Autor Téma: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku  (Přečteno 18195 krát)

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #150 kdy: Leden 13, 2020, 09:47:11 dopoledne »
Strouhanka mě nezajímá, zeptej se na skladování těch rohlíků, to byla výchozí surovina / potravina  :)

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #151 kdy: Leden 13, 2020, 12:12:47 odpoledne »
Ale na Sahawově fotce vidím především pečivo z bílé mouky, které je velmi málo výživné. 
Taky může mít člověk celozrné pečivo. Sám si ho upéc a vyjde to líp než i ty z bílé mouky.


Nerozumím, jakože by si ty celozrnné rohlíky napekl do zásoby a nechal ztvrdnout, nebo že si ty celozrnné rohlíky bude postupně péct a skladovat bude celozrnnou mouku či obilí?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #152 kdy: Leden 13, 2020, 02:28:20 odpoledne »
Strouhanka mě nezajímá, zeptej se na skladování těch rohlíků, to byla výchozí surovina / potravina  :)
Zeptám se, ale počítám, že se šnupe strouhanku.:)

Nerozumím, jakože by si ty celozrnné rohlíky napekl do zásoby a nechal ztvrdnout, nebo že si ty celozrnné rohlíky bude postupně péct a skladovat bude celozrnnou mouku či obilí?
Jak jsi to napsala, tak to zní jako nesmysl. I to, že někdo si nakoupí pytle rohlíků. Ono stačí obejít známé a má hned pytle rohlíků a i nějaké celozrné. Tvrdé pečivo je fakt nejlevnější zásoba, která se nemusí vařit a vydrží dlouho. Prostě jednička v zásobách v paneláku.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #153 kdy: Leden 13, 2020, 03:04:34 odpoledne »
Tvrdé pečivo je fakt nejlevnější zásoba, která se nemusí vařit a vydrží dlouho. Prostě jednička v zásobách v paneláku.

To si nemyslím. Možná je nejlevnější, ale to jenom možná, protože to většinou ani nezpracuješ a výměna s někým za vajíčka (ve městě) je značně nejistá. Pak mám silné pochybnosti o té trvanlivosti (aby to bylo poživatelné) a konečně ten zmiňovaný prostor. To si fakt neumím představit, kam to v běžném bytě dát.  Ledaže bys už předem uvažoval, že si díky těm rohlíkům obohatíš jídelníček o zdroj bílkoviny (larvy potravinových molů)  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #154 kdy: Leden 13, 2020, 06:59:35 odpoledne »
Já bych do zásob raději naskladnil strouhaný kokos....
Energetická hodnota 2 931 kJ= 700 kcal, Bílkoviny 6 g,Sacharidy 8 g,Tuky 64 g,Vláknina 16 g, vitaminy B, fosfor, vápník....Dá se tím rychle zasytit hlad i bez vaření, je to velice komprimovaný zdroj energie, velice dobře se to dá kombinovat s mletým obilím, rýží nebo kuskusem do kaší, nyní jsem to zkoušel přidávat i do domácího chleba....vynikající.



Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #155 kdy: Leden 13, 2020, 07:25:09 odpoledne »
K tomu experimentu s rohlíky mám pár připomínek....
1. V dnešní době se bílému pečivu vyhýbám, jsou to jalové kalorie, mouka je vymletá a ztrácí minerální látky. Sahawe riskovat zdraví jednotvárnou stravou je dle mě blbost i když tě za to někdo platí....tvá strava je jednoduchý cukr (sacharoza) a polysachridy -rohlíky. Pokud to doplníš plevelem....OK přibudou vitamíny C, K a asi i trohu H-biotinu a minerální látky. Ale jak do sebe dostaneš vitaminy rozpustné v tucích (ADE)....Jak získáš dostatek bílkovin???

2. Dělám doma s dětmi experimenty s pečením domácího chleba...mouku si i meleme ze zrní (žito, pšenice, ale také pohanka, oves - s tím pluchatým je to práce za trest....). Pokud se zpracovává celozrnná mouka a přidá se třeba trocha kokosu...zbytek z vánočního pečení udělá si člověk doma pečivo nesrovnatelně chutnější a výživnější, nežli nabízí obchod za cenu cca 1/2 pokud nepočítám práci a čas....ale je to hra s dětmi. Připadá mi to jako lepší nápad skladovat pár desítek kg různého obilí a podle potřeby si namlýt pár kg do zásoby a upéct si kvalitní vlastní pečivo, než někde žužlat starý rohlík.....je to náročné na objem, má to proti zrní horší skladovatelnost, moc se to nedá kombinovat...je to pořád rohlík....ten chleba si upečete jak chcete (tmavý hutný celožitný, bílý pšeničný, směs s pohankou, můžete přidat pomletou čočku nebo pohanku, zkoušel jsem chléb s cibulí osmaženou na sádle...ten se ani nemusel ničím mazat a byl opravdu vydatný, můžete přidat olivy, česnek...dokonce jsem zkoušel přidávat ke směsi pšenice žito i kokos a zbytky mletých ořechů....a není to špatné je to takový sváteční chlebodort. Píšu to proto, že se takto dají zpracovat i jinak těžko upotřebitelné zbytky ze spíže a nejíte jen rohlíky....Jistě když nebude nic jiného, každé jídlo je dobré. Ale v době dostatku bych byl spíše pro vyváženou stravu a třeba občasný půst....Já se k půstu ještě nedopracoval, ale zkouším si dávat 1x týdně zeleninovo-ovocný den...čaj nebo voda a syrová zelenina a ovoce podle chuti.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #156 kdy: Leden 14, 2020, 01:38:25 odpoledne »
Sušený strouhaný kokos už v místním seznamu máme  :)

Teda ale přidávat ho do chleba mě ještě nenapadlo. To budu muset vyzkoušet.

Nalim

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #157 kdy: Leden 14, 2020, 02:07:02 odpoledne »
Tak pak dej vědět, až to vyzkoušíš.
Když jsem to kdysi musel jíst, nebyla to ani buchta, ani chleba. Za mne "brr"

Offline Kotja

  • ***
  • Příspěvků: 1
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #158 kdy: Únor 26, 2020, 06:58:30 odpoledne »
Zdravím.
Jaké by byly vhodné zásoby pro situaci voda, plyn, elektřina, ... běží, po ulicí deathclawové neběží - jen je delší dobu všude zavřeno z důvodu karantény?
Rád bych byl kdyby to bylo stylem (a ten je IMHO dobrý i pro ostatní situace) - mám víc věcí ve spižírně, ze kterých pravidelně beru a doplňuji - tak se to nezkazí a můžu průběžně inovovat místo stylu nedotknutelná železná zásoba.
Dále by bylo fajn doplnit potraviny pro malé děti různého věku.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #159 kdy: Únor 26, 2020, 09:14:10 odpoledne »
Trvanlivé potraviny, léky, baterky, hygienické potřeby  (toaleťák, kapesníky, vložky...), žrádlo pro mazlíčky...

Seznam potravin máš na začátku, když tak manželka nebo matka poradí co potřebujete.
Udělejte si nákupní seznam a pak vyšlete rychlou spojku do obchodu.

a začala bych co nejdřív. Už teď to rychle mizí.
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/koronavirus-panika-vykoupene-obchody-cesko-potraviny-nakup.A200226_161846_ekonomika_fih

Nalim

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #160 kdy: Únor 27, 2020, 05:43:24 odpoledne »
Chtěl jsem odpovědět na příspěvek milo1944, ale někam se nám asi(?) schoval (ten příspěvek). Nevadí, tak se jen tak koukněme na 2 titulky snad seriózního snad českého serveru:
A)
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/neni-duvod-vykupovat-supermarkety-shodl-se-hamacek-se-zemanem-40314869?seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
B)
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/stat-ma-potravinove-rezervy-na-pouhy-jeden-den-40314860

Dost výmluvné informace snad seriozního webu. Budem hlasovat, kdo ještě věří politikům?


Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #161 kdy: Květen 15, 2020, 11:14:09 dopoledne »
A je to tady   :-\
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #162 kdy: Květen 15, 2020, 02:11:09 odpoledne »
však ona se ta rýže a těstoviny budou hodit, při suchu které nejspíš mávnutím proutku nezmizí...
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

konec

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #163 kdy: Listopad 27, 2020, 05:27:57 odpoledne »
trvanlivý chleba v konzervě jsem jak živ neviděl

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #164 kdy: Listopad 27, 2020, 05:37:40 odpoledne »
Proto jsi se přidal na toto fórum, aby jsi se něčemu přiučil :bee:. Ze začátku čti pozorně a pokud možno vkládej citace, ať víme na co odpovídáš. I v jiných vláknech s tím mám problém poznat, k čemu se vyjadřuješ.
Jinak trvanlivý chleba v konzervě má většina shopů zaměřených na naši problematiku :pa:.

konec

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #165 kdy: Listopad 27, 2020, 06:28:51 odpoledne »
Proto jsi se přidal na toto fórum, aby jsi se něčemu přiučil :bee:. Ze začátku čti pozorně a pokud možno vkládej citace, ať víme na co odpovídáš. I v jiných vláknech s tím mám problém poznat, k čemu se vyjadřuješ.
Jinak trvanlivý chleba v konzervě má většina shopů zaměřených na naši problematiku :pa:.

Omloouvám se , byl jsem zvyklí z minulosti na diskuze, které mají stromové grafické větvění příspěvků a tam není nutné citovat.
Já si čtu i staré příspěvky, protože jsem tu nový. Proto není jasné, na co reaguji.

Už sem si to našel
https://www.army-shop.cz/produkty/jidelni-potreby/potraviny/trvanlivy-chleba-konzerva-500g/10532.html
Je to ale dost drahé.

konec

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #166 kdy: Listopad 27, 2020, 06:38:40 odpoledne »
Zásoby drahých sušených potravin bych viděl jako ideál do batohu, kdy se někdo potřebuje zbalit a odejít -- a unese na svých zádech omezený počet kilogramů. Je to ale spoleh na to, že člověk všude sežene vodu, což nemusí platit.

Pokud si člověk dělá domácí zásoby, tedy nepočítá s tím, že bude někam utíkat, ale počítá s tím, že přečká krizi doma, na chalupě, nebo v bunkru,
tak nepotřebuje sušené zásoby, protože ty zásoby nebude přenášet (pouze si je postupně nanosí domů/na chalupu/do bunkru, a tam je také spotřebuje).

Také je možnost - zdrhám, ale ne s bahotem na zádech, ale zdrhám autem. Potom je otázka jak velké mám auto.

Z principu však bych netrval na sušených potravinách, protože nejlepší je si udělat i zásobu vody, protože kdoví, jaký bude vody, pokud xxxx nevíme co se stane. 

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #167 kdy: Listopad 27, 2020, 06:44:08 odpoledne »
Drahý to je jak svině. Já bych si to do zásob nepořídil. Něco podobnýho to chce, ale suchary (ty různý suchý chleby) si myslím postačí.
Jinak ideální jsou suroviny na vaření, ale někdy vařit nejde, tak i konzervy a nějaké to trvanlivé pečivo.

Edit:odpověď na chleba v konzervě

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #168 kdy: Listopad 27, 2020, 07:03:19 odpoledne »
Když už se tohle vlákno  zase otevřelo, tak asi budu muset přehodnotit některé své názory na tuhle problematiku.
Zásoby do paneláku jsou logicky na to, že chci v paneláku přežít co nejdéle z vlastních zdrojů. Ale uvědomil jsem si, že v paneláku je totální závislost na dodávkách vody a energií. Když nic z toho nebude, zásoby typu rýže, luštěnin, mouky atd. jsou k ničemu.
Takže asi podíl surovin na vaření i instantních jídel bych snížil na úkor hotovek, nejlépe jedlých za studena.
Díky Konče, že nenecháváš naše mozky lenivět.

Offline PavelM

  • ***
  • Příspěvků: 6
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #169 kdy: Srpen 14, 2021, 02:18:19 odpoledne »
Jak chráníte zásoby jídla před moly a jinou havětí? Píšu to schválně do panelákových zásob, protože když by se něco stalo, byl by to mnohem větší problém, než teď. Docela často je najdu třeba ve fazolích nebo vločkách už teď, když je všechno v pův. baleních, takže, kdyby se situace nějak zhoršila (myslím ve smyslu výstupů z ostatních diskuzí v tomhle tématu) zničil by hmyz docela hodně jídla. Dá se ho nějak zbavit? Dají se napadené potraviny ještě zachránit? Děláte zásoby už s tím, že počítáte, že tam nějaké ztráty budou?

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #170 kdy: Srpen 14, 2021, 07:15:27 odpoledne »
Nejlíp se mi asi osvědčilo nechat všechno přemrznout v mrazáku a teprve potom uskladnit. Hodně té havěti si lidi dotáhnou už ze skladů v obchodech. Pokud to je možné tak uskladnit do uzavíratelných nádob, např. velké zavařovačky.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #171 kdy: Říjen 04, 2021, 02:06:38 odpoledne »
Zásoby drahých sušených potravin bych viděl jako ideál do batohu, kdy se někdo potřebuje zbalit a odejít -- a unese na svých zádech omezený počet kilogramů. Je to ale spoleh na to, že člověk všude sežene vodu, což nemusí platit.

Pokud si člověk dělá domácí zásoby, tedy nepočítá s tím, že bude někam utíkat, ale počítá s tím, že přečká krizi doma, na chalupě, nebo v bunkru,
tak nepotřebuje sušené zásoby, protože ty zásoby nebude přenášet (pouze si je postupně nanosí domů/na chalupu/do bunkru, a tam je také spotřebuje).

Také je možnost - zdrhám, ale ne s bahotem na zádech, ale zdrhám autem. Potom je otázka jak velké mám auto.

Z principu však bych netrval na sušených potravinách, protože nejlepší je si udělat i zásobu vody, protože kdoví, jaký bude vody, pokud xxxx nevíme co se stane.

Sice tu Konec už není, ale přesto si dovolím k tomu připojit poznámku, citace "zadání" ze začátku vlákna:

Co se "panelákových" zásob týče, bude zde většinou problém s prostorem na jejich uskladnění. Měly by to tedy být potraviny typu "za málo místa, hodně muziky", tedy prostorově nevýrazné, zato vydatné a výživné. Jako dobrá inspirace může sloužit expediční strava, kde je vždy kladen důraz právě na tyto aspekty + hmotnost.

... čili neřešíme zde zásoby na útěk, či na odjezd na chalupu, ale na setrvání v paneláku. Sušené (i ty ostatní) potraviny jsou v seznamu proto, že jsou trvanlivé a zaberou minimum skladovacího prostoru.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové zásoby potravin - seznam na začátku
« Odpověď #172 kdy: Říjen 04, 2021, 07:13:22 odpoledne »
Dost s tím souvisí nalezení místa v panelákovém bytě pro zásoby. Pokud chce někdo všechno dát do lednice a do sektorky, moc se mu tam toho nevejde.
Ale využití různých úložných prostorů a polic pro zásoby, to už je prepperské :)