Autor Téma: Konzervování masa  (Přečteno 6160 krát)

štika

  • Host
Konzervování masa
« kdy: Duben 17, 2013, 03:35:08 odpoledne »
Nedalo mi to a poptávám se,jak dříve lidé konzervovali maso do konzerv.
Ke každé zabíjačce přijížděl řezník a měl ruční stroj a konzervy na konzervování masa.Pak se vařily ve velkém kotli.Většina si to pamatuje jako malé děti a víc jsem se nedozvěděla.
Jen vím,že maso bylo pak výborné.A navrch se dávalo kousek kůže kvůli želatinování.
Miki,nemáš z dětství nějaké zážitky??? Vyšlo by to levněji než kupované a navíc bychom věděli,co tam dáme.
Kolik vás stojí to kupované????
Jinak 1 plechovka(na 1 kg masa) s víčkem přijde na 13,60 Kč.

štika

  • Host
Re:Konzervování masa
« Odpověď #1 kdy: Duben 17, 2013, 04:10:53 odpoledne »
Asi se budu muset naučit konzervování masa sama.Pokud budu každý rok chovat 2 ovce,nemohu spoléhat na mrazák.
Ale v žádném případě zatím konzervy nebudu nakupovat. ;D
Také ze zabíjaček do konzerv dávali tlačenku,jitrnice a jelita.
Teď jsem koukla na ceny co psal Miki a je to nehorázné.Pokud tedy platí.

štika

  • Host
Re:Konzervování masa
« Odpověď #2 kdy: Duben 17, 2013, 04:18:19 odpoledne »
Dozvěděla jsem se,že přístroje na konzervy jsou ruční a i motorové.Má někdo nějaké informace?

štika

  • Host
Re:Konzervování masa
« Odpověď #3 kdy: Duben 17, 2013, 04:22:44 odpoledne »
Do konzerv se dříve dávalo jen syrové maso-vkuse(žádné polotovary) a v konzervě se vařilo v kotli při 120-135 stupních a vydrželo několik let.(s dovolením,pokud to nesežrali).
Nejsem tak chytrá,zpovídala jsem starší pacienty.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Konzervování masa
« Odpověď #4 kdy: Duben 17, 2013, 04:24:43 odpoledne »
Co jen zavarovat maso do normalnich sklenic? Dela se to bezne. Zavaroval jsem jen leco. Jen maso jsem nedelal osobne.

štika

  • Host
Re:Konzervování masa
« Odpověď #5 kdy: Duben 17, 2013, 04:32:27 odpoledne »
To jsem se také ptala ale je tam kratší doba,kdy vydrží a také se více a často kazilo.Dělali to většinou jen na dovolenou do Chorvatska ale ne na delší dobu.(jedná se o maso).

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Konzervování masa
« Odpověď #6 kdy: Duben 17, 2013, 04:39:39 odpoledne »
To se maso zavařené stejnou technologií kazí více ve sklenicích než konzervách? I když se ty sklenice začerní aby na ně nešlo sluneční světlo? Zdá se mi zvláštní, že je sklo horší jak zevnitř plastem potažená konzerva.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

štika

  • Host
Re:Konzervování masa
« Odpověď #7 kdy: Duben 17, 2013, 04:42:52 odpoledne »
Já nejsem technolog a píši jen,co jsem se dozvěděla.Také ty konzervy se ale uzavírají vakuovou uzavíračkou. Proto asi ten rozdíl.
Dříve tam byl evakuační otvor,který se pod tlakem zakápl pájkou.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Konzervování masa
« Odpověď #8 kdy: Duben 17, 2013, 07:39:54 odpoledne »
Do konzerv se dříve dávalo jen syrové maso-vkuse(žádné polotovary) a v konzervě se vařilo v kotli při 120-135 stupních a vydrželo několik let.(s dovolením,pokud to nesežrali).
Nejsem tak chytrá,zpovídala jsem starší pacienty.

Jak docílili té teploty 120-135 stupňů? V nějakém kotli typu papiňák? Nebouchaly ty konzervy?

