Autor Téma: Ekonomický kolaps / hospodářská krize  (Přečteno 15754 krát)

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #100 kdy: Červen 16, 2013, 08:51:16 dopoledne »
Citace Miki:
Zdravím.
Pokud jsem se tě dotkl s tím spaním tak se omlouvám. Zase jsem zapoměl na smajlíka já se to nikdy nenaučím.
Ale stejně, mohl bys mě najít v citaci shora kde doporučuji stříbro a zlato místo jídla.
Já mám zásoby na jeden a půl roku a to mě stačí. A přebytky financí budu ukládat do stříbra a zlata. Viz ta babička v citaci.
Ještě jsem nečetl, že by se za doby krize (30 tá léta, války a po válečné doby, Argentýna, Bosna) prodávaly potraviny za mosaz, ušlechtilou ocel a olovo. Vždy se psalo, že..... malé prstýnky, šperky ze zlata, stříbrné mince, a to bez kamenů ty se prostě vydloubly ty byly neprodejné.

Takže znovu i s tím co není v citaci a pěkně po pořádku :
-nejdříve potraviny tak aby byl člobrďa zásoben na 1,5-2 roky,
-Potom pokud možno splatit dluhy a hypotéky,
-potom nákup pozemku, zahrádka u domu, každý jak má možnost, nebo na vesnici,
-budovat záložní stanoviště na přežití, po přesunu (třeba z města),
-obstarání moderních zbraní a střeliva, (dnes udělá Zbrojní průkaz, každej jen trochu chytrej)
  zde je nutné zdůraznit, že olovo je též vhodné pár kilo tak 10-20 stačí.
  K tomu plechovku(y) černého střelného prachu a nebo chemikálie na výrobu, krabičku(y) perkusních zápalek.
  Dlouhou (600-750 mm) perkusní pušku s drážkovanou hlavní a s optikou.
  No co kdyby si stát usmyslil (a on si usmyslí nebojte), že se legální zbraně musí odevzdat že ? ? ? 
-Pokud budou zbývat prostředky tak nakoupit stříbro a zlato (stříbro ve formě investičních mincí váhy 1 Oz,
  Maple Leaf, American Eagle, zlato je výhodné ve formě malých prstýnků, viz. Argentýna, Bosna),
-pokud i potom zbydou prostředky tak nakoupit investiční stříbrné slitky váha tak cca 10 Oz, a jako poslední zlaté slitky.
   
 

Citace: Marav  Květen 14, 2013, 01:11:42 odpoledne

kolaps přijde ..... nejpravděpodobnější je kolaps banksterského systému ..... ukládání peněz doporučuji z kovů spíš do olova ..... zlata stříbra, ani ničeho jiného se nenajíte a na barter se také nehodí. Naopak z olova se dají alespoň odlévat kulky a broky na lov a obranu. Nejžádanější komoditou budou potraviny, hospodářská zvířata, a pak zbraně a střelivo. A samozřejmě znalosti.



Tak k této citaci :
Kolaps-souhlas,
-Ukládání-nesouhlas kolik olova si myslíš, že bych koupil za 50 tisíc kč a mělo by to smysl ? ? ?
  Potraviny již mám.


Marav to miki....
zlato a stříbro jsou kovy čistě technické pro elektroniku nebo šperkařství, nejsou to kovy pro přežití ( lov, obrana, výroba potravin ) pro PA. Ergo pro mnoho počátečních let po PA jsou k ničemu, pokud je nebudeš mít jako měnu..... ovšem pak je třeba buď z nich razit mince, nebo stanovit hodnotu zboží ke konkrétní váze těch kovů. Jenže pokud pro ty kovy nemáš využití, tak jejich cena jde prudce dolů.... a já osobně bych je v PA za jídlo nebral. Naopak za olovo, ocel i normální železo, suroviny na výrobu čehokoli- to bych za potraviny měnil.
- srovnávat PA teba s I a II.sv.v. je nesmysl. Po PA by totiž dšlo ke kolapsu výroby, kterýá má využití právě pro ty tvé dravé kovy, došlo by ke kolapsu průmyslové výroby jako takové, zatímco v době zmiňovaných válek jela výroba na plné obrátky ...... takže pro mne platí prosté .... pokud drahé kovy, tak až na posledním místě za potravinami,a surovinami potřebnými pro přežití nebo ntných na postavení potřebných technologií. Ony ty drahé kovy se pak k tobě dostanou později samy, pokud budeš disponovat přebytky potravin a technologiemi.
-pokud radíš ukládat hodnotu do zlata a stříbra bez jakéhokoli doplnění - a to tam nemáš - tak je to prostě z mého pohledu špatně

- :-D  jasné .... nechceš mi brát názor, ale predikuješ, že ten můj je špatný a že ho nemám lidem prezentovat. Kupodivu svůj názor považuješ za jediný správný. Bez ohledu na to, že PA tu nikdy neproběhlo odkazuješ na historii. Omlouvat se nemusíš .... stačí když budeš respektovat názor jiného a pokud s ním nesouhlasíš, předložíš své relevantní důkazy bez ironizování a bagatelizace.

- kolik olova? hodně, pokud nebudeš mít nakoupeno střeliva za mnoho desítek tisíc, nebo technologii na výrobu projektilů, nebo pokud tvá obrana bude založená na střelcích z luků a kuší.

Farebne oddelené pre lepšiu prehľadnosť - cajgalamo
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #101 kdy: Červen 16, 2013, 09:18:23 dopoledne »
Pánové pokud si neujasníte míru kolapsu, tak se budete hádat do bezvědomí.

Marav: Měl by ses naučit citovat jako člověk. Když to dokáže i Miky a ten bude starší a s počítačem více na kordy.
Takhle člověk neví kde končí Mikiho příspěvek a začíná tvůj. Tak prosím o pořádek.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #102 kdy: Červen 16, 2013, 10:14:06 dopoledne »
to stepan-hawk ..... já ale nikoho necitoval ..... já prostě reagoval na napsané a psal jsem své odpovědi
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #103 kdy: Červen 16, 2013, 10:16:34 dopoledne »
to stepan-hawk ..... já ale nikoho necitoval ..... já prostě reagoval na napsané a psal jsem své odpovědi

jo aha ..... tak to sorry .... já si tam nakopíroval mikiho abych měl jeho text na očích a mohl na něj reagovat,a pak jsem to nesmazal ..... no- teď už to nechám jak to cajgalamo upravil .....ale ty citace tam být neměly
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #104 kdy: Červen 16, 2013, 10:20:51 dopoledne »
Citace
citace

Tohle je citace

Pokud opakuješ něco co napsal někdo jiný měl by jsi to dělat formou citace, aby bylo zřejmné, že to není tvůj text, a nebo to do svého příspěvku nedávat.
 Ve tvém příspěvku byla část mikiho příspěvku, která se tam asi nějak dostala. Pokud se tam dostala bez tvého přičinění, tak to je zvláštní. Pokud jsi jí tam dal ty, tak by měla mít formu citace a to proto, aby ostaní nepřemýšleli co je napsané někým před tebou a kde začíná tvoje část.

Dal jsi tam mikiho text sám nebo se tam objevil bez tvého přičinění?

Většina lidí když chce reagovat na text někoho jiného, tak použije hlášku citace, která je vpravo nahoře u příspěvku na který chce reagovat. A ono se to udělá automaticky. Akorát musíš začít psát až pod takto vzniklý text.

Doufám, že to takto vysvětlené stačí.

Edit : Jsem rád, že se to vysvětlilo.
a mimochodem ten text předchozího příspěvku máš dole pod oknem kam píšeš. Tam se zobrazuje předchozí obsah fóra. Tak si ušetříš kopírování.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #105 kdy: Červen 16, 2013, 10:34:27 dopoledne »
to já vím, že tam je, jenže je dost nízko a furt se tam musí sjíždět, když reaguješ na víc věcí ...... což mi nevyhovuje
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #106 kdy: Červen 17, 2013, 04:35:47 odpoledne »
Zdravím.
Marav :
Psát se může jak nad citací tak pod ní to nejni problém. Nikde to nejni určeno, taky někdy píši pod a nebo nad citací.
Nebo si překopíruji část textu a uvozuji ho řadou teček a nebo rovnou napíši na začátek "citace :".
Za další je možné si okénko pro psaní příspěvku roztáhnout dolu pokud najedeš na dvojčárku v prostředku spodní strany, objeví se dvojšipka, kliknutím, podržením a táhnutím se okno rozšíří.
Miki.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #107 kdy: Červen 17, 2013, 09:29:46 odpoledne »
Opětovně zdravím.
Již jsem nechtěl reagovat.
Protože je to házení hrachu na.....Marav mě tady vkládá do úst co jsem nikde neřekl ani netvrdil a už vůbec nenapsal.

