Autor Téma: Hypermangan  (Přečteno 11318 krát)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Hypermangan
« kdy: Prosinec 05, 2012, 11:22:21 odpoledne »
Hypermangan – vynikající desinfekční prostředek – pár zrníček do vody aby byla jen lehce růžová. Oplachování zapařenin, některé kožní infekce, oplachování ran, desinfekce semen před výsevem, k ošetření mladých výsevů,  k oplachování nádobí – není-li k dispozici nezávadná voda. 200g vám vydrží na několik let.
Framykoin mast – pozor je na předpis.
Jodisol obsahuje totéž co jodové pero – pero má 3,5 ml za 80 Kč, Jodisol se dá koupit 80 ml za cca 60Kč. Pero se pak dá doplňovat i velké lahve.
Inadine – krytí – čtverce 5x5 cm napuštěné mastí Inadine k léčbě hnisavých ran, dá se použít u zánětů způsobených bodavým hmyzem. Není třeba použít celý čtverec – odstřihnout potřebný kousek, dat na ránu a sterilně překrýt. Výhodou je, že se do rány nepřilepí.
Škrtidlo

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Hypermangan
« Odpověď #1 kdy: Květen 13, 2015, 04:06:16 odpoledne »
 Hypermangan - http://cs.wikipedia.org/wiki/Manganistan_draseln%C3%BD - by si snad zasloužil vlastní vlákno, ale kam ho zařadit, když je tak univerzální. Zdravověda, kuchyň, potraviny, zahrada .. a kdovíco ještě.

Jak píše Gloch:
.. Hypermangan – vynikající desinfekční prostředek – pár zrníček do vody, aby byla jen lehce růžová. Oplachování zapařenin, některé kožní infekce, oplachování ran, desinfekce semen před výsevem, k ošetření mladých výsevů,  k oplachování nádobí – není-li k dispozici nezávadná voda. 200g vám vydrží na několik let.....

Když jsem sloužila u dětí, které byly na vozíku, tak jakmile si nějaké děvčátko postěžovalo na svědění pipiny, hned jsme dělaly sedací koupel. S velkým efektem ! Pokud se koupele udělají včas, nerozvine se kvasinková infekce.
Do doby se sníženými hygienickými možnostmi - k nezaplacení.

Ředění je zrádné. "Lehce růžový roztok" může být pro každého úplně jiná lehce růžová :). U hypermanganu platí, že radši častěji opravdu slabě růžový, než to tam nasypat ať to hergot zabere. Vždycky rozmíchat do posledního krystalu. Při sedací koupeli nerozpuštěný krystalek vypálí do kůže ranku. Při oslabeném organismu se může ranka rozvinout v problém.

Strýc geolog jezdil po exotických zemích. Všude všechno omýval v hypermanganu, ovoce, zeleninu, maso. Dožil se požehnaného věku.

(jestli bude z hypermanganu samostatné vlákno, tak vychytám příspěvky z fora a vložím je)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re:Hypermangan
« Odpověď #2 kdy: Květen 13, 2015, 04:51:45 odpoledne »
Já bych ten hypermangan hodila jako zvlášť téma do medicíny.
Pamatuji si-holt je to dlouho-na táboře jsme se ráno myli a čistili zuby v potoce a poté povinně tímto růžovým roztokem vyplachovali ústa. Všichni přežili. :) ;)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Hypermangan
« Odpověď #3 kdy: Květen 13, 2015, 06:09:45 odpoledne »
Zdravím.
Přátelé já bych byl také pro nové vlákno. Dal bych mu širší název třeba "DESINFEKČNÍ PROSTŘEDKY".
Ono nakrájet třeba cibuli a nebo česnek do octa a je to. Tinkturou můžete likvidovat bakterie ale i třeba kožní plísně.
A je toho v přírodě myslím ještě dost co se dá použít.
Miki

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Hypermangan
« Odpověď #4 kdy: Květen 13, 2015, 07:06:15 odpoledne »
No, když já vnímám hypermangan pro PA dobu jako naprosto univerzálního pomocníka. Napadlo mě udělat mu ( klukovi jednomu) samostatné vlákno, kde by byly vychytané úplně všechny jeho možnosti a účinky.  Z toho pak vytáhnout stažitelný návod. Nikdo by se tím už nemusel zabývat, prostě ho jenom koupit a přibalit návod.
Akorát .. neumím se tady pohybovat. Kdyby se toho někdo chtěl ujmout, budu ráda :-[

