Autor Téma: Snížená funkce štítné žlázy  (Přečteno 2819 krát)

Offline radluko

  • ***
  • Příspěvků: 25
Snížená funkce štítné žlázy
« kdy: Únor 10, 2013, 10:20:00 odpoledne »
Ahoj všem. Nevíte náhodou někdo, zda lze nějakým způsobem nahradit léky na sníženou funkci štítné žlázy? Účinná látka v těchto lécích je Levothyroxin, což je syntetický hormon. Léky jsou vázány na předpis a nelze udělat větší zásoba :(

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #1 kdy: Únor 10, 2013, 10:27:52 odpoledne »
Zdravím.
Zkus si dát udělat v lékárně tzv. Lugolův roztok. Nejdříve se vyrobí roztok jodidu draselného (KJ +H2O) a v něm se rozpustí jód (jako prvek). Poměry z hlavy nevím je to na wiki tak pohledej. Jód v tomto roztoku velmi podporuje tvorbu hormonů ve štítné žláze. S léky ti neporadim.
Miki

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #2 kdy: Únor 10, 2013, 11:04:28 odpoledne »
Zdravím,
Na tu tvoji sníženou funkci štítné žlázy bych nebral levothyroxin a nejdříve bych zkusil zda si ten hormón nedovede ta tvoje štítná žláza vyrobit sama. Co je umělé většinou má nežádoucí účinky. Je to nedostatkem jodu v potravě. Proč asi japonci tímto netrpí protože konzumují mořské řasy a tam je jódu dost.

ještě pár odkazů :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lugol%C5%AFv_roztok
http://www.vicevlasu.cz/lugoluv-roztok-2-1090-0.html
http://www.naprameni.cz/lugoluv-roztok/
http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic.php?f=21&t=908

A zde je i popis na co to všechno je
http://www.receptyprimanapadu.cz/zdravi/lecitel/85-lecitel-jaroslav-zajicek-jod-na-anginy-i-rakovinu.htm

Já ho používám jako roztok, tak i do soli, i když tam stačí pouze ten jodid draselný. Stačí kapka ob den a nebo i jednou týdně 2 kapky. Měl jsem něco na štítné žláze prý nějaké novotvary a po roce když jsem tam šel na kontrolu tak to bylo pryč. Tenkrát mě zjistili, že mám jodu velký nedostatek a místo aby mě dali jód tak hrozili operací.
Miki.

Offline radluko

  • ***
  • Příspěvků: 25
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #3 kdy: Únor 11, 2013, 04:20:15 odpoledne »
 Děkuji Mikimu za upozornění na ten roztok, v životě jsem o něm neslyšel, vypadá to velice zajímavě. Pouze jsem zatím nějak nevyřešil jakou dávku pravidelně užívat. Zkusím se optat endokrinoložky.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #4 kdy: Únor 11, 2013, 05:54:58 odpoledne »
Zdravím,
Tak tam je to v odkazech uvedeno v těch diskuzích je to jedna kapka z kapátka (koupené v lékárně) a postupně se to zvyšuje až na 20 kapek deně v několika dávkách. Jednoduchý test zda vám chybí jód kápnete si kapku na předloktí a necháte zaschnou vytvořená skvrna by měla zmizet do 8-12 hod čím dříve zmizí tím větší máte nedostatek jodu, když nezmizí ani po 12 hod tak již nastala saturace. Máte ho již dostatek. Já nemám čas abych to všechno přepisoval taky tomu musíte věnovat svůj a podívat se tam. Jsou tam i adresy kde to namíchají a kde vás pošlou do pr....
Jedná se o 1-2% roztok takže z toho se dá vypočítat kolik mg jodu je v jedné kapce.
Miki.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #5 kdy: Únor 11, 2013, 08:34:31 odpoledne »
Bacha na předávkování, projevuje se rýmou, zánětem spojivek, bronchitidou a vyrážkami...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline radluko

  • ***
  • Příspěvků: 25
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #6 kdy: Únor 11, 2013, 09:44:39 odpoledne »
no to je právě to z čeho mám strach. Prostě jakým množstvím roztoku nahradit léky které beru aby to mělo stejný účinek. Né nižší, ale také ne takový abych se předávkoval. Zkusím ten test na hladinu jodu.

Offline radluko

  • ***
  • Příspěvků: 25
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #7 kdy: Únor 11, 2013, 10:03:29 odpoledne »
To Miki: já ta fora prolezl ale nikde jsem nezjistil jaký je ekvivalent mezi lékem který beru a množstvím roztoku který bych měl užívat. Jeden prášek= 1 kapka, nebo 10, 20 ? Kolik jodu v kapce je vím, ale jak s touto informací naložit nevím :( Prosím nesmějte se mi, já se o alternativní léčbu nikdy nezajímal, bohužel k mé velké škodě. Pokud to ale dobře chápu, jde pouze o to mít správnou hladinu jodu v těle. Pokud ji budu mít, mohu léky vysadit?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #8 kdy: Únor 11, 2013, 10:14:14 odpoledne »
no to je právě to z čeho mám strach. Prostě jakým množstvím roztoku nahradit léky které beru aby to mělo stejný účinek. Né nižší, ale také ne takový abych se předávkoval. Zkusím ten test na hladinu jodu.
Napiš mi přesný název toho léku a já Ti to zkusím spočítat.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline radluko

  • ***
  • Příspěvků: 25
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #9 kdy: Únor 11, 2013, 10:31:53 odpoledne »
Euthyrox 15O . Jedna tableta ráno. Moc děkuju :-*

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #10 kdy: Únor 11, 2013, 10:52:27 odpoledne »
Zdravím,
Již je vyhráno Ormien ti pomůže. V tom, že tam ekvivalent tvého léku nejni máš pravdu taky jsem ho nenašel. Tam se ten Lugol používá k
prevenci, ale ten test by ti měl dát odpověď na to jak si stojíš s obsahem jódu v těle. A pokud ji budeš mít nedostatečnou a vše nasvědčuje tomu, že ano tak by jsi mohl začít současně s užíváním svého léku používat ten lugol v malých množstvích. Začíná se na jedné kapce a pokračuje až do těch 20 kapek (to je dle mého dostatečně široké rozmezí). Postupně (zvyšování dávek) by jsi se mohl dobrat postupně až třeba k vysazení toho léku. Je to ovšem závislé na tom zda ten hormon dokáže saturovaná (jodem) štítná žláza vyrobit.
Protože pokud je tato schopnost v prčicích tak i když bude jodu dost tak hormon nebude vyroben.
Pokud si správně pamatuji tak při nedostatku jodu se zvětšuje štítná žláza tzv. struma nebo chcete-li vole. To by ti mohlo (jeho zmenšení, při užívání Lugolu) dát též informaci zda jednáš správně.
Tak to je můj selský rozum. Přeji uzdravení.
Miki.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #11 kdy: Únor 12, 2013, 10:18:59 dopoledne »
Euthyrox 15O . Jedna tableta ráno. Moc děkuju :-*
Euthyrox 150 obsahuje 150 mikrogramů levothyroxinu v 1 tbl. a ten pak čtyři atomy jodu v 1 molekule.
http://en.wikipedia.org/wiki/Levothyroxin - molekulová hmotnost je 776,87, což znamená, že 776,87 g obsahuje 1 mol dané látky (4 moly iontu I-). 150 mikrogramů pak obsahuje přibližně 0,2 mikromoly levothyroxinu, tj. 0,8 mikromolů jodidového iontu.
5% Lugol je roztok s 5% jodu (I2, mol. hm. 254 g/mol) a 10% jodidu draselného (KI, mol. hm. 166 g/mol). V litru je tedy 50 g jodu a 100 g KI, což odpovídá cca 0,2 molu I2 (0,4 moly jodidového iontu) a 0,6 molu KI (0,6 molů jodidového iontu). 5% Lugol je tedy spočítaný tak, aby obsahoval přibližně 1 mol jodidových iontů na 1 litr. Jeden mililitr tedy obsahuje 1 milimol a 1 mikrolitr bude obsahovat 1 mikromol - my chceme 0,8 mikromolu, čili ekvivalent je 0,8 mikrolitrů 5% Lugolu. Což se blbě odměřuje...

Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline radluko

  • ***
  • Příspěvků: 25
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #12 kdy: Únor 12, 2013, 05:04:36 odpoledne »
Ormien, jste zlato :-* S přepočítáváním na kávovou lžičku se nezatěžujte, předpokládám, že objemová hmotnost roztoku se příliš neliší od čisté vody, takže si dávku navážím na mikrováze ;) Velice děkuji Vám a Mikimu za mě věnovaný čas a rady. Opět jsem si trochu rozšířil obzory. Doufám, že to budu moci oplatit nějakou svojí znalostí, nebo zkušeností :D

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #13 kdy: Únor 12, 2013, 05:27:14 odpoledne »
Není zač. Oplatíš nejlépe tak, že pomůžeš zase někomu jinému, kdo bude Tvou pomoc potřebovat.
Budeš-li mluvit se svou lékařkou, doporučuju postupovat opatrně - leckdy lze narazit na lékaře, kterého zpochybňování jeho způsobu léčby dokáže urazit a sem tam jsou ve hře i materiální zájmy vedoucí k předepisování určitého léčiva. Zkus se spíš opatrně vyptat, v čem vidí příčinu problému - jestli v nedostatečném příjmu jodu nebo v nedostatečné funkci štítné žlázy. Zkus ze sebe radši dělat hloupého a ptát se, zda máš nechat vyšetřit děti/celou rodinu, jestli nemá někdo z příbuzných podobný problém na dědičném základě. Většinou lékař ale není schopen odlišit (podle běžných vyšetření), zda jde o nefunkčnost štítné žlázy nebo o porubu příjmu nebo o nedostatečný příjem.
S přechodem na Lugol pozor, v řadě případů dlouhodobý příjem "hotových" hormonů odnaučí organismus danou živinu vstřebávat/zpracovávat, takže je třeba postupovat pomalu a citlivě. Nemluvě o tom, že mi vypočtená dávka Lugolu připadá dost vysoká - proto jsem taky detailně popsala výpočet v naději, že mi to někdo zkontroluje (Glochu, jsi na příjmu??? Díky:). Jestli je to správně, tak je dávkování léku taky dost vysoké. Netuším, jak se tento lék metabolizuje a v jaké formě se jeho jod vylučuje. Organismus je složitý systém, a proto se péče o něj svěřuje lékařům - jenže já bohužel vím, že řada z nich potřebné znalosti nemá (z biochemie pak drtivá většina z nich netuší skoro nic).
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #14 kdy: Únor 12, 2013, 09:10:33 odpoledne »
Zdravím.
Tak Ormien palec hore.
Brilací výpočtu jsi mě ohromila. Klobouk dolu.
To množství 0,8 ml by se i mě zdálo velké, v těch odkazech je to postupné zvyšování dávky po kapkách tzv. normalizovaného kapátka (nevím, že něco takového existuje). Nejvyšší dávka tam je uváděna 20 kapek (myslím) a začíná se od jedné. Výhoda
.....dle výpočtu se s jednou nic nepokazí.... je to mnohem méně než těch 0,8 ml, jak jsi vypočítala.
A když se začne ještě s tím testem na skvrnu, tak bych byl již úplně v poho.
Miki.

Offline radluko

  • ***
  • Příspěvků: 25
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #15 kdy: Únor 12, 2013, 10:00:44 odpoledne »
Nejdříve si opatrně promluvím s doktorkou, jak radí Ormien. Nicméně roztok jsem rozhodnut nechat si namíchat, zkusím souseda, je to majitel lékárny :)  Co jsem se dočetl, tak by se roztok neměl nijak zkazit ani při dlouhodobém skladování, nicméně nebylo by lepší jít cestou nákupu jednotlivých složek a míchat si doma dle potřeby? Přeci jenom tu plánuji ještě nějaké to desetiletí být a když se něco semele, bylo by do zásoby :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #16 kdy: Únor 12, 2013, 10:07:18 odpoledne »
Jodid draselný tu někde mám, čili mohu po někom nebo někam (klidně i poste restante) trochu poslat a jód lze získat z vysušením obyčejné jodové tinktury, což je jód rozpuštěný v lihu. Postup už popsal Miki.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #17 kdy: Únor 12, 2013, 10:28:08 odpoledne »
To množství 0,8 ml by se i mě zdálo velké, v těch odkazech je to postupné zvyšování dávky po kapkách tzv. normalizovaného kapátka (nevím, že něco takového existuje). Nejvyšší dávka tam je uváděna 20 kapek (myslím) a začíná se od jedné. Výhoda
.....dle výpočtu se s jednou nic nepokazí.... je to mnohem méně než těch 0,8 ml, jak jsi vypočítala.
Proto říkám, že s přechodem od nynějšího léku k Lugolu je třeba začít pomalu a postupně. Když organismus láduješ hotovým hormonem, zleniví a přestane se snažit - vstřebávat jod ze stravy i vyrábět vlastní hormon. Je třeba začít od jedné kapky za současného pomalého snižování dávek umělého hormonu, což půjde dost blbě, protože jde o lék v tabletách... Nemám v tomto směru dostatečné vědomosti, ale řekla bych, že organismus musí mít nějaké vlastní zásoby jodu ve formě nějaké přechodné sloučeniny nebo polotovarů daného hormonu, takže by možná šlo začít třeba ob den brát jen půl tablety. Je třeba bedlivě sledovat reakci organismu a při prvních příznacích nedostatku hormonu adekvátně zareagovat. Ale endokrinologie není zrovna moje silná stránka... Možná zkusit jít k jinému endokrinologovi? Podle reakce toho současného endokrinologa - možná to bude rozumný doktor, co já vím...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #18 kdy: Únor 12, 2013, 10:40:35 odpoledne »
Poslední detail, který mě k věci napadá: stanovením koncentrace hormonů štítné žlázy v krvi lze zjisti, že jich člověk má nedostatek, ale nelze zjistit příčinu.
Příčinu lze zjistit jen vyšetřením pomocí mrňavé dávky radioaktivního jódu, který se buď aplikuje do krve a pak se na radiografu sleduje, zda se akumuluje ve štítné žláze nebo je z organismu eliminován ledvinami - to je test na funkčnost štítné žlázy.
Jinou variantou je příjem radioaktivního jódu s potravou a sledování, zda organismus zažívacím traktem bez vstřebání opouští nebo zda se dostává do krevního oběhu.
Nevím ale, jak běžně se tato vyšetření provádějí. Spíš bych řekla, že moc často ne, protože každé vyšetření pomocí radioaktivně značené látky je spojeno s určitým rizikem. O jiných možnostech vyšetření nevím.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #19 kdy: Únor 13, 2013, 12:32:16 dopoledne »
Zdravím.
Radluko tak já jsem zatím navýsost spokojen, pomohl jsem jak nejlépe šlo a Ormien to je prostě profík.
Není co dodat.
Miki.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #20 kdy: Únor 13, 2013, 08:42:11 dopoledne »
Zdravím.
Radluko tak já jsem zatím navýsost spokojen, pomohl jsem jak nejlépe šlo a Ormien to je prostě profík.
Není co dodat.
Miki.
Chválíš předčasně, Miki, bohužel už mi za ta léta, kdy jsem nic nepočítala, leccos uniká. Právem se mi 0,8 ml Lugolu zdálo moc - ve výpočtu je řádová chyba. Pořád jsem o tom dumala - teď jsem to přepočítala a opravila, správný výsledek je 0,8 mikrolitru, což opravdu odpovídá velmi zhruba jedné kapce.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #21 kdy: Únor 13, 2013, 12:45:14 odpoledne »
Zdravím,
tak chybička se vloudila, ale důležité, že se našla. Je vidět, že i ten čuch máš profi když se ti to nezdálo. Takže i tak klobouk dolu.
Miki.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #22 kdy: Únor 13, 2013, 01:26:32 odpoledne »
Právě takové "chybičky" mohou být fatální - proto rozepisuju výpočty podrobně v naději, že na to někdo ještě koukne a projede to po mně. Dokonalost mi teda fakt nehrozí, ale na druhé straně si říkám, že to je dobře - dokonalý člověk musí být strašně nudný...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline radluko

  • ***
  • Příspěvků: 25
Re:Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #23 kdy: Únor 14, 2013, 04:48:03 odpoledne »
Já jsem také velice spokojen :D Pro mě až překvapivá vstřícnost, na to že tu jsem nový 8) Ormien, omlouvat se za chybu ve výpočtu nemusíte, posílal jsem SZ, ale nevím zda jsem ji správně odeslal. Děkuju

SoňaR

  • Host
Re: Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #24 kdy: Únor 03, 2018, 01:16:04 odpoledne »
Toto je sice už 5 let staré téma, ale náhodou jsem ho objevila a musím doplnit důležitou informaci:

NENÍ PRAVDA, že snížená funkce štítné žlázy je vždy způsobena nedostatkem jódu a vyřeší se užíváním jódu a opravdu varuji před tímto zobecněním. Existuje několik rozdílných příčin snížení funkce štítné žlázy a minimálně u jednoho z nich (autoimunitní onemocnění štítné žlázy) je PODÁVÁNÍ JÓDU NEŽÁDOUCÍ, protože jód toto onemocnění aktivuje.

Takže pokud si kdokoliv chce léčit štítnou žlázu podáváním jódu, tak se v každém případě nejprve poraďte se svým endokrinologem, jestli je to ve vašem případě vhodné.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #25 kdy: Srpen 09, 2019, 07:00:14 odpoledne »
A náhodou, nějaká přírodní náhrada léků s hormony pro člověka co štítnou žlázu vůbec nemá?
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Snížená funkce štítné žlázy
« Odpověď #26 kdy: Srpen 09, 2019, 08:05:56 odpoledne »
Těžko... nevím o ničem (což samozřejmě neznamená, že nic neexistuje  :D ). Akorát jsem kdysi četla o jakési kombinaci bylin v čínské medicíně, ale jestli to funguje... Obávám se, že pokud ten hormon chybí, tak nezbývá než dodávání umělého hormonu.