Prostě naposled :

Citace Marav:
Marav to miki....
zlato a stříbro jsou kovy čistě technické pro elektroniku nebo šperkařství, nejsou to kovy pro přežití ( lov, obrana, výroba potravin ) pro PA. Ergo pro mnoho počátečních let po PA jsou k ničemu, pokud je nebudeš mít jako měnu..... ovšem pak je třeba buď z nich razit mince, nebo stanovit hodnotu zboží ke konkrétní váze těch kovů. Jenže pokud pro ty kovy nemáš využití, tak jejich cena jde prudce dolů.... a já osobně bych je v PA za jídlo nebral. Naopak za olovo, ocel i normální železo, suroviny na výrobu čehokoli- to bych za potraviny měnil.
- srovnávat PA třeba s I a II.sv.v. je nesmysl..........

Takže to rozeberem.
........Ano zlato a stříbro jsou kovy technické............
Pokud jde u šperkařství o technickou výrobu ? ?  Proto  to u zlata neplatí zcela, nespotřebovává se, neboť ve špercích nadále zůstane a je k dispozici. Navíc zlato bylo dnes již vytlačeno z pozice ve výrobě. Integrované obvody měli zlaté drátky v minulosti v počátcích tak cca 5 let, potom se ve výrobě zjistilo jak navařovat termokompresí stříbro na nožičky IO a protože to je nejlepší vodič elektrického proudu a také levnější, tak zlato dnes již najdeš velmi sporadicky, třeba na pokovených kontaktech a pod. Také proto je to investiční kov.
(stříbro se v začátcích neuplatnilo protože se na rozdíl od zlata pokrývá vrstvičkou oxidů, tzv. černá, což i v minimální míře okem nepostřehnutelné, způsobovalo zmetky ve výrobě).

Ne tak u stříbra, z těch dnešních IO stříbrné drátky nevydoluješ. Alespoň dnešní cena za recyklaci stříbra, mědi a cínu z desek pl. spojů a součástek na nich je větší než jejich cena na trhu....zatím. Takže se ztrácí v důsledku na smetišti, a tudíž se spotřebovává nenávratně. I když jsou pokusy o recyklaci tak ve velkém se to nikde neděje.

....nejsou to kovy pro přežití ( lov, obrana, výroba potravin ) pro PA......
   to jsem nikde netvrdil a to v žádném příspěvku. Jejich doba přijde až dlouho po PA.

..... Ergo pro mnoho počátečních let po PA jsou k ničemu, pokud je nebudeš mít jako měnu....
      ale to jsem v jednom příspěvku psal, že stříbro a zlato pro krátkodobém poklesu (mluvíme o PA době) zase začne
      stoupat (to závisí na obnovení výroby a po tu dobu /cca 2-5-10 let/ v něm bude pouze uložena hodnota).

....ovšem pak je třeba buď z nich razit mince, nebo stanovit hodnotu zboží ke konkrétní váze těch kovů.......
    Toto není potřeba ta cena se stanoví sama jako vždy v minulosti, mince razit nejspíše nebudu. Já mám totiž většinu stříbra 
    v Maple Leaf váhy 1 Oz.

.....Jenže pokud pro ty kovy nemáš využití, tak jejich cena jde prudce dolů.... a já osobně bych je v PA za jídlo nebral......
      Jseš si tak jistý,
      vždy a v jakékoliv době měly drahé kovy svou absolutní hodnotu viz. povídání za kolik zlata se dá pořídit superluxusní
      oblek---Jak v roce 1890 tak v roce 2013 to je zhruba jedna unce zlata---
      Hochu toto je základní premisa, na které se vysvětluje na ekonomické škole tzv. "absolutní hodnota".
      Budeš to asi muset těm blbejm prefesorům na té škole vysvětlit.  ;)  Co že to v těch skriptech píší za blbosti  ;)  :D .

......a já osobně bych je v PA za jídlo nebral. Naopak za olovo, ocel i normální železo, suroviny na výrobu čehokoli-
      to bych za potraviny měnil........
      Fajn, železa ale i oceli bude na každé mezi  "co hrdlo ráčí", zvláště v bývalých halách v průmyslových zónách, kabelů s
      mědí taky. Takže mě čekej udělám ti dobrou cenu :D :D .
      Tož "hóóóňo zle, to bude žrádla" budu se živit obchodem se železem.  :D

.......srovnávat PA třeba s I a II.sv.v. je nesmysl........
       Marav jseš asi mladej, usuzuji tak z tvé bohorovnosti.  (prosím bez urážky)
       Já na rozdíl od tebe si nejsem tak jistý (mě již život naučil, že vše se může zvrtnout).
       Mohu ukázat ještě dnes ty prstýnky, přívěsky, a řetízky, (mnohdy štípané kleštěmi na polovinu).
       Hodinky se zlatým pláštěm a pod. které byly za války a těsně po válce platidlem na venkově když se tam jezdilo pro
       potraviny. A velmi živě si pamatuji jak babička vyprávěla, že to bylo velmi nebezpečné, že za to byl koncentrák.
       Pokud se zjistilo od koho to je následovala přepadovka německé policie.
       Pokud se našlo při následné prohlídce zlato tak to znamenalo i zabavení majetku.
      Takže 18 ha polí fuč, statek fuč a hospodář v lágru. 
       Pravidelně se stávalo, že si k té huse, masu nebo slepici za prstýnek brali ještě tak 0,5 kg sádla nebo několik klobás na
       uplacení četníků na nádraží, jestli to nevíš tak tam byly kontroly.   
       
A úplně nakonec, nic již nebudu kopírovat, na to je můj čas drahej, ti doporučím abys shlédnul dva poslední řádky v
mém horním příspěvku.

Tam je napsáno kdy bych stříbro a zlato nakupoval.

Před dobou PA tzn. dnes:
Za zbývající a přebytečné prostředky, po splnění bodů, které jsou před tím.

V době po PA:
Z toho též plyne, že za stříbro a zlato bych nakupoval nebo prodával potraviny v době po PA také
až když by nebyla jiná volba. Stříbro a zlato je poslední záchrana v každé situaci a vždy to tak platilo a bude platit i nadále.

Tak a to je vše co jsem ještě ochoten napsat. Pokud tvé argumenty nebudou relevantní nemá cenu v diskuzi pokračovat.
A prosím neber to zle nikoho nechci zesměšňovat a nebo urážet pouze mám takovýto názor, podpořený vypravováním rodičů prarodičů, četbou knih o té době a věcnými důkazy.
Ber a nebo nech být. Já ti to nevnucuji.
A pro všechny ostatní je na vás zda budete preferovat mé názory a nebo budete jednat podle Marava.

 Miki.

P. S.
.... kolik olova? hodně, pokud nebudeš mít nakoupeno střeliva za mnoho desítek tisíc, nebo technologii na výrobu projektilů,....
 Když jsem si tu větu přečet tak mě jako první napadlo :
-- z čeho pak budeš to střelivo za mnoho desítek tisíc střílet. To vlastníš alespoň dva samopaly vz. 58 na černo ? ! ? ! ? Kulovnici. Nebo aspoň tucet mušket ? ? 
Nedomýšlíš mnoho proměnných, které ti to znemožní.
Důvody :
1) stát....  2) Místní Warlord.... 3) úpadek technologie.... 4) xxx..... ! ? ! ? 
Co pak ti říkají udělátka (?zbraně ?), které nebudou potřebovat střelivo ani ZP a budou stejně účinné-asi nic že ? ?
A nemyslím tím luk nebo kuši.
M.
 

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #108 kdy: Červen 17, 2013, 11:53:03 odpoledne »
Zdravím.
No konečně rozumná debata.
1)
To já nerozporuji jsem si vědom, že v takovém procesoru je spolehlivost to nejdůležitější, tam je tuším ještě dnes asi zlato.
Překvapila mě ta cena kterou uvádíš. (přiznám se, že dost). Ale když jsem dělal ve foxconu tak se tam občas i nějaká bedna IO vyhazovala, buď ty vadné a nebo když se přejíždělo na jiný typ výrobku. Nám na dílně to nedalo a tak jsme to rozšmelcovali na drť, výsledek ? ? No ve všech bylo stříbro ale jak píšeš i měď. To zlato asi v procesorech, ale ty se nevyhazovaly.

2)Recyklace.
Mnooo to jsi mě překvapil je-li to pravda a nemám důvod tomu nevěřit, tak se ti asiaté činí. No mohou si to dovolit, ty podmínky, které tam na pracovním trhu asi vládnou, by v Evropě neprošly. A potom ta jejich mzda. A potom kolik jich tam je.
No ještě, že jsem napsal,....... že se to nevyplatí...zatím......
Jak je vidět tak pouze u nás v Evropě a i to asi přestává platit.
Dík za informace.
Miki.   

