Autor Téma: Ideální vruty do dřeva  (Přečteno 702 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Ideální vruty do dřeva
« kdy: Srpen 29, 2018, 10:16:32 dopoledne »
Čeká mně objednávka 2000 vrtů. Tak přemýšlím jaké jsou nejlepší a nejlevnější.
A jaký PH, PZ, YZP,TORX,...

https://www.hornbach.cz/shop/Vrut-do-dreva-ZH-FPF-ST-4x70-YZP-baleni-200-ks/6320470/artikl.html?varCat=S11878##v6320466

Budu spojovat prkna 25mm.  Dělat nástavky a dna. Tak 25mm skonci v jednom prkně a ted kolik mm musí být v tom druhém. Používal jsem 70mm, ale 50mm jsou levnější.

Další otázka je jaký šroubovák používat.

Tohle musím nějak vyřešit.

Spočítal jsem, že na jeden ul je potreba cca 50-60 šroubů.  3 nástavky- 3x12. Dno - 12.

Při výrobě 30 ulu je to 1500 šroubů.

Pak vyrábím voliéry, kde potřebuji 70mm, tak o tom nemusím přemýšlet.


Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ideální vruty do dřeva
« Odpověď #2 kdy: Srpen 29, 2018, 10:51:56 dopoledne »
Mně se líbí tyto šrouby - čekám, že se mi ozve majitel firmy - technický poradce.

Pokud budeš šroubovat 25mm prkna, určitě by měl mít vrut dřík (ta část pod hlavou, co na sobě nemá závit) délku nejméně 25mm. Šrouby RAPID ještě mají jakési frézovací výstupky pod hlavou, které hlavu zapusti. Ale i tak bych na nástacvek výšky 167mm použil 3 vruty na kažý spoj, tedy 12 vrutů na nástavek a délku 70 -80mm

https://www.hrabanek-sroubky.cz/RAPID-2000-c1_1_2.htm
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Ideální vruty do dřeva
« Odpověď #3 kdy: Srpen 29, 2018, 11:18:57 dopoledne »
A chceš tam dávat ty nejlepší, nebo ty nejlevnější?
Chci dobré. Tedy nejlevnější a nejlepší.:)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ideální vruty do dřeva
« Odpověď #4 kdy: Srpen 29, 2018, 11:27:36 dopoledne »
TOHLE MI DOPORUČILI  a přidali doporučení šroubovat aspoň trochu šikmo

https://www.hrabanek-sroubky.cz/vrut-Star-Drive-GPR-4-x-70-d421.htm
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Ideální vruty do dřeva
« Odpověď #5 kdy: Srpen 29, 2018, 12:33:20 odpoledne »
Když už hledám, tak i sponky do sponkovačky.

Typ Sponky (šířka x délka x tloušťka)    5,8 x 40 x 1 mm
Potřebuji 5000 kusů. (1000 rámkku pro 30 ulu. 4 sponky na jeden rámek)

https://www.kamody.cz/gude-sponky-40mm-baleni-2500ks-40256-91901?gclid=Cj0KCQjwiJncBRC1ARIsAOvG-a7Q_DjOH2mhIQ-3pWYVr3UWPzcM8s1wJEinHx1cQxs98XDs3O4gYYkaAp_2EALw_wcB

5000 kusů vyjde na 350Kč +100 Kč postovne.  Nemůžu najít levnější.

Nalim

  • Host
Re: Ideální vruty do dřeva
« Odpověď #6 kdy: Srpen 29, 2018, 05:24:55 odpoledne »
Nechci zde stavět nic proti ničemu ani nikomu, ale pokud je problém s vruty s křížovou drážkou, bývá to nejčastěji kvůli
a) použití "ožvejkaného" bitu (ten při dotahování nebo povolování "přeskakuje" a doničí sám sebe i drážku v hlavě vrutu
b) použití nesprávného druhu bitu. Nutno ROZLIŠOVAT dva nejčastější systémy drážek a tomu JEDNOZNAČNĚ odpovídajících bitů:
1) systém PH (Phillips) = jednoduchý křížek
2) systém PZ (Pozidrive) = dvojitý, o 45° pootočený křížek, řekněme 8-cípá hvězdička se 4 rameny delšími a 4 kratšími
Každý ze systémů má úplně jiné úhly a to je nutné BEZ VÝHRADY RESPEKTOVAT a nezaměňovat.
Při větších délkách vrutů je nejlepší systém Torx - je blbuvzdorný - bity nejdou zaměnit, a díky úplně jiné geometrii drážek bit nemá tendenci "vyskakovat" ze záběru ani při utahování, ani při povolování.

CyPro

  • Host
Re: Ideální vruty do dřeva
« Odpověď #7 kdy: Srpen 30, 2018, 08:52:29 dopoledne »
Čeká mně objednávka 2000 vrtů. Tak přemýšlím jaké jsou nejlepší a nejlevnější.
A jaký PH, PZ, YZP,TORX,...

https://www.hornbach.cz/shop/Vrut-do-dreva-ZH-FPF-ST-4x70-YZP-baleni-200-ks/6320470/artikl.html?varCat=S11878##v6320466

Budu spojovat prkna 25mm.  Dělat nástavky a dna. Tak 25mm skonci v jednom prkně a ted kolik mm musí být v tom druhém. Používal jsem 70mm, ale 50mm jsou levnější.



