Autor Téma: Plán jak na Covid-19  (Přečteno 18726 krát)

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3122
 • a
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #50 kdy: Únor 25, 2020, 01:53:53 dopoledne »
TZB panelových domů nepočítalo se souběžným vedením stoupaček elektřiny v jedné šachtě s vodou a plynem. Elektrické stoupačky vedly odděleně prostorem schodiště. Zároveň měly celkem přísné požadavky na protipožární oddělení bytů, a to buď bytu od průběžné šachty a nebo vodorovné přepažení šachet v úrovni stropů (obvykle) bytů.
Bohužel od té doby došlo k množství kutilských nebo neodborných zásahů - například výměn jednotlivého vedení bez obnovení těchto protipožárních uzávěr a prostupů a taky se tam objevily různé "doplňkové" rozvody jako TV, internet, atd. a pochopitelně se objevoval šlendrián i při výstavbě.

Nalim

 • Host
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #51 kdy: Únor 25, 2020, 08:49:42 dopoledne »
Já bych nečekal ani tak na potvrzení, zda se může větracími šachtami přenášet, či ne, ale:
- teď bych promyslel, co je kde možné utěsnit, jak, a čím,
- a až "to" přijde i do ČR, tak bych to realizoval.
- Čím? digestoř v kuchyni bych pečlivě obalil alobalem a spoje a okraje přelepil hliníkovou lepicí páskou šířky asi 5 cm (kvůli vysoké teplotě nad sporákem)
- odvětrání na wc a v koupelně: otvory bych překryl silnější nepropustnou fólií (ne mikrotén) a okraje pečlivě přilepil jakoukoli širší lepicí páskou.

Offline Meggie

 • ***
 • Příspěvků: 3
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #52 kdy: Únor 25, 2020, 11:12:23 dopoledne »
Ahoj všem,

pár dotazů, které tady nepadly a ráda bych na ně znala vaše názory

- při větším rozsahu epidemie/ pandemie v ČR, počítáte s tím, že voda, elektřina, plyn atp.v dlouhodobějším horizontu spíše pojede, či nikoli?
-jakou desinfekci a v jakém množství naskladnit? (Četla jsem, co účinkuje, jde mi o konkrétní značky, zkušenost co do hodně muziky za málo peněz)
- výše popsaný časový plán na izolaci 3měsíců je spíše podceněný, přeceněný, nebo ok?
-ad.zásoby - vím, že seznam je individuální, ani ho nechci, jde mi spíš o množství potravin obecně -např. - obiloviny x kg/osoba - pokud se budeme bavit o těch 3měs. například
-počet respirátorů, pokud se člověk nerozhodne pro izolaci, chápu, že je to asi individuální a závisí na situaci, ale jakou máte doma "železnou" rezervu - nějaký základ, od kterého se odpíchnout?

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 397
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #53 kdy: Únor 25, 2020, 11:31:34 dopoledne »
Já myslim, že elektřina normálně pojede, dezinfekci mám různou na různé použití - Savo, Sanytol, Promanum, meruňku  ;). Popsaný plán mi přijde celkem ok až na to nevycházení, já bych normálně ven chodila, někam mimo lidi. Něco bych možná zmírnila, ale to si musí každý sám. Zásoby tu jsou jak sem koukala v jiných vláknech různé seznamy. Respirátory jak řikáš- to si musí každý sám podle toho kam bude muset chodit a kolik vás je.

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 657
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #54 kdy: Únor 25, 2020, 12:02:21 odpoledne »
Elektřina, internet a plyn pojedou určitě. Zvláště ve velkých městech tomu dávám  99 %. Ve wu-chanu kde je situace nejhorší vše normálně funguje.

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 533
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #55 kdy: Únor 25, 2020, 12:09:52 odpoledne »
Jo, předpoklad je, že elektřina půjde. Jen jestli zase bude foukat, nebo někde shoří nějaký transformátor a podobně, tak se dá předpokládat, že výpadky mohou být delší, bo nebudou lidi na opravy.

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 533
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #56 kdy: Únor 25, 2020, 01:00:38 odpoledne »
O zásobování z rozhovoru s Prymolou:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/epidemie-koronavirus-roman-prymula-epidemiolog-cina-iran-italie-karantena_2002251141_cha
Země jsou na to dneska připraveny a i my máme zásoby, které by v případě nouzového plánování byly použity, kdy by třeba hasiči pomáhali s distribucí potravin. Opravdu si nemyslím, že bychom umřeli hladem a nikdy nedojde k situaci, kdy by došlo k takovéto blokádě řadu týdnů, aby lidé byli ohroženi hladem. To je nesmysl.

Pokud ještě nemáte zásoby, doporučuji soustředit se především na potraviny pro lidi s dietou (cukrovka, celiakie, potravinové alergie), protože se nedá čekat, že státní rezervy budou vybaveny dostatečně i pro tyto specifické případy. A zásobování specializovanými potravinami může váznout i nějakou dobu po epidemii.

Offline preperx

 • ***
 • Příspěvků: 8
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #57 kdy: Únor 25, 2020, 01:23:42 odpoledne »
Ahoj všem,

pár dotazů, které tady nepadly a ráda bych na ně znala vaše názory


-počet respirátorů, pokud se člověk nerozhodne pro izolaci, chápu, že je to asi individuální a závisí na situaci, ale jakou máte doma "železnou" rezervu - nějaký základ, od kterého se odpíchnout?

