Autor Téma: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015  (Přečteno 861 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« kdy: Srpen 15, 2015, 03:14:34 odpoledne »
Letošní sucho se snad už chýlí ke konci. Možná někteří z Vás už uvažovali o tom, co dělat, aby příští taková vlna veder a sucha (což jsou dvě v podstatě samostatné, ne nutně související okolnosti) byla snesitelnější. Bylo by fajn, kdybyste byli ochotni se o výsledky svých úvah podělit, možná inspirují někoho dalšího. Za mně:
SUCHO:
- optimalizovat sběr dešťové vody tak, aby nedocházelo ke ztrátám (přetékání primární sběrné nádoby)
- umožnit sběr, resp. odvádění na zahradu i v zimě (vyhřívaná nádrž, při teplotách nad 0°C odvod na zahradu)
- promyslet a položit efektivní kapkovou závlahu
- včas zamulčovat zahradu (průběžně chystat mulč, aplikovat již při výsadbě, ...)
- optimalizovat výsevní kombinace (půdokryvný podsev, ...)
- v Brně studna jako zdroj zalívací vody
- na chatě ve svahu svejly (svahové prohlubně sbírající dešťovou vodu/vodu z tání) a trativod od přepadové nádrže za čističkou do svahových záhonů
- zvážit možnosti odvodu většiny použité vody na zahradu (Brno - např. malé čerpadlo, které po sprchování odčerpá vodu do zahrady/sběrných nádrží)

VEDRO/OBTÍŽNÝ HMYZ
- doma stropní ventilátory
- na okna síta proti hmyzu, k postelím moskytiéry
- na nechráněná okna alobalem polepené desky v místech, kde nejvíc svítí slunce, příp. vymyslet vytahování na noc

Možná by nám pomohlo, kdybychom se postupně podělili i o informace, jak se nám podařilo tyto nápady zrealizovat - třeba nás to trochu nakopne k realizaci...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #1 kdy: Srpen 15, 2015, 03:17:45 odpoledne »
Síť proti hmyzu jsem viděl v železářství za 89Kč/m2. Byla to role.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #2 kdy: Srpen 15, 2015, 03:23:20 odpoledne »
Kupovala bych spíš metráž, např. tohle:
http://www.kutil.eu/cs/eshop/zahrada-stavba-dilna/zahradkarske-potreby/boj-se-skudci/site-proti-hmyzu/sitovina-skelne-vlakno.html

Mám na chatě na oknech mříže, takže zvenčí nic na okno dát nelze. Z toho důvodu musím udělat dva rámy, které protáhnu zevnitř oknem, zvenčí na okně pod mříží nasadím vedle sebe a upevním. Bude to tak trochu hlavolam to udělat, ale věřím, že to nějak vymyslím.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #3 kdy: Srpen 15, 2015, 04:28:40 odpoledne »
Hledal jsem ale konkretni odpoved sem nedostal. Co vyuzivat mejdlovou vodu ze sprchovani ci koupani na zalejvani jedle casti zahrady? Pouzivam jen tvrda mejdla. To jsou tisice litru co vyleju do kanalu zbytecne.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #4 kdy: Srpen 15, 2015, 08:17:54 odpoledne »
ja som tento rok vzhladom na velke sucho vyčerpal obsah žumpy priamo na ďatelinove strnisko(pred tym som nasypal bakterie)vytahovanie čerpadlom trvalo 4 hodiny a musim povedat ze datelina rastie iba na tom mieste kde bola vyliata žumpa.inde je ďatelina uplne zhorena
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #5 kdy: Srpen 15, 2015, 10:11:48 odpoledne »
Hledal jsem ale konkretni odpoved sem nedostal. Co vyuzivat mejdlovou vodu ze sprchovani ci koupani na zalejvani jedle casti zahrady? Pouzivam jen tvrda mejdla. To jsou tisice litru co vyleju do kanalu zbytecne.
Taky o tom uvažuju - mejdlo s jelenem a zalívat pod zem, aby si zbytky mejdla přebrali půdní bacouši. Mám sprchu nad vanou, takže stačí ucpat vanu a nasadit tam obyčejné akvarijní čerpadýlko s dost dlouhou hadicí a nasáváním přes filtrační kostku, příp. obalenou kusem hadru. A venku to může téct do zásobní nádrže, odkud se to pak jednorázově vypustí otevřením kohoutu. A už nebudu kupovat žádné kapkovací hadice, vezmu obyčejné plastové trubky, navrtám je po 20 cm, ušiju jim kabátek z geotextilie, aby se otvory nezanášely a zakopu je natvrdo do hloubky 30 cm pod zem. Přívod k zásobní nádrži větší, aby se to zavodnilo naráz...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #6 kdy: Srpen 15, 2015, 10:14:34 odpoledne »
ja som tento rok vzhladom na velke sucho vyčerpal obsah žumpy priamo na ďatelinove strnisko (pred tym som nasypal bakterie) vytahovanie čerpadlom trvalo 4 hodiny a musim povedat ze datelina rastie iba na tom mieste kde bola vyliata žumpa.inde je ďatelina uplne zhorena
Tvůj jetel Tě v té chvíli musel mít za hrdinu, ne-li za boha, a určitě se o obsahu Tvé žumpy bude mezi jetely z generace na generaci tradovat patřičně vyšperkovaná pověst, jak jsi vybranou část populace zachránil před jistou smrtí...:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #7 kdy: Srpen 16, 2015, 12:41:50 dopoledne »
Takový Dlouhý pochod soudruha Mao-Ce-TNT..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #8 kdy: Srpen 16, 2015, 12:50:13 dopoledne »
Hledal jsem ale konkretni odpoved sem nedostal. Co vyuzivat mejdlovou vodu ze sprchovani ci koupani na zalejvani jedle casti zahrady? Pouzivam jen tvrda mejdla. To jsou tisice litru co vyleju do kanalu zbytecne.
Taky o tom uvažuju - mejdlo s jelenem a zalívat pod zem, aby si zbytky mejdla přebrali půdní bacouši. Mám sprchu nad vanou, takže stačí ucpat vanu a nasadit tam obyčejné akvarijní čerpadýlko s dost dlouhou hadicí a nasáváním přes filtrační kostku, příp. obalenou kusem hadru. A venku to může téct do zásobní nádrže, odkud se to pak jednorázově vypustí otevřením kohoutu. A už nebudu kupovat žádné kapkovací hadice, vezmu obyčejné plastové trubky, navrtám je po 20 cm, ušiju jim kabátek z geotextilie, aby se otvory nezanášely a zakopu je natvrdo do hloubky 30 cm pod zem. Přívod k zásobní nádrži větší, aby se to zavodnilo naráz...

Moc prosím, opatrně s elektřinou ve vaně, O.K.? Co je to za čerpadélko? Stačí tip, pokusím se ho vygooglit a navrhnout bezpečné elektrické zapojení..

Nebylo by lepší vymyslet nějakou vifikundaci přímo pod vanou? Využít gravitaci na místo elektriky? Prosím půdorys koupelny spolu se vztahem k obvodu domu a terénu..

Minimálně něco energetického nebo technického bych tou šedou vodou určitě napájel..

Zvaž tu možnost domácí výroby skruží a studnařského semináře u tebe ve sklepě.. Máme konstruktéra, který by formu na výrobu betonových skruží dokázal namalovat. Jsem schopen zadat výrobu, ta forma se mezi námi na fóru rozhodně neztratí..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #9 kdy: Srpen 16, 2015, 06:31:25 dopoledne »
hurá,tak dnes v noci bola u nas konecne burka a poriadne popršalo.u nas nepršalo od konca aprila ak nepočitam nejake tie tri kvapky co u nas v tom obdobi padli ked na okoli dost pršalo.a je stale zamračene tak dufam ze bude pršat aj celi dnesny den.
s tym vypustanim žumpy to bolo tak,ze som ju vypustal do diery po hrabošovi.nechcel som aby obsah žumpy vypalil datelinu.neverili by ste aku rozsiahlu sieť chodieb ma taky hraboš.obsah celeho štvor hodinoveho vypustania sa zmestil do diery a nic neslo mimo.az po par dnoch ked som tam vyhanal husy na pastvu som si vsimol zeleny kusok dateliny cca 5X5m a dal sa rozoznat aj smer hrabošovych chodieb
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #10 kdy: Srpen 16, 2015, 10:01:47 dopoledne »
tak som to zakrikol,uz zasa pečie slnko  :(
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #11 kdy: Srpen 16, 2015, 02:00:39 odpoledne »
Moc prosím, opatrně s elektřinou ve vaně, O.K.? Co je to za čerpadélko? Stačí tip, pokusím se ho vygooglit a navrhnout bezpečné elektrické zapojení..
Nebylo by lepší vymyslet nějakou vifikundaci přímo pod vanou? Využít gravitaci na místo elektriky? Prosím půdorys koupelny spolu se vztahem k obvodu domu a terénu..

Zvaž tu možnost domácí výroby skruží a studnařského semináře u tebe ve sklepě.. Máme konstruktéra, který by formu na výrobu betonových skruží dokázal namalovat. Jsem schopen zadat výrobu, ta forma se mezi námi na fóru rozhodně neztratí..
Ve vaně buďto já nebo čerpadlo. Tertium non datur. O elektřině vím své, vzájemně se respektujem (já víc). Holt, místo vypuštění vany, když ji opouštím, zapnu čerpadlo (umístěné mimo vanu) a nechám je, aby po mně vanu vypustilo... Pod vanou nic moc nejde, gravitace je kamoška a jistě by fungovala, jen bych musela dovymyslet metodu naplnění spojovacího potrubí, abych využila principu spojených nádob. Uvažuju o uzavřené nádobě na konci (s napojenou hadičkou k vaně) a v nejvyšším místě napojení nějaké malé vývěvy, kterou se vytvoří v nádobě takový podtlak, aby natáhla vodu. Jakmile voda začne téct, lze vývěvu vypnout.

Otázku studny jsem předala skorozeťovi, nemusím všechno řešit já. Ohledně semináře - opravdu nemám pocit, že bych měla (od čehokoliv odvozené) morální právo preppery takto zneužívat. Howgh.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #12 kdy: Srpen 16, 2015, 03:36:05 odpoledne »
Dík, počítám s tím, že na podzim, až bude na chatě bagr, zarýpne do svahu brázdy. Mám zahradu kolmo ke svahu cca 175 m a paralelně k vrstevnicím o šířce asi 15 m (nahoře míň, dole víc), takže bagr takhle nadělá z boku, kudy povede šikmá cesta dolů, hluboké brázdy po vrstevnicích. Do všech dám koberce, aby se tam nerozvášnil plevel, a postupně to začnu plnit šiškami, kůrou, poleny, větvemi apod., příp. tam navážet hrabanku z lesa a prosypávat vápencem. Postupně na jednotlivé "hráze" přijdou stromky a dál už podle permakulturního principu. Horní brázda bude brát vodu ze svahu nad sebou, ty další budu přikrmovat z přepadové nádrže čističky (nádrž bere i dešťovou vodu z celé chaty, tj, z půdorysu cca 6,5 x 7 m). Naštěstí mám ještě 34m vrt, ze kterého lze pomalu odebírat další vodu (pitná voda, všechno jde do čističky).
To by v tom byl čert, abych ten jílovej svah nezlomila...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #13 kdy: Srpen 16, 2015, 05:20:02 odpoledne »
Tak zhruba, nahoře je to užší, dole širší, orientace prakticky severojižní, malinko hozená spodkem k západu. Celkem je to 2000 m2.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #14 kdy: Srpen 16, 2015, 10:48:53 odpoledne »
Předevčírem se kolem chalupy přehnala bouřka s lijavcem...blesk udeřil do borovice hned vedle chalupy...ta nám ji zachránila.
Blesk směřoval šikmo, usekl vrch borovice-asi třetinu...strejda stál na jejich terase, 3m od borovice...

PánBůh nás má rád... "hold"

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #15 kdy: Srpen 17, 2015, 07:43:29 dopoledne »
Snad nepřišel o sluch...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #16 kdy: Srpen 17, 2015, 08:45:47 dopoledne »
Ne...ale nějakou dobu neslyšel i neviděl...je mu 86 a je velmi čilý...pracuje, denně se chodí koupat do řeky...na svůj věk velmi vitální člověk...

Vody napršelo hodně, pořádně zalilo...konečně  "hold"

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #17 kdy: Srpen 17, 2015, 10:29:01 dopoledne »
Já si myslím, že tohle téma je naprosto zásadní a přitom zůstalo nepovšimnuto.
Hospodaření s vodou je a teprve bude opravdu nesmírně důležité, pro přežití určitě a pro běžný život v míru sice ne tak utimátní, ale přesto ano.
Mne by zajímalo, jak se rozkládá mýdlo sodné , co z něj bude, když se dostane na záhonky. Žena pere ekologicky, to je v pohodě, umýváme se domácími mýdly, jsou to bylinkové sodná mýdla.
Otázkou je, jak se to mejdlo rozkládá a co z něj vznikne.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #18 kdy: Srpen 17, 2015, 01:03:29 odpoledne »
Mýdla jsou soli organických kyselin s delším uhlíkatým řetězcem (tzv. mastných kyselin).
Zjednodušeně:
Molekula takové kyseliny se podobá spermii - má na jednom konci dlouhý ocásek složený ze skupin -CH2-, který nerad vodu, ale sdružuje se s podobnými ocásky (= je nepolární). "Hlavička" organické kyseliny obsahuje skupiny -COOH, která má vodu naopak ráda (= je polární) a obklopuje se jí, čili opravdu vypadá jako hlavička.
Když se vodík (-H) v hlavičce nahradí sodíkem (-Na) nebo draslíkem (-K), je hlavička ještě polárnější, čili obklopí se ještě větším množstvím vody.
Při kontaktu s mastnou špínou se špíny ujmou ocásky, obklopí ji, vytvoří něco jako bublinku - tzv. micelu a hlavičky tvoří povrch bublinky a zajišťují přátelské chování k okolní vodě, čili udržují špínu takzvaně v roztoku.
Při mikrobiálním rozkladu jsou dvě možnosti - buď se nejprve odštěpí hlavička jako jednoduchá organická sůl (octan apod., použití viz níže) a zbylý ocásek se pak rozkládá postupně na CO2 a vodu; nebo mikrob ukusuje postupně ocásek tak dlouho, až mu zbude ta hlavička jako jednoduchá organická sůl, kterou zapojí do buněčného metabolismu a rozštěpí na prvočinitele nebo nějak použije, např. jako základ pro koenzym.

Souhrn: jestliže sodné/draselné mýdlo vzniklo z přírodního tuku, mikroby si s ním bez problémů a trvalých následků poměrně rychle poradí.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #19 kdy: Srpen 18, 2015, 11:20:25 dopoledne »
Nádrže se rychle plní - začínám uvažovat o podzemních nádržích na dešťovou vodu...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #20 kdy: Srpen 18, 2015, 11:23:17 dopoledne »
ak by tie dnes predavane nadrze neboli take drahe,tak by som uz tiez mal nejaku zakopanu
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #21 kdy: Srpen 18, 2015, 01:43:23 odpoledne »
Na bazoši sa dá nájsť všeličo. Mne by sa páčilo aspon 10- 12 m3

http://dom.bazos.sk/inzerat/52151582/Nadrz-na-zumpu-dazdovu-vodu-10-000l.php
http://dom.bazos.sk/inzerat/51825984/Predam-samonosnu-plastovu-nadrz-hranaru-s-objemom-12-m3.php

V podstate by sa v tom dali chovať aj ryby, ak by sa na vrchu otvorili. Na polievanie by sa používal hlavne kal zo spodku, čo by bolo aj fajn hnojivo.

Zakopané nádrže majú výhodu, že nezamrznú, nezavadzajú a nešpatia. Ale treba na polievanie zase čerpadlo-pumpu.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #22 kdy: Srpen 18, 2015, 01:47:44 odpoledne »
Ty zakopané násrže a extra ty velké se homodomo moc nevyplatí. Tlak podzemní vody vám prázdnou či poloprázdnou nádrž může pěkně pomačkat, nebo dokonce zničit. Chce to nějak poštudovat a pustit se do práce až po dořešení detailů.

Ta kovová se mi líbí, ale bude to asi těžká mrcha.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #23 kdy: Srpen 18, 2015, 01:54:20 odpoledne »
Ano, tie plastové bývajú niekedy samonosné-zväčša tie válcové. Ale niekedy musia byť obetónované. Treba počítať aj zo spodnou vodou. Tá dokáže prázdnu nádrž vytlačiť na povrch.

Kamoš, čo má kamiony, mal na dvore nádrž, ktorú si dáky klient neprebral, a dával mi ju za šrotovú cenu. /asi 2000 eur/ To bola smaltová nádrž 4 metre široká s objemom asi 100 000 litrov. To by bola iná almázia.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #24 kdy: Srpen 18, 2015, 01:56:00 odpoledne »
ja som skor mal na mysli taketo nadrze

http://dom.bazos.sk/inzerat/51150748/Plastove-zumpy-a-nadrze-na-dazdovu-vodu-4000l-7000l.php

tie zelezne su paradne,ale ako pise sumo.sk budu urcite hrozne tazke a aj manipulacia s nimi bude bez nejakeho zeriavu nemyslitelna
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #25 kdy: Srpen 18, 2015, 02:05:03 odpoledne »
Původně jsem zvažovala ty bílé plastové kubíkové nádrže v kovových klecích, nic většího na dvůr nedostanu a i ty jen podmíněně, protože nejmenší světlý průchod je v přízemí 90 cm. Ale mají své nevýhody - nedostane se do nich kvůli malému otvoru kalové čerpadlo a spojit je dole přes odtokové ventily je zdrojem netěsností:(
A ani na ty není místo jinde než pod povrchem na zahradě. Ale mohly by nad nimi bydlet např. slepice:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline vjpm

  • ***
  • Příspěvků: 79
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #26 kdy: Srpen 18, 2015, 02:57:06 odpoledne »
Myslím že hlavní poučení je přihodit pár skruží do studny popř přidělat vrt. Je to s přihlédnutím ke všem okolnostem.

Letos jsem zažil hodně nervozity, prioritu měla zahrádka v rozpuku, stromy jsem zachraňoval 3 z toho dva plodící, třešeň jsem nechtěl nechat chcípnout, švestka krásně rodila, a poslední stromek byl ještě malý asi neměl dost hluboko kořeny. Ostatní ovocnáče byly odsouzeny k opadání plodů. je to v pr.... pokud nepomrznou květy, nemá je kdo opylovat nebo je sucho nebo něco jiného..

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #27 kdy: Srpen 21, 2015, 04:06:27 odpoledne »
Na chatě dokázaly dvoudenní deště zaplnit přepadovou nádrž, která byla z půlky prázdná... Čili je nejvyšší čas začít dělat terasové svejly, kam by se uložily zimní přebytky vláhy.

Vedle toho jsem se pustila do pátrání po malém čerpadle schopném hadicí vytáhnout obsah vany a přeposlat ho do nádrží na dvoře. Minimální požadavky: bez nutnosti umístit čerpadlo do odsávané kapaliny (odpadají sudová čerpadla), výtlačná výška 1,5 m, tepelná pojistka, samonasávací schopnost, bez nutnosti ruční obsluhy (odpadá vrtačkové čerpadlo). Moje (naivní) představa ceny se pohybovala okolo 1500 Kč.
Ukázalo se, že nejlépe mé představě odpovídá zahradní čerpadlo s cenou téměř dvojnásobnou. Hmmm...

Zato jsem ale našla ponorné čerpadlo průměru dost malého, aby se vešlo do horního otvoru té bílé kubíkové plastové nádrže v kovové kleci. Čili stačí nádrže propojit hadicemi jako spojené nádoby, do první zaústit čerpadlo přivádějící šedou vodu a do poslední umístit ponorné čerpadlo posílající vodu do systému kapkové závlahy... Z toho mám radost, protože tím odpadá nutnost propojení nádrž přes vypouštěcí otvory. K tomu jsem sehnala kohouty, které tady jeden chlapík od Vyškova vyrábí na koleně, ale ani jeden netěsní a ztráty vody jsou citelné, nemluvě o tom, že se to na zimu musí odmontovat, protože by to mohlo zamrznout.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #28 kdy: Srpen 21, 2015, 05:43:03 odpoledne »
U nás po dvoch mesiacoch 5 dní pršalo. Všade sú polámané stromy, ktoré popadali následkom .....oťaženia?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Poučení z krizového vývoje úhrnu srážek 2015
« Odpověď #29 kdy: Srpen 21, 2015, 05:58:53 odpoledne »
Rostlina v suchu stahuje vodu, odkud to jde, aby udržela fotosyntézu v listech, a tím získávala i energii potřebnou k udržení integrity. Je to obsah vody, co činí dřevo pružným. Je-li dlouhé sucho, stahuje strom vodu ze starého dřeva, které se v důsledku toho stává křehčím, takže se pak snadno poláme větrem....:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman