Autor Téma: Cukýny neboli cukety  (Přečteno 5304 krát)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Cukýny neboli cukety
« kdy: Červen 18, 2012, 10:19:47 odpoledne »
Cukety jsou kultivarem rostliny tykev obecná (Cucurbita pepo), která roste keřovitě, Dají se z ní připravit desítky jídel a je velmi úrodná, ze 2 - 3 keřů budete mít tolik plodů, že při téměř každodenní konzumaci vydržíte až do prvních mrazů. Cukety netrpí chorobami a jediné co potřebují je občas pohnojit a zalévat je - li sucho.
Dají se dělat smažené, pečené, jako příloha k masu, do salátů, placky na způsob bramboráků atd.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #1 kdy: Červen 18, 2012, 10:28:54 odpoledne »
Sazel jsem,ale nevyrostli.:(

Mas vlastni semena? Upravujes nejak pudu pred zasazeni? Jak jsou citlive na kvetnove mraziky neboli,kdy se davaji ven?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #2 kdy: Červen 18, 2012, 10:36:22 odpoledne »
Již leta používám vlastní semínka. Je citlivá na mráz, asi jako okurky. U nás je takové přísloví - "Na Marka saď oharka" a platí to i pro cukety. Letos když hlásili pozdní mrazy, tak jsem je zakryl slámou a uchránil je. Pokud zasadíš semínka teď ještě pořád se dočkáš úrody, dej je na 24 hodin do vlažné vody a pak je zasaď. Nejlépe 2 - 3 do jedné jamky. Nejlépe je jim po dvou, můžou se opylovat navzájem.
PS: Marek má svátek myslí po Jiřím - 25.4.

Konak

  • Host
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #3 kdy: Červen 20, 2012, 06:22:18 odpoledne »
Je to jen zelenina a nebo dodá člověku i bílkoviny a sacharidy?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #4 kdy: Červen 20, 2012, 11:07:45 odpoledne »
Sacharidy ano, bílkovin minimum - ale v kombinaci např. s vejcem či mlékem se to dorovná. Existuje i mnoho jídel - např. musaka, která kombinují cukýnu s masem.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #5 kdy: Červenec 08, 2012, 11:31:03 dopoledne »
Záhonek s cuketami a jednodenní úroda




Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #6 kdy: Červenec 08, 2012, 11:34:09 dopoledne »
Již leta používám vlastní semínka. Je citlivá na mráz, asi jako okurky. U nás je takové přísloví - "Na Marka saď oharka" a platí to i pro cukety. Letos když hlásili pozdní mrazy, tak jsem je zakryl slámou a uchránil je. Pokud zasadíš semínka teď ještě pořád se dočkáš úrody, dej je na 24 hodin do vlažné vody a pak je zasaď. Nejlépe 2 - 3 do jedné jamky. Nejlépe je jim po dvou, můžou se opylovat navzájem.
PS: Marek má svátek myslí po Jiřím - 25.4.

Bacha na ty pranostiky! Většinou vznikaly v době, kdy se u nás ještě používal Juliánský kalendář!!! Tedy raději pro sichr přidat 5 až 10 dní..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #7 kdy: Červenec 08, 2012, 11:39:06 dopoledne »
U nás to vychází - oharky přišly k nám až po reformě. ;D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #8 kdy: Červenec 12, 2013, 09:52:22 odpoledne »
Začínám sklízet cukety...je jich opravdu hodně... :)

Takže dnes vyrobená sekaná z mletého masa a cuket...půl na půl...k tomu zítra cuketové zelí a brambor...

Mám klasické podlouhlé i kulaté...ty jsou výborné na plnění...

Dorůstají i špagetové dýně...tedy pokud to jsou ony...nějak se v těch tykvích přestávám orientovat... ;)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #9 kdy: Červenec 12, 2013, 10:15:08 odpoledne »
Sakra, já vám z celého srdce závidím.. Budu si fakt muset udělat záhonek na balkóně..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #10 kdy: Červenec 12, 2013, 10:25:07 odpoledne »
Cukety na balkóně půjdou... ;)

Moje maminka má knihu paní Jany Štěpánkové - Cuketové recepty...a tam jsou opravdu skvělé recepty (jakože jinak moc kuchařky od herců nečtu, neboť zastávám názor " Ševče, drž se svého kopyta"...)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #11 kdy: Červenec 12, 2013, 11:04:21 odpoledne »
Cukety neustále kupuji, žena z nich vaří našim dvěma prckům.. Ona je vůbec zeleninová fanatička. Také proto váží polovinu toho, co já :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #12 kdy: Červenec 15, 2013, 08:55:17 odpoledne »
Výborný slaný řez z cuket...cukety nastrouhám...aspon 3  středně velké...přidám 3 žloutky, nakrájenou cibulku, hodně česneku, majoránku, kmín, sůl, 100 g strouhaného sýra, nakrájenou uzeninu (nebo pro vegetariány uzený tempeh nebo tofu - sojové sýry), mouku smíchanou se lžičkou prášku do pečiva - mouky tolik, aby vzniklo těsto trochu hustější než na bramboráky. Nakonec vmíchám sníh z bílků.
Rozetřu na plech a upeču.
Někdy se mi nechce šlehat sníh, tak tam dám celá vejce, se sněhem je nadýchanější.

Mizí u nás rychlostí blesku, často ani nestihne vychladnout...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #13 kdy: Červenec 28, 2013, 06:35:34 odpoledne »
Sklidil jsem kilovou cukynu. Myslite, ze semena z ni budou klicit neboli z nich vyroste pristi rok rostlinka, ktera bude plodit?


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #14 kdy: Červenec 28, 2013, 06:56:13 odpoledne »
Tato semena budou k ničemu...musíš nechat cuketu hodně přezrát...ale pak zas není moc k jídlu...

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #15 kdy: Červenec 28, 2013, 09:27:52 odpoledne »
Zdravím.
Jseš "odkojený" dnešní zeleninou v super hyper magořinách jak tak koukám. To víš ze zelené papriky semena nebudou, stejně tak z nevyzrálé cukety, ta se musí skoro rozpadat, teprve potom jsou semena, stejně tak třeba okurka ta musí bejt žlutá a nejni již k jídlu. Tak je to se vším.
Miki.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Cukýny neboli cukety
« Odpověď #16 kdy: Červenec 28, 2013, 09:57:52 odpoledne »
Já si z nejlepšího keře vyberu jednu cuketu, nalepím na ni kus náplasti aby mi ji nikdo neutrhl a až je dost zralá (slupka na jejim povrchu začne tvrdnout), utrhnu ji a nechám ještě doma dojít - většinou tam leží do října, pak z ní vyberu semena, vyperu je a usuším a mám dost semínek na několik let.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #17 kdy: Srpen 01, 2016, 06:48:31 odpoledne »
Jak velké nezralé cukety sklízíte? Sleduji, že ideál je asi 20-25cm a tlusté 5-7 cm, aby vedlejší plody nezačali uhnívat.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #18 kdy: Srpen 01, 2016, 06:54:15 odpoledne »
Sklízím i menší...jsou křehké...do salátů, na špízy...
Středně velké zapékám, dusím nebo používám do zeleninových jídel...
Přerostlé používám na placky, zelí atd....

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #19 kdy: Srpen 01, 2016, 07:29:13 odpoledne »
Do těch velikých se vykutá dára, nebo se rozkrojí, vydlabe a naplní nádivkou, nejlépe kořeněné maso pomleté, nebo i uzeninka, škvarková dobrůtka,klobásková fantazie a k tomu pochopitelně br kaše...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #20 kdy: Červenec 12, 2017, 09:28:45 odpoledne »
Mohu říc, že mám pár cuket.:)) Asi 15kg. A stále rostou.

Uvidim jestli se daji jíst zavařené. Musím je vařit na 100 stupnů, protože před 2 lety se mi zakalili. A je dávat do skromné polévky. Má mi to nahradit objemovou složku. Plánuji až 48 velkých sklenic.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #21 kdy: Červenec 12, 2017, 10:15:49 odpoledne »
Cukety jsou výtečné zavařené po ruském způsobu, tam zavařují cukety na kolečka v rajčatové omáčce, tedy v rozvařených rajčatech s olejem a bazalkou. I bez bazalky.A tak kolečka z cuket s vyřezaným středem se semínky naskládám do sklenice tak že je ve středu díra a do té díry naliju rajčatovou směs s olejem a někdy okořeněnou.Sterilací to změkne a jako studený oběd s chlebem v době, kdy není čas vařit....no, a když to okořeníme a nakrájíme cuketu na kostičky, máme směs na špagety, můžeme přidat sejra, pesto, nebo taky nic a máme jídlo rukcuk.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #22 kdy: Červenec 12, 2017, 10:43:34 odpoledne »
Jaký poměr oleje s rozvařenými rajčaty? To asi zkusím až budu mít rajčata a zároveň cukety.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #23 kdy: Červenec 13, 2017, 07:03:14 dopoledne »
na kilo rajčat dvě deci oleje.Zapoměl jsem zmínit cuketovou hořčici, kterou lze vyrobit na milion způsobů, ba dokonce i s garam masalou...ba dokonce i ras al hanut.Je to hra a tak mám i s chili, pro zvláštní příležitosti, s normální,m i vinným octem, zkoušel jsem i balsamico, a po italsku jsem přidal rozvařenou letní hrušku.Můžou se přidat rajčata ze zahrádky, kupovaný protlak , česnek, bazalka, je to free disciplína....

SoňaR

  • Host
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #24 kdy: Červenec 13, 2017, 09:28:55 dopoledne »
No jo, cuketová hořčice... základní recept:

2 kg cuket (oloupané, zbavené jadýrek, nakrájené)
1 palice česneku (oloupat, stroužky rozmačkat / utřít)
80 g cukru
1 lžíce soli
250 ml octa
100 ml oleje
200 g plnotučné hořčice
(ev. kdo má rád ostřejší, použije dijonskou hořčici a přidá feferonku)

Vše dohromady dusíme, dokud není cuketa úplně měkká, pak rozmixujeme, plníme do skleniček a sterilujeme.

Pro lepší barvu je možné přidat i trochu kurkumy, ta má navíc antibiotické účinky  ;)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #25 kdy: Červenec 13, 2017, 09:30:06 dopoledne »
Kremžskou neumíš?  :)
Vždyť jsem to říkala..

SoňaR

  • Host
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #26 kdy: Červenec 13, 2017, 09:41:40 dopoledne »
ale joooo  :)
Vezmeš černou hořčici, rozemeleš, přidáš vodu, ocet, nějaký to koření (kurkuma, bobkový list, nové koření), trochu soli a cukru, dáš to vařit, pokropíš to vlastními slzami, dochutíš  a je to  :D

edit: pokud nechceš tolik brečet, tak si jenom svař ocet s vodou, kořením (pokud ho tam chceš dávat), cukrem a trochou soli a až pak smíchej s namletou hořčicí na kašičku... a je fajn to nechat nějakou dobu "zrát"

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #27 kdy: Červenec 13, 2017, 11:35:00 dopoledne »
Já si dělám plnotučnou, ale francouzská, dijonská se může jít vycpat. Hořčičný prášek mi  však vozí kámoš z ruska...Tam tomu říkají kozácká veselá...na hardcore však mám wasabi, ta je působivější. Ale ta cuketová má dobré grády třebas s chili, nebo habanerem.

SoňaR

  • Host
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #28 kdy: Červenec 13, 2017, 12:24:42 odpoledne »
Habanero je pro plechový držky, to si tak dává můj drahý choť  ;D ... a jaký chilli používáš?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #29 kdy: Červenec 13, 2017, 12:41:38 odpoledne »
Takové malé červené čili papričky a občas si to koupím v obchodě, habanero jsem pěstoval, ale každý rok dostávám velikou sklenici od kámoše za mošt, takže můžu sypat habanero i do makových buchet. A co teprve povidla s habanerem.....

SoňaR

  • Host
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #30 kdy: Červenec 13, 2017, 02:26:06 odpoledne »
Manžel dělá super marmeládu s habanerem... pro chlapy, kteří si to velmi opatrně přidávají do těstovin, k masu, párku atd a u toho se vždy orosí a zrudnou....zatím to dala jen jedna ženská, která dorazila odkudsi z Asie, kde se tím krmí zřejmě už kojenci, protože to ochutnala na lžičku, ani nemrkla a prohlásila "doblý, můše byt pálivejší?"  ;D

Akorát když to vaří, tak je to tak na odstěhování ostatních členů domácnosti z domu...  :)

SoňaR

  • Host
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #31 kdy: Červenec 13, 2017, 02:43:28 odpoledne »
Takové malé červené čili papričky a občas si to koupím v obchodě, habanero jsem pěstoval, ale každý rok dostávám velikou sklenici od kámoše za mošt, takže můžu sypat habanero i do makových buchet. A co teprve povidla s habanerem.....