To se tezko hodnoti. Obecne se zivotnost filtru do masek a respiratoru uvadi v nasobcich PEL = pripustny expozicni limit.
Priklad: dejme tomu ze je definovano ze clovek muze v dannem prostredi pobyvat 1h bez negativniho vlivu na zdravi. s filtrem 50 PEL - urcenym proi danne prostredi, zde muze pobyvat 50h.
Jak dlouho to je v pripade prostredi s moznym vyskytem koronaviru pro filtr FFP3 bych sam rad take vedel.
Ze neni jednoduche to urcit je videt na tomhle odkazu:
http://www.szu.cz/tema/pracovni-prostredi/pripustne-expozicni-limity-chemickych-latek-v-pracovnim-prostredi
Protoze asi nebudete v prostredi kde je vzduch zaplnen do posledniho mistecka viry, naopak se takovym mistum budete vyhybat, tak bych si spis myslel ze limitujicim faktorem bude mechanicka zivotnost respiratoru/filltru

Nalim

 • Host
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #58 kdy: Únor 25, 2020, 05:41:52 odpoledne »
Jedna věc je technická výdrž filtru do masek a respirátorů, druhá věc je praktický život.

A moc by mě zajímalo technické řešení respirátorů s výměnnými filtry, jak opakovaně uvádějí různé české sdělovací prostředky, citujíc různé odborné autority ČR.

Úvaha: jedete si nakoupit, jak je vaším (skoro) denním rituálem. Před super-hyper-márketem si nasadíte respirátor (s kterým výměnným filtrem?), vezmete si jednorázové (nitrilové) rukavice. Nakoupíte si. Ochranné prostředky za cca 150-300 Kč vyhodíte po cca půlhodinovém použití do odpadk. koše u super-hyper...? Nebo si je dáte do igeliťáku s tím, že si je doma vydezinfikujete pro příští půlhodinkové použití? A co ostatní části oděvu? Nastoupíte kontaminováni do svého vlastního auta? Nebo do hromadné dopravy? Vstoupíte takhle kontaminováni domů??
Offline CZHawkeye

 • ***
 • Příspěvků: 3
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #59 kdy: Únor 25, 2020, 06:24:19 odpoledne »
Ahoj, jsem tu novej a tak by mě zajímal Váš názor. Viděl jsem v předchozích příspěvcích dotaz na respirátry a jejich množství. Myslím se, že kdyby člověk šel cestou výměny po každé když se dostane do kontaktu s lidmi, tak jich prostě nebude mít dostatek, už teď je problém ty správné sehnat. Mě napadlo, co respirátory měnit v cyklech po 14ti dnech, kdy je uváděné možné přežití viru na povrchu a zároveň použít na respirátor UV-C sterilizátor. Co vy na to?

Hawk

Nalim

 • Host
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #60 kdy: Únor 25, 2020, 06:55:51 odpoledne »
UVC (germicidní) zářivka dekontaminuje jen ty povrchy, na které záření přímo dopadá.
 
Jak nastavíš všechny vnitřní i vnější povrchy Tvého respirátoru tomu záření zářivkové trubice víceméně naráz (aby se "to" nestačilo "přestěhovat"?)

Offline CZHawkeye

 • ***
 • Příspěvků: 3
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #61 kdy: Únor 25, 2020, 08:11:24 odpoledne »
tak měl jsem na mysli použít třeba toto https://www.profi-pedikura.cz/uvc-dezinfikator-pedice/?gclid=EAIaIQobChMIipLQ0bPt5wIVArTtCh3lkAdYEAQYBCABEgK_MvD_BwE

muselo by se to otočit, samozřejmě je tam asi riziko že to nebude úplně 100% ale řekl bych že to bude mnohem lepší, než používat respirátor opakovaně bez této procedury

Offline preperx

 • ***
 • Příspěvků: 8
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #62 kdy: Únor 25, 2020, 08:12:23 odpoledne »
Zase bych to tak neprehanel, staci sterilizovat teplotou, koronaviru mozna staci i min nez 100C (vyprat na 60?) Nekde psali, bohuzel zdroj ted nemuzu dohledat, ze ho zabiji teplota na 50C.
Navic teplotni sterilizaci ma kazdy doma v hrnci/troube na rozdil od tvrde UV lampy a pusobi po celem predmetu ne jen tam kde dopada zareni.

Offline CZHawkeye

 • ***
 • Příspěvků: 3
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #63 kdy: Únor 25, 2020, 08:15:04 odpoledne »
já jsem četl na WHO že lidi používali horkovzdušné fény ale ta teplota nebyla dostatečna na zabití, takže to nedoporučovali

Nalim

 • Host
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #64 kdy: Únor 25, 2020, 08:32:24 odpoledne »
OK, prosím(e) o sdílení praktických zkušeností z vašich rodin, jak různé alternativní postupy (v případě nákazy) pomohly zachránit životy vašich blízkých.

Offline Daimon

 • ***
 • Příspěvků: 1
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #65 kdy: Únor 26, 2020, 08:21:38 dopoledne »
Jak tu byla diskuse o zatěsnění stoupaček a potažmo celého bytu, tak v té chvíli vzniká problém s nedostatečným větráním, tzn. zvyšující se koncentrací CO2. Podle mých zkušeností jedna noc jedné osoby v utěsněné panelákové ložnici zvedá koncentraci CO2 z normálních 800ppm klidně až na 3000ppm, kde od 4000ppm už nastává riziko hypoxie (nedostatek kyslíku). Hledal jsem, jak v domácích podmínkách vytvořit nějaký pohlcovač CO2 (něco jako v Apollo 13), ale nic cenově rozumného jsem nenašel. Takže nakonec i utěsněný byt bude třeba alespoň jednou denně větrat ...
Nějaký nápad?

Offline CzechJoker

 • ***
 • Příspěvků: 45
 • Lehce rozhněvaný muž středního věku
  • Blog o věcech, co mě baví
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #66 kdy: Únor 26, 2020, 08:22:29 dopoledne »
Nekde psali, bohuzel zdroj ted nemuzu dohledat, ze ho zabiji teplota na 50C.
Inaktivace je při 56°C při expozici 15 min., vztaženo k SARS (covid-19 bude pravděpodobně velmi podobný případ). V případě alkoholové dezinfekce je požadovaná koncentrace 62-70% a expozice 1 minuta (dezinfekce ploch a povrchů). (Zdroj: https://www.who.int/csr/sars/survival_2003_05_04/en/)

Z jiného článku ocituji toto:

Teoreticky je virus Covid-19, člen rodiny koronavirů, který také zahrnuje SARS a MERS, citlivý na teplotu. Všechny viry jsou tvořeny molekulou nukleové kyseliny uvnitř proteinové skořápky zvané kapsida. Některé viry, jako je například koronavirus, mají vnější vrstvu mimo obal. Obálka je relativně citlivá na teplo.

Virus Covid-19 zůstává stabilní ve 4 stupních Celsia a může přežít několik let při 60 stupních Celsia pod nulou, podle pokynů publikovaných Čínským střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí. Při vyšších teplotách klesá síla rezistence viru, ale teplota ovlivňuje pouze dobu přežití viru, nikoli jeho infekčnost.

Podobné výsledky byly nalezeny u SARS koronaviru. Virus SARS také zůstává stabilní při 4 stupních Celsia, ale ztratí svou aktivitu ve třech dnech při 37 stupních Celsia a může přežít pouze 15 minut při 70 stupních Celsia pod nulou, podle výzkumu Bao Zuoyi a Liu Yongjiana na Čínské akademii Vojenské lékařské vědy.

Během vypuknutí SARS v roce 2003 se počet potvrzených případů snížil o 3,6 na každý 1° C zvýšení teploty v Hongkongu, kde virus zabil téměř 300 lidí. Vypuknutí SARS trvalo asi osm měsíců. Stejně jako Covid-19 byl první případ SARS zaznamenán koncem roku. Počet potvrzených případů dosáhl vrcholu v dubnu 2003 a v červenci již nebyli nalezeni další pacienti. Vědci nikdy nenašli lék na SARS a je všeobecně přesvědčen, že je zabit teplým počasím.

(Zdroj: http://preppers.cz/forum/index.php?action=post;quote=233781;topic=15025.50, strojový překlad)

Jiným slovy: až skončí toto bezčasí a přijde jaro, začne nákaza polevovat.

Nalim

 • Host
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #67 kdy: Únor 26, 2020, 09:54:26 dopoledne »
Jak tu byla diskuse o zatěsnění stoupaček a potažmo celého bytu, tak v té chvíli vzniká problém s nedostatečným větráním, tzn. zvyšující se koncentrací CO2. Podle mých zkušeností jedna noc jedné osoby v utěsněné panelákové ložnici zvedá koncentraci CO2 z normálních 800ppm klidně až na 3000ppm, kde od 4000ppm už nastává riziko hypoxie (nedostatek kyslíku). Hledal jsem, jak v domácích podmínkách vytvořit nějaký pohlcovač CO2 (něco jako v Apollo 13), ale nic cenově rozumného jsem nenašel. Takže nakonec i utěsněný byt bude třeba alespoň jednou denně větrat ...
Nějaký nápad?
To je jinak. Nejde o to, aby do bytu nešel čerstvý vzduch zvenčí, ale jde o to, aby potencionálně kontaminovaný vzduch z jiného bytu a nebo z pravděpodobně kontaminované chodby, nešel k nám domů.

Stačí, aby 1 nájemník "něco" přinesl třeba na botách z cesty či z nákupu v hyper-super-konzumu, a za nějakou chvíli to MŮŽE BÝT uvnitř celého paneláku.

Nemáme-li perfektně utěsněné vstupní dveře do bytu, i nepostřehnutelným průvanem se "to" může dostat z chodby do bytu.

A neutěsněnými dvířky do šachty stoupaček "to" může putovat z bytu do bytu.

A nezakrytou digestoří v kuchyni či sací mřížkou odvětrání na wc či v koupelně stejně tak z bytu do bytu.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1753
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #68 kdy: Únor 26, 2020, 10:08:30 dopoledne »
Takže nakonec i utěsněný byt bude třeba alespoň jednou denně větrat ...
Nějaký nápad?
Nemyslím si, že by viry poletovaly normálně vzduchem. Možná ano, ale v nějakém sále, kde je hodně lidí a někteří z nich jsou nakažení. Největší nebezpečí je kapénková nákaza, nebo přímý styk s nemocným. Takže větrání v paneláku (je nutné i několikrát denně, když tam bude víc lidí) bych se nebál.
Jiná je situace u budov, kde je filtroventilace nebo klimatizace. Proto to utěsnění stoupačkové šachty i digestoře a samozřejmě i vstupních dveří.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3053
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #69 kdy: Únor 26, 2020, 06:00:33 odpoledne »
Nejde přeci jen o pohlcování CO2...musíš taky doplnit vydýchaný kyslík a zbavit se vzdušné vlhkosti....nejekonomičtější je tedy vyvětrat....a já si občas pustím horské sluníčko. Přeci si doma nebudu konstruovat absornér CO2...tedy ono by to šlo, stačí NaOH či KOH s přes koncentrovaný roztok jemně probublávat vzduch....

Offline vjpm

 • ***
 • Příspěvků: 79
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #70 kdy: Únor 27, 2020, 05:12:14 odpoledne »
Myslím si, že jak se to dostane do vašeho města atd. pomůže jen rouška, brýle, rukavice a kontaminační oblek, nebo zavřít všechny doma a izolovat se. Jelikož je všechno jednorázové, tak mě přijde skoro nemožné se takto bez dostatku zásob na ochranu těla, dlouhodobě chránit. Pakliže máte roušku pro vícenásobné použití je při sundání nutné ji vycpat něčím měkkým např. vatelínem a zabránit, aby se vir dostal na vnitřní část. Logicky se nesmíš dotknout vnitřku roušky číkoli co by mohlo být kontaminované. Oblečení, ruka atd. V jakémkoli uzavřeném prostoru nebo dopravním prostředku kde mohl být někdo infikovaný, není možné roušku sundat i když tam budete sám. Ten vatelín je po vyjmutí nevhodný na opakované použití.

Dát použitou roušku do sáčku se myslím rovná jejímu zničení z důvodu kontaminace vnitřní části.

Mě by zajímalo jak účinně desinfikovat např. oblečení, boty? UV lampou-jakou? Asi vypráním při nějaké teplotě nebo použitím desinfekčního prostředku. Nicméně si v domácích podmínkách neumím úplně představit jak se ochránit proti zavlečení viru za vstupní dveře.

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 397
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #71 kdy: Únor 27, 2020, 05:40:55 odpoledne »
Já bych to tak nehrotila. Normálka jak by se to mělo dělat vždycky: zouvat před dveřma, bundy na věšák v chodbě a nelézt do postele v tom oblečení, ve kterém se chodí venku. Co jde prát na 60 nebo aspoň použít dezinfekční prací prostředky, ale to bych asi začla až když fakt bude riziko velké.

Nedojídat po sobě, nepoužívat po sobě nádobí, každý svůj ručník, hrnek, zubní kartáčky oddělené a ne v jednom hrnku. To se dřív dělalo když měl někdo v rodině tuberu. Neobjímat se, neolíbávat se, nepodávat si ruce.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3053
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #72 kdy: Únor 27, 2020, 06:55:52 odpoledne »
Vedle dveří vanička s troškou dezinfekce nebo 2-3 denně napustit jemně rohožku desinfekcí. Boty odložit co nejblíže dveří. No a hold třeba 2-3 týdně setřít chobu okolo bot. V zimě když je břečka to člověk dělá automaticky, nyní přidá trošku antivirové desinfekce ;). Asi také není problém si při příchodu zvenčí omyt ruce a obličej desinfekčním mýdlem, častěji větrat a občas si vydesindikovat místnost třeba tím horským slunce....nádobí co nejdříve umýt, nesdílet skleničky, hrnky....my co máme malé děti.... každé mládě má talířek a hrníček se svým obrázkem, aby se to nepletlo....vždyť se z toho dá udělat i zábavná hra. A hlavně dělejte to s úsměvem třeba při oblíbené hudbě, zapojte členy rodiny, ať každý udělá kousek (jinak se jeden sedře a ostatní z něj budou mít bžundu...bude z toho akorát zbytečná hádka)....

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 397
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #73 kdy: Únor 28, 2020, 10:16:40 dopoledne »
Kamarádka mi poslala odkaz na informace jak nasadit, používat a sundat a zlikvidovat roušku.

http://www.szu.cz/tema/prevence/jak-nasadit-pouzivat-sundat-a-zlikvidovat-ustni-rousku

A na čt24 mluvili o karanténě v domácnosti. Tak prý by měl mít ten člověk v karanténě nejlíp svůj pokoj, měla by být určena jen jedna osoba, která s ním bude mít kontakt, ten člověk v karanténě by měl mít k dispozici papírové kapesníky, do kterých bude kašlat atd. a ten kapesník ihned po použití strčí do uzavíratelného igelitového sáčku a potom si hned vydezinfikuje ruce dezinfekčním gelem. A ještě by měl mít k dispozici dezinfekční vlhčené ubrousky a těma po použití toalety a koupelny po sobě všechno otřít.

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 657
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #74 kdy: Únor 28, 2020, 06:23:06 odpoledne »
Asi ideální možnost by byla vlastní koupelna. Ale tu v Česku nemá skoro nikdo.
Také by nemocný měl nosit roušku, aby kolem sebe minimálně šířil virus.
Na infikované kapesníky by se asi měl určit speciální koš, nejlépe šlapací s víčkem.

Pokud jsou všichni zdraví, největší problém bych viděla v psychice. Na spoustu lidí nucené "domácí vězení", byť jenom dvoutýdenní, působí hodně negativně. U tříměsíčního to může v některých případech skončit psychickými problémy, což se občas stává ve Wu-chanu.

Nalim

 • Host
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #75 kdy: Únor 28, 2020, 06:41:11 odpoledne »
Tohle je právě důvod, proč by doma byla dobrá germicidní zářivka. V té místnosti, kde nemocný/podezřelý pobýval, by se měla hned poté, co ji dotyčný opustil, zapnout.

