Autor Téma: Jak přečkat zimu v bytě - alternativní vytápění a jiné způsoby  (Přečteno 8066 krát)

Offline Imric

  • ***
  • Příspěvků: 2
Jak přečkat zimu v bytě - alternativní vytápění a jiné způsoby
« kdy: Leden 06, 2016, 02:33:46 odpoledne »
Ahoj, žiju v bytě ve městě a topení mám zařízené přes plynový kotel. V případě výpadku zásobování plynem jsem tedy beze zdroje tepla. Existuje dostupná alternativa zdroje tepla kde bych nemusel řešit kouř či zplodiny z hoření? Nerad bych se ze zřejmých důvodů spoléhal na elektrické přímotopy...

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #1 kdy: Leden 06, 2016, 03:16:55 odpoledne »
Myslím, že jednoduchá alternativa neexistuje. Teplo si v normálním režimu můžeš opatřit pouze hořením (něčeho). A to potřebuje přívod vzduchu a odvod spalin. (v různé míře, podle toho co spaluješ) Pokud nechceš/nemůžeš řešit vývod kouře z kamen třeba přes okno (výměnný nehořlavý díl do okenního rámu menšího okna s otvorem pro rouru) jdi jako do nouzovky třeba do  láhve na propan-butan a teplometnou hlavici. (nebo to používat jen jako vařič a ohřívat třeba vodu v hrnci). Pak ti stačí jen minimální přívod vzduchu a spodiny hoření extra neřešíš. Funguje to v podstatě jako obyč. sporák. Je to řešení cca na 5 dní.

Jelikož je v případě ohrožení a výpadku energií doba hodnocena jako katastrofická, je třeba se včas přesunout na jiné místo. Byt rozhodně není vhodný pro delší přežívání. (z mnoha, nejen zde na fóru, zmiňovaných důvodů)

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #2 kdy: Leden 06, 2016, 03:24:15 odpoledne »
V případě průseru buseš muset dát asi kamna, v okně ve skle vyříznout otvor pro kouřovod.
Záleží na velikosti průseru, pokud se bude bojovat,  tabulky oken nevydrží, chce to zásobu
igelitu, kartónového papíru a lepící pásky . Jinak nebylo ani během obléhání Sarajeva.
Hodně nábytku a knížek na topení. :D  -  chodit do lesa na  větve, nařezat délku - 30 cm, nacpat do batoh a postupně vytvořit zásobu dřeva. V obklíčeném Sarajevu nebyly ani kamna,
lidé je vyráběli z rúzných nádob a papiňaků.
 
Improvizovaná kamna z doby během obléhání Sarajeva. https://www.youtube.com/watch?v=LAahDhkaQsE

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #3 kdy: Leden 06, 2016, 03:37:01 odpoledne »
Ještě dodám, dřevo bude v době průseru ve městě drahá zaležitost ale i dobré výměnné zboží. Ve válce v Sarajevu se platilo za pytel dřeva 600 dollarů.

Offline Imric

  • ***
  • Příspěvků: 2
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #4 kdy: Leden 06, 2016, 04:02:19 odpoledne »
Spíše než o řešení dlouhodobého přerušení zásobování mi jde o překlenutí několikadenního výpadku.
V případě velkého průšvihu máme v dostatečné vzdálenosti od města dům po předcích :-) s kamny, sadem, studnou, poli, lesem a přátelskými sousedy kteří znají naší rodinu po generace.
Jde mi skutečně o to, připravit se i ve městě na dílčí problémy. Několikadenní blackout z důvodu přetížení přenosové soustavy, výpadek zásobování z důvodů např. občanských nepokojů, a právě i výpadek zásobování plynem.
Co se propan butanových teplometů týče, jak velký problém při jejich použití v bytě je oxid uhelnatý?
K rozhodnutí,že bych měl být připraven mě vedla právě situace, kdy nám uprostřed zimy plynárny z důvodů poruchy odpojily na několik dní plyn. Tenkrát jsem to řešil vařením na tábornickém vařiči a nákupem několika termoforů (které mimochodem můžu vřele doporučit) a elektrickým přímotopem...

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #5 kdy: Leden 06, 2016, 05:04:39 odpoledne »
Uznám, že v paneláku je to problém  :-\  ale já topení v domečku vyřešil před 10ti rokama kachlovejma kamnama.
Letos poprvé topím dřevěnejma briketama, a jsem spokojenej  ;)
(Koupil jsem v akci brikety ENERGO HRD od www.biomac.cz)
Teplej vzduch z kuchyně honím elektrickým větrákem (!) a vytápím tak obejvák, ložnici + chodbu a koupelnu. Ovšem za cenu, že v kuchyni je odpoledne trošku "přetopíno".

Když jsem před deseti domek koupil, dal jsem si elektrický přímotopy, ale za těch 10 let neběžely ani 10 hodin  ;D . Vždycky na podzim je pustím, abych viděl, jestli ještě fungujou.

Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #6 kdy: Leden 07, 2016, 10:08:57 dopoledne »
Ahoj, žiju v bytě ve městě a topení mám zařízené přes plynový kotel. V případě výpadku zásobování plynem jsem tedy beze zdroje tepla. Existuje dostupná alternativa zdroje tepla kde bych nemusel řešit kouř či zplodiny z hoření? Nerad bych se ze zřejmých důvodů spoléhal na elektrické přímotopy...

Plyn bude po Black-outu fungovat celé týdny až měsíce, musíš si jen zajistit elektřinu na pohon kotle. uvažoval bych o pořízení plynové elektrocentrály. Budeš moci celé ulici nabíjet mobily a notebooky a tím si zajistíš jednak obživu a také teplo. Určitě se snaž mít plynový sporák. Pokud půjde o dlouhodobější výpadek spojený se zavzdušněním plynového potrubí, neřeš topení v paneláku ale urychlený odchod někam, kde se dá žít. V paneláku to zkrátka prakticky nejde.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #7 kdy: Leden 07, 2016, 08:42:27 odpoledne »
Jo, k tomu pár lahví s PB. Takže aj keby plyn nešiel, tak prikúriť aj navariť sa pár dní bude dať.
Samozrejme núdzovo sa dá žiť aj bez kúrenia.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #8 kdy: Leden 07, 2016, 08:46:46 odpoledne »
Jo, k tomu pár lahví s PB. Takže aj keby plyn nešiel, tak prikúriť aj navariť sa pár dní bude dať.
Ale k tomu si musíš pořídit trysky na PB - nemůžeš používat PB a trysky na zemní plyn !
Je to halířová investice.
Nezapomeň taky na klíč, kterým výměnu provedeš !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #9 kdy: Leden 08, 2016, 08:34:06 odpoledne »
Opakuji znovu, když nepůjde ve městě plyn, tak už dávno musí být prepper ve své PA destinaci. Pobyt ve městě má smysl jen v případě krátkodobého black-outu, epidemie a dalších drobných nesnází, běhemž kterých se společnost úplně nerozpadne.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 01, 2016, 08:49:14 odpoledne »

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 01, 2016, 08:57:11 odpoledne »
Nějak tak se vytápím odchovnu pro kuřata - akorát místo svíček používám 40-60W žárovku:-) Ta odchovna má objem tak 0,5m3 - no, vlastně míň.
Kdybych tímhle chtěl vytápět byt, doporučil bych kolem květináče co nejrychleji běhat  P:-/
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 02, 2016, 06:51:54 dopoledne »
Na tohle jsem dnes narazila....mám pochybnosti o fungování...

http://vychytavkov.cz/genialni-zpusob-jak-vytapet-mistnost-uplne-zdarma-stacit-vam-bude-obngování,oycejny-kvetinac/
Já nemám pochybnosti o fungování, ale jistotu o nefunkčnosti....Přírodní zákony vřetně první a druhé věty termodynamické platí, stejně jako zákon zachování energie. Nejsme na burze, abychom množství energie nafoukli...

