Autor Téma: Solární topení z plechovek od nápojů  (Přečteno 3564 krát)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Solární topení z plechovek od nápojů
« kdy: Únor 11, 2015, 12:46:06 odpoledne »
http://www.prepper.cz/index.php/navody-a-recepty/124-temer-zdarma-budete-mit-teplo-v-dilne

Tenhle článek jsem se pokusil přeložit a hodil jsem ho na blog. Autor udělal i druhou verzi ze 180 kusů plechovek.

Co by se podle vás dalo vylepšit na tomto zařízení, přijde vám to efektivní a smysluplné?

chpslst

  • Host
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #1 kdy: Únor 11, 2015, 01:16:34 odpoledne »
tu krabicu by som urobil z fasadneho polystyrenu...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #2 kdy: Únor 11, 2015, 01:52:40 odpoledne »
Pri prepočte, kolko vzduchu to dokáže zohriať za aký čas by bolo zaujímavé, či skôr nezaujímavé.  :)

Hlavne by to kúrilo len v tedy, kedy kúriť netreba.

Preto je zaujímavejší solárny panel, ktorý zohrieva vodu. Lebo teplá voda sa vie lahšie skladovať, ako teplý vánok.... ;D

Solárny panel na ohrev vody nie je finančne moc nákladný. A ešte lacnejšie sa dá vyrobiť.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #3 kdy: Únor 11, 2015, 03:42:50 odpoledne »
Díky, Anakine, žes mi ušetřil hledání. Tenhle kolektor generuje teplý vzduch i v době, kdy je venku zima - stačí, aby na něj svítilo slunko. Termotechnické výpočty nejsou mojí silnou stránkou, takže účinnost nejsem schopná odhadnout, ale věřím, že by se to dalo použít např. i na sušení ovoce apod.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #4 kdy: Únor 11, 2015, 04:33:29 odpoledne »
reakce z fcb:

Velmi mala efektivita k pouziti jako hlavniho zdroje vytapeni,spis bych to videl jako doplnek ke snizeni spotreby treba dreva. Znamy si navrhl neco podobneho ve vetsim meritku,kde cely system doplnil o velkou bednu oblozenou polystyrenem a vyskladanou pet lahvema s vodou cca 1000l. Lahve byly poskladane tak aby vzduch mohl proudit kolem nich,tim se do vody akumulovalo teplo,aby se vyuzilo treba vecer az bude treba. V nasem klimatu Jaro a Podzim.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #5 kdy: Únor 11, 2015, 06:46:32 odpoledne »
reakce z fcb:

Chcel by som vidiet funkcnost pri nezateplenej chatke v zahradkarskej oblasti pri lese, v zimnom obdobi. "Ze 180 plechovek, jsem zatím dosáhl teplotní rozdíl 48,8°C." To mysli rozdiel medzi teplotou vonku a na vystupe? Tak to vyzera dost nerealne.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #6 kdy: Únor 11, 2015, 07:37:20 odpoledne »
Taky se mi to zdá nereálné... V článku je uveden zdroj, každý si může dohledat, zda jsem neudělal chybu v překladu.

Offline jihlavak

  • ***
  • Příspěvků: 14
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #7 kdy: Únor 11, 2015, 08:36:50 odpoledne »
Možná to někomu přijde příliš tvrdý, ale tohle je strašnej amatérismus. Beru to jako super nápad pro kluky 10-14let aby neseděli celej den u PC a užili trochu srandy, ale dospělej člověk?
Když je mi v garáži zima a venku je 26°C, tak prostě otevřu dveře ;D
Jinak jsem taky moc nepochopil princip toho kolektoru. Proč ten vzduch honí skrz X malejch otvůrků v plechovkách, proč tam vůbec má ty plechovky? Celý je to nějaký zvláštní.
Na 50-ti plechovkách udělal rozdíl 9°C bez proudění vzduchu(!) a na 180-ti udělá rozdíl 48,8°C? s odběrem nebo bez?
Celkově mi to dost připomíná "vědecký tvoření" a'la produkce BBC pro děti.
Štěstí přeje připraveným