Bavil jsem se o tom s uzenářem, a ten říkal, že ty konzervy musí být v nějakém tlakovém obalu, když se dávají do autoklávu.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re:Konzervování masa
« Odpověď #9 kdy: Duben 18, 2013, 02:11:00 odpoledne »
Rozhazuji kolem sebe sítě,kdo zná staré řezníky,kteří na zabíjačkách chodili s přístrojem na konzervování masa.Poptejte se prosím někteří i vy.
Ale už pomalu všichni vymřeli.Škoda.
Zase zůstaneme nepoučení.Internet nám tyto zkušenosti nepředá.

štika

  • Host
Re:Konzervování masa
« Odpověď #10 kdy: Duben 23, 2013, 01:29:05 odpoledne »
Tenhle uzavírač konzerv jsem měla na Aukru v plánu koupit.
Vyvolávací cena byla 100,-Kč!!!
Prošvihla jsem to.Bohužel jsem v tomto čase byla na hokeji Zlín-Plzeň.
Dost mě to mrzí ale hokej byl super. :) :) :)
http://aukro.cz/uzavirac-konzerv-zavirac-konzervy-i3175605526.html
Podobný nový stojí 15.000,-Kč ;D :o

chovatel

  • Host
Re:Konzervování masa
« Odpověď #11 kdy: Listopad 20, 2014, 07:17:33 odpoledne »
Pravidelně zavařuji vepřové a hovězí.


Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re:Konzervování masa
« Odpověď #12 kdy: Listopad 20, 2014, 07:30:45 odpoledne »
Máš aj dáke recepty a vychytávky? Alebo sa len chvastáš?  8)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Konzervování masa
« Odpověď #13 kdy: Listopad 21, 2014, 08:30:58 dopoledne »
pred rokmi som pracoval s clovekom ktory choval brojlerove kurence vzdy cca 100ks.po vyrasteni ich naraz zabili a z masa uvarili perkelt alebo nieco podobne na šťave a zavarovali to do poharov pre celu rodinu.hacik bol v tom ze po prvom sterilizovani sa muselo robit po 24 hodinach este jedno a az vtedy bola zarucena dokladna sterilizacia.takto zavarene maso vraj vydrzalo zhruba rok.viac mi nevedel potvrdit pretoze do roka to vzdy zjedli.ja som chutnal pol roka stare a od cerstveho sa nijak nelisilo
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re:Konzervování masa
« Odpověď #14 kdy: Listopad 21, 2014, 10:36:37 dopoledne »
do sklenic úplně normálně ..... podle mne to musí vydržet stejně jako v plechu. Jen je to náchylnější na rozbití.
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re:Konzervování masa
« Odpověď #15 kdy: Listopad 21, 2014, 12:30:20 odpoledne »
Maso zavařujeme do skla. A vydrží, podle zkušenosti 2 - 3 roky, dýl nevydrřželo nikdy, vždycky se sežralo...no a zkazí se tak jedna z 50 sklenic, ale většinou to jde poznat hned po zaváření - víčko se pořádně nechytne.

Maso nejdřív pečeme a hodně podléváme, kvůli výpeku, ve kterém se to zavařuje. Takže maso na velké kostky, pupéct v troubě (sůl, kmín), klidně přihodit pár lžic sádla, když to je libovější maso. Neoéct úplně do měka.

Do litrových sklenic (dokonale vymyté a vypařené) se dá asi do 3/4 maso, zeleje se výpekem tak, aby bylo ponořené, ale neplavalo, tedy taky do 3/4, nebo podle zkušenosti klidně i míň, ono si ještě něco pustí. Musí se vzít NOVÁ červená víčka, hrdlo sklenice i víčko se otřou slivovicí nebo jinou vysokoprocentní kořaklou kvůli desinfekci a zavíčkuje se. POROZ - musí být fakt dobře zavíčkovaný!!! Když se protáčí nebo cokoli, dát jiné víčko!!! Nasadím zavařovací péro.

Zavařuju na dvakrát, vždycky po dvou hodinách na var (100°C) s odstupem jednoho dnu (plus mínus, nemusí to být přesně 24 hodin), neboli jeden den to hodím do hrnce, dvě hodiny vařím, pak vyndám z hrnce a druhý den opakuju.

Nechámjepak ještě 2 - 3 dny na očích, to jako kdynby náhodou něco...a pak šup s nima do tmavýho!!! špajzu. Nepere mi tamsluníčko, ale není to zase sklep, takže nějaká super chladná teplota tam není. A skleničky vydrží. Teda, než se sežerou.

