Autor Téma: Ekonomický kolaps / hospodářská krize  (Přečteno 15732 krát)

Black

  • Host
Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« kdy: Červen 03, 2012, 09:18:09 dopoledne »
Bude rychlý a nebo pomalý ekonomický kolaps,který skončí pádem všeho?

Offline spynfo

  • ***
  • Příspěvků: 37
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #1 kdy: Červen 07, 2012, 03:53:28 odpoledne »
ne, protoze korporace se bez zakazniku rozpadnou. Jejich snahou bude zachranit sve zakazniky a tim svoje zisky.

vlad

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #2 kdy: Červenec 18, 2012, 07:19:28 odpoledne »
Já si taky myslím, že to bude pozvolné. Trvat měsíce i roky. Už se to pomalu děje.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #3 kdy: Červenec 18, 2012, 10:21:02 odpoledne »
Zdravím.
Ten kolaps bude spíše náhlý protože množství peněz ve virtuální podobě a derivátech je tak obrovské, že pokud by se měly realizovat na trhu tak nebude dost majetku. Prostě je to pouze papír nepodložený ničím reálným. A zlatem už vůbec ne.
Stačí aby se položilo pár bank v EU a je to tady.
DOPORUČUJI DEJTE SI ALESPOŇ ČÁST ÚSPOR DO STŘÍBRA A ZLATA. INVESTIČNÍ STŘÍBRO JE Z DLOUHODOBÉHO HLEDISKA DOKONCE VÝHODNĚJŠÍ. NEBO ALESPOŇ KUPTE PÁR ZLATÝCH PRSTÝNKŮ. MIN. 14 ALE LÉPE 22 KARÁTŮ.
Nepořizujte si půjčky a hypotěky, ty jsou v hyperinflaci nesplatitelné a příjdete o majetek. Pokud máte dluhy zbavte se jich urychleně.
Zbavte se akcií, prodat. Pokud můžete tak investujte do nemovitostí, statek , dům na vesnici s velkou zahradou, orná půda.
Miki.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #4 kdy: Červenec 18, 2012, 10:57:28 odpoledne »
Ahoj Miki,

Dobrá rada nad zlato.  :)

Môj názor je, že investícia do zlata či striebra je menej praktická, ako investícia do pozemku, chaty, statku, pôdy....
Skôr sa spolieham na to, že pôda ma môže živiť, v dome môžem bývať.... Zlato a striebro sa môže ale aj nemusí dať dobre zobchodovať.
Mám rád veci, ktoré majú reálnu hodnotu.  ;)

Možno by sa dalo zvážiť investovať peniaze aj do nejakej technológie - pálenica, traktúrek.....

Nápad s prstienkami sa mi ale páči - môže to byť dobré malé platidlo napr. u lekára, zubára + košík vajec a peceň chleba.  :)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #5 kdy: Červenec 18, 2012, 11:31:31 odpoledne »
Zdravím.
Plnej souhlas, je to samozřejmě na každém z nás a každý máme jiné podmínky. Je samozřejmě lepší mít od každého něco ale půda a domek na venkově je z tohoto hlediska nejlepší investice. No a potom informace jak co dělat a jak co vyrobit.
K těm prstýnkům je dobré kupovat takové ty holé kroužky co nemají cenu zvýšenou o práci. Drahokamy jsou špatné, na prstýnku nezvyšují hodnotu při případné výměně. Přečti si kolaps Argentiny a nebo Bosnu, tam je to polopatě napsané.
miki.   

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #6 kdy: Červenec 19, 2012, 12:35:07 dopoledne »
Souhlas, já syslím i měď..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #7 kdy: Červenec 19, 2012, 01:20:19 dopoledne »
Zdravím.
Plnej souhlas, je to samozřejmě na každém z nás a každý máme jiné podmínky. Je samozřejmě lepší mít od každého něco ale půda a domek na venkově je z tohoto hlediska nejlepší investice. No a potom informace jak co dělat a jak co vyrobit.
K těm prstýnkům je dobré kupovat takové ty holé kroužky co nemají cenu zvýšenou o práci. Drahokamy jsou špatné, na prstýnku nezvyšují hodnotu při případné výměně. Přečti si kolaps Argentiny a nebo Bosnu, tam je to polopatě napsané.
miki.

Príbehy Argentíny a Bosny sú pre mňa dosť inšpirujúce.
Vždy sa riadim: Viac hláv - viac kapusty.  ;)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #8 kdy: Červenec 19, 2012, 01:05:08 odpoledne »
Souhlas, já syslím i měď..
Zdravím.
Přátelé, kovy jsou také dobrá investice já například nedám již dlouho do sběru ani kousek mědi, mosazi, bronzu, cínu, ale mám například i pár kilo volframu ze starých rentgenek a pod. Další investice může být nářadí a vybavení do hospodářství, třeba malotraktor, malá mlátička obilí, čistička na obilí, krouhačka na řepu, řezačka na píci, pluh za koně, případně i toho koně, žebřiňák, vlek za traktor, atd.
Ale třeba i elektrocentrála, čtyřtaktní motor, pokud možno na naftu. Nebylo by ani od věci koupit nějaký stabilní motor (starý stabilák) jsou prakticky nezničitelné a jedou i na petrolej. Za I. republiky ho mělo skoro každé lepší hospodářství.
Miki.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #9 kdy: Červenec 22, 2012, 12:04:26 dopoledne »
Co takhle dát dohromady nějaký doporučený seznam nářadí, které by nemělo chybět v každém baráku?. Také nějakou perspektivní zemědělskou techniku a seznam náhradních dílů.. Tohle je práce pro Mikiho a Glocha, jediní z nás totiž opravdu hospodaří..

Těžkou techniku bych neřešil, té mají zemědělci více než dost. Myslím, že když si usyslíme pár kanystrů nebo barel nafty, tak nám rádi pomohou s hlubokou orbou, sklizní kombajnem a podobnými pracemi do doby, než zemědělství přejde na alternativní paliva.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #10 kdy: Červenec 22, 2012, 12:34:42 odpoledne »
Co takhle dát dohromady nějaký doporučený seznam nářadí, které by nemělo chybět v každém baráku?. Také nějakou perspektivní zemědělskou techniku a seznam náhradních dílů.. Tohle je práce pro Mikiho a Glocha, jediní z nás totiž opravdu hospodaří..
Asi by to chtělo udělat na to samostatné vlákno.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #11 kdy: Červenec 22, 2012, 12:56:49 odpoledne »
Zdravím.
Přátelé já nehospodařím nemám na čem. Vlastním sice něco pozemků (pár hektarů) u Poděbrad a zahradu v Pardubicích ale ty jsou v současné době v pronájmu. Je to z ruky, pozemky jsou daleko (60 km). Ale ten seznam, rád se na něm budu podílet.
Spíše mám  soubor vědomostí z doby, kdy se naše rodina živila tím, co si vypěstujeme na svém.
Miki. 

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #12 kdy: Leden 30, 2013, 10:25:08 odpoledne »
Myslím, že inestice do pozemků je príma, ale menší pojistka v drahých kovech Vás může ochránit například při vyhlášení vládní mimořádné daně z pozemku. Ale možná jsem zbytečný pesimista.

Nicméně je velká pravda to co psal Miki - prachy nejsou podpořené ničím. Je to hromada ani ne špatných tapet (viz černý obelisk) ale pouze virtuálních čísel někde.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #13 kdy: Leden 30, 2013, 10:33:06 odpoledne »
Hele Stepane,když přijedeš,je zelňačka.(valašská)

štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #14 kdy: Leden 30, 2013, 10:38:13 odpoledne »
Hele Stepane,když přijedeš,je zelňačka.(valašská)
Ajaj.Já to hodila do ekonomického kolapsu.Co se týče jídla,zatím bez kolapsu(myslím ekonomického).Díky přejezení může být akorát zdravotní.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #15 kdy: Leden 30, 2013, 10:43:27 odpoledne »
Černý obelisk je fantastická kniha, doporučuji k přečtení.. Napsal to Erich Maria Remarque.. Popisuje tam realitu hyperinflace..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #16 kdy: Leden 30, 2013, 10:46:06 odpoledne »
Černý obelisk jsem četla kdysi na střední škole.Milovala jsem Remarquea.Musím prohlédnot knihovnu.Už si ji vůbec nepamatuji.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #17 kdy: Leden 30, 2013, 11:25:40 odpoledne »
Seznam nářadí by byl skvělý, zdědila jsem mědikovecké nářadí včetně kovadliny po dědovi a nemám to srdce to vyhodit - ale budí to falešný dojem, že člověk má všechno, co by mohlo být potřeba...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #18 kdy: Leden 31, 2013, 01:47:52 odpoledne »
cena stribra je dnes asi 32 dolaru za unci ........
Zdravím,
Když jsem kupoval tak byla někde okolo 15-16 doláčů za unci. Škoda, že jsem nekoupil více.
Mohl jsem ale postrádat pouze stavební spoření a tam bylo pouze 50 000,-
No ale ten vejvar potěší. A cena stále stoupá.
Miki

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #19 kdy: Leden 31, 2013, 01:58:20 odpoledne »
A navíc stříbro je v technice použitelné v mnoha variantách a verzích. A navíc s tou kolísající cenou občas hýbou spekulanti. Já jsem v práci tvrdě rozhodl (no dobře navrhl šéfům) že se tam udělá pro každý případ cca kilová zásoba pájky, která je tvořena cca 50% stříbra. Už dvakrát se to vyplatilo. (jednou kůli trhu a jednou kůli inteligenci pracovníka u nás) Navíc ta cena se táhne nahoru neuvěřitelně.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

alwarez

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #20 kdy: Leden 31, 2013, 02:25:02 odpoledne »
Cena 1 unce stribra se historicky pohybovala 1 dni prace to mohlo byt od 100-500 dolaru za den.....tedy od stareho Rima......byl bych nervozni az cena dosahne 100dolaru za unci,za Rima byla 1 unce stribra za den .......penize byly zobrazeny medi .....byla tu symbolicka cena penez ......

alwarez

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #21 kdy: Leden 31, 2013, 02:48:02 odpoledne »
Rimsky legionar byl placen imperiem 1 unci stribra za den asi tolik co americky zoldak
to je cena za udrzovani imperia  ......

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #22 kdy: Únor 02, 2013, 09:58:14 odpoledne »
Ukrajina používala jeden čas Karbovance - kupóny, ktoré počas chaosu po rozpade ZSSR nahradili rubeľ ale pre vysokú infláciu prešli v roku 1996 na Hrivnu. Menilo sa to v pomere 100.000 karbovancov za 1 hrivnu
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

alwarez

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #23 kdy: Únor 03, 2013, 07:51:45 dopoledne »
Ukrajina je soused a jejich asi 45 milionu !!!
Zeme neuveritelne bohata a tez zaostala.....dojedte se tam podivat.......

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #24 kdy: Únor 03, 2013, 11:14:55 dopoledne »
Si tam bol kedy naposledy ?
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #25 kdy: Únor 06, 2013, 08:27:30 odpoledne »
Zdravím,
vvitty to nemyslíš vážně tu otázku že ? ?  No ale pokud ano tak samozřejmě ve fyzické formě o nějaké papíry mám zájem pouze na WC. Jen tak na okraj ty věříš papírovejm penězům ? Jestliže ano tak ti patří i papírové stříbro.
No asi tak. Musel bych být pěknej blbec kdybych to akceptoval.
A pokud budete nakupovat tak jedině mince a slitky uznávaných mincoven, s dodacím listem a nebo fakturou. Jinak ani ťuk. Ať si to nadloubá prodejce do....
Miki.     

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #26 kdy: Únor 06, 2013, 08:46:03 odpoledne »
Vitty: jestli stojíš o stříbro ve formě papíru podle nějž na něj máš nárok, tak ti klidně mohu nějaký takový papír vyrobit. A za minmální cenu. :-D
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #27 kdy: Únor 06, 2013, 10:46:31 odpoledne »
Zdravím,
nemáš se zač omlouvat.
Miki.

Offline Sarkafarka

  • ***
  • Příspěvků: 22
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #28 kdy: Únor 10, 2013, 02:05:21 odpoledne »
Dle mého názoru nic nekolabuje rychle, ale vždy postupně. Problémy se vrší jeden na druhý, až už se nedá nic jiného dělat a vše odpískat. V tomto případě, pokud se bavíme o ekonomickém kolapsu, si položme otázku, jaké si my všichni dokážeme představit platidlo (nebo jinou obecně uznávanou komoditu), které by jsme přijali jako náhradní prostředek směny. Osobně si ani zlato, ani stříbro představit nedovedu. Spíš se přikláním k barteru, jako jednomu z možných systému směny.
„Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout“
Napoleon Hill

Miro69

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #29 kdy: Únor 16, 2013, 11:02:26 dopoledne »
Videl ste to niekto? Aký je váš názor? Ide o dokument Základný príjem. Myšlienka je mimoriadna, ale uvedenie do praxe náročné.
https://www.youtube.com/watch?v=PUYTtluGu4A

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #30 kdy: Únor 16, 2013, 11:26:06 dopoledne »
 Pomalu se k tomu dostavame jak se bude zvysovat nezamestnanost a chudobu. Socialni davky a podpora je vlastne ten zakladni prijem.


Miro69

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #31 kdy: Únor 16, 2013, 12:35:10 odpoledne »
Základný príjem, je myslený príjem tak vysoký aby si nebol nútený pracovať-nieje viazaný na prácu, ale sa realizoval dobrovoľne. Je to výborne rozpracované a realizovateľné. Zatiaľ hovoria o sume 270eur u nás a 800eur v Nemecku. Bez ohľadu na to či pracuješ. Všetko naviac je na vlastnej dobrovoľnosti. Počíta sa s tým, že každý jedinec sa chce v živote realizovať, ale strach v súčasnom systéme ho núti robiť prácu ktorá ťa nebaví a to iba kvôli peniazom. Je tam aj výborne vypracované spravodlivé zdaňovanie. Vyzerá to skoro utopisticky.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #32 kdy: Únor 16, 2013, 12:40:22 odpoledne »
Problem je, ze by nektere odvetvi zcela zanikla, protoze jsem nemoralni. Lide delaji ty odvedvi, protoze museji. Je to stejne jako, kdyz lidi museji kupovat nahrazky jidla, protoze nemaji penize na jine jidlo. Zanikli by tisice a tisice urednickych mist.

Tohle vsechno je pro ekonoma nepripustne. A ekonomove rozhoduji o celem svete. Tedy podle mne.

werk

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #33 kdy: Únor 16, 2013, 12:47:57 odpoledne »
Problem je, ze by nektere odvetvi zcela zanikla, protoze jsem nemoralni.
Jaká to jsou?

Miro69

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #34 kdy: Únor 16, 2013, 12:55:22 odpoledne »
Nemyslím, že by niečo zaniklo len tak. V dokumente je to vysvetlené a ja s tím bojujem celý život. A síce že ľudia robia čo ich nebaví a pritom viem, že niekto iný by to robil rád. Aj popeláře-smetiara niektorí ľudia z nízkym vzdelaním a ambíciami robia radi. Viac vecí by sa dalo automatizovať. V tom dokumente práve práca smetiara bola automatizovaná.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #35 kdy: Únor 16, 2013, 01:04:51 odpoledne »
Problem je, ze by nektere odvetvi zcela zanikla, protoze jsem nemoralni.
Jaká to jsou?
Vsechny prace, kde je nejaky produkt, ktery byste nikdy nepouzili osobne. Nedaleko, kde jsem bydlel je pekarna. Tam zamestnanci rikali, ze nejedi chleba. Urcite zamestnanci ve vyrobne parku nejedi parky, ktere nejsou parky. Nekupuji potraviny, kde je posypova sul. Nekupuji toxicky nabytek nebo panenky pro deti.

