Autor Téma: Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho  (Přečteno 21873 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #101 kdy: Srpen 08, 2014, 05:30:55 odpoledne »
Kameninové sudy do zimy asi koupit nestačím, do čeho se ještě dá nakládat zelí a další kvašená zelenina? Rád bych do zimy pár metráků naložil, mám velkou rodinu a všichni budou potřebovat vitamíny.

Představuji si to tak, aby to vážilo do 20 - 30 kg i s obsahem a dalo se to naložit do auta bez nebezpečí, že se to cestou vyleje.

V zásadě se dá použít jakákoliv nádoba... ale myslím, že ta standardní kameninová, s límcem na vodu je skutečně nejlepší řešení. Pokud hledáš mobilní nádoby, samozřejmě nad plastové není. Asi se o to ale budeš muset více starat.
Nevím, ale, jestli to s tím množstvím nepřeháníš. Normálně konzumující  5-6 členné rodině stačí na rok ta 25 l Nádoba, Pokud jsou na zelí ulítlí, tak 50 litrová. Navíc, pokud jsi zelí ještě nedělal, je spousta receptů a můžeš si třeba udělat do dvou nádob různé.   Vím že je zelí poměrně levné, ale po nakoupení několika metráků bylo by mi ho bylo líto příští rok vyhodit.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #102 kdy: Srpen 08, 2014, 05:34:43 odpoledne »
Potřebuji ho mít na třech různých místech jako zdroj vitamínů pro rodinu. Je nás hodně :D Takže ty sudy budou nejméně tři.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #103 kdy: Srpen 08, 2014, 05:44:02 odpoledne »
Saladine, já bych do toho plastu také nešla. On ten límec má asi svůj význam. Aby tam nešel vzduch.
A navíc, plast je tak jako tak chemie.
Jinak mám ještě zbytky dobrého zelí.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #104 kdy: Srpen 08, 2014, 05:58:36 odpoledne »
No, jako nouzovku ty modré,jinak mám za kamaráda úžasného lenocha, který naházel celé hlávky do slaného láku ve dvoustováku plechovém sudu v igelitovém pytli biblických rozměrů.Věřte nebo ne, zkysalo to přesně tak, jak mělo a ty celé hlávky byly kouzelné, protože se daly dělat zelné závitky z kysaného zelí, což se dalo hodnotit jako kulinářský zázrak.......
Protože byl lenoch, moc zahradu nehnojil ani neplel, tak mu narostly poloviční hlávky a to bylo přesně ono....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #105 kdy: Srpen 09, 2014, 08:51:21 dopoledne »
Saladine neverim, ze jite tolik zeli.

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #106 kdy: Srpen 09, 2014, 11:10:56 dopoledne »
Votroubku, kdysi jsem jedl Kimči z celých, na čtvrtky rozkrojených hlávek Pekingského zelí. A bylo to vynikající. Takže rád věřím, že to zelí kvašené v celých hlávkách stálo za to. ;)
Už taky pomalu uvažuju, co naložím ve větším, ale taková hromada, jakou plánuje Saladin to nebude. Ostatně jsem stále ve fázi experimentů, takže to bude spíš více různých variant.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #107 kdy: Říjen 13, 2014, 09:44:27 odpoledne »
V patek planuji nakladat zeli. Mate nejaky novy vyzkouseny recept, ktery se Vam osvecil nebo mam pouzit nejaky tady uz pouzity?

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #108 kdy: Říjen 14, 2014, 07:29:10 dopoledne »
ja som pred dvoma mesiacmi kupil klasicky kameninovy sud 35l zachovali spred bazaru.zrovna som isiel okolo ked ho byvali majitel niesom do bazaru na predaj.ziskal som ho za balik cigariet cize 2,70 eura :D
to Votroubek:za mlada som sluzil v kasarnach s ktorych nedlho predtym odisli ruske vojska a ostali tam po nich zaujimave veci.oni mali v jednej hale postavene betonove bazeny a v nich v solnom roztoku kvasili pre vojakov uhorky alebo kapustu .v bazenoch este boli zvysky soli a nakladanej zeleniny.pri kazdom bazene bola na stene tabulka s napisom:kvašnoje okurce .....
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #109 kdy: Říjen 14, 2014, 08:13:34 dopoledne »
No vida, proto ti rusáci vyůdrží všechno..... Faktem zůstává, že kvašená zelenina je mnohem zdravější, nežli čerstvá../....

