Autor Téma: Mléko + mléčné výrobky  (Přečteno 28781 krát)

Toonek

  • Host
Mléko + mléčné výrobky
« kdy: Únor 11, 2013, 08:46:05 dopoledne »
Jestliže se nezbytně potřebuje jiné mléko než mateřské, pak je pro lidi v každém věku kozí mléko to nejrozumnější a nejprospěšnější.

Mléko by se nemělo nikdy ohřát více než na 43 °C, protože při 54 °C se většina enzymů zničí. Ze stejného důvodu bychom nikdy neměli pít mléko pasterizované. Nejlepší je ho vypít hned po nadojení, jestliže je to možné, než vychládne.

Koza je snad nejčistotnější domácí zvíře. Její vyměšovací orgány jsou skoro dokonalé. Přitom je přátelské povahy, téměř laskavá. Její mléko má daleko vyšší vibraci než mléko kravské a zcela určitě vyšší než mléko matky, která kouří, pije colu a je, slušně řečeno, vznětlivé povahy, má více dětí, které vládnou její domácností a svým rodičům.

Důvod, proč se dnes již tak často nepoužívá kozí mléko, je čistě ekonomický. Kráva dává daleko větší množství mléka než koza. Zásobení masy lidí ve městech dělá použití kozího mléka nemožným. Na statcích by se potřebovalo například daleko více rukou k podojení 500 koz, aby se dosáhlo množství mléka, které dodává 100 krav.

Kozy jsou nejen nejčistotnější zvířata, ale prakticky neonemocní tuberkulózou ani jinými nemocemi, které napadají krávy. Kvalita kozího mléka převyšuje daleko kvalitu mléka kravského. Je od přírody homogenní, obsahuje více dusíku, kvalitnější bílkovinu, velké množství niacinu a thiaminu, téměř více než všechny ostatní potraviny.

O kozím mléce víme, že je dobré pro děti s průjmem pro svůj vysoký obsah niacinu.

Thiamin je jedna důležitá součást vitaminu B komplexu a účastní se na všech životních procesech od porodu až do hrobu. Kozí mléko obsahuje hojnost tohoto vitaminu.

jezevec

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #1 kdy: Únor 21, 2013, 06:17:01 dopoledne »

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re:Mléko
« Odpověď #2 kdy: Únor 21, 2013, 12:19:51 odpoledne »
Zajímavý odkaz... Pročetl jsem si ho vstávaly mi vlasy hrůzou na hlavě...
dle mého názoru, je to stejně silně tendenčně postavený článek, jako ty, proti kterým lobbuje.
Je tam spousta polopravd, snad až lží, ale argumetů je celkem málo, jen jsou předehrou pro citové vydírání. Něco naznačují a vyvracejí sami čtenáři v diskusi pod článkem. Za mě, mléko je surovina jako všechny ostatní a v rozumné míře si na výrobcích z něho pochutnám. Nevidím žádný důvod, proč ho apriori vyřazovat ze svého jídelníčku. Tady se trošku spolehnu i na své předky, kteří již od slavného ....země oplývající mlékem a strdím... mléko konzumovali ke svému prospěchu a zdraví...

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #3 kdy: Únor 21, 2013, 12:22:45 odpoledne »
Jenže dnes není mléko jako mléko obzvláště s připomínkou na předky.Čerstvě nadojené mléko ANO.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re:Mléko
« Odpověď #4 kdy: Únor 21, 2013, 12:36:45 odpoledne »
Ano, mléko zřejmě není co bývalo... ani maso, vajíčka, chleba, konzervy, cokoliv.... Proto děláme, co děláme a snažíme si co nejvíce zdrojů zařídit sami, případně od ověřeného pěstitele... Nemáme bohužel všichni možnosti dostat se výhradně k BIO potravě... většinou finančně či časově. Takže i tohle je věc kompromisu. Máme však snad dost informací, abychom se mohli rozhodovat na základě faktů, nejen víry a zvyklostí (byť i tohle je třeba brát v úvahu) a zvolený mix zdrojů vhodně zhodnotit a obměnit.

