Autor Téma: Smlouva na věcné břemeno  (Přečteno 1658 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Smlouva na věcné břemeno
« kdy: Únor 02, 2017, 07:50:01 dopoledne »
Chci si sepsat smlouvu na věcné břemeno neboli Právo doživotního užívání pozemku(tzv. věcných břemen in personam). Vím, že někteří preppeři a lidé mimo systém to maji, aby měli domek nebo úkryt a nikdo o tom nevěděl. Taky to plánuji.

Informace se rozcházeji ohledně potvrzení smlouvy u notáře. Pokud si ji nechám ověřit, tak kdo všechno o tom bude vědět a bude někdě uložena v systému, že někdo pronajmul si pozemek?

Jakou hodnotu má smlouva, která není ověřena?

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #1 kdy: Únor 02, 2017, 08:57:08 dopoledne »
Jistě, věcné břemeno se zadává do systému na katastru. Tím pádem - bude to vědět každý, kdo se tam koukne.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #2 kdy: Únor 02, 2017, 09:48:35 dopoledne »
Ale nemusí se to zapsat na katastru? Prý stačí jen mít smlouvu ověřenou notářem a to stačí.

Já jsem chtěl mít smlouvu na 40 let nebo pokud umřu, tak ukončit dřív, ale prý se tomu říká věcné břemeno a smlouva se sepisuje na doživotní užívání.

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #3 kdy: Únor 02, 2017, 09:55:44 dopoledne »
Věcné právo tohoto typu vzniká až zápisem do katastru nemovitstí, nikoliv smlouvou.

Samotář

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #4 kdy: Únor 02, 2017, 10:49:41 dopoledne »
Zdravím.

Správně je to smlouva o zřízení služebnosti užívání nemovitosti a může to být buď doživotní užívání, nebo na dohodnutou dobu, záleží jen na dohodě smluvních stran.

Smlouva musí být písemná a podpisy smluvních strany musí být úředně ověřené (notář, CzechPoint, pošta, obecní úřad – všechno má stejnou váhu), Ověření za jeden podpis stojí 30,- Kč + DPH, pokud je ověřovatel plátcem. Ke vzniku služebnosti se musí provést vklad smlouvy do katastru nemovitostí, jak psala SoňaR. Za vklad se platí správní poplatek 1.000 Kč. Služebnost je vidět na výpisu z listu vlastnictví katastru nemovitostí a smlouva je přístupná ve sbírce listin katastrálního úřadu, není to anonymní.

Může se udělat „šuplíková“ smlouva. Smlouva se uzavře, podpisy se úředně ověří, ale neprovede se vklad v katastru nemovitostí. Každá strana má smlouvu u sebe a kterákoliv z nich může podat na katastrální úřad. Smluvní strany se fakticky chovají podle uzavřené smlouvy, ale služebnost není zapsaná v katastru nemovitostí. Velká nevýhoda je, že pokud kterákoliv smluvní strana zemře, už nelze vklad do katastru nemovitostí provést.

Ke vzniku služebnosti sepsání smlouvy jen u notáře nestačí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #5 kdy: Únor 02, 2017, 10:55:11 dopoledne »
Díky Samotáři.

Pokud zemře majitel pozemku, tak smlouva v šuplíku ztrácí nějak hodnotu a může být dědicem zrušena?


SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #6 kdy: Únor 02, 2017, 11:07:35 dopoledne »
Takovou smlouvu věcné právo NEVZNIKNE, tudíž nemůže být ani zrušeno. Pro vznik věcného práva je NUTNÝ zápis do katastru nemovitostí. Jinak si můžete zrovna sepsat nějakou smlouvu o pronájmu nebo něco takového.... ale počkej si na Samotáře, co ti na to řekne, ode mě to zřejmě nestačí  :D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #7 kdy: Únor 02, 2017, 11:08:51 dopoledne »
A pokud bude jednou ze stran smlouvy právnická osoba? Ta přece umřít nemůže..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #8 kdy: Únor 02, 2017, 11:13:07 dopoledne »
Já potřebuji jen smlouvu platící na 80 let(dožiji se 114let :D). Teď vážně. Chci si jen pronajmout kus pozemku na cca 40 let, kde kromě mně a majitele to nikdo nebude vědět. A pokud majitel umře, tak chci mít jistotu, že mně nikdo z toho pozemku nevyhodí. Je to moje důchové pojištění(tedy i zásoby jídla na 40 let.:D)

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #9 kdy: Únor 02, 2017, 11:34:35 dopoledne »
Ani soud mu nepomůže, ta smlouva je prakticky na nic, dokud není podán návrh na katastr.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #10 kdy: Únor 02, 2017, 11:36:15 dopoledne »
A nebylo by v tom případě lepší ten pozemek koupit?
Ale to by pak každý věděl, že vlastním pozemek. A to je nežádoucí.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7551
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #11 kdy: Únor 02, 2017, 11:39:11 dopoledne »
To je dost tažké vyzistit, že vlastníš niekde dáky pozemek. A ty ho v podstate nebudeš vlastnit.... len tam budeš ako vecné bremeno.

Uff, ešte že to je vo fóre "černočerný scenár" :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #12 kdy: Únor 02, 2017, 11:55:07 dopoledne »
To je dost tažké vyzistit, že vlastníš niekde dáky pozemek.
Jde to bohužel velmi snadno. Stačí se podávat do Katastru. Je tam jméno a adresa trvalého bydliště.

Já jsem třeba proti vlastnictví pozemku v zahrádkářké kolonii. Vlastně budu bydlet takové zahrádkářské kolonii. Prostě okolo mně bude hodně domků.  Mít cizího člověka za souseda se mi fakt nechce. Proto jsem, aby pozemek vlastnil jeden člověk(ideálně spolek) a pronajimal ty kusy pozemku na dobu určitou.

 Ale to je už OT. Zajimá mně jen tak žít na pozemku do konce mého života a nebý nikde zapsán.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #13 kdy: Únor 02, 2017, 12:23:27 odpoledne »
Ahoj Sahawe.
Napiš to věcné břemeno na katastr (vhodně formulovat) na třetí osobu. (bílého koně.) s ním se dohodni jak potřebuješ. Měj na něho páky... buď dobrý kamarád, nebo osoba, kterou máš pod palcem.

Výsledek je, že nikdo nic neví, nikdo tě nemůže vyhodit. Bílých koňů můžeš mít několik.

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #14 kdy: Únor 02, 2017, 12:35:00 odpoledne »
To mu ale vůbec nic nezaručí...

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #15 kdy: Únor 02, 2017, 12:38:19 odpoledne »
To má úplně stejnou váhu, jako když se domluví přímo s majitelem, že může daný pozemek doživotně používat. Třeba by to mohl ten majitel zkusit zakomponovat i do své závěti, ale je to celkem jedno, pokud to nebude formou věcného břemene.... tak ho v podstatě může kdokoliv kdykoliv vyhodit. Stejně tak ten "bílý kůň".

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7551
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #16 kdy: Únor 02, 2017, 12:43:13 odpoledne »
To je dost tažké vyzistit, že vlastníš niekde dáky pozemek.
Jde to bohužel velmi snadno. Stačí se podávat do Katastru. Je tam jméno a adresa trvalého bydliště.


No, nevím jak u vás, ale u nás to nie je také jednoduché. Keď chceš zistit, či má daná osoba niekde v republike dáky pozemok, s tým že nepoznáš dané katastrálne územie, tak je to fakt nadlho.

Ale v tvojom prípade sa nejedná o vlastníctvo a ani spoluvlastníctvo. Takže ak sa človek nezamerá na konkrétnu parcelu, tak to bude ešte tažšie zistiť.

A neviem, prečo by to malo byť úplne tajné. Jediné, čo ma napadá, že ak by niekto chcel ten pozemok silno kúpiť, a nemôže, lebo tam máš doživotné právo, tak by ti ten niekto to doživotné právo mohol predčasne skrátiť :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #17 kdy: Únor 02, 2017, 12:44:59 odpoledne »
A co takhle být stoprocentním vlastníkem sro, která by vlastnila ten pozemek.

Možná se pletu, ale není majitel s.r.o. v nějakém rejstříku?

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #18 kdy: Únor 02, 2017, 12:46:05 odpoledne »
To Soňa.
ale jo, taky máš pravdu... podívej se na to ale jinou optikou.
nikde nechce mít záznam... Tedy "standardně" to nepůjde.

Ok Důvěra...
Domluví se s majitelem, Vše OK. jenže majitel umře (např. nebo, dostane nabídku co se neodmítá) Sahaw nemá nic.
Domluví se s majitelem, a s dvěma kamarády, a na ně se udělá zápis do katastru. Tedy už není závislý jen na majiteli. Ale může se spolehnout na jednoho nebo druhého kamaráda.
Neznamená to, že má Sahaw jistotu užívání. Pouze 3x zvýšil pravděpodobnost, že mu to vyjde.

Na druhou stranu, i kdyby se zapsal do katastru jako věcné břemeno, Dovedu si představit situaci, kdy o to užívání přijde... (i když připouštím, že je to menší pravděpodobnost než předchozím případě.)

Co je ale na tom nejlepší, že rozhodnout se musí sám. :)

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #19 kdy: Únor 02, 2017, 12:49:53 odpoledne »
A co zabrání kterémukoliv z nich, aby mu zakázali přístup na pozemek, pokud si to usmyslí? Oficiálně tam nemá na tom pozemku co dělat, nemá k němu vůbec žádná práva.

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #20 kdy: Únor 02, 2017, 12:52:53 odpoledne »
Samozřejmě. Dokonce bych řekla, že jako podnikatel bys byl ještě líp vidět. Navíc by ti z toho plynula řada dalších povinností.

Spíš bych se přikláněla k Dagovi - ono to skutečně není tak jednoduché pro běžnou osobu dohledat si podle jména, co která osoba vlastní za pozemek, či jaká má k jakému pozemku práva. Ale pro stát to už takový problém nebude. Ten systém to určitě umí. Takže otázka - chceš být neviditelný pro běžné lidi, pro stát, nebo pro všechny? :-)

A co takhle být stoprocentním vlastníkem sro, která by vlastnila ten pozemek.

Možná se pletu, ale není majitel s.r.o. v nějakém rejstříku?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #21 kdy: Únor 02, 2017, 12:54:57 odpoledne »
Neblázněte, někdo musí platit daně, a ten někdo bývá uživatel, má rodný číslo a bydliště a ví to každá holštýnka na finančáku.....Do bílého koně bych už nešel, je to riziko, postavil bych nájemní smlouvu s trváním na tolik a tolik let, měl bych ji v šuplíku a kdyby něco, vytáhl bych ji.Musel by ji postavit min adjunkt od právníků, aby to mělo nějaký smysl a bylo to co platný.A kdyby byl majitel co k čemu, dá do poslední vůle k notářovi odstavec, který určí osud daného pozemku.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #22 kdy: Únor 02, 2017, 12:57:10 odpoledne »
Nemůžeš být neviditelný pro všechny, tak moc bych to chtěl a tak moc to nejde......Už jsem si chtěl koupit identitu někde v zahraničí ale pořád to nic neřeší.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #23 kdy: Únor 02, 2017, 12:57:49 odpoledne »
Ale no tak...
píšu přece, že je to o důvěře. (nic jiného mu nezbývá, když to vezmeš ad absurdum, my taky musíme důvěřovat, že ten zápis v katastru má nějakou váhu, a že nepřijde znárodnění (např) které náš nárok změní v prach....)

když bude fungovat aspoň jeden z těch tří k němu kladně, tak prostě na tom pozemku může být, protože mu to ten (aspoň) jeden umožní...  a s těmi ostatníma dvěma vede jednání ten zapsaný...

Ale tohle je stejně divoké... řekněme, že Sahaw neřeší ztrátu důvěry některého s těch tří, ale prostou náhodu, smrt někoho, prostě jen, aby se o Sahawovi vědělo...

vždycky jde každému dát nabídka, co se neodmítá, je to jen o pozitivní, či negativní síle.

P.S. Je JASNÉ, že by měl s každým z těch tří nějakou smlouvu...
Edit. shrnutí. pro stát by byl majitel někdo jiný, na pozemku by bylo věcné břemeno dalšího člověka, nebo by to byl spolumajitel.  No a Sahaw by měl smlouvu s každým s těchto lidí... nevím, jestli to s tím omezením o "neviditelnost" jde udělat neprůstřelněji.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #24 kdy: Únor 02, 2017, 01:09:45 odpoledne »
Já věřím majiteli, protože co by dělal jen cca 500m2, kde je rozpadající unibunka. Já nevěřím dětem majitele. Tedy přesněji partnerům těch dětí. Ty budou neznámým faktorem.  Bohužel existuje dost příkladů, kdy kvůli pár stovkám dělali problémy.