Sef, ktery vyhodi zamestnance, kteri pracovali dobre a davali cast zivota tomu podniku, aby usetril penize. atd.

Miro69

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #36 kdy: Únor 16, 2013, 01:44:48 odpoledne »
Keby ľudia nechodili do tej pekárne len kvôli platu, tak by si povedali, že sa na takých produktoch nebudú podieľať a vyvolalo by to tlak na kvalitu a poctivosť.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #37 kdy: Únor 16, 2013, 01:50:55 odpoledne »

Zajimave video zodpovednosti kdo muze zasmejdy. My za to muzeme.
http://www.youtube.com/watch?v=2LjzJub9SRY&feature=player_embedded

štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #38 kdy: Únor 16, 2013, 02:28:15 odpoledne »

Zajimave video zodpovednosti kdo muze zasmejdy. My za to muzeme.
http://www.youtube.com/watch?v=2LjzJub9SRY&feature=player_embedded
Dělám vše pro to,abych šmejdy nekonzumovala.

štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #39 kdy: Únor 16, 2013, 02:36:33 odpoledne »
Stalo se mi to několikrát.Když mám velkou úrodu jablek,snažím se nabídnout zdarma známým pro děti.Bylo mi i odpovězeno,děti mají raději ty ze supermarketu.Také marmeládu domácí do bílého jogurtu nechtějí,že z obchodu "ovocný" je lepší.A éčka jim nevadí,že je mnohem dražší,jim také nevadí.
Takže tady nejde vůbec o peníze.Těch mají zřejmě dost-pro šmejdy.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #40 kdy: Únor 16, 2013, 02:52:12 odpoledne »
Takže tady nejde vůbec o peníze.Těch mají zřejmě dost-pro šmejdy.
Jen nabizis spatnym lidem.  Taky urcite nenabidnes cloveku bez nohou jizdni kolo.:)

štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #41 kdy: Únor 16, 2013, 02:54:56 odpoledne »
Už nenabízím.Řídím se příslovím:Kdo chce kam,pomožme mu tam a Každý je strůjcem svého osudu a i zdraví.

Miro69

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #42 kdy: Únor 16, 2013, 03:20:25 odpoledne »
Tiež sa ale hovorí, že "Netreba hádzať flintu do života. Treba trpezlivosť vzdelávať ľudí a nelámat nad nimi hul.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #43 kdy: Únor 16, 2013, 03:20:53 odpoledne »
Tiež sa ale hovorí, že "Netreba hádzať flintu do života. Treba trpezlivosť vzdelávať ľudí a nelámat nad nimi hul.
souhlas

štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #44 kdy: Únor 16, 2013, 03:24:15 odpoledne »
Já už jsem se roky trpělivě navysvětlovala.Teď už budu jen tomu,kdo bude mít zájem.Bohužel,žádný zájem nevidím.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #45 kdy: Únor 16, 2013, 03:25:41 odpoledne »
Stalo se mi to několikrát.Když mám velkou úrodu jablek,snažím se nabídnout zdarma známým pro děti.Bylo mi i odpovězeno,děti mají raději ty ze supermarketu.Také marmeládu domácí do bílého jogurtu nechtějí,že z obchodu "ovocný" je lepší.A éčka jim nevadí,že je mnohem dražší,jim také nevadí.
Takže tady nejde vůbec o peníze.Těch mají zřejmě dost-pro šmejdy.
Opět za tím vidím lenost rodičů. Rozdávám jablka sestře, synovcovi (má malé dítě a nechce je mumifikovat chemií zaživa), tchýni (šetří) a švagrovi (jeho přítelkyně je pilná osoba). Není jim líno vykrájet to, co není optimální, udělat kompot/pyré z toho, co je zelenější než je v kraji zvykem, nakrájet jablka na talířek (jak je něco nachystané a nevyžaduje to další úsilí, děti a mužští zpravidla zcela podvědomě baští) a udělat z jablek buchtu/žemlovku aj. V Tvém případě by asi bylo lepší nadbytečná jablka včas zavézt např. koním nebo je v zimě jít vysypat ke krmelci do lesa. Za kousky jablek Ti budou vděční i ptáci a veverky, slepice apod. Lidi jsou prostě pohodlní a neřídí se rozumem...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Miro69

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #46 kdy: Únor 16, 2013, 03:46:04 odpoledne »
Chcelo by to nerozdávať, ale aby sa nejako podieľali na produkte. Budú si to viac vážiť. Trebars nech si to sami oberú, alebo pomoc pri výrobe džemu...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #47 kdy: Únor 16, 2013, 04:20:28 odpoledne »
Videl bych to na upisy.  Lokalni ekonomika bude zalozena na upisech. Kdyz nekdo bude neco potrebovat, tak mu da papirek na kterem bude neco napsaneho. Treba, ze v dobe sklizne da tolik a tolik rajcat atd.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #48 kdy: Únor 16, 2013, 05:41:24 odpoledne »
Chcelo by to nerozdávať, ale aby sa nejako podieľali na produkte. Budú si to viac vážiť. Trebars nech si to sami oberú, alebo pomoc pri výrobe džemu...
ha ha ha v tomto musim suhlasit zo stikou.aj ja mam podobne skusenosti.kazdy rok ponukam rodine a kamaratom prebytky paradajok a inej zeleniny.ak im to oberiem a donesiem az domov su spokojny.ale ak si to maju prist sami nebodaj obrat,alebo len si pre to prist ku mne tak to radsej nechcu.a preto som to posledny rok urobil tak,ze som vsetky nespotrebovane prebytky hodil prasatam a s nikym sa nebudem znervoznovat
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #49 kdy: Únor 18, 2013, 10:42:30 dopoledne »
Tak jsem se dočetl, že podobným ekonomickým krachem jako je ten ke kterému směřujeme prošla i byzantská říše někdz kolem cca 900-1000. V té době docháyelo k tomu, že se ze spousty svobodných rolníků stávali nevolníci. Tím stát přicházel o drtivou část svých příjmů. Čím to je? Yemědělec bude platit cca stejné daně ať bude svobodný rolník podříyený jen státu nebo nevolník pod nějakým feudálem. Vždycky zaplatí například deset pytlů obilí. Jenže yatímco svobodný dá celých 10 pytlů státu, tak jako nevolník je dá svému pánovi a ten zaplatí z těchto deseti pytlů státu daň. A i kdyby platil daň řekněme 1/5 (v reálu spíše méně) tak stát dostane pouhé 2 pytle. Tím, že se z takovéhoto rolníka stal nevolník stát stálo na daních 8 pytlů obilí. Zatímco feudál na tom těch 8 pytlů vydělal.

Dnes je situace obdobná. Vyrábí se výrobek, který se vyrobí v jednom státě, pak se převeze do jiného státu, kde se na něm udělá jen nějaká marginalita a přitoms e řekne,ž e tou marginalitou se cena výrobku zvedla 2 x. První stát dostane takhle jen daně z pracovníků, zatímco podnik neplatí nic protože je v tomhle státě prodělečný. Zatímco druhý stát na tom vydělá, protože má menší daně. A tak se u něj vyplatí platit daně. Na podobném principu fungují tzv daňové ráje. A to je podle mne to co ekonomiku posílá do p... . Jenže první stát si nesmí stěžovat, protože koncern by mohl výrobu přesunout jinam a stát by přišel i o příjem z daní zaměstanců.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.