Autor Téma: Radioaktivní zamoření  (Přečteno 367 krát)

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 831
Radioaktivní zamoření
« kdy: Duben 15, 2016, 04:25:12 odpoledne »
Zdravím,

zde je odkaz na stručný článek ohledně radioaktivního zamoření vyvolaného případným teroristickým útokem na stávající jaderné zařízení:

http://ekonomika.idnes.cz/teroriste-mohou-pouzit-jaderny-odpad-rika-nemeka-fyzicka-oda-beckerova-134-/ekonomika.aspx?c=A160411_2238294_ekonomika_rts

Jen pro pobavení. Zkušební jaderný reaktor je v budově Fakulty jaderné fyziky a inženýrství ČVUT v Praze na Dvořákově nábřeží. Ukazují ho během akce Noc vědců.
Je to hned vedle Právnické fakulty a naproti starému židovskému hřbitovu. Kousek od Rudolfina, konzervatoře, Filozofické fakulty a Akademie výtvarných umění ... všechno jedním šmahem :-)

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9526
 • I' ll be back!
Re: Radioaktivní zamoření
« Odpověď #1 kdy: Duben 15, 2016, 09:45:10 odpoledne »
Bazén na odkládání čerstvě vytažených tyčí, to by byl cíl..

Naštěstí německé kontejnery na vyhořelé palivo Castor snesou pád z letadla bez narušení celistvosti. Ale tam se to dává až za pár let, když se ty nejrychlejší izotopy vyzáří právě v tom bazénu. Dochází tam k tzc. čerenkovovu záření, které vydávají částice, které se pohybují rychleji než světlo. To jde jen v tom bazénu, kde se světlo šíří pomaleji než ve vakuu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cerenkovovo_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline androidprepper

 • ***
 • Příspěvků: 184
Re: Radioaktivní zamoření
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 18, 2020, 07:26:50 odpoledne »
Dochází tam k tzc. čerenkovovu záření, které vydávají částice, které se pohybují rychleji než světlo.

To znamená, že se ve škole a v televizi lže, protože se tvrdí, že nic není rychlejší, než světlo. Jasně, bazén není vakuum. Jenže dokonalé vakuum neexistuje, to znamená, že světlo nikdy nemůže být nejrychlejší.

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 657
Re: Radioaktivní zamoření
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 18, 2020, 08:46:33 odpoledne »
Ne, to opravdu neznamená že se ve škole a v televizi lže.
Čerenkovovo záření je vzácná výjimka z tohoto pravidla.

Podle teorie relativity nic nemůže cestovat rychleji než světlo ve vakuu, které se pohybuje rychlostí 300 000 km/s.
Ale v některých prostředích se světlo pohybuje pomaleji - např. voda, sklo nebo vzduch. Díky tomu můžeme např. pozorovat refrakci. Rychlost světla ve vodě je cca 220 000 km/s.

Čerenkovovo záření nastává v když rozpohybované elektrony procházejí prostředím, ve kterém se světlo pohybuje pomaleji. V tom případě někdy elektrony překročí rychlost světla a přitom vydávají modré světlo, tzv. čerenkovovo záření. Čerenkovovo záření se dá přirovnat ke světelné verzi sonického třesku, protože označuje překročení rychlosti světla. Elektrony překročí rychlost světla v prostředí 220 000 km/s, zároveň ale nikdy nepřekročí rychlost světla ve vakuu 300 000 km/s.

Čerenkovovo záření je poměrně vzácné, vyskytuje se především při kombinaci radioaktivního materiálu a vody - radioaktivní materiál zrychlí elektrony, ty překročí rychlost světla a vznikne lehce modré záření. Většinou je pozorováno v chladících bazénech jaderných elektráren nebo při laboratorních pokusech. Vzácně se dá pozorovat na dně oceánu.

Čerenkovovo záření je samo o sobě neškodné, není o nic škodlivější než běžné UV. Používá se v jaderných pokusech, výzkumech vesmíru (velký třesk, blazary) a momentálně se experimentálně používá k přesnějšímu zaměřování radiace při radioterapii, díky čemuž bychom mohli získat šetrnější léčbu rakoviny.

Více info tady
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cerenkovovo_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD
https://nedd.tiscali.cz/co-se-siri-rychleji-nez-svetlo-ale-neporusuje-einsteinovu-teorii-271537
https://www.stoplusjednicka.cz/co-se-stane-kdyz-castice-kosmickeho-zareni-vstoupi-do-zemske-atmosfery
https://www.youtube.com/watch?v=Yjx0BSXa0Ks&feature=emb_logo
https://www.youtube.com/watch?v=AkR2daFw45U&feature=emb_logo

P.S. - Vakuum existuje, vesmír je totiž z 99,9 % vakuum.
 

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1472
Re: Radioaktivní zamoření
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 20, 2020, 10:05:59 dopoledne »


... Navíc ty nesmysly jsou tak do očí bijící.
Čerenkovovo záření vem čert, je neškodné a tak vzácné, že se s ním většina fyziků nesetká...

Pár vědců se s tím zářením setkalo. Samo o sobě možná neškodné není. Ale doprovází ho určitě škodlivé jevy. Prakticky každý kdo to záření viděl, zemřel.
https://youtu.be/43dtoQASzQc

Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 657
Re: Radioaktivní zamoření
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 20, 2020, 07:55:09 odpoledne »
Díky za video, je celkem povedené.

Čerenkovovo záření většinou vzniká kvůli záření Beta, které rozpohybuje elektrony. Chudák Harry Daghlian a ti Japonci pravděpodobně schytali obrovskou dávkou záření Beta, jehož vedlejším výsledkem byl krátký záblesk Čerenkovova záření. Anebo to mohl být silně ionizovaný vzduch, ten vypadá podobně.

Ve vesmíru vzniká i působením gama záření (z pozemských zdrojů gama záření Čerenkovova radiace nevzniká), ale to je problém mezigalaktických letů ve Star Treku, kterým se nemusíme zabývat.

Čerenkovovo záření se objevuje extrémně vzácně, většinou doprovází poměrně neškodné reakce v jaderných elektrárnách, chladicích nádržích (před pár lety se vyskytlo v Temelínské chladící nádrži), anebo vzniká cíleně při
pokusech s jaderným materiálem.

Většinou je natolik slabé, že ho nezachytí lidské oko ani běžné kamery. K jeho detekci jsou nutné specifické velmi citlivé přístroje.  Aby jsi viděl Čerenkovovo záření pouhým okem, musel by jsi ve správný čas stát u chladící nádrže jaderné elektrárny nebo pár metrů od velkého množství radioaktivního materiálu.

Ještě detail - Čerenkovovo záření se používá k detekci směru, kam proudí radiace. Proto se používá při kontrole jaderných elektráren a při lepším zaměřování radioterapie.

https://www.technickytydenik.cz/rubriky/denni-zpravodajstvi/cerenkovovo-zareni-v-temeline_30441.html