziko.

On: Myslel som aj na to. Ešte je tu jedna premenná... nežiadúce účinky. Ak firma odmieta niesť zodpovednosť za VLASTNÝ PRODUKT....to smiešne riziko mi za to stojí...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline BartH8

« Odpověď #2993 kdy: Prosinec 07, 2020, 10:56:52 odpoledne »
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline BartH8

« Odpověď #2994 kdy: Prosinec 08, 2020, 09:01:56 odpoledne »
Před časem média zmínila, že "imunolog Beran" vyzkoušel na koronavirus laciný a dávno používaný lék Isoprinosine. Ten lék se ukázal tak účinný, že se doktor Beran obrátil na Babiše, aby zajistil od státu klinickou studii a ihned jsme s ním začali léčit. Problém totiž je, že lék byl dosud v Česku schválen jen na léčbu herpesu (rovněž virové onemocnění)...

https://www.czechfreepress.cz/kauzy/je-treba-nahlas-rici-dulezitou-informaci.html?hitcount=0
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Nalim

• Host
« Odpověď #2995 kdy: Prosinec 08, 2020, 09:21:34 odpoledne »
Jj, někam jsem sem tuhle informaci už taky dával. V Polsku a Maďarsku je ten lék schválený pro léčbu tuším všech respiračních onemocnění, ale čecháčkové jsou zase - jako obvykle - papežštější papeže.

U nás je jen na předpis - a když ten předpis máte, tak zjistíte, že jej lékárna dostane "někdy příští měsíc". Přitom, aby byl účinný, musí se brát první 4 dny projevení infekce.

Jó - život je boj. S blbostí. Nejčastěji s blbostí státu.

Offline pamelnik

« Odpověď #2996 kdy: Prosinec 08, 2020, 09:26:06 odpoledne »
Dopis mudr. Jiřího Berana ministrovi zdravotnictví Blatnému
https://www.klaus.cz/clanky/4654

Nalim

• Host
« Odpověď #2997 kdy: Prosinec 08, 2020, 09:44:27 odpoledne »
To je ale hnus, velebnosti ::!

Offline UncleFido

« Odpověď #2998 kdy: Prosinec 11, 2020, 10:47:47 dopoledne »
Ona: Tak si to počul? Vakcína od Pfizera má 95% účinnosť....

On: To je super.... ale na Slovensku sa za 9 mesiacov trvania nakazilo 106 tisíc ludi a to je z 5,458 milióna ľudí 1,9%, to znamená, že nezaočkovanie má 98,1% účinnosť.

Ona: Nekonšpiruj, oni to testovali na chorých...

On: Aha, ak to prepočítam... Z tých 1,9% je tri štvrtiny bezpríznakových, ktorý chorý fakticky nie sú, nemajú problémy a nepotrebujú žiadne lieky, takže účinnosť netestovania je 99,525%

Ona: To myslíš vážne?

On: Prepáč, myslím, že som sa pomýlil. Ochranná doba vakcíny pri mutujúcom víruse sa odhaduje na pol roka a ja som to počítal z množstva chorých za 9 mesiacov....takže účinnosť neočkovania je v skutočnosti 99,68%

Ona: Ale aj malé riziko je riziko.

On: Myslel som aj na to. Ešte je tu jedna premenná... nežiadúce účinky. Ak firma odmieta niesť zodpovednosť za VLASTNÝ PRODUKT....to smiešne riziko mi za to stojí...

Obávám se, že tu máme ukázku klasického argumentačního klamu. Že se za 9 měsíců 98 % populace s virem zatím nesetkalo, neimplikuje, že se tak nestane v budoucnu! Nelze tedy říct, že jsou nějak chránění - to by se potvrdilo leda tak, že by k dalším infekcím na Slovensku nedocházelo - že dochází a tvrzení je tedy nepravdivé, je zřejmé. Dál už to nemá ani smysl rozebírat...je-li chybná premisa, jsou chybné i závěry.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #2999 kdy: Prosinec 11, 2020, 02:23:47 odpoledne »
Včera v časopisu Reflex vyšel moc pěkný rozhovor se Zdeňkem Hostomským, jedním z našich nejlepších vědců. A také se tam hovoří o vakcíně proti Covid-19.