SoňaR

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 02, 2016, 07:37:27 dopoledne »
Takovej nápad (možná úplně mimo)... co když je to o tom, co jsme si tu psali v jiném vlákně, že člověk vnímá teplotu nohama a tudíž je pro pocit tepla významnější teplo u podlahy než pod stropem... a co když ty květináče zabrání okamžitému úniku tepla ze svíčky pod strop, ale nasměrují ho k té podlaze a navíc, protože se od svíčky ohřejou, zpomalí jeho únik ke stropu?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 02, 2016, 07:44:07 dopoledne »
No, víte někdo, kolik watíků má větší svíčka? Bude třeba to vyzkoušet.....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 02, 2016, 07:45:15 dopoledne »
To je taky blbost. Ty květináče tam jsou jen kvůli tepelné setrvačnosti. Trochu se nahřejí a až dohoří svíčky, ještě chvilku sálají.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 02, 2016, 08:03:43 dopoledne »
Našla jsem zkušenosti někoho, kdo to už vyzkoušel:

http://jecinak.eu/clanek/vytapeni-svickou


Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 02, 2016, 08:45:14 dopoledne »
Bude-li tím topit Setik, pak to fungovat bude.

Budu-li tím topit já, bude efekt neznatelný a to topím na +/-20C
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 02, 2016, 08:57:51 dopoledne »
No když jsme jednu zimu bydleli v nevytápěném baráku, zapálili jsme si v pokoji svíčky (slezlo se nás všech šest do jedné místnosti, zalezli jsme v několika vrstvách oblečení do spacáků, obložili jsme se petflaškama s horkou vodou a navrch natáhli peřiny), tak nám bylo taky fajn a docela teplo  :D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 02, 2016, 12:11:26 odpoledne »
Soňo můj rozum mě říká že spalné teplo parafinu bude podobné jako u nafty tedy cca 45MJ/kg....a to při dokonalém spálení. Kolik váží ty svíčky? 0,25-0,5kg? Víc asi sotva, na hromnice to nevypada....Jak dlouho že to hoří...4-5h? tedy jaký je tepelný výkon tohoto zdroje?
Vyjduli z té menší má 14g...uvolním jejím spálením 0,63MJ behem 4h tedy 1575J/h....Mě z toho vychází, že se víc zahřeju, když si sním tatranku.... ;) :pa:.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cajov%C3%A1_sv%C3%AD%C4%8Dka


SoňaR

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 02, 2016, 12:50:48 odpoledne »
Mauno, já tady přece nikoho nepřesvědčuju, že to funguje  ;)

Offline Petoza

  • ***
  • Příspěvků: 73
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 02, 2016, 01:47:29 odpoledne »
Otestoval som to v miestnosti 4 x 4 x 2 metre. Preukázateľne nám stúpla teplota o dva stupne pri súčasnom použití štyroch hliníkových tzv. čajových kahančekov. Na vrchnom kvetináči je príjemné si zohriať ruky. Na otestovanie som vytvoril stolnú variantu bez stredovej skrutky a jej ďalšie použitie je na rozpustenie zcukornateného medu vo vodnom kúpeli. Voda v miske položená na dvoch klátikoch nad kvetináč dosiahne cca 35 stupňov Celzia a počas horenia kahančekov (cca 4 hod) zmení stav medu v 7 dcl pohári na tekutý.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #22 kdy: Prosinec 02, 2016, 03:25:45 odpoledne »
Musi to prece fungovat, vsude o tom pisou. Taky pry ucinek zvysuje, kdyz si okolosedici vypraveji o necem co pripomina teplo, treba o pozaru Naroniho divadla.
Praktikující cynik

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 02, 2016, 03:40:58 odpoledne »
Cyniku... ;D

Myslím, že když si k tomu uvařím čaj s pořádným panákem naší echthruškovice, tak to fungovat bude... :bee:

SoňaR

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #24 kdy: Prosinec 02, 2016, 04:48:14 odpoledne »
A když dáš ty panáky dva, tak to bude fungovat i bez květináčů  :)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Petoza

  • ***
  • Příspěvků: 73
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #26 kdy: Prosinec 02, 2016, 06:23:10 odpoledne »
Prototyp s dreveným podstavcom (použité lepidlo sa teplom topilo) a vylepšená verzia s hliníkovými lištami   :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #27 kdy: Prosinec 02, 2016, 06:25:51 odpoledne »
Petozo...a funguje to i bez těch čajů s hruškovicí?

