Autor Téma: PA automatická pračka  (Přečteno 4270 krát)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
PA automatická pračka
« kdy: Prosinec 23, 2012, 02:11:20 odpoledne »
Tak se mi povedl dobrý kup na Aukru-stará valcha za 59,-Kč. Po očištění jsem zjistila,že je měděná-a ta se prodává mnohem dráž.
Tak až nebude elektřina-praní bude!

Moje žena je sice prepperka, ale valchou by mi udělala maximálně bouli na hlavě. Automatická pračka, která nepotřebuje na ohřev vody elektřinu je překvapivě energeticky nenáročné zařízení a určitě bych ji nezavrhnul. Takže, valcha jen jako záložní plán, nejlépe tak, aby o nich naše ženy nevěděly. Mohly by nám to naše prepperství zatrhnout.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 23, 2012, 03:06:11 odpoledne »
Já myslím, že primitivní pračka s topeništěma  na kliku by nebyla tak náročná na konstrukci a s tou problémy nebudou. (asi ani být nemohou. :-) )
(Samozřejmě, že tohle jen pro případ, že by se nepodařilo udržet klasickou automatku.)

Ale každopádně bych to viděl na to, že by yblo výhodné aby v případné komunitě byla prádelna. Nemá cenu tyhle zařízení udržovat v každé rodině když stačí 2 - 3 na komnunitu.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 23, 2012, 05:02:08 odpoledne »
Měl jsem spíše na mysli klasickou automatickou pračku, která bude doplněná nádobou, ve které se ohřeje voda na potřebnou teplotu potřebnou na praní + pár stupňů navíc na ohřátí prádla a vnitřností pračky. Jakýsi inteligentní kombinovaný boiler.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 23, 2012, 07:27:28 odpoledne »
Zdravím.
Kluci máte zajisté pravdu, že se to dá vyrobit. Ale jak nahradíte programátor a
elmotor to jaksi nevím, takže mě zase zbyde ten dřevěnej buben na kliku a vohřátá voda s nastrouhaným a doma uvařeným mejdlem. Poučte mě.
Miki.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 23, 2012, 07:47:50 odpoledne »
já právě mluvil o pračce na kliu s topeništěm. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 23, 2012, 09:29:56 odpoledne »
Programátor se dá nahradit dost snadno. Všechny senzory a napájení ventilů a motoru vytáhnout ven z bedny a tam už si mohu dělat co uznám za vhodné.

Hledám jednoduchou a robusní automatku, vyráběnou někde nedaleko, která by se takto dala přestavět. V nejhorším případě ji prostě vyrobíme sami. Počítám, že PA osad bude tolik, že by se výrobou praček někdo mohl živit. Pochopitelně že by nebyla za pár tisíc, ale prala by skoro zadarmo.

Společná prádelna pro 4-10 rodin by nebyla k zahození, hned vedle Stirlingova motoru / kotle, který by pro ty baráky vyráběl elektriku. Prádelna jako moderní obdoba staré dobré pavlače.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 23, 2012, 09:35:00 odpoledne »
Dobrá,zatím hledáte.Ale když vám vypne elektřina už zítra,i ta valcha vám bude dobrá.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 23, 2012, 09:36:46 odpoledne »
V tom s vámi souhlasím. Valchu po mamince mám, smaltovanou. Ale žena o tom zatím neví.. Odpojila by mi internet :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 23, 2012, 09:45:27 odpoledne »
A ten programátor si troufnu nahradit relátkovou logikou. Dokáži za relátkách postavit i telefonní ústřednu, automatickou, samozřejmě. Syslím staré telefony s rotační čiselnicí.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 24, 2012, 08:27:56 odpoledne »
Myslím, že v nejhorším se jako programátor dá lidská síla. To praní netrvá tak dlouho aby to bylo neúnosné. A když se udělá větší pračka tak by to mělo být poměrně v poho.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 24, 2012, 11:16:21 odpoledne »
Zdravím.
Tak pesimistický realista se zase ozývá.
Saladin tu ústřednu a ten programátor ti postavím taky z relátek. Ale i když jsem elektrotechnik silnoproud a ne jako ty telefoňák, tak pořád nevím kde vezmu ty jemné drátky z CU na navinutí relátka (v mládí jsem ho i vyráběl) kde vezmu Fosforbronz na kontaktní svazky a kde vezmu slitinu stříbra na vlastní kontakty. A to, že jsou ty kontaktní svazky zalisované v bakelitu a nebo nějaké umělé hmotě raději pomíjím.  Toto vše bude v PA během těch 5-10 let nedostatkové zboží, infrastruktura v prdeli a nová výroba v nedohlednu. Takže raději tu Stephanovu pračku na kliku s topeništěm, škoda elektřiny a relátek. Valchu nechám těm co nemaj co na práci. Takže zase ten level č. 5.

