Autor Téma: epidemie  (Přečteno 105076 krát)

Offline Chinalady

Re: epidemie
« Odpověď #3250 kdy: Leden 13, 2021, 06:42:42 odpoledne »
U nás na univerzitě to funguje stejně. Objednáš si a vyzvedneš u okýnka.

Jinak tomu co navrhuje goof se říká meziknihovní výpůjční služba, jenom to chvilku trvá. Možná bude rychlejší vyhledat jinou knihovnu v okolí která tu knížku má a vyzvednout si ji u nich.

Napsali jste do knihovny, jestli je nemají v elektronické podobě?

Možná bude na bazoš cz nebo v sekci bazar na databázi knih. Ale střílím od boku, protože neznám název :D

Online xB.H

« Odpověď #3251 kdy: Leden 13, 2021, 09:22:22 odpoledne »
Jak je to s těmi krematorii a vůbec se štvavými články na novinkách:
https://docs.google.com/document/d/1eBkBxtjDAEl8YGQGQIlEI3t57kNBzwUqmfhgxZRVphY/edit?fbclid=IwAR1ETei7rtctBf3nZCCdG-aWV99vVLZKQdmLIAAXLgJMiN9kLX2WCxZtaWY

jsem zvědav jak se to bude vyvíjet.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #3252 kdy: Leden 14, 2021, 11:57:36 dopoledne »
V tomto článku se lékař z infekční kliniky nemocnice Na Bulovce domnívá, že jeho manželka prodělal nemoc Covid-19 už v prosinci 2019 v České republice
https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/i-v-cesku-se-lide-mohli-nakazit-covidem-uz-predloni-rika-profesor-machala

Z hlediska prepperství to asi nemá žádný význam, je to spíš taková zajímavost. A zaujalo mě to osobně.

V pondělí 6. ledna 2020 ráno jsem měl nařízené jednání u soudu. A ten den odpoledne se mi zdálo, že je mi nějak divně, ale ještě jsem ten den ušel asi deset kilometrů. Ale druhý den ráno, mi už bylo tak špatně, že jsem nešel do kanceláře a zůstal v posteli. Na přesný průběh nemoci si už moc nevzpomínám, nebylo mi dobře, občas jsem pospával i přes den, měl jsem rýmu a kašel, bylo mi tak, jak občas člověku bývá při chřipce nebo jiné viroze, nic mimořádného. Ale jeden z těch dnů jsem měl zimnici, to si pamatuji, protože to bylo poprvé v životě. Teplotu jsem si neměřil, takže nevím, zda jsem měl horečku. Na zimnici jsem si vzal jeden ibalgin a hodil na sebe ještě jednu deku a za chvíli usnul. Když jsem se probudil, už jsem zimnici neměl. Takhle nemocný jsem byl tři dny - úterý, středa, čtvrtek. V pátek jsem nešel do kanceláře, nechtělo se mi, ale fungoval jsem normálně. Protože se snažím každý týden ujít alespoň 50 km, musel jsem v sobotu a v neděli dohnnat ztrátu, protože jsem měl z pondělí jen deset kilometrů. A vzpomínám si, že ujít v sobotu a v neděli každý den 20 km bylo opravdu martýrium, cítil jsem únavu a nepohodu, ale ušel jsem to a týdenní limit zvládl. Další týden už to bylo dobré.

Až na základě výše uvedeného článku mě napadlo, jestli to tehdy nemohl být covid. Protože po celou dobu epidemie, to už je téměř rok, se moc nechráním a setkávám se se spoustou lidí, ale nic jiného než nemoc ze začátku ledna 2020 jsem zatím nechytil.
Kde bych se mohl nakazit? V té době jsem v Číně nebyl. Ale pohyboval jsem se v centru Prahy, které tehdy na Vánoce bylo přecpané Číňany, všude jich byly zástupy a člověk se jimi musel proplétat. Jedině, že by to tehdy někdo z nich na mě prsknul.

Online xB.H

« Odpověď #3253 kdy: Leden 14, 2021, 10:13:20 odpoledne »
Tak dnes by to nepochybně CoVid byl:-) jinak před cca rokem a půl se tady u nás v polabí prohnala nějaká viróza. Kosilo to převážně děti ale dost lidí taky uhlehlo. Ve školce zůstaly snad jen tři děti. Chronická únava, vysoké horečky až ke 40C, spavost. Trvalo to cca tři dny a pak to odeznělo. Kdyby to někdo zkoumal tak to byla epidemie jak vyšitá, ulehlo s tím mraky lidí ale většina si jen poležela a žádná komedie kolem se nekonala.

Offline UncleFido

« Odpověď #3254 kdy: Leden 15, 2021, 08:24:04 dopoledne »
Však se také tehdy nic moc nedělo, nějaká opatření by byla zbytečná. Byla to nějaká viróza prakticky bez vlivu na úmrtnost nebo nutnost hospitalizací - loňská zima nijak nevybočovala (spíše lehký podprůměr). My jsme měli něco podobného v rodině také už okolo Vánoc (JMK), dospělí spíš rýmička, děti na pár dní postupně odpadly.

Ještě doplním, že CZSU doplnil údaje za další týdny - nyní do 49. týdne (do 6.12.) - stále 50% nad normálem.
https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr

Online xB.H

« Odpověď #3255 kdy: Leden 15, 2021, 09:35:51 dopoledne »
Taky se nám v tabulkách objevili záhadně zemřelí ve 120 letech a neochota lékařů ordinovat (pouze po telefonu) se začíná objevovat podle diskuzí relativně často. Čekal bych že se to musí taky promítnout. Ale tak je epidemie,  nárůst mrtvých musí být znát. Jinak k poslechu zzs: včera mezi 7-14:00 jeden covid, dnes zatím nic.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #3256 kdy: Leden 15, 2021, 10:40:52 odpoledne »
Tak nam stat spustil rezervacni system pro seniory na ockovani. Po zprasenem systemu na prodej dalnicnich znamek je videt ze statni sprava nastavila uplne novy level kvality, jednoduchosti a funkcnosti. Je videt ze ty kurzy na rekvalifikaci propustenych horniku na IT pracovniky co predloni stat platil nesou ovoce!

Offline Včeliš

« Odpověď #3257 kdy: Leden 15, 2021, 10:56:18 odpoledne »
V Norsku na následky očkování zemřelo 23 lidí. Tak raději počkám.

Offline Goof

• Praktikující prepper
    • Goofy's vintage workshop
« Odpověď #3258 kdy: Leden 15, 2021, 11:22:49 odpoledne »
Tak jsem zapřemýšlel o očkování, vzhledem ke spuštěnému systému jsem zvědavý jak dlouho jim to bude trvat. Dnes z nich (z vlády) vylezlo, že systém pro ostatní nebude spuštěn v únoru, jelikož neplánují že budou mít všechny 80+ naočkované a ty mají přednost.

Když to vezmu a hodím do čísel tak očkování 450 000 lidí 80+ (nepočítají důchoďáky), tak pokud bude chodit těch 70 000 vakcín týdně (dnes ještě Blatný říkal že bude chodit o 40% méně, jelikož pfizer nestíhá a pak bude navyšovat kapacitu).

Tak 70 000 vakcín - 40% =   42 000 vakcín týdně.
Pokud budou do lidí očkovat všechno co dostanou je to 42000/7 = 6000 dávek denně (na co jistě už máme vybudované ty vysokoprůtokové vakcinační centra :-) )

Když chtějí naočkovat 450 000 lidí a pojedou těch 6000 denně tak to máme na 75 dní co dělat, je to přes dva měsíce (a to se nebavím o druhé dávce), pak to může být klidně i 4 měsíce. To v tom nemám zahrnuté druhé dávky pro doktory, policisty a dalších 80 000 lidí co už mají naočkovaných.

Tak pokud nám "trochu" nezvýší dodávky, tak budeme očkovat několik let --> 10 000 000 lidí / 6000 ovočkovaných denně = 4,5 roku, při dvou dávkách 9 let tímto tempem :-)

Vážně pochybuji že vláda zvládne rozjet více jak 6000 očkovaných denně, možná překvapí :-)

V Izraeli zvládne vysokokapacitní centrum 3000 očkování denně. U nás by museli mít takových center 10, aby očkovali rok, na proočkování za půl roku, tak 20 center.
Pokud budou dávat dvě dávky, tak i klidně 40 center a na to jistě mají dostatek personálu a dodávek vakcín ( 40 center x 3000 lidí = 120 000 dávek za den, týdně skoro milión a né 70 000).

Je to jednoduchá matematika a dle mého odhadu se máme na co těšit, tak bych "menší" pokulhání s rezervačním systémem neviděl jako vážný problém :-)

"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Goof

• Praktikující prepper
« Odpověď #3259 kdy: Leden 15, 2021, 11:34:08 odpoledne »
Ještě přidám srovnání rezervačních systémů od sousedů Poláků.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/slo-to-rychle-a-dobre-polaci-zapnuli-ockovaci-registr-pro-vsechny-137852

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #3260 kdy: Leden 15, 2021, 11:45:25 odpoledne »

To asi kde kdo... at uz dobrovolne, nebo nucene.
Akorat me sere ze nase administrativa neni schopna zaridit za pul roku ani takovou prkotinu jako rezervacni system pro par tisic davek vakcin...

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #3261 kdy: Leden 15, 2021, 11:48:05 odpoledne »
Goof: matematika je mrcha  :D :D
Jako jo, v kontextu je to drobne pokulhani... jenze to mas drobne pokulhani tady, drobne pokulhani tam  ;D

Offline Goof

• Praktikující prepper
« Odpověď #3262 kdy: Leden 16, 2021, 12:14:32 dopoledne »
Hodně výživný rozhovory :-)

Máte slovo s M. Jílkovou
Covid - strategie očkování

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/

Offline BartH8

« Odpověď #3263 kdy: Leden 16, 2021, 07:26:25 dopoledne »

V Německu 10...
O sputniku se nikde nic takového nepíše. A že by to svobodná média řádně rozmázli, kdyby se na něco takového přišlo  ;D
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline Chinalady

« Odpověď #3264 kdy: Leden 16, 2021, 01:42:52 odpoledne »

To asi kde kdo... at uz dobrovolne, nebo nucene.
Akorat me sere ze nase administrativa neni schopna zaridit za pul roku ani takovou prkotinu jako rezervacni system pro par tisic davek vakcin...
Věčný problém českého státu - neschopnost zaplatit potřebné vysoce kvalifikované pracovníky - IT, Epidemiology,  markeťáky, vědce, opravdu schopné manažery... stát na tato místa nabízí strašně nízké platové tabulky (v průměru o 15000 míň než soukromá sféra, nástupní platy kolikrát nestačí ani na zaplacení nájmu). Takže na tyhle potřebné pozice se hlásí jenom ztracené existence, které jinde nezaměstnají, nebo úředníci-razítkáři. Nemluvě o chronickém nedostatku pracovníků a naprosté přepracovanosti hrstky schopných.
Výsledky vidíte na každém kroku.

Offline Chinalady

« Odpověď #3265 kdy: Leden 16, 2021, 01:54:14 odpoledne »
Dívala jsem se na fotky rezervačního systému - je to koupená šablona, v zahraničí se používá k přihlašováni na univerzitu a a na úřady. 
Koupili dokonce i recaptcha ;D proboha, který chorý mozek napadlo nechat seniory identifikovat americké motorky a newyorkské parkovací automaty?! :o a navíc to muselo stát hrozně peněz :"no":

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #3266 kdy: Leden 17, 2021, 09:03:01 dopoledne »
Předpovědi o promořování čínským koronavirem v ČR.

Podle Jana Konvalinky by na konci ledna 2021 by měla být velká část Čechů neřízeně promořená
https://www.mix24.cz/je-to-posledni-velka-vlna-na-konci-ledna-bude-velka-cast-cechu-nerizene-promorena-rika-biochemik-konvalinka/
(Kolega Jana Konvalinku sleduje v médiích a říkal mi, že je to rozumnější zakazovač.)

Podle Zdeňka Hela pokud vláda hned nezavede úplný lockdown budou lidé v ČR samovolně promoření na konci března 2021
https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/104759/hel-nova-mutace-koronaviru-je-i-v-cesku-vymytit-ho-by-bylo-nebezpecne-na-podzim-se-vrati-i-pres-ockovani.html
(Další teoretický vědec s nerealizovatelnými hraběcími radami.)

A konečně i arcizakazovač Roman Prymula říká, že minimálně tři miliony osob u nás už covid prodělaly
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prymula-covid-uz-mohly-mit-minimalne-tri-miliony-cechu-40347986

Tak snad už epidemie čínského koronaviru v dohledné době odejde přirozenou cestou a stane se z toho běžná sezónní nemoc s občasnými vzestupy počtu nemocných.

Offline BartH8

« Odpověď #3267 kdy: Leden 17, 2021, 12:01:04 odpoledne »
55 Američanů zemřelo po očkování proti COVID, úmrtí v Norsku stoupá na 29
Kromě úmrtí lidé hlásili 96 život ohrožujících příhod po očkování vakcínou COVID-19, stejně jako 24 trvalých zdravotních postižení, 225 hospitalizací a 1388 návštěv pohotovosti.

https://www.zerohedge.com/covid-19/55-americans-have-died-following-covid-vaccination-norway-deaths-rise-29

Google překlad stačí pro čtení.

Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Online xB.H

« Odpověď #3268 kdy: Leden 17, 2021, 12:32:51 odpoledne »
No a dnes máme pár ochrnutí lícních nervů. No ať si koroňáci dají šmakuládu. Hlavně ať to nenutí všem.

Online xB.H

« Odpověď #3269 kdy: Leden 17, 2021, 05:20:40 odpoledne »
Covid nám teď vlítne na ženský:
https://cnn.iprima.cz/jak-se-covid-zmenil-behem-treti-vlny-v-britanii-nyni-vice-ohrozuje-zeny-17052?fbclid=IwAR1ZVTDsSAScJjydfHIqAlHSVOS8rcRH03yx-Gf2ZNd_RujKW0TNkcZCc4w
Já žasnu jak je možný že lidi takový kraviny ještě vůbec žerou...

Offline Včeliš

« Odpověď #3270 kdy: Leden 17, 2021, 09:24:19 odpoledne »
Myslíte, že Norové nejmíň lžou, nebo že jsou nejmíň odolný proti očkování. Na to, jak málo očkují, mají obrovské ztráty.

Online xB.H

« Odpověď #3271 kdy: Leden 18, 2021, 08:38:38 dopoledne »
Německo, náš vzor po stránce represí a takhle zlobí:

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/nemecko-ma-problem-zdravotnici-se-nechteji-nechat-ockovat-40347875?fbclid=IwAR2Iq4ErjPUjanNgSfF7kfkcQv4OYkx2ADjpGCmfG7ZCZoWCGAIlhnVwYEs#utm_source=facebook&utm_medium=sharebt&utm_campaign=bottom

A když to zveřejní i na Babišově tak to musí být. Jinak problémy hlásí i u nás, pár lidí psalo něco málo na fórech a je článek i na novinkách. Úmrtí zatím žádná. Buď úspěšně tají nebo to zatím nikoho nesložilo. Osobně moc rozdílu mezi proděláním nemoci a příznacích po očkování nevidím.

Offline BartH8

« Odpověď #3272 kdy: Leden 18, 2021, 10:13:34 dopoledne »
http://dfens-cz.com/covid-silenstvi-vs-statistiky/

Vzhledem k šílenství, které panuje ohledně tzv. epidemie, pandemie Covid, také jsem se rozhodl přispět svoji troškou do mlýna.

Jakožto technik jsem na to koukal pomocí čísel a statistik úmrtí, narozených, nemocnosti atd.

Nyní tedy výsledky.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline UncleFido

« Odpověď #3273 kdy: Leden 18, 2021, 12:33:31 odpoledne »
http://dfens-cz.com/covid-silenstvi-vs-statistiky/

Řekl bych, že diskuse k tomu článku je mnohem hodnotnější a "fakta" v něm uváděná v ní bez problémů rozporují...

Online xB.H

« Odpověď #3274 kdy: Leden 18, 2021, 11:10:23 odpoledne »
Už máme další dvě mutace, britskou a dnes se objevila i německá. Paniku je potřeba udržovat za každou cenu ;)

Offline Goof

• Praktikující prepper
« Odpověď #3275 kdy: Leden 18, 2021, 11:28:26 odpoledne »
Dnes na meetingu Blatný prohlásil (nevím kde to vzal) že na britskou funguje očkování.

Dle mého za chvíli bude jistě fungovat i na německou, jinak by se jim to očkování nehodilo do plánu.

Počkám si na českou mutaci, ale vzhledem k tomu že se u nás dělá rozbor vzorků na mutace minimálně, tak se asi ani nedočkám :-)

Ještě jeden postřeh z dnešního prohlášení: Chtějí prý rozvolňovat při přírustku nakažených 1000 až 2000 za den. Vzhledem ke statistické chybě 2% PCR testu viz. Epidemiolog Jiří Beran (který neopakují, jako u jiných vyšetřeních) a 50 000 testům denně, tak jen možná chyba testů je 1000 lidí denně. Tak rozvolnění čekám až na volby, nebo na vánoce :-)

Online xB.H

« Odpověď #3277 kdy: Včera v 08:40:59 dopoledne »
A k těm testům: ty 2% jsou teoretické v laboratorních podmínkách. Později připustili že to může být 10-40%. A kdo s tím dělá tak tvrdí že až 50%.

Offline UncleFido

« Odpověď #3278 kdy: Včera v 08:46:26 dopoledne »
Bude-li R i v dalších týdnech na úrovni 0.7, pak se ke 2000 týdenního průměru dostaneme přibližně za 20 dní. Bude-li nižší, tak dříve, s vyšším (0.7..0.9) později.

O účinnosti vakcín vůči různým mutacím rozhoduje v jakém místě k mutaci došlo. Vakcína učí bílé krvinky (T-lymfocity) rozpoznávat bílkovinové zámky, kterými se vir dokáže dostávat do buněk, které napadá. Pokud ty nezmutují příliš, stále je dokáží T-lymfocity rozpoznat a likvidovat (mohou však být méně efektivní a infekce může trvat déle a stát se třeba i symptomatickým onemocněním - pořád však lepší, než když organismus pálí cca 10 dní "naslepo" a snaží se tyto markery naučit sám). Vir sám nemá moc zájem v tomto místě mutovat - taková mutace by měla problém buňky infikovat a vir by se nemohl množit (nebo mnohem pomaleji, což mu zase nehraje do karet).

Takže zásadní problém by nastal v okamžiku, kdy by vir dokázal svůj bílkovinový zámek dostat do zcela jiné a zároveň funkční podoby. V ten okamžik bychom byli opět bez vakcíny.

EDIT: K Izraeli. Od druhé dávky, kterou první obyvatelé Izraele začali dostávat před 10 dny, zatím neuplynula dostatečná doba k získání dostatečného množství protilátek (i u chřipkové vakcíny to trvá cca měsíc).

Ze článku: "Počty nakažených rychle narůstají, i když Izrael masově očkuje, do neděle vakcínu dostalo už 2 116 257 Izraelců, přičemž 309 065 už dostalo obě dávky. Vakcína od firmy Pfizer začne být účinná zhruba dva týdny po podání."

Na jakékloi závěry je tedy příliš brzy... No a pak mají dost specifické části populace (ortodoxní židé - velmi uzavřené komunity, domácnosti se spoustou lidí, neochota podřizovat se nařízením) a palestinci (ti zase mají problém věřit židům).

Online xB.H

« Odpověď #3279 kdy: Včera v 09:17:31 dopoledne »
Mě hlavně zaráží, že teď (údajně) je vysoký počet úmrtí a to nikdy nebyl, přitom o nějaké proběhlé mutaci se nepsalo tak proč to? Jestli to nebude spíš tou zanedbávanou péčí. Táta chtěl včera jít k doktorovi s vysokým tlakem (měl 230/190) a doktor ho klasicky odmít, protože není covid, stejně jako se to stalo nám se ženou. Nedivím se pak tedy nárůstu úmrtí. Jediná šance je asi zavolat si rychlou, jinak se s člověkem nikdo nebaví.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #3281 kdy: Včera v 11:23:33 dopoledne »
U nas to probehne v klidu. Ockovani si rozeberou jako vzdy papalasi a jejich znami a na plebs se nedostane, takze ten bude v pohode.
Krasne to ukazuje rezervacni system na ockovani, vypada to ze nejen operatorum to rekli az po spusteni, ale i nektere nemocnice se to dozvidaji az kdyz jim tam prijizdi lidi na ockovani  ::!

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #3282 kdy: Včera v 11:33:00 dopoledne »
... od středy zakládá politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.
Každá z provozoven, která se do něj zapojí, bude podle Janečka politickou buňkou, v níž mohou být vedena politická jednání. Z tohoto principu se mohou v rámci buňky scházet sympatizanti a členové, což podle iniciativy umožňuje výjimka z krizového zákona. Registrovaných restaurací má iniciativa momentálně přes 1000.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/iniciativa-chcipl-pes-predstavuje-plan-na-otevreni-ceska-cekame-na-tiskovou-konferenci-40348236#dop_ab_variant=0&dop_req_id=lF0LztIkiIg-202101191012&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Ano, zavání to obcházením zákona. Ale kdyby to fungovalo, asi bych vstoupil :-)

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #3283 kdy: Včera v 12:04:04 odpoledne »
Ja teda nejsem pravnik, ale jak osetri prodej zbozi a sluzeb v ramci politicke bunky?
Uz davno neznam presne formulace vladnich narizeni (i s ohledem na to ze to menej casteji nez spodni pradlo) ale neni prodej povolen pouze sebou?

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #3284 kdy: Včera v 12:54:43 odpoledne »
Ale tohle omezení se týká jen podnikání.
Pravděpodobně člen strany pan Novák prodá jinému členu panu Dvořákovi pivo. Je to prodej mezi fyzickými osobami a to není zakázané.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #3285 kdy: Včera v 01:14:30 odpoledne »
Samotar - to zakazane neni, ale bal bych se popotahovani za neopravnene podnikani atd.
Pokud to opravdu zrealizuji tak to bude vyznamny kopnuti do systemu kterej bude chtit na oplatku zakleknout ucastniky.

PS: politicke hnuti potrebuje registraci MV...

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #3286 kdy: Včera v 04:59:58 odpoledne »
Nemčúri preto oprášili staré osvedčené koncentráky... :D

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/nemecko-planuje-internacni-tabory-pro-porusovatele-korona-pravidel/

Citace
....Podle průzkumu „Welt“ provedeného 16 vládami spolkových zemí chtějí Bádensko-Württembersko, Braniborsko a Šlesvicko-Holštýnsko mimo jiné vytvořit „centrální zařízení“, do nichž mají být v budoucnu umístěni „rušitelé karantény“. Nebude to dlouho trvat, než se z toho stane ucelený systém. Pokud v této pandemii nefunguje nic jiného: Nikdo není tak rychlý, aby oklamal Němce, pokud jde o stíhání a soudní proces s kriminálními nebo „asociálními“ prvky, zejména pokud jde o organizaci jejich nuceného umístění; přinejmenším za předpokladu, že delikventi jsou autochtonní obyvatelé - cokoli jiného by bylo diskriminační nebo dokonce rasistické....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Online xB.H

« Odpověď #3287 kdy: Včera v 05:51:44 odpoledne »
... od středy zakládá politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.
Každá z provozoven, která se do něj zapojí, bude podle Janečka politickou buňkou, v níž mohou být vedena politická jednání. Z tohoto principu se mohou v rámci buňky scházet sympatizanti a členové, což podle iniciativy umožňuje výjimka z krizového zákona. Registrovaných restaurací má iniciativa momentálně přes 1000.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/iniciativa-chcipl-pes-predstavuje-plan-na-otevreni-ceska-cekame-na-tiskovou-konferenci-40348236#dop_ab_variant=0&dop_req_id=lF0LztIkiIg-202101191012&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Ano, zavání to obcházením zákona. Ale kdyby to fungovalo, asi bych vstoupil :-)
Fandím všem těmhle vyjebávkám. Vláda zatím neudělala nic, krom toho že zakázala lidem co šlo. Nepochopím jak někdo může vládě ještě děkovat že se stará. Co se týče otevřených hospod tak těch tady po okolí pár je a vesele fungují. Ani nevím jestli tam šli vysírat policajti nebo ne. Já se známýma chodím na tajňáka do zavřených.

Offline Norman

« Odpověď #3288 kdy: Včera v 07:05:48 odpoledne »
Nemčúri preto oprášili staré osvedčené koncentráky... :D

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/nemecko-planuje-internacni-tabory-pro-porusovatele-korona-pravidel/

Citace
....Podle průzkumu „Welt“ provedeného 16 vládami spolkových zemí chtějí Bádensko-Württembersko, Braniborsko a Šlesvicko-Holštýnsko mimo jiné vytvořit „centrální zařízení“, do nichž mají být v budoucnu umístěni „rušitelé karantény“. Nebude to dlouho trvat, než se z toho stane ucelený systém. Pokud v této pandemii nefunguje nic jiného: Nikdo není tak rychlý, aby oklamal Němce, pokud jde o stíhání a soudní proces s kriminálními nebo „asociálními“ prvky, zejména pokud jde o organizaci jejich nuceného umístění; přinejmenším za předpokladu, že delikventi jsou autochtonní obyvatelé - cokoli jiného by bylo diskriminační nebo dokonce rasistické....
No vida! Nedávno se někteří rozčilovali, že covid odmítači nosí žlutý hvězdy a že prej je to s předválečnou situací nesrovnatelný, no a pár dní na to už se pro ně staví lágry! Jsem zvědav, jestli se nechají bez odporu naložit do těch vlaků, co je budou svážet...

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #3289 kdy: Včera v 08:34:55 odpoledne »
Samotar - to zakazane neni, ale bal bych se popotahovani za neopravnene podnikani atd.

Ano, to hrozí vždy, jdou i po lidech, co prodávají na aukru.

Když začínalo EET, předělával jsem spoustu hospod na spolky a klubovny, aby se vyhnuly EET, většinou na gurmánské a degustátorské spolky. Funguje to dosud a nikdo na ně nepřišel z důvodu neoprávněného podnikání. A funguje to dokonce i teď za protiepidemických nesmyslných zákazů, chodí ke mně a říkají, že to byl nejlepší nápad a teď v době zavřených hospod neuvěřitelně vydělávají.

Ale zpět k tématu. Na Echo24 vyšlo toto:
"Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že na jednání politické strany se výjimky z protiepidemických opatření nevztahují. „Porušování proticovidových opatření v přímém přenosu. Jednání politické strany není výkonem zaměstnání, podnikání či povinnosti zastupitele nebo ústavního činitele. Je to vědomé ignorování nebo hloupost? Nevím, co je horší....,“ reagoval Hamáček."
Teď večer se mi už nechce pročítat vládní opatření, abych zjistil jestli má pravdu.

Offline BartH8

« Odpověď #3290 kdy: Dnes v 11:31:36 dopoledne »
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/To-jsem-nerikal-kdo-to-je-Profesor-Beran-po-Staromaku-prekvapi-mnohe-Durazny-text-650885?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www./.seznam./

ROZHOVOR Pokud by za jeden den zemřeli na Covid-19 všichni lidé ve všech nemocnicích v Česku, pak ve skóre PES nedojde k vzestupu ani o bod. Stejně tak když nezemře ani jeden, PES nepoklesne ani o bod. Profesor Jiří Beran proto upozorňuje, že v tomto systému vůbec není vidět, zda se daří plnit hlavní cíl, aby lidé na tuto chorobu neumírali. Vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové je přesvědčen, že není nutné kopírovat opatření ze zahraničí, ale na základě analýz provést reálná, cílená protiepidemická opatření, jež by v důsledku skutečně snížila smrtnost na Covid-19.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Online xB.H

« Odpověď #3291 kdy: Dnes v 01:18:59 odpoledne »
Ono na těch konspiracích o koncentrácích možná něco pravdy bude: https://cnn.iprima.cz/sousedni-sasko-planuje-prestavet-dum-pro-uprchliky-na-vezeni-pro-narusitele-karanteny-17368?fbclid=IwAR0yePWplQ9AzmHIDf3wmC-V7YV1cdPHzMY87HzNONTAYAtuZuK9VPon2Ks

Je krásné, jak se dbá o dobro lidí za každou cenu.

Offline UncleFido

« Odpověď #3292 kdy: Dnes v 01:52:50 odpoledne »
Tak z hlediska komfortu asi pořád lepší, než klasická vazební věznice...

Celkem zajímavý rozbor k novým mutacím jejich potenciálu včera vydal na svém FB Jan Kulveit - https://www.facebook.com/kulveit

Citace
Různé špatné zprávy
I. K novým mutacím:
Nejsem imunolog ani virolog, tak se na věc dívám z trochu abstraktního pohledu.
Takhle mi občas přijde užitečné se na vir dívat jako na optimalizační proces, nebo dokonce výpočet. Vir je vlastně kus informace, nějaká sekvence bitů (technicky bazí), dlouhé číslo. Evoluční “výpočet” neustále hledá sekvence, které, vyhodnoceny nějakou velmi komplexní vyhodnocovací funkcí, dopadnou nejlépe. Úpravy přitom probíhají docela jednoduše, náhodně, metodou pokus-omyl. (Naopak ta vyhodnocovací funkce je extrémně složitá a zahrnuje vlastně celý zbytek světa.)
I když vir sám nemá nějakou motivaci, cíle, plány nebo inteligenci, ten evoluční výpočet běží momentálně s dost velkou výpočetní silou. Řada věcí od evoluce po machine learning nám názorně ukazuje, že výpočetní procesy založené na velmi jednoduchých základech se dokáží chovat docela “chytře” a vyřešit i složité problémy, když jim dáte dost výkonu.
Lidské uvažování o silných optimalizačních procesech má zajímavou vlastnost, že se nám o nich často lépe přemýšlí jako o agentech, kteří něco chtějí. (Přesněji to Daniel Dennett nazývá “intencionálním postojem”, doporučuju si najít víc, je to užitečný koncept).
Když se na situaci podíváme takto “agentně”, a představíte si, že jste virus, a vaším cílem je víc se kopírovat, co jsou nějaké nové zdroje, lákavé možnosti, co objevit?
Myslím, že na vygenerování seznamu možností, o které se jako vir hodně “snažit”, stačí kratší zamyšlení.
Zaprvé je samozřejmě vždy lepší se rychleji šířit mezi lidmi. To zahrnuje řadu detailů - pokud lidé třeba omezí kontakt některých skupin, a neomezí kontakt jiných skupin, je užitečné umět se šířit lépe mezi skupinami, které kontakt omezily méně.
Dál je zajímavé najít si jiné druhy, to je celé obří nové territorium.
Dál je potřeba si všimnout, že “virus” naráží i na několik adaptivních nepřátelských procesů,  a tím hlavním je  “imunitní systém”. V situaci, kdy začne být dost velká část populace “promořena” a vybavena protilátkami, je ohromně výhodné najít takové modifikace, které protilátky rozpoznají špatně, nebo vůbec. Což platí i pro protilátky vyvolané nákazou, ale i vakcínou. Podobně je užitečné objevit jakoukoliv možnost, jak imunitní systém nějak oklamat.
Objevit všechny zmíněné možnosti je pro vir velmi výhodné. Takže hlavní otázky jsou jak “daleko“ v prostoru sekvencí tyhle možnosti jsou, a zda evoluční proces viru má takříkajíc “dost výkonu” aby “uhodl patřičná hesla”  hrubou silou.
“Hardware”, na kterém ten výpočet běží, jsou pochopitelně nakažení lidé. Průšvih je, že těch za poslední řadu měsíců bylo hodně.
Velký počet nakažených proto nemá jen ten přímý špatný důsledek, že je více lidí nemocných, a více lidí zemře, ale i nepřímý špatný důsledek, že virus má více pokusů “uhodnout hesla”.
Podle preprintů a už i recenzovaných článků se zdá, že SARS-CoV-2 se několik takových “hesel” uhodnout podařilo, některé asi dokonce opakovaně. Není důvod si myslet že nepřijdou další pokud šíření neomezíme.
II. Britská mutace
V ČR je teď nejdůležitější mutace “britská” - B.1.1.7 - která podle dosavadních předběžných dat výrazně zvyšuje reprodukční číslo. Různé modely ukazují někdy přírůstek jako multiplikativní, jindy jako aditivní faktor. Osobně zatím jako hrubý odhad v modelech používám multiplikativní nárůst o zhruba 50%. To si lze ilustrativně představit tak, že až nová mutace převládne, za opatření úrovně “PES 5” by se mohla epidemie šířit i tak rychle, jako počátkem října 2020.
Pro EpidemicForecsting.org napsal Tomáš Gavenčiak už v prosinci model interakce šíření více strainů s různou nakažlivostí, hrubé odhady máme, na část problémů, na které je třeba se připravit, jsme orgány ČR upozorňovali.
Ze základních věcí
- pro přehled o situaci je třeba řádově více sekvenovat.
- PES nebyl vyvíjený s ohledem na novou mutaci, ani index rizika, ani opatření. Ani úroveň 5 nemusí stačit na to, aby “britskou” verzi brzdila. Je vhodné se zamyslet jak PES 5 upravit tak, aby více brzdil, například tlakem na testování a homeoffice ve firmách. Také by bylo třeba připravit úroveň PES 6.
III. Jihoafrická mutace
Dlouhodobě asii důležitější je mutace “jihoafrická” 501.V2, která se zdá dokáže vyhnout části protilátek, také se lépe šíří, a způsobuje možná těžší průběh i u mladších lidí. Také může snížit účinek vakcín.
IV. Manaus
Další pozoru-hodnou zprávou je nová masivní vlna epidemie v brazilském městě Manaus kde opět nestíhají hřbitovy. Manaus byl přitom jedním z míst kde došlo v první vlně k tzv. “promoření”, po nakažení zhruba třech čtvrtin populace.
Manaus mi mimochodem přišel vždy zajímavý i jako “sanity check” k některým v českých médiích populárním hypotézám několika českých imunologů. Sice imunitní systém je velmi komplexní a naprosto si nemyslím, že bych mu rozuměl, ale pokud třeba někdo v ČR odhaduje, že protilátky IgG si vyvine jen menšina nakažených, a více lidí chrání jiná než protilátková odpověď, tak když v Manausu měla v nějakou chvíli IgG protilátky asi polovina lidí a protilátky si vyvine jen menšina, jednoduchým odhadem by “attack rate” první vlny v Manaus vyšel 100% i víc. (Navíc Manaus má mnohem mladší populaci než ČR, to znamená víc lehkých průběhů)
Zpět k Manaus - jestli za to, že opět nestíhají pohřbívat mrtvé, mohou nové varianty, slábnoucí imunita nebo něco jiného teď není jasné. Z praktického hlediska je to pro mnoho otázek jedno. Více v odkazu v kometáři
V. Následky u uzdravených
4. května 2020 jsem v příspěvku na fb "Skutečná cena COVID" upozorňoval na to, že skutečná zdravotní cena COVID měřená ve ztracených letech života může být mnohem větší, než jak se zdá jen podle zemřelých. Proč? Představte si, že COVID někoho nezabije, ale “jen” mu poškodí plíce, nebo jiný důležitý orgán. Dotyčný je sice uzdraven z COVIDu, ale bude mít větší šanci zemřít později třeba na necovidový zápal plic, nebo na to, že zatímco před COVID sportoval, po COVID to už moc nezvládne, a jeho zdraví se průběžně zhorší.
Bohužel aktuální preprint z UK v tomhle směru spíš potvrzuje obavy. Rozsáhlá retrospektivní analýza zdravotnických dat ukazuje, že mnoho uzdravených s těžkým průběhem, kteří _prošli hospitalizací_, má výrazně vyšší rizika různých potíží, a smrti, oproti lidem, kteří před COVIDem měli stejný zdravotní stav. Preprint říká
The rate ratio of adverse events (contrasting COVID-19 cases and matched controls) was greater in individuals aged <70 years than ≥70 years for all event types (Figure 3), with the biggest differences in rate ratios being observed for death (14.1 [11.0 to 18.3] for <70 years versus 7.7 [7.1 to 8.3] for ≥70 years)
Tedy pro osoby mladší 70 let se riziko smrti po “úspěšném vyléčení” z COVID tak těžkého že vyžadoval hospitalizaci zvedlo zhruba 14x. (Pro starší méně)
Zdánlivě optimistická statistika “propuštěných z nemocnice” tak poněkud hořkne - v ČR půjde už teď zhruba o 50 tisíc osob. Pokud budou následky v ČR byť jen zhruba podobné jako v UK, škody na zdraví a životech budou ještě větší, než se zdá z dosavadních dat o celkové mortalitě.
edit: Vhledem k tomu že už z toho vznikl v médiích bulvarizovaný titulek, tak zdůrazňuji, že "nevolám po zavedení šestého stupně", ale po plánování, co dělat, pokud by stupeň 5 nestačil. Jestli by PES 5 stačil nebo ne podle mě dneska nemůže nikdo s jistotou říci, ale je potřeba připravovat se i na pesimistické varianty.

Offline pamelnik

« Odpověď #3293 kdy: Dnes v 02:14:53 odpoledne »

Offline Norman

« Odpověď #3294 kdy: Dnes v 02:35:39 odpoledne »
S veškerou úctou ke Kulvejtovi - čtení je to hezký, poutavý, nicméně on by si měl především přiznat, že ten jeho PES je naprostej úlet...
Beran ke Kulveitovi:"Jen velmi nerad se vyjadřuji k tomu, co o mně napsal někdo, koho neznám, nevím, jak vypadá, nikdy jsem s ním nemluvil. Nejsem na žádných sociálních sítích a nebudu na nich, protože to považuji za ztrátu času. Dozvěděl jsem se jen, že pan magistr studoval na Matematicko-fyzikální fakultě a ukončil studia prací „Studium nukleace kvantových teček“ v roce 2010. V témže roce začal studovat v PhD programu v jednom z ústavů Akademie věd, který dokončil až po 9 letech v září 2019 prací „Nucleation in complex systems“. Jeho první publikace v medicíně (PubMed) vyšla v polovině prosince 2020. Nevím, jestli měl někdy nějaký student lékař možnost studovat PhD program celých 9 let a udivuje mě to, že již za 6 měsíců od obhajoby PhD práce na výše uvedené fyzikální téma je expertem na modelování infekčních nemocí a podílí se na řízení epidemie v jednom státě. V medicíně se neposuzuje dosah toho nebo onoho experta podle toho, na jaké je univerzitě, ale především dle počtu zahraničních publikací a dle toho, kolik dalších expertů ho v jeho oboru citovalo.
Já mám určitě přes stovku publikací v oborech epidemiologie, prevence infekcí, vakcinologie a tropických chorob a byl jsem citován experty více než 3000x. Jsem autorem šesti monografií, které získaly dvakrát cenu předsednictva České lékařské společnosti a celou řadu dalších ocenění. Je jisté, že prestižní univerzita, ve které je zaměstnán, na rozdíl od mé soukromé praxe, mu dá velmi dobré zázemí, kancelář nebo laboratoř i telefon. Nesmí si ale zaměstnání na prestižní univerzitě plést s přidružováním expertů, kteří nejsou kmenovými zaměstnanci univerzity, nepobírají stálý plat, nemají na univerzitě ani kancelář ani laboratoř, ale podílejí se na řešení dílčích problémů. Univerzita jim dá jméno a oni musí ukázat, zda jsou dobří nebo ne. Například  Institut Lorda Nuffielda má takto asociovaných expertů přes dva tisíce. To, že je někdo aktivní na nějaké sociální síti mu dá možnost ovlivňovat velké množství osob, ale jeho kredit v medicíně to nijak nezmění."