40 let je dlouhá doba. Počítám i s tím, že nastane hospodářká krize. A na to chci být připraven a proto nechci být oficiálně někde napsaný, abych si mohl užít poslední dny života flákáním.  Já počítám, že asi v 45-50 letech svého života přestanu platit zdravotní atd, protože budu mít zdravotní problémy a bude problém na to vydělat, tak půjdou po mně exekutoři. Fakt netuším co nás čeká. Proto se mi zdá nejlepší vlastnit malý pozemek, kdy stát o to nebude mít zájem a budu si moc žít v klidu.

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #25 kdy: Únor 02, 2017, 01:14:26 odpoledne »
Skutečně pro tebe bude asi nejlepší skvěle napsaná nájemní smlouva. Ta přechází pak i na nové vlastníky nemovitosti (nejen na dědice). Jasně že ji můžou časem vypovědět, ale to už je na tobě a tvém právním zástupci, aby to bylo sepsáno tak, aby výpověď byla nevýhodná, nebo co možná nejvíc komplikovaná.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7551
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #26 kdy: Únor 02, 2017, 01:16:15 odpoledne »
Exekútor ti nemôže zobrať vecné bremeno z pozemku a ani siahnuť na cudzí majetok. Aj keď tam máš doživotné právo. Nie si vlastník. A to je ten rozdiel.
Ak by chceli majitelovi zobrať pozemok, tak zase majú problém, lebo je tam vecné bremeno. Podla mna to môže byť v niektorých prípadoch výhodné pre oboch.
Nevýhoda je asi len tá, že ak Saladína nasereš, tak nebude ťa môcť vyhodiť z vlastného pozemku :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #27 kdy: Únor 02, 2017, 01:21:53 odpoledne »
Já počítám, že asi v 45-50 letech svého života přestanu platit zdravotní atd, protože budu mít zdravotní problémy a bude problém na to vydělat, tak půjdou po mně exekutoři.

Prosím tě a proč bys to nechal zajít tak daleko? Když se můžeš přeřadit do kategorie, kdy za tebe bude pojištění platit stát...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #28 kdy: Únor 02, 2017, 01:24:34 odpoledne »
Prosím tě a proč bys to nechal zajít tak daleko? Když se můžeš přeřadit do kategorie, kdy za tebe bude pojištění platit stát...
Protože podle mně budou veřejné práce za minimum peněz. A kdo nebude je dělat, tak bude vyhozen z pracovního úřadu. Tedy otroctví. Tedy podle mně jak to bude vypadat za cca 10-20 let. To jsem zas OT.

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #29 kdy: Únor 02, 2017, 01:25:54 odpoledne »
Nicméně exekutor může na pozemek, kde má zřízené věcné břemeno, přijít a zabavit vše, co tam najde a má nějakou hodnotu.

Exekútor ti nemôže zobrať vecné bremeno z pozemku a ani siahnuť na cudzí majetok. Aj keď tam máš doživotné právo. Nie si vlastník. A to je ten rozdiel.
Ak by chceli majitelovi zobrať pozemok, tak zase majú problém, lebo je tam vecné bremeno. Podla mna to môže byť v niektorých prípadoch výhodné pre oboch.
Nevýhoda je asi len tá, že ak Saladína nasereš, tak nebude ťa môcť vyhodiť z vlastného pozemku :D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #30 kdy: Únor 02, 2017, 01:28:40 odpoledne »
Exekutora mam vyřešeno, že unibunka a vše hodnotné není moje. Na všech večech budu mít štítky s udaji a k tomu podepsanou nájemní smlouvu na unibunku s vybavením.:) Tak mi nezabaví nic.

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #31 kdy: Únor 02, 2017, 01:29:20 odpoledne »
Předpokládám, že když ti zdravotní důvody nedovolí vydělat si na pojištění, tak budou nejspíš takového rázu, že po tobě nebudou moct chtít, abys šel zametat chodník.... Ostatně dle mého názoru lepší zametat chodník, než mít na krku exekutora a život s vědomím, že jakmile zaťukám na jakoukoliv ordinaci, tak mám smůlu.

Prosím tě a proč bys to nechal zajít tak daleko? Když se můžeš přeřadit do kategorie, kdy za tebe bude pojištění platit stát...
Protože podle mně budou veřejné práce za minimum peněz. A kdo nebude je dělat, tak bude vyhozen z pracovního úřadu. Tedy otroctví. Tedy podle mně jak to bude vypadat za cca 10-20 let. To jsem zas OT.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7551
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #32 kdy: Únor 02, 2017, 01:37:46 odpoledne »
Nicméně exekutor může na pozemek, kde má zřízené věcné břemeno, přijít a zabavit vše, co tam najde a má nějakou hodnotu.

Exekútor ti nemôže zobrať vecné bremeno z pozemku a ani siahnuť na cudzí majetok. Aj keď tam máš doživotné právo. Nie si vlastník. A to je ten rozdiel.


Máš v tom jasno? /u vás môžu byť dáke odlišnosti/
U nás sa exekútor nezaoberá žiadnym harampádím, ktoré nevie naceniť a predať. Ani staršie auto ho nezaujíma.
A exekútor by musel mať povolenie minimálne od majitela pozemku.

na lovači sa dejú aj takéto veci: https://kosice.korzar.sme.sk/c/20443854/zabrali-mu-pole-a-este-ho-aj-zbili.html#ixzz4XWmav7NS
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #33 kdy: Únor 02, 2017, 01:40:06 odpoledne »
Exekutora mam vyřešeno, že unibunka a vše hodnotné není moje. Na všech večech budu mít štítky s udaji a k tomu podepsanou nájemní smlouvu na unibunku s vybavením.:) Tak mi nezabaví nic.

Neříkals něco o zásobách na 40 let?  ;) ... to by si exekutor smlsnul  ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #34 kdy: Únor 02, 2017, 01:56:28 odpoledne »
Neříkals něco o zásobách na 40 let?  ;) ... to by si exekutor smlsnul  ;D
Na 8 tunách pšenice zakonané pod záhonky nepříjde. :) Jen zakopat 40 sudů bude fuška.:))

Samotář

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #35 kdy: Únor 02, 2017, 02:08:06 odpoledne »
Nestihl jsem odpovědět dřív ...

Je to tak, jak píše SoňaR.

Smrtí majitele pozemku nebo když vlastník pozemek prodá, stane se uzavřená smlouva nevkladuschopná, tedy nelze podle ní provést vklad práva a tím i dojde k zániku její účinnosti a platnosti. Je konec.

Na dědice by závazek ze smlouvy mohl přejít, muselo by se to řešit v dědickém řízení. Ale i tak není právní nástroj, jak dědice donutit, aby podepsal novou smlouvu o zřízení služebnosti.

Ano, právnické osoby zanikají poměrně často. V tomto případě by byla nejnebezpečnější insolvence (konkurs na majetek společnosti), prohlášením insolvence společnost zaniká.

Jen podle jména, příjmení, data narození, soukromník v katastru nemovitostí nic nenajde. Tohle umí pouze katastrální úřady, policie, exekutor a některé další státní orgány. Musíš znám konkrétní nemovitost a potom zjistíš, kdo je vlastníkem.

Samotář

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #36 kdy: Únor 02, 2017, 02:10:16 odpoledne »
Žít na pozemku a nebýt nikde zapsán …

Napadá mě jedině nájemní smlouva (pacht) na dobu určitou, která se nikam nemusí zapisovat. Doba trvání nájmu nesmí překročit obvyklou dobu lidského života (76 let). Nájem přechází na nového vlastníka v případě, že pozemek prodá. Do povinností pronajímatele vstupuje dědic zemřelého vlastníka pozemku. Nebezpečná je exekuce na majetek vlastníka pozemku. Pokud by se v rámci exekuce pronajatý pozemek prodával v dražbě, potom by nájem zanikl a příklep v dražbě je současně i právním titulem na vyklizení pozemku.

Nejbezpečnější je vlastnictví. Vlastníkem by měla být osoba, ve které by nebyl vidět sahaw. Svěřenecký fond nebo nadace jsou moc nákladné. Potom je spolek. Na založení spolku stačí tři osoby, z nichž jedna musí být zletilá. Osobní údaje předsedy spolku se zapisují do spolkového rejstříku. Ale to nevylučuje, že po založení spolku a nákupu pozemku je předseda spolku odvolán a zvolen novým předsedou sahaw, který se ovšem už nezapíše do rejstříku. Potom bude stačit každý rok sestavit účetní závěrku a podat nulové daňové přiznání k dani z příjmu. Jedinou povinností spolku bude platit daň z nemovitosti. V takovém případě by se v žádných registrech nemělo objevit sahawovo jméno.

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #37 kdy: Únor 02, 2017, 03:22:04 odpoledne »
Dagu, exekutor si může zjednat vstup do nemovitosti, ke které dlužník dokonce nemá žádný právní vztah, pokud má důvodný předpoklad, že se jedná tzv. o byt / místnost povinného (zdržuje se tam), a může tam zabavit majetek. Majitel (třetí osoba) k tomuto nemusí dát souhlas a nemusí být ani přítomen.

Nicméně exekutor může na pozemek, kde má zřízené věcné břemeno, přijít a zabavit vše, co tam najde a má nějakou hodnotu.

Exekútor ti nemôže zobrať vecné bremeno z pozemku a ani siahnuť na cudzí majetok. Aj keď tam máš doživotné právo. Nie si vlastník. A to je ten rozdiel.


Máš v tom jasno? /u vás môžu byť dáke odlišnosti/
U nás sa exekútor nezaoberá žiadnym harampádím, ktoré nevie naceniť a predať. Ani staršie auto ho nezaujíma.
A exekútor by musel mať povolenie minimálne od majitela pozemku.

na lovači sa dejú aj takéto veci: https://kosice.korzar.sme.sk/c/20443854/zabrali-mu-pole-a-este-ho-aj-zbili.html#ixzz4XWmav7NS

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #38 kdy: Únor 02, 2017, 03:39:46 odpoledne »
Ano, to patří ke šperkům našeho právního systému.Někdo pošle na exekutorskou komoru anonymní dobrozdání, že se na vaší adrese zdržuje dlužník XY a je důvodné podezření, že nam má i movité věci. A to stačí k tomu, aby jste se ocitnul i s rodinou v exekuterském pekle.Nádherný, blahořečený systém, kde musíte dokazovat a prokazovat a bránit se, i když jste vůbec nic neprovedli....Proto je skvělý veliký zlý pes......

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #39 kdy: Únor 02, 2017, 03:47:12 odpoledne »
Ale né, takové jedno a navíc anonymní dobrozdání by rozhodně exekutorovi nestačilo. K získání důvodného přesvědčení potřebuje daleko víc - jméno na dveřích, pošta, která tam dotyčnému chodí, výpovědi sousedů...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #40 kdy: Únor 02, 2017, 04:09:46 odpoledne »
Tak to už jsem klidný, zvláště když mi do baráku vlezl exekutor i s policajtem a zámečníkem, kvůli člověkovi, který tam nikdy nebydlel a nikdy bydlet nemohl. Naštěstí to byl dům, v kterém nebydlíme, a vůbec nic v něm nebylo.Rozlámané dva zámky jsem si musel zaplatit ze svého.Jsem velikým fandou exekutorské spravedlnosti a českého práva vůbec. ;D ;D ;D


SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #41 kdy: Únor 02, 2017, 04:24:14 odpoledne »
Pokud se exekutor poněkud "netrefil", tak ti měl ty zámky zaplatit on, ze zákona je za to v takových případech zodpovědný. Navíc mohl čelit i kárnému řízení. Podnikl jsi nějaké kroky?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #42 kdy: Únor 02, 2017, 05:55:17 odpoledne »
Děkuji za odpovědi. Popřemýšlím co bude nejlepší.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #43 kdy: Únor 02, 2017, 10:58:29 odpoledne »
To ne, já žádné kroky nepodniknul, zaplatil jsem tomu místnímu zámečníkovi 500, aby dal dokupy ty zámky, co rozvrtal a jen jsem se vyděsil, jak je snadné mít rozvrtaný zámky  a nedlužit ani floka.
Nikdy bych se nesnížil k jednání, s těmi monstry nad rámec nezbytné nutnosti.Opustili barák a pozemek a kámoš na jejich zdravíčko nechal odsloužit černou mši, zcela v souladu s jeho hodnotovým žebříčkem. Já si jen odplivnul.......

SoňaR

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #44 kdy: Únor 03, 2017, 12:34:44 odpoledne »
Takže ten exekutor, který se dopustil chyby, si dál vykonává bez trestu svoji funkci... a jelikož se nikdy nikdo neozve, tak proč by si měl dávat pozor a dodržovat nařízení? Příště se tedy zachová stejně. A pak přibudou další lidi, kteří si budou stěžovat, že je ten exekutor navštívil bez řádného důvodu a oni si potom museli sami zaplatit nový zámek.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7551
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #45 kdy: Únor 03, 2017, 01:05:47 odpoledne »
Čo viem, tieto praktiky boli bežné v 90 rokoch. Vtedy vládla mafia. A tá chodila v šutákoch zo zlatú retazu na krku. Dnes mafia chodí v sačkách s kravatlu na krku. A majú praktiky na inej úrovni.
Dnes exekútor pracuje skôr cez počítač a cez telefón. Zistí akurát majetkové pomery exekuovanej osoby a podla toho postupuje.  Zväčša len blokuje papierový majetok. Na ostatný nemá nárok.

Ak by som chcel pre dáku preperskú osadu nadobudnúť pozemok, čo najviac istený, tak by som na kataster  zapísal viacerých majitelov. A medzi sebou spísal u notára zmluvu, kde by odejšivší musel predať svoj podiel iba zvyšným majitelom, a to za nadobúdaciu, alebo predom stanovenú cenu. Taktiež v prípade úmrtia.
Jedná sa o to, že ak je majitelom pozemku len jedna osoba, ktorá nebodaj podniká, tak môže lahko o ten pozemok prísť.  Tým pádom aj ostatný, čo na tom pozemku dačo budujú.
-Ak by aj na niektorého majitela pozemku padla exekúcia, tak podielová časť dákeho pozemku ho nebude zaujímať. A aj keby, tak spolumajitelia majú prvoradý nárok na odkúpenie podielu.
-Ak by mal na pozemok zálusk dáky mafi-korpo-financ group, tak sa mu bude zaťažko presviedčať a likvidovať viacerých majitelov
-Ak by majitel aj zomrel, rozviedol sa atď, a mluva nebola platná, tak aj tu ako prví majú nárok na odkúpenie spolumajitelia pozemku, a až potom sa môže táto časť odpredať tretej osobe.

/teda tak dáko to je na slovači/

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #46 kdy: Únor 03, 2017, 01:11:45 odpoledne »
Zní to rozumně. Co na to Samotář?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Samotář

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #47 kdy: Únor 03, 2017, 11:50:14 odpoledne »
1. ledna 2018 nabývá účinnosti část technické novely občanského zákoníku, která opět zavádí zákonné předkupní právo pro spoluvlastníky nemovitosti. Pokud to nespěchá, potom není potřeba řešit předkupní práva mezi spoluvlastníky smlouvou, zavede to přímo zákon.

Spoluvlastnictví neomezuje provádění exekuce, insolvence nebo nedobrovolné dražby. Zcela běžně se provádějí dražby spoluvlastnických podílů. Jedinou určitou výhodou je, že po úspěšné dražbě má spoluvlastník s předkupním právem nějakou dobu, aby sám zaplatil cenu ve výši posledního příhozu a může se tak stát vlastníkem. A možná také v ocenění pro vyvolávací cenu se ve znaleckém posudku na spoluvlastnický podíl snižuje cena asi o deset procent. Jinak tam žádná jiná výhoda není.

Z mojí praktické zkušenosti vyplývá, že spoluvlastnictví majetku vždycky nakonec přinese spory, které se velice obtížně řeší. Pokaždé, kdy ke mně někdo s takovým nápadem přijde, jim to vymlouvám. Když to přesto udělají, do pár měsíců nebo roků je mám nazpátek rozhádané. Jen málo věcí na světe nakonec rozhádá lidi tak bezpečně jako společný majetek.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7551
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #48 kdy: Únor 04, 2017, 12:11:33 dopoledne »
Hmm, takže u vás sú predsa len dáke odlišnosti. U spoluvlastníctva je najväčší problém úmrtie jedného člena, kedy onen pozemok dedia všetci dediči. U nás su takto niektoré pozemky tak rozkúskované s tolkými majitelmi, že nie je v ludských silách to dať dokopy.

A to rozhádanie majetky a spoluvlastíctvo je sice poväčšine pravda. Ale to tu teraz neriešime :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Samotář

  • Host
Re: Smlouva na věcné břemeno
« Odpověď #49 kdy: Únor 04, 2017, 12:26:35 odpoledne »
Ano, souhlasím. Dědění spoluvlastnického podílu mezi více dědiců je problém.

Řešit by to šlo dědickou smlouvou uzavřenou ještě za života zůstavitele, kde by se mohlo dohodnout, jak se po smrti zůstavitele bude se spoluvlastnickým podílem nakládat. Ale je to složitá (musí se uzavírat ve formě notářského zápisu) a nákladná záležitost.