Super rychlý a dobrý jídlo. Bramborovej knedlík, ohřát tuhle skleničku a k tomu kysané zelí ... lahoda jako blázen.

Offline JooS

  • ***
  • Příspěvků: 21
Re:Konzervování masa
« Odpověď #16 kdy: Listopad 21, 2014, 04:23:58 odpoledne »
No shodou okolností jsem cca před měsícem dával maso do plechovek.... (příštím rokem třeba udělám i foto návod :-) )
Není na tom vcelku nic těžkého:
- Na dno vymyté plechovky ( ideálně takové té pevnější nevroubkované) se dá kus vepřové kůže cca 5x5 cm kvůli huspenině
- Plechovka se naplní cca 1cm pod horní okraj masem, dá se do ní ( na kilovku plechovku) malá lžička soli, cca 0,5 dl vody a zase kus kůže.
- Víčka plechovek se před uzavíráním po krajích namáznou sádlem a po zavíčkování s tím šup na min. 2 hod (ideálně 2,5 hod) do pařáku a mírným varem vařit.
- Následuje nejdůležitější část konzervace a tou je co nejrychlejší ochlazení na běžnou teplotu.
Principem konzervace je že se z tekutiny vevnitř plechovky během varu vytváří pára která se nedokonalým spojem ( který je navíc i tepelně roztažený) vypaří mimo plechovku a v okamžiku prudkého ochlazení se materiál plechovky zatáhne a uvnitř plechovky vzniká mírný podtlak který dotvaruje víčko a zároveň je udržuje "přisáté" k plechovce...

Jinak osobně jsem jedl maso z plechovek 10 let starých a bylo naprosto nezávadné a kromě náznaku rzi na dně plechovky ( ještě plechovky made in ČSSR) vše ok...

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Konzervování masa
« Odpověď #17 kdy: Březen 27, 2015, 10:12:39 odpoledne »
Sklenice nebo plechovka, to je fuk. Funguje oboje, ale oboje potřebuje maximální čistotu a pečlivost.
Hlevně - jak píše kamarád K.VANCURA, chce zavařování masa (a taky zavařování hub) dvojí sterilaci za varu !!

Ja jsem zavářel i vepřovou polévku, teda vývar ze vššech odřezků a kostí po zabíjačce. Vývar se po přecezení ještě "táhne", teda pomalu vaří, až se smrskne nejmíň na polovinu.
Do sklenice se dá nejdřív (pokud je) oběr z kostí, asi polovunu nebo třetinu sklínky. Doleje se redukovaným vývarem, a DVAKRÁT STERILUJE MIN. PO HODINĚ, ZA VARU. Mezi sterilací je NUTNÁ jednodenní pauza při pokojový teplotě.

ZDŮVODNĚNÍ :
Hodně to zjednoduším.  Zlý bakterie, když se dostanou do "nepřátelskýho prodtředí", teda vysoký teploty, jsou schopný se scvrknout, a zapouzdřit se pevným obalem. V tom případě se tváří, jako neškodné, a konzumentovi neubližujou.  Při pokojový teplotě se ale po nějakých 10 - 20ti hodinách otevřou, a znova "vykíčí". Jenomže v tom momentě je bakterie ještě tak slabá, že se při druhým zahřátí nedokáže znova zapouzdřit, a proto je po druhý sterilaci konzerva bezpečná !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Konzervování masa
« Odpověď #18 kdy: Březen 28, 2015, 06:12:58 odpoledne »
Jaké teploty se dá docílit v papiňáku?

Nešlo by konzervu, třeba i tu skleněnou, zavařit na těch 130 - 140°C v něm? Když bude uvnitř papiňáku stejná teplota a tlak, tak to konzerva musí zvládnout, bude se ohřívat pomaleji než voda a pára v papiňáku.

Jsem ochoten přenechat na experimenty nerezový papiňák 3 litry..

Když bouchne, tak ho obrečím, ale i toto jsem připraven obětovat :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Konzervování masa
« Odpověď #19 kdy: Březen 29, 2015, 08:03:11 dopoledne »
To já nejsem ochoten obětovat kuchyň ;D testovat by se to muselo venku.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Konzervování masa
« Odpověď #20 kdy: Březen 29, 2015, 09:13:35 dopoledne »
Nešlo by konzervu, třeba i tu skleněnou, zavařit na těch 130 - 140°C v něm? Když bude uvnitř papiňáku stejná teplota a tlak, tak to konzerva musí zvládnout, bude se ohřívat pomaleji než voda a pára v papiňáku.
Já bych to teda nepruboval, ale "buchnutí" papiňáku by mněl uhlídat pojistnej ventil. Ovšem, jak budete zjišťovat teplotu uvnitř ?
Pokusníci, a co kdybyste zavařovali plechovky v oleji ? Olej (minerální) teploto pohodlně vydrží, je snadná kontrola teploty, akorát pozor na okeň ! Tak raději venku !

TOHLE NENÍ NÁVOD, JEMOM MOŽNÝ ŘEŠENÍ PROBLÉMU !!

Jó, a vzorek necháte uloženej 5 nebo 10 let ?
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Konzervování masa
« Odpověď #21 kdy: Březen 29, 2015, 10:59:50 dopoledne »
Ten olej mi nepřipadá rozumný, uvnitř konzervy bude voda. Problémem je to, že víčko konzervy nevydrží tlak vznikající při vření vody. Potřebujeme docílit toho, aby uvitř konzervy byl tlak pokud možno stejný jako okolo ní, pak se neporuší celistvost obalu.

Ten papiňák mi přišel vhodný právě proto, že by ta konzerva uvniř byla v tlaku zvenčí. Teplotu uvnitř by se mělo dát odhadnout podle tlaku uvnitř - tedy by to znamenalo na papiňák přimontovat manometr a externí pojistku - pojišťovací ventil, pak by mohla bouchnout jen ta konzerva uvnitř, a ta by nebouchla, jen by se u ní odfouknulo víčko (pokud by to byla klasická sklenice) a z obsahu konzervy smíchané s vodou uvnitř papiňáku by se stala jen chutná polévka :D

Papiňák, co mám, má dvě pojistky, jednu provozní a druhou havarijní, obě jsou vratné - tedy - ventil s pružinkou.

Provozní pojistku bych tedy vymontoval (je tam zašroubovaná) a do vzniklého otvoru půjde připojit tlakoměr a klasický pojišťovací ventil. Havarijní pojistku, která chrání papiňák, jakožto tlakovou nádobu před roztržením bych ponechal na pokoji, naopak, vyzkoušel bych při jakém tlaku / teplotě uvniř funguje ona.

Bod varu vody se zvyšuje s tlakem, ve kterém se voda nachází - papiňák funguje tak, že v hrnci vznikne přetlak a voda se proto může ohřát na vyšší teplotu než obligátních 100 °C, při kterých voda vře na hladině moře. Proto se cokoliv, co je v papiňáku uvaří rychleji. V Rusku se proto papiňáku říká "Skorovarka" tedy - Rychlovařič.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Konzervování masa
« Odpověď #22 kdy: Březen 29, 2015, 05:40:48 odpoledne »
Saladin  :
Nebylo by možné poslat dotaz výrobci, jakou teplotu a tlak doshuje papiňák uvnitř ?
Skus se prázat u několika výrobců !

V oleji je možný zavářet JEN plechovky. Tam nehrozí únik kapaliny.  Ta metoda se používala někdy v minulým století. (Já si to už ze školy přesně nepamatuju, kdo a kdy. V sedmdesátejch letech sem dělal potrav. průmku v Práglu v Podskalský)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Konzervování masa
« Odpověď #23 kdy: Březen 29, 2015, 06:30:00 odpoledne »
Komentář nalezený na internetu
Zavařovat v obyčejném papiňáku lze.

Dělám to už léta. Zvláště maso obdělané na dovolenou. Připravím si většinou gulášek nebo vepřové na kmíně, dám do sklenice – tak 2 cm od vrchu nechat volno, zadělám víčkem (zamačkávacím pomocí hlavy nebo otočným – sklenka od majolky). Dno papiňáku vystelu papírem – stačí leták z Penny, vložím sklenice, natočím vodu tak do 1/4 výšky sklenic, zadělám papiňák a když začne na mě syčet, ztlumím sporák na minimum a zahřívám takto asi půl hodiny. Pak to nechám zadělané ještě vystydnout. Pokud si to budu brát příští týden na chalupu, budu to přechovávat většinou v chladnu a hned to tam sním – tak tento postup stačí. Pokud to budu konzumovat za delší dobu nebo si to budu si to brát například pod stan do teplých krajin (mnohonásobně vyzkoušeno) – tak nechám jednou zavařené sklenice v pokojové teplotě a druhý (klidně třetí) den je opět vložím na papír do papiňáku a zavařování zopakuji. Doporučuji takto zavařit jen základ na jídlo. Nějakou zeleninu, naředit a zahustit doporučuji až při otevření konzervy a přípravě ke konzumaci. Maso zavařováním nijak dramaticky nezměkne. Nevím čím to je, protože ovoce i zelenina ano. To nechávám jen velice krátce, jak to začne syčet tak vypnu (mám elektriku) a asi po 5 minutách z hrnce vysvobodím. Mám vyzkoušeno na rybízu. Občas dělám ,,čalamády" z různých zbytků zeleniny, takže se na ty 2 sklenky nevyplatí vytahovat hrnec. zeleninu nechám tak 8 minut. Jak co, něco i méně, chce si to vyzkoušet.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Konzervování masa
« Odpověď #24 kdy: Duben 15, 2015, 08:08:18 dopoledne »
Pěkný popis je na http://fyzikavpraxi.g6.cz/main.php?p=clanek&id=64

Wikipedie píše cosi o 110 - 130°C Na konzervování masa ale bude třeba nějakých 135 - 140°C, takže mne shánění manometru a pojistného ventilu k papiňáku zřejmě nemine..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Konzervování masa
« Odpověď #25 kdy: Duben 15, 2015, 08:50:07 dopoledne »
Doma zavárame údené mäso v klasických 720 omnia pohároch, viečko musí byť nové s červenou gumičkou.
Vľaše sa naukladajú do zaváracieho vysokého hrnca do dvoch vrstiev na seba, pomaly zalejú letnou vodou aby nepopraskali !  Voda musí siahať minimálne 5 cm nad fľaše !  Ale tak aby pri vrení nešpliechala okolo. Najlepšie je zavárať na plyne ale samozrejme ide to aj na dreve len to chce neustály dohľad nad prikadaním.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Konzervování masa
« Odpověď #26 kdy: Duben 15, 2015, 10:14:51 dopoledne »
Kdo se jednou otrávil botulotoxinem tak ví, že se užije fůra legrace s konzervovaným masem.Bez soli to nezkoušejte...
Jasně, zamrazit jo, ale to ostatní už nejde.
Takže, nakládání do láku 2 měsíce v ziimě, čtrnáct dní v letě.Solení rok až 4, víc nemám zkušenost, podobné je i sušené. To musí být bez tuku, páč tuk žlukne, jsa ponechán při pokojové teplotě.Salám i klobásky max 2 roky, sám jsem si v náladě ulomil zub dvouletou klobáskou...
Mražené 2 roky při minus 25, při 18 půl roku. Podmínkou je zavakuované maso.Maso v konzervě, nebo sklenici půl roku při zavařovacím hrnci, při autoklávu na 140 stupnů 2 roky maximálně, při min 3 procentech soli.Lépe 5 i 6 a pak to nařeadit vodou....polévka, omáčka.Kapitola sama pro sebe je fermentování, po italském vzoru, dá se 3 roky bez další energie,k tomu je potřeba dobrá zrárna.A umět to.Potom taková pancheta bývá rolls roysem v kuchyni.
Nespoléhal bych se na nějaké jedno univerzální řešení. Jediné rozumné řešení je papinův hrnec, nebo autokláv.
Rozhodně však situaci neřeší pár skleniček, to je k smíchu. Dobrý je olej a sádlo, zakopané někde v zemi, nejlépe ve sklepě.
To mi připomíná, že mám ve skladě fantastickou paštičku, čerstvej kváskovej chleba a přihodím okurčičku nakyselo....bude to dobrá svačinka.Je čas.....

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Konzervování masa
« Odpověď #27 kdy: Duben 15, 2015, 10:28:05 dopoledne »
Rád bych měl nějaký velký tlakový hrnec "poháněný" dřevem, nejlépe s přikládáním z jiné místnosti kvůli čistotě prostředí, k univerzálnímu použití.

Tedy, zpracování zahrádkářské produkce, - výroba marmelád, zaváření, sterilizace, konzervce a vaření a rafinace cukru pro včely - takový malý potravinářský poloprovoz použitelný i jako kuchyně pro více lidí. Samozřejmě s potenciální možností výroby páry a asi i destilace lihu, jako ušlechtilého paliva - náhrady za propan-butan.

Měl by mít nejméně masívní dno, asi jako nádobí Zepter, a být z nerezu. Nějaké návrhy a tipy?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Konzervování masa
« Odpověď #28 kdy: Duben 15, 2015, 11:09:59 dopoledne »
Já bych zase chtěl mít vlastní pivovar  ;D Hele, jestli chceš něco na dřevo, tak si pořiď klasický brutar. Opravdu velké tlakové hrnce než ty do kuchyně vyžadují trochu lepší obsluhu než maníka z kotelny.
Běžnou zeleninu vklidu zavaříš i na 100°C, kdybys to strčil do tlakáče a nevychytal čas, tak to rozvaříš na kaši. Na maso ti postačí klasický papiňák, holt toho uděláš méně.
Nebo zainvestuj 279 USD (cca 7 000 CZK) + poštovné přes půlku světa a kup si větší tlakový hrnec. Pokud umíš v kamnech na tuhá paliva udržet konstantní teplotu a pak ji rychle snížit na minimum, tak přeji hodně úspěchů  ;)

http://www.allamericancanner.com/allamerican930pressurecanner.htm

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Konzervování masa
« Odpověď #29 kdy: Duben 15, 2015, 11:29:50 dopoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Konzervování masa
« Odpověď #30 kdy: Duben 15, 2015, 12:01:42 odpoledne »

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re:Konzervování masa
« Odpověď #31 kdy: Duben 15, 2015, 10:42:08 odpoledne »
Rád bych měl nějaký velký tlakový hrnec "poháněný" dřevem, nejlépe s přikládáním z jiné místnosti kvůli čistotě prostředí, k univerzálnímu použití. ................

Měl by mít nejméně masívní dno, asi jako nádobí Zepter, a být z nerezu. Nějaké návrhy a tipy?

Mám polnú kuchyňu PK26 . Takéto čosi: http://dcimelice.rajce.idnes.cz/Polni_kuchyne_PK_26/#15062008_002_.jpg

A má to tri nerezové várnice 85L alebo aj dvojplášťovú cca 65L a dá sa v tom variť ako v tlakovom hrnci. Varíme v tom, robíme zabíjačky, a aj sterilizuleme.  ;)


S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Baz

  • ***
  • Příspěvků: 12
Re:Konzervování masa
« Odpověď #32 kdy: Duben 15, 2015, 11:02:46 odpoledne »
PK26 jsme koupili jako SDH. Děláme zabijačky, zelňačky, guláše, svařák :D Přijatelná spotřeba dřeva a dá se s tím s přehledem nakrmit davy (y)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Konzervování masa
« Odpověď #33 kdy: Duben 27, 2015, 06:22:05 odpoledne »
Citace
A co třeba tohle chlapci ?
http://www.konzervovani.cz/df/eshop/6-1-STERILIZATORY/0/5/40-Sterilizatory-TECHNA/discussion-new/40

Cena 200 až 300 tisíc

Tak oprava. Mám zjištěny přesné ceny těchto sterilizátorů a cena největšího se pohybuje v ceně okolo 450 tisíc korun. Ten zvládne 100 konzerv najednou. Ten nejmenší si dokážu odvodit, tam bude cena něco přes 300 tisíc. Je to profi...

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Konzervování masa
« Odpověď #34 kdy: Srpen 04, 2015, 01:37:37 odpoledne »
Já to tady trochu oživím ... a vrátím se zpátky k té myšlence brutaru. Nedalo by se na normální brutar někde sehnat / nechat vyrobit buď jen tlakové víko s ventilem nebo případně celá tlaková nádoba - de facto velikej tlakovej hrnec, což by potom mohlo docela dobře posloužit k bohulibému účelu zaváření při vysokých teplotách, zároveň při tom i jako základ třeba komunitní vývařovny, případně i doma na zabijačku a podobně?

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Konzervování masa
« Odpověď #35 kdy: Srpen 04, 2015, 02:32:26 odpoledne »
Neměl by to bejt tak velikej problém.
T.zn. do brutarovýho topeniště vložot svařenej novej kotel s přírubou, na to víko vybyvený pojišťovákem, manometrem a eventuelně teploměrovou kapslí (tedy zaslepenou trubkou, kam se vkládá teploměr).
Stačil by šikovnej svářeč, a přírubu z "nečeho" sundat. 
Mohlo by to bejt i z černýho materiálu, nemusel by to bejt nerez.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Konzervování masa
« Odpověď #36 kdy: Srpen 04, 2015, 02:40:18 odpoledne »
DOTAZ  PRO  MODERÁTORA  :
Byl by to velkej problém obě vlákna o masovejch konzervách slouučit ?
Děkuji.  Tohle potom taky prosím vyhodit.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Konzervování masa
« Odpověď #37 kdy: Srpen 04, 2015, 02:48:09 odpoledne »
Ten tlak při 145 stupních je viz:

http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/9-vlastnosti-syte-vodni-pary-pri-danem-tlaku

to je dvakrát vetší než v běžné domácí vodárně ale nádoba na vodárnu by to dát měla. Ale tlak je svinstvo. Sám bych to doma mít nechtěl. Pára pod 0,4 MPa to je už masakr.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Konzervování masa
« Odpověď #38 kdy: Srpen 04, 2015, 03:08:11 odpoledne »
Takže, při 120 stupních 2 atm, nebo bary, při 140 stupních 4 atm.....
To je opravdu dost a bezpečné to už není. Zvláště větší objemy budou nebezpečné. Šel bych cestou nikoli domácí vodárny, která je stavěná na tlak vody, což je nuda, ale na vzduchojem, nebo velkou, starou nádrž lpg, která je na 15 atm konstruována a používána na 8, stejně jako tlaková nádrž na vzduch, tedy vzduchojem, který je také na 12 konstruovaný a používaný na 6 až 8 atm.
Problematický se mi zdá vstupní otvor, vkládací dvířka, aby byla bezpečná při čtyrech atmosferách, to už bude vehikl.
Byl bych opravdu opatrný a kontrolní, bezpečnostní prvky bych tuploval, tedy dva přepouštěcí ventily, posunutý o 10 stupnů,a k tomu ještě pro sychr ventil, co mám na kotli proti přehřátí, protože, málokdo si to uvědomí, ale je to bomba.Tohle když křápne, veselo nebude.Aby ty konzervy jednomu nezhořkly na patře.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Konzervování masa
« Odpověď #39 kdy: Srpen 04, 2015, 04:00:45 odpoledne »
Po pravedě,vůbec jsem si nepředstavoval, že se bavíme až o takových tlacích. To je fakt masakr. Otázka je, zda to má vůbec vzhledem k rizikům cenu pokoušet.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Konzervování masa
« Odpověď #40 kdy: Srpen 04, 2015, 04:26:17 odpoledne »
Vančuro, přece nechceš žít věčně......
Vlastně by to mohLo být zábavné, něco takového zkonstruovat. Já bych to valil na 50 atmosfér.Tak pevný bych to udělal. Vodu bych doplnoval jehlovým ventilem a výstup páry by mi poháněl nějakou turbínku, nebo raději parní stroj.A na to pověsit nějaký elektrogenerátor.A bylo by to kogenerační, použitý výstup by mi ohříval výměník,bojler, bazen, skleník. Takže 2,3,nebo rovnou 4 v jednom.
Bohužel, letos dlouhé zimní večery nehrozí, takže zase nic.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Konzervování masa
« Odpověď #41 kdy: Srpen 04, 2015, 04:33:08 odpoledne »
Votroubku, vzhledem k těm 50 atmosférám a někerým těm věcem kolem, které popisuješ, mohlo by to být celé i mobilní, třeba na kolejích, takové perpetuum mobile ... no, a kdyby se to navíc místo těch kolejí zavěsilo pod balón, tak by ten parní kotel mohl pohánět vrtuli a a zbývající pára by dopuštěla ten balón "čerstvou" hrkou párou a i by to lítalo... :pa:

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Konzervování masa
« Odpověď #42 kdy: Srpen 04, 2015, 05:45:13 odpoledne »
Olééé....
 bohajeho, Létající parní kotel je snem každého vynálezce a zLepšovatele.... To je jasné.
Létající přístroj na přehřátou páru. To je nápad, parní letadlo. Nechápu, proč to ještě nikdo nevymyslel.



Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Konzervování masa
« Odpověď #43 kdy: Srpen 05, 2015, 12:45:35 odpoledne »
Votroubku, pojď, dáme si to patentovat...Tesla bude proti tomuhle břídil...

No, a pokud nám to nepatentujou, houby zle, alespoň budeme mít erár ubytování s plnou penzí a kompletní péčí v Havlíčkově Brodě nebo v Praze v Bohnicích ... navíc, na náklady daňových poplatníků. To se taky počítá.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Konzervování masa
« Odpověď #44 kdy: Srpen 05, 2015, 12:54:43 odpoledne »
Trošku ste s tým už ale ulítli od konzervace masa.... ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Konzervování masa
« Odpověď #45 kdy: Říjen 24, 2015, 10:11:53 dopoledne »
Vyhledávám jak chci a pořád jsem nenašla odpověď na můj dotaz.
Miki pěkně popsal konzervování klobás, ale nenapsal, jaké množství toho 3% slaného roztoku. Ponořené celé to určitě nebude .

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Konzervování masa
« Odpověď #46 kdy: Říjen 24, 2015, 11:30:23 dopoledne »
Ja si delam salamy a maso v nich se jen susi. Nikdy jsem nemel potrebu sul nejak odmerovat. Davam ji primerene, aby salam byl slany tak jak byt ma (mozna o maloucko vic). Salamy mi vydrzi klidne i rok. Teda vydrzelo mi nekolik kusu, co jsem schoval, jinak se to do ctvrt roku sezere. Vydrzi podle mne i daleko vic, problem totiz neni s tim, ze by se pak kazili, ale proste ze uz jsou hodne presuseny. Letos jich po vysuseni chci nekolik zamrazit. Uvidim co to udela, slibuji si od toho ze si to castecnou vlhkost ponecha.

Praktikující cynik

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Konzervování masa
« Odpověď #47 kdy: Říjen 24, 2015, 11:34:16 dopoledne »
Cyniku, fotka je pěkná, ale chybí popis sušení. :)  Ráda vyzkouším.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Konzervování masa
« Odpověď #48 kdy: Říjen 24, 2015, 11:41:48 dopoledne »
Píšeš, že vydrží rok. Jenže prepper by měl myslet dopředu a mít nějaké zásoby.
Jsem překvapená, že místní horalé rodáci produkují jen na 1 rok. Co si udělají, během roku " sežerou". Vůbec nekonzervují, zásoby žádné. ;D
Zatím co se mi během 2 let sklep plní, oni na nadprodukci nemyslí.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Konzervování masa
« Odpověď #49 kdy: Říjen 24, 2015, 07:34:26 odpoledne »
Odpovedel bych slovy klasika. Nejsem nikde organizovan, takze si delam veci kde chci, kdy chci a jak chci :) Mimo to zasoby jsou vzdy nejake, bud bez obav.
No a susi se tak jak je na obrazku, podminkou je tepolota 0-8 (max 10) stupnu.Alespon prvni tyden az prvnich 10 dnu, pak uz na teplote nezalezi. Salamy delam tedy jen pres zimu, nebo brzy na jare. Do salamu davam veprove a hovezi maso, pul na pul, sul a koreni. Maso je prvni den nakrajene na kostky, prosolene a okorenene. V tomto stavu se nechava cca 24 hodin. Nasledujici den se to vse namele a jeste jednou dochuti a promicha. Pak si delam na zkousku osmazeny karbanatek protoze intezita soli a koreni se v prubehu suseni meni a smazenim dosahnu cca stejne intenzity jako u hotovych salamu. Pokud je treba tak pripadne ingredience pridam. No a pak se vse plni do strivek a ve vesi. Po castecnem proschnuti po nejakych ctyrech, peti dnech je potreba vsechny salamy zplostit valeckem na nudle a opet povesit a susit dal. Cca po 2-3 tydnech jsou salamy hotove ale mne osobne chutnaji tuzsi, tedy cca po mesici.

Jeste poznamka na zaver: u mne nadprodukce nekterych veci, zejmena salamu a syru nema moc velky vyznam. S jejich mnozstvim primou umernosti narusta pocet navstev mych kamaradu, znamych a pribuznych, kteri si pokazde podkovu ci dve vyzebraji.
Praktikující cynik