Tak to by mohlo být tabasco, to se nejčastěji vydává za "chilli". Jinak patři do skupiny chilli všechno, i habanero, jalapeňo, piri piri, kajenský pepř... atd..

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #32 kdy: Červenec 13, 2017, 03:33:39 odpoledne »
jak už máš jednou propálenej kotel, tak je chili taková nuda, a habanero má jakousi chut, chili si musíš dát polévkovou lžíci, jolokie zase postrádá tu habanerskou chut, takže jolokií nepohrdnu, ale zaparkoval jsem u habanera. Chili používám, když vařím pro civilisty....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #33 kdy: Červenec 30, 2017, 06:45:02 dopoledne »
Pěstujete někdo žluté cukety? Nebyli by pak semínka z ní pro sahawa? :)

SoňaR

  • Host
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #34 kdy: Červenec 30, 2017, 07:28:50 dopoledne »
A už jsi zkusil, jestli ti chutnají? Nás teda moc neoslovily...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #35 kdy: Červenec 30, 2017, 07:44:00 dopoledne »
můžu zodpovědně prohlásit, že jsem vyzkoušel úplně všechny cukety, i ty exotické a zjistil jsem, že ty klasické zelené jsou nejlepší a kouzlo v chuti je sklizení v správné fázi zralosti. Ty zelené jsou nejzravější v růstu a  nejlépe rostou.Ten vzhled je jen na pohled, měl jsem červené cukety z thajska.Tykve jsou něco jiného, tam mezi cukerovými vládne longue denice.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #36 kdy: Červenec 30, 2017, 07:44:44 dopoledne »
Bohužel nebo v mém případu skvělé, že mám zníčené chutové poharky, tak sním skoro všechno a skoro všechno mi chutná. Tak mně moc to moc neřeším. :)

Chci rozšířit pestrost sortimentu, protože žlutá je často nabízena. Jestli budeš mít prosím nějakou přezrálou cuketu ze které půjdou získat semínka , tak bys prosím pak dala na noviny a poslala.

Já ti za to budu moc poslat z cuket jen semínka zelené a bílé.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #37 kdy: Červenec 30, 2017, 11:14:52 dopoledne »
Nikdy jsem nebyl fanda cuket.
Právě před rokem jsem dostal od vnučky plnou tašku cuket.
Protože jsem právě zkoušel různý recepty na čalamádu, udělal jsem pár skleniček i cuketový čalamády.
Musím přiznat, že ta cuketová byla nejlepší (ze šesti druhů).


1/3 cuket
1/3 cibule
1/3 papriky.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #38 kdy: Červenec 05, 2018, 04:20:09 odpoledne »
Na konci je cuketa cvrknuta. Nedostatek vody při růstu nebo živin?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #39 kdy: Červenec 05, 2018, 07:05:41 odpoledne »
Ani ne nedostatek vody, jako nerovnoměrnost zálivky.

CyPro

  • Host
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #40 kdy: Červenec 06, 2018, 07:02:16 dopoledne »

...Chci rozšířit pestrost sortimentu, protože žlutá je často nabízena. Jestli budeš mít prosím nějakou přezrálou cuketu ze které půjdou získat semínka , tak bys prosím pak dala na noviny a poslala.

Já ti za to budu moc poslat z cuket jen semínka zelené a bílé.

Nedělám si žádné nároky na znalost sortimentu cuket. Ale: Žluté odrůdy (jsem nepořádný zahrádkář, zápisky si nedělám a skoro nic si nepamatuji), které jsem měl na zahradě měly obvykle tenčí dužinu a tlustší oblast plodu se semeny. Tedy horší kvalita. Ale zkoušej, když chceš.
Též doporučuji se vyhnout odrůdám se zkrácenými  plody (např. Acorn). Výnosnost je nízká, přičemž rostlina zabírá místo srovnatelné s odrůdami s běžným tvarem plodů.
Proč si semena nekoupíš? Taková pálka to zase není. To dopis se semeny přijde jistě dráž.
Mám docela léty osvědčenou odrůdu "Black beauty". Lze ji i kvasit (obvykle ve směsi s oharkama - nakládačkami).

