Autor Téma: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...  (Přečteno 18728 krát)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #250 kdy: Listopad 17, 2017, 08:18:45 dopoledne »
Barthe, to bylo myšleno (a mám pocit že i napsáno) trochu jinak - v případě nebezpečí by se (do té doby relativně normální) sklep, či úkryt utěsnil připraveným materiálem a následně by se řešilo (spustilo) doplňování kyslíku a odstraňování CO2. Není tak složité s tímto řešením počítat, nechat ve sklepě běžné odvětrávání, např. okýnkem, a mít vymyšlené a připravené, jak se to v případě potřeby utěsní a uzavře. Kryt s ventilací asi bude mít doma málokdo, ale takový sklep je poměrně běžná záležitost. Takže na to se orientuju - na úpravu normálního sklepu, aby byl v případě potřeby rychle upravitelný a použitelný jako úkryt. A na to hledám různá řešení. Takže sem s dalšími problémy, návrhy a řešeními. Jak jsem psala - lidí s běžným sklepem bude asi docela dost.

V tom případě nechápu tvůj údiv nad nutností ventilovani prostoru :)



Já bych se raději vrátil na začátek, protože udělat unifikovany kryt pro celou ČR je nemožné.
Řešíte oblast Pardubic kvůli chemičce. Počítáte s možnou havárií. Jste na rovině, směr větru bude hrát nejdůležitější roli. Nejjednodušší řešení vidím jako utěsnění celého domu. Po troše tréninku to bude nejlevnější a nejrychlejší řešení. Případné vybité okna zadělat igelitem. Celej dům dá určitě dost vzduchu a levněji než jakákoli stavba krytu.

Jiné katastrofy = jiné řešení.

Obávám se, že pokud nežiješ v pasivním domě s rekuperační jednotkou, tak se ti utěsnit celý dům v realném čase nepodaří. V případě průmyslové havárie a nepříznivých klimatických podmínek máš k dispozici čas max. 1-2h a v případě Pardubic hooodně nadsazuji. Chemička v Ústí sedí v dolíku uprostřed města, vzdušnou čarou k Mírovému náměstí je to kolik že metrů? No najděte si to.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #251 kdy: Listopad 17, 2017, 08:31:22 dopoledne »
Film znám a je to povedený kousek. Uvidím jaká řešení vás napadnou a nechám se vámi inspirovat. Dagu utěsnit zděný dům byť s plastovými okny není zase tak jednoduché. Mohl bych zde argumentovat o toxicitě běžných průmyslových látek, jejich hustotě, době rozkladu....Ale to si každý přeci může dohledat a nastudovat. Jen ho to bude stát čas a bude muset vynaložit určité úsilí. A dát dohromady fakta ze strýčka Googlu, tak abydo sebe zapadala dosud umí jen lidský mozek a možná umělá inteligence, která se právě kdesi horečnatě vyvíjí  :D. U pasivních domů se tělá zkouška těsnosti stavební konstrukce. A schválně se zeptejte příčetného stavaře, kolik běžných domů by tuto zkoušku splnilo.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #252 kdy: Listopad 19, 2017, 07:03:47 dopoledne »


Obávám se, že pokud nežiješ v pasivním domě s rekuperační jednotkou, tak se ti utěsnit celý dům v realném čase nepodaří. V případě průmyslové havárie a nepříznivých klimatických podmínek máš k dispozici čas max. 1-2h a v případě Pardubic hooodně nadsazuji. Chemička v Ústí sedí v dolíku uprostřed města, vzdušnou čarou k Mírovému náměstí je to kolik že metrů? No najděte si to.

Doufám že už naposledy. Neexistuje univerzální návod na kryt. Pokud budu 50km od epicentra, stačí mi stan z igelitu. Pokud budu v Ústí nestačím ani do krytu dojít. Pokud budu v Tatrách můžou mi všichni políbit.
Myšleno obrazně...
Důsledný prepper se určitě bude snažit bydlet mimo předpokládaná místa průseru. Nebo bude mít plán jak tato místa opustit. Samozřejmě s atombordelem na sobě.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #253 kdy: Listopad 19, 2017, 07:38:14 dopoledne »
Univerzální návod sice neexistuje, ale je řada prvků společných (využitelných) pro většinu krytů. Nicméně můžeme zde řešit i specifika. Univerzální návod neexistuje ani na to, co pěstovat na zahradě, protože každý máme tu zahradu jinou a jinde. Ale není nutné kvůli tomu uzavírat diskuzi.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #254 kdy: Listopad 19, 2017, 09:33:26 dopoledne »
Nikdo nic nezavírá. Ale pokud napíšeš : žiji v ČR a chci pěstovat vše tak ti moc lidí neporadí.

Chceš univerzální řadu ohledně krytu? Sklep by neměl být nad zem víc než 70 cm, měl by mít dostatečné větrání, podle možností by měl jít utěsnit. Spotřeba člověka při běžné činnosti je zhruba 10 - 12 tisíc litrů vzduchu za 24 hodin. Z toho si můžeme odvodit 10m³ na osobu/den. Z toho důvodu má být osazenstvo krytu v klidu. Oheň žere kyslík. Nouzový východ by měl vést od krytu minimálně  2/3 výšky budovy.
Netuším co ještě by tě zajímalo.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #255 kdy: Listopad 19, 2017, 09:51:45 dopoledne »
Já jsem telefonoval se starým projektantem, jak se to řešilo kdysi a opravdu žádný bunkr nebyl absolutně těsný, řešilo se to přetlakovou ventilací přes filtry. Na elektřinu  nouzově na kliku. Nikdy, žádný kryt u nás nebyl koncipován tak, že by čelil útokům z vnějšku. Bombardování ano, atomové kryty také, ale noha nepřátelského voják u krytu byl kdysi nemyslitelná a doslova kacířská.Takže i dnes bych se zababušil doma, v pohodlí obýváku a nechal z sebe pracovat ventilaci.....

SoňaR

  • Host
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #256 kdy: Listopad 19, 2017, 10:26:13 dopoledne »
Nikdo nic nezavírá. Ale pokud napíšeš : žiji v ČR a chci pěstovat vše tak ti moc lidí neporadí.

Chceš univerzální řadu ohledně krytu? Sklep by neměl být nad zem víc než 70 cm, měl by mít dostatečné větrání, podle možností by měl jít utěsnit. Spotřeba člověka při běžné činnosti je zhruba 10 - 12 tisíc litrů vzduchu za 24 hodin. Z toho si můžeme odvodit 10m³ na osobu/den. Z toho důvodu má být osazenstvo krytu v klidu. Oheň žere kyslík. Nouzový východ by měl vést od krytu minimálně  2/3 výšky budovy.
Netuším co ještě by tě zajímalo.

já mám pořád pocit, že každej čteme jinou diskuzi... asi nějaké komunikační šumy, či co...

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #257 kdy: Listopad 19, 2017, 10:43:47 dopoledne »
To co jsem napsal bylo z brožury pro civilní obranu kapitola budování krytu svépomocí. Vydáno hluboko před  rokem 89.
Utěsnění bylo myšleno hlavně před prachem (radiace)
Votroubek má pravdu. Jedině přetlak zajistí že nevniknou do krytu žádné nebezpečné látky.
@SoňaR asi nevím co chceš.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #258 kdy: Listopad 19, 2017, 12:07:22 odpoledne »
Ale jo jistě že máte pravdu. I tu brožurku znám a jsou v ní i výpočty k koeficientů pro různé kryty jako míra útlumu před radiací....Ale situace je taková, že kapacita krytů v ČR stačí asi pro 12-15% obyvatel. Praha a velká města jsou na tom v průměru líp a prominentní VIP ještě lépe. Ti vědí, že mají své místo v krytu zajištěno. Pan Zeman jej má přímo na svém pracovišti....Ale všichni ostatní jsou prakticky bezbranní. Přitom možnost zneužití průmyslové chemikálie se nabízí...Takže bych považoval za vhodné dávat sem postupy, které může poučený laik zvládnout i svépomocí a dá mu to šanci na přežití...Někdo žije v domnění, že ho ochrání kabina osobního auta...Takže kdo z vás má přístup k přetlakovému systému? A i ty nejlepší kryty mají možnost izolace od venkovní atmosféry, protože v určitých případech jde o nejvýhodnější řešení. Na 2WW zkuste na chvíli pozapomenout, dnešní rizika jsou trochu jiná. A abych si pořizoval protiplynová vrata do sklepa ;D a filtroventilaci na to fakt nemám...

Dnes jsem byl u kamaráda žijícího na vesnici....Okna a dveře uzavřeny a já cítím kouř. Zeptám se ho a on mi s klidem odpoví, že to jen soused zatápí v kotli....Okna plastová, dveře nevím z čeho a jak staré...To že se v domech s novými okny hromadí vlhkost a dělají plísně neznamená, že těsní před průmyslovou nebo nedej bože vojenskou aplikací chemických látek. 

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #259 kdy: Listopad 19, 2017, 01:32:30 odpoledne »
Pokud budeš vytvářet filtrací přetlak, nejsou potřeba protiplynové dveře. Které se mimochodem na rozdíl od filtrace dají vyrobit doma na koleni.
Spíš mi řekni jestli by šel vzduch čistit probubláváním nějakým způsobem.  :)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #260 kdy: Listopad 19, 2017, 02:46:10 odpoledne »
Ano, šel. Je třeba prostudovat chemosorpci se znalostí věci navolit a napočítat vhodnou kapacitu zařízení. Protiplynové dveře co jsem měl možnost vidět a která jsou součástí určitých rizikových pracovišť bych doma na koleni nezhotovil ani náhodou. Nesehnal bych ani požadovaný těsnící materiál v potřebném profilu. Běžně dostupná těsnění zde stačit nebudou, a ani silikonová pryž nebude to pravé.  Nezhotovil bych ani obyčejné kloudné trezorové dveře natož tyhle. Ovšem uznávám, že jsem pouhý kutil a nikoliv strojař s potřebným vybavením.

https://krytfolimanka.cz/p/kryt-folimanka

kryt III. třídy odolávající  okolnímu přetlaku (výbuch) 2atm....tedy obyčejné dveře mají plochu cca 1,6m2....takže otázka pro zvídavé při nedělní poobědové pauze zní jaké síle musí takové dveře odolat? Jsou to stovky kN.

V praxi se to řešilo dvojicí dveří...první protitlakové, druhé protiplynové. Protiplynové samotné musí vydržet i okolní přetlak, pokud má kryt spňovat požadovanou ochranu.
Pokud chci vnitřní přetlak potřebuji buď zdroj energie nebo ruční ovládání....Toto není běžně dostupné. Já si ruční klikou u přetlakové filtrace zkusil zatočit na pěchotním srubu Březinka ;) a stačilo mi to...

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #261 kdy: Listopad 19, 2017, 03:17:12 odpoledne »
V praxi by to šlo řešit i lomenou chodbou ( jako Březinka) Bavíme se ale o zemním krytu (sklep) už jeho umístění zaručuje dostatečnou tlakovou odolnost.
Proč myslíš že by nestačila guma jako těsnění? Kromě toho že časem steří a bude se muset vyměnit.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #262 kdy: Listopad 19, 2017, 04:11:12 odpoledne »
Protože gumu ti třeba chlor během 15-30 minut upraví tak, že když do červené potravinářské hadice tukneš kladívkem, rozpane se na prach. Ono by se to těsnění i sehnalo, ale není to levné a nevím, zda by se dal sehnat i vhodný profil do dveří. Asi by stačil i plochý profil a svorníkové nebo bajonetové uzavírání...

Lomená chodba odkloní a ztlumí čelo tlakové vlny. To je pravda. Je dobrá i při radiační ochraně.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #263 kdy: Listopad 19, 2017, 04:18:01 odpoledne »
Ano. Ale třeba neopren má chemickou odolnost vůči plynu chlóru číslo 4 ( nevím teda co to přesně znamená, ale bylo to nejvyšší číslo)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #264 kdy: Listopad 19, 2017, 04:27:18 odpoledne »
To je pravda, chlorované a fluorované kaučuky to vydrží. Ale nesměl bys použít ty porézní s mikrobublinkami pro potápěče.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #265 kdy: Listopad 19, 2017, 04:47:56 odpoledne »
K těsnění bych se i dostal v pohodě. Ale nemám nic takového v plánu budovat. Aspoň zatím :)
K té "vodní pračce vzduchu", mohlo by se jednat o něco podobného jako je ten vzduchový kámen pro akvária? Muselo by se do vody něco přidávat? Bylo by lepší použít destilovanou vodu? Jde mi hlavně o to jestli se takovej filtr dá vyrobit z běžně dostupných věcí. Dost by to snížilo náklady na náplň do filtru.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #266 kdy: Listopad 19, 2017, 05:56:13 odpoledne »
Asi budu jedinej, kdo má vybavení na těžké dveře, ale k těžkým dveřím patří adekvátní závěsy a futra tak pevná a tak dobře upevněná, že i to je nad  moje schopnosti.Nevím, jak na to, ne že bych to nezvládl.... To probublávání vodní nádrží může být zajímvé, myslím, že bych do vody přidal aktivní uhlí  jemně mletý šungit.Pár kilo na kubík, aby se pámbíček nezlobil. Bude to analogie vodní předlohy, co jsem si stavěl na vyvíječ  acetylenu.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #267 kdy: Listopad 19, 2017, 10:44:23 odpoledne »
já mám pořád pocit, že každej čteme jinou diskuzi... asi nějaké komunikační šumy, či co...