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #109 kdy: Červen 18, 2013, 07:13:02 dopoledne »
důvod proč se používá zlato a nikoli stříbro je Mikim zmíněná koroze.
To je například i důvod proč se výjimečně velmi malé součástky v přesných přístrojích dělají ze zlata. Je totiž stálejší než nerez. :-) A při hodně malých součástkách vám roli hraje málem pár desítek molekul. :-) (Aspoň tak nám to vysvětloval učitel)

Začínám mít chuť oddělit téma ekonomika po PA do subfóra.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #110 kdy: Červen 18, 2013, 10:16:10 dopoledne »
to Miki
....... stále nejsi schopen psát bez urážek a trapného ironizování

...... má reakce byla na tvůj první příspěvek kde jsi preferoval zlato a stříbro oproti jiným kovům a materiálům...... upřesnil jsi to až později

...... trvám na to, že srovnávat PA s dobou válek a okupace je nesmysl.... z již jednou zmíněných důvodů

...... vzhledem k tomu, že můj otec je puškař a má v tomto oboru obchod, tak nemám obavu o to, že bych neměl z čeho střílet

...... o udělátkách toho vím docela dost, nicméně místo udělátek si vyrobím raději třeba pár minometů nebo moždířů,

...... opravdu se nehodlám zabývat v prvních měsících a letech po PA zlatem a dalšími drahými kovy. Jak už jsem psal, kdo bude schopen vybudovat fungující společnost ( osadu, několik osad ) k tomu se to tvé zlato nakonec stejně do rukou dostane během pár let, aniž by se po něm od počátku pídil
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #111 kdy: Červen 18, 2013, 11:59:38 dopoledne »
PA tady již proběhl byla to doba po pádu západořísmké říše. A zlato a stříbro mělo v některých místech stále hodnotu. Celé to bude záležet jestli půjde o celosvětový kolaps nebo jestli zůstane alespoň jedna jediná země, která bude fungovat. Ta pak k sobě samozřejmě bude stahovat tyto kovy obchodem.

Miki v prvním příspěvku preferoval zlato a stříbro oproti bankovkám a akciím. Nezaměňovat za preferenci oproti jídlu a materiálům. Pokud bude tato záměna trvat, tak se nejedná o záměnu, ale o trapné ironizování.

Hmoždíř se ti bude hodit na roztloukání věcí. :-) (myslím, že soudný člověk nebude plýtvat 10kg střelného prachu na značně nepřesný výstřel. Takže si to vykádám takto)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #112 kdy: Červen 18, 2013, 09:47:19 odpoledne »
Nesmíte nám tu děsit poctivé PA zahrádkáře :D

Editováno Stepan - Hawk
PS. Po Saladinovi editovat.  ??? ::)
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #113 kdy: Červen 20, 2013, 04:25:49 dopoledne »
Zdravím.
No konečně rozumná debata.
1)
To já nerozporuji jsem si vědom, že v takovém procesoru je spolehlivost to nejdůležitější, tam je tuším ještě dnes asi zlato.
Překvapila mě ta cena kterou uvádíš. (přiznám se, že dost). Ale když jsem dělal ve foxconu tak se tam občas i nějaká bedna IO vyhazovala, buď ty vadné a nebo když se přejíždělo na jiný typ výrobku. Nám na dílně to nedalo a tak jsme to rozšmelcovali na drť, výsledek ? ? No ve všech bylo stříbro ale jak píšeš i měď. To zlato asi v procesorech, ale ty se nevyhazovaly.

Kontakty a vodiče potiahnuté zlatom sa nachádzajú napríklad v každom LCD TV či monitore - napájanie LC a podobne.
Rovnako sú zlatom potiahnuté napríklad konektory, pri ktorých je požiadavka dokonalého prenosu dát - napr. HDMI (trebárs 3D film si bez neho nepozrieme).
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #114 kdy: Červen 20, 2013, 07:14:48 dopoledne »
Cajglamo: pokud jsem mikyho pochpil, tak měl na mysli to, že zatímco stříbro se používá i v některé malovýrobě, tak využití zlata je spíše jen v provozech které v krátkém horizontu po PA nehrozí.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #115 kdy: Červen 20, 2013, 07:46:21 dopoledne »
Zdravím.
Cajgalamo :
Stepan :
Souhlas to jsem zmiňoval v předešlích příspěvcích.
Nakonec ty konektory a celkově kontakty jsou pozlaceny i třeba na  takových kabelech do reprobeden pro Hi-Fi hudbu (jsou to snobové), modeláře, přenosy signálu jak jsi zmínil třeba to HDMI, nožičky CPU a pod. Bylo by asi blbostí riskovat špatnou práci mikroprocesoru tím, že kontakty nepozlatím, tam prostě stříbro po čase zčerná a funkce takového zařízení by byla poruchová.

Naproti tomu, ale rozdělám jakékoliv relé, stykač, spínač, přepínač, dnes hlavně v silnoproudu a je tam bambule kovu ve kterém je většina stříbra (kde jsou ty doby kdy se kontakty těchto zař. dělaly ze stříbra a nebo s malým množstvím mědi). Tam totiž je třeba především vodivost a případné zčernání nevadí, ty kontakty mají proti sobě částečný
smyk (tím se samočistí) a navíc tam je podstatně větší napětí a ta případný povlak prorazí.
No jo ale to znamená, že toho stříbra je potřeba mnohem více než zlata. Povlak kontaktů zlatem je minimální. Drátky v mikroprocesorech pokud jsou ze zlata (nemám důvod ti nevěřit) jsou titěrné vzhledem ke kontaktům silnoproudým. Tyto kontakty, vzhledem ke své robustnosti se váhově blíží třeba u třífázového stykače řádově jednotkám gramům a i když je to slitina stříbra přesto je ho tam hodně. Také si uvědomme, že každý el. motor je dnes v továrně ovládán stykačem, stykač spínačem a všude jsou silnoproudé kontakty ve kterých je stříbro. A to nevzpomínám třeba regulaci a pod.
Prostě i z tohoto důvodu bude vždy spotřeba stříbra podstatně větší než zlata. No a když něčeho nejni dost tak stoupá cena té komodity.

Nakonec je přeci snadné vlézt na web třeba Silverum s.r.o. a tam je to v několika článcích zmíněno i s přesnými čísly zásob, toho kolik se těží, jaké množství a jakého kovu je na světě.
A když mě nabádají abych si koupil místo zlata stříbro tak je to od nich fér.... Mají to podložené čísly a logickými úvahami. Přitom by jim mělo být jedno zda mě prodají zlato a nebo stříbro. Každý zákazník utratí stejně pouze danou částku, kterou má volnou. A v mém případě (ale i každého prepera) je samozřejmé, že tyto kovy budu kupovat až pokud budu mět dostatečné zásoby potravin a dalšího vybavení do PA doby.
Miki.

štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #116 kdy: Říjen 06, 2014, 12:19:48 odpoledne »
cena stribra je dnes asi 32 dolaru za unci ........
Zdravím,
Když jsem kupoval tak byla někde okolo 15-16 doláčů za unci. Škoda, že jsem nekoupil více.
Mohl jsem ale postrádat pouze stavební spoření a tam bylo pouze 50 000,-
No ale ten vejvar potěší. A cena stále stoupá.
Miki


Dolar vystoupal na čtyřleté maximum, stříbro se propadlo na svoje čtařleté minimum. Je už pod 18 dolarů.
Dobrá doba na nákup. ;)

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #117 kdy: Říjen 06, 2014, 03:01:08 odpoledne »
Ke zlatu a stříbru a následné debatě bych si dovolil několik malých připomínek, bez toho, že bych chtěl někoho komentovat:

Drahé kovy (zlato a stříbro, jsou i další ale těm se těchto výsad nikdy moc nedostalo) jsou považovány za prostředek směny de facto od té doby, co lidé začali tvořit civilizaci a státy. Vždycky v dějinách lidstva se k těmto kovům lidstvo vrátilo. Vždycky.

Já osobně za tím vidím dva hlavní důvody: jsou to komodity se značněomezeným množstvím. Dokonce jsem četl, že veškeré zlato, které se v historii vytěžilo, by se vešlo do 4 (čtyřech, nejde o překlep) rodiných domů. Takže jde o to, že se jedná o komoditu s konečným množstvím. A stříbro zrovna tak. Navíc, technologie získávání dalšíchuncí je již nyní nákladná (to je spojeno s tím, že většina povrchových nalezišť je prázdná - např. rýžoviště) a pokud bude PA doba, tak bude s ohledem na pokles technologické úrovně další tato komodita de facto nezískatelná.