Offline Petoza

  • ***
  • Příspěvků: 73
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #28 kdy: Prosinec 02, 2016, 06:47:57 odpoledne »
Nie, bez vnútorneho vyhrievania telesnej schránky to nefunguje, na vykúrenie to u nás nestačí. Kedže pôvodný autor tohto vykurovacieho systému je Talian (Ital), predpokladám, že na juhu Európy by mohlo fungovať. Jeho keramická zostava je ponúkaná za asi 80 €. Ako som vyššie písal, u nás to príjemne zohreje dlane, v malej miestnosti 4x4x2 metre to zvýši teplotu o 2 stupne Celzia. V mojom prípade to bolo zo 16 °C na 18 °C. Ale výborne mi to funguje na roztápanie zkryštalizovaného medu...   ;)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #29 kdy: Prosinec 03, 2016, 07:03:58 dopoledne »
Je to už hóódně dlouho, ale pamatuju dobu, kdy se v bytě topilo v kamnech, a rozhodně né všude.
Na záchodě tradičně hořela petrolejka, aby nezamrzlo splachování.
Ovšem, rozměry byly okolo metru na metr a půl - asi.
Sice voda nezamrzla, ale teplo tam rozhodně nebylo  :-\

Hodně pochybuju, že by i několik svíček dokázalo vyhřát obytnou místnost obvyklejch rozměrů.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Pěstitel

  • ***
  • Příspěvků: 25
  • vypěstuji cokoli
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #30 kdy: Leden 12, 2020, 08:22:51 dopoledne »
No, možná by stálo za to se průběžně trochu otužovat. Znám velmi šetřivou babku na Slovensku. Topila v kamnech, chodila do lesa na dřevo. Pak jí děti zavedly plyn. Šetřila a
šetřila a popraskaly jí vodovodní trubky mrazem. Bylo jí dobře při 5°C. Psychika a tréning dělají moc.

SoňaR

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #31 kdy: Leden 12, 2020, 12:49:31 odpoledne »
Fakt je, že si žijeme v komfortu a spousta lidí má trvale vytopeno na 25 stupňů. Vždycky si vybavím film Kristián, kde se - jestli si to dobře pamatuju - Oldřich Nový podivuje, jestli nemají doma moc teplo, a žena mu odpoví "ne, 16 stupňů, jako obvykle"  :)
My máme doma (v zimě) obvykle 21, v ložnici 18 i míň. Když přijedou rodiče na návštěvu, tak musím přitopit, jinak se klepou, že jim je u nás zima  :)

Nalim

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #32 kdy: Leden 12, 2020, 08:27:31 odpoledne »
Někdo tu nedávno připomínal, že nejdůležitější je "osobní nastavení". Vřele souhlasím, a připomínám, že v budoucnu může klidně být i hůř (nebo jinými slovy: lépe už bylo).

Moje osobní zkušenost: topíme přes den na cca 20°C, a je nám příjemně.
Nájemníci topí přes den na 25°C, a naříkají, že jim je v noci zima. A dokonce už letos z toho měli i rýmu(!)

Offline Pěstitel

  • ***
  • Příspěvků: 25
  • vypěstuji cokoli
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #33 kdy: Leden 12, 2020, 08:39:31 odpoledne »
Je to o osobním nastavení a zvyku.  Podle Čechů, kteří učí v Himalájích ve škole, kterou jim tam postavili, mají domorodci doma jen o 5°C víc než je venku. Škola je modelovou stavbou, která jim ukazuje, co je možné.

https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/znate-slunecni-skolu-maji-ji-na-svedomi-cesi-a-uz-10-let-stoji-v-himalaji

Nechci nás srovnávat s domorodci ze 4000 m.n.m., ale myslím, že kdybychom opravdu chtěli cítili bychom se v teple i  hluboko pod 20°C :) .

