Autor Téma: léky  (Přečteno 8825 krát)

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #50 kdy: Leden 23, 2016, 10:07:12 odpoledne »
Tak to já mám jinej  :)
Šípky naložím do režné (pokud je, pokud není tak jiná pálenka min 40%) spolu s kouskem skořicové kůry a sušenou pomerančovou kůrou. Nechám to máchat podle nálady 4 - 6 týdnů, pak scedím a doleju cukrem svařeným ve vodě.
Poměr přibližně a hodně orientačně:
1l šípků
1/2 l pálenky
1 kus skořicové kůry
1 lžička pomerančové kůry

250 ml vody
250 ml cukru

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #51 kdy: Leden 23, 2016, 10:11:11 odpoledne »
recept na šípkovou marmeládu jsem se dávala do jiného fóra  ;)

ale jednoduše - většinou se setkáš s tím, že máš každý šípek rozbavit stopky i špičky, rozpůlit, pečlivě vydlabat semínka a chmýří a pak  toho vařit marmeládu podobně jako z jiného ovoce... no, kdo to zkusil, tak ví, že to se fakt nedá - pokud chceš marmelády víc než jednu skleničku  :D

já to dělám tak, že celé šípky povařím až změknou, pak je rozmačkám, např. šťouchadlem na brambory, a propasíruju přes jemný cedník (můžeš pro svůj klid pasírovat dvakrát), pak dovařím jako běžnou marmeládu - přidat cukr, příp. želírovací prostředek, povařit a do skleniček.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: léky
« Odpověď #52 kdy: Leden 23, 2016, 10:25:33 odpoledne »
Soňo, netvrdím že tvůj recept na likér není dobrej (ještě jsem ho nekoštoval), ale ta přidaná voda ! Já tyhle dryáky raději hustší.

P.S.
Však jsem psal "jeden z mnoha receptů  . . ."
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #53 kdy: Leden 23, 2016, 10:45:47 odpoledne »
Milo,
to je "dle vkusu každého soudruha"  ;) ... ono to má i svůj význam - pokud použiješ silný alkohol, tak je třeba jej aspoň trochu naředit (ale samozřejmě nemusíš, záleží i komu to chceš nalévat). Navíc cukr svařený s vodou likér nezakalí, samotný cukr to někdy dělá, stejně tak med, ale je to jen optická záležitost, takže komu to nevadí - směle do toho  :)


Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: léky
« Odpověď #54 kdy: Leden 24, 2016, 08:08:23 dopoledne »
Jedl jsem šípkovou marmeládu, odkudsi z bývalé Jugoslávie, chutnala mi. Jak se vyrábí a je ještě trochu léčivá?

Šipky obsahujú veľa vitamínu C a ďalších telu prospešných látok. Problém je, že teplom ( varom) sa mnoho toho vitamínu C zničí.
Vyrába sa podobne ako šípková omáčka je to piplačka. S receptom ti poradia skôr " zdejší ženy"

Offline abax

  • ***
  • Příspěvků: 20
Re: léky
« Odpověď #55 kdy: Leden 24, 2016, 11:03:17 dopoledne »
Na šípky nedám dopustit,jsou vynikajíí,ať jako čaj nebo marmeláda (i víno je super).Pomelu je mlýnkem na maso a suším v troubě nebo na topení.Pokud pomleté rozvařím,propasíruju přes cedník a dochutím,mám marmeládu.

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #56 kdy: Leden 24, 2016, 09:27:22 odpoledne »
Jen doplněk k tomu likéru - když ho scedíte, vylouhované šípky nevyhazujte, ale přidávejte si je do čaje! mňam...   :)
Ale bacha - nelezte potom za volant  ;)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: léky
« Odpověď #57 kdy: Leden 25, 2016, 10:41:33 dopoledne »
Popsal jsi to skvěle... @-->

Připomínám ještě domácí kvalitní pálenku....na tinktury, desinfekci...nebo jen tak... :bee:

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: léky
« Odpověď #58 kdy: Leden 25, 2016, 10:54:22 dopoledne »
citujem, 1. mít zásoby běžných léků na dobu, než se věci snad uklidní a kytky rozrostou
Ktoré lieky sa najviac spotrebúvajú alebo je predpoklad, že sa  budú? Mám na mysli tuhá forma ( "prášek") NIe v tekutej forme alebo ampuli, ktoré podliehajú relativne rychlej zkaze.
Môj tip je nezabudnúť na antiparazitiká na vnútorné aj vonkajšie parazity. ( i keď teraz sa to nezdá byť problém, tak v iných hygienických pomeroch sa to problémom môže velmi rychle stať)

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: léky
« Odpověď #59 kdy: Leden 25, 2016, 11:24:18 dopoledne »
No a vo využití v PA by som to videl použiť body 2-12 (kde mám velké rezervy) A keď to nepomôže tak tak použiť konvenčné koncentrované látky z bodu 1.

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #60 kdy: Leden 31, 2016, 05:34:45 odpoledne »
Hodně se tu řeší fyzické zdraví, resp. léky na nemoci těla. Napadlo vás naskladnit si do zásoby např. tablety na uklidnění? Velké procento lidí v dnešní době trpí některou z forem úzkostných poruch (v různé síle) a ty se ve stresu samozřejmě prohlubují. Úzkosti mohou v náročném období propuknout i u lidí dosud zdravých. Na pomoc se nabízí tři prostředky: alkohol (výborně tlumí úzkosti, ale některým lidem je může i prohloubit), bylinky, tablety (většina je na předpis, ale existují i volně prodejné).

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: léky
« Odpověď #61 kdy: Leden 31, 2016, 06:43:11 odpoledne »
Já budu muset "naskladnit" něco na cukrovku.
Všechno je na recept, a tak se mi ta hromádla doma "množí" děsně pomalinku  :-\

Můžete mi prosím někdo doporučit některou bylinku ?
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #62 kdy: Leden 31, 2016, 06:50:08 odpoledne »
takhle z hlavy mě napadá akorát aloe vera... tu by sis mohl pěstovat v květináči...
jinak jsou prý nějaké čínské bylinky docela účinné, sice si je tu nevypěstuješ, ale na nějakou dobu bys je naskladněné mít mohl

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: léky
« Odpověď #63 kdy: Leden 31, 2016, 06:57:25 odpoledne »
Vědecký pokrok nelze zastavit. Moderní medicína nabízí špičkovou diagnostiku a vysoce účinné léky. S obrovským nasazením bojuje s bolestmi těla, duše, s rakovinou. V uplynulých desetiletích dosáhla řady dílčích vítězství. To konečné je ale v nedohlednu. Strategie boje selhává.

http://www.celostnimedicina.cz/cim-vic-leku-tim-vic-nemoci-aneb-porozumeni-misto-boje.htm

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #64 kdy: Leden 31, 2016, 07:17:37 odpoledne »
Ten článek je zajímavý, ale nemá tak úplně pravdu. Předně - léky se u psychických poruch a onemocnění nasazují (dobře - měly by se nasazovat) pouze pokud je to opravdu nutné a slouží jako podpůrná léčba k psychoterapii, která se právě snaží dostat člověka do rovnováhy, aby léky nepotřeboval. ALE to se týká např. těch úzkostí. Co se depresí týče - antidepresiva neslouží na "potlačení" deprese, nejsou to žádné "oblbováky". Deprese vzniká tak, že mozek nedokáže produkovat dostatek serotoninu a dnešní antidepresiva učí mozek, jak ho vyrábět.

Nicméně pravdou je, že spoustu těch psychických problémů spouští náš hektický způsob života, zvyšující se tlak na výkon atd. To bohužel nevyřešíme a musíme se prát jen s následky. Celostní medicína by mohla být skvělým řešením, ale to je opravdu v nedohlednu. A tak se běžně stává, že se ocitne člověk se zablokovaným krkem u ortopeda, ten mu napíše rehabilitace, chvilku je to fajn a pak se to opakuje. Nikoho nenapadne, že dotyčný třeba trpí úzkostmi. Úzkostný člověk často křečovitě zvedá ramena, krční svaly se zkracují a tuhnou, z toho bolí hlava, krk, někdy i ruce...


Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: léky
« Odpověď #65 kdy: Leden 31, 2016, 07:32:36 odpoledne »
no, léčí se důsledek, nikoli příčina.
Tím pádem těžko můžeme úspěšně léčit-

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: léky
« Odpověď #66 kdy: Leden 31, 2016, 07:35:03 odpoledne »
Máš pravdu, Votroubku....pokud by se odstranila příčina, nemuselo by se léčit....ale bohužel farmaceutický byznys to nedovolí...takže lékaři, kteří jdou ruku v ruce s farmaceutickými firmami budou nadále předepisovat... P:-/

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #67 kdy: Leden 31, 2016, 07:35:10 odpoledne »
Tak třeba úzkosti se léčí úspěšně, tam se léčí i ta příčina ... ale jen pokud se pacient nechá  ;)

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #68 kdy: Leden 31, 2016, 07:38:40 odpoledne »
Já s vámi v podstatě souhlasím, ale myslím si, že to je běh na dlouhou trať. Že prostě není možné se v tento okamžik rozhodnout, sebrat třeba nemocnému s depresí antidepresiva a hledat příčiny. Hledání příčin je velmi dlouhá cesta a co člověk, to jiný příběh. A až mi někdo v PA poleze kvůlí panické atace po zdi, tak ráda sáhnu do zásob a dám mu tabletku.

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: léky
« Odpověď #69 kdy: Únor 01, 2016, 07:14:36 dopoledne »
Já budu muset "naskladnit" něco na cukrovku.
Všechno je na recept, a tak se mi ta hromádla doma "množí" děsně pomalinku  :-\

Můžete mi prosím někdo doporučit některou bylinku ?

Vraví sa, že fazula, jedlá zo zelených fazulových luskov aj vývar z fazulových luskov ( suchých).Čučoriedky (boruvky) a ďalšie. Ale je to babská rada vedecky nepodložená. Keď je tá cukrovka "slabá" bude stačiť diabetická dieta.

p.s. S tou fazulou to tak riešia diabetici čo nedržia dietu aby mali lepšie výsledky a lekár ich nekarhal. Aj tak sa to nedá obísť z dlhodobého hladiska - glykovaný hemoglobín z krvi.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: léky
« Odpověď #70 kdy: Únor 01, 2016, 07:48:53 dopoledne »
Vraví sa, že fazula, jedlá zo zelených fazulových luskov aj vývar z fazulových luskov ( suchých).Čučoriedky (boruvky) a ďalšie. . . . . 
Čaj z borůvek - z mladejch lístků znám. Už jsem ho i zkoušel, ale prakticky jsem žádnej výsledek nezaznamenal. Dieta je účinnější  :(
Ale fatzolový lusky určitě vyzkouším.  Dík !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #71 kdy: Únor 01, 2016, 08:36:43 dopoledne »
Ještě jsem v chytré knížce objevila na cukrovku lopuch  (kořen) a ořešák.

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #72 kdy: Květen 30, 2016, 10:43:13 odpoledne »
První sklizeň meduňky - to je vůně!

Bude meduňkový sirup, sušená meduňka na čaj a meduňkové víno  @-->

Meduňka výborně působí na uklidnění celého organismu, mírní stres a následky stresu, pomáhá proti nespavosti, zklidňuje a léčí podrážděnou trávící soustavu, pomáhá při bolesti hlavy...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: léky
« Odpověď #73 kdy: Květen 31, 2016, 06:12:43 dopoledne »
No, cukrovka... jsou na ni dva léky, co já vím a oba srážejí spolehlivě cukr do normálu. Oba to umí do šesti týdnů.
Jeden jsou fenixovy slzy a druhej je výtažek pana Janči.V tom druhém je ve směsi zastoupen i fazol, tedy suché, vyloupané lusky.Tyto však nepůsobí samy, pouze synergicky ve směsi, navíc musí být  připraveny důsledně a přesně podle návodu.Tzn dvě hrsti fazolových lusků zalijeme 2000 mililitry vody, necháme namočenéna noc a vaříme tak dlouho, až zbude 600ml odvaru.Tímto odvarem se přelije směs těchto bylin....kořen omanu pravého,kořen smetanky lékařské,nať jestřabiny lékařské a list jasanu ztepilého, trhaný na jaře.
Odvarem , tedy vroucím zalijeme vrchovatou polévkovou lžíci směsi a necháme louhovat 15 minut.Pijeme přes den, nejméně na desetkrát po doušcích, nebo lžičkách....
Bacha na hypoglykemii, dokáže to srazit cukr dost dobře.Užíváme tři týdny a pozorujeme chování těla....

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: léky
« Odpověď #74 kdy: Červen 01, 2016, 11:13:42 dopoledne »
Nechci bejt stoural, ale kdyz sem Stika nechodi... mira "2 hrsti" mi moc dusledne a presne nezni.
Praktikující cynik

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: léky
« Odpověď #75 kdy: Červen 01, 2016, 12:04:54 odpoledne »
Ty "dvě hrsti" fungovaly celá desetitisíciletí, než byl vynalezen systém SI, tak nad nimi prosím neohrnuj nos!   :bee:   :bee:   :bee:

Koncentrace léčivé složky v bylinkách je také značně kolísavá. Přesněji to zkrátka nejde a ani to nemá smysl. A placebo efekt nebo působení kvatově fyzikální energie také zatím ještě neumíme změřit a zvážit.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: léky
« Odpověď #76 kdy: Červen 01, 2016, 12:28:01 odpoledne »
Už Miki dobře popsal léčbu cukrovky. CHce to jen hledat

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: léky
« Odpověď #77 kdy: Červen 01, 2016, 12:29:15 odpoledne »
Ty "dvě hrsti" fungovaly celá desetitisíciletí, než byl vynalezen systém SI, tak nad nimi prosím neohrnuj nos!   :bee:   :bee:   :bee:

Koncentrace léčivé složky v bylinkách je také značně kolísavá. Přesněji to zkrátka nejde a ani to nemá smysl. A placebo efekt nebo působení kvatově fyzikální energie také zatím ještě neumíme změřit a zvážit.

Ale co to povidas, uz po staleti mame miry jako polevkova lzice, lzicka, hrnek apod. I ta spetka je presne definovany pojem. Hrst klidne rad pouziju, ale at tomu nekdo nerika presne a dusledne mereni. Proste jen standart, jako kdekoliv jinde. Btw vis jak bylinkari delali aby meli koncentraci alespon priblizne stejnou?
Praktikující cynik

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: léky
« Odpověď #78 kdy: Červen 01, 2016, 12:49:55 odpoledne »
Asi všechno vrazili do jedné díže a míchali a míchali :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ezi

  • ***
  • Příspěvků: 9
Re: léky
« Odpověď #79 kdy: Únor 15, 2019, 01:41:19 dopoledne »
Zdravím, zkoumal někdo výrobu penicilinu doma??? Četl jsem návod, který popisoval sběr plísně (penicilinu) z chleba nebo ovoce, ale není upřesněno dávkování...

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: léky
« Odpověď #80 kdy: Únor 15, 2019, 09:54:21 dopoledne »
Já budu muset "naskladnit" něco na cukrovku.
Všechno je na recept, a tak se mi ta hromádla doma "množí" děsně pomalinku  :-\

Můžete mi prosím někdo doporučit některou bylinku ?

Ahoj, tak ja som minule kupoval mame horkú tekvičku
odkazy: https://www.zdravysvet.sk/p/horka-tekvicka-caj-150g
             http://www.nutravita.cz/nutraceutika-ve-vyzive/produkty-prodej/horka-dyne-tykev-caj

Ale zásoby každého, sa časom určite minú a pestovanie tropických či subtropických rastlín u nás je obtiažne aj keď nie nemožné, viď rôzne spôsoby pestovania konope v uzatvorených priestoroch (ale toho je dosť na iných fórach). Chcel som ešte upriamiť pozornosť na low carb čili nízkosacharidové stravovanie, ktoré umožní znížiť spotrebu inzulínu na minimum.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: léky
« Odpověď #81 kdy: Únor 16, 2019, 11:00:24 odpoledne »
Není to to samé jako ketodieta?

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: léky
« Odpověď #82 kdy: Únor 17, 2019, 11:06:32 dopoledne »
Není to to samé jako ketodieta?

Nie nie je. Keto je do maximálne 50 g. sacharidov na deň a telo prepne do iného režimu, začne vyrábať ketóny z tukov a tie nahradia sacharidy, ale nízkosacharidová funguje stále na sacharidoch len nemáš také výkyvy inzulínu a ten sa drží úplne na najspodnejšej stabilnej hranici a tým práve ušetríš na jeho spotrebe. Len treba o tom trochu niečo vedieť, ktoré potraviny používať a tak. Ale neni problém ak bude záujem založíme nové vlákno a vysvetlím.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 206
  • Starý prepper a survivalista
Re: léky
« Odpověď #83 kdy: Srpen 31, 2019, 11:28:12 dopoledne »
Nejaký čas(3 roky ;)) sa zaoberám regeneráciou starých liekov,ako možný biznis pre PA.Nebudem sa nejako širšie rozpisovať o technológii,ale jej súčasťou je aj porovnanie obsahu nečistôt v novom a starom lieku.
Pár poznatkov:-skladovacie odmienky v poradí dôležitosti-sucho,tma,chlad-nič nové :)
                    -pomalšie sa znehodnocujú lieky na báze chemikálii(ibuprofén,acylpyrín,paracetamol...)
                    -náchylnejšie na rozklad sú produkty biotechnológii(ATB,...) a výťažky z rastlín,húb,atď
                    -masti,gély a tinktúry po expirácii očuchať a vyhodiť...
Čiže lieky po zakúpení ihneď skladovať vo vhodných podmienkach,a v prípade núdze použiť aj po dvojnásobnej
expirácii. Samozrejme po kontrole vzhľadu,prípadného zápachu, a hlavne na vlastnú zodpovednosť.Ja osobne by som
bez váhania radšej použil 30 rokov starý penicilín,ako riskovať neliečený zápal.Lieky po expirácii doporučujem
nejaký čas ponechať na sklade(aj po zakúpení nových) pre núdzové použitie,alebo na výmenu za regenerované...
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: léky
« Odpověď #84 kdy: Srpen 31, 2019, 01:47:20 odpoledne »
Nejaký čas(3 roky ;)) sa zaoberám regeneráciou starých liekov,ako možný biznis pre PA.Nebudem sa nejako širšie rozpisovať o technológii,ale jej súčasťou je aj porovnanie obsahu nečistôt v novom a starom lieku.
Pár poznatkov:-skladovacie odmienky v poradí dôležitosti-sucho,tma,chlad-nič nové :)
                    -pomalšie sa znehodnocujú lieky na báze chemikálii(ibuprofén,acylpyrín,paracetamol...)
                    -náchylnejšie na rozklad sú produkty biotechnológii(ATB,...) a výťažky z rastlín,húb,atď
                    -masti,gély a tinktúry po expirácii očuchať a vyhodiť...
Čiže lieky po zakúpení ihneď skladovať vo vhodných podmienkach,a v prípade núdze použiť aj po dvojnásobnej
expirácii. Samozrejme po kontrole vzhľadu,prípadného zápachu, a hlavne na vlastnú zodpovednosť.Ja osobne by som
bez váhania radšej použil 30 rokov starý penicilín,ako riskovať neliečený zápal.Lieky po expirácii doporučujem
nejaký čas ponechať na sklade(aj po zakúpení nových) pre núdzové použitie,alebo na výmenu za regenerované...

Dovolím si lehce polemizovat a podiskutovat. Mohl bych vědět, jakou metodu používáš na regeneraci prošlých léčiv ? Používáš snad preparativní hplc ? I pokud snad ano, tohle určitě v PA podmínkách nebude realizovatelné. Jinak si neumím představit, jak odděluješ účinnou látku od případně vzniklých nečistot a dalšího balastu, jak to zpátky převedeš na nějakou rozumně kvantifikovatelnou formu, vhodnou k užívání. Nechci vědět tvoje know-how, jenom základní informaci, princip tvého čištění, není-li to top-secret.

Jinak k bodu č.2 - ibuprofén,acylpyrín,paracetamol- tohle třeba já vůbec nežeru, ještě bych vzal na milost ten acylpyrin
           bodu č.3 - náchylnejšie na rozklad... ale hned dole píšeš, že by sis vzal bez rozmyslu 30 let starý penicilin. Nic proti, já bych to taky udělal, ale v tom případě léčiva zmiňovaná v bodě č.2 jsou prakticky věčná a není je tudíž třeba čistit. Což si myslím, že může být do značné míry pravda. Léky jsou standardně vyráběny za přísných podmínek a nedojde-li k exposici nevhodným podmínkám a zůstanou-li v původním neporušeném obalu, jejich rozklad bude velmi pomalý. Expirační doba je tak do značné míry ochranou pojistkou výrobce, co by kdyby náhodou se něco někomu stalo. Taky si myslím, že za tím bude do značné míry ekonomický kalkul. Prostě staré vyhoďte a kupte nové, ať se peníze točí. Co se týče výtažků z rostlin atd. Předpokládám, že většina takových výtažků bude vyrobena za pomocí vysokooktanové lihoviny, která by měla poskytnout velmi dlouhou ochranu před např. bakteriálním znehodnocením. Když to zapečetím, eventuelně nafoukám inertním plynem, zavřu do tmy...vydrží desítky let, ne-li věčně.
          bodu č.4 - zjistil jsem, že používám na štípance od hmyzu 5 let prošlý Betadine. Funfuje úplně stejně (blbě  ;D) jako v době, kdy měl být účinný. Myslím, že zrovna tohle je příklad léčiva, které se asi moc časem nemění. Tedy, je-li v neporušeném původním obalu, z té tuby možná může natáhnout trochu zinku, což asi nebude na závadu. To, že u mně nefunguje, je problém mého imunitního systému. To nejlepší, co jsem kdy vyzkoušel na pokousání hmyzem, je eukalyptový olej. Ale to už jsem odbočil.
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Nepopírám, co jsi zde napsal, jen to dávám k případné diskusi... :)  "hold"
Hezký den.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 206
  • Starý prepper a survivalista
Re: léky
« Odpověď #85 kdy: Srpen 31, 2019, 03:59:49 odpoledne »
Metóda je skoro na každý liek iná,ale postup je v kocke takýto-tablety podrvím na prášok,vyextrahujem účinnú látku,vyčistím účinnú látku(podobne ako vo výrobe),vysuším a hotovo.V pokročilej PA sa prášok nadávkuje do papierikov,a môže sa užívať(dávkovanie podľa pôvodného balenia).Technológiu(blbuvzdornú)vhodnú pre podmienky PA vyvíjam teraz,keď je k dispozícii špičková analytika-tú už v PA nebudem potrebovať.Tam jednoducho overeným postupom vyčistím 1 kg tabletiek,a získam späť 90% čistej účinnej látky.
To čo som napísal,vychádza z poznatkov 3 ročnej práce,nie z domnienok typu "což si myslím",vyplýva z toho,že expiračnú dobu vydržia lieky aj pri menej vhodných skladovacích podmienkach bez zníženia účinnosti a kvality-to je to zichrovanie výrobcu-pri dobrom skladovaní je životnosť podstatne dlhšia.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #86 kdy: Srpen 31, 2019, 08:50:52 odpoledne »
Já bych byla opatrná navrhovat komukoliv obecně užívat prošlé léky. Když už, tak by to chtělo seznam konkrétních léků, které jsou po určitou stanovenou dobu bezpečné. Je mnoho léků, které velmi rychle degradují, jsou po expiraci neúčinné a nebo se dokonce mění ve zdraví nebezpečnou látku.

No a k té "regeneraci léků" mám dotaz - Lučobníku, jak nahradíš pomocné látky, jako jsou např. nosiče a další, neboli látky bez kterých se účinná látka nedostane, kam má, nevstřebá nebo nerozpustí se, jak má, tělo ji třeba vůbec nepřijme, nebo způsobí nežádoucí účinky atd.? Nebo pomocné látky, které zabraňují degradaci účinné látky či její znehodnocení mikroby apod.?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: léky
« Odpověď #87 kdy: Srpen 31, 2019, 09:17:32 odpoledne »
Bez běžných, volně prodejných léků se dá celkem v pohodě přežít i když za cenu jistého diskomfortu. Co ale třeba ATB, inzulín a jiné životně důležité léky?
Já bych je tedy použil i po záruční lhůtě, když by šlo do tuhého. Regenerace léků mě nezajímá, pokud se nejedná o jednoduchou metodu použitelnou v domácích podmínkách.
A nakonec dotaz. Prodlouží se expirační doba léků zmrazením?

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #88 kdy: Srpen 31, 2019, 09:30:08 odpoledne »
No právě, to bychom tady museli sestavit fakt rozsáhlý seznam. Inzulin zmrznout nesmí a tuším že dýl jak rok nevydrží. ATB - tam je to dost různé, ATB je celá škála, např. ta tetracyklinová se po expiraci rychle mění v toxickou látku. U některých léků po expiraci se může snížit účinnost, objevit se nežádoucí účinky, některé lze po expiraci používat. Ale obávám se, že je mimo naše možnosti obsáhnout celou škálu léčiv a u každého určit jeho vlastnosti po expiraci.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: léky
« Odpověď #89 kdy: Září 01, 2019, 12:18:52 dopoledne »
Bez běžných, volně prodejných léků se dá celkem v pohodě přežít i když za cenu jistého diskomfortu. Co ale třeba ATB, inzulín a jiné životně důležité léky?
Já bych je tedy použil i po záruční lhůtě, když by šlo do tuhého. Regenerace léků mě nezajímá, pokud se nejedná o jednoduchou metodu použitelnou v domácích podmínkách.
A nakonec dotaz. Prodlouží se expirační doba léků zmrazením?

Pokud léky uložíš v chladu, temnu a suchu, významě snížíš rychlost rozkladu některých organických aktivních látek. Ale jít pod bod mrazu už není vždy vhodné....ampule se ti zničí, inzulín a také cokoliv s obsahem vody rovněž...třeba masti, gely. Ale např. ATB by to mělo prospět.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 206
  • Starý prepper a survivalista
Re: léky
« Odpověď #90 kdy: Září 01, 2019, 02:50:43 odpoledne »
Vážení,chcel by som upozorniť,že sme na fóre,ktoré sa zaoberá prípravou na dobu po PA,a každý podložený poznatok nás posunie ďalej.Nemienim tu zverejňovať návody na domácu regeneráciu liekov pre laikov,alebo polemizovať o právnej stránke veci,len som chcel,na základe analýz,šetrne naznačiť,že s tou škodlivosťou a toxicitou po expirácii nie je také hrozné.
SoňaR-problém prídavných látok u ATB brilantne vyriešil jeden starý lekár,ktorý z voleja zahlásil "keď už máš čisté ATB vo vodorozpustnej forme,tak ho použi vo forme injekcie-robilo sa to tak úspešne celé 50-te roky"-a doložil to starým liekopisom. Vďaka výdatnému zdroju expirovaných liekov,a "intenzívnemu" opakovanému overovaniu postupov mám na sklade pár kg! rôznych čistých ATB,analgetík,antipyretík zatavených v tmavých sklenených ampulách po 250g-keď príde ich čas,tak sa znovu prečistia  a použijú...
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #91 kdy: Září 01, 2019, 03:12:47 odpoledne »
Vážení,chcel by som upozorniť,že sme na fóre,ktoré sa zaoberá prípravou na dobu po PA,a každý podložený poznatok nás posunie ďalej.Nemienim tu zverejňovať návody na domácu regeneráciu liekov pre laikov

Ano, to je pravda. Konkrétní a podložený poznatek nás posune dál.

Chalani neberte to v zlom,ale na tomto fóre môžte zlými informáciami niekomu poškodiť zdravie

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: léky
« Odpověď #92 kdy: Září 01, 2019, 08:49:48 odpoledne »
Mílý Lučebníku, když už nechceš dávat konkrétní ověřitelné návody s odůvodněním, že to laici nepochopí, dobře zvaž, jaké informace tu budeš šířit...jsou léky a léky. A pokud máš alespoň pár semestrů z farmakologie, jistě pochopíš na co dosud taktně narážíme....takto podaná informace je prakticky bezcenná, pokud neslouží k šimrání ega. Takže pokud se chceš podělit, sděl konkrétní léky, podmínky skladování a případný postup čištění, který je ověřitelný nebo dej odkaz na odbornou literaturu ze které čerpáš. Pak to má smysl....ale dá to také více úsilí a zebere to více času než tvůj předešlý příspěvek. Pokud ty informace nemáš, nebo nechceš sdílet, raději napíš jak si v přírodě uvaříš čaj ze šípků nebo uděláš obklad z jitrocelového listí - bude to mít větší užitek. Uvědom si, že pokud s 22 příspěvky jejichž kvalitu si může každý registrovaný ověřit, hovoříš o takto závažném tématu, nutně to vyvolává otázku, zda tyto znalosti vskutku máš, zda jsou solidní a ne jen ve stylu JPP....(jedna paní povídala, mám kámoše co umí pohnout Zemí, když mu dáte pevný bod....jmenuje se Archimedes ;)).

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 206
  • Starý prepper a survivalista
Re: léky
« Odpověď #93 kdy: Září 02, 2019, 02:46:55 odpoledne »
22 príspevkov mám preto,lebo reagujem len na oblasti v ktorých mám vedomosti a skúsenosti,a za obsahom svojich príspevkov si stojím.Pár mesiacov po registrácii som to tu vzdal znechutený spoľahlivým zaspamovaním akejkoľvek témy a prebytkom "brouku Pytlíku".
Po 2,5 roku som to skúsil znovu,v nádeji,že bude plodná fundovaná diskusia,ale zase spam,opakované "taktné narážení",a od "chemika"  MaunaKea esej na tému spochybňujúcu moje znalosti,solídnosť, bez toho,že by mi položil akúkoľvek konkrétnu otázku.Jedinú otázku k veci som dostal od SoneR,a s pomocou tohto fóra sme ju mohli uspokojivo doriešiť.Chcel som toho napísať pôvodne viac,ale som znechutený-tak perly necháme iným...
Prajem príjemné debaty o čajíčku pre romantickú soft PA a hlavne veľa príspevkov.Za 2,5 roka dovi ;)
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: léky
« Odpověď #94 kdy: Září 02, 2019, 05:34:08 odpoledne »
Tak se snad za 2,5 roku něco dozvíme, než se zase urazíš.

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: léky
« Odpověď #95 kdy: Září 02, 2019, 05:57:22 odpoledne »
To je polovina pětiletky, za tu dobu se dá stihnout fůra věcí. A naši společní nepřátelé se radují, jak se tady svorně přeme namísto toho, abychom kooperovali  :)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: léky
« Odpověď #96 kdy: Září 02, 2019, 08:58:08 odpoledne »
22 príspevkov mám preto,lebo reagujem len na oblasti v ktorých mám vedomosti a skúsenosti,a za obsahom svojich príspevkov si stojím.Pár mesiacov po registrácii som to tu vzdal znechutený spoľahlivým zaspamovaním akejkoľvek témy a prebytkom "brouku Pytlíku".
Po 2,5 roku som to skúsil znovu,v nádeji,že bude plodná fundovaná diskusia,ale zase spam,opakované "taktné narážení",a od "chemika"  MaunaKea esej na tému spochybňujúcu moje znalosti,solídnosť, bez toho,že by mi položil akúkoľvek konkrétnu otázku.Jedinú otázku k veci som dostal od SoneR,a s pomocou tohto fóra sme ju mohli uspokojivo doriešiť.Chcel som toho napísať pôvodne viac,ale som znechutený-tak perly necháme iným...
Prajem príjemné debaty o čajíčku pre romantickú soft PA a hlavne veľa príspevkov.Za 2,5 roka dovi ;)

No dobře, tak ti jako "chemik" položím pár otázek třeba k těm tvým zmiňovaným ATB....možná po jejich zodpovězení rozvineme plodnou diskuzi a něčemu se od tebe přiučím, proč ne:
1) Dej mi příklad ATB objeveného během posledních 20 let.
2) Jaké antibiotikum inhybuje syntézu bílkoviny?
3) Může léčivo inhibující kyselinu listovou působit jako virostatikum?
4) Jak by jsi "čistil" ATB jehož struktura vychází z polypeptidu nebo glykopeptidu v PA podmínkách a jak by ses přesvědčil, že máš čistý preparát?
5) Co se stane s účinkem ATB, pokud se hydrolýzou přeruší amidová vazba beta.laktamového kruhu např. u penicilínů, karbapenemů nebo cefalosporínů? Je ten proces vratný?

SoňaR

  • Host
Re: léky
« Odpověď #97 kdy: Září 02, 2019, 09:59:43 odpoledne »
A mě by (jakožto poučeného laika) zajímaly konkrétní poznatky a informace, které mohu já i ti nepoučení v PA době skutečně použít. Je mi líto, ale informace "zabývám se regenerací prošlých léčiv (ale neřeknu, jak to dělám) a už mám na skladě několik kilo čistých ATB..." je informace dobrá akorát tak pro lidi, kteří si troufnou takovýto nejistý zdroj vyrabovat. A bohužel ani informace "s toxicitou léků to není po expiraci tak hrozné" není pro mě dostatečně konkrétní, abych ji využila a riskovala tak zdraví a život lidí, kterým budu na základě takové informace podávat léky. Zejména když vím, že s toxicitou některých léků po expiraci to je opravdu vážné.

Takže Lučobníku, zkus nám sem dávat konkrétní a použitelné rady a informace. Pak ti tu rádi i zatleskáme a ty se nebudeš muset cítit dotčen, že tě tu patřičně neoceníme. Nicméně - jak jsi sám napsal - jsme tu téměř samí laici a tudíž potřebujeme postupy, které skutečně a jednoduše můžeme využít. Mezi ty laiky ale nepočítám Maunu, který zde své chemické znalosti prokázal mnohonásobně víc, než zatím ty ve svých příspěvcích. Neber to ve zlém, ale na mě ty tvé poslední příspěvky bohužel působily tak, že se zde chlubíš tím, co umíš a co máš. Ani jedno z toho pro zdejší čtenáře (krom lupičů) nemá žádnou cenu, pokud se o to nehodláš podělit.

Sám uznáváš, že jsem ti položila otázku (k tématu) a že bychom ji tu mohli "dořešit". Jak? Tvá odpověď byla odkaz na jakéhosi starého lékaře, který doporučuje ATB ředit vodou a píchat inijekcí. Má otázka byla mnohem obsáhlejší a co se léčiv, jejich složení a jejich pomocných látek týče, jsme již mnohem dál než před 50 lety.

Stěžuješ si na spam, ale co jsou potom příspěvky bez užitné hodnoty? Máš pocit, že tu jsou zpochybňovány tvoje znalosti - no můžeš se urazit a odkráčet, nebo nás přesvědčit,  že se mýlíme. To je tvoje volba. Ale na to přesvědčení bude potřeba víc, než nekonkrétní zmínky o tajemných postupech.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: léky
« Odpověď #98 kdy: Září 03, 2019, 06:03:11 odpoledne »
Napsala jsi to přesně, já vůbec nechápu, proč lučobník ten příspěvek o regeneraci léků napsal. Bylo by fajn to umět, ale když to umí jen on (a já ho neznám), je to k ničemu.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: léky
« Odpověď #99 kdy: Září 03, 2019, 09:41:54 odpoledne »
Bohužel s vámi musím souhlasit. V obecné rovině to pro neznalého představuje podle mě neakceptovatelné riziko. A věřím, že se v PA období vyrojí mnoho vykuků, kteří budou nabízet bůhvíjaké léky nemocným a zoufalým a budou těžit z krizové situace. Pak bude těžké někomu věřit a důvěryhodný člověk který bude umět a znát a bude ochoten třeba za jídlo a bezpečí pro sebe a své blízké pomáhat jiným s léky bude mít cenu zlata, ba vyšší. Lučebník dostal příležitost poskytnou informace a pokusit se získat důvěru. Jak s tou příležitostí naloží je jen na něm. Ale osobně bych asi hodně váhalbrát jakékoliv léky bez originálního balení bůhvíjak čištěné....jasně když už umíráte a není co ztratit můžete to risknout. Ale je to i velké riziko pro distributra, protože pokud jeho léky někomu zničí zdraví nebo život, příbuzní se mu budou chtít pomstít. A v PA období ho žádný zákon, policajt ani soudce chránit nebude, takže spekulanti a podvodníci mohou být samy v ohrožení života...stačí, když se to o vás bude vědět a hodně zoufalý bez peněz se rozhodne si vaše léky prostě vzít. Pokud je ochten při tom riskovat vlastní život, máte vážný problém.