Dalším důvodem je, že zlato a stříbro je ve velké míže využíváno ve šperkařství. A lidé se zádi zdobí od pradávna, dokonce déle, než co si můžeme říkat civilizace. Takže poptávka po zlatě a stříbře bude.

Klidně se může stát, že v době kdy to vypukne a klidně i pár let poté bude zlato / stříbro okrajovou záležitostí a nářadí, zásoby, střelivo ... ao já vím co všechno bude daleko důležitější. Ale po nějaké době, delší či kratší, se tyto kovy zase dostanou do kurzu. To už historie mnohokrát prokázala.

Navíc, zlato má jednu krásnou vastnost. Je to bohatství koncentrované do malého objemu. Když se něco po... a budu muset vzít nohy na ramena, dokážu po kapsách ve zlatě přenést hodnotu celého statku s mnoha hektary polí.

Nejde mít samozřejmě veškeré úspory jen v drahých kovech. Jde o to, že na druhou stranu likvidita zlata a stříbra je nižší, alespoň dnes. Ale část majetku alokovat do těchto komodit je jistě zajímavé řešení, ajk si zajistit, že v případě průšvihu nepřijdu úplně o všechno. Navíc, alespoň zatím, tyto kovy nepodléhají žádné registraci ... a upřímně, i kdyby podléhali, tak jen blázen by je k registraci přiznal, že?

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #118 kdy: Říjen 06, 2014, 03:09:46 odpoledne »
Stará židovská moudrost (taky nepříjemně důkladně prověřená): Majetek rozdělit na třetiny.

Jedna třetina nemovitosti,
Druhá třetina akcie a peníze,
Třetí třetina zlato a drahé kameny, tedy to, co se dá odnést..

Samozřejmě, že my, preppeři, máme trošičku jinam posunuté priority, ale jako inspirace či potvrzení našich úvah to není špatné.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #119 kdy: Říjen 06, 2014, 03:49:47 odpoledne »
Plně s tebou souhlasím, ta diverzifikace je nutná! Nejde mít všechno ve zlatě (najdou mi skrýš a jsem chudák), nebo v akciích (krachne burza a jsem chudák), nebo v nemovitostech (přijde bolševik a jsem  chudák) ... prostě to rozložit, je tak předpoklad, že vždy jednu až dvě části investice zachráním a tím pádem snad neumřu někde v chudobinci.

A ano, my preppeři to máme malinko jinak, ale ruku na srdce, když si to tak vezmeš a zapojíš trochu fantazii, zase tak daleko to od té židovské moudrosti nejde, ne?

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #120 kdy: Říjen 06, 2014, 03:56:40 odpoledne »
Však to byli také, svým způsobem preppeři :D

A někteří Charedim - ultraortodoxní židé jsou opravdoví preppeři. Neberou od státu Izrael ani elektřinu, mají vlastní studny, elektrocentrály, zahrádky a nepoužívají ani šekel, tedy místní měnu. Platí kartami a švýcarskými franky, dollary, librami..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #121 kdy: Říjen 14, 2014, 01:55:19 odpoledne »
Trochu na tebe navážu s těmi měnami.

Jsmepřesvědčený, že měna a to jakákoli, která není podložena něčím reálným, například zlatem, ale může to být jakákoli jiná reálná komodita, je dříve nebo později odsouzena k zániku, krachu. Není to ve finále nic jiného, než svým způsobem státní dluhopis, kdy stát (případně jiný emitor) by měl garantovat, že jím vydaná měna představuje nějakou hodnotu a tu by měl ten daný dotyčný emitor mít k dispozici pro krytí jím vydané měny.

Hostoricky to byl zlatý standard, případně stříbrný, i když ten vzhledem k množství stříbra (objem) nebyl tak rozšířený, alespoň ne od té doby, kdy byly tisknuty papírové peníze a kov jako takový byl uložem někde v trezorech a nikoli přímo v minci. Na to navázala vlastně kdysi anglická libra, kdy de facto papírek znamenal, že odpovídá jedné libře kovu uložené v trezorech banky.

Dnes toto bohužel neplatí a na peníze si udělal monopol stát s tím, že když byl zrušen zlatý standard, může si stát tisknout libovolný počet (a dnes už ani netiskne, jen vytvoří nový soubor v počítači) peněz. Naposledy (pokud si vybavuji) viz. intervence ČNB proti kurzu koruny. Ve výsledku to neznamená nic jiného, než že hodnotu ekonomiky, tím, že do ní napumpovali další stovky miliard, rozmělnili. Když to skusím popsat, tak jako příklad dejmetomu, že kurz eura skočil o nějaké 2 koruny nahoru z 25 korun, což je o nějakých 8%. Hodně zaokrouhluji, tak mě nechytejte za čísla, je to příklad. A napumpovali do oběhu cca 200 mld. korun. Tedy, hodnota české ekonomiky zůstala stejná (vyjádřeno v eurech), jen na vyjádření hodnoty v korunách je to o 8% jinde. Dalo by se tedy říct, že celková hodnota pro naši ekonomiku je tedy (počítáno trojčlenkou) někde na hodnotě 2.500 mld CZK před intervencí a 2.700 mld po ní. Ale vyjádřeno v EUR je to stále cca 100 mld EUR. Tedy došlo ke skokové devalvaci o 8% pro hodnoty (držení peněz) v národní měně. Čísla jsou samozřejmě značně zaokrouhlena, odhadnuta a daleko od pravdy, je to jen příklad.

Jinak, pokud jsem měl před intervencí 1.080 CZK, KOUPÍM ZA NĚ PO INTERVENCI ZBOŽÍ, KTERÉ PŘED INTERVENCÍ STÁLO 1.000 CZK.

Je to dokonalý způsob, jak stáhnout domácí (státní) dluh na úkor domácností. Vlastně tím, že ČNB vydala několik desítek mld CZK, tak o to co zvýšila množství peněz v ekonomice, tak o to snížila hodnotu stávajících peněz v ekonomice, tedy vlastně hodnotu všech vkladů v bankách, neboli jinak řečeno, kupní sílu obyvatelstva. Reálně tedy klesla hodnota koruny, pokud vezmu víše uvedený příklad jako hodně, hodně hrubý odhad, pak ze dne na den snížila kupní sílu koruny o 8%.


Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #122 kdy: Říjen 14, 2014, 02:28:34 odpoledne »
Zdravím.
K. Vančura : Gratuluji, nenapsal bych to lépe, prostě banksteři si naplánovali malá domů.
Nákup zlata před devalvací za silnou korunu a prodej po develvaci, to je zlodějna že, čistý zisk 8%
za pár tahů perem na kupní smlouvě a potom na prodeji. Jak říkám jsou to zloději.  Nejni jim
líto oškubat republiku i po tom celonárodním  rozkradení majetku. V čele s naším velesoudruhem Klausem.
To dokážou pouze hyeny ty se živí na mršinách.
Miki.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #123 kdy: Říjen 15, 2014, 12:03:05 odpoledne »
Dovolil bych si tady udělat malý nástin něčeho, o čem přemýšlým. Prosím, pro pochopení berte v úhahu, že používím jedno zjednodušení. Naprosto zde neuvažuji o elitách. O ultramocných a ultra bohatých. Takže, když budu mluvit o lidech, kteří mají peníze, nejedná se o tuto elitářskou třídu, ale o špičky střední třídy. Když tady budu mluvit o bohatých, jedná se o lidi disponující miliony, případně desítkami milionů a tato majetky nejsou zatíženy dluhy. Generály průmyslu, celkově elity s téměř neomezenými prostředky tady házím na druhý břeh.

Možná ste někdy měli tu čest číst trilogii pana Gulbranssena http://cs.wikipedia.org/wiki/Trygve_Gulbranssen Je to románová trilogie o neutěšených časech (takže, možná se tam nalezne něco málo užitečného pro přežití), ale proč to sem dávám, je to o tom, jak relativněz ničeho vybuduje statkářský rod ohromnou moc pramenící z moci peněz. A v některé z těch knih zazní věta, že úroky jsou nejhorší ďáblův vynález. Je to i tom, jak moc a peníze deformují člověka a to na obě strany. No a mimo jiné, ke konci je to o tom, jak ztratily hodnotu papírové peníze. Takže vřele doporučuji kestudiu.

