Autor Téma: Sušička ovoce a zeleniny  (Přečteno 6973 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Sušička ovoce a zeleniny
« kdy: Březen 29, 2013, 12:04:33 dopoledne »
Koupila jsem v akci sušičku...takže o víkendu vyzkouším...
Zatím jsem sušila jablka na křížaly na kamnech...v PA se k tomuto způsobu vrátím ;)

Máte někdo zkušenosti se sušením v sušičce?

Chci vyzkoušet ovoce (momentálně ještě máme jablka, koupila jsem levně banány), zeleninu vyzkouším na domácí vegetu...

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #1 kdy: Březen 29, 2013, 08:49:33 dopoledne »
Mé zkušenosti se malou stohovatelnou sušičkou jsou asi následující.

je přenosná,tvořena kulatými plastovými miskami, které se skládají na sebe, na poslední  patro se nasouvá "fén". Středovým otvorem se fouká teplý vduch do všech pater. Zdroj je elektřina.
snadno se to čistí, rozdělává a sesypává, nezabírá to místo.

Vlastní průběh sušení  je v zásadě stejný, po nejlépe vlastních zkušenostech budeš mírně upravovat teplotu a čas v závislosti na druhu sušeného produktu. V začátku je nejlepší přečíst si návod k té dané sušičce...

Pár soukromých postřehů.
- Sušení je zbavování nějakého předmětu (dužiny) vody. To znamená, že když nakrájíte 5 kg jablek a nakonec z toho máte dle vysušenosti 0,5 kg křížal, tak se vám do vzduchu uvolnilo 4,5 kg vody ! Já vím, že je to každému jasné, jen v této souvislosti připomínám. Pozor na místnosti, na zdi, na nábytek etc... doma sušit v malých množstvích a větrat.

- ovoce pro křížaly nesušte uplně do sucha... dostane to takovou popelovou příchuť... prostě v průběhu ochutnávejte, klidně si udělejte šarže a vyzkušejte jak co ještě chutná... je zde pochopitelně jistá úměra, čím více to vysuším, tím déle to vydrží a tím méně to chutná....

-doporučuji sušit vždy jen jeden druh ovoce či zeleniny zaráz... (platí pouze pro sušičku s nuceným oběhem vzduchu. Někdo pak v křížalách cítí příchuť toho druhého ovoce, či třeba hub.)

- ovoce na křížaly nekrájejte ani moc tenké ani moc tlusté :) (je nutné vyzkoušet) určtě však suště pouze zdravé a čerstvé suroviny.

-sušít se dá velká paleta potravin, od bylinek, ovoce a zeleniny až třeba po houby. Nebojte se experimentovat. (ps. sušička má odpovídající příkon, takže většinou docela žere)




Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #2 kdy: Březen 29, 2013, 10:26:25 dopoledne »
 Prof: Moc děkuji za informace...budu experimentovat a zkoušet...díky

Naložila jsem na zkoušku 3 plata...

Na jedno jsem dala pomeranče povařené v cukerném roztoku, na druhé dýni taktéž povařenou - obojí pak obalím v cukru jako kandované...

K dýni jsem přidala pár plátků jahod jen abych zaplnila místo.

Na třetí plato jsem dala mrkev na plátky a banán...

Tak uvidíme...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #3 kdy: Březen 29, 2013, 04:06:58 odpoledne »
Takže po 5 hodinách sušení...

Pomeranč je jemně nahořklý a nebyl stejnoměrně nakrájený, takže některé kousky jsou houževnatější...dužnina je chuťově výborná...část jsem poprášila cukrem...

Dýně...vynikající...je obalená v cukru...chutná jako kandovaná papája nebo mango(moc to exotické ovoce nekupuji, takže si to přesně nevybavuji)...část dýně se ještě suší...

Jahody a banán...byly jen na zkoušku...mohly být zralejší...chuť je taková mdlá...

Mrkev...bezva...to mě zajímalo...nadělám si zásoby kořenové zeleniny na zimu...zkusím ji dát do polévky...

A foto...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #4 kdy: Březen 29, 2013, 04:09:31 odpoledne »
Sušívala jsem kořenovou zeleninu - mrkev, celer a petržel, nastrouhané najemno, aby se to nemuselo sušit tak dlouho. A cibuli, když jí bylo hodně... Ale přišlo mi to škoda energie, když všechny tyhle věci prakticky celý rok mám k dispozici... Fakt ale je, že třeba sušená cibule se podstatně rychleji osmahne, když je spěch.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #5 kdy: Březen 29, 2013, 04:09:36 odpoledne »
Susil jsem jablka, boruvky, hrusky, svestky, bylinky, houby ve velkem.

Tento rok chci zkusit vodnici a jinou korenovou zeleninu. Bez susicky se ususili, ale nemel jsem jistotu jestli nezacli plesnivet.

Povazuji vodnici jako idealni potravinu po PA, tak z ni zkousim vyuzit co se da.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #6 kdy: Březen 29, 2013, 04:11:57 odpoledne »
Taky mám vodnici v pácu, děda ji měl moc rád - ale nejsem si jistá, zda se nedá skladovat v krechtu... Protože jsem to nejedla, tak si to prostě nepamatuju:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #7 kdy: Březen 29, 2013, 04:12:14 odpoledne »
Sušila jsem kandované ovoce.Dýni je lepší lehce povařit a dát do cukerného roztoku.Ten si schovej napříště.Když si k dýni dáš povařit zázvor,chytne chuť zázvoru.
V létě,až budeš mít hodně rajčat,tak sušené a potom vložené do oliv.oleje-super.V obchodě drahé.
A máš to na celou zimu.

štika

  • Host
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #8 kdy: Březen 29, 2013, 04:14:56 odpoledne »
Já bych sušila i brusinky.Jsou drahé ale nevím,kde je hledat.
Houby-darované(neumím hledat a nepoznám)-suším samozřejmě v sušičce.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #9 kdy: Březen 29, 2013, 04:15:25 odpoledne »
Večer budeme krájet jablka... :)

Samozřejmě, že sušička se dá využít pouze nyní, v době hojnosti...stejně jako jiné přístroje...ale ta zelenina mi přijde celkem ideální...v našem sklepě do jara nevydrží (scvrkává se)

Vyzkouším tu cibuli, díky, Ormien...

Pro mě ideální pro PA přijdou dýně...a pak i zeleniny, co přezimují na záhoně...jsem zvědavá na ty pastináky... :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #10 kdy: Březen 29, 2013, 04:17:01 odpoledne »
Dýni jsem v cukerném roztoku povařila...i pomeranče...přidala jsem tam trochu pomerančového sirupu...ted to pijeme jako limonádu s vodou a kolečkem citronu...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #11 kdy: Březen 29, 2013, 04:21:44 odpoledne »
Pastinak mi zatim neklici. Redkvicky,vodnice,spenat a turin uz jo.

 U dyni vidim problem s teplotou a kvalitu pudy. Mam pocit, ze se nepestuji tak snadno jako treba vodnice. Uvidim tento rok. Zatim mam semena v kelimku.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #12 kdy: Březen 29, 2013, 04:25:37 odpoledne »
Sahawe, já mám pastinák v zemi od loňska...nechala jsem tam 1 řádek...tak jsem zvědavá, až rozmrzne půda, jestli budu vytahovat obrkořeny a nebo jen ohlodaná srdíčka s pár lístečky... ;)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #13 kdy: Březen 29, 2013, 04:29:39 odpoledne »
Dýně je nejlepší vysadit rovnou na kompost, Sahawe. Zaprvé: využijí nevyužité místo. Zadruhé: zpracují kompost. Zatřetí: nepřekáží na záhonech (velké listy stíní ostatním). Začtvrté: odpadá Ti starost s kvalitou půdy. Zapáté: postupným přidáváním smetí okolo dýně ji mulčuješ. Zašesté: kompost bývá teplejší než okolí díky rozkladným procesům.
Máš-li kompost někde ve stínu, tím líp - odplazí se za světlem a nohy bude mít v dostatečném vlhku. Je-li problém v tom, že máš jen jeden kompost - dávej na jaře odpad do jednoho rohu. Tam pak nasadíš dýni a dál budeš odkládat odpad do ostatních rohů, kde dýně není.

Retti, nemyslím si, že po PA nebude co sušit. U nás se sušičkou vlastně přitápělo na podzim, když se zpracovávala nějak poškozená zelenina/ovoce, které se nedalo uskladnit, protože by se začalo kazit. Většinou takto lze odsunout začátek topné sezóny tak o 10 - 14 dní. Takže věřím, že dokud bude úroda, bude i co sušit.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #14 kdy: Březen 29, 2013, 04:37:45 odpoledne »
Ormien, nejde ani tak o tu zeleninu a ovoce...jen jsem tím myslela, že se vrátím po PA zase ke starému dobrému sušení na kamnech...

Elektřinou plýtvat na sušení ovoce nebudu moci...pokud nějaká elektřina bude...vyrobit si ji neumím...pročítám tady ta vlákna, co píšou kluci o výrobě el. energie a jsem z toho jelen... ;)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #15 kdy: Březen 29, 2013, 04:38:54 odpoledne »
No, to máš pravdu, to mě nenapadlo - já uvažuju o vyrobení sušičky pomocí solárního panelu. Ale ještě dlouho o tom asi - se svými elektrotechnickými znalostmi - uvažovat budu:)))
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #16 kdy: Březen 29, 2013, 04:41:45 odpoledne »
Já zůstanu u kamen... :D

Poprosím manžela, aby mi nadělal pod strop nějaké držáky aspoň 2 patra a na ně pak dám lísky s ovocem...

štika

  • Host
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #17 kdy: Březen 29, 2013, 04:42:01 odpoledne »
No a v létě se dá sušit na našem dobrém sluníčku. :) :)
Já si pamatuji,jak jsme v létě byli za totality u moře a Bulhaři tam na šňůrách sušili meruňky.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #18 kdy: Březen 29, 2013, 04:44:39 odpoledne »
To je pravda...na sluníčku jsem dosušovala česnek i cibuli a také fazole...bylinky i měsíček zahradní...to ale ne na přímém slunku...

štika

  • Host
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #19 kdy: Březen 29, 2013, 04:47:14 odpoledne »
Oni ty meruňky nakrájeli na poloviny a navlékli jehlou jak korálky na šňůru a sušili na přímém slunci.A pak je prodávali.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #20 kdy: Březen 29, 2013, 04:47:30 odpoledne »
Jen tak pro inspiraci...na odkaz jsem narazila na sobestacnost.cz...já moc nevládnu anglickým jazykem, ale překladač mi pomohl... ;)

http://www.backwoodshome.com/articles/hooker41.html

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #21 kdy: Březen 29, 2013, 04:48:41 odpoledne »
Ano, štiko, máš pravdu...na šňůrkách pod stropem se sušila i jablka a hrušky... ;)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #22 kdy: Březen 29, 2013, 05:08:04 odpoledne »
Dobromilo to je docela vychytaná konstrukce. Z bordelu to jde postavit za pár korun. Ocelovej barel, pár cihel či betonových tvárnic a nějaké to dřevo, pletivo, perlinka a komín
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #23 kdy: Březen 29, 2013, 05:17:47 odpoledne »
Mám to uloženo...kdyby náhodou si chtěl některý z mých chlapů v PA hrát... ;)

Ale já bych raději pec na chleba...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #24 kdy: Březen 31, 2013, 08:15:34 odpoledne »
Krájím a suším další a další jablka...tentokrát na kolečka...a půlku budu máčet v čokoládě...

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #25 kdy: Březen 31, 2013, 08:52:45 odpoledne »
Právě jsem dojedl buchtičky se šódó.. A to šódó bylo kakaové.. Heč!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #26 kdy: Březen 31, 2013, 08:55:47 odpoledne »
Mám ráda všechno kakaové  čokoládové...kakao mám v zásobě...ale co budu dělat pak...až dojde? :o

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #27 kdy: Březen 31, 2013, 09:01:41 odpoledne »
Pak budete vzpomínat, Retti - jak se Saladin chlubil kakaovým šodó na buchtičkách:) Koukám, že jako nekuřák nelibující si v kakau ani v kávě a bez problémů zvládající život bez masa to mám opravdu dobrý...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #28 kdy: Březen