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #110 kdy: Říjen 14, 2014, 09:34:57 dopoledne »
My dáváme zelák 25 litrů, do toho se mi vejde (dávám) cca 18 - 20 kg zelí. Pro naši 4 člennou rodinu je to na rok tak akorát. Minulý týden jsme dobrali zbytek a už se pomalu připravuje zase naložení nové várky. Takže, bez problémů vydrží celý rok.

Dávám to do klasické kameniny (nebo že by keramika???) s tím límcem a poklopem. Do límcesamozřejmě převařenou vodu. A pravidelně vymněňovat. Má to ten efekt, podobný jako kvasná zátka u vína, neboli plyny uvolňované při kvašení mohou ven, zároveň si to zelí udělá vevnitř svoji atmosféru, pod kterou se to nekazí a je znemožněno okolnímu vzduchu s bakteriema a co já vím čím vším ještě, aby se nedostal k zelí a tím pádem se nekazí.

Nevém, jestli je to tím, že jsem tradiciomalista, ale do plastu bych to nikdy nedal. Nevím, nejsem chemik, ale bál bych se toho, že kyselina z kvašení zelí může ten plast naleptat a tím pádem uvolňovat cosi ne zrovna dobrého do zelí. A u kovu tam to naleptání bude určitě. Sice se z kovu nebudou uvolňovat takové sajrajty, jako z plastu, ale nechci zelí s příchutí železa a po pravdě nevím, zda by to pak nemělo za následek, že by se zelí rychleji kazilo.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #111 kdy: Říjen 14, 2014, 10:37:22 dopoledne »
do kovu opravdu nikdy, ani vařit ne.Do límce stačí nepřevařená, avšak důkladně slaná voda a máme od bakterií a všeho nepatřičného klid
Kamenina je druh keramiky hodně slinuté vysokou teplotou při výpalu.
Plasty jsou sece plasty, a
le jsou hodně šetrné druhy uzpůsobené odolábat organickým kyselinám, takže ano, ale keramika je keramika.

chpslst

  • Host
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #112 kdy: Říjen 14, 2014, 11:21:26 dopoledne »
no a tie rady ako nakladať?
niekde som počul že je dobré dať na spodok krajec chleba...

štika

  • Host
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #113 kdy: Říjen 14, 2014, 12:49:26 odpoledne »
Chtěla jsem dodat, že do límce do převařené vody dávám sůl, ale pak jsem se to dále dočetla.
Já jsem také dobrala poslední zelí a může se znovu nakládat.
Já mám 27 litrový kameninový hrnec a pořádným "šlapáním" tam dostanu 25 kg zelí. :)

štika

  • Host
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #114 kdy: Říjen 14, 2014, 12:51:44 odpoledne »
Ad chlast: Byla už dříve spousta rad, ale tento článek se mi líbil.

http://zkvaseno.blogspot.cz/2013/10/zeli.html

Já dávám jen sůl a jablka.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #115 kdy: Říjen 14, 2014, 02:04:02 odpoledne »
My dáváme zelí, sůl, trochu cibule a kmín.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #116 kdy: Říjen 14, 2014, 03:00:40 odpoledne »
My ještě dospod vinné listy a pár snítek kopru...

Zelí nám vydrželo do září...moji rodiče tlačí zelí na 2 roky...a vydrží...

štika

  • Host
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #117 kdy: Říjen 22, 2014, 04:41:51 odpoledne »
Dozvěděla jsem se pro mne novinku. Když jsem kupovala zelí, měli tam sůl s cedulkou na zelí. Bylo mně řečeno, že je to sůl bez jodu a proto zelí zůstává bílé. Je fakt, že dnes v obchodech bývá jen jodidovaná sůl.
A také je prý sůl bez jodu lepší na nakládání masa.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #118 kdy: Říjen 23, 2014, 11:43:45 dopoledne »
Zdravím.
Tak ta bez jodu je prý zdravější a zelí netmavne, ale je faktem že v minulosti jsem nakládal i s jodidovanou a rozdíl jsem nezjistil tak nevím. Prostě to moc neřeším.
Teď se musí vymýt sklenice, protože zelí již dokváší a tak jde do zavařovaček a následnou sterilizaci.
Je dobré již nyní, mňam.
Miki.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #119 kdy: Říjen 23, 2014, 12:14:29 odpoledne »
Hej, nic proti sterilování, ale, nebude to zelí až moc sterilní?Právě živé zelí je onou manou nebeskou, plnou životA, enzymů a vitaminů a kdovíčehovšeho. ve škopku se to udrží díky kyselinkám a oxitu uhličitému.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #120 kdy: Říjen 23, 2014, 07:24:40 odpoledne »
Tak od soboty mam nalozeno 30l. Muzu uz jist to zeli nebo musim pockat?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #121 kdy: Říjen 23, 2014, 07:42:53 odpoledne »
Počkala bych tak 14 dnů...záleží i na teplotě místnosti, kde zelí kvasí...

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #122 kdy: Říjen 26, 2014, 02:45:13 dopoledne »
Zdravím.
Mnooo já jsem tu již psal, že mě nebaví to zelí moc hlídat a tak jsem to dělal tak, že zpočátku jsem ho baštil samozřejmě za syrova, ale potom když docházela šťáva tak nebyl čas a nebo lidi. To už hrozilo, že by se mohlo kazit a tak se preventivně zasterilizovalo.
Dnes již na nic nečekám a dělám tu sterilizaci u poloviny hned po vykvašení a je pokoj. Nemusí to být hodně stačí tak 70 st. C a 15 minut, máš pravdu ta kyselina tomu pomáhá
Miki.


Hej, nic proti sterilování, ale, nebude to zelí až moc sterilní?Právě živé zelí je onou manou nebeskou, plnou životA, enzymů a vitaminů a kdovíčehovšeho. ve škopku se to udrží díky kyselinkám a oxitu uhličitému.

chpslst

  • Host
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #123 kdy: Říjen 30, 2014, 02:27:25 odpoledne »
15-teho som naložil kapustu /zelí/, mal som pocit že som ju presolil /solou som nešetril/.
dnes som ju chutnal, je fajn kyslá, voňavá, slaná chuť potlačená... len trochu tvrdá, to sa asi ešte spraví...
minulý rok som ju robil poprve a sa mi zkazila. tentokrát som sa na to lepšie pripravil /aj vďaka štikinmu preposlanému článku/. chybu som robil v čistote a mal som ju minule aj slabo namačkanú /málo šťavy/.
v článku bolo písane že pri vyššom obsahu soli sa asi zkazí /odumru následné baktérie/.
dal som soli požehnane, žiadne hnednutie ani fialovenie, kapusta sa nekazila...
prišla mi tá informácia podivná, veď soľ by mala konzervovať ˇ/či už kapusta vykysne alebo nie/.
ale ani sama autorka článku si tou informáciou nebola istá...

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #124 kdy: Říjen 30, 2014, 04:54:58 odpoledne »
ja som svoju kapustu natlacil vcera.do 35 litroveho kamenaku som natlacil 32 kg kapusty.na to tanier a kamen ako zavazie.vrchnak som zalial prevarenou vodou ako treba,ale v sude mi od vrchu ostalo cca 10 cm volneho priestoru.dufam ze ten vzduch tam nebude vadit?(prvy krat som nakladal v tak velkom mnozstve tak vaham ci to bude dobre)
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #125 kdy: Říjen 30, 2014, 05:07:32 odpoledne »
Soli do zelí 1,5 až 2%. Zelí nekonzervuje sůl, ale kyselina mléčná a oxid uhličitý, vznikající při kvašení. Zelí musí být vždy pod vodou, když chybí, dolijeme slanou převařenou vodu. Letos chci zkusit kapustu, zelí a červenou mrkev jedna ku jedný ku jedný. Nemáte někdo zkušenost?

SoňaR

  • Host
Re: Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #126 kdy: Říjen 20, 2016, 09:28:13 dopoledne »
Tak jsem zbytek zelí šoupla do čtyrlitrové zavařovačky a - jak jsem se doslechla - na vrch zelí položila mikroténový sáček napuštěný z části vodou. Sáček s vodou se na zelí pěkně rozprostře, zatíží ho a brání přístupu vzduchu. Zkoušel jste to někdo, jestli to (delší dobu) funguje? Minizelák se mi kupovat nechce. Díky za odpovědi  :rose:.

SoňaR

  • Host
Re: Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #127 kdy: Říjen 20, 2016, 04:15:52 odpoledne »
Nikdo to ještě nezkoušel? Tak já to otestuju a pak dám vědět. Zatím to zelí pod sáčkem úspěšně kvasí, tak uvidíme.