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #34 kdy: Leden 13, 2020, 07:24:34 dopoledne »
. . . Vždycky si vybavím film Kristián, kde se - jestli si to dobře pamatuju - Oldřich Nový podivuje, jestli nemají doma moc teplo, a žena mu odpoví "ne, 16 stupňů, jako obvykle"  :) . . . 
Ovšem, Kristián přišel domů, a oblékl si vaťák.   :-\

Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #35 kdy: Leden 13, 2020, 08:02:34 dopoledne »
Je třeba si uvědomit, že mnoho lidí se venku již prakticky nepohybuje, sedí v kanceláři, nesportují venku a ztrácí tak otužilost. Ono stačí být každý den 1-2h venku v přiměřeném oblečení a hned můžeme topit o 1-2 oC méně. Navíc je opravdu zbytečné topit v celém objektu. Já v RD v chodbách vůbec netopím, úniky z místností tyto prostory bezpečně vytemperují na 15-17oC. V případě nouzového režimu je účelné rodinu sestěhovat do jedné větší místnosti, zde spát i vařit (a pokud se vaří na plynu či kamnech ihned po vaření a před spaním krátce vyvětrat). V této místnosti pak postavit třeba i 2-3 stany a spát ve spacácích ideálně po 2-3....Teplo člověk potřebuje hlavně při odpočinku, při nemoci...V tomto režimu se dá přestát i teplota pod  5 oC přímo v místnosti bez následků....Je výhodné i kvůli vodě udržet teplotu nad nulou, ale na to vaření a pobyt lidí postačí....kruté zimy a dlouhé se tu už moc nevyskytují...

SoňaR

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #36 kdy: Leden 13, 2020, 09:38:38 dopoledne »
. . . Vždycky si vybavím film Kristián, kde se - jestli si to dobře pamatuju - Oldřich Nový podivuje, jestli nemají doma moc teplo, a žena mu odpoví "ne, 16 stupňů, jako obvykle"  :) . . . 
Ovšem, Kristián přišel domů, a oblékl si vaťák.   :-\

No zato ženuška má šatečky s krátkým rukávkem a zástěru  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #37 kdy: Leden 15, 2020, 06:22:40 odpoledne »
Právě řeším pro jednoho klienta projekt s topením. A uvidim jestli umrznu nebo ne.
Má se jednat o použítí 2 podložek 9W. Podle jeho vyjádření to nemůže bytě(panelák zateplený) ostestovat, i když netopí, tak maji tam stále teplo. Používám vyhřívanou podložku 20W 42x28 cm.Ta je ale ze sítě.

Zas přes powerbanku a nabíjeni solárními panely.

CyPro

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #38 kdy: Leden 15, 2020, 07:09:17 odpoledne »
nic?
Nezapaluje? To je škoda.

Nalim

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #39 kdy: Leden 15, 2020, 09:34:09 odpoledne »
A jakou aktivní činnost pro vytopení pasivního domu preferuješ Ty?
Tu nej-nej-nejúčinnější?
Nebo se spokojuješ "až" s tou druhou nejvýhřevnější?

CyPro

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #40 kdy: Leden 16, 2020, 05:02:35 dopoledne »
Nalim: Takže polopatě:
Sahaw zmiňuje "topidla" o výkonech 18W (2x9W) a 20W. Pouhý pobyt 1 osoby při nenáročné činnosti produkuje tepelný výkon o řád vyšší.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #41 kdy: Leden 16, 2020, 08:00:54 dopoledne »
Sahaw zmiňuje "topidla" o výkonech 18W (2x9W) a 20W. Pouhý pobyt 1 osoby při nenáročné činnosti produkuje tepelný výkon o řád vyšší.
Ano. 20W topidlo s vaším těle vyhřeje pod postelí natolik, že se potíte. Záleží jak dobře máte izolovaný prostor mezi posteli a peřinou.  Zajimavé je iglů. Pak i vzduch mohl mít vyšší teplotu a spalo by se líp.

Netuším jak funguje tělo. Podle článku se tělo vypíná a jede na nižší teplotu, ale i nez topení topidla pokud mám pocit, že tělo má vyšší teplotu než jsem vzhuru. Nespím ve spacáku, ale v běžných peřinách, tak nemám pocit, že by kumulovalo teplo z mého těla.