Další otázka je jaký šroubovák používat.

Tohle musím nějak vyřešit.

Spočítal jsem, že na jeden ul je potreba cca 50-60 šroubů.  3 nástavky- 3x12. Dno - 12.

Při výrobě 30 ulu je to 1500 šroubů.

Pak vyrábím voliéry, kde potřebuji 70mm, tak o tom nemusím přemýšlet.

Ve Tvém případě a s ohledem na množství práce bych volil konstrukční vruty, nikoliv vruty universální. Přehled je např. zde. S drážkou TORX. Bit TORX má menší tendenci se protočit než křížové drážky PZ nabo PH. Dokladem toho je, že velké tesařské vruty, které se dají utáhnout jen rázovým utahovákem mají TORXy.

Konstrukční vrut má tu výhodu, že se nemusíš starat o předvrtávání otvoru v přitahovaném materiálu. Šroub je řešen tak, že si sám vyvrtá otvor v přitahovaném materiálu (ten dílec, na který dosedne hlava). Ve špičce bývá vyfrézována drážka, která provádí jakési navrtání. Poté, až dosáhne závit k dolnímu dílci (tj. ke kterému šroubuješ) se dostane ke slovu frézovací část vrutu, která rozšíří otvor v přitahovaném materiálu. Nehrozí tak nebezpečí, že Ti přitahovaný dílec zůstane viset na závitu bez přitažení (tak, jak to rády dělají universální vruty se závitem po celé délce). Musel by sis pořídit universální vruty s částečným závitem, nebo předvrtávat díru v přitahovaném materiálu (pracné).
Zápustná hlava konstrukčního vrutu je navíc opatřena paprskovitými lištami, které snadno vyfrézují zahloubení. Universální vrut tak snadno zahloubit nejde. Předpokládám, že vzhled spojení není pro Tvoji aplikaci na prvním místě. Zahloubení, které si vytvoří konstrukční vrut není tak pěkné, jako když se použije speciální záhlubník. Ale neděláš nábytek.
Vzhledem ke způsobu, jakým funguje konstrukční vrut je menší pravděpodobnost rozštípnutí dřeva. Universální šroub vlákna spíše roztlačuje, konstrukční vrut si místo pro sebe vyvrtá (vyfrézuje).

Výrobců vrutů je hodně. Tvůj odkaz výše je na vruty Fischer, které jsou dost drahé. Můj odkaz je na vruty od Hašpla (viz odkaz výše). Já je používám a jsem s nimi spokojen. Vycházejí také trochu laciněji, než Fischer. Čtverka průměr od Hašpla se maličko nerada zavrtává (než se chytne), pětka už je v pohodě. Pokud chceš být akurátní, kup si od různých výrobců vzorky a zkus s kterými se Ti bude dělat nejlépe.

Jestli použít 50 mm nebo 70 mm Ti neporadím. Zavrtání 25 mm při průměru 4 mm se mi zdá málo. Nevím, kde ty výrobky budeš mít? Pokud venku, tak je i čtverka průměr dost málo. Dřevo má takovou sílu, že vrut o průměru 4 mm je schopné přetrhnout. Plný průměr (odečteme-li závit) je totiž výrazně menší. Znám případy odskákaného palubkového obložení, upevněného 4 mm vruty (universálnímí). Nechceš pouvažovat o pětkách vrutech? 5x60, řekněme?

Jaký šroubovák? Nejasná otázka. Myslíš jestli ruční nebo aku? Nebo, když aku, tak od kterého výrobce? Takže: ručně při tom množství jistě ne. A tip na výrobce elektronářadí? Nevolit ultra laciné zboží. Dál už je to jiný příběh.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ideální vruty do dřeva
« Odpověď #8 kdy: Srpen 30, 2018, 11:09:03 dopoledne »
Objednal jsem Sahawovi u Hašpla vruty 70mm dlouhé, a to jak 4mm, tak 5mm, včetně bitů :D

Ještě zkusím toho "mého" dodavatele, má šrouby o pár haléřů dražší, ale zdá se mi, že jsou sofistikovanější. Také zkusím oba rozměry, tedy 4 a 5 mm
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Ideální vruty do dřeva
« Odpověď #9 kdy: Září 03, 2018, 12:39:43 dopoledne »
Torx hlava vrutu nejlépe přenese silový moment a nehrozí vyskočení bitu z hvezdičky....spíš ten vrut ukroutíš.....hodí se dřík slabě pomazat vazelinou nebo alespoň mýdlem pro snížení tření. Dobrou zkušenost mám se sponkami Prebena....i s jejich hřebíky a používám hřebíkovačku od Makity....má za sebou asi 7t a jede bez problémů. Předtím jsem měl Gude kombi a tu jsem utavil na palubkách asi po 8-10t ranách...ale stála asi 1200 peněz, takže posloužila.