A naopak - v jeho pokoji, když jde byť na chvíli jinam, by se rovněž měla germicidní zářivka zapnout.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1753
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #76 kdy: Únor 29, 2020, 05:30:44 odpoledne »
Přesunuto z vlákna epidemie:
Příklad přístupu jedné soukromé firmy k současné situaci (možná těch firem je víc, ale o téhle vím):
1. Pokud se některý zaměstnanec necítí dobře, nebo má teplotu, tak nejde do práce a zůstane doma.
2. Oznámí to svému nadřízenému a ten za něj sežene náhradu.
3. Firma na svoje náklady zajistí testování na koronavirus u dotyčného doma.
Asi si spočítali, že se jim to vyplatí.

Offline Cyberbee

 • ***
 • Příspěvků: 13
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #77 kdy: Březen 01, 2020, 06:36:11 odpoledne »
Ahoj,

rovnou bych ráda poděkovala všem za přínosné informace, které mi už během ledna pomohly si to všechno ohledně téhle situace srovnat v klidu v hlavě.

A tak, když už jsou případy potvrzeny u nás a já tu přemýšlím, co a jak. Když vemu v potaz, že teda nemám zásobu ochranných obleků, ve kterých se ode dneška budu potulovat po městě, tak v rámci přijatelných možností, jaká ideální prevence? Na co nezapomenout?

Dobře, mám tedy nějaké zásoby potravin, takže nemusím je teď naštěstí shánět po x obchodech, ať už kvůli vytvoření zásob nebo jen, protože chci uvařit jeden oběd.
Teď třeba na nějaký ten nákup půjdu. Vyberu si menší obchůdek, tak desinfekčními ubrousky (které asi po dnešku budou taky nedostatkové zboží), otřu držák/madlo košíku. Případně tedy ty jednorázové nitrilové rukavice. To samé tankování.

A protože už mě zas volají domácí povinnosti, tak dál jsem se zatím nedostala a házím toto do placu  :) Jak aspoň omezeně fungovat a snížit riziko?

EDIT: Teď jsem si uvědomila...jsem s dětmi na mateřské, takže to mám podstatně jednodušší, proto mě těch situací nenapadlo momentálně víc   :D Ale partner to bude muset praktikovat :D

Offline Xarylka

 • ***
 • Příspěvků: 61
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #78 kdy: Březen 01, 2020, 06:40:28 odpoledne »
Mě by ještě zajímalo, čím se dá v případě nouze nahradit ten respirátor, který jsem si nesehnala. Co ty polomasky? Máte doporučení? Není to overkill? Díky.

Nalim

 • Host
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #79 kdy: Březen 01, 2020, 07:09:46 odpoledne »
K dotazům, co teď? Jsou možné asi jen 2 základní přístupy:
A) věřit i nadále zVoleným, že žádné reálné riziko (prý) nehrozí, a v klídku odjet lyžovat do Itálie - Továrna na Zážitky. Respirátory třídy FFP3 budou přece zase ke koupi - prý v řádu týdnů (odhaduji tak 6-8 týdnů)
B) vzít na vědomí potencionální rizika, o kterých se i zde asi 2 měsíce diskutovalo. Např.: nechodit tam, kam chodí spousty lidí, čili třeba do super-hyper-a jiných marketů. Což ovšem předpokládá mít doma běžné zásoby potravin. Čemuž se mnozí doteď vysmívali.

Zní to někomu jako černý humor? Ne, to je jen selským rozumem předpokládatelný vývoj.

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 397
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #80 kdy: Březen 01, 2020, 08:26:08 odpoledne »
Nejsem v Praglu ani v Ústí tak zatim fungujem normálně dál.

Nalim

 • Host
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #81 kdy: Březen 01, 2020, 08:32:58 odpoledne »
 Congratulation "hold"

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3122
 • a
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #82 kdy: Březen 01, 2020, 08:44:47 odpoledne »
Pro me se oficialnim potvrzenim na pristupu nic nemeni. Trva omezeni navstev mist s vetsim vyskytem lidi jako obchody, trhy, metro. Zasoby mame, takze do obchodu v podstate nemusime.
V praci zatim budu, az usoudim ze je to treba tak vyuziji nabidky zamestnavatele na praci z domova.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1753
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #83 kdy: Březen 01, 2020, 09:03:51 odpoledne »
Fáze 4: Den D+90:
Tak jsme uzamčeli dveře bytu a izolovali se od společnosti. Od této chvíle budeme s okolím i se sousedy komunikovat jenom přes dveře. Je to neslušné, ale jako ochrana proti nákaze účinné.
Nejdříve se ubytujeme. Nejmenší místnost, patrně ložnici, dostane babička. Bude ji mít jenom sama pro sebe. Má už roky a tím pádem chce mít svůj klid. Už to stěhování byl pro ni šok. My s manželkou budeme spát v obýváku na matračkách, děti jako obvykle. Babičce tam ještě nastěhujeme balíky s vodou a toaletní papír, to ji určitě rušit nebude. Vnoučata tam za ní můžou chodit na návštěvu, ale jen když ona bude chtít.
Dobře utěsníme vstup do stoupačkové šachty a odtah digestoře. To dělám já. Děti zatím napouštějí vodu do všech možných i nemožných nádob. (petky, hrnce, květináče apod.) Pokud voda poteče tím lépe, tu z těch petek později použijeme na splachování záchodu.
Musíme za každou cenu předejít ponorkové nemoci, riziko je veliké. Stanovíme si pevný denní řád, včetně budíčku a večerky. Dopoledne by se rozhodně mělo věnovat učení dětí, je jedno, jestli je bude učit otec, či matka. Osnovy máme ze školy. Druhý partner vaří oběd. Rozhodně je potřeba alespoň jedno teplé jídlo denně. Odpoledne úkoly, mytí nádobí, osobní volno. Nezapomeneme sledovat situaci v okolí i v republice. Zvláště dětem umožníme komunikaci s kamarády a necháme je na síti déle, než obvykle. Tahle situace je pro ně těžká. Měli bychom si vyhradit čas i na čtení knížek a společné hry. Je jedno, jestli to bude mariáš, nebo člověče nezlob se. Pokud může alespoň jeden z partnerů pracovat z domova, tím lépe.
Je nezbytně nutné si hned na začátku udělat inventarizaci zásob a vést přesnou evidenci spotřeby. Vyhneme se tak situaci, kdy nám na poslední týden zbyde jenom nutela a sardinky. Všichni členové domácnosti musí povinně užívat vitamíny v tabletách, když dojde čerstvá zelenina a ovoce. Vitamíny se snažíme i vypěstovat (řeřicha, pažitka apod.)
Odpadu se snažíme produkovat co možná nejméně. Prázdné konzervy různých velikostí skládáme do sebe. Vše důkladně vymýváme, aby to nesmrdělo a skladujeme v igelitových pytlích. Prázdné petky nevyhazujeme, ale opět plníme vodou. Nezapomínáme na pravidelnou hygienu. Často větráme, nejenom kvůli obsahu CO2 ve vzduchu, ale i kvůli vlhkosti.

Děkuji všem, kteří svými nápady přispěli k tomuto dílku. Snažil jsem se všechny připomínky zapracovat. Jenom s jednou věcí si neumím poradit a tou je pes v bytě. Zvířátko, které se nemusí venčit, třeba křeček (s malým "k" na začátku) nevadí. Ale pes se s karanténou opravdu neslučuje. Zvažte jiné možnosti a nemusí to být zrovna jeho utracení. Přesun na venkov, útulek apod. Ale nedělám si iluze, co by se s těmi zvířaty v útulku stalo, když by je neměl kdo krmit...

Nalim

 • Host
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #84 kdy: Březen 01, 2020, 09:28:32 odpoledne »
Cítím potřebu nahlas poděkovat za tyhle jednoznačné, praktické úvahy.

Je sice fajn vědět, že k dnešnímu dni bylo oproti včerejšku "x" lidí na druhé straně Země infikováno, "y" lidí zemřelo, "z" bylo vyléčeno atd. - jenže mně tohle VŮBEC neřekne, co mohu/musím TEĎ udělat já, aby mí blízcí měli šanci přežít.

Díky, Sedláku @-->


Offline hetta

 • ***
 • Příspěvků: 24
  • Atelier Johanna vše pro předení, plstění a tkaní.
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #85 kdy: Březen 01, 2020, 09:33:47 odpoledne »
Já mám problém, že jsem v lázních kde je množství lidí z Ruska, Německa a také Češi, většinou Pražáci. Nemyslím si, že by tu někdo byl už nemocný, ale čekají mne ještě dva týdny pobytu a nevím jak poznat ten správný moment, kdy odsud vypadnout. Máte někdo nějaký tip prosím ?

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3053
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #86 kdy: Březen 01, 2020, 10:31:04 odpoledne »
K tématu pes v byte v karanténě.........hodně záleží na tom, jak velké je to plemeno. Pokud jde o menšího psa do 20 kg, který nepotřebuje moc pohybu, měl by postačit největší otevřený kočičí záchod nebo bedna a bentonitová podestýlka..z ní budete 2x denně vybírat exkrementy a hrudky slepené močí a adekvátně doplňovat nové stelivo....pokud je k dispozici balkon, dal bych to kvůli zápachu tam.....o pohyb zvířete se mohou postarat děti, které si s ním mohou hrát. Naučit psa na podestýlku by nemělo být těžké, bude se mu v ní i dobře zahrabávat. Mám to vyzkoušeno na operovaném kokršpaňělovi.....venčení kvůli operované noze nepřicházelo v úvahu 3 týdny. Po 2.3 dnech se naučil říkat si na kočičí záchod a když jsem ho přenesl bez problému se vyprázdnil. Pokud jde o fenu, mělo by to být snazší, kvůli nepotřebě značkování teritoria.

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 397
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #87 kdy: Březen 01, 2020, 11:00:52 odpoledne »
Nemyslim si to. Většina vychovaných psů trpí, když si mají nadělat do pelechu. A pelech je pro ně celý byt. Zadržují to a maj pak zdravotní problémy.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1753
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #88 kdy: Březen 02, 2020, 08:48:11 dopoledne »
Já mám problém, že jsem v lázních kde je množství lidí z Ruska, Německa a také Češi, většinou Pražáci. Nemyslím si, že by tu někdo byl už nemocný, ale čekají mne ještě dva týdny pobytu a nevím jak poznat ten správný moment, kdy odsud vypadnout. Máte někdo nějaký tip prosím ?
Těžká rada, zvláště pokud tam nejsi z rozmařilosti ale proto, že ty lázně potřebuješ a pomáhají ti. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud tam někdo onemocní, tak ho neléčí a posílají šupem domů. Takže lidi s teplotou ani k doktorovi nejdou, vezmou si paralen a snaží se to vyležet na pokoji. Což samozřejmě odhalení nákazy ztěžuje.

Offline hetta

 • ***
 • Příspěvků: 24
  • Atelier Johanna vše pro předení, plstění a tkaní.
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #89 kdy: Březen 02, 2020, 10:23:43 dopoledne »
Díky za reakci. Mám lázně na křížek a pomáhají. Ale dobré vodítko je že pokud někdo onemocní, pošlou ho domů, to znamená že je cesta jak se z toho vyvázat předčasně, pokud bych chtěla zmizet. Ráno jsem u  snídaně zahlédla prvního pesimistu s rouškou :-).

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3053
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #90 kdy: Březen 02, 2020, 11:10:23 dopoledne »
Nemyslim si to. Většina vychovaných psů trpí, když si mají nadělat do pelechu. A pelech je pro ně celý byt. Zadržují to a maj pak zdravotní problémy.

Píšu co mám osobně vyzkoušeno. Řešíme co se psem, pokud je rodina v karanténě....u RD může být venku. Jasně že to není ideální a třeba chrt by vysloveně bez pohybu trpěl...Ale pokud nemáš vycházet z bytu a nemáš možnost psa nechat v psím hotelu, u příbuzných...zbývají útulky a ještě méně populární řešení. Ten balkon se záchodem by pro menší plemena mohl být přijatelné řešení. Nebo navrhněte lepší....určitě se mu nebudu bránit a sám se poučím. Zvířat máme doma dost a tyto informace se mohou hodit.

Offline Brouca

 • ***
 • Příspěvků: 229
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #91 kdy: Březen 02, 2020, 02:48:32 odpoledne »
Vyčlenit jedno místo. V koupelně nebo na balkoně. Použít hygienické savé podložky pro psy a spray na nácvik hygieny. Každé štěně jsme tohle učili zároveň s výukou venčení venku. Pokud by byl zákaz vycházení, doporučuji psovi zaměstnat mozek. Cviky se dají dělat i doma a naučit psa pár nových povelů nikdy neuškodí.

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 533
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #92 kdy: Březen 02, 2020, 05:54:29 odpoledne »
Deník N dnes odemkl aktualizovaný přehledový článek o koronaviru. Kdo to tu sleduje pravidelně, nic nového se nedozví, ale pro ty, co sem zabloudí při shánění informací, doporučuji.

https://denikn.cz/299534/co-byste-meli-vedet-o-koronaviru-nove-otazky-a-odpovedi/?ref=tit&utm_source=system&utm_medium=email&utm_campaign=aplikace-zdarma-systemovy&utm_content=17831

A nakopíruji sem poslední část, vypadá to, jako by ji tu opsali ;-)

Dá se nějak předem připravit na případné vypuknutí epidemie v Česku?

    Berete-li pravidelně nějaké léky, zásobte se na několik měsíců dopředu.
    Nenakupujte přemrštěné zásoby, ale zvažte, co byste potřebovali mít doma, kdybyste čtrnáct dní nemohli ven. Rozhodně se ale neobávejte hladomoru, vypnutí tepla, vody, elektřiny apod.
    Promyslete, jak pečovat o nemocné členy rodiny a sami přitom co nejméně riskovat, že se nakazíte (nic zvláštního, uvažujte úplně stejně jako v případě chřipky, se kterou jistě máte zkušenosti).
    Navykněte si pravidelně mýt ruce, zejména po návratu domů.
    Ověřte si, že máte platné osobní doklady a funkční mobilní telefon.
    Kupte si levné bateriové rádio pro případ, že by vám z jakéhokoli důvodu nefungoval internet. Zhroucení infrastruktury nehrozí, porucha hrozí vždy – a může se stát, že oprava bude trvat déle než normálně.
    Přemýšlejte o své duševní rovnováze a snažte se ji posilovat.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3255
  • Forum Chedrbí
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #93 kdy: Březen 03, 2020, 10:23:04 dopoledne »
Prosím panikařte ohledně koronavirus. Zkuste se na to připravit. Nemusíte si kopat bunkr, ale udělejte alespoň základní přípravu, protože  až to tu na plno propukne, tak začně skutečná panika. A s panikou přícházeji chyby, které budou stát něčí život. A možná to budou životy někoho z Vaší rodiny. Připravit se, abyste nemuseli chodit z domu.  Nejlepší je izolace. Příprava Vás skoro nic nestojí. Nakoupíte si nějaké jídlo do předu a vyřešíte si věci s předstihem. http://preppers.cz/forum/index.php/topic,15025.0.html

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 687
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #94 kdy: Březen 03, 2020, 10:38:39 dopoledne »
Dle predikce Marca Lipstitcha bude zasažených koronavirem 40-70% (někde uvádí 25-70%) světové populace do konce roku.

https://www.cbsnews.com/news/coronavirus-infection-outbreak-worldwide-virus-expert-warning-today-2020-03-02/

Marc Lipsitch from Harvard University, who cautions that 40-70% of the world's population will become infected — and from that number, 1% of people who get symptoms from COVID-19, the disease caused by the coronavirus, could die. The virus can spread rapidly and people can transmit it before they know they are infected.

Matematika říká, že to je 70.000.000 - 120.000.000 mrtvých.

V tuhle chvíli si to nedovedeme moc představit. Navíc se mluví o tom, že "duben", ke kterému všichni s nadějí vzhlíží jako ke "konci problému", kdy "teplo zabije virus" má být jen "koncem prvního náběhu".

Je to dost nehezky vypadající předpověď, kterou lze složit pouze ze střípků, protože to nikdo neřekne nahlas:

Skutečný nástup onemocnění lze podle všeho očekávat na podzim, zhruba kolem října, kdy to bude až do března 2021 kosit lidi opravdu ve velkém.

Pokud by toto mělo skutečně nastat, bude to problém.
Pokud jste měli rozum a připravili si rezervy na tři měsíce, tak to znamená, že na tak velký průšvih připraveni nejste. Navíc, pokud to teď přepálíte, nezbude vám nic na skutečnou bouři.

Další strategie:

- je potřeba si to naplánovat na celý rok, nejméně do přštího března (ano, je to za strašně dlouho, ale uvědomte si, že dovolenou taky objednáváte dlouho dopředu a divné vám to nepříjde)
- zásoby je potřeba mít na půl roku (vím, zní to šíleně, ale "zima je dlouhá")
- je potřeba se psychicky připravit a počítat s opravdu těžkou dobou (kterou podvědomě odmítáme příjmout)
- cílem není přestát to teď, kdy jde o "první vlnku", ale ten skutečný nápor, tsunami, která příjde (až) za půl roku a bude trvat zhruba půl roku - a dočkat se vakcíny/léku, či přesněji vydržet, než se dostane i na vás, protože ve frontě budete samozřejmě stát až na jejím konci

Lidstvo na tohle nevyhyne a ztráty na životech budou především v zemích 3. světa. Přesto nás to citelně zasáhne.

Osobně nebudu nijak "panikařit". Všeho je zatím dost a ještě nějakou dobu bude. Využiji toho. Následující týdny a měsíce budu průběžně navyšovat své rezervy na to, abych vydržel půl roku v omezených podmínkách karantény v uzavřené oblasti, s naprosto minimální nutností "jít něco shánět". Budu počítat s tím, že "příděl od systému" budu doplňovat svými zásobami tak, abych denně měl dostatečný příjem na udržení dobré kondice.Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3255
  • Forum Chedrbí
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #95 kdy: Březen 03, 2020, 10:41:58 dopoledne »
Nevíte jestli v Číně je jídlo zadarmo jako příděl nebo musí si lidi kupovat jídlo? Jak lidi v karanténě platí nájem?

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 397
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #96 kdy: Březen 03, 2020, 10:48:29 dopoledne »
Do podzimka dlouhá doba. To se eště může stát věcí, třeba něco jako toto

Společnost Pfizer Inc oznámila, že u některých přípravků, které má ve vývoji, odhalila účinné antivirotické látky, které by mohly být účinné také proti novému koronaviru. Podrobnější výsledky by chtěla mít do konce března, aby se léky mohly do konce roku začít klinicky testovat.
čt24

nebo Remdesivir, nebo vakcína, nebo další na čem laborky makaj

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 687
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #97 kdy: Březen 03, 2020, 10:52:31 dopoledne »
Jak kde, ale vláda tam uvedla řadu nařízení, kdy například nájemnící obchodů nemají platit nájem, protože z důvodů karantény je "mají zavřené a nemohou vydělávat."

Zdravotníci ve Wuhanu dostávají jídlo zdarma. Třeba tady:
https://www.bbc.com/news/business-51305566

Ostatní jsou v průšvihu. Weibo je podle tvrzení médií plné komunikace o problematickém shánění jídla. Tady by pomohla Chinalady. Anglicky je třeba tohle a není to pěkné čtení:

https://www.hongkongfp.com/2020/03/01/no-one-cares-wuhan-residents-adapt-find-food-coronavirus-lockdown/

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 533
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #98 kdy: Březen 03, 2020, 11:02:07 dopoledne »
Kdo ještě nečetl, tady je výcuc ze Seznam zpráv z britského krizového plánu, doporučuji pozornosti čísla, ze kterých vycházejí. Asi bude rozsáhlejší článek v AJ na The Guardianu, nebo někde, až na něj narazím, pošlu.

Britská vláda vypracovala krizový „bitevní plán“

Britská vláda vypracovala „bitevní plán“ na zastavení šíření koronaviru. Počítá se s rušením akcí, přísnějšími kontrolami na hranicích i s vytvořením no-go zón. Plán byl sestaven na základě „nejhoršího možného scénáře“, kdy se počítá s nakažením 80 % lidí, z čehož intenzivní péči budou potřebovat 4 %.

Podle britských ministrů zbývá pro přípravu na nejzávažnější propuknutí epidemie 30 dnů. Premiér Boris Johnson uvedl, že velice pravděpodobně nejhorší vlna přijde na jaře. Během dnešního dne má vláda představit škálu možností nejrůznějších omezení a doporučení.

Na pomoc by mohla být povolána armáda dobrovolníků, která by pokryla linky první pomoci nebo péči o děti zdravotníků. Plán zahrnuje i možnost povolat do služby lékaře a sestry v důchodu.

Vláda by měla získat „všechny potřebné pravomoci“, aby se s epidemií vypořádala. Posíleny by měly být například pravomoci hraničních úředníků, kteří budou moci zamítnout vstup do země každému, u koho se projeví symptomy.


https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pocet-nakazenych-mimo-cinu-roste-jizni-korea-hlasi-600-novych-pripadu-90918

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 687
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #99 kdy: Březen 03, 2020, 11:07:02 dopoledne »
...aby se léky mohly do konce roku začít klinicky testovat.

Přesně tak. Do podzimka dlouhá doba.
Navíc, ČR bude první místo, kde ty zatím zdaleka neexistující léky budou k dispozici a bude jich takové množství, že se jich dostane i na plebs   <3

Jak jen jsem si mohl dělat starosti a blábolit něco o tom, že bude potřeba to překlepat až do března 2021  P:-/