Ale proč to sem vlastně tahám. Jde o ty dluhy a úroky. Člověk, který má prostředky, práci nebo vlastní nějaké výrobní prostředky, je nezávislý a svobodný. Může se svobdně rozhodovat, není pod tlakem, že pokud nezaplatí další splátku, tak půjde pod most. Může si dovolit otevřeně říct co si myslí, co cítí, co ho tíží nebo mu naopak dělá radost.

Člověk, který je zatížen dluhy, musí chodit do práce, aby měl na další splátku, nemá žádnou, nebo mizivou rezervu, si luxus svobody dovolit nemůže. Nedej bože pošle vedoucího kamsi a přijde o práci, nebude na hypotéku a bude hledat nejbližší most, pod kterým by hlavu složil. Takový člověk se bude mnohdy, když se dostane na hranu se svým rozpočtem, uchylovat ke lži, vytáčkám, aby nakonec zjistil, že mu to jen a pouze ještě více ublížilo a utáhlo uzdu, na které ho vedou jako poslušné zvířátko.

Finanční nezávislost dává luxus svobodného pohledu na věc, svobodného názoru a luxus času, že si mohu dovolit nad těmito věcmi přemýšlet a ne neustále myslet na to, kdy je termín další splátky, kdy dorazí další složenka, upomínka, nebo, nedej bože, se mi v domácnosti něco rozbije a já si budu muset vzít další úvěr na to, abych si to nechal spravit nebo koupil nové. Zabezpečený člověk má ten luxus, že může mysleti na jiné věci.

Jenomže skutečně svobodný člověk je velice nebezpečný. Svobodný člověk přemýšlí. A díky své jistiotě si může dovolit dokonce i jednat. Jaká to troufalost. Co když jednou bude dost zabezpečených lidí, kteří budou přemýšlet a najednou se dostanou do stavu, kdy zjistí, že vládnoucí elita je špatná a rozhodnou se ji nahradit. To jak vláda přece nesmímenikdy dopustit! To bychom přece mohli přijít o naše stále plná korýtka! Tomu se musí zabránit za každou cenu.

No a z toho plyne, že nejlépe se ovládá člověk v tísni. Tu a tam nějaká ta podpora, aby se jako neřeklo, ale dokud bude nad lidmi trčet srašák dluhů, exekucí úroků a úroků z prodlení, budou tito dělat co bude v jejich silách a nebudou strkat nosdo politiky, státních zakázek a nedej bože dokoncedo stále plných korýtek! Prostě se nedchají vést jako ovce na proážku, jen si to neuvědomí a zcela dobrovolně předají vládu nad svojí vůlí vládnoucím elitám. A tím posílí zase jejich moc.

Ale co s těmi, kteří mají našetřeno, dům bez hypotéky a neberou si úvěry na hovadiny, jako třeba luxusní dovolené? No, těm se samo sebou musí odjejich peněz pomoct, aby se museli zadlužit a začali poslouchat. Toto jsou většinou lidé zodpovědní, neříkám, že přímo škrti, ale lidé rozumě hospodařící. Ty jen tak nelze donutit, aby svůj majetek vyplácali a vyhodili z okna. Tak na ty se musí jinak. Máme tady metodu inflace, případně, jak jsem popisoval výše, možnost intervencí ČNB, v krajním případě třeba i měnu. Ty masy, které nemají majetek, nebo co mají majetek, tak na něm mají hypotéky a jiné zástavy, těch se to moc nedotkne, alespoň teď hned, obrazně ... nebo, spíš jim to nedojde. A elity budu křičet, podívejte se, díky tomu a onomu jsme sebrali peníze těm bohatým, kteří na Vás parazitovali atd., ale sami sobě, kdy jejich majetky jsou o mnoho řádů vyšší, se toto nedotkne.

Občany je možno zotročit i jiným způsobem, než tím, že jim seberu svobodu, mohu z nich udělat ekonomicky závislé a tím pádem de facto otroky. Člověk, který musí dnes a denně řešit existenční otázky, rozumějte finanční příjem, dluhy, jistotu stálého příjmu, dostatek likvidních peněz na splátky dluhů a podobně, pokud do něj je z druhé strany ještě masírována a pod tlakem nucena myšlenka, že musí mít to či ono, jet na dovolenou tam a tam, jinak je out a když nebude mít ten a ten mobil, že bude společenskyméněcený, že když nebude mít to a to auto na leasing, že může ztratit svoje fiktivní postavení a tím i svůj příjem ... takový člověk se velice dobře ovládá a nepředstavuje pro vládnoucí elitu žádný skutečný problém. Problémem je zajištěný a uvažující člověk.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #124 kdy: Říjen 15, 2014, 02:15:30 odpoledne »
naštěstí je dobře, že těch svobodně uvažujících je pár, protože by se lidé mohli začít ptát, proč by se měli řídit zákony, které tvoří zločinci, proč by jejich peníze, několikrát zndaněné musel přerozdělovat stát a živit tím ty, které nechceme....Proto je dobře, že je v současné době stejně udavačů a kolaborantů s režimem, jako za třetí říše.
A přitom se všichni řídí jen platnými zákony, nic jiného nečiní a mají z toho dobrý pocit.....
A pak budou tvrdit, že byli pomýlení, a že jiná možnost nebyla a tak kolem dokola, stejná písnička již mnoho generací.
Ano, svobodný člověk je problém. Jen nesouhlasím, že k svobodě potřebujeme deítky milionů. Stačí i méně.

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #125 kdy: Říjen 15, 2014, 04:21:02 odpoledne »
Proč by se měl někdo řídit zákony? Protože je to princip právní společnosti. Já osobně peferuji právní společnost a nikoli společnost postavenou na tom trhni co můžeš, protože je příležitost.

Proč by měl stát přerozdělovat peníze? Protože jediná jiná možnost je, že by si na státní rozpočet vydělával vydáváním dalšího oběživa. A i když to třeba USA poměrně hodně dělá, tak začít něco takového provozovat ve velkém a oficiálně jako jediný zdroj státního příjmu by vedlo k takovému ekonomickému vývoji, že by se na období velé krize vzpomínalo jako na pohodové období, kdy bylo vše skoro v pořádku proti tomu co tu máme teďka.

Proč by měl stát dávat peníze těm, kterým je dávat nechceme? Protože kdyby stát dával peníze jen těm u koho nebude nikdo protestovat, tak by zatraceně ušetřil - nedával by peníze nikomu. Nenapadá mě instituce u které by se nenašel nějaký občan, který by protestoval.
Argument          protiargument
zdravotnictví      soukromá zdravotní péče
školství             domácí výuka
policie               ty výžirkové, kteří akorát umí vybírat pokuty metr za obcí
armáda             už hodně dlouho jsme nebyli ve válce
politici              mají nahrabáno dost proč by měli něco dostávat ať hezky chvilku dělají zadara

Jsou takové změny vlády, které jsou legální - například změna na islandu. Ovšem k těm nedojde pokud budou rozumní lidé sedět doma a nepůjdou k volbám. pár blbců co zvolí stávající garnituru se totiž vždy najde.

Jsou změny vlády, které jsou nelegální, ale nenásilné - no mohl by se říci listopad 1989, ale to byl dle mne jen VLSP (velký listopadový sametový podfuk - ta věc byla domluvena tajnými službami a průbě tomu poměrně dost naznačoval) možná by reálným příkadem mohlo být odtrženíslovinska od svazové republiky jugoslávie.

Jsou změny, které jsou mírně násilné Majdan, různá jara a podobně - no to je většinou také vyvoláno různými tajnými službami a velmi snadno se to zvrhne.

Jsou změny, které jsou velmi násilné (občanská válka v Rusku, Jakobínská část francouzské revoluce atp) to není změny vlády, která by většinu lákala. Ta totiž nahoru vynese kriéristy, kteří si pak honí ego na úkor občanů.

Celkově bych řekl, že ideální je ta změna v rámci legálnosti. A ideálním argumentem těch špiček je říkat, že to nejde. Ano ono to většinou opravdu nejde. Jenže je tady to většinou. Někdy to jde. A to je to čeho se vládnoucí elita bojí jak čert kříže posvěceného Janem Pavlem II. Proto je potřeba šířit mezi středně a více znalými propagandu ve smyslu jedna parta zlodějů nebo druhá parta zlodějů.... nemá cenu to ani sledovat. Pak se ale můžeme dostat k tomu, že se nahoru dokáže dostat úplně kdokoliv (Nacisté, fašisté, komunisté, trockisté, kalouskisté, ologarchisté) vyberte sami to co vás nejvíce děsí.
Ona změna provedená legálně je věc proti které se dá něco dělat jen značně nekošer metodami. Například eliminace Salvadora Allendeho. To sice byla součást mocenského souboje mezi dvěmi světovládnými bloky, ale nenalhávejme si, že by k něčemu podobnému nemohlo být sáhnuto dnes a nebo si nenalhávejme, že tohle byla jižní amerika a to by se tady stát nemohlo. To jsme si o posílání vojska proti vlastním městům v evropě mysleli také ještě před rokem.