Ale ne.
Každej ale všechno převádí na svoje možnosti.
Včetně možností technckejch  (ne každej je třeba svářeč) a taky na svoje finanční možnosti.
A taky každej má jiný zkušenosti, ne že by už nějakej kryt postavil, ale už něco viděl.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #268 kdy: Listopad 19, 2017, 10:45:30 odpoledne »
Spočítat se to dá, panty bych použil trezorové třeba od stufa...s kuličkou nebo valivým ložiskem uvnitř pouzdra. Ukotvení stoprocentně do pevné kamenné zdi nebo lépe armovaného železobetonu a to buď zalitím dlouhých trnů navařených na futrech nebo pomocí chemických kotev. A na kotvení použít pevnostní závitové tyče alespoň žlutou řadu 8.8...nebo líp bílou. Při použití M12 jedna kotva udrží bezpečně cca 1,5 tuny. Ale M16 už okolo 2 tun a vytrhne se z betonu až při 4-4,5t a to při tahu i střihu...Lze je použít běžně až do M30...Takže pořádná železobetonová zeď, vnitřními žebry nebo betonem ztužený jacklový rám z pevnější oceli  alespoň 400MP (třída 11), 8-10 kotev M16-M20 kotvenách do 20-25cm hloubky a ty dveře bys neměl vyrvat ani tahem bagru ;). Obzvláště při rozvorovém zámku, a pokud pouzdra čepů zesílíš, aby se futro neroztrhlo....

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #269 kdy: Listopad 21, 2017, 01:09:56 odpoledne »
je třeba tuto část brát vždy s konkretními požadavky ochrany.Nejdříve je třeba stanovit požadavky a potom to řešit s ohledem na očekávání. Jeden známý si chystá sklad, sklep a bunkr v jednom pro 20 lidí.A má požadavek na nedobytné dveře.Právě je chtěl veliké, na průjezd terenním vozem, což je nad moje možnosti i schopnosti. Po zredukování požadavků povstaly dveře 180X60 v desce z oceli o síle 90mm 3X3mTo není náhoda, ale je to největší rozměr, který pojme vodní paprsek  v mém okolí.Desce budou na okrajích navařeny spojovací prvky s železobetonem krytu.Deska bude zabetonována tak, aby otvor v ní korespondoval s potřebou vstupního otvoru.Do desky budou navrtány díry se závitem m 27 k upevnění frézovaných prvků pro panty i petlice namahaných na střih.Dveře budou sendvičové, dvě desky po padesáti mm, mezi nimi deset centimetrů prostor pro speciální beton, tedy spíše polymer, do kterého budou zalité ocelové ložiskové kuličky několika rozměrů a zbytky karbidových i keramických řezných plátků. Na čelní stěnu zevnitčř budou před vybetonováním a smontováním nalepeny po cele ploše  zinkové slitky tvaru čočky a váhy 30 gramů.Ty vysvětlí každému řezači s autogenem, která bije, až mu to bouchne do xichtu.To je prostě technologie bankovních sejfů.Žádné svřování, vše sešroubované s ohledem na požadovanou přesnost  A poždovaný moment hybnosti.Z venku budou dveře opatřeny nátěrem průmyslového lepidla s nanesenou žulovou drtí kvůli nevodivosti, v několika vrstvách.Železo z kovošrotu, spojovací materiál z železničního depa, rozpočet svépomocí 120 tisíc dveře s futrama.Při použití trezorové oceli desetinásobek, při stavbě na klíč min pár milionů.Vše je zvoleno s ohledem na naše možnosti, na futra bude muset přijet jeřáb 4X, dveře zvednu po dílech traktorem, po dílech to půjde. Důležité je nemít před dveřmi volný prostor, kanon je svině, takže val s šesti starými silničními panely v betonu a navážce nastojáka  k odstínění střelby.Ale do stran musí být prostor volný k  odvedení tlakové vlny, jak se budou snažit ty dvéře vykopnout.Líp to neumíme.Větší určitě ne.Při konstrukci je třeba použít maskovací sítě, oko velkého bratra kouká velmi pozorně.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #270 kdy: Listopad 22, 2017, 05:02:12 odpoledne »
Votroubku pokud toto zrealizujete, tak to umíte docela dobře ;). A kromě zinku se dají použít i polymery co se teplem rozkládají za uvolnění jedovatého plynu...řezání autogenem v plynové masce také nezvedá morálku. Jen mi prozraď kde vám namíchají ten vysokopevnostní beton, protože v trezorech se používají C50/60, C70 a C90/105...Běžná betonárka udělá C30/37...Potřebuješ zdroj cementu R52,5 a ten ve stavebninách neseženeš.
Hlinitanové betony jsou sice zpočátku hodně pevné, ale pak rychle degradují a stavaři je třeba u mostů s předpjatými lany ani nesmějí použít.
Polymerní beton s křemičitanovým plnivem si prostě doma v míchačce neumíchám a normální betonárka to také nesvede. Jedině výrobci průmyslových podlahovin, tam se to používá...Mrakodrapy se u nás zas tak často nestaví...vojáci na to také namají, aby to používali běžně...a výrobci trezorů mají své betonářské provozy a tam tě asi nepostí, pokud si s majitelem netykáš...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #271 kdy: Listopad 22, 2017, 05:10:08 odpoledne »
Ještě k tomu svařování...výrobci trezorové techniky i pro vyšší třídy (V) svařování používají...ty panty sice nesou hmotnost dveří, ale když je uřežeš nebo odstřelíš dveře visí dál na rozvorových čepech a nepovolí...čepy jsou pak kryté tělesem dveří. Ono frézovat takový drobeček nebude nic lehkého. Takovéto dvířka 80x197 váží okolo 1250 kg. Jak u těch vašich velkých řešíte moment hybnosti, aby to otevřel normální člověk - i při použití ložisek to nebude lehké. Pomáháte si hydraulikou nebo elektromotorem?

Protože hmota vám to zadarmo nedá...hustota manganové oceli bude podobná té uhlíkové mangan je o něco lehčí no řekněme 7,8t/m3 a že na té oceli nešetříte...oproti tomu vysokoarmovaná beton by nemusel přelézt přes 3t/m3 (normální má okolo 2,4t/m3).

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #272 kdy: Listopad 22, 2017, 05:57:13 odpoledne »
Asi bych vynechal panty a uchýlil se k vedení v drářkách s ložisky nebo kuličkami v drážkách a principu protizávaží anebo posunu do strany elektromotorem a v nouzi ručním vrátkem.

SoňaR

  • Host
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #273 kdy: Listopad 22, 2017, 06:17:03 odpoledne »
MaunaKea  "hold" "hold" "hold" máš můj neskonalý obdiv k tvým znalostem a postřehům  :)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #274 kdy: Listopad 22, 2017, 08:21:11 odpoledne »
To je prvotní předpoklad. Sebelepší zabezpečení lze překonat nebo obelstít, pokud nejsem rušen a mám dostatek času. Takže stavět opevnění bez obrany ztácí smysl. Pak je asi lepší spoléhat na utajení a uložení na více místech s tím, že alespoň něco zůstane neodhaleno. Když vezmu náklady a nezbytné vybavení na stavbu "pevnosti", vyjde mi z toho, že je to mimo možnosti normálního jedinec nebo malé skupiny. Buď je to příliš malé nebo málo odolné nebo obtížně hajitelné. Středověké hrady byly ukázkou bodového opevnění, které si stavěla elita...a kolik jich zůstalo ve své době nedobyto.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #275 kdy: Listopad 23, 2017, 12:58:12 dopoledne »
No pekne ste to zhrnuli. Presne som chcel napísať, že je lepšie mať radšej dvojo dverí, než jedny ex. Že je lepšie vedieť dvere aj brániť, než sa spolahnúť len na ne a za nimi už len dúfať. A že je lepšie, keď tie dvere nikto nenajde, aby neroztúžili okoloidúcich, že "tam musí byť proste poklad". :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #276 kdy: Listopad 23, 2017, 09:41:27 dopoledne »
Vchod do bunkru je takový, jak si sebe cení lidi uvnitř.A obrana je samozřejmě základ.Pasivní jsou ty dobře zabetonovaný dveře a aktivní je systém smrtící, nebo demotivující. Je třeba vědět o dění před dveřmi, proto několikanásobný kmerový systém kombinovný s periskopy či hranolovými kukátky.Vlastní obrana spočívá ve využití trhavin , jako jsou granáty padající z trubek nad dveřmi, nálože pevně zabudované pod omítkou, střílny, zaminování podlahové části.
Další systém je chemická ochrana, která může být tvořena sprchou z kyseliny či louhu, která uvede každého dobyvatele do tranzu.Skvělé bude zaplynování smrtícím plynem, výbušným či hořlavým plynem i hořlavá sprcha hořlavou tekutinou.
Další možností je elektrotechnický systém, prostor před dveřmi osadit baterií průmyslových magnetronů, kdy každý útočník odejde s uvařenými bulvami očí a když se chvilku zdrží, i mozkem na hniličku.Další možnost je systém akustický, kdy ultrazvuk naladěný na kolidující frekvenci lidské neuronální sítě připraví o vědomí každého, kdo se přiblíží. Viděl jsem akci teslova  transformátoru, kdy v chodbě šlehaly metrové výboje mezi dvěma elektrodama, zbavující každého přítomného vědomí či života, lze před dveřmi položit kovovou plotnu, která by mezi dveřmi vtipně vytvořil elektrický potenciál  každému, kdo by sáhl na dveře by ublížila.Vynikající je bunkr s postupným dobýváním či ústupovými prostory, kdy lze dobytou část bunkru vtipně proměnit na spalovací komoru či kremtorium.Viděl jsem únikovou chodbu zakopanou pod zemí ve formě velikých odpadních rour, kde po kolenou osazenstvo bunkru pod rouškou tmy vyleze padesát metrů vzdáleným východem, když už to jinak nepůjde......To však není moje cesta, i když nikdy neříkej nikdy.

chpslst

  • Host
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #277 kdy: Listopad 23, 2017, 09:53:02 dopoledne »
Votroubku je vôbec možné niečo také mimo scifi film postaviť? Ja nestiham ani dokachlickovat kúpeľnu a to mam na starosti približne o 50 duší menej ako ty a obdelávam asi o 500Ha menej pôdy ako ty...
Máš aspoň popritom čas mysleť aj na zábavu, internet?

SoňaR

  • Host
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #278 kdy: Listopad 23, 2017, 02:12:57 odpoledne »
No zmíněná bezpečnostní opatření už vyžadují takové vstupní a trvale dostupné zdroje a dodatečná zařízení a úpravy toho krytu, že si realizaci ani neumím představit...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #279 kdy: Listopad 23, 2017, 03:17:30 odpoledne »
Tohle není návod, ale souhrn, kompilát. Pokud si tedy nedokážeš představit ani jedno z mnou navrhovaných řešení, pak nejsi schopna bránit svůj úkryt nijak.Vůbec nijak. Neznám nikoho, kdo by chtěl použít všechny způsoby současně, ale znám fůru lidí, kteří se jednotlivými způsoby zabývají. Nemusíte to dělat, ale musíte vědět, že takové možnosti existují.Proto to píšu.....

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #280 kdy: Listopad 23, 2017, 03:34:56 odpoledne »
Hej, a hlavne sliediči čo sa hodlajú priživiť na iných nech pochopia, že dobyť dakomu úkryt nebude, ako nákup v tescu. Že pred dverami a ani za nimi nenajdú nič iné, len smrť. A maximálne otrávené zásoby.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #281 kdy: Listopad 23, 2017, 04:14:33 odpoledne »
Tohle není návod, ale souhrn, kompilát. Pokud si tedy nedokážeš představit ani jedno z mnou navrhovaných řešení, pak nejsi schopna bránit svůj úkryt nijak.Vůbec nijak. Neznám nikoho, kdo by chtěl použít všechny způsoby současně, ale znám fůru lidí, kteří se jednotlivými způsoby zabývají. Nemusíte to dělat, ale musíte vědět, že takové možnosti existují.Proto to píšu.....

No těmito způsoby opravdu nejsem schopná bránit svůj úkryt. Nedokážu sehnat granáty, trhaviny, ani zaminovat podlahu, nedokážu sehnat smrtící plyn a sestrojit zařízení, které by ho použilo a zabezpečit kryt tak, aby ten plyn nevnikl dovnitř, nedokážu sestrojit ty věci na usmažení lidí či jejich částí atd. Nikomu to neberu, sestrojte si to, no nicméně je to fascinující - před pár dny tu bylo jako největší a naprosto neproveditelné scifi uzavřený úkryt s jednoduchým zařízením na sorpci CO2 ...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #282 kdy: Listopad 23, 2017, 04:31:24 odpoledne »
Můžeme podrobně probrat technické provedení každého způsobu, v tom není problém. Nakonec zjistíme ,že provrtat zeď umí oprvdu každý a strčit do té díry trysku zahradního postřikovače naplněného louhem zvládne i hodně veliký nešika. Sice vám nevykachličkuju koupelnu, ale můžu vám připomenout, že naše poslední chvíle můžeme prožít jako hrdí a bojující lidé. Kamarád má zase nade dveřmi ocelovou strunu, která při sáhnutí na kliku dveří spadne příchozímu na ramene a bleskurychle ustřihne útočníkovi hlavu...no, není to romantické???Zapoměli jsme na mechanické zbraně, metné nože, samostříly, propadla, vrhače šipek stlačeným vzduchem, i moje oblíbené těžké brány za traktor,, které zhoupnutím naberou útočníka a vytvoří mu pár přebytečných otvorů.Je to hra, kdo chce, hledá způsob, kdo nechce......však to všichni známe.A sorpci plynů fakt nezvládnu, ni omylem.Takže nemusíme shánět ni granáty, ani atomovou bombu, ani nic jiného, jen se zamyslet nad tím, co chceme, a nebo nechceme. Zbytek přijde sám.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #283 kdy: Listopad 23, 2017, 04:50:40 odpoledne »
Soňo to víš, je jednoduchšie hlavu useknúť, než ju tam našiť späť. :D

Keď ste vy pestovali, krmili a obliekali panenky, tak my sme stavali bunkre, rozbíjali hračky a hrali sa na vojakov. Vy ste sa pripravovali život priviesť a udržať. Mi ho vziať.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #284 kdy: Listopad 23, 2017, 06:28:18 odpoledne »
ale když jsme ve chlívku, v kterém jsme, můžeme se naučit pár modliteb, které nás ochrání před dobyvateli, hned vzápětí zaříkávání, kletby i práci se svíčkou hromničkou. V další fázi bychom probrali práci se zatnutou pěstí a její korektní hrození vůči příchozím,  zapřísahávání sebe i jiných,.Je opravdu mnoho možností  nerad bych vynechal prácii s panenkou woodoo, a základy černé magie.A nakonec bych navrhnul kurs odevzdanosti a smíření s koncem nás i našich nejbližších....To by mohlo končit třešničkou na dortě,  to kursem křížkového vyšívání.V rámečku, pochopitelně.Tolik k té konstruktivnosti. No, tak co si vyberetevy??? Zapoměl jsem na něco???

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #285 kdy: Listopad 23, 2017, 07:22:39 odpoledne »
Ještě kurz obsluhy jaderného reaktoru. Bylo by hloupé kdyby došla šťáva zrovna když klepe návštěva.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #286 kdy: Listopad 23, 2017, 07:48:02 odpoledne »
A nebolo by lepšie už investovať rovno do atomovej ponorky? A v prípade prúseru sa pomaličky vytratiť niekam, kde to velryby prežili?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #287 kdy: Listopad 23, 2017, 07:52:39 odpoledne »
Jasně... já si ji zaparkuju na Labi, to mám kousek. Jen budu muset pořešit těch 24 jezů v Čechách a jeden v Německu. Ale coby, kdo chce, hledá způsoby... no a tak dál  ;D

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #288 kdy: Listopad 23, 2017, 07:58:12 odpoledne »
No, ak už by som naškrábal na jadrovú ponorku, nebudem kysnúť doma. Ale odsťahujem sa niekde do karibiku. Tam kúsok napravo by parkovala. :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #289 kdy: Listopad 23, 2017, 09:12:35 odpoledne »
Mno jo, ale tam bys ji zas nepotřeboval  8)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #290 kdy: Listopad 24, 2017, 09:34:01 dopoledne »
Šak toto je ten problém.  ;D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #291 kdy: Listopad 24, 2017, 12:35:21 odpoledne »
Ač je to vtipné, je to OT. Atomové ponorky dejte do vlastního vlákna. Panenky vůůdu a hrozbu zaťatou pěstí i s černou magií do dalšího. Těžké brány jsou jistě řešením obzvláště pokud je Votroubek pěkně naostří. Ale ani křehké ženy nemusí zoufat. Obyčejná OSB deska s natlučenými hřeby položená pod oknem, podobně upravené prkno hozené na travnaté nebo šotolinové cestě a poházené posekanou trávou či drobným štěrkem jsoudostupné naprosto každému, kdo udrží v ruce hrebík a kladivo...Pukud ještě špičky hřebů potřete něčím vhodným, stačí jeden jediný hřebíček, aby i metrákový těžkooděnec měl pokažené odpoledne až do konce života...Pokud vám na to stoupne vaše vlastní dítě, budete mít pokažený život vy. Toť cena za rizikové podnikání.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #292 kdy: Listopad 24, 2017, 12:44:43 odpoledne »
A keď budú domáce úkoly hotové, tak decká môžu pomáhať... 8)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #293 kdy: Listopad 24, 2017, 03:52:44 odpoledne »
.. . . . Atomové ponorky dejte do vlastního vlákna. . . . .

Slibuju, že jakmile budu mít nějakou ponorku, ihned jí udělám vlastní vlákno   "hold"
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #294 kdy: Listopad 26, 2017, 05:31:50 odpoledne »
Se švagrem, "rusákem", jsme se shodnuli, že sovětská ponorka třídy Akula (česky Žralok - v NATO kódu třída TYPHON) je přesně to místo, kde bychom chtěli prožít, pokud možno, celou III. světovou válku..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #295 kdy: Listopad 26, 2017, 07:17:04 odpoledne »
Se švagrem, "rusákem", jsme se shodnuli, že sovětská ponorka třídy Akula (česky Žralok - v NATO kódu třída TYPHON) je přesně to místo, kde bychom chtěli prožít, pokud možno, celou III. světovou válku..


Kdyby vám chyběl nástěnkář, tak se hlásím  8)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #296 kdy: Duben 02, 2018, 12:49:47 odpoledne »
Juknul jsem na net, a ejhle !
Ještě štěstí, že jsem asi 40 let z Práglu pryč  ::)

https://www.novinky.cz/krimi/467904-na-cernem-moste-v-praze-se-propadl-strop-protiatomoveho-krytu.html
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #297 kdy: Duben 02, 2018, 02:10:40 odpoledne »
Ač je to vtipné, je to OT. Atomové ponorky dejte do vlastního vlákna. Panenky vůůdu a hrozbu zaťatou pěstí i s černou magií do dalšího. Těžké brány jsou jistě řešením obzvláště pokud je Votroubek pěkně naostří. Ale ani křehké ženy nemusí zoufat. Obyčejná OSB deska s natlučenými hřeby položená pod oknem, podobně upravené prkno hozené na travnaté nebo šotolinové cestě a poházené posekanou trávou či drobným štěrkem jsoudostupné naprosto každému, kdo udrží v ruce hrebík a kladivo...Pukud ještě špičky hřebů potřete něčím vhodným, stačí jeden jediný hřebíček, aby i metrákový těžkooděnec měl pokažené odpoledne až do konce života...Pokud vám na to stoupne vaše vlastní dítě, budete mít pokažený život vy. Toť cena za rizikové podnikání.
  Inspirovat se můžeme např. ve filmech Sám doma 1 a 2  :)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #298 kdy: Duben 02, 2018, 03:58:40 odpoledne »
no, stopadesát tisíc pražáků se vleze do krytů, a co ten zbytek, až nás někdo bude chtít humanitárně vybombardovat....a sám doma bych vůbec nepodcenil, je to obrovská studnice nápadů....taková cihla svržená na hlavu může rozbít nejen motivaci.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výstavba skrytého bunkru,úkrytu,...
« Odpověď #299 kdy: Duben 02, 2018, 08:02:39 odpoledne »
Podoba ohrožení se s dobou mění, ale rozika např. průmyslové havárie nebo teroristický útok na chemičku uprostřed městské aglomerace je naprosto reálná hrozba. Takže potřeba krytů a preventivního výcviku civilního obyvatelstva není planá. To že na údržbu a obnovu nejsou peníze je věcí priorit....Spousty peněz se promrhají na naprosté pitomosti a otázka bezpečí patří mezi základní. Smutné je, že stát ani v takto základních otázkách nemá jasnou koncepci, neseznamuje s ní své obyvatele a neplní tak základní funci jejich ochrany. Pokud mohu mít program zelená úsporám mohu třeba dotovat stavbu krytů v nově stavěných veřejných budovách či RD. Mohu nabídnout bezplatně projektové služby či analýzu bezpečnostního rizika pro krajské úřady od renomovaných odborníků apod. Stavět tyto kryty na venkově asi moc smysl nemá, koncentrace zajímavých cílů tam není velká a rizika teroristických útoků zde podle dostupných zkušeností jsou nízká.