Autor Téma: Skladování dýní  (Přečteno 2528 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Skladování dýní
« kdy: Květen 21, 2015, 11:32:27 dopoledne »
Vedle blbnutí na zahradě mi začínají plesnivět skladované dýně a vyžadují spotřebu.

Jak skladujete dýně a které Vám vydrží nejdéle?

U nás se malé dýně do 1 kg skladují v síťkách od cibule zavěšené nad oknem v ložnici, kde je průběžně 14 - 18°C a vlhkosti okolo 40%. Větší dýně v ložnici bydlí na proutěné polici.

Dva roky už tam visí cca 1kg plod fíkolisté dýně, ten je zřejmě věčný.
Před asi 14 dny začínající plíseň vedla k likvidaci poslední, cca 3kg Blue Banana (C. maxima).
Teď jsem musela zlikvidovat poslední olejnou dýni (odrůda Retzer Gold, C. pepo), protože prakticky ze dne na den úplně změkla.
Spokojeně si tamtéž visí poslední dvě tykvičky Candystick Desert Delicata (C. pepo) a malá Mongogo du Guatemala (C. pepo).
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Skladování dýní
« Odpověď #1 kdy: Květen 21, 2015, 12:08:25 odpoledne »
Ke skladování dýní není vhodná každá dýně. Teda, není dýně jako dýně. já vyzkoušel řadu dýní a vlastně mi v hlavě utkvěly 4 odrůdy, z nichž jen dvě jsou chutné i po dlouhodobém skladování. Ono jich je mnohem víc, dobře skladovatelných, ale jen některé mají dobrou chuť.  Rozhodně všechny hokkaida, nejraději temně oranžové, tetsukabuta, syn ironcup. Pak pěstuju muskate de provance, které mají při dozrání tutově nejlepší chuť a
longue de nice, které delám do sklenic, na kostičky, zalité jablečným moštem z pančat.
Dnes jsem dělal rizoto z ironcupu a bylo to dobrý. Dýně skladuju na chodbě v bedýnkách u zdi, je tam 15 stupnů, Do nových mi vydrží pouze tetsukabuta a 70% hokkaid. Nemám už potřebu to testovat, už jsem vyzkoušel, že ze silnomasých da temně oranžových dužnin vydrží jen ironcup. Hodně odrůd vyschne, uvnitř zplesniví, aniž by to bylo vidět a nebo nejsou chutné....
U těch ironcup sice píšou, že to je f1, ale je to trik, aby si lidi kupovali semena a nesemenařili.....
Zde mekka dýní..
http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=de&u=http://www.kcb-samen.ch/&prev=search

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Skladování dýní
« Odpověď #2 kdy: Květen 21, 2015, 01:20:48 odpoledne »
No dýně vyžadují chladno a sucho. Bavím se zejména o těch menších, jak zmiňoval votroubek, tedy hokaido.
Já bych chtěl dát do bedýnek suchou slámu a dýně na ni položit. Eventuelně na stopku pokapat vosk aby se zamezil přístup vzduchu. Co jsem skladoval nějaké dýně, tak začaly hnít od stopky. Že se ten koneček neodtrhává, ale zůstává na dýni, to asi každý ví.
Vím že před uložením je vhodné dýně vyslunit třeba za oknem aby slupka ztvrdla. Máslové, hokaido a muškáty vydrží dlouho. Taky jsou nejlepší v kuchyni do rizota, na gril atd. Nemám rád dýňové kompoty  ;D

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Skladování dýní
« Odpověď #3 kdy: Květen 21, 2015, 02:03:35 odpoledne »
Máš pravdu, Anakine, že dýně se většinou začnou kazit od stopky. K ochraně zbytků stopek před plesnivěním bezpochyby existuje víc metod než zakapání voskem.
Bezpochyby je hlubokou, téměř revoluční pravdou, že není dýně jako dýně a ne každá je vhodná na skladování a ne každá je poté chutná. A protože chci sobě a ostatním začínajícím pěstitelům dýní ušetřit zdlouhavé pokusy, vzniklo toto vlákno.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Skladování dýní
« Odpověď #4 kdy: Květen 21, 2015, 02:34:31 odpoledne »
Stopku je třeba pomechat min 2cm dlouhou, klidně 4 a dýně s ulomenou stopkou považovat jako neskladovatelné.
Důležitá je zralost dýně, kterou poznáme podle zbarvení, a když se nevybarví dokonale, což je u nás běžné,tak stopka MUSÍ být tak tvrdá, že do ní nedostanete nehet.Po sklizni nechávám na sluníčku dojít, ale jen týden a ostražitě hlídám nízké teploty, protože nízké teploty pod 5 stupnů skladovatelnosti nepřidají.Dýně se nesmí mechanicky poškodit, a do bedýnek zelinářských je dávám neočištěné, neotřené, neumyté, stopkou nahoru.Očištěné se kazily více, z toho dedukuju, že mají nějakou přirozenou vrstvičku, která chrání.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Skladování dýní
« Odpověď #5 kdy: Květen 21, 2015, 03:12:38 odpoledne »
Poslední hokaido jsem zužitkovala o víkendu...skladovala jsem ve spížce u kuchyně, kde je o něco chladněji v zimě...nyní je tam téměř pokojová teplota.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Skladování dýní
« Odpověď #6 kdy: Květen 21, 2015, 03:57:47 odpoledne »
To zakapání stopky voskem, resp. namočení do vosku mě napadlo nedávno. Jaké jsou další metody?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Skladování dýní
« Odpověď #7 kdy: Květen 22, 2015, 07:25:28 dopoledne »
no, snad se ty obrázky naučím transportovat, páč obrázek je za tisíc slov...

Offline MarGatito

  • ***
  • Příspěvků: 77
Re:Skladování dýní
« Odpověď #8 kdy: Květen 23, 2015, 01:58:11 odpoledne »
U Tetsukabuta udavaji nejdelsi skladovatelnost ze vsech dyni prodavanych na KCB. Letos jsem daval posledni seminka, takze informace ohledne F1 se mi hodi, usetrim penizky za nakup....ale zvazuju tu muskatovku z Provence, zda se mi dost velka.

CyPro

  • Host
Re:Skladování dýní
« Odpověď #9 kdy: Květen 23, 2015, 03:13:13 odpoledne »
 Co je KCB?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Skladování dýní
« Odpověď #10 kdy: Květen 23, 2015, 03:29:57 odpoledne »

CyPro

  • Host
Re:Skladování dýní
« Odpověď #11 kdy: Květen 23, 2015, 04:47:24 odpoledne »
Aha, Švýcaři. Jak jim to zaplatit? Je potřeba mít účet v Eurách (nemám), popř. v CHF?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Skladování dýní
« Odpověď #12 kdy: Květen 23, 2015, 04:50:31 odpoledne »
Objednávala jsem semena v Německu...Deaflora...poslali semínka s fakturou....a normálně jsem pak zaplatila z účtu převodem.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Skladování dýní
« Odpověď #13 kdy: Květen 23, 2015, 05:31:52 odpoledne »
Rád bych neco z praxe...
Když se podíváte na tu moju fotku, uvidíte tam takové žluté, pokřivené zahnuté malé tykvičky s bradavicema.
Říkáme tomu kabačky, je to ruská specialitka. Já to jako malej jedl často, táta to kupoval v ruským magacínu jako zavařenou sklenici. A tak jsem tak dlouho přemýšlel, jak ta dobrota vznikla, až jsem na to přišel. Kabačky, někdo říká kačenky se v mladé zralosti, kdy se do nich krásně rýpne nehtem, nakrájí na kolečka, potřou se oslejem a osolí a upečou. Pak se naskládají do sklenic a prolívají se rajčatovou omáčkou a pak se to zavaří.  Tu a tam se přidá kořeníčko, česnek, kari, ras al hanut nebo klidně oregano, chili.. Pokaždé vynikající , chutově příbuzné baklažánům, teda po upečení, vodnatější ovšem. Vnitřek nevydlabáváme, semínka jsou dobré.
Nu a ve finále s čestvým chdlebem, nebo klidně topinkou, nebo pod maso, na tom nezáleží. Důležitá je ta zralost, páč jak se to prošvihne, kabačky jsou na okrasu.
Dá se to nakrájet do směsi rajčat, paprik, cibule a kdovíčeho, a to se nalije na uvařený špagety, lehce zasněží parmazánem a voalá, máme za 5 minut jídlo.
Má to svoji univerzální chuť, která neurazí.