To sem se zase rozkecal. Pardon.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #126 kdy: Říjen 15, 2014, 04:30:31 odpoledne »
Omlouvám se, pokud to vyznělo tak, že ke svobodnému životu potřebujeme desítky milionů...to tak nebylo myšleno. Myšleno to bylo tak, že lidé, kteří mají do desítek milionů ještě nejsou ta elita. Elita o které mluvím,začíná od stovek milionů...tak ta cifra byla jen pro rozdělení a oddělení elit, podle mého pocitu.

Jinak, tím svobodným člověkem je každý (respektive může být každý), kdo bydlí ve vlastním, hypotékou nezatíženém domě postaveném na vlastním pozemku, nemá dluhy, leasingy a má našetřeno na nějakých pár měsíců, dejme tomu půl až 3/4 roku, tedy 6 - 9ti násobek svého příjmu, respektive, vydrží bez příjmu po tuto dobu, aniž by to ohrozilo jeho život, zdraví a vlastní majetek (není nucen tento svůj ničím nezatížený majetek prodávat, aby měl z čeho žít). To u někoho jsou tisíce, u někoho desetitisíce, možná i jednotky stovek tisíc.

Jinak, k těm počtům ... každý, kdo dnes vlastní dům s pozemkem, i když je to na zapadlé vísce, vlastní hodnotu odpovídající většinou alespoň milionu. K tomu pár polností a může to být další milion. A když má někdo kousek lesa, tak i když na stojato to má s pozemkem hodnotu papírově pár desítek tisíc, tak pokud bude uvažovat o dřevě pro své vlastní použití, tak by za to samé dřevo, kdyby dotyčný šel koupit třeba stavební dříví, dá o řád víc, takže jsme z desítek tisíc na stovkách tisíc...proto ty sumy, kdy házím miliony. Člověk, spíš se správně říct rodina, která má vlastní dům, na vlastním pozemku, k tomu dejme tomu 5 hektarů polí, luk a kousek lesa, auto a vybavení na obhospodařování svých pozemků a nic z toho nemá zatíženo hypotékou nebo jiným nesmyslným úvěrem, tak má majetek v hodnotě, podle stavu nemovistosí, dejme tomu 2 - 5 milinů korun.

Takže nebylo v žádném případě myšleno, že k tomu, aby člověk mohl být svobodný, musí mít na účtě / v matraci třeba 20 mega.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #127 kdy: Říjen 15, 2014, 05:08:35 odpoledne »
Právní společnost... to je těžké. Za komančů byly zákony, za protektorátu taky a předtím taky a byla to právní společnost a lidi podle práva věšeli, pekli na hranicích, nebo stříleli z kulometů, vždy více nebo méně podle práva.
Dnes vás kvůli ztracené občance odsoudí k doživotní chudobě.Tuhlecta vaše demokracie je fajn, ale nemůžete po všech chtít, aby se chovali jako ovce. Jsou tací, že s těmi zákony i jejich principy prostě nechtějí mít nic společného, stejně tak, jako ve všech předešlých režimech. Hru na svobodné volby nehrajem a změny k lepšímu neočekáváme.
Je to mnohem jednodušší, než se zdá.
Dokud nebude přímá demokracie a všelidové hlasování a referenda, tak to je pouze oblbbování lidí.
Právní společnost..... to mi připomíná právo útrpné, nebo šaríja....taky výplody právní společnosti. V

štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #128 kdy: Říjen 15, 2014, 05:18:37 odpoledne »
Ten 6-9 násobek příjmu budeš mít doma nebo v bance???  Na 6-9 měsíců se mi to zdá dost.
Nevím ale, jaký máš příjem.

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #129 kdy: Říjen 15, 2014, 06:01:27 odpoledne »
Přímá demokracie snadno sklouzne k anarchii a totální nerespektování státních struktur je přímo anarchií. Nemyslím si, že tebou uvedené režimy jsou zrovna odvaz, ale proti tomu co by se dělo v anarchii se bojím, že budou jen takový lehounký odvárek.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #130 kdy: Říjen 15, 2014, 06:51:13 odpoledne »
Ano, demokracie je a vždy bude vláda lidu. Je jedno, jestli přímá, nebo zastupitelská.
Nevím, proč by měla vláda lidu sklouznout k anarchii, to by byla většina lidí anarchistů, a pak by to byla ja3sná volba lidu, kterou by měl každý respektovat. To je demokracie, bez ohledu na nadřazenost státních struktur. Nechápu, proč by zrovna státní struktura měla být nadřazená všemu, vždy a všude.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #131 kdy: Říjen 15, 2014, 08:35:14 odpoledne »
Ten 6-9 násobek příjmu budeš mít doma nebo v bance???  Na 6-9 měsíců se mi to zdá dost.
Nevím ale, jaký máš příjem.

Ahoj Štiko, Jak píšu, 6-9 násobek příjmu nebo jak pak doplňuju, finanční rezerva na dobu 6-9 měsíců. U někoho tisíce, u jiného desetitisíce, u někoho možná statisíce...nevím. Nejde o sumu, jde o tu dobu. Za 6-9 měsíců si dokážu sehnat novou práci, nebo si, pokud už nemám, můžu zařídit hospodářství sám pro sebe, případně kombinace ... prostě za tu dobu se zařídím tak, abych byl zase v pohodě.

No, jelikož toto zvažuju jako takový nárazník, který zdaleka nemusí být zdaleka na dobu PA, tak klidně část doma a část v bance.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #132 kdy: Říjen 15, 2014, 08:40:19 odpoledne »
Ještě k té sumě: když vezmu nějakou průměrnou mzdu 25.000 / měsíc (beru to hrubě přes palec), čistá je asi 19.300,- 6 - 9 měsíců představuje 116.000 - 173.000 korun. Beru nějaký pofidérní průměr, ale jen pro představu.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #133 kdy: Říjen 15, 2014, 08:49:26 odpoledne »
To Stepan:  Kříž, posvěcený zvěčnělým zednářem Karolem Wojtylou, vulgo Janem Pavlem II, jednou možná svatým Karolem z Wadovic, není nic, čeho by se poctivý, Luciferabojný čert měl bát :D Klidně se s ním bude drbat na zádech.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #134 kdy: Říjen 15, 2014, 09:01:20 odpoledne »
Luciferabojný čert?  :o
Já to náboženství mám evidentně pochopené mnohem méně než jsem si myslel.  ::)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #135 kdy: Říjen 15, 2014, 09:11:32 odpoledne »
II. Vatikánský koncil  je pro Katolickou církev  to samé jako Frankfurtská škola ve vzdělávacím procesu. Modernistická Katolická církev je ve své podstatě satanistická sekta, jen to ještě věřícím nedošlo.. Současný Vatikán je pevná bašta NWO.

Luciferabojný čert je vtip..

To mi došlo, ale trochu pozlobit můžu. SH
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #136 kdy: Říjen 17, 2014, 02:26:09 odpoledne »
Saladine, v tom, že Luciferabojný čer by měl být vtip vidím jistý nedostatek, spíš bych řekl, že by to vtip být neměl, alespoň podle mého vnímání:

Lucifer - výše (možná nejvýše) postavený čert, tedy šéf, nadřízený

čert - řadový zaměstnanec pekla

s přihlédnutím k tomu, že peklo jako takové je organizace s velice pevnou strukturou, nepozbývající prvky subordinance a nadřeznosti s výrazným kultem osobnosti samotného Lucifera a která je postavena na disciplíně, řádu a posloupnosti vedení (velení) ne nepodobné armádní struktuře, beru výraz Luciferabojný čert jako naprosto samozřejmé a dokonce trefné přirovnání.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #137 kdy: Říjen 17, 2014, 04:21:42 odpoledne »
Lucifer - Světlonoš - v křesťanském pojetí padlý anděl, nejdokonalejší bytost hned po Bohu.

Pokud jste koukali na Vesmírnou Odysseu II, tam kde umělým zahuštěním Jupitera vytvořili hvězdu proto, aby umožnili umírajícímu životu v oceánech Europy přežit, tak tuto hvězdu pojmenovali právě Lucifer..