Miki - hledám slova jak upozornit na manganistan draselný. Ve vláknu DESINFEKČNÍ PROSTŘEDKY by úplně zapadl. Mluvilo by se o kvašení,  octech a česneku ............  Hypermangan v případě nouze/krize má setsakra velký význam !  No, ono je to s ním tak moc jednoduché, že se nedivím, že nikoho nezaujme :)

chpslst

  • Host
Re:Hypermangan
« Odpověď #5 kdy: Květen 13, 2015, 07:20:39 odpoledne »
no ja myslím že sa štika celkom nezáväzne a sama od seba prihlási na túto úlohu.
A. dlží nám to
B. už má absťák
C. chce sa jej
D. aj tak nemá do čoho iného pichnúť...

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Hypermangan
« Odpověď #6 kdy: Květen 14, 2015, 08:53:57 dopoledne »
Zdravím.
Přátelé já bych byl také pro nové vlákno. Dal bych mu širší název třeba "DESINFEKČNÍ PROSTŘEDKY".
Ono nakrájet třeba cibuli a nebo česnek do octa a je to. Tinkturou můžete likvidovat bakterie ale i třeba kožní plísně.
A je toho v přírodě myslím ještě dost co se dá použít.
Miki
Miki, našla jsem vlákno "Léky, léčiva, desinfekce", třeba by se tinktury a spol. mohly dát sem ? @-->
http://preppers.cz/forum/index.php/topic,6831.msg52308.html#msg52308

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Hypermangan
« Odpověď #7 kdy: Květen 14, 2015, 09:53:03 dopoledne »
Aha, už bylo založeno vlákno "Jaký hypermangan?" http://preppers.cz/forum/index.php/topic,4821.msg45620.html#msg45620
Prima fotka od Glocha - ředění.

Nakličování semen, Gloch:
....Semena namočíme na 24 hodin do vlažné vody, (tu je dobré občas vyměnit), namočením se vyplaví inhibitory klíčení. Potom semena přecedíme na sítku, necháme okapat a dáme do nádobky (kelímku) a uzavřeme. Do vyklíčení je nutná občasná kontrola, na semenech mohou být zárodky různých mikroorganismů, které se ve vlhku a teple začnou s radostí množit. Jestliže vizuální kontrolou zjistíme něco takového, propláchneme semena slabým (růžovým) roztokem hypermanganu. V momentě, kdy semena začnou klíčit, vysazujeme naklíčená buď do volné půdy a nebo do květináčků....

Brambory, Miki:
....
Zdravím.
A já k tomu dodám, že pokud sázím do květináčů (sadbovač) tak z jedné brambory udělám klidně i tři. Podmínkou je aby řezná rána byla v pohodě jinak to shnije dřív než se to dostane do půdy. Namočím je do hypermanganu, roztok silně červený asi jako víno (ne jak se doporučuje pouze růžový) a po okapání, řezné rány obalím buď v drceném dřevěném uhlí a nebo popelu ze dřeva. Řezné rány musí zaschnout a tak jakoby se svraštit. Taky musíte zabezpečit, že na každém dílku brambory je tzv. OČKO nejlépe již narašené. No a na Josefa jdou do země a nekoukám (jako letos) zda je venku teplo a nebo padá sníh. Teda dal jsem jich ven pouze polovinu přeci jenom jsem měl strach, a brácha se smál co tam v té skoro vánici dělám. No ale ty co jsem zasadil v té zimě nezahálely a dělaly kořeny, dnes již některé píchají klíče ven. Ty co jsem zasadil minulý týden jsou ještě v zemi.
Miki....

Česnek, Miki:

...Zdravím.
Klíče nebo zelené špičky, jak chcete, nevadí jdou sázet i na jaře. Ale čím dříve tím lépe . Jakmile sleze sníh a zem rozmrzne.
Já jsem stroužky vždy mořil v hypermanganu (manganistan draselný) kde jsem je nechal až do promočení šlupky tak 15-30 min. Roztok červený asi jako víno. Růžový roztok podle mých zkušeností nestačí. Protiplísňové prostředky jako chemii nepoužívám.
Já vím hypermangan ? ? Ale on ten mangan je biogenní prvek ;) ;).
Miki....

Réva vinná, opět Miki, hypermanganový král :):
...Doma následuje desinfekce. V roztoku hypermanganu znovu uříznu tu větvičku musí se odříznout alespoň 3cm, ale pod desinfekčním roztokem (tzn pod hladinou). Přímo nutností je silně ostrý nůž. Nejlépe si ho obtáhnout na řemenu....