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #5 kdy: Únor 21, 2013, 12:43:00 odpoledne »
Ano, mléko zřejmě není co bývalo... ani maso, vajíčka, chleba, konzervy, cokoliv.... Proto děláme, co děláme a snažíme si co nejvíce zdrojů zařídit sami, případně od ověřeného pěstitele... Nemáme bohužel všichni možnosti dostat se výhradně k BIO potravě... většinou finančně či časově. Takže i tohle je věc kompromisu. Máme však snad dost informací, abychom se mohli rozhodovat na základě faktů, nejen víry a zvyklostí (byť i tohle je třeba brát v úvahu) a zvolený mix zdrojů vhodně zhodnotit a obměnit.
Tak s tím souhlasím.

Miro69

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #6 kdy: Únor 21, 2013, 01:03:20 odpoledne »
Keď sa chce človek v súčasnosti informovane rozhodovať, tak to nemá jednoduché. Npr. dvaja lekári výživári zastávajú protichodné názory na konzumáciu mlieka, masti, masla versus olej, rastlinný tuk.
 Ešte dám trochu psychológie. Keď venujete dostatok času na nazbieranie informácií, ešte to neznamená, že sa správne rozhodnete.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mléko
« Odpověď #7 kdy: Únor 26, 2013, 09:29:49 dopoledne »
Farmáři ze zkušenosti vědí, že když dávají svým dětem pasterizované mléko, mají po něm zácpu, zatímco po surovém nikoli. Pokusně bylo prokázáno, že děti, kterým bylo podáváno krátce převařené mléko,přibývaly rychleji na váze než děti, které pily pasterizované. Výzkumy ukazují, že dostane-li se pasterizované mléko do styku se žaludečními kyselinami, má tendenci srazit se v tuhou, špatně stravitelnou hmotu.
Já vím, ze zkušenosti, že když jsem podával svým dětem místo Sunaru (byl jsem líný ho míchat, a nesměla se to dozvědět žena) čerstvě nadojené, ještě teplé kravské mléko, měly stolici taky tuhou. Naopak po pasteurizovaném dostaly průjem, ale jen někdy. Když měla kráva své dny - také měly řídkou stolici. Ale to měla i teleta. Pokud se dostane jakékoliv mléko do styku s žaludečními kyselinami srazí se v kousky - pravě to že se srazí usnadňuje trávení. Až tě někdy pozvrací kojenec - uvidíš, že i mateřské mléko je sraženo do tuhé hmoty.

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #8 kdy: Únor 26, 2013, 11:12:59 dopoledne »
Mléko samo o sobě je dokonalý pokrm, ale  nikdy nebylo určeno k požívání mezi různými biologickými druhy.
Mléčné bílkoviny různých biologických druhů mají různé vlastnosti. Proto bílkoviny kravského mléka poškozují
imunitní systém lidského organizmu a vedou k nejrůznějším alergiím.
Ano jsme unikátní druh savců,kteří jako jediní pijí mléko jiných savců.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mléko
« Odpověď #9 kdy: Únor 26, 2013, 11:44:28 dopoledne »
A co kočky, ježci, psi?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Mléko
« Odpověď #10 kdy: Únor 26, 2013, 12:05:30 odpoledne »
A co kočky, ježci, psi?
Ano, co kočky, ježci, psi? Není skutečnost, že většina živočichů nekonzumuje běžně mléko jiného druhu, daná spíš tím, že se k němu prostě nedostane? Takže to, že v dospělosti někteří jedinci ztrácí schopnost mléko strávit, může být jen mutace, která jejich existenci neohrozí a nepředstavuje pro ně nevýhodu.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mléko
« Odpověď #11 kdy: Únor 26, 2013, 12:08:58 odpoledne »
Ono i u lidí existují skupiny, které mléko netráví zatímco třeba Masajové to mají spolu s krví téměř jako monodietu.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Mléko
« Odpověď #12 kdy: Únor 26, 2013, 12:34:37 odpoledne »
Na chalupě sousedovic kočky (dokud měli sousedi kočky) od jejich koz (dokud měli sousedi kozy) pily mléko rády a koza si to sem tam nechala líbit a i když si to nechtěla dát líbit, tak nikdy nezačala jančit rovnou. prostě se pomalu ohnala a kočka byla dost chytrá, aby uhla a pak to hnedka nezkoušela podruhé.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #13 kdy: Únor 26, 2013, 12:40:39 odpoledne »
A co kočky, ježci, psi?
My jim to mléko vnucujeme.K životu jim to není na nic.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mléko
« Odpověď #14 kdy: Únor 26, 2013, 01:02:47 odpoledne »
Na chalupě sousedovic kočky (dokud měli sousedi kočky) od jejich koz (dokud měli sousedi kozy) pily mléko rády a koza si to sem tam nechala líbit a i když si to nechtěla dát líbit, tak nikdy nezačala jančit rovnou. prostě se pomalu ohnala a kočka byla dost chytrá, aby uhla a pak to hnedka nezkoušela podruhé.
Ony i krávy mají na pastvě tendence se navzájem vysávat.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mléko
« Odpověď #15 kdy: Únor 26, 2013, 01:04:49 odpoledne »
A co kočky, ježci, psi?
My jim to mléko vnucujeme.K životu jim to není na nic.
To je jak s granulema - v přirodě by se k ním taky nedostali. A s tím vnucováním - u nás ježek kradl mléko kočkám - i bez vnucování.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Mléko
« Odpověď #16 kdy: Únor 26, 2013, 01:05:05 odpoledne »
Těm mým potvorám nikdo nic nevnucuje. Když mi stojí na stole hrnek mlíka, aspoň jeden z mých kocourů se ho vždycky ujme dobrovolně a jediným omezením je velikost hrnku kontra velikost hlavy, takže nedosáhne až na dno. Na žrádlo mlíko ale nedostávají.
A u babičky se pamatuju, že kočkám chodili na mlíko ježci taky zcela bez nátlaku a pokusů o infuzi.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Mléko
« Odpověď #17 kdy: Únor 26, 2013, 08:21:36 odpoledne »
My jim to mléko vnucujeme.K životu jim to není na nic.
Hele holka. To jako myslíš, že sousedi ty kočky k tý koze strkali? :-) Možná je to pro ně nestravitelné,a le pekelně jim to chutná. A vzhledem k tomu, že sousedovic vlčák z půlky přežíval na mléku, tak bych ani na tu nestravitelnost nesázel.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Mléko
« Odpověď #18 kdy: Únor 28, 2013, 02:26:49 odpoledne »
Ale ať se někam posunem... Máte nějaké zkušenosti s mlékomaty a se zpracováním mléka bez komerčně kupovaných mlékařských kultur? Retti psala něco o domácí výrobě tvarohu... Našla jsem sešit Mléčné recepty (Návody k domácí výrobě z mléka) z r. 1991, ale tam všechno, i ten tvaroh, dělají po naočkování nějakou kulturou. Je úsměvné číst, jak tehdy stálo syřidlo 30 Kčs/kg. Kdysi ale tyhlety srandičky nebyly a taky to šlo... Má-li někdo o sešit zájem, mohu naskenovat a dát k dispozici.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #19 kdy: Únor 28, 2013, 02:38:45 odpoledne »
Musím se zeptat jednoho mého pacienta,od kterého beru výborný kozí tvaroh(a kozinou není cítit).Tvatoh je super,všem chutná.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko
« Odpověď #20 kdy: Únor 28, 2013, 05:25:18 odpoledne »
Mám kulturu i syřidlo...dává se ale úplně malinko...kultury jen na špičku nože, syřidlo jen po kapkách...a dělám většinou nejméně ze 3 litrů...tvaroh je vynikající, jemný, nehrudkovatý...mám ráda i z klasicky zkysnutého mléka, ale ten je hrudkovatější...navíc, i když mám mléko od pána z vesnice, přece jen mám trochu obavu ho nechat jen tak zkysnout...
Na zpracování ho pasteruju kolem cca 70 st.

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #21 kdy: Únor 28, 2013, 05:34:24 odpoledne »
Retti,ono by to asi chtělo podrobnější postup.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko
« Odpověď #22 kdy: Únor 28, 2013, 05:39:16 odpoledne »
Tvaroh domácí...přímo od firmy, co dodává syřidla, kulturu atd..."ekokoza"

Mléko nejdříve zpasterujeme. Tedy zahřejme na 64°C, odstavíme a necháme půl hodiny stát.
Po třiceti minutách hrnec s mlékem zchladíme na teplotu 35 -37°C a přidáme mezofilní kulturu.
Dejte ji cca polovinu dávky doporučené pro výrobu sýrů. Necháme prokysávat hodinu a poté přidáme syřidla tak, aby byla sýřenina hotová cca za 20 hodin a necháme v klidu srážet při pokojové teplotě. Poté nakrájíme na mřížku, cca 5x5cm a necháme chvilku zatáhnout. Poté opatrně přendáme do plátna, kde necháme tvaroh odkapat...



štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #23 kdy: Únor 28, 2013, 05:41:23 odpoledne »
Zapomněla syřidlo a mezofilní kulturu.  Mě blbne klávesnice,chce to baterii.Chtěla jsem napsat,kde koupit.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko
« Odpověď #24 kdy: Únor 28, 2013, 05:41:41 odpoledne »
Tady ještě sýr bez syřidla...také je moc dobrý...

"PANÍR"

jedná se o jednoduchý sýr, který si můžete hned vyzkoušet. K jeho přípravě nepotřebujete syřidlo ani mléčnou kulturu.
1l mléka
půl lžičky kyseliny citronové (nebo 4 lžičky citronové šťávy)
2 lžíce vody
kyselinu citronovou rozpustíme v trošce vody. Mléko přivedeme k varu a rozpuštěnou kys citronovou do něho vmícháme. Jakmile se začne oddělovat bílý tvaroh od žluté syrovátky, odstavíme a 6 minut ji necháme zakrytou. Pak přecedíme mléko přes plátno, syrovátka odteče a v plátýnku nám zůstane sýr, plátno nahoře uvážeme a necháme na vhodném místě odkapat. Po vylisování se sýr může vložit zpět do syrovátky, kterou osolíme. Sýr v této slané syrovátce vydrží cca 14 dní.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko
« Odpověď #25 kdy: Únor 28, 2013, 05:42:30 odpoledne »
Nebo by mohlo být "mléko a mléčné výrobky"

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #26 kdy: Únor 28, 2013, 05:47:20 odpoledne »
Tady ještě sýr bez syřidla...také je moc dobrý...

"PANÍR"

jedná se o jednoduchý sýr, který si můžete hned vyzkoušet. K jeho přípravě nepotřebujete syřidlo ani mléčnou kulturu.
1l mléka
půl lžičky kyseliny citronové (nebo 4 lžičky citronové šťávy)
2 lžíce vody
kyselinu citronovou rozpustíme v trošce vody. Mléko přivedeme k varu a rozpuštěnou kys citronovou do něho vmícháme. Jakmile se začne oddělovat bílý tvaroh od žluté syrovátky, odstavíme a 6 minut ji necháme zakrytou. Pak přecedíme mléko přes plátno, syrovátka odteče a v plátýnku nám zůstane sýr, plátno nahoře uvážeme a necháme na vhodném místě odkapat. Po vylisování se sýr může vložit zpět do syrovátky, kterou osolíme. Sýr v této slané syrovátce vydrží cca 14 dní.
Vypadá to na mňamku a rychlovku.Dáváš tam také česnek nebo koření nebo bylinky?

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #27 kdy: Únor 28, 2013, 05:49:00 odpoledne »
Je to opravdu PANÍR Nebo spletený PAMÍR?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko
« Odpověď #28 kdy: Únor 28, 2013, 05:53:24 odpoledne »
Zatím jsem zkoušela jen tenhle "natural"...ale fantazii se meze nekladou...i s tvým oblíbeným chili to může být výborné...

A je to opravdu panír...

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #29 kdy: Únor 28, 2013, 05:58:15 odpoledne »
No tak z krabicového mléka to asi nepůjde ale z čerstvého mléka z bankomatu :D(blbost-automatu)to půjde?To chilli určitě s bylinkami zkusím. :)

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #30 kdy: Únor 28, 2013, 06:00:24 odpoledne »
Dělá se stejně tvaroh i z jiných mlék-ovčí,kozí...?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko
« Odpověď #31 kdy: Únor 28, 2013, 06:02:25 odpoledne »
Nemám zkušenost s jiným mlékem než kravským...ale myslím, že je to stejné...to ti poradí zdejší chovatelé...
Z krabicového určitě ne...možná z koupeného čerstvého, ale mlékomat je asi nejjistější, pokud nemáš možnost přímo od krávy...

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re:Mléko
« Odpověď #32 kdy: Únor 28, 2013, 06:03:43 odpoledne »
Děkuji paní Mdobromilo za dobrý typ na "Panír"  určitě do toho namočím ženu.. zatím to dycky jen necháme skysnout časem. (mléko z mlékomatu nám použít šlo) Tvůj postup zní daleko sofistikovaněji....
/poklona

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko
« Odpověď #33 kdy: Únor 28, 2013, 06:06:30 odpoledne »
Pane profesore...to není, bohužel, můj postup(nerada se chlubím cizím peřím)...ale je vyzkoušený a dobrý...
Moc děkuji za poklonu... ;)

Jo...a syrovátku hojně používám na zadělávání chleba...nebo třeba na kváskové lívance, atd...

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #34 kdy: Únor 28, 2013, 06:20:48 odpoledne »
Zítra valím do automatu pro mléko a budu se pokoušet vyrobit tvaroh.Něco tam přihodím a dám vědět,jak to dopadlo.Čerstvý žitný chlebík k tomu a budu si připadat jak DrVoštěp.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Mléko
« Odpověď #35 kdy: Únor 28, 2013, 10:59:20 odpoledne »
Do normálneho gazdovského tvarohu sa nepridáva nič.
Nechá sa skvasiť kravské mlieko (nepasterizované, neprevarené) najlepšie  v 3,5 litrových sklenených fľašiach - uhorkáčoch
mlieko sa necháva "sadnúť"  t.j. hore vystúpa smotana a dole ostane mlieko, smotanu buď pozberáme sladkú alebo ju nechávame spolu s mliekom v polotme pri izbovej teplote
Keď nezberáme smotanu a tá skysne dá sa z nej ľahko spraviť procesom, ktorý mi voláme "mútenie" maslo a cmar.

Keď sa oddeľuje mlieko od srvátky je to vhodné na pomalé ohrievanie. Pozberáme smotanu a skysnuté mlieko pomaly zohrievame na 55-60 °C. Na veľmi mäkký tvaroh stačí i 40 stupňov, pretože čím je teplota vyššia, tým je potom tvaroh tvrdší a suchší.

Keď sa vytvorí zrazenina prestaneme zohrievať, necháme vychladnúť a cez plátno alebo cedidlo precedíme a necháme odkvapkať srvátku.

Podľa obsahu sušiny v mlieku môžeme zo 7 litrov mlieka  (2 veľké fľaše 3,5 l)  približne 1800- 2300 g tvarohu
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Mléko
« Odpověď #36 kdy: Březen 01, 2013, 12:18:29 odpoledne »
Dík za potvrzení, Plenty, babča to dělala taky takhle nějak - rozhodně neměla žádné kultury a jiné...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #37 kdy: Březen 01, 2013, 01:49:35 odpoledne »
Tak jsem popojela k mlékomatu-nejbližšímu.Vandalové ho rozbili a že už nebudou nový instalovat.
Nakopla jsem oře a jela k dalšímu.Mlékomat fungoval ale nafungoval automat na láhve(bylo mi řečeno,že prodávají skleněné,což já radši než plast).Vandalové rozbili.
A byla jsem nahraná,protože jsem neměla flašku.Naštěstí byl vedle Albert,koupila jsem nejlevnější vodu,zalila kytičky a mléko nadojila.
A tak se chystám na výrobu PANÍRU.

štika

  • Host
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #38 kdy: Březen 01, 2013, 02:41:59 odpoledne »
Tak tvaroh(ochucený-dala jsem oblíbený kopr+ trošičku mletého chilli)je výborný.Ale z jednoho litru se to nevyplatí.Zůstalo 115 g tvarohu a 800 ml syrovátky.Ta se sice dá vypít ale kdybych tvaroh dělala ze 3 litrů,tak bych se upila.
Tak mě napadlo,že když je do koupele dobré mléko,proč ne syrovátka?
Bude zdravá a hebká pleť.(Že bych si to nechala patentovat? :D :D :D).

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko
« Odpověď #39 kdy: Březen 01, 2013, 02:45:08 odpoledne »
To odpovídá...dělám ze 4 litrů a mám něco malinko přes 1/2 kg...syrovátky mnoho...ale zadělávám chleba 2x týdně, tak něco padne na to...někde jsem četla, že se dá ze syrovátky dělat ricotta...

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mléko
« Odpověď #40 kdy: Březen 01, 2013, 03:05:05 odpoledne »
Z pasteurizovaného mléka - to že z pasteurozivaného mléka neuděláte zakysaný výrobek není tak docela pravda - všechny méčné výrobky, které koupíte . jogurty, kefír, tvaroh atd jsou dělány z tohoto mléka. Jiné ani zákon nepovoluje prodávat. A pokud jej zahřejete doma na vysokou teplotu - provedete si pasteurizaci doma. Je to otázka kultur bakterií přidaných později. Např z krabicového mléka a trochy kefíru vyrobíte kefír srovnatelný s tím z obchodu.
" Klasická pasterace obvykle vyžaduje ohřátí tekutiny na 60 - 75 °C a její udržování v rozmezí 30-120 minut (dle zpracovávaného subjektu ........................ mléko vyžaduje 61,6 °C). Účelem je likvidace mikroorganismů, a tím zvýšení trvanlivosti potravin, ale i zabránění šíření nemocí těmito potravinami."
Tím, že tam proběhne kvašení živými kulturami to mléko zase "oživíte" (zresuscitujete???)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko
« Odpověď #41 kdy: Březen 01, 2013, 03:11:04 odpoledne »
Psala jsem, že mléko pasteruji...a pak z něj dělám tvaroh nebo sýr...

I smetanu jsem odebírala až z pasterovaného a v omáčce byla jemně nakyslá

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mléko
« Odpověď #42 kdy: Březen 01, 2013, 03:12:51 odpoledne »
Já vím - jen někteří mají k pasterovanému mléku nedůvěru. Ale ono na pasterování není nic závadného.

štika

  • Host
Re:Mléko
« Odpověď #43 kdy: Březen 01, 2013, 03:18:30 odpoledne »
Pamatuji si jako dítě,že maminka dělala domácí jogurt.Měla nějakou kulturu,kterou dala do mléka a pak vždy trochu jogurtu zase dávala do mléka.A pořád dokola.
Ale nevím,co to bylo za kulturu.
Ale vím,že už mi časem lezl jogurt krkem a odmítala jsem ho jíst.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #44 kdy: Březen 01, 2013, 03:21:05 odpoledne »
Já mám nedůvěru spíše k nepasterovanému...  ;)

štika

  • Host
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #45 kdy: Březen 03, 2013, 11:20:47 odpoledne »
Máte nějaký trik,aby se při ohřívání mléko nepřipalovalo?Slyšela jsem,že se dříve na dno dávala jakási skleněná vypouklá destička.
Tak prosím o radu.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #46 kdy: Březen 04, 2013, 05:56:01 dopoledne »
No existovaly zdvojené hrnce na převařování mléka. Ale to není na běžné ohřívání, tak nevím jestli je to to co jsi se ptala.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #47 kdy: Březen 04, 2013, 07:02:18 dopoledne »
Ty zdvojené hrnce byly hliníkové (co pamatuji) a lila se mezi stěny voda, která pak jako pára hezky hvízdala přes píšťalu. (říkalo to "stlum plamen") čili bych to zkusil napodobit a dal mléko ohřívat ve vodní lázni... (tedy dát menší hrnec s mlíkem do většího s trochou vody tak, aby se nedotýkal dna((třeba visel za ucha))) 

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #48 kdy: Březen 04, 2013, 07:18:33 dopoledne »
Dají se koupit - zkusil jsem google - "hrnec na mléko" a jsou jich tam mraky. Já používám normální nerezový hrnec se silným dnem a pomalý ohřev a s připalováním jsem neměl problém. Pokud jsem to dělal ve velkém - kvůli sýrům, používal jsem ještě litinovou plotýnku pod hrnec.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #49 kdy: Březen 04, 2013, 07:33:03 dopoledne »
taky záleží na čem to člověk ohřívá asi nejzrádnější je podle mne plyn.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.