Od Lucifera - světlonoše, který odmítnul Boha jako autoritu, se odvíjí i Osvícenství - tedy, humanismus, který spočívá v zavržení víry v nadčasové hodnoty, jako zdroje jednou a provždy stanovených, nepřekročitelných etických zásad, (viz desatero). Na místo etiky byla postavena morálka, měnící se podle momentálních nálad ve společnosti - tedy postavení člověka jako hlavní autority a měřítka všech věcí.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #138 kdy: Říjen 17, 2014, 07:23:43 odpoledne »
Problém Saladine je v tom, že na těch nadčasových hodnotách se dva lidé těžko shodnou a dvě náboženství ani náhodou. Takže pokud bychom jim všem připsali právo bojovat za to čemu věří, tak tady máme náboženské války na denním pořádku. On ten humanismus s tím, že žádná nadčasová hodnota není zcela absolutní má něco do sebe.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #139 kdy: Listopad 06, 2014, 01:19:02 odpoledne »
Já jen něco málo k těm hodnotám, společnosti a zákonům...

Dnes stát chrání své občany. Dokonce to došlo tak daleko, že je chrání i tam, kde člověk chráněn být nechce. Zářným případem je označení jisté lihoviny RUM. Proč se tak nazývati nesmí? Aby jistý neznalý občan nedej Bohu nekoupil tuzemskou lihovinu v přesvědčení, že se jedná o lihovinu z třtiny a domů si nepřinesl kořalku z brambor. Nebo zase jiná ... pomazánkové máslo nemůže být máslem, protože ubohý občan by si mohl koupit pomazánkové máslo v doměmí, žekupuje máslo a místo toho by si koupil něco, co se za máslo vydává, tedy se zde jedná o podvrh na ubohého  občana.

Žárovky si taky nemůžu koupit jaký chci, protože bych moc prosvítil a bylo by to tedy pro mě drahý. Tak si radši musím koupit drahou spořivku a o co ušetřím na spotřebě, o to se mi ta snížená spotřeba zdraží, to jako abych na tom nebyl zase tak dobře.

Povinnost používat bezpečnostní pásy v autě, helmu na motorce a co já vím co ještě, protože bych si jako hloupý občan mohl říct,kdybych to jako neměl nařízený, že na to kašlu a mohl bych si ublížit.

Prostě dneska stát chrání lidi, kteří o to mnohdy už vůbec nestojí. No a jelikož je tahle ochrana docela drahá, musí se na to někde vybrat. A to jsou daně. A kdo nechce platit, ten je zloduch, protože okrádá ostatní občany, které pak stát nemá za co chránit a proto se na něj musí hodně přísně, to jako aby si někdo nemyslel, že nebude platit a penízky si nechá. Tak to teda ne.

Stát by se měl omezit na základní věci, jako je zdravotní péče, sociální péče, školství, zrdravotnictví, policie a armáda, infrastruktura, soudnictví a zákonidárství a do dalšího moc nestrkat nos. Zákony by měli být jasný, jednoduchý a přehledný. A logický. A nesnažit se řídit úplně všechno. Co je třeba státu do toho, když si na svém budu chtít pokácet les? Proč mi stát říká, zda smím, kdy smím atd. Je to můj les a je mi tedy u zadní části těla, u té na které sedím, zda les plní ještě další funkci, jako třeba kulturní a společenskou, tedy zda mi tam Franta vyváží odpadky a pokud si rozhodnu, želes pokácím vlétě, kdy má dřevo nejmenší kvalitu, je to zase moje věc a jsem blbec, pokud to udělám.

Nebo, co mi má co kecat nějaké sdružení ochránců bůh ví čeho, mnohdy placený nějakou zájmovou skupinou, jestli si přistavím kus baráku nebo ne? Zeptám se souseda, jestli mu další štok nebude vadit proti jeho oknu, beno naopak, jestli mu nové okno namířené na jeho bazén nebude vadit a tím končím. Proč do toho má co kecat někdo,kdo bydlí na druhé straně vesnice?

Proč mi zákon nakazuje mít za zhoršených podmínek zimní kola? Jestli je nemám, holt budu jezdit podle toho, že to bude klouzat, tedy pomalu. A pokud se stejně vymelu, jsem ko..ot, protože jsem jel na letních. Moje chyba. A proč musím mít zaplacený povinný ručení? Když ho nemáma něco vyvedu, prostě mi seberou střechu nadhlavou, ale zase muj problém, můj boj.

Nebo, každý malý dítě dneska ví, že kouření škodí zdraví. Tak proboha, proč to má být na krabičce a ještě se hádají, kolik procent tý krabičky musí být tím varováním popsaný? Prostě je to svinstvo, OK, všichni to ví a je každého svobodná vůle, jestli si to zdraví bude nebo nebude ku...vit. Tak proč na to zákon?

Nebo, máme dokonalej novej občanskej zákoník, který snad pamatuje i na to, že budete chtít odkázat něco svejm rybičkám. Ale i právníci tvrdí, že je to paskvil, který sami neví, jak vykládat a jak se podle něj chovat. Jak to pak má proboha vědět normální člověk, bez dlouhého studia a praxe? Pak můžu klidně s přesvědčením, že jednám správně, porušovat zákona ani o tom nevím.

Prostě stát dneska řídí věci, do kterých mu nic není. Tedy, nemělo by být. Halda věcí by se dala vynechat jen s tím, že prostě vlastník ví nejlíp, co se svým majetkem, a pokud to nedělá, je to jeho problém a jeho škoda. Ochrana spotřebitele je zrovna tak. Trestní právo jak by smet ... a mohl bych dál pokračovat. Ale nechci. Dneska e bohužel situace taková, že tadyjsou lidi pro stát a nikoli stát pro lidi. A halda lidí si to neuvědomuje, což je to nejhorší.

štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #140 kdy: Listopad 06, 2014, 01:21:56 odpoledne »
K:vančuro- tleskám!!! Krásně napsáno. :) ;)   A plně souhlasím.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #141 kdy: Listopad 06, 2014, 02:53:13 odpoledne »
Štiko, děkuju, ale raději bych, kdybys mohla po právu napsat, že kecám nesmysly, protože by to ty nesmysly byly. Ale, bohužel nejsou.

Já mám pocit, že tohle je účelové. Člověk, který není zvyklý přemýšlet, spoléhá se na stát, na systém, s tím,že je zvyklý na to, že mu modří, červení, oranžoví, zelení a co já vím kteří řeknou co a jak dělat a rozhodnutí udělají za něj, že když je nějaká katastrofa (jako třeba velká voda), že ho záchranáři naženou do sokolovny nebo školy, že mustát dá přídavky, že mu stát zajistí školku, školu, že mu v rádiu řeknou,že nejlepší víkend stráví s rodinou v nákupním centru a že ten a onen mu na to půjčí, že normální je ráno vstát, jít do práce, pak po víc jak 10 - 12 hodinách z práce, cestou zastavit ve fastfoodu, večer jít do obchodního centra do kina a že když nás čekají jenom světlé zítřky, pak se s takovým člověkem docela dobře manipuluje. Taková ovce vám pak nevyrazí do ulic, nebude stavět barikádu a demonstrovat proti systému. Takový člověk ani neví,co dělat, když bude průšvih. Prostě počká, co mu řeknou v rádiu nebo televizi a věří tomu.

Jsem přesvědčený, že to všechno má tento cíl. Ať již záměrně a prvoplánovitě a nebo se to jen tak zvrhlo a nyní to státnímu aparátu vyhovuje. Ale spíš věřím tomu, že to je záměr. Bohužel.

Kéž bys Štiko mohla k tomu mému předchozímu příspěvku napsat, že kecám blbosti. To by pak byl ten svět najednou hnedle hezčí.


štika

  • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #142 kdy: Listopad 06, 2014, 03:28:33 odpoledne »
K.vancuro. Asi tě zklamu, ale nemohu nic z tvého příspěvku kritizovat.
Navíc mi to připomíná článek, který jsem poslala a většina to nečetla, neboť nebyla ani jedna odpověď. :)

http://www.rodina.cz/nazor13991378.htm

A tak doufám, že ten svět bude dál krásný.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #143 kdy: Listopad 06, 2014, 09:12:59 odpoledne »
Štiko, děkuju, ale raději bych, kdybys mohla po právu napsat, že kecám nesmysly, protože by to ty nesmysly byly. Ale, bohužel nejsou.


Ale teda kecáš nezmysli.
Ludia, tedá to ovčie stádo potrebuje mať presne vymedzenú ohradu a pastierskeho psa. Inak by boli stratený.

Nedá sa súhlasiť s názormi typu "mám les, tak si ho vykácam".  Lebo v lese žijú zvieratá, hniezdia vtáci, plazy.... a tie ti nepatria.
Taktiež by si už každý mohol každý povedať a urobiť ..."je to môj pes, budem ho dnes mučiť, skúsim kolko vydrží tento"... matka si povie ..."moje dieťa ma neposlúcha, tak ho zabijem, čo koho do toho".... "na mojej záhrade si urobím skládku toxického odpadu" .... ..." tá slepica s tým kočárkom na chodníku nevidela, že sa šmýka? ako som to mal ubrzdiť na tých letných?"....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #144 kdy: Listopad 06, 2014, 11:55:08 odpoledne »
No, a ti idioti, kteří nám vládnou a přemýšlejí , jak postavit tu ohradu pro to stádo by taky měl někdo řídit, udělat jim mantinely..... Jinak na tu boží prozřetelnost dojedou všichni. A bohové by si taky neměli dělat, co chtějí.
Já dnes viděl kolonu kamionů dlouhou téměř 1000 kilometrů, K tomu parkoviště plná kamionů velká jako města....není otázkou, jestli to padne na hubu, pouze kdy.....

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #145 kdy: Listopad 07, 2014, 08:20:40 dopoledne »
Štiko, děkuju, ale raději bych, kdybys mohla po právu napsat, že kecám nesmysly, protože by to ty nesmysly byly. Ale, bohužel nejsou.


Ale teda kecáš nezmysli.
Ludia, tedá to ovčie stádo potrebuje mať presne vymedzenú ohradu a pastierskeho psa. Inak by boli stratený.

Nedá sa súhlasiť s názormi typu "mám les, tak si ho vykácam".  Lebo v lese žijú zvieratá, hniezdia vtáci, plazy.... a tie ti nepatria.
Taktiež by si už každý mohol každý povedať a urobiť ..."je to môj pes, budem ho dnes mučiť, skúsim kolko vydrží tento"... matka si povie ..."moje dieťa ma neposlúcha, tak ho zabijem, čo koho do toho".... "na mojej záhrade si urobím skládku toxického odpadu" .... ..." tá slepica s tým kočárkom na chodníku nevidela, že sa šmýka? ako som to mal ubrzdiť na tých letných?"....

Nepochopil jsi mě. Šlo mi o to, že člověk jako majitel, jako rozumný majitel, a to u nás fungovalo ještě v první půlce 20. století, OK, řekněme za první republiky, když si vykácel les, tak proto, že potřeboval dřevo, a jelikož věděl, že za dvě, tři generace budou jeho potomci to dřevo zase potřebovat, tak sám od sebe šel, a ten les znova vysázel. Bez toho, že by mu to někdo nařídil, ale proto, že to je logické. Psa by nikdo rozumný nemučil, protože pes byl a je přítel, který mi hlídá v noci barák a hospodářství, o zabíjení dětí snad není potřeba se bavit, děti jsou budoucnost a jednou, až budu na vejminku, se o měbudou starat. Skládku odpadu na zahrádce? To udělá jen kokot. a tak bych mohl pokračovat. Prostě na co bych měl zákony, které mi nařizují věci, které jsou úplně logické, teda v normální společnosti. Bohužel, dnešní devastovaná společnost se na to dívá tím způsobem, jaký jsi napsal.

Když jsem se ptal kamaráda, Švéda, který je docela dost bohatý, vlastní kromě fabriky i svoji vlastní honitbu pozemky, lesy atd. na kácení stromů a výstavbu nového domu na vlastní půdě ve Švédsku, jak je to tam spředpisy, s povolením atd., tak na mě koukal jako jojo, naco že se ho to ptám. Trvalo to asi tak půl flašky vodky, než se mi podařilo mu vysvětlit, že u nás to tak prostě je. Když mu došla ta absurdita, tak mi na to řekl: tady by nikdo nekácel les v létě, protože je pak nekvalitní dřevo. Tak proč to nějak nařizovat. A stavební povolení? No, veměstěano, kvůli urbanistickým studiím. Ale u nás na vesnici nic takového není. Sice to člověk musí ohlásit, ale nikdo mu do toho nekecá. Ale taky nikoho nenapadne postavit nesmysl, jako u vás to podnikatelské baroko. Prostě každý postaví tak, aby to zapadalo do okolí. My tady tak prostě myslíme.

Když šel do honitby střílet, přemýšlel, co a kolik zastřelí, prostě třeba proto, aby mohl jít i za rok, za deset nebo za půl století jeho vnoučata a měli pořád co střílet.

Je to o odpovědném přístupu k životu. Jen tak mimochodem, víte lidi co je to svoboda? ............. ten, kdo odpověděl, že možnost dělat si co chci, odpověděl špatně. Svoboda je připravenost člověka chovat se odpovědně a za své činy nést odpovědnost. To je skutečný význam toho slova. Svobodně se rozhodnout a za své rozhodnutí nést následky. O tom to je.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #146 kdy: Listopad 07, 2014, 08:36:46 dopoledne »
Ještě k tomu rozumnému užívání majetku....

Každý sedlák věděl, že nejlepší půdu bude mít na pole, z té horší že udělá louku nebo pastvinu a ko cípů, které se mu špatně obhospodařují a nemají nicmoc půdu vysází lesík (třeba pan Vrba je ve svých krásných povídkách nazýván selskými lesíky). A na nejúrodnější půde nejblíž k stavení udělal zahradu a sad.

Dneska se na nejlepších polích, bůh ví proč, staví biolynky, solární elektrárny a fabriky. Se všema těma stavebníma povoleníma, EIAma, studiema dopadu na všechno možné, tak nakonec se vypí... něco takového průmyslového tam,kde by mohlo růst obilí nebo brambory. A staré průmyslové areály chátrají a nikdo se jim nevěnuje a jsou z toho areály duchů. To jsou prosím nesmysly.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #147 kdy: Listopad 07, 2014, 08:51:22 dopoledne »
Ono ja ťa chápem. Len ludia musia byť k tomu vychovávaný od mala, a musia mať k tomu vzťah. A tu ide o generácie. Keď to prerušíš/čo sa komunistom podarilo/, tak ludia stratia zdravý rozum, tukajú si do telefónov, pozerajú reklamy a snívajú, čo všetko si raz kúpia až budú bohatý. Ak zdedia sad, les, pole či vinohrad, tak nezačnú na nom pracovať, ale snažia sa ho čo najlepšie speňažiť.

Ono ani v minulosti to nebolo také jednoduché-"mám les tak ho vytlčem". Okrem toho ludia ho potrebovali, aby prežili aj dalšiu a dalšiu zimu. Aj vtedy ludia dávali lesy do obecného urbáru, o ktoré sa staral lesník. A každý spolumajitel dostal percentuálny podiel na prípravu dreva.
Dnes je to len surovina, ktorú predám, a kúpim další predmet na obohatenie. U nás takto lesy vcelku rýchlo miznú.

Tiež ma rozčuluje, keď ludia pri každej blbosti vykrikujú "prečo s tým štát nič neurobí? ""prečo to štát nezakáže?"  A potom máme život okliesnený pravidlami a nariadeniami. A najvýhodnejšie a najrozšírenejšie povolanie je Byrokrat. A sme sa dostali asi na začiatok, že kvôli ktorému to raz všetko padne, a bude to o to horšie. Lebo človek ostane sám bez byrokratov, nariadení a zákonov. A potom až uvidíme, čo urobí s tolkou slobodou :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #148 kdy: Listopad 07, 2014, 09:21:59 dopoledne »
Kapo, když to podáš takto, tak tož s tebou úplně souhlasím. Kontinuita byla přetržena, ale nedával bych vinu jen komančům. Ona ta dnešní sebranka (nebo spíš za posledních 25 let) nebyla taky nic moc. Takže,když přetrhneš kontinuitu na, dejme tomu 65 let, k tomu přidáš, že za toho pána s tím divným fouskem pod nosem, tak to máš hned cca 75 let a to je vlastně 3 generace ... a je to tam, kde to je.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #149 kdy: Listopad 07, 2014, 09:37:20 dopoledne »
Veď ale týchto pár rokov to už nenapraví.

A na druhej strane, zažil som Rakušanov aj nemcov v akcii. Všeobecne sú známy svojou poriadkumilovnosťou. Ale všetko je inak. Oni namajú ani tak zakorenené, že bordel sa nevyhadzuje do prírody, lebo je to zlé. Oni sa proste boja, lebo obrovská pokuta a nútené práce. Akonáhle opustia krajinu, stáva sa z nich obyčajná slaboduchá chátra. /vravím o priemerných ovčanoch/

A to je bohužial všade tak, že ludia potrebujú strach, príkazy a nariadenia ocenené pokutou a trestom.
Generácie sa vraví sice o výchove detí, ale tu sa niekde asi stala chyba. Ako môj priatel vraví:  "Učitelia stále protestujú proti nízkym platom, ale ja si myslím, keď vidím ich pracovné výsledky, že majú plat až moc vysoký...."  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.