SoňaR

  • Host
Re: Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #128 kdy: Říjen 21, 2016, 08:49:01 odpoledne »

SoňaR

  • Host
Re: Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #129 kdy: Prosinec 04, 2016, 11:27:01 dopoledne »
Jen pro doplnění k metodě kvašení zelí "se sáčkem"  :)

Pro ty, kdo chtějí kvasit zelí nebo zeleninu ve čtyřlitrovkách je to super řešení.  Mně to zatím funguje bezvadně. Chce to jen dostatečně velký mikroténový sáček, aby se "rozlil" po celé ploše zelí. Vždy po odebrání zelí doleju trochu slané vody a vložím do sklenice buď opraný nebo nový mikroténový sáček částečně naplněný vodou. Ten vytlačí tu slanou vodu a zelí je dokonale bez přístupu vzduchu.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re:Kysané zelí
« Odpověď #130 kdy: Únor 17, 2017, 07:16:52 odpoledne »
Já to zelí dávám kysat do flašek Omnia 0,7 a nebo jiných - např s víčka Twist Off a bez sterilování vydrží i 2 roky. Recept jsem dával již na PostApo:
 Kysané zelí
Není to tak dávno, co bylo kysané zelí - vedle brambor - ve střední a východní Evropě nejdůležitějším zdrojem vitaminu C v zimních měsících. Obsah vitaminu C je v kysaném zelí dokonce vyšší než v čerstvém, což je důsledek činnosti bakterií mléčného kvašení. Již 200 g kysaného zelí pokryje u člověka denní potřebu vitaminu C. Kromě toho při kvašení vznikající kyselina mléčná je nejenom chuťově lahodná, ale také zdravá, což se o kyselině octové, používané ke konzervaci, říct nedá. Zelí působí také proti depresím a obsah vitamínu B12 je dobrý pro nervovou soustavu. Vysoké množství vitamínu C zvyšuje imunitu a je velice potřebný ke tvorbě hormonů. Tyto dva vitamíny ale nejsou jediné, v kysaném zelí najdeme také draslík, železo, vápník a zinek.

Suroviny:
Hlávkové zelí, tak aby nakrouhaného bylo 10 kg, cibuli 0,15-0,20 kg, sůl 0,25kg, kmín 20g, celý pepř, kdo má rád – křen a nebo nové koření (přiměřeně).
Postup
Nakrouháme, popř. koupíme krouhané zelí, nasypeme je do vaničky, posolíme, posypeme kmínem a celým pepřem a novým kořením, a necháme aspoň 3-4 hodiny pustit šťávu. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak, aby v každé byla i šťáva a zavíčkujeme. Můžeme použít i šroubovací víčka tzv. „Twist off“. Sklenice dáme na plechy a nebo třeba do dětské vaničky (já  ), někam do tepla a temna . Víčka se vypoulí a zelí pracuje a ze sklenic vyteče část kvasící šťávy. Necháme tak asi 2-3 týdny až kvašení ustane – zkontrolujte víčka a popř. hlavou znovu přimáčkněte. Pak zaneste zelí do sklepa a můžete konzumovat. Pokud si nejste jisti, otevřete jednu sklenici a ochutnejte. Takto ošetřené zelí vydrží ve sklepě 2 roky, ve zvláště příznivých podmínkách i tři. Pokud chcete prodloužit dobu trvanlivosti až na 5 (i více) let – sterilujte při 85C cca25min
http://forum.postapo.cz/subdom/forum/post2357.html?hilit=zelí#p2357

Já dělám hodně podobně trvanlivé kvašené okurky.
Do sklenic naskládám okurky, cibuli, kolečka mrkve, koření, zaleju solným roztokem (převařím hrnec vody a přidám 1 velkou lžíci soli na litr vody, počkám, až vychladne tak, že na hrnci udržím ruku). Zaleju okurky, zašroubuju víčka, dám na okno (na sluníčko) na plech. Nejdřív přetečou, pak se zatáhnou a pěkně víčka vcucnou. Vydrží ve sklepě taky klidně 2 roky. Návštěvy vždycky u nás žasnou, že máme kvašáky na Vánoce nebo na jaře :)
Vždyť jsem to říkala..

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Kvašené zelí, zelenina a vše okolo toho
« Odpověď #131 kdy: Únor 17, 2017, 07:23:49 odpoledne »
Jen pro doplnění k metodě kvašení zelí "se sáčkem"  :)

Pro ty, kdo chtějí kvasit zelí nebo zeleninu ve čtyřlitrovkách je to super řešení.  Mně to zatím funguje bezvadně. Chce to jen dostatečně velký mikroténový sáček, aby se "rozlil" po celé ploše zelí. Vždy po odebrání zelí doleju trochu slané vody a vložím do sklenice buď opraný nebo nový mikroténový sáček částečně naplněný vodou. Ten vytlačí tu slanou vodu a zelí je dokonale bez přístupu vzduchu.

Moje maminka dělá tohle normálně s velkým kvašákem. Na vrchu má igeliťák s vodou (ne mikroteňák, nějaký tlustější, aby se neprotrhl) a nedá na to dopustit. Normálně odmítla i naše dubová prkénka speciálně k tomu účelu vyrobená :)
Vždyť jsem to říkala..