Reflex číslo 50/2020 rozhovor Terezy Koudelové se Zdeňkem Hostomským nazvaný Vakcína otevře společnost.
Je to moc pěkné čtení a doporučuji přečíst si celý rozhovor, ale na ukázku ocituji několik otázek a odpovědí, o kterých si myslím, že jsou hodně zajímavé:

"Měli bychom proti covidu očkovat děti?
Nedělal bych to. Určitě ne v první fázi. I když vakcína vypadá naprosto bezpečně, některé účinky, dlouhodobé projevy, jež se ukážou až za dva tři roky, neznáme. Není důvod to riskovat u dětí, jimž nic nehrozí. Děti je potřeba očkovat zejména na dětské nemoci. Jsem také velkým odpůrcem zavírání škol. V tomto směru medicínská data nejsou sice stoprocentně průkazná, ale to nejsou skoro v ničem. Například v New Yorku, kde byla epidemie velice rozjetá a onemocněly tam stovky tisíc lidí, se zjistilo, že vzájemný přenos mezi dětmi nebo dětmi a učiteli je minimální. Děti, které mají lehký průběh, ani nejsou tolik infekční. Naopak se ukazuje, že škoda, jež je způsobena na mladé generaci tím, že nemůže do škol, je daleko větší než hypotetický benefit. Považuji za velkou nezodpovědnost, když vlády na základě nepodložených dat a domněnek zavírají školy.
Mohla by vést cesta z nouzového stavu přes očkování rizikových skupin?
Jednoznačně. zejména ze začátku, kdy vakcíny nebude dost pro všechny. Očkovat by se měli v první fázi ošetřující lékaři a zdravotnický personál a dále pak starší lidé s komorbiditami. Ty prokázané rizikové faktory jsou dobře známy - patří mezi ně obezita, diabetes druhého typu, vysoký krevní tlak, onkologická onemocnění. Tuto skupinu bych dal jednoznačně do první linie očkování. Asi ne povinně, ale s výraznou domluvou ze strany lékařů i médií. Pokud se postaráme o tuto dobře definovanou rizikovou část populace, tak si myslím, že zbytek by se ani očkovat nemusel- pokud si to samozřejmě sami nepřejí. Pokud se pak vakcinace povede tímto způsobem, tak si myslím, že virus odejde ve smyslu, že se můžou objevit jen nějaké ostrůvky nákazy, ale nebude to celospolečenské ohrožení. Pokud to dostanou mladí, nic se jim nestane a budou jen spontánně imunizovaní. Jinými slovy, naučíme se s virem žít.
Nešlo se naučit s virem žít už na jaře?
Tehdy jsem to vnímal jako určitý projev mezigenerační solidarity, že "bychom měli držet basu všichni". Teď to však vypadá nejen jako solidarita, ale i jako obětování. Pokud společensky definujeme jako prioritu za každou cenu udržet starší lidi před případným ohrožením, tak kvůli nim omezíme školy i společenský život. Jinými slovy obětujeme zavřenými školami mladší generace a jejich budoucnost a to je, myslím, neférové a ani si to naši dědečkové nepřejí. Věřím ale, že toto společenské dilema vyřeší vakcína.
Kolik lidí se podle vás řadí do tzv. rizikových skupin?
Pokud vezmeme jako faktor pokročilý věk, obezitu, diabetes druhého typu a vysoký krevní tlak, tak v moderní společnosti, jako je ta naše, to bude činit zhruba 10-15 % lidí. To je milión až milión a půl lidí, kteří by se měli nechat očkovat. Pokud se to povede alespoň u poloviny, řekl bych, že to bude výrazná pomoc. Dobrou zprávou je, že virus nemutuje tak moc a je geneticky stabilní. Pokud bude protivirová vakcína fungovat, mohla by teoreticky stačit jen jedna na celý život. Dokonce se zdá, že je dost lidí, kteří jsou rezistentní i bez vakcinace, protože byli přirozeně imunizovaní jinými typy koronavirů.
Stále vnímáte "lockdowny" jen jako oddalování šíření viru?
Ano, lockdowny a všechna tato restriktivní opatření měly dosáhnout toho, abychom "zploštili křivku" a nezahltili zdravotnická zařízení. Původně deklarovaným cílem bylo přírůstky nově nakažených zpomalit, ale nedalo se jim úplně zabránit. Lockdown je extrémní situace. Je pravda, teoreticky, že kdyby došlo k úplnému oddělení občanů, kdy by každý dostal svou "vězeňskou celu", tak by se pak virus dál nešířil. To je ale nerealistické. Do jaké míry se interakce mezi členy populace omezí, tím se bude virus šířit pomaleji, ale nezmizí. Jakmile se situace znovu uvolní, jeho šíření se opět rozjede. A trvalé uzavření společnosti není pro mě akceptovatelným řešením.