Nalim

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #42 kdy: Leden 16, 2020, 08:57:56 dopoledne »
Nalim: Takže polopatě:
Sahaw zmiňuje "topidla" o výkonech 18W (2x9W) a 20W. Pouhý pobyt 1 osoby při nenáročné činnosti produkuje tepelný výkon o řád vyšší.
CyPro: souhlas s řády tepelného výkonu "topidla" a člověka.
A taky polopatě: v uváděných nejzáhřevnějších činnostech jsem navazoval na tabulku výhřevnosti činností člověka, skrytou v jiném Tvém příspěvku pod "nic? Nezapaluje? To je škoda" atd.

No, mně to zapálilo, ale zase specifickým směrem: vzpomněl jsem si na své "vědecké" poznatky z mládí a konfrontoval jsem je se seriózními vědeckými poznatky z té tabulky, co dělat, když je člověku zima třeba ve stanu. Asi jsem byl už tehdá "divný", že mě nikdy nenapadlo jít si zaběhat, ale že vždycky úúžasně pomohla ta bohulibá činnost na předposlední příčce tabulky. A vyplynul mi z toho pavědecký poznatek pro život: když je ti v posteli zima, svlékni se a zahřej se - tedy pokud je s kým :bee:

SoňaR

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #43 kdy: Leden 16, 2020, 09:40:16 dopoledne »
No než přijdeme na vyhovující vytápění v bytě, tak se můžeme inspirovat u předků, kteří dobře věděli, že nejdůležitější je izolace od země. Proto nejprve pouze nastýlali prostor na zemi určený pro spaní suchou trávou, později kůžemi a kožešinami, pak přišla na řadu vyvýšená lůžka se slamníkem, na který se dávala spodní peřina a na té se teprve spalo. Dokonce i ti, na které nevyzbyla postel, měli pod sebou na lavici aspoň kus kožešiny. V dnešní době izolaci od země řešíme už moderněji, ale pro případ, že by v mrazech v bytě nešlo topení, tak určitě nebude od věci na matrace rozložit deky a peřiny, které doma najdeme a nebudeme je potřebovat na přikrytí.  Naši předkové už znali i ten náš "stan", neboli "nebesa", která nemela jen dekorativní účel, ale měla chránit spícího proti okolnímu chladu. Všichni víme, že se v noci moc netopilo. V čem chodili lidé spát, to pominu, protože to je téma široké od úplné nahoty až po dloooouhé teplé košile a čepce na hlavách. Čím se přikrýt proti zimě - no asi nejlíp duchnou s vysokým podílem prachového peří. Pokud je fakt hodně zima (a my jsme zhýčkaný, tak k duchně přidat další deky, kožešiny atd. Kdo má, může využít kvalitní spacák, či méně kvalitní kombinovaný s čímkoliv výše uvedeným pro zvýšení tepelného komfortu.

A jako bonus jeden ověřený tip z krizových situací, ale vyžaduje hodně termofórů a možnost ohřevu vody (petflašky jsou možnost, ale rychleji vychládají). Na jednu osobu tak 4 termofory, skupina si musí stanovit služby "ohřívače". Zatímco skupina jde spát, ohřívač bdí, průběžně ohřívá vodu a vyměňuje spícím osobám termofory. Po čase je vystřídán novým "ohřívačem". Dají se takto překonat prý opravdu nízké teploty jdoucí až do mrazů (pokud jsem to sem už někam psala, tak se omlouvám  :) )

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #44 kdy: Leden 16, 2020, 10:31:58 dopoledne »
Alternativně vybíjet powerbanku je na mě trochu síla.

https://www.google.com/search?q=iglou&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiW2tuJ5ofnAhUKPVAKHTHPDRMQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1919&bih=1006

Takový "spacák" pro více či méně statické použití.
Při velkých mrazech dovnitř i ten spacák přihodit.

Asi mi uniklo kam diskuse směřuje. Běžný dům/byt je otázkou jaké má tepelné ztráty a tepelné zdroje. Když vypnou elekřinu, plyn, tak můžou pracovat kamna, krby, lázeňská kamna, brutary, kotle se samotíží. Dokud bude co v nich pálit. Otázka zamrznutí WC a vody ať už ve zedch - vodovod a radiátory je další problém. Pálení vždy bude vyvíjet nějaké spaliny, do komína, do místnosti. Nehašené vápno je dost krátkodobý zdroj. Na kompostu se asi nikomu ulehnout chít nebude.
Logicky se mi jeví cesta pro velkou nouzi minimalizace vytápěného objemu, minimalizace tepelných ztrát a pak minimalizace zdrojů potřebných k topení.

V přírodě bez ničeho s sebou leda pod převisem, přístřeškem třeba z větví, v krmelci na seně, zahrábnutí do suchého listí - ideálně v nějakém obalu jako jsou vložky do spacáku. Ve sněhu to je horší že si člověk roztápí sníh a taky je odvod tepla do okolního vodivého prostředí velký. Izolace od země je prostě zvyk za stovky tisíc let vývoje. V neizolované hamace vás brzo vyžene chlad na záda všude kde jste si "izolaci" smáčkli.

*edit: lze si vyrobit vlastní https://www.mall.cz/doplnky-spacaky/sir-joseph-down-boots-l?gclid=EAIaIQobChMI2KTClJSI5wIVAobVCh0gqwQLEAQYASABEgKfHfD_BwE
*edit2: místo karimámy jde použít pár desek EPS nebo nejlépe XPS, do bytu jako nouzovka vyřeší hodně
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Nalim

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #45 kdy: Leden 16, 2020, 10:53:12 dopoledne »
Mám osobně vyzkoušený jak termofor (4 na osobu v PA době?), tak i PETflašky (úplný luxus poskytnou 2 na osobu).

Žádné dohřívání během noci, vyspat se chtěli všichni, ráno museli makat všichni - byli jsme dobrovolníky na ekofarmě (500 m n.m.).


SoňaR

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #46 kdy: Leden 16, 2020, 11:36:44 dopoledne »
Jak jsem psala - 4 termofory na osobu pro krizové situace - pomohou zvládnout i nocování v mrazu.

Petlahve mám také osobně vyzkoušené. V zimě, ve starém nezatepleném baráku s netěsnícími okny a bez kamen. Takže skutečně vím z vlastní ZKUŠENOSTI, o čem píšu, není to "jen názor" či postup převzatý z internetu (to jen pro pořádek). Dvě by nestačily, každý jsme měli ve spacáku tak 4-5 petflašek. Aby vydržely aspoň vlažné do rána, tak o tom jsme si mohli nechát zdát. Spali jsme kompletně oblečení včetně čepice a bundy. Postup s čtyřmi termofory mám převzatý od kámošů vojáků, kteří ho v mrazech úspěšně praktikují.

SoňaR

  • Host
Re: Alternativní způsob topení v bytě
« Odpověď #47 kdy: Leden 16, 2020, 12:41:59 odpoledne »
Asi mi uniklo kam diskuse směřuje.

...áno, asi bych měla vlákno přejmenovat na "jak se v bytě zahřát"  :)

SoňaR

  • Host
Re: Jak přečkat zimu v bytě - alternativní vytápění a jiné způsoby
« Odpověď #48 kdy: Leden 16, 2020, 03:20:10 odpoledne »
Tak přejmenováno  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Jak přečkat zimu v bytě - alternativní vytápění a jiné způsoby
« Odpověď #49 kdy: Leden 16, 2020, 06:45:07 odpoledne »
Alternativně vybíjet powerbanku je na mě trochu síla.
Myslel jsem, že je to diskuze o PA ne jak teď ušetřit za topení nebo bych měl říc topit pokud se rozbije na den ustřední topení. Můj omyl.

Já jsem udával příklad, když bude PA a nebude chtít umrznout nebo jen chtít v pohodě usnout.

Mně by zajimalo čím to je, že někdo nemusí topit v bytě a nemrzne a někdo zas musí. Zateplený panelak a plastová okna a nejsou poslední byt.