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #41 kdy: Červenec 06, 2018, 03:26:32 odpoledne »
Nutno poznamenat, že třebas v itálii žerou velké cukety pouze prasata, ty čtyřnohá, max velikost je na délku dlaně se vztyčeným palcem, a semínka tam můžete nalézt jako skvrnku.Černá kráska je klasický, nejdéle pěstovaný kultivar a těší se nejlepšímu zdraví a nejstabilnějšími výnosy. Různé varianty od světle žluté, žíhané fialové a bůhvíjaké jsou fajn, ale je to na eperiment, pokud člověk hledá něco konkretně stabilního, je to cuketa s temně zelenou slupkou.Já je mám rád malé v nějaké italské dobrotě, nebo i zapékané, a nebo veliké , jako placky, a nebo nadívané masem.Dokonce nejsem lenošný si občas cuketu nažduchat klobásovým těstem.....

SoňaR

  • Host
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #42 kdy: Červenec 07, 2018, 01:45:27 odpoledne »
Mňam, zrovna dnes jsme si dali takové menší cuketky, rozpůlené, posolené a pokapané olivovým olejem, naplněné  osmahnutou směsí metého masa a rajčátek, dochucené restovanou cibulí, česnekem, bazalkou, solí a pepřem... to vše zapečené (v posledních minutách sýrem posypané), s novým bramborem podávané... ani drobek nezbyl  :bee:

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #43 kdy: Červenec 10, 2018, 10:47:43 dopoledne »
Na konci je cuketa cvrknuta. Nedostatek vody při růstu nebo živin?
Špatně opylovaná, nevyvinutá všechna semena.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #44 kdy: Červenec 10, 2018, 10:58:08 dopoledne »
špatně opylovaná zní zajímavě, jako třeba nedostatečně těhotná.....nesouhlasím, zdravá, dobře živená a napájená rostlina tohle nezvládá.....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #45 kdy: Červenec 10, 2018, 11:15:03 dopoledne »
Na konci je cuketa cvrknuta. Nedostatek vody při růstu nebo živin?
Špatně opylovaná, nevyvinutá všechna semena.
Kdyby nebyla dobře opýlená, tak by uhnívala. Tohle je nedostatek vody. Děje se mi to u cuket, které jsou na kupě hnoje, tak živinami to taky neni.

SoňaR

  • Host
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #46 kdy: Červenec 10, 2018, 11:19:17 dopoledne »
No já musím dát za pravdu Včelišovi. Kdysi jsem se o to zajímala a někde to bylo popsané a vysvětlené, že špatné opylení u cuket skutečně způsobuje zúžení na jednom konci. A že obecně cukety, tykve apod. jsou na opylení dost citlivé. A pokud jsou vysoké teploty, tak jednak opylovači omezí svoji aktivitu a jednak mohou ty květy vysychat a to i ty opylené a jsou z toho pak ty deformované plody... nebo žádné.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #47 kdy: Červenec 10, 2018, 11:28:34 dopoledne »
Nu dobrá, jistě jste každý semenařili a se štětečkem opylovali květy....Zkuste opylovat špatně....Nedokážu si to představit, obzvláště, když se ty zůžené plody vyskytují na jedné rostlině periodicky.Vlastně ani netuším, jak technicky opylovat špatně, když stačí jedno zrníčko pylu, jako jedna spermie.....

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Cukýny neboli cukety
« Odpověď #48 kdy: Červenec 10, 2018, 11:36:36 dopoledne »
Som od suseda dostal malé žlté cukety aj s receptom. Osmahnúť na kocky nakrájané na masti-masle a pridať roztlačený cesnak a posoliť. Výborné a jednoduché.
Ale dačo mi tam chýbalo. Tak som dnes pridal pečené kuracie prsia na kocečky nakrájané, ktoré mi inak nejdú dolu krkom, a už to nemá chybu.  ;D ;D

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.