Offline MarGatito

  • ***
  • Příspěvků: 77
Re:Skladování dýní
« Odpověď #14 kdy: Květen 23, 2015, 06:35:01 odpoledne »
CyPro: muzes zaplatit z korunoveho uctu, plati se predem a faktura je v €. Pokud cislo uctu na strankach nenades, znamena to, ze je pestitelska sezona a neposilaji. Objednavat muzes kdykoli.
Trochu jsem byl zklamany, ze mi neprislo vse co jsem si objednal. Omluva nebo nabidka jinych seminek se nekonala, je tam asi jenom automat a nema na slusnost program.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Skladování dýní
« Odpověď #15 kdy: Červen 02, 2015, 10:15:09 dopoledne »
To zakapání stopky voskem, resp. namočení do vosku mě napadlo nedávno. Jaké jsou další metody?
Je trošku rozdíl v druzích ale já jsem po dlouhých pokusech nakonec dospěl k následujícím zkušenostem - nejlépe je zkrátit stopku na co nejmenší - ustříhnu nůžkami a pak "dohobluji" nožem asi na 3 - 4 mm a ten kousek co zbyde vydesinfikuji aby neplesnivěl. Zkoušel jsem peroxid, manganistan draselný, ale nakonec se mi nejvíce osvědčila kyselina benzoová (E 210) popř. benzoan sodný (E211). Pokud je suchý podzim, jde to i bez nich. Důležité je, aby dobře zaschly.
U dýní C. maxima (hokaido atd.) se někdy odlomí celá stopka. Dýně tam vyroní bezbarvou tekutinu, která když zaschne tak nepustí dovnitř žádné sviňstvo - je to něco podobného jako strup na ráně u člověka. Já jsem to zasušil fénem na vlasy a drželo to dobře. Dodnes (2.6.2015) mám ještě asi 10 dýní v použitelném stavu. Především C. moschata a C. maxima. C. pepa už jsme snědli.Skladuji na dvou místech - obě jsou suchá - Jedno je pracovna (21C) kde mám počítač a druhé je zádveří (5 - 10 C). V zádveří jsem měl především pepo a maximu, v pracovně moschatu a maximu. V pracovně mám pod nimi igelit, na kterém leží vypraný jutový pytel - pokud se dýně začne kazit tkanina nasaje vytékající tekutinu a ta neinfikuje ostatní plody.
Podařilo se mi zachránit i plody s poraněním - ránu jsem vydesinfikoval kyselinou benzoovou a zasušil. nevydrží to dlouho - tak 4 -5 týdnů, ale je čas se rozmyslet co s ní.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Skladování dýní
« Odpověď #16 kdy: Červenec 19, 2015, 01:52:33 odpoledne »
Teď už mi z loňských dýní zbývá jen nesmrtelná fíkolistá dýně a Mongogo di Guatemala, což je údajně nejlépe skladovatelná C. pepo...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Skladování dýní
« Odpověď #17 kdy: Červenec 19, 2015, 02:52:55 odpoledne »
Kdepak, ironcup2,5 roku...
A kak vypadá ta guatemala, má oranžovou dužninu?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Skladování dýní
« Odpověď #18 kdy: Červenec 19, 2015, 04:06:53 odpoledne »
Mongogo di Guatemala je C. pepo a označují ji za cuketu pěstovanou kdysi v Guatemale - mám ji od loňska a letos se nevešla do osevního plánu, takže netuším, jaká je - vloni vyrostla na chatě prakticky bez zalívání a v tom vyprahlém svahu odchovala jeden malý plod. Je to kulaté, zelené, dužina má být žlutá - uvidíme příští rok, jestli se někam vejde a jak bude zvládat.
Ironcup je C. moschata x C. maxima, takže srovnáváš dvě různé věci.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Skladování dýní
« Odpověď #19 kdy: Červenec 19, 2015, 05:31:08 odpoledne »
To je pravda, aale, chutnala jsi ji?Tu svoji? Já taky před lety vypěstoval jakousi podivnou cuketu a tvářila se hezky, moc dlouho hezky, a když jsem ji chtěl rozříznout, nešlo to, byla celá zdřevěnělá, nepoživatelná. Tak jsem se těšil, že ji sežeru a....nic.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Skladování dýní
« Odpověď #20 kdy: Září 13, 2015, 03:12:53 odpoledne »
Citace: votroubek
Po sklizni nechávám na sluníčku dojít, ale jen týden

A takže je votroubku necháváš jen přes den na sluníčku a na noc je uklízíš?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Skladování dýní
« Odpověď #21 kdy: Září 13, 2015, 10:46:25 odpoledne »
To ne, záleží na počasí.... když je teplo, tak se nechají dojít, když jsou přízemní mrazíky, tak celou hromadu přikrejem na noc dvěma vrstvami plachty, to postačí jako ochrana před mrazem. Letos to je super, necháme dýně ještě týden na záhoně, pak týden na hromadě a hajdy na chodbu.Letos máme asi jen 100 dýní, jen pro sebe...

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Skladování dýní
« Odpověď #22 kdy: Září 14, 2015, 07:21:09 dopoledne »
OK, to já je slunil na sluníčku a na noc uklízím domů nebo pod střechu. Chci aby slupka co nejvíce ztvrdla.

100 dýní, to je pěkný. Z mých asi 12 sazenic hokaid vyrostlo asi 13 kusů, takže mrzká úroda. Jedna nevyplodila ani jedinou dýni. Musím si připravit půdu na další sezónu. Výživnější.

Uvidím co sklidím z předzahrádky, kde vyrostlo asi 12 těch podivných muškátových, které jsem sem dával vyfocené.