Miki.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 25, 2012, 01:37:15 dopoledne »
Miki, ty jeden pesimisto! Proč si myslíš, že syslím každý kousek měděného drátu, který mi přijde pod ruku. Výrobu relátek, stykačů motorů a alternátorů musíme zvládnout i po PA dříve, než nám dojdou nasyslené zásoby náhradních dílů.

Chci do 6-tého levelu..

Personál atomové elektrárny je docela slušný zdroj Konw-How, nemyslíš?!

8.1. mám sjednanou schůzku s jedním pánem ze SUJB, bude z toho článek na web Taťky Preppera, který chci během ledna spustit, mám totiž ještě doménu www.prepper.cz, tedy to samé co zde, jen v jednotném čísle. Tam bude řádit Taťka Prepper.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 25, 2012, 11:15:25 dopoledne »
Stykače, relátka a motorky mě netrápí. Na ty Vám napíšu technologický postup když mě o půlnoci vzbudíte. (tada na většinu - každý má něco co ho živí) Akorát teda co se návodů, výresů a dílů týče, tak se bojím, že dnes je tak max 5-6 firem co to v čechách dělají. A ne všechny mají vše v elnické podobě.

A drátky? tak to nebude tak jemné a bude to humpolácké ze silnějších drátků to v principu neva.

Co se fosforbronzu týče, tak to je jeden z nej materiálů požitelný na většinou věcí. Doporučuju jím neplýtvat pokud bude. Je dobrej i na pružiny.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

štika

  • Host
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 26, 2012, 04:47:48 odpoledne »
Stejně si myslím,že valcha se může hodit. Nenahodí si každý hned elektřin(natož pračku). A šudlit si prádlo v ruce?

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 26, 2012, 05:49:46 odpoledne »
Jak jsem psal, mám i valchu. Ale udělám vše pro to, aby na ní moje žena prát nemusela..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 26, 2012, 06:15:12 odpoledne »
Já nevím ale tu valchu bych až tak moc "nezatracovala". Kolik lidí ji má? A vůbec-prali na ní?

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 26, 2012, 08:48:13 odpoledne »
Já nevím ale tu valchu bych až tak moc "nezatracovala". Kolik lidí ji má? A vůbec-prali na ní?
Na chatě jí máme v kůlně. Plastovou a docela dobrou. Ale pral jsme na valše jen jednou kdysi. A není to něco čím bych chtěl prát všechno své prádlo. To když bud enejhůř přejdu an bílé prádlo a budu to vyvařovat na plotně. A občas zamíchám vařečkou.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

martin

  • Host
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #17 kdy: Leden 08, 2013, 07:36:43 dopoledne »
 ;D

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #18 kdy: Leden 08, 2013, 11:37:52 dopoledne »
Zdravím,
Tak je to samo krásný vtip...... ale takhle bych si představoval první vylepšení pračky na kliku, přeci jen šlapáním vyvinete větší výkon a nejni tak namáhavé jako klika.
.... A všimli jste si, že ta žena na kole (pardon na pohonu) sedí a zárověň plete svetr. ? ?......No a pokud bude hádavá tak dostane i roubík...... Tak děvčata, která se ozve první?....čekám.....
Miki.

štika

  • Host
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #19 kdy: Leden 08, 2013, 01:16:48 odpoledne »
Pletení si nedovedu představit ale tak ještě připojit přední pohon na kolovrátek a příst.To ano.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #20 kdy: Leden 08, 2013, 02:09:11 odpoledne »
Zdravím,
Tak je to samo krásný vtip...... ale takhle bych si představoval první vylepšení pračky na kliku, přeci jen šlapáním vyvinete větší výkon a nejni tak namáhavé jako klika.
.... A všimli jste si, že ta žena na kole (pardon na pohonu) sedí a zárověň plete svetr. ? ?......No a pokud bude hádavá tak dostane i roubík...... Tak děvčata, která se ozve první?....čekám.....
Miki.
Miki, Ty se pokoušíš jemně rejpat, aby tu bylo veseleji, že? Alternativně by se daly štupovat ponožky a k tomu ještě vyučovat děti, pravda... Neboť kdosi moudrý pravil, že na ženské nesmí oschnout pot. Já bych to zobecnila:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #21 kdy: Leden 08, 2013, 03:18:15 odpoledne »
Zdravím,
Ormien, Štika :
Děvčata vy jste na to káply nebylo to myšleno jinak, srandičky to je moje.  A věřte mě, nemyslím to zle je to opravdu neviné škádlení.
Miki.

štika

  • Host
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #22 kdy: Leden 08, 2013, 03:24:25 odpoledne »
Miki,myslím si,že by jsi byl se mnou a s Ormien v osadě přešťastný!!!!

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #23 kdy: Leden 08, 2013, 03:55:02 odpoledne »
Zdravím,
No..... myslím že ano sranda by byla ale jen si nejsem jistej kam se dostanu dřív zda do penálu a nebo do osady.
Miki

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #24 kdy: Leden 08, 2013, 04:43:55 odpoledne »
Pletení si nedovedu představit ale tak ještě připojit přední pohon na kolovrátek a příst.To ano.
Já žila v domnění, že při práci na kolovrátku se kolovrátek otáčí tak, že člověk šlape a oběma rukama spřádá niť - nebo se mi to zas všechno plete? Povánoční návrat do reality byl opravdu náročný, takže je možné, že už z toho blbnu...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #25 kdy: Leden 08, 2013, 04:49:43 odpoledne »
Aha, Tys myslela, že by jeden člověk poháněl šlapáním kolovrátek a současně pračku? Omlouvám se, mám vedení delší, zato solidní... Ale to si nedokážu představit - rychlost kolovratu se myslím přizpůsobuje rychlosti stáčení nitě. To už by ta ženská byla tak produktivní, že by z toho někdo mohl mít mindrák:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #26 kdy: Leden 08, 2013, 05:11:23 odpoledne »
Samozřejmě, že používáš obě ruce.Jen jsem myslela,že na tom kole u pračky bych lépe zvládla předení(i praní) místo pletení.Očka by se nahazovala na jehlice hůř. Myslím,že asi tak by si to miki představoval.To pletení bych zase spojila zase s jinou prácí.Však my si dokážeme poradit.

štika

  • Host
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #27 kdy: Leden 08, 2013, 05:16:10 odpoledne »
Neboj,jak tak koukám,zdejší chlapi by zvládli udělat na kole dva různěrychlostní převody.A ty mindráky by potom měli také.Jen si myslím,že by pak nic jiného nedělali, než v úžasu hleděli,jak nám to "šlape".  :D

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #28 kdy: Leden 09, 2013, 10:22:20 odpoledne »
Nevím nevím, jestli by mi to "šlapalo" - koordinace není moje silná stránka. Mám obavy, že by při pohledu na mě byli autoři tohoto báječného vynálezu spíš zneschopněni smíchy:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Re: PA automatická pračka
« Odpověď #29 kdy: Květen 03, 2013, 06:01:58 odpoledne »
Kdysi davno (cca 1980) mela babicka ve spolecne pradelne elektroplynovou bubnovou pracku. Byla to celkem velka vec, asi 1,6m vysoka a asi stejne siroka, z pozinkovaneho plechu. Dole se topilo plynem a otaceni bubnu  zajistoval elektromotor. Samozrejme to NEodstredovalo, na to byl dalsi stroj. Tak si rikam, proc by se v PA nemohl plyn nahradit topenistem a elektromotor treba pohanet z baterii/solarnich panelu..
Po revoluci o ni melo zajem jedno muzeum, bohuzel uz byla sesrotovana :-(

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #30 kdy: Červen 03, 2013, 04:09:12 dopoledne »

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:PA automatická pračka
« Odpověď #31 kdy: Červen 03, 2013, 09:02:06 dopoledne »
Nápadité..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 206
  • Starý prepper a survivalista
Re: PA automatická pračka
« Odpověď #32 kdy: Duben 05, 2024, 02:12:47 odpoledne »
Na alíku som narazil na takéto čudo https://www.aliexpress.com/item/1005005975043670.html?spm. utiahne to 5V,2,4A (silnejšia nabíjačka, powerbanka), teraz to testujem v https://euroelectronics.sk/products/prenosne-turisticke-wc-22-l-branq-bqwt0608-zatizeni-az-130-kg, lebo v menšom vedre to nebolo ono (prádlo sa pricucávalo na turbínu, chcelo by to nejakú ochrannú mriežku). Poháňam to 4Ah náraďovým aku Parkside s nástavcom so svetlom a 2x USB 2,4A https://www.lidl.sk/p/parkside-aku-usb-adapter-s-led-svietidlom-paa-20-li-b3-bez-akumulatora/p100370473- aku nabíjam solárom na balkóne, tak je to aj prepperské :).
Nie je to zatiaľ žiaden zázrak, ale potencál to má...
Tá toaleta, po naplnení vreckami na odpad, WC papierom, vlhčiteľnými utierkami, atď, aby to nebolo potrebné hľadať, je pre nejaké výpadky vody, elektriny v paneláku výborná- sadneš na balkóne, a kocháš sa výhľadom ;).
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1539
Re: PA automatická pračka
« Odpověď #33 kdy: Duben 05, 2024, 07:52:40 odpoledne »
30W při 5V není ale 2,4A nýbrž 5A- Já bych měl tedy vážné obavy, co výkon tohohle zařízení. To bude opravdu jen na ty fusky :-) To už mi přijde lepší varianta ta minipračka na ruční pohon.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 206
  • Starý prepper a survivalista
Re: PA automatická pračka
« Odpověď #34 kdy: Duben 05, 2024, 10:09:05 odpoledne »
Ale to je 30W čínskych- nameraná max špička 2,1A. Mňa tiež zlákalo tých slušných 30W, hneď som kúpil aj nabíjačku 65W :).V tom väčšom vedre to dalo letné ponožky, slipy a tričko- problém je s tým "pricucávaním" na turbínu pri reverze a s ťažkými kusmi. Ak to nejako rozumne vytuním, tak dám info...
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.