Autor Téma: Návod na soukromý postapo?  (Přečteno 2461 krát)

Offline yperit

  • ***
  • Příspěvků: 53
Návod na soukromý postapo?
« kdy: Duben 12, 2015, 12:48:49 dopoledne »
 Tak mě trošku napadlo, jak si takový malý postapo vyzkoušet doma.
Asi to přeháním, ale vyhodit jistič, zastavit vodu a plyn, by bylo podle mě to nejjednodušší, jak si vyzkoušet v reálu, případný přežití v době až tohle všechno nebude samozdřejmostí.
 Samo s sebou si můžete udělat zásoby a vyzkoušet třeba týdenní kůru.
Je to ale možná všechno postavený na hlavu, když všude jinde el. proud, voda i plyn půjdou, je to jen nápad.
 Pochybuju, že to pochopí spolubydlící, zvláště tchýni by jste mohli připravit o rozum, ale to se taky počítá ne?

Jinak je možnost kdykoli vypadnout ven a za pomocí toho co si vezmete s sebou, přežít týden i dýl jen po lesích. Už mě kdysi napadla cesta kolem hranic, přímo po čáře, směrem ze západu čech až za Lipno do jižních. Je to krásnej kraj, kde je mnoho kopců, strží, potoků, luk, lesů, ale i bažin a mokřadů. Máme mapy, buzoly, kompasy atd....., tedy je možný vyzkoušet v reálu a taky máme GPS, která nám pomůže vyhonotit jestli jdeme správně a jestli vůbec tu mapu umíme používat. Můžete taky najít krásný místa na budoucí přežití, ta půda nebyla desítky let oraná atd.....

 Možností jsou mraky, ovšem určitě nic nepodnikejte tak, že nikdo další to neví a mobil je doma a navíc vypnutej. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, proto si desetkrát rozmyslete, než uděláte nějakou totální ptákovinu a cesta zpět žádná. Od pc se to machruje dobře, ale se zlomenou haxnou 20km hluboko v lese, na hranici sil, už to taková sranda nebude.
To že si paranoidní, neznamená že tě nesledujou. ;-)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #1 kdy: Duben 12, 2015, 10:05:49 dopoledne »
Soukromé postapo je návod na zajímavý seminář.. V létě vezmu děti na výlet do lesa. Chudák žena, bude je mýt pískem a drátěnkou, až se vrátíme domů..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #2 kdy: Duben 12, 2015, 11:58:09 dopoledne »
ano, vypnout elektřinu, vodu, ucpat odpady ve městě a odpovídat si v klidu na otázky:
co budu jíst, co budu pít, čím zatopím v zimě, na čem uvařím, kam vyklopím odpadní metabolity svého organismu, čím ši utřu zadnici,kdo mi pomůže v případě zdravotních potíží, jak ochráním své blízké před všudypřítomnými pojídači lidí, protože kde nic není, bere se všechno.....Do lesa se budou logicky stahoval lovci lidí, kde je v klidu mohou upravit, dle chuti každého soudruha...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re:Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #3 kdy: Duben 13, 2015, 12:01:22 dopoledne »
Tak ono určite by to mnohým prospelo. Aby si uvedomili, že samozrejmé veci nemusia byť vždy samozrejmé. U nás by to malo za následok akurát tak rozmrazenie mrazáku.
V prípade PA  a výpadku prúdu, by som veci z mrazáku zakonzervoval iným spôsobom. Najskôr asi sterilizáciou do pohárov.
Druhá vec, čo by som v skutočnom pri vypuknutí skutočného SHTF urobil, by bolo maximálne dozásobenie.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline kaludan

  • ***
  • Příspěvků: 68
Re:Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #4 kdy: Duben 13, 2015, 05:54:33 dopoledne »
na skodu bi to asi nebilo sem skisil jednou ze sem udelal menci sabotaz proste vipnul upc na 1 den no to bila katastrofa internet nejde tv nefungujie fsechni bez facebook no teti vsechny zaciali premislet co s tolika casu delat :) teti prestava ze bez electriku , vodu, atd to bi asi bilo na rozvod  ;D
Doufej v nejlepší a očekávej nejhorší
Stephen King
sorry za moje cestinu ale sem rumun a lepsi zatim to nebude

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re:Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #5 kdy: Březen 09, 2018, 02:30:15 dopoledne »
na skodu bi to asi nebilo sem skisil jednou ze sem udelal menci sabotaz proste vipnul upc na 1 den no to bila katastrofa internet nejde tv nefungujie fsechni bez facebook no teti vsechny zaciali premislet co s tolika casu delat :) teti prestava ze bez electriku , vodu, atd to bi asi bilo na rozvod  ;D

Ty koxo, Kaludan, čo si mal v škole zo slovenčiny ?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #6 kdy: Březen 09, 2018, 07:49:40 dopoledne »
takle píše můj kámoš kazach...Ahmede, jsi to ty??

Offline Freyas

  • ***
  • Příspěvků: 6
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #7 kdy: Březen 09, 2018, 01:50:00 odpoledne »
Tak já si dnes takové mini postapo vyzkoušela ;D  Ráno jsem vstala, náhodou dříve než dcerka. Výjimečně jsem začala uklízet, dříve, než jsem si dala snídani. A v tom byla chyba. Poklidila jsem, postavila vodu na kafe, v tom přišla dcerka z ložnice. Posadila jsem ji k pohadce, že jdu dělat snídani a najednou blik. Elektřina nejde. Tak první co, kontrola pojistek. Nic. Tak všechna světla nic, zasuvky nic.. Tak naštvaně volám příteli, jestli nevi co. Telefon mi nebral. Tak volám mámě, že kdyžtak pojedeme k ní.. v pohodě klíče mám. Potom teda, že umeju malé lahvicku od mléka. Cak cak, voda neteče. Tak opět volám příteli, ten mi to konečně zvedne. "Já myslel, že víš že od 8 do 12 voda nepoteče..." Naštvaně mu oznamuji, že jsem to nevěděla. Mno nic tak mě navygoval k vyzkoušení jističů, samozřejmě nešli. Potom ať vyzkouším světla na chodbě, nešla. Potom položil telefon s tím, že se ozve. Já naštvaně sedam na gauč, a přemýšlím co teď. Měla jsem dvě možnosti, sednout na bus a jet k mámě do bytu, tam vše běží, a nobo počkat. Uklidnila jsem se a rozhodla se ještě vše prekontrolovat. Zjistila jsem že hdou světla, a trouba. Tak jsem do trouby vrazila vodu na kafe a čekala. Nakonec světlo běží, voda teče, aleco z toho plyne? Zjistila jsem, že zbytečně panikařím. Co bude malá jist? Kde ji umyju? Co jí dam pít když voda neteče? Úplně zbytečně...... Jen jsem ráda, že jsemsi nakonec poradila, oběd strčila do trouby, vodu koupila. Ale stejně můj čas na vymýšlení řešení úplně banální situace je hrozně dlouhý... A díky nastupující panice, jsem ani nedokázala moc logicky uvažovat. Kdybych se lépe dívala, všimla bych si malého upozornění na dveřích do paneláku, kdybych postupovala klidněji, kdybych..... To je spousta kdybych co mě teď v klidu napadají... jenže trošku pozdě
Píšu to sem, protože jsem si o sobě myslela, že dokážu jak se říká " zachovat chladnou hlavu", ale dnes jsem si uvědomila, že to tak není. Takže ono je krásné, chystat si plány "coby kdyby" ale je otázkou, jestli budeme v takové chvíli schopni je uskutečnit....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #8 kdy: Březen 09, 2018, 02:01:23 odpoledne »
No dobře, každému se dostalo varování nějak...ale co kdyby voda netekla a elektrika "nesvítila" už třetí den?
Co potom?

Nereju, jen se zamýšlím... @-->
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Freyas

  • ***
  • Příspěvků: 6
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #9 kdy: Březen 09, 2018, 02:06:44 odpoledne »
To je právě to, co mi došlo. Že vlástne moc nevím. A nemyslela jsem to jako varování, šlo spíš o konstatování mé situace. Asi špatně podané.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #10 kdy: Březen 09, 2018, 02:08:15 odpoledne »
Já myslel, že varování/procitnutí jak chcete se dostalo vám...(tím, že samozřejmosti najednou nefungovaly).
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Freyas

  • ***
  • Příspěvků: 6
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #11 kdy: Březen 09, 2018, 02:12:23 odpoledne »
Aha, špatně pochopeno.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #12 kdy: Březen 09, 2018, 05:28:53 odpoledne »
Domníval jsem se, že hovoří jazykem kmene Lunik IX  :D
A von to rumun viď. Obdivuju, že se naučil aspoň takhle. Já jsem na jazyky tupej.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #13 kdy: Březen 09, 2018, 05:35:48 odpoledne »
Stalo se mi, že mi čerpadlo ve studni přišlo o zpětnou klapku,mojí vinou a tak přijel čerpadlář a odvezl si ten krám domů, a cestou se zastavil v obchodě, před kterým mu auto ukradli.I s mým čerpadlem.Autem nabořili do policajtů a tak se z auta stal předmět doličný, i s mým čerpadlem v kufru.A já byl bez vody....Pět dní to trvalo těm policajtům, než zjistili, že vůbec nic nezjistili.A my měli tu čest zjistit, jak se žije bez vody....Je to fakt  paráda.......Ale fakt, že vodárny a zdroje vody obecně nejsou vůbec zabezpečené....Jeden zdroj vody mám u starého sadu a vandráci tam kolikrát vypáčili dveře a protože vznikla malá škoda, policajti jen krčily rameny. Je to  časovaná bomba....



Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #14 kdy: Březen 09, 2018, 06:24:05 odpoledne »
Když jsem ještě žil sám, zvykl jsem si mít k komoře garsonky 5l kynystr vody :D. A když někdo něco spravoval ( a to bylo ve starém 12poschoďovém paneláku docela často), věděl jsem, že si čaj a oběd vždy nějak uvařím. Ten zvyk mi zůstal a tak teď i když mám doma 2 nezávislé zdroje vody, skladuji permanentně pro 4 lidi pohotovostních 20 litrů. Žena si ze mě dělala srandu celých pět let...A pak jedno ráno v sobotu v zimě přetala jít jak voda ze studny, tak ta městská. Na vině byla prorezatělá expanzní nádoba ve studni (už je tam nerezová ;)), kdy i městská voda šla nejdřív do expanzky a odtud vesele tekla do studny...Mě se v zimě lézt do studny nechtělo a ani jsem neměl novou expanzku. Vodař že přijede v pondělí a tak měla rodinka s 2 malými dětmi víkendový přídělový systém....docela dobrá zkušenost a navíc se mi už žena nesměje.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #15 kdy: Březen 09, 2018, 06:57:48 odpoledne »
Samospád je samozřejmě fajn. Ale na chatě mám vrt hluboký....no moc. a i když sice fungují rušní pumpy co jsou schopné vyčerpat vodu i z 27m, není to nic levného a je to pěkná dřina (válec s pístem je ve vrtu, protože sací výška musí být pořád do 9m - ta gravitační konstanta je prostě mrcha). Takže se se sousedem střídáme a udržujeme si asi 150m vzdálenou studánku, já ji s dětma čistím a občas z ní dělám rozbor a soused zase mění zámky a udržuje dvířka....naštěstí se už lidi naučili k níchodit s menšími nádobami a nabírají si z malého přepadu. Dřív nebylo vyjímkou, že tam přijel vůl s terenním autem a čepoval do sudu. A když skončil, bylo to jako když se ve studánce vyválel divočák....k breku nad tou bezohledností.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Návod na soukromý postapo?
« Odpověď #16 kdy: Březen 09, 2018, 07:59:36 odpoledne »
Jak to tady tak pročítám, tak se mi najednou naježili fousy.
To jsem si vzpomněl na konec října loňského roku    :(
Vzal jsem si knížku od Marc Elsberga BLACKOUT - Zítra už bude pozdě. (Jak trefnej název !)
Přečetl jsem ani ne stránku, a prsk - vypadl proud.
Pochopitelně přestala jít i domácí vodárna, televize a počítač, a taky rádio. Rádio teoreticky jede i na baterie, ale na totálně vybitý baterie si ani neškytlo.
Tak jsem zapálil svíčky, a zjistil jsem, že se pohoda nekoná  :-\
Jedna svíčka na pohodlné čtení knížky prostě nestačí.
Naštěstí topím dřevem, a tak kachláky jenom poskakovaly.
Okamžitě jsem zakázal splachovat záchod, a s kbelíkem jsem běžel do sklepa pro užitkovou vodu. Na to splachování. Mám ve sklepě studánku, ale moc let a několik zim k tomu ji nikdo nevyčistil. Tak je v ní voda jenom užitková.   :-\

Nóó, když jsem byl ve sklepě, přinesl jsem si nějaký tekutiny balený ve skle, a tak se nám podařilo přežít, ale byl to děs. 

Telefony prej fungovaly, ale nevolal jsem nikam. Šetřil jsem baterie pro případ ještě větší nouze.

Protože se nepouštěla voda, zbytek natlakovaný vody v bojleru ty tři dny vydržel, tak kafe bylo! Alespoň, že tak ::)
 
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D