Autor Téma: Tráva jako strava  (Přečteno 2963 krát)

muku

  • Host
Tráva jako strava
« kdy: Říjen 24, 2013, 08:48:01 odpoledne »
Co myslíte o trávě?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #1 kdy: Říjen 30, 2013, 05:36:38 dopoledne »
Tráva neboli rostliny z čeledi lipnicovitých (Poaceae).
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lipnicovit%C3%A9

V knížce Jezte plevel - Ben Charles Harrisje zmíňka na 2 stránky. viz přiloha.

Harm

  • Host
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #2 kdy: Listopad 01, 2013, 09:39:03 odpoledne »

Hinten

  • Host
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #3 kdy: Listopad 03, 2013, 07:22:26 dopoledne »
Naklíčené obilniny je vlastně trává. :D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #4 kdy: Listopad 05, 2013, 01:20:28 odpoledne »
Problem u travy je ten, ze je potreba hodne zvykani a to poskozuje zuby. Nemame ctyri zaludky. Obsahuje hodne pry kremiku.

Leon

  • Host
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #5 kdy: Listopad 17, 2013, 08:11:06 odpoledne »
Zkoušel to někdo jíst?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #6 kdy: Listopad 17, 2013, 08:24:48 odpoledne »
Da se pouzit jako listova zelenina, ale jako jidlo obsahujici bilkoviny a sacharidy ne. :(
Jedl jsem ji, ale moje telo neni prizpusobeno.:(

olgaL

  • Host
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #7 kdy: Listopad 17, 2013, 08:37:23 odpoledne »
Existují tři hlavní důvody, proč lidé nemohou jíst trávu.

1) Většina tráva je jedovatá. Většina trávy obsahují velké množství různých toxinů. Nejběžnější z nich jsou různé oxaláty, které odsavají vápník z krevního řečiště. To vede ve velmi krátké době problémy s křehkostí kostí, otoky tkání a nervů.

2) Travní listy obsahují oxid křemičitý, které  má odradit zvířata jíst trávu.

3) Tráva je většinou celulózové vlákno. Lidské střevo nemá baktérie a prostor jako ovce, kde trávící mikroorganismy mohou růst.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #8 kdy: Listopad 17, 2013, 08:40:39 odpoledne »
olgal: Proto jsem psal jen jako listovou zeleninu.

Rozpoznat jedlou travu od nejedle neni az tak tezke. Clovek ji ochutna a podle chuti hned zjisti, ze je stavnata nebo hodne vlaknita. Kdo by jedl hodne vlaknitou neboli spatne stravitelnou. :)

Ania

  • Host
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #9 kdy: Listopad 17, 2013, 08:42:59 odpoledne »
Sahaw vždyť jsi psal, že se jí v chlebu?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #10 kdy: Listopad 18, 2013, 10:04:46 dopoledne »
Pri jezeni velkeho mnozstvi cerstve travy zpusobi peknou ocistu strev. Tak jist jen v malem mnozstvi. A to znamena, ze nejde doplnit energetickou spotrebu pomoci travy.

Osobne bych to videl na potlaceni pocitu hladu. Nesmime zapominat, ze clovek moc premysli a obcas je to na skodu. Lidske telo. tedy nektera, dokaze prezit hodne dlouho bez jidla. Problem je ten, ze lidi nedokazou sebekontolu a ignorovani pocitu hladu. A ted prichazi nahrazka, ktera zpalni zaludek, ale nedoda cloveku nic.

Mam pocit, ze lidi budou na to skutecne pripraveny, protoze uz ted jedi nahrazky, ktere krome par veci zpusobi podvyzivu, i kdyz maji obezitu.:(

Proto beru, ze chleba je skutecne genialni napad jak omezit hlad.  Hned zatim postni svatky, kdy lidi nic nejedli.

Leon

  • Host
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #11 kdy: Listopad 18, 2013, 10:09:59 dopoledne »
Ty jsi nezkoušel jíst jen trávu?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #12 kdy: Listopad 18, 2013, 10:21:05 dopoledne »
Jist jen travu jsem nezkousel. Bohuzel moje telo si zvyklo na hodne energetickou stravu. Jako listovou zeleninu jsem jedl, ale jen cas, protoze je tu chutnejsi a lepe stravitelnejsi. Pekna ukaza je u slepic. Maji radsi listy rostlin nez travu.

Kdyby fungovala trava, tak by nebyl Irsky hladomor. V anglictine.
http://www.historyplace.com/worldhistory/famine/index.html
Presneji v tomto textu
http://www.historyplace.com/worldhistory/famine/coffin.htm
Stoji to precist i pomoci translatoru. Clovek se zamysli jak to bude vypadat az bude nedostatek potravin.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #13 kdy: Listopad 18, 2013, 11:19:39 dopoledne »
Ono to není o zvyku, pokud nedonutíš aby ti dorostlo pár metrů střev a ty díky tomu dokázal získat více živin z rostlinné stravy.

Trávu bych teda nejdl, kdo ví zda by to nemělo efekt asi jako lemtat na moři slanou vodu.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #14 kdy: Listopad 18, 2013, 06:11:11 odpoledne »
Trávu mít jako hlavní potravu? To bzch přece potřeboval bachor čepec knihu a sley. A to jako fakt nemám. Asi bude lepší tráva než vůbec nic, ale řekl bych, že jen na trávě bdue člověk umírat na úbytě.

Kočkz žerou trávu aby si protáhly trubky. Psi zrovna tak. Jsme snad žaludkem něco lepšího?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #15 kdy: Listopad 18, 2013, 10:20:05 odpoledne »
Ano, máme zažívací trakt delší, takže z rostlinné potravy dokážeme - i pomocí střevní mikroflóry - získat víc než masožravci. Viz např. zelený ječmen - běžně ho v zimě vysévám a stříhám do polívky místo pažitky, do salátů, do bramborové kaše, do pomazánek. Nedokážeme z trávy získat zdaleka tolik jako klasičtí býložravci, ale bezpochyby bychom z trávy a listí dokázali přežít déle než klasických 6 týdnů úplně o hladu - tipuju řádově i o měsíce déle. Není to trvale samonosná strava, ale v nouzi pomůže přežít, zejména když člověk ví, jakými dalšími divokými rostlinami ji lze doplnit.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Tráva jako jídlo
« Odpověď #16 kdy: Březen 15, 2015, 07:24:29 dopoledne »
článek o o výrobě materíálu z travy do těsta
http://fergustheforager.co.uk/2009/06/208/
to same jen v pdf
Pdfko jak si vyrobit těstoviny atd z trávy.
http://fergustheforager.co.uk/wp-content/uploads/2013/04/ckjuly09curdsaway.pdf

Konečně vím jak se to anglicky jmenuje, tak mohu googlit a googlit a schnáet více informaci. Pak je budu muset přeložit. Pak začnu s experimetovaní. Můj hlavní problém bylo, že jsem neznal anglický výraz pro jezení trávy. Je to "listový tvaroh" :))

Zatim jsem to pořádně nepřekládal, ale vypadá to, že bílkoviny se srazi a vytvoří žmolky jako u tvarohu. Tedy nestudoval jsem vyrobu tvarohu z mléka.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Tráva jako strava
« Odpověď #17 kdy: Březen 16, 2015, 11:20:41 dopoledne »
Když jsem už jel pro trávu pro slepice, tak jsem vzal i něco pro sebe. Zkoušel jsem natrhat kopřivy, ale než bych získal dostatek materiálu, tak by uteklo hodně času. Ptačinec je zatim malý a pampelišky maji jen staré listy. Vybral jsem si šťovík. Než seženu nějakou jemnou trávu, tak budu zkoušet listy, které maji málo dřevnaté vlákniny.

Dnešní úkol byl jen obarvit těstoviny na světle zeleno. Je to vlastně základ smothie, kdy místo jablka dám do těsta.

Pořádné pokusy budu dělat až budu mít více čerstvého materálu.

SoňaR

  • Host
Re: Tráva jako strava
« Odpověď #18 kdy: Leden 12, 2016, 09:38:48 odpoledne »
Myslím, že v naší zemi není nutné jíst trávu. Běžně se zde vyskytují smíšené "porosty" plné jedlých rostlin (pampelišky, kopřivy, šťovík... )

No ale někde jsem zahlédla, že se lidé pokoušeli jíst mech a dokonce vymysleli poměrně složitý způsob, jako propírat a louhovat, aby byl poživatelný.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Tráva jako strava
« Odpověď #19 kdy: Leden 12, 2016, 09:54:22 odpoledne »
Problém je, pojmenovat ne, určit, co je ta řečená "tráva". Myslím, z jakých rostlin je ta tak zvaná "tráva". Nebotanici nazývají všechno, co je zelený "trávou", neboli "pažitem"!
A já - i když nejsem trávožrout, si do polévky pažitku dávám rád !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Tráva jako strava
« Odpověď #20 kdy: Leden 12, 2016, 10:08:45 odpoledne »
Než se mi rozbil mixér, tak jsem si lisoval šťávu z mladého ječmene. Byl to hnus, dalo se to pít jen s rozmixovaným jablkem :D Připouštím, že to bylo zdravé. Pokračování po koupi odšťavňovače. Domnívám se, že ta tráva je spíše o doplnění vitamínů a minerálů než o uživení, vláknina, budiž. Určitě se na tom dá, ale nějaké cukry a bílkoviny by to také chtělo. Vitariáni o tom ví své a funguje jim to.

S ohledem na to, že mám terasu cca 30m2 tak už nebudu mít zábrany odšťavňovat - biologicky rozložitelná hmota půjde do improvizovaného kompostu pod okny kuchyně, ne do popelnice jako doposud.. Připadám si jako v dětství, kdy mne máma posílala s lavórem šlupek na kompost..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Tráva jako strava
« Odpověď #21 kdy: Leden 13, 2016, 09:52:51 dopoledne »
Jsem pro tu kozu  :)

Jinak - za "trávu" považuju opravdu jen trávu, tedy traviny, nikoliv jiné rostliny, které se v trávnících objevují. Ale fakt je, že to dřív lidi konzumovali...

Wikipedie:
Travinami (místo listů a jiných „C3“ zdrojů) se předkové moderního člověka začali živit před 3,5 milióny let[6] (či dříve).[7] Jejich hospodářský význam pro člověka je naprosto zásadní (neolitická revoluce). Jednozrnná pšenice pochází pravděpodobně z Karacadağ[8] nedaleko Göbekli Tepe z doby před více než 10 tisíci lety.[9] Dvouzrnka byla nalezena v Nahal Oren. Mezi lipnicovité pak patří také všechny pravé obilniny, z nichž hlavní jsou: pšenice setá (Triticum aetsivum), ječmen obecný (Hordeum vulgare využívaný již 10 tisíc let v oblasti Úrodného půlměsíce)[10], žito seté (Secale cereale), oves setý (Avena sativa), rýže setá (Oryza sativa), kukuřice setá (Zea mays) a další. Z další užitkových rostlin je to cukrová třtina (Saccharum officinarum), bambus (bambusa) a další. Zásadní význam mají trávy také jako dominantní složka luk, pastvin, stepí aj.