SoňaR

  • Host
Re: Skladování dýní
« Odpověď #23 kdy: Leden 11, 2016, 10:50:28 odpoledne »
K těm stopkám - dýně se má prý utrhnout až ve chvíli, kdy má zaschlou stopku. Děláme to tak a od stopky se nám nikdy nekazila.

Jinak skladujeme jen pár kusů hokaida a to doma na parapetu. Min. půl roku tam vydrží, jestli delší dobu, to nevím, obvykle je do té doby sníme  :)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Skladování dýní
« Odpověď #24 kdy: Leden 12, 2016, 01:11:19 dopoledne »
Nezahledl jsem tu (snad neprehledl) jednu pomerne zajimavou radu, ktera prodlouzi skladovani vsech dyni vcelku. Skladovat by se mely v te poloze v jake rostly a ne obracet je "vzhuru nohama". Snadno se to pozna svetlejsiho, pripadne zplosteleho mista vespod. Rada se tyka vsech dyni, tedy i napriklad cuket, melounu a dalsich.
Praktikující cynik

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Skladování dýní
« Odpověď #25 kdy: Duben 03, 2017, 07:47:32 odpoledne »
Dnes jsem dělala přesnídávku z dýně "Sweet meat"...Dýně jsou ve výborné kondici...Vypadá to, že ještě nějaký ten pátek vydrží.

Dýně je poměrně sladká, polévka nebo kombinovaná kaše s bramborami není úplně to pravé ořechové...Ale na muffiny, chlebíček, koláč, přesnídávku či jiná sladká jídla a moučníky je tento druh výtečný....O víkendu vyzkouším houstičky s přidáním pyré z této dýně...

Z toho plyne...Dýně Sweet meat je výborná záležitost i pro PA dobu...Díky dlouhodobému skladování a specifické sladké chuti lze uspokojit i chutě na sladké.... @-->

SoňaR

  • Host
Re: Skladování dýní
« Odpověď #26 kdy: Duben 03, 2017, 07:53:57 odpoledne »
A jak je skladuješ?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Skladování dýní
« Odpověď #27 kdy: Duben 03, 2017, 08:11:50 odpoledne »
Ve spíži vedle kuchyně...
Ještě mi zbyla jedna ... tak 7 kg cca.


Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Skladování dýní
« Odpověď #28 kdy: Duben 03, 2017, 08:32:10 odpoledne »
já kdysi zapoměl název a tak jsem tomu říkal sveet dream. Do přesnídávek a pyré ideální, je to však sladký jako cecek.A my upřímně 90 % jídel z dýně na slano. A tak to je tak, že spíše neutrální druhy a ty sladké spíše rozdáváme, i když....o víkendu jsem dělal rozmixovanou muškátovku, muskate de provance s indickým kořením garam masala, a vařenou pohankou a byla to pecka.Kluci už přesnídávky nebaští, takže máma na  ty svoje buchty s dýní potřebuje jen pár kousků. Jenže logicky, dobromile zřejmě nedozraje nic  náročnějšího, a ten sweet meat je hodně dobrej základ v chuťových žebříčkách.Indové dokonce milují sladké , kyselé a pikantní ohromady a já tomu začal tak holdovat....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Skladování dýní
« Odpověď #29 kdy: Duben 03, 2017, 08:46:14 odpoledne »
Zatím jsem tam zkoušela jen tuto....Letos zkusím jiné druhy...A uvidíme... :bee:

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Skladování dýní
« Odpověď #30 kdy: Duben 03, 2017, 09:45:32 odpoledne »
To je ono, zkoušet, zkoušet, zkoušet. Napiš mi do sz adresu a pošlu ti na ochutnávku white princ....abys okoštovala votroubkovic.
Stali se z nás pařezy a tak jedem to, co nás zaujalo po těch dvanácti letech experimentů.
A my lenoši milujem hokkaido, páč ho rozkrojíš, vybereš střed  semínka, nasekáš na hrubé kusy a už se to vaří na polívku. trošku sejra, domácí koření a jídlo je na světě.Začíná sezona a sedláci se nemůžou prdět s vyvařováním......

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Skladování dýní
« Odpověď #31 kdy: Duben 03, 2017, 09:50:57 odpoledne »
Na chalupě mi jdou hokaido...Na zahradě vyzkouším...
Už mám vybrané místečko...
Posílám sz...A děkuji... "hold"

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Skladování dýní
« Odpověď #32 kdy: Duben 03, 2017, 10:02:16 odpoledne »
Mě hlavně těší to, že vydrží...Píšou, že rok i déle....
Ještě tam mám asi 3 špagetové menší...také vypadají  ok... Zkusím, jak chutnají po tak dlouhé době....