Myslíte si, že bychom mohli spolu s vakcínou dosáhnout kolektivní imunity?
Kolektivní imunita je definována tím, kolik procent populace je imunní a nebude virus dále přenášet. Je několik možností, jak této imunity dosáhnout - můžete nemoc prodělat, to je v přírodě nejběžnější. Nebo je infekce vakcínou de facto simulovaná a získáte tak ochranné protilátky a buněčnou imunitu. Kombinace vakcinace vedoucí k ochránění rizikových skupin a takzvanému promoření zbytku populace by mohlo být to, co nám k dosažení přirozeného stavu kolektivní imunity pomůže.
V kontextu zastavování ekonomiky jste zmínil v rozhovoru pro DVTV jeden z amerických přístupů, který říká, že chudoba zabíjí, a proto bychom proti sobě neměli stavět ekonomickou stránku a stránku zdraví, že zastavíme čas, ale nemůžeme takto hospodářsky fungovat donekonečna. Vnímáte zastavení ekonomiky jako větší hrozbu než covid-19?
Stále nerozumím tomu, že ze záhadných důvodů zastavujeme ekonomiku zrovna kvůli tomuto viru, který je relativně mírný (jen zhruba jedno až dvě procenta případů mají těžké průběhy, zbytek jsou všechno zvládnutelné věci, jako chřipka nebo nachlazení). K tomu, že chudoba zabíjí - ano, když nejsou peníze, tak to koreluje velmi zřetelně. Čím bohatší je země, tím má lepší zdravotní systém, a tím se lidé dožívají vyššího věku. V chudých zemích lidé umírají na běžné nemoci často proto, že nemají na zdravotní péči, a tak se vysokého věku nedožijí. Pokud se dobrovolně ekonomicky zruinujeme, tak nakonec může být problém získat peníze i na vakcíny. Kvůli covidu se také například zanedbává preventivní péče, testování na rakovinu a podobně. To může vést k tomu, že se v průběhu několika let projeví zvýšená úmrtnost na tyto nemoci právě proto, že se včas nepodchytily. Zavírání ekonomiky proto vnímám jako naprosto kontraproduktivní. Dalo se tolerovat pár týdnů na začátku epidemie, kdy se nevědělo, proti čemu stojíme, nyní jsme ale v jiné situaci.
Uvádíte, že jednu z největších katastrof vidíte v tom, jak v průběhu karantény v sobě lidé oživili všechny návyky podřízenosti moci.
Bohužel je to v lidské povaze. Když politik zjistí, že může zavést opatření a že lidé ho budou poslouchat, využije toho. Systém je nastaven tak, že autoritativní politik nemá co ztratit. Pokud vyhlásí lockdown, buď dopadne dobře, nebo špatně. Když to dopadne dobře, je z něho velký vůdce, jenž nás zachránil. Když dopadne špatně, řekne, že pro to udělal maximum a že to zkrátka nevyšlo. Když tomu ale jiný politik nechá volný průběh a dopadne to špatně, bude obviňován, že nic neudělal. Pokud to dopadne aspoň trochu dobře, tak se prohlásí, že na tom vlastně zásluhu nemá. Jinými slovy: pro politika je výhodnější ukazovat se jako "tvrďák, který všechno zavře". Není náhoda, že všude v Evropě to tak většina politiků takto udělala. V Americe se ale přístup guvernérů liší. Řekl bych, že to koreluje s politickými preferencemi. Ti levicově smýšlející, ve státech volících demokraty, jsou pro striktní lockdown, restrikce a tvrdost. Ty pravicovější, republikánské státy jsou pro to, nechat ekonomiku otevřenou a nechat lidi rozhodnout se podle svého. Tyto druhé státy taky zatím drží americké hospodářství nad vodou.
Uvádíte, že z hlediska populační genetiky je covid-19 bezvýznamnou infekcí. Co přesně tím myslíte?
Z hlediska populační genetiky se evoluční ú pěch druhu nebo populace měří počtem životaschopných potomků. A jelikož covid-19 zasahuje hlavně starší členy populace, kteří už děti měli a další neprodukují, nemoc se na počtu potomků neprojeví. U lidské populace ale víme, že historicky i babičky přispívají k výchově a přežití vnuků, takže ona ta nemoc není tak zcela bez dopadu ani z hlediska evoluční biologie, i když ten dopad je malý.