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #8 kdy: Únor 14, 2015, 07:51:20 dopoledne »
reakce z fcb:

Tohle je samo-domo variace na solární ventilaci, jejíž princip spočívá ve velké ploše sestavené z černě natřeného plechu s připájenými vodorovnými plechy tak, aby vznikly melandry pro proudění vzduchu. Vše je ukryto za skleněnou tabulí a na vrcholku panelu je malý pásek z fotovoltaických článků, který pohání ventilátor ženoucí ohřátý vzduch do místnosti.
Rozdíly teplot na vstupu i výstupu jsou zajímavé a tak je možné použít tento systém pro lehké přitápění, ale určitě se nelze domnívat, že panel poslouží jako náhrada za vytápění jako takové.
Předražené a nedokonalé hotovky si lze prohlédnout třeba na stránkách solarventi.cz, ovšem šikovný člověk si dokáže stejnou parádu vyrobit za pár korun ze součástek z eBaye. Sám se na podobný systém chystám, ale prozatím jsem nepřišel na způsob, jak vyřešit automatické uzavírání ventilačního průduchu tak, aby v zimě a v noci neutíkalo teplo z místnosti ven.
Ručně se to dá vymyslet jakousi zátkou ze skelné vaty v plechovce s madlem, která se zasune do ventilačního otvoru z vnitřní strany, čímž díru utěsní.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #9 kdy: Únor 14, 2015, 09:24:32 dopoledne »
Uzavretie-otvorenie sa dá automaticky urobiť s bimetalom. Bimetalový systém býva napríklad na automatickom vetraní skleníkov, v termostatoch na autách, ale aj na otváranie kotlových klapiek na prívod vzduchu. http://www.stropuva.net/album/fotogaleria/bimetalova-klapka-jpg/

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #10 kdy: Únor 14, 2015, 09:40:50 dopoledne »
Uzavretie-otvorenie sa dá automaticky urobiť s bimetalom.
reakce z fcb:
No jistě, mohla by se tam strčit nějaká zpětná klapka, ale pochybuji, že kousek plastu či plechu jakkoliv díru utěsní. Opravdu je nutné vyplnit celý průduch, aby teplo neunikalo prouděním vzduchu ani tepelnou vodivostí materiálů.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #11 kdy: Květen 30, 2015, 02:00:13 odpoledne »

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #12 kdy: Květen 30, 2015, 10:00:50 odpoledne »
Nemůžu si pomoct, ale připadá mi to jako blbina, dělat topení z plechovek  P:-/

Myslím, že by stejnou službu udělala tabule vlnitýho plechu, s přilepenou folií. :pa:
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #13 kdy: Listopad 18, 2015, 10:03:57 dopoledne »
Zadne vhodnejsi tema jsem nenasel, tak to davam sem. Pripadne to moderatori presunte, kam uznate za vhodne.

Zajimavy zpusob ohrevu, v podsate jen velka lupa. Napada nekolik moznych vyuziti - ohrevm potravin pocinaje a tepelnym generatorem konce. Osobne jdu obejit nekolik sbernych dvoru.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=XFw7U7V1Hok" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=XFw7U7V1Hok</a>
Praktikující cynik

Offline JooS

  • ***
  • Příspěvků: 21
Re: Solární topení z plechovek od nápojů
« Odpověď #14 kdy: Listopad 18, 2015, 01:59:09 odpoledne »
Tak princip tepelného kolektoru (případně trombeho stěny) je známý už dlouhou dobu, doporučuju prostudovat:
http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?f=54&t=1802&start=255
- lepší než plechovky je tam natáhnout na černo natřené husté pletivo ( jde o zvětšení teplosměnné plochy)
- pokud k tomu připojíme malý solární panel na pohon ventilátoru a digitální teploměr s výstupem na relátko, tak se dá i zpetná klapka otevírat a zavírat v závislosti na teplotě automaticky
- Osobně v tom vidím slušný potenciál pro chalupáře na větrání a částečné dotápění trvale neobývaných chalup, sám mám v plánu příštím rokem něco podobného navrhnout a zrealizovat