Roubování, Gloch:
...á pokud uchovávám rouby v ledničce tak tu hadru do které je balím buď vyvařím a nebo přejedu žehličkou, a samotné rouby opláchnu v hypermanganu. Pokud je dávám ven, tak většinou příroda je sama chrání. Ačkoliv je to paradox - v té ledničce - v relativně čistém prostředí se spíše zkazí než ve hlíně - zřejmě tam je nějaká rovnováha, kdy se ty plísně a bakterie drží navzájem v šachu. Se zakořeňováním nemám zkušenosti - já roubuji....

--------------------------------------------------------------
http://www.ceskaordinace.cz/hypermangan-pouziti-ckr-1058-7051-0qmyt%C3%AD+ovoce+v+hypermanganu.html

to si ukládám do foroty, na výrobu stažitelného návodu :pa:


Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Hypermangan
« Odpověď #8 kdy: Květen 17, 2015, 02:00:02 odpoledne »
Návod pro lidi, kteří si hypermangan pořídí do evak.vaku a dál se jím nebudou zabývat, aby v případě nouze sáhli a věděli :)

Hypermangan ( Manganistan draselný, KMnO4) je antiseptikum, ´= ničí mikroorganismy ( hlavně plísně a kvasinky) na živých tkáních.
Má oxidační vlastnosti = ničí buněčné membrány mikroorganismů.
Zdravověda:
Silná koncentrace působí jako žíravina, je třeba udělat slabě růžový roztok.
Výplachy dutiny ústní.
Sedací koupele u zapaření, svědění. Záněty genitálií.
Oplachy všeho co mokvá, hnisá, "kvasí". Nepoužívat na otevřenou ránu, na suchou kůži.
Mykózy nohou ( rukou) - zastavuje zůst plísně, koupele 15 minut, 2-3x denně. ( při častějším používání kůže dočasně zhnědne)
Rostliny:
Desinfekce semen, roubů.
Moření česneku, brambor před výsevem, roztok silnější, asi jako víno.
Při závadné vodě:
mytí nádobí
oplachování ovoce, zeleniny, masa
--------------------------------------------
-teď nevím u potravin - růžový roztok, oplachovat nebo namočit delší dobu?,
- co koho ještě napadá prosím  :bee:

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Hypermangan
« Odpověď #9 kdy: Květen 17, 2015, 02:05:08 odpoledne »
 :rose:   :rose:   :rose:

Dobré shrnutí, děkuji..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Hypermangan
« Odpověď #10 kdy: Květen 17, 2015, 02:38:17 odpoledne »
Mája  →  maso se hypetrmanganem jenom oplachuje ! Slabým, růžovým roztokem.

    x   x   x

Jsou tu dve hypermanganový vlákna.  Co takhle kdyby je někdo dal dokupy, a udělal z toho jedno vlákno   P:-/

Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Hypermangan
« Odpověď #11 kdy: Květen 17, 2015, 03:16:53 odpoledne »
milo1944 - příště už si pohlídám, abych nezaložila tema co už tu je :pa:

takže maso se oplachuje, díky, třeba ještě někdo něco doladí ... :bee:

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Hypermangan
« Odpověď #12 kdy: Květen 17, 2015, 04:02:41 odpoledne »
Nebojte, ono se to sloučí samo, Sahaw, Anakin a Mobile s tím mají zkušenosti, já spíše vlákna rozděluji, jsem holt rozvratný živel..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Hypermangan
« Odpověď #13 kdy: Květen 19, 2015, 03:02:29 dopoledne »
Zdravím.
Na to maso je snad i lepší ocet ten jsem používal i při výrobě uzeného a vždy to zabralo (ale též v kuchyni). V případě, že si nejste jisti co to vaše masíčko prožilo během transportu (z jatek na prodejnu) a vy ho chcete dát na několik neděl do solného láku před uzením.
Postup:
Maso se naloží do nádoby s neředěným stolním octem (koncentrace cca 8%) a ručně promneme zvláště v zářezech a třásních necháme ležet cca 15-20 min. Vyndáme a naložíme do studené pitné vody a znovu promneme. Vodu slijeme a dáme novou, necháme ležet na cca 15-20 min. Po vyndání z vody můžeme používat jako zcela čerstvé a zbavené většiny chor. zárodků.
 Za 40 let co udím tak se mě nestalo, že by se mě "zvrhnul" lák a maso se vyhodilo.
Jde takto i zachránit maso, které již má tzv. "čuch".
Miki

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Hypermangan
« Odpověď #14 kdy: Květen 19, 2015, 08:54:09 dopoledne »
miki - nevěděla jsem že se může maso čistit v neředěném octu, když už jsem ocet použila, tak jenom přidala trochu do vody, díky...
jinak ocet používám na kuchyňská prkénka a na psí misky ( + sůl na houbičku), netuším jestli to k něčemu je ale mám z toho dobrý pocit :D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Hypermangan
« Odpověď #15 kdy: Květen 19, 2015, 11:52:16 dopoledne »
Ocet je na maso vynikající, moje maminka balila čerstvý maso v létě do utěrky namočený v octu - neměli jsme tenkrát ledničku.

Ale výhoda hypermanganu je, že malinký množství, který nezabítá žádný místo narozdíl od láhve (nebo několika) octa.
Obojí dobře dezinfikuje, ocet navíc odpuzuje mouchy. Obojí má své místo,  a proto je potřeba mít doma v zásobě nějaký ocet, a pro případ nutnosti je téměř nutný mít pixlu hypermanganu.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Hypermangan
« Odpověď #16 kdy: Květen 23, 2015, 05:06:38 dopoledne »
Zdravím.
Mnoo on se ten ocet většinou doma ředí (na ty různé desinfekce) ale u toho masa je to prostě "sichr" jen je potřeba ho potom z toho masa dostat (aby nebylo kyselé) a proto to naložení na stejnou (nebo raději delší) dobu do čisté vody.
Také na krátkodobé uchování jsou u masa dobré třeba křenové listy a do nich to maso zabalit(ale to je na pár dní a do sklepa).
Miki

miki - nevěděla jsem že se může maso čistit v neředěném octu, když už jsem ocet použila, tak jenom přidala trochu do vody, díky...


Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Hypermangan
« Odpověď #17 kdy: Květen 23, 2015, 07:11:55 dopoledne »
Balit maso do křenovýho listu znám, ale ještě lepší je balení do kopřiv.
Teda na utěrku se dá několikacentimetrová vrstva mladejch kopřiv, na to maso a zabalí se.
Ovšem kopřivy i křen musí mít pěkné, čisté listy.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Hypermangan
« Odpověď #18 kdy: Květen 23, 2015, 07:52:34 dopoledne »
Ano, hypermangán je skvělý na mnoho způsobů. Kromě jiného to je naprosto ekologický a systémový prostředek proti plísním u rostlin. Zejména česnek je zázračně  ozdravěn po plísni, když ho kropičkou sjedeme růžovou vodou.
Rozloží se na mangan a draslo, takže užitečnej i tak.
A každý domácí chemik zajásá, co se dá z hypermangánu vytvořit.
Takže, pixlu, ne, ale kýbl.....

Offline MarGatito

  • ***
  • Příspěvků: 77
Re:Hypermangan
« Odpověď #19 kdy: Květen 25, 2015, 10:31:47 odpoledne »
Dnes jsem si sel u nas ve Spanelsku koupit hypermangan a k memu prekvapeni jsem se dozvedel, ze jeho prodej je zakazany. Muzu si ale zazadat o povoleni, maximum ktere mi mohou prodat je 100gr.

Takze nevahejte a nakupujte, dokud muzete!



Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Hypermangan
« Odpověď #20 kdy: Květen 26, 2015, 06:08:27 dopoledne »
No jasně.
Pokud hypermangan smícháš s cukrem (nebo s moukou) tak to docela slušně bouchá.
Dneska se kde-kdo bojí, abys nevyrobil bombu  P:-/
V lékárně je možný koupit 25 gramů, ale většinou prodají bezproblémů i několik balení  :pa:
Pobavilo, když jsem si přečetl na etiketě, že je trvanlivost 6 měsíců  ;D  v suchu je trvanlivost bez problémů, téměř nekonečná ;D
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Hypermangan
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 10, 2015, 06:47:59 dopoledne »

Votroubek (z jiného vlákna):
"
Tak koukej rány na dřevě ošetřit štěpařským voskem, nebo natřít latexem, jináč se ti do toho dá houba a budeš čekat, než ti naroste stejnej strom.... """

Potkala jsem radu, že troška hypermanganu se má přidat do latexu při natírání rány na dřevě. :pa:

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Hypermangan
« Odpověď #22 kdy: Leden 30, 2016, 07:38:32 odpoledne »
Pokud vím, tak s nátěrem rány na stromech nebo na keři postačí natřít latexem.
Latex již obsahuje přípravky proti plísním a houbám.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Hypermangan
« Odpověď #23 kdy: Leden 30, 2016, 08:05:37 odpoledne »
Milo, pogooglila jsem složení latexu a házelo mě to na erotické stránky ;D ;D ;D

Jestli se tím probiješ, zajímalo by mě to. Složení. Latexového nátěru. Co má za přípravky proti plísním a houbám. Na plechovce co máme doma složení není! to je skandál "omg"
Kdyžtak pohledám zítra, dobrou  :pa:

SoňaR

  • Host
Re: Hypermangan
« Odpověď #24 kdy: Leden 30, 2016, 08:14:03 odpoledne »
Složení:
Směs anorganických pigmentů a plniv, speciálních aditiv, fungicidních látek, derivátu celulózy a styren – akrylátové disperze ve vodném prostředí.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Hypermangan
« Odpověď #25 kdy: Leden 30, 2016, 09:27:58 odpoledne »
ano, latexový obleček do každé chalupy, to je jasný. nezapomenout na karabáč.....
latex chrání rány na stromech mechanicky, nikoli systémově. Hypermangán je skvělé okysličovadlo, je to povinnost pro každého pěstitele i pyrotechnika, fakt to bouchá a to si vůbec nedokážete představit, co se s tém dá dělat za pecky.....

SoňaR

  • Host
Re: Hypermangan
« Odpověď #26 kdy: Leden 30, 2016, 09:31:42 odpoledne »
Votroubku,
o jeden příspěvek výš - obsahuje fungicidní látky  ;)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Hypermangan
« Odpověď #27 kdy: Leden 30, 2016, 09:35:54 odpoledne »
Obyčejnej nátěrovej latex nemá důvod obsahovat fungicidy, zvláště, když bych s tím natřel děckám nábytek, pokud to je latex na rány stromů, pak ano.
Já myslel, že se vyjádříš k těm oblečkům a vono nic.

SoňaR

  • Host
Re: Hypermangan
« Odpověď #28 kdy: Leden 30, 2016, 09:46:54 odpoledne »
ale k tomu nátěru - to jsem jen okopírovala složení z Latex Universal v nějakém internetovém obchodě.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Hypermangan
« Odpověď #29 kdy: Leden 30, 2016, 09:47:40 odpoledne »
. . . Hypermangán je skvělé okysličovadlo, je to povinnost pro každého pěstitele i pyrotechnika, fakt to bouchá a to si vůbec nedokážete představit, co se s tém dá dělat za pecky.....
;D
Kdykoli se podívám na svou pravou ruku dovedu si móóóc dobře představit, co dokáže hypermangan, sirnej květ a hliníkovej prášek za vohňostoj v celým vobejváku  ;D
Fuj, to byla karta ! A ten nářez od táty !! (to mi bylo asi 15  ;) )
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Hypermangan
« Odpověď #30 kdy: Leden 31, 2016, 05:17:51 odpoledne »
Hypermangan je skvělý prostředek na neštovice. Krásně se po něm hojí. Zapomeňte na pudry a potírejte je tím slabě růžovým roztokem hypermanganu. A pokud je dítě fakt hodně osypané, tak se to přidá do koupele. To je rada naší pediatričky, řídili jsme se tím a můžu doporučit.
Jen se nemá používat na neštovice v puse.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re: Hypermangan
« Odpověď #31 kdy: Únor 01, 2016, 04:37:36 odpoledne »
Potvrdzujem. Vlastna skusenost.  :)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Peta

  • ***
  • Příspěvků: 55
Re: Hypermangan
« Odpověď #32 kdy: Únor 01, 2020, 10:24:25 dopoledne »
Pro zahradkare jeste jeden tip:
Jednou za rok pred presazovanim atd. do kyblu s teplou vodou spetku hypermanganu a nechat v tom ponorene (15min) kvetinace. Vydezinfikuji se a snizi se pravdepodobnost prenosu neceho nechteneho z predchozi sadby.

konec

  • Host
Re: Hypermangan
« Odpověď #33 kdy: Prosinec 02, 2020, 07:10:20 odpoledne »
Hypermangan – vynikající desinfekční prostředek – pár zrníček do vody aby byla jen lehce růžová.

A jaká je úroveň jedovatosti?

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Hypermangan
« Odpověď #34 kdy: Prosinec 02, 2020, 11:08:02 odpoledne »
Ber to spíš jako okrajovou informaci. Pouze v nouzi. Jsou spolehlivější metody.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu