Autor Téma: Řízkování  (Přečteno 2222 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Řízkování
« kdy: Březen 13, 2013, 07:15:49 odpoledne »
Zacina mi moje zkusebni obdobi rizkovani. Uriznu vetvicky, kde tri ocka necham nad zemi a 2 pod zemi a dam to do zeme. Vyzkousim, ktere jdou rizkovat.

Angrest pry jde, ale umrtnost je az 90 procent, tak uvidim. Nejvic se tesim na rybiz. Chtel bych mit za par let udelanou malou alej. Mam rad rybizovy kompot s ovesnymi vlocky. :D

Budete neco tento rok rizkovat?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Řízkování
« Odpověď #1 kdy: Březen 13, 2013, 07:24:55 odpoledne »
Ráda bych, ale nestihla jsem se to od babičky naučit. A bohužel ani není moc času:( Nejradši bych nařízkovala svou lísku, co mám na dvoře, ale o té moudré knihy praví, že se hodí k řízkování nejlépe v koncem léta/začátkem podzimu - a to vždycky propásnu...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re:Řízkování
« Odpověď #2 kdy: Březen 13, 2013, 07:43:45 odpoledne »
Zkusila jsi to nekdy mimo termin? Prirucky jsou fajn, ale jsou v nich jen idealni metody a reseni.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Řízkování
« Odpověď #3 kdy: Březen 13, 2013, 07:59:38 odpoledne »
Zkoušela jsem řízkovat hlohyně (Pyracantha) - to jsou ty pichlavé keře s červenými, oranžovými a žlutými bobulkami. Báječně se jim daří na našem suchojílovém svahu. U té jsem měla s řízkováním úspěch taky koncem léta. Tak nějak jsem získala pocit, že řízky na podzim dobře zakoření a na jaře pak mohou díky dostatečnému kořenovému systému patřičně obrazit. Na jaře cítí jaksi povinnost vyhnat lístky a těm chybí podpora...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Řízkování
« Odpověď #4 kdy: Březen 13, 2013, 10:05:59 odpoledne »
Angrešty i rybízy - keře se krásně rozmnožují tzv. hřížením - krajní delší větev se přihrne zeminou, konec větve se nechá nad zemí...přihrnutá část pustí kořeny a pak se zakořeněná větev odkopne od mateční rostliny...

Velnet

  • Host
Re:Řízkování
« Odpověď #5 kdy: Březen 13, 2013, 10:31:58 odpoledne »
Funguje řízkování u stromkového angreštu?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Řízkování
« Odpověď #6 kdy: Březen 13, 2013, 11:45:34 odpoledne »
Funguje řízkování u stromkového angreštu?
Podle toho o co ti jde - z řízku z koruny  ti vyroste zase angrešt, ale bude jen keř. Musel bys to naroubovat na meruzalku - to jsou ty výhony, které vyráží u stromkových angreštů a rybízů ze země.