Autor Téma: Plán jak na Covid-19  (Přečteno 10935 krát)

Offline Žabka

• Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Plán jak na Covid-19
« kdy: Únor 20, 2020, 10:22:09 odpoledne »
Reaguji na debatu ve vláknu „epidemie“

Tak tedy dáme dohromady Plán? (Podstatné informace, ze kterých by se pak dal dát dohromady článek, nebo je pak dát uceleně na vrch tohoto vlákna (a aktualizovat podle potřeby)

Co v něm chceme mít?
- shrnutí možností infekce
- ochranné pomůcky a jejich trvanlivost/“recyklace“
- ochrana domácího prostředí od infekce zvenku/ pacienta doma
- shrnutí možností léčby (obojí se samozřejmě proměňuje podle nových informací)
- zásoby pro možnost izolace od okolí, počítáme s dobou 3 měsíce (zásoby by chtělo rozdělit minimálně na potraviny a jiné věci)

Připravujeme se tedy na měkký scénář – izolujeme se od okolí, které ale alespoň základně funguje (dodávky elektřiny, bankovnictví, stát obecně, v omezené míře zdravotnictví)? – nějaké připomínky, co zohlednit?

Určitě není potřeba všechno vypisovat znova, ale třeba jen dát odkaz jinam, kde to je podrobně (mohl by někdo kouknout na vlákno o zásobách?)

Já si beru na starost sepsání základního infa o možnostech infekce a léčby, samozřejmě předpokládám, že nevymyslím všechno a bude k tomu pak další doplnění od ostatních, případně pokud někdo stojí o to napsat infekčnost, ozvěte se, začnu od léčení.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
Re: Plán jak na Covid-19
« Odpověď #1 kdy: Únor 21, 2020, 12:49:44 dopoledne »
Přesunuto z vlákna epidemie:

On každý má trochu jiné podmínky a asi i jiný názor na věc. Popíšu ten svůj.
Rozhodně nebudu čekat na to, až někdo z rodiny bude nakažený, nebo až mi stát nařídí karanténu. V určitém okamžiku se budu od společnosti izolovat i s rodinou. Já tomu okamžiku říkám den D. Ale jak ho stanovit? Podle mě den D nastane v okamžiku, kdy bude v mém městě diagnostikovaný první nakažený. (Doufám, že ty informace nebudou cenzurovány, jako v Číně.)
Ale tomu okamžiku ještě předchází dvě fáze a to fáze přípravná (ta probíhá nyní) a fáze pohotovostní, ta začne v okamžiku, kdy na našem území bude diagnostikován první nakažený.
Měli bychom to vzít od začátku, tedy fází přípravnou. Tedy hromaděním zásob a na co nezapomenout. Takže můžete psát seznam, ideálně pod sebe, je to přehlednější. A další doplní to, co bylo opomenuto, neopakujte se.
Důležité je také stanovit, na jak dlouho se chci od společnosti izolovat, od toho se odvíjí množství zásob. Já bych to při dnešní znalosti inkubační doby viděl tak na tři měsíce. Ostatně ono se do paneláku ani  víc zásob nevejde. Po tu dobu by, pokud možno, nikdo z bytu neměl  vycházet.
Jinak počítáme s tzv. měkkou apokalypsou, jako je v Číně. Tedy, že bude fungovat stát a infrastruktura, půjde elektřina, plyn, voda, internet. Omezená bude možnost dopravy a omezená bude zdravotní péče z důvodu přeplněných nemocnic.
Ač nebydlím v paneláku, nějaký čas jsem tam bydlel a vím, co to obnáší. Jakákoli izolace,či karanténa je mnohem těžší, než v rodinném domku na vesnici. Popíšu tedy situaci izolace v paneláku, jak bych si ji představoval já. Klasická rodina se dvěma školními dětmi plus babička. Funguje elektřina, plyn, internet, teče voda. Podmínky ale máme každý jiné, tomu je třeba přizpůsobit např. množství zásob.

Fáze 1 - přípravná.
 Je třeba pořídit, či doplnit zásoby na tři měsíce.
- základní potraviny (mouka, cukr, sůl, rýže, olej, těstoviny, luštěniny, trvanlivé mléko a smetana, sušené mléko)
- konzervy (maso, paštiky, uzeniny, rybičky, sterilovaná zelenina, marmelády, kompoty)
- doplňkové potraviny (koření, čaj, káva, sušené kvasnice, sušené jogurtové kultury, kvásek)
- drogistické zboží (toaletní papír, vložky, mýdlo, prací prášky, šampon, zubní pastu, ubrousky, pytle na odpadky)
- dezinfekce (seznam přenechám Žabce)
- léky (trvale užívané a ty ostatní, včetně vitamínů v tabletách)
- komunikační prostředky (rádio a baterie do něj)
- zdroj tepla a světla (předpokládáme, že elektřina a plyn půjdou, přesto bych dal na balkon desítku propan-butanu a dále baterie do svítilen, svíčky, sirky a vařič na ten PB)
- obranné prostředky (minimálně několik pepřáků)
- ochranné prostředky (respirátory, brýle, roušky, ...)
U všech nakupovaných potravin kontrolujeme datum spotřeby.
Nákup čerstvého ovoce a zeleniny předpokládám až ve fázi 2, tedy až se virus dostane na naše území.
Zvláště potravin bude velké množství, ale když se dobře využije místa, tak by se to do bytu mohlo vejít. Balíky toaletního papíru můžou být (zatím) ve sklepní kóji.
Pokud má někdo z rodiny sebemenší stomatologický problém, co možná nejdříve navštívíme zubaře.
Dále bych zvážil (dle finančních možností) nákup mrazničky. V bytech bývají jenom ty malé, nad ledničkou, což je slabota. V předsíni, či kdekoli jinde bude překážet, ale je to obrovská výhoda. Od sedláka si koupíte půlku prasete a uděláte zabíjačku. Získáte kbelík sádla, maso a spoustu dalších dobrot. Když máme mrazák, můžeme si dovolit koupit hranolky,  mraženou zeleninu, ovoce, nanuky pro děti.
Zařídíme si (pokud ho ještě nemáme) internetové bankovnictví. Zvážíme možnost vypovězení stavebního spoření a penzijního připojištění (v závislosti na fázi, ve které se nacházejí). Peníze přijdou na účet za tři měsíce a po skončení izolace také musíme z něčeho žít.
Odhlásil bych všechny noviny a časopisy. V izolaci budeme mít dost času na shromažďování informací z internetu a opouštět byt kvůli vybírání schránky je neúměrné riziko.
Fáze 2 příště.

