Autor Téma: Dýně iron cup - tetsukabuto  (Přečteno 652 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Dýně iron cup - tetsukabuto
« kdy: Červenec 19, 2015, 02:03:59 odpoledne »
...tetsukabuto je synonymum pro iron cup. F1 to není, zkoušel jsem to semenařit a má to pevné gen vlastnosti. Navíc jsem o tetsukamutu četl, měla by to být docela stará odrůda. Chutově je proti standartnímu hokkaidu trochu kořeněnější, proti muskate de provance má méně ovocných tonů v chuti. Má silnou dužninu, dobře se zpracovává.
Zkusmo jsem letos vysadila jedno tetsukabuto. Dočetla jsem se o něm, že je to hybrid muškátové dýně (C. moschata) a dýně C. maxima a že vyžaduje sousedství nějaké C. maxima, aby jeho semínka byla životaschopná. Obklopila jsem je tedy 4 rostlinami C. maxima sweet dumpling. Máš-li, Votroubku, stabilní osivo, dostal jsi nebo jsi vyšlechtil novou odrůdu.
Texty prodejců osiv nelhaly (např. http://www.evergreenseeds.com/jasqhyte.html praví, že to roste velmi intenzivně a ochotně nasazuje plody) - tahle adéla už opustila hranice svého záhonu a vydala se všemi směry. Už teď jsem napočítala (jen namátkou, neprolízala jsem celé její houští) pět mohutných výhonů a tři plody velikosti dvou mužských pěstí, takže už by se dalo i sklízet. Velkosemenná sladká lupina, kterou jsem zasadila do mezer, zatím spolupráci zvládá dobře - přízemní tetsukabuto prostě přerostla a vyčnívá si nad ním.
Počítám, že do podzimu tomu monstru bude patřit celá zahrada a přežijí jen ti nejsilnější...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Dýně iron cup - tetsukabuto
« Odpověď #1 kdy: Červenec 19, 2015, 03:00:04 odpoledne »
To jo. roste to, jako pitomý.Já to sprášil za kontrolovaných podmínek, takže květy v pytlíku a semínka znovu zasel.
Co jsme kdysi dělali rozbory přes ukzus, barva dužniny koresponduje s obsahem karotenů, tohle asi 3x víc než mrkvička.....Proto to je dle mého superpotravina. Pokud by to bylo křížený, kde by se vzala ta temně oranžová barva a ta rekordní skladovatelnost....
Leda heterozní efekt, ale tolik???Možný je fšecko, nikdo nejsme neomylní. Budu muset zkusit více generací tetsukabuta, co to udělá....

chpslst

  • Host
Re: Dýně iron cup - tetsukabuto
« Odpověď #2 kdy: Červenec 19, 2015, 11:40:45 odpoledne »
Vy ste uplni magori. Ja uz to nemam kde sadit a vy stale chodite s niecim novym. Najhorsi je na tom je ten pocit, ze mi nesmie ujsť vlak... Ormien, poprosim ta, dopis si na ten chlastov nehanebnik aj semiacka tejto nadheri... Dakujem

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Dýně iron cup - tetsukabuto
« Odpověď #3 kdy: Červenec 19, 2015, 11:54:31 odpoledne »
Pokud by to bylo křížený, kde by se vzala ta temně oranžová barva a ta rekordní skladovatelnost....
Leda heterozní efekt, ale tolik???
Křížení je z hlediska biochemika jeden velký zázrak a nikdy nikdo neví, co z toho pojde.

Genetický materiál obsahuje totiž nejen informace o enzymu, který nějakou látku dokáže vytvořit, ale i informaci o inhibitoru takového enzymu nebo nějaké jiné metodě kontroly jeho činnosti. Když se zkříží dva různé genomy (tj. sady genetických informací), může se stát, že informace o inhibitoru/regulaci činnosti se poruší nebo nezkopíruje. Kříženec pak vytváří danou látku (v tomto případě prekurzory vitamínu A) podstatně lépe než oba rodiče.

Podobně to může být se skladovatelností. Řekla bych, že je dána schopností rostliny vytvářet v plodu nějakou látku brzdící rozvoj nežádoucích mikroorganismů. Jestliže kříženec zdědí od jednoho z rodičů jakoukoliv informaci, která dokáže tuto látku modifikovat směrem k vyšší účinnosti/nižší odbouratelnosti, výrazně se tím zvýší odolnost jeho plodů při skladování. Skutečnost, že tento rodič sám dlouho skladovatelné plody neměl, vůbec nic neznamená - je možné, že se potkaly dvě původně nesouvisející informace a vzešla z toho nová kvalita.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Dýně iron cup - tetsukabuto
« Odpověď #4 kdy: Červenec 20, 2015, 12:02:10 dopoledne »
Vy ste uplni magori. Ja uz to nemam kde sadit a vy stale chodite s niecim novym. Najhorsi je na tom je ten pocit, ze mi nesmie ujsť vlak... Ormien, poprosim ta, dopis si na ten chlastov nehanebnik aj semiacka tejto nadheri... Dakujem
Dostala jsem 10 semínek (http://www.bobby-seeds.com/en/Cucurbits-and-more/Other-Cucurbit-Seeds/Iron-Cup-F1-Tetsukabuto::247.html), půlku jsem předala do zkušenějších rukou, aby to nebylo jen na mě. A ze zbylých pěti jsem 3 zasadila. Dvě vzešla, jedno sežrali plzáci...
Takže z letošní úrody musím vybrat semínka a ověřit, v jakém míře se genetická linie rozpadla nebo zůstala stabilní. Teprve poté je mohu sdílet, a to si ještě nebudu pořádně jistá, co to vlastně předávám dál - chybí mi Votroubkovy zkušenosti s tímto druhem a s dýněmi obecně, pěstuju to teprve asi pět let.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Dýně iron cup - tetsukabuto
« Odpověď #5 kdy: Červenec 20, 2015, 08:37:33 dopoledne »
No, nejdřív ke křížení... pokud je ironcup kříženej čím je, tak tam chybí podle taxonomie ještě odrůda, značená var.
To bude ten uhelný kámen, protože... ani jeden z druhů neoplývá žádnými vlastnostmi, jako ironcup.I když se jeDná o velice početné a pestré skupiny.
To mne mate. moschata, ani maxima neoplývá zdravím, odoLností plísním, ani dlouhověkou skladovatelností, jako ironcup.
Sprášení s jinou odrůdou je tragedie, páč se mi sprášily ironcupy u hokkaida s naprosto mimozemskou okrasnou dýní sou
sedky 250 metrů vzdálenou, nebyly z toho krásné a adobré dýně, ale podle márfyho zákona ošklivé a nejedlé, dřevnaté oplégry.
Pokud tedy semenařit, tak exaktně, pečlivě, podle prostorového izolátu, nebo izolováním vlastních květů.
Zkusil jsem to, funguje to, umím to, ale nemám sil, ni času, takže s radostí zaplatím někakou konkretní částku za semínka, i když mne velice láká, zkřížit třebas ironcup a nějakou hokkaidovou Dýni, třebas uchiki kuri.
Jestli je, nebo není ironcup je důležité, ovšem k dalšímu křížení irelevantní.
Stejně, jako křížím již skřížené ovce.... Jsou to nádherně osvalené kousky, věřím, že sprášit hokkaido ironcupem a naopak bude důležitým počinem, stejně jako zasetí semínek vzešlých z tohoto spojení.
A pokud by se něco nemělo dát skřížit něčím jiným, to bych byl opatrnej.....Mezirodové, jako mezidruhové křížení....

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Dýně iron cup - tetsukabuto
« Odpověď #6 kdy: Červenec 20, 2015, 08:57:25 dopoledne »
Ani já tohle hraní nemohu zvládat, mám problémy jednak s časem (a prostorem, jedna várka dýní je na chatě, druhá - acorny - doma), jednak s prostorem pro testování kříženců.

Mimochodem - zdraví, odolnost vůči plísním a dlouhodobá skladovatelnost mohou být způsobené jedním jediným rysem.

Původ tetsukabuta (http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0103-84782002000400028):
The most common interspecific hybrid is the cultivar 'Tetsukabuto' that is a cross between C. maxima cv. 'Delicious' and C. moshata cv. 'Kurokawa no. 2' using C. maxima as the maternal parent (ROBINSON & DECKER-WALTERS, 1997). This cross is male sterile requiring the use of a pollinator cultivar, which makes the production difficult and more expensive.
Nejběžnější mezidruhový hybrid je kultivar 'Tetsukabuto', což je kříženec C. maxima cv. 'Delicious' a C. moshata cv. 'Kurokawa no. 2' s použitím C. maxima jako mateřské rostliny (ROBINSON & DECKER-WALTERS, 1997). Tento kříženec má sterilní samčí květy, takže vyžaduje použití opylovacího kultivaru, což dělá jeho produkci obtížnou a dražší.

Celý článek je velmi zajímavý...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Dýně iron cup - tetsukabuto
« Odpověď #7 kdy: Červenec 20, 2015, 09:19:24 dopoledne »
To je ono, to je to tajemství... a je to venku.

Paráda, krásná práce.... "hold"
Moc myšlenek, páč pokud to je pravda a samečci jsou sterilní, pak si štěteček klidně mohla půjčit moje paní, oprášit si svoje a tajně mi ho vrátit, a já, jako osel vzal v potaz úplně liché závěry.
Hele, mít čas, zkusil bych tedy syntetizovat vlastní ironcup tak, jak to dělají oni.
Od příštího roku se nemusím žinýrovat, budu mít na farmu zaměstnance, budu moci vyzkoušet mnoho pokusů....
Je to úžasná studnice možností.....Vůbec se nedivím mičurinovi, když křížil citron s hruškou a bůhví co ještě.. je to půvabné....