Offline Brouca

« Odpověď #2 kdy: Únor 21, 2020, 09:40:56 dopoledne »
Já bych přidala jídlo pro zvířata. Každý by měl mít představu, kolik jídla měsíčně sní pes, kočka, nebo jiné zvíře. Pes může jíst lidskou stravu, pokud nebude výrazně kořeněná, u kočky už je to horší. Spousta dětí má králíka, morče, činčilu, osmáka, ..... 
Já mám psy 40 kg. Měsíční spotřeba je cca 18 kg pytel granulí. Vzhledem k tomu, že nekupuji žádný sajrajt, jsou zásoby finančně trochu náročné, ale na druhou stranu v případě velké nouze, bych neměla problém je jíst.

Co se týče ovoce a zeleniny, tak ty dlouho nevydrží. Mimo zavařování a sterilování jsem se postupem času naučila přebytky sušit. Nedá se spoléhat na to, že půjde elektřina a tím pádem mi mrazák může být k ničemu. Raději si nechávám otevřeno víc možností.
Sušit lze: kukuřici, hrách, fazolové lusky, květák, brokolici, mrkev, petržel, celer, jarní cibulku, pórek. rajčata i papriky. Maliny, ostružiny, jahody, borůvky, rybíz.

Offline Chinalady

« Odpověď #3 kdy: Únor 21, 2020, 09:57:06 dopoledne »
Já osobně bych jestě doporučila pár technických věcí.
1) všichni členové rodiny by si měli zajít k zubaři. Pokud máte naplánované preventivní a kontrolní prohlidky např. Na duben (mamograf, prevence rakoviny tlustého střeva apod) zjistěte, jestli byste je nemohli přehodit na co nejdřív. To samé přeočkování.

2) léky na recept a obnovováni receptů. To samé jako výš.

3)mrkněte se, jestli nebudete potřebovat výměnu nutných dokladů (pas, občanka, řidičák, technická) platebních karet nebo jiné obíhání úřadů, bank, škol... pokud ano, pokuste se to vyřídit co nejdřív.

4)pokud máte nezaopatřenou manželku/manžela a děti (nebo vnoučata...) zvažte uzavření životní pojistky, aby jim v případě vaší smrti byly vyplaceny peníze. Zvažte i závěť, zvláště pokud jste v rizikové skupině.

5) Vaše choť by měla/měl mít vlastní účet vedený na její jméno ....pokud máte společný účet (i spoření) vedený na vaše jméno (častý případ), tak bude v případe vaší smrti za pár hodin zablokován. A odblokují ho až po vypořádání dědictví, v horizontu několika měsíců až let. Takže ať má manželka vlastní účet s vlastní kartou, internetovým bankovnictvím a pár tisícovkami na kontě.

6)rizikovou skupinou jsou i kuřáci a obézní lidé. Takže teď je možná nejlepší příležitost přestat kouřit. Nejenomže se vám zlepší fyzička, ale navíc nebude muset stát u okna nebo na balkóně a vyhnete se nepříjemnému absťáku. Pokud máte silnou nadváhu nebo jste obézní (váha 140 kilo není zdravá nikdy)je načase trochu shodit. Ale pozor, u bežných lidí pár faldíku na břiše neškodí.  ;D

7) dbejte na správnou životosprávu. I masožravec by si měl dopřát trochu ovoce a zeleniny. Čočka na kari a smažená cukina chutná všem :)

Offline Chinalady

« Odpověď #4 kdy: Únor 21, 2020, 11:01:27 dopoledne »
Chybí mi tu téma jak řešit odpady.

Slyšela jsem něco o domácich kompostérech se žížalami, prý jsou celkem účinné. Máte s nimi někdo nejakou zkušenost?

aladin38

• Host
« Odpověď #5 kdy: Únor 21, 2020, 11:27:36 dopoledne »
Čauky
Když jsi vezmu, že hodně lidí je z paneláku počínaje mnou, kde je to hodně problematické.
Kdyby byl v uvozovkách problém. Člověk by musel zůstat doma.
První věc koupenej byt na hypotéku - nutnost chodit do práce a platit poplatky.
Pes v bytě nutnost chodit ven. Zásoby potravin není problém.

Offline Žabka

« Odpověď #6 kdy: Únor 21, 2020, 12:09:30 odpoledne »
Odpadky v paneláku jsou dobrá připomínka, s recyklovatelným odpadem (papír, sklo, plast) by neměl být problém, když se vejdou zásoby, odpad z nich zabere místa míň. Horší je zkazitelný odpad, domácí kompostér by mohl být řešení. Další možností je vzduchotěsná nádoba (nějaký plastový barel, třeba), kde se takový odpad bude skladovat a vyhodí se později, až to půjde. Počítáme-li s tím, že bude fungovat kanalizace (bez ní je pobyt v paneláku bez vycházení stejně dlouhodobě nemožný), část  biologického odpadu měla jít spláchnout (pozor na ucpání odpadu.)
Bio odpad je také možné snížit jeho zkonzumováním - většina slupek ze zeleniny, včetně slupek z brambor je jedlá. (Třeba do bramboráků krouhám omyté brambory i se slupkou, na bramborách pečených v troubě je slupka to nejlepší, když mi zbudou vařené brambory a hodím je na pánev, tak taky se slupkou. Brambory ve slupce vařím a loupu až po uvaření jen ty, co se rovnou jedí. Vařené slupky pak hodím slepicím.)

Určitě doporučuji do zásob přidat věci vhodné k nakličování (hrách, mungo, adzuki, cizrna, čočka, řeřicha, slunečnice...), může to nahradit čerstvou zeleninu. Speciální sada na nakličování (tři propojené misky nad sebou) stojí pár stovek a ušetří dost práce, ale samozřejmě na naklíčení stačí i nádobí, co běžně máte doma.

Nezapomeňte na speciální potraviny pro lidi s dietou - diabetici, celiaci a mnozí další. Já v tomto případě pořizuju větší zásoby, protože výpadek v zásobování těmihle potravinami může být delší, než u klasické produkce.

Offline Brouca

« Odpověď #7 kdy: Únor 21, 2020, 12:28:16 odpoledne »
S dietami máš pravdu. Já mám intoleranci laktózy. Zvykla jsem si prohlížet složení všech potravin. Laktóza je i ve spoustě léků.

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #8 kdy: Únor 21, 2020, 12:31:49 odpoledne »
Je rozumné už teď si osvojit pečení chleba, placek apod. Ostatními potravinami se lze předzásobit.
Bylo by zbytečné kvůli nákupu pečiva několikrát týdně riskovat, že si domů zavlečeme nákazu.

Chybí mi tu téma jak řešit odpady.

Slyšela jsem něco o domácich kompostérech se žížalami, prý jsou celkem účinné. Máte s nimi někdo nejakou zkušenost?
Zkoušel jsem, dost neúspěšně. Je to spíš jen mini-ukázka, jak funguje příroda. Jsme v domácnosti jen 2, ale rostlinného odpadu bylo násobně víc, než se dalo žížalami zpracovat doporučovaným způsobem ve 3 velkých kbelících nad sebou.

Offline Žabka

« Odpověď #9 kdy: Únor 21, 2020, 01:26:18 odpoledne »
Pes v bytě (v spuvislosti s nevycházením) je opravdu problém. Doporučuji rychle oprášit kontakty na příbuzné a známé na venkově (a odjet tam i se psem) jinak mě nic nenapadá.

Ještě v souvislosti se zvířaty, zdá se, že virus se na domácí zvířata nepřenáší (ale předpokládám, že když virus přežívá na předmětech, může se držet i na zvířatech).

Offline Brouca

« Odpověď #10 kdy: Únor 21, 2020, 01:44:03 odpoledne »
Psi mají jiný kmen koronaviru a není přenosný na lidi. Své psy na něj mám očkované.

Offline Žabka

« Odpověď #11 kdy: Únor 21, 2020, 05:04:42 odpoledne »
Tak tu mám nástřel shrnutí léčby.
Někdo výš psal, že mi nechá dezinfekci, o té já moc nevím, ta když se toho ujme někdo jiný, budu ráda.

edit: úprava 22.2. podle aktuálních informací

Očkování není a v dohledné době nebude.
Neexistuje lék přímo na tuhle nemoc.
Lékaři zkoušejí různé věci

• léky na HIV - kaletra používaná u nakažených HIV, která je kombinací antivirotik lopinaviru a ritonaviru. Lopinavir zpomaluje tvorbu enzymů, které umožňují viru napadat buňky.
  • léky na ebolu (nadějný je Remedesvir, ale ten bude schválený nejdříve na konci května)
  • nově se zkoumá lék proti žloutence typu C ribavirin, jenž může zabránit tomu, aby se RNA viru replikovala v napadené buňce
  • v Číně používají k léčbě i tradiční prostředek čínské medicíny, semena forsythie (česky zlatice, známá jako „nepravý“ zlatý déšť)
  • a samozřejmě léčba jednotlivých příznaků
  • léky na malárii už se netestují

nejčastějšími projevy jsou horečka, dušnost a kašel
méně často se vyskytuje bolest v krku, zvracení, průjem
může se vyskytnout i bolest svalů a kloubů (snadné splést s chřipkou) - přidáno, našla jsem další zdroje
virus pravděpodobně napadá i (zvláště mužský) urogenitální systém, může vést k zánětu varlat (což později může zapříčinit problémy s plodností nebo rakovinu)
naopak prý nebývá přítomná rýma (na rozdíl od chřipky, přitom živé viry byly nalezeny při stěru z nosu ve větším počtu, než při krčním stěru)

Pokud člověk onemocní, měl by se snažit nenakazit ostatní.
Největší nakažlivost je pravděpodobně při projevení prvních příznaků- Nakažený je ale infekční už před projevením příznaků, a není vyloučené, že je infekční i nějakou dobu po vyléčení (nepotvrzeno).
Další postup záleží, jaká bude situace v okolí. Pokud budou volné zdravotnické kapacity, je odůvodněné řídit se pokyny zdravotníků. Pokud by nastala fáze přeplněných nemocnic, musí si každý zvážit, zda je pro něj lepší samoléčba dma, nebo se snažit dostat do zdravotnického zařízení (ať už normálního, nebo třeba provizorního).

K léčbě v domácích podmínkách můžeme využít i přírodní prostředky, více v tomto vlákně:
http://preppers.cz/forum/index.php/topic,11399.msg232408.html#msg232408

Část nakažených může mít asymptomatický průběh, další ho mají velmi lehký.
Obojí se velmi pravděpodobně týká většiny dětí. Takového nakaženého v domácích podmínkách pravděpodobně ani neidentifikujeme.
U další části nakažených probíhá nemoc se středními příznaky (horečka, kašel, dušnost).
Asi 20 – 25% lidí má vážný průběh (čísla pravděpodobně budou nižší, protože se jedná o procenta ze zachycených případů, a určitě je zachycena jen malá část nakažených s malými nebo žádnými příznaky).
Větší pravděpodobnost vážného průběhu (zánět plic, selhání dýchání, smrt) mají starší lidé, kuřáci a lidé s jiným onemocněním (třeba diabetes, vysoký tlak, předpokládám, že i astma). Nicméně i lidé, kteří byli před onemocněním mladí či zdraví (i obojí) mohou mít vážné komplikace a mohou i zemřít.

Nevíme, jestli po prodělání nemoci vzniká imunita. Nové zprávy potvrzují, že někteří lidé se nakazili znovu.

Co ještě nevíme, ale mluví se o tom:

Je možné (nikoli potvrzené!) že opakovaná nákaza je nebezpečnější, než první.

Pokud tomu tak je, je to podobné jako u horečky Dengue (u SARS a MERS nejsou opakované nákazy zaznamenané, ale výzkumy tuto možnost naznačují). Jedna vakcína proti SARS právě kvůli tomu ztroskotala, protože zvířata, která byla naočkována, a onemocněla podruhé, měla tak velkou imunitní odpověď, že to rozhodilo celé vnitřní prostředí a zemřela).
Nicméně u horčky Dengue musí dojít k opakované nákaze jiným sérotypem, u nového koronaviru se zdá, že se jedná jen o jeden druh, takže by toto riziko nemuselo nastat.
I očkování proti koronavirům u zvířat přináší určitá úskalí. Je známo, že některé vakcíny proti kočičím koronavirům ve skutečnosti zhoršily onemocnění očkovaných zvířat po jejich expozici divokým typům viru.
Protilátky po očkování lidí by mohly i zhoršovat průběh SARS u lidí.[/size]

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #12 kdy: Únor 22, 2020, 11:04:12 dopoledne »
Fáze 2: Infekce se objevila u nás v republice.
- celá rodina přestane používat MHD, manželku vozím do práce, děti do školy.
- nikdo se nezúčastňujeme hromadných akcí
- nakoupíme balenou vodu, nejlépe minerálky, více druhů. Voda by sice měla téct, ale jistota je jistota. Při nákupu kontrolujeme datum spotřeby.
- nakoupíme čerstvé ovoce a zeleninu. Bereme trvanlivější druhy. Pokud máme místo v mrazáku, doplníme ho mraženým ovocem a zeleninou.
- navštívím školu a třídní učitelku požádám o učební plán s tím, že pravděpodobně budeme děti učit doma.
- vybereme část hotovosti z účtu. Zbytek hotovosti vybereme až v den D, ale počítáme s tím, že existuje denní limit a také množství bankovek vydávaných bankomatem je omezené (většinou 40 ks)
- důkladně zkontrolujeme seznam věcí, které máme doma a popřípadě dokoupíme
Den D - virus se objevil v našem městě - příště.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #13 kdy: Únor 22, 2020, 07:19:11 odpoledne »
Fáze 3- virus se objevil v našem městě (den D)
Manželka: Žádá zaměstnavatele o tříměsíční neplacené volno. Pokud nesouhlasí, navrhuje ukončení pracovního poměru dohodou. Když ani s tím neuspěje, tak má připravenou výpověď a bere si dovolenou. Já: Vyzvednu děti ze školy, cestou vyberu z bankomatu zbytek peněz z účtu. Zůstává tam jenom minimum nutné na pravidelné platby v následujících třech měsících. Vyzvedneme manželku v práci a odjíždíme domů.
Já a děti stěhujeme balíky toaletního papíru ze sklepní kóje do bytu. Manželka odjíždí pro babičku. Ta bydlí v bytě v jiné části města. Je zcela soběstačná, ale tuhle situaci by nezvládla, nevěděla by, co má dělat. Bude bydlet u nás, zásoby máme i pro ni. Dosud jsme jí to neřekli, abychom ji zbytečně nestresovali. Doufáme, že ji manželka přesvědčí, konečně je to její dcera.
Šlo to hladce, babička je vyplašená z koronaviru a neprotestuje. Manželka volá lékaři babičky a žádá o předpis na její léky na tři měsíce. Lékař jí ho posílá na mobil, návštěva čekárny u lékaře je v této situaci nepřijatelná. Manželka pomáhá babičce s balením, berou nejenom nutné oblečení, ale také pár knížek, všechny cennosti, peníze, dokumenty a všechno jídlo z ledničky. Ledničku vypnou a zavřou hlavní uzávěr vody.
Cestou manželka vyzvedne léky. Vybere si málo frekventovanou lékárnu a počká, až uvnitř nikdo nebude. Také natankuje plnou nádrž. Opět si vybere odlehlou pumpu s malým provozem.
Manželka s dětmi stěhují babičku nahoru, já zatím demontuji akumulátor z auta a odnáším ho také do bytu. Má to několik důvodů:
1. Auto bez baterky se "blbě" krade.
2. Po třech měsících by baterka auto nemusela natočit, budu ji průběžně dobíjet. Nabíječku mám už doma.
3. Když nepůjde elektrika, tak z něj můžu nabít mobily. Je k tomu třeba zvláštní dvanáctivoltová nabíječka.
Na schránku lepím cedulku "nevhazujte letáky" a na dveře instaluji připravené silikonové těsnění.
Zamykám dveře. Od tohoto okamžiku po tři měsíce nevyjdeme z bytu.
Fáze 4- den D+90 - příště.

Offline Žabka

« Odpověď #14 kdy: Únor 23, 2020, 11:06:37 dopoledne »
Tak tu mám stručné shrnutí o infekčnosti. Psala jsem to narychlo, tak mě prosím doplňte, co jsem zapomněla.

Koukala jsem se na stránky ministerstva zdravotnictví, a tam jsou údaje zoufale zastaralé a neúplné (např. radí chránit se rouškou).

Zatím známé věci o přenosu viru způsobujícího nemoc Covid-19

přenos vzduchem kapénkovou infekcí
  • předpokládá se přenos na menší vzdálenosti a při přímém kontaktu s nemocným
  • virus se dobře šíří v uzavřených prostorách
  • pozor, možnost nákazy je i skrz sliznice a oči
  • někteří vědci se domnívají, že je možný i přenos aerosolem, takže stejný, jako u klasické chřipky, to by znamenalo přenos vzduchem na větší vzdálenosti a viry by déle zůstávali ve vzduchu aktivní (větší kapénky rychle spadnou na zem)

přenos dotykem
  • člověk se dotkne předmětu, na kterém je infekční materiál a pak si sáhne na obličej nebo jiné citlivé místo
  • virus vydrží na površích až 9 dnů (nejdéle na skle, kovech a plastech)
  • teploty nad 30 stupňů zkracují přežití viru na povrchu a teploty pod 5 stupňů zase prodlužují

virus se přenáší i skrze výkaly a moč
riziko je i u výparů z kanalizace (třeba u nemocnic, kde je větší množství infikovaných jedinců)

Jak dlouho je člověk infekční

• je prokázáno, že infekční jsou i nakažení asymptomatičí jedinci (nemoc se u nich dosud neprojevila, nebo se vůbec neprojeví)
  • inkubační doba je zatím ne zcela známá, udává se 14 dnů (nejčastěji 3-10 dnů), ale jiné zdroje uvádějí 21 nebo i 27 dnů (je teorie, že může být až 42 dnů)
  • někteří lidé mohou být infekční i po uzdravení, ale zatím se neví, jak dlouho

Základní info o ochraně

ochranné pomůcky
jednorázové rukavice, nejlépe z nitrilu
respirátor ffp3 (případně polomaska nebo maska s vhodným filtrem)
brýle chránící oči i jejich okolí

dezinfekce
dezinfekce povrchů - nechat minutu působit 62-71% alkohol, nebo 0,5% peroxid vodíku, nebo 0,1% chlornan sodný, jiné dezinfekce nejsou účinné

aladin38

• Host
« Odpověď #15 kdy: Únor 23, 2020, 11:32:39 dopoledne »
To o těch fázích no nevím myslím si pohádka

Offline Dana06

• Komunitní zahrada Chedrbí
« Odpověď #16 kdy: Únor 23, 2020, 01:03:01 odpoledne »
V paneláku jsou stupačky, často se přenáší z bytů pod/ nad pachy jídel. Může se přes stupačky přenést virus? Pokud ano, jak a čím je utěsnit?

Offline Žabka

« Odpověď #17 kdy: Únor 23, 2020, 02:33:12 odpoledne »
Dana: Nebylo to potvrzeno. Podle všeho spíš ne, pokud by se potvrdil přenos aerosolem, bylo by to pravděpodobnější.

Offline Nalim

« Odpověď #18 kdy: Únor 23, 2020, 05:05:02 odpoledne »
V paneláku jsou stupačky, často se přenáší z bytů pod/ nad pachy jídel. Může se přes stupačky přenést virus? Pokud ano, jak a čím je utěsnit?
Já bych nečekal ani tak na potvrzení, zda se může větracími šachtami přenášet, či ne, ale:
- teď bych promyslel, co je kde možné utěsnit, jak, a čím,
- a až "to" přijde i do ČR, tak bych to realizoval.
- Čím? digestoř v kuchyni bych pečlivě obalil alobalem a spoje a okraje přelepil hliníkovou lepicí páskou šířky asi 5 cm (kvůli vysoké teplotě nad sporákem)
- odvětrání na wc a v koupelně: otvory bych překryl silnější nepropustnou fólií (ne mikrotén) a okraje pečlivě přilepil jakoukoli širší lepicí páskou.

Offline Nalim

« Odpověď #19 kdy: Únor 23, 2020, 05:37:29 odpoledne »
Pohádka? Momentálně (23.02.20 odpoledne) v Itálii - už jen asi 2 hoďky letadlem od ČR:
V 11 městech a obcích s nařízenou karanténou jsou již od pátku minimálně na týden uzavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa,  viz:

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/benatky-rusi-kvuli-koronaviru-karneval-v-italii-je-v-domaci-karantene-pres-50-000-lidi-40314376?seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Takže do práce se (zřejmě?) bude chodit dál, ale (zatím) týden si nikdo nikde nekoupí ani sváču, ani nic jiného k jídlu.

Pořád ještě pohádka?

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #20 kdy: Únor 23, 2020, 05:51:54 odpoledne »
Takže do práce se (zřejmě?) bude chodit dál, ale (zatím) týden si nikdo nikde nekoupí ani sváču, ani nic jiného k jídlu.

Podle zpráv polského prepera, který je přímo v místě, jak jsem psal v jiném příspěvku, jsou obchody s jídlem normálně otevřené.

Offline Nalim

« Odpověď #22 kdy: Únor 23, 2020, 06:17:27 odpoledne »
Samotáři, pokračuj prosím ve sdílení Tvých informací - máme tak možnost úžasného porovnání oficiálních informací oproti těm přímo z "místa činu" "hold"

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #23 kdy: Únor 23, 2020, 06:23:49 odpoledne »
Vše popisované závisí jenom na mě a mé rodině. Jediné, co mi tam "falíruje" je ten pracovní poměr manželky. To je takové na vodě. Ale v případě, že půjde o život, risknu i tu žalobu. Dále jsou problémem finance. Ale správný prepper by měl mít finanční rezervu a přežít 3 měsíce i při výpadku příjmů.

Offline Lucina

« Odpověď #24 kdy: Únor 23, 2020, 06:33:34 odpoledne »
[/li][li]inkubační doba je 27 dnů (nejčastěji 3-10 dnů), je teorie, že může být až 42 dnů[/li][/list]

Na ČT24 dnes řikali, že ta dlouhá inkubační doba 28 dnů byla jen u jednoho pacienta a prý to prošetřují, protože je možnost, že se "sekundárně nakazil" v průběhu této doby. Taky prý hledají další pacienty s tak dlouhou inkubační dobou, ale zatim žádné nenašli a prý to vypadá, že se inkubační doba naopak zkracuje a je teď nejčastější 2 až 5 dnů.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #25 kdy: Únor 23, 2020, 06:46:13 odpoledne »
Ano, na to jsem nepomyslel. Ten prostor bývá dost velký, vede tam i kanalizace a plyn, vlastně všechno. Ale bývá tam přístup, je tam okýnko k vodoměrům a hlavním uzávěrům. Asi bych to řešil polyuretanovou pěnou, jsou různé druhy, dokonce i protipožární. Nastříkal bych 2 vrstvy, jednu v úrovni podlahy a druhou v úrovni stropu a tím celý byt odizoloval.
Co se týče toho odsavače, tak ten bych neprodyšně uzavřel, klidně i tou pěnou. Bez problému by šla později vyřezat a uvést to do původního stavu. Ony tam jsou i zpětné klapky, ale ty fungují-nefungují, ale hlavně netěsní. Při vaření by se prostě otevřelo okno, ono při větším počtu lidí v bytě se bude stejně muset hodně větrat.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #26 kdy: Únor 23, 2020, 06:55:02 odpoledne »
Dana: Nebylo to potvrzeno. Podle všeho spíš ne, pokud by se potvrdil přenos aerosolem, bylo by to pravděpodobnější.
Z důvodu předběžné opatrnosti bych počítal spíše s tou horší variantou a tu stoupačkovou šachtu bych utěsnil.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #27 kdy: Únor 23, 2020, 07:05:45 odpoledne »
Jediné, co mi tam "falíruje" je ten pracovní poměr manželky. To je takové na vodě. Ale v případě, že půjde o život, risknu i tu žalobu.

Asi jsem to špatně vysvětlil.

Za to, že manželka nepřijde do práce, jí žádná žaloba nehrozí. Jediné co může zaměstnavatel udělat, je dát manželce výpověď nebo okamžité zrušení a tím s ní ukončit pracovní poměr. Samozřejmě nedostane peníze za práci a bude se jí krátit dovolená. Zaměstnavatel na manželku nemůže podat žádnou žalobu.
Jedině, kdyby zaměstnavatel udělal výpověď nebo okamžité zrušení nějak špatně, nezákonně, potom by manželka mohla dát na zaměstnavatele žalobu na neplatnost skončení pracovního poměru. To je v tomto případě jediná přípustná žaloba.

Dříve, nevím, zda je to dodnes, v případě, že se dalo okamžité skončení pracovního poměru, se to poznamenalo do zápočtového listu. To znamená, že to viděl každý další zaměstnavatel, u kterého by manželka chtěla v budoucnu pracovat.

Lucina přesně popsala obvyklou praxi.

Offline Žabka

« Odpověď #28 kdy: Únor 23, 2020, 07:07:55 odpoledne »

Na ČT24 dnes řikali, že ta dlouhá inkubační doba 28 dnů byla jen u jednoho pacienta a prý to prošetřují, protože je možnost, že se "sekundárně nakazil" v průběhu této doby. Taky prý hledají další pacienty s tak dlouhou inkubační dobou, ale zatim žádné nenašli a prý to vypadá, že se inkubační doba naopak zkracuje a je teď nejčastější 2 až 5 dnů.

Já jsem už dřív viděla zdroje udávající minimálně 21 dnů jako fakt, ale upravím to.

Stupačky: Taky jsem pro prevenci, jen že v Hongkongu to dost zkoumali, čím se jim to šířilo, a pak to (asi) byly trubky a ne stupačky.

Offline Lucina

« Odpověď #29 kdy: Únor 23, 2020, 07:12:30 odpoledne »

Dříve, nevím, zda je to dodnes, v případě, že se dalo okamžité skončení pracovního poměru, se to poznamenalo do zápočtového listu. To znamená, že to viděl každý další zaměstnavatel, u kterého by manželka chtěla v budoucnu pracovat.

To máš pravdu, do zápočťáku se to asi píše i to hrubé porušení.

Offline Nalim

« Odpověď #30 kdy: Únor 23, 2020, 08:24:42 odpoledne »
Ano, na to jsem nepomyslel. Ten prostor bývá dost velký, vede tam i kanalizace a plyn, vlastně všechno. Ale bývá tam přístup, je tam okýnko k vodoměrům a hlavním uzávěrům. Asi bych to řešil polyuretanovou pěnou, jsou různé druhy, dokonce i protipožární. Nastříkal bych 2 vrstvy, jednu v úrovni podlahy a druhou v úrovni stropu a tím celý byt odizoloval.
Co se týče toho odsavače, tak ten bych neprodyšně uzavřel, klidně i tou pěnou. Bez problému by šla později vyřezat a uvést to do původního stavu. Ony tam jsou i zpětné klapky, ale ty fungují-nefungují, ale hlavně netěsní. Při vaření by se prostě otevřelo okno, ono při větším počtu lidí v bytě se bude stejně muset hodně větrat.
Já bych se klonil k tomu, tu stoupačkovou šachtu po celém jejím obvodu dotěsnit raději širší lepicí páskou, a ne zapěnit.
Proč?
Může nastat situace, že budeme potřebovat narychlo opustit byt, a předtím tedy uzavřít teplou i studenou vodu a plyn. Vyřezávání pěny a následné zapěňování by bylo zdlouhavé, kdežto strhnutí lepicí pásky i nalepení nové je podstatně rychlejší. Akorát musíme být pečliví v rozích, to vidím jako jedinou nevýhodu.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #31 kdy: Únor 23, 2020, 09:40:28 odpoledne »
Nerozumíme si. Měl jsem na mysli zapěnit kompletně celou šachtu pod okénkem (kam došáhnu rukou) a zrovna tak nad okénkem. Uzavírací ventily na vodu a plyn zůstanou volné. Jaké má ta šachta rozměry? Tak 80x40 cm. Jedna tuba by na to určitě nestačila.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #32 kdy: Únor 23, 2020, 09:56:28 odpoledne »
Za to, že manželka nepřijde do práce, jí žádná žaloba nehrozí. Jediné co může zaměstnavatel udělat, je dát manželce výpověď nebo okamžité zrušení a tím s ní ukončit pracovní poměr.
No, tak to asi bude úplně v pohodě. Myslím z pohledu té manżelky. Jestli to totiž bude takový průšvih, jako se španělskou chřipkou ( desítky milionů mrtvých), tak na osobním oddělení nezbyde nikdo, kdo by jí tu výpověď mohl dát.

Offline Nalim

« Odpověď #33 kdy: Únor 23, 2020, 10:00:50 odpoledne »
Nerozumíme si. Měl jsem na mysli zapěnit kompletně celou šachtu pod okénkem (kam došáhnu rukou) a zrovna tak nad okénkem. Uzavírací ventily na vodu a plyn zůstanou volné. Jaké má ta šachta rozměry? Tak 80x40 cm. Jedna tuba by na to určitě nestačila.
Sorry, také nějak nerozumím. Ty šachty bývají velmi různého provedení. Já znám dvířka nejčastěji asi tak 90 cm šířka x cca 60 cm výška (šířka obvykle na celou místnůstku wc).

Doporučuji celý tento obvod dvířek pečlivě přelepit širokou lepicí páskou (aby se to v případě potřeby mohlo rychle změnit).

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #34 kdy: Únor 23, 2020, 10:12:09 odpoledne »
Ale já navrhuji zapěnit vlastní šachtu, ne dvířka. Špunty by byly dva, dole a nahoře a byly by horizontální.

Offline Nalim

« Odpověď #35 kdy: Únor 24, 2020, 07:45:54 dopoledne »
Aha, "už" chápu, díky

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #36 kdy: Únor 24, 2020, 09:48:06 dopoledne »
Pozor na nektere uredni zalezitosti, pokud nebude oficialne vyhlasen zakaz vychazeni tak by mohl nastat problem. Treba s blizicim se terminem danoveho priznani.
Zajimavou variantou muze byt zrizeni datove schranky ale ma to nektere vedlejsi efekty, jako treba ze potom uz nelze podavat DPFO papirove.

Offline Chinalady

« Odpověď #37 kdy: Únor 24, 2020, 09:50:59 dopoledne »

To máš pravdu, do zápočťáku se to asi píše i to hrubé porušení.

Celkem dost zaměstnáni, kdy človek sedí u počítače nebo telefonu, jde dělat z domova. Účetní, personalistky, marketing, ekonomové, IT, analytici a data mineři, telemarketing, costumer service,  většina zaměstnanců bank a pojišťoven...
Takže pokud vy nebo manželka máte kancelářskou práci, zkuste si zařídit práci z domova.
Jenom si to začněte domlouvat pár dní dopředu (ideálně začít co nejdřív)  ať si stihnete vyřídit např. Pracovní mobil nebo notebook, nainstalovat potřebné programy a sbalit potřebná data a dokumenty.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #38 kdy: Únor 24, 2020, 12:28:10 odpoledne »
Pozor na nektere uredni zalezitosti, pokud nebude oficialne vyhlasen zakaz vychazeni tak by mohl nastat problem. Treba s blizicim se terminem danoveho priznani.
Zajimavou variantou muze byt zrizeni datove schranky ale ma to nektere vedlejsi efekty, jako treba ze potom uz nelze podavat DPFO papirove.
Daňové přiznání se může podat už teď. Ale jo, správná připomínka, protože třeba u DPH to je možné podat pouze v časovém oknu 25 dní, tedy po skončení období.
Taky jsem zatím nešel do datové schránky, uznávám, že má i výhody, ale vadí mi, že nám s ní stát zase trochu ubírá svobody v rozhodování.

Offline CZmacek

« Odpověď #39 kdy: Únor 24, 2020, 12:40:45 odpoledne »
DAP již zpracovávám, dobrá připomínka. Podám tento týden ( mám to trochu složité, tři děti, vyživovaná manželka doma na MD+RD, hypotéka, školkovné, HPP i OSVČ :) )

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #40 kdy: Únor 24, 2020, 03:01:59 odpoledne »
Sedlaku to samozrejme lze, ale ne kazdy ma uz ted vsechny papiry (ja jeste na par cekam) a pak to musim nabouchat do formulare. A taky na to navazuji papiry socialce, zdravotni pojistovne... a kdyz se pripocita ze neni podstatne jestli jsi dan uz zaplatil, ale jestli jsi poslal papir ...

Ale neni to jedina vec, kvuli KH musim papiry dodat ucetni kazdy mesic.. ale to asi v nejhorsim pujde resit elektronicky. Psal jsem to spis kvuli tomu aby si lidi prosli i ocekavane povinnosti v tomto smeru. A samozrejme Ti muze prijit nejaka neocekavana obsilka z uradu.

Datovou schranku zvazuji stale vic, kdyz vidim jak upada spolehlivost dorucovani pisemnosti narodni postou.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #41 kdy: Únor 24, 2020, 03:16:19 odpoledne »
ad stoupacky - prosim nezamenovat se stupackama, to je kramle ve zdi na kterou si stoupne pracovnik udrzby, zatimco stoupacky jsou trubky nebo draty stoupajici z prizemku ke strese nebo tak.

Ja bych se do zapeneni cele vetraci sachty nepustil. Staci aby tam mel nekdo kourovod ktery netesni, spaliny ktere doted vzal pruvan v sachte po zaslepeni pujdou do nektereho bytu pod tebou a mas na krku spoluvinu... utesnil bych pouze vstup z sachty do bytu.

ad odpadky - zbytky z priprav jidla a jine potencialne hnijici veci lze davat do prazdnych PET lahvi od napoju, staci uriznout vrsek a po naplneni jej paskou zalepit zpet. To se da pak skladovat dlouhodobe s minimalnim rizikem a pozdeji vyhazet do popelnice. Splachovani do kanalizace (i po nadrceni) bych nedelal jednak kvuli moznemu ucpani odpadu ale hlavne nepovazuji za vhodne prikrmovat potkany.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #42 kdy: Únor 24, 2020, 08:14:27 odpoledne »
S tou šachtou máš zřejmě pravdu, konečně on tam mimo jiné vede i plyn, tak aby se nehromadil zrovna u nás...
Odpadky. Když poteče voda, tak bych doporučoval důsledně všechny obaly vymývat aby nesmrděly (dělají to tak třeba v Japonsku), třídit ještě lepší než dosud a skladovat v igelitových pytlích tak, aby to zabíralo co možná nejméně místa(plechovky i sklenice různých velikostí do sebe. Jinak myslím, že splachování zbytků z vaření by v takovéto mimořádné situaci bylo omluvitelné. Samozřejmě nadrobno nakrájet, nebo pomlet na masovém mlýnku. Ale ono by toho odpadu z potravin mělo být minimum(dojídáme po dětech), protože nikdy nevíme, jestli si ten pobyt nebudeme muset prodloužit, takže maximální šetření potravinami je na místě.
Výhodu má ten, kdo má balkon, odpad může skladovat tam.
upada spolehlivost dorucovani pisemnosti narodni postou.
Hlavně ta fikce doručení, to je radost.  :-ů

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #43 kdy: Únor 24, 2020, 08:47:27 odpoledne »
Plyn neni takovy problem, je citit a na unik by se prislo brzy. Ale CO citit neni... plus tam muze kondenzovat vlhkost ale to kratkodobe problem neni.

Offline castby

• zlepšit se až do jednoty se vším - tělo světla
« Odpověď #44 kdy: Únor 24, 2020, 08:49:25 odpoledne »
Nazdárek. 
Můj p!an až se nakazím :
Brát minimálně  vitamín C 5*více než DDD.
Vyrábět koloidní stříbro a brát, jen zatim nevím dávkování.
Horká koupel, přej clovek vydrží větší teplotu než vir. Možná sauna by taky pomohla.
Na aktuální problemy kašel, průjem řešit samoléčbu Su-Jok.
Připravit si výrobu antibiotik z česneku vodky a čili.
Snad by pomohla i biorezonanci, alespoň se ukáže zda je to podvod.
 Máte něco na doplnění?

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #45 kdy: Únor 24, 2020, 09:04:53 odpoledne »
Plyn neni takovy problem, je citit a na unik by se prislo brzy. Ale CO citit neni... plus tam muze kondenzovat vlhkost ale to kratkodobe problem neni.

Šachtu se stoupačkama bych rozhodně nezapěňoval, má k tomu mít přístup mimo jiné i revizák na ply a elektřinu a instalater, kvůli kontrole a opravám. To že klapky netěsní je bohužel realita, ale jde dát novou funkčí klapku a tlaková ztráta snad bude přijatelná a utěsnit prostupy. A existují automatické rozprašovače vůní do kterých se dá dát i desinfekční roztok a šachta bude v pravidelných intervalech desinfikonána aerosolovou mlhou, která bude pomalu sedat....tohle docela funguje, mám to vyzkoušené z dob mládí, když jsem bojoval proti plísním z vlhké šachty a odkud lezoucím rybenkám....když tohle udělají 3-4 lidé bydlící v 12p paneláku nad sebou, mělo by to stačit.

Offline castby

• zlepšit se až do jednoty se vším - tělo světla
« Odpověď #46 kdy: Únor 24, 2020, 09:07:06 odpoledne »
Není čas zavést něco více nehmotného v naší přetechnizovane společnosti. než čekat lépe něco dělat jak si provést testy sám.   
  Svalový test.
https://youtu.be/fNGu52pwu9I
od 1:40 asi deset minut

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #47 kdy: Únor 24, 2020, 09:34:20 odpoledne »
MK: ale ja ji doporucoval nezapenovat...

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #48 kdy: Únor 24, 2020, 11:14:24 odpoledne »
podla mojho nazoru zapenit spodok a vrch stupačky nestaci.a nestaci ani utesnit dvierka na stupačke.
problemom bude aj ventilator na WC a na digestore.su na nich sice klapky,ale tie ako tesnenie urcite nestacia.tadial sa moze vyrus tiez rozsirit do dalsich bytov.
asi by bolo dobre utesnit aj tieto ventilatori
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

nacelnik Seattle 1854

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #49 kdy: Únor 24, 2020, 11:25:56 odpoledne »
MK: ale ja ji doporucoval nezapenovat...
A já ti dávám zapravdu, protože soudný revizák to napíše do protokolu....neprůchodnost inspekční cesty, nemožnost kontroly. V chemičce si toto řešení vůbec nedovedu představit. Vždy je reálná možnost porušení potrubí, elektroinstalace....a vždy musí existovat způsob, jak úsek uzavřít odvětrat, zkontrolovat, najít závadu a opravit. Je to sice OT, ale....je možné aby v paneláku ve stoupačkách vedla elektroinstalace a plyn ? Podle mě je to nepřípustné, ale nejsem si jist....v mém paneláku plyn zaveden nebyl a netuším jaké normy platily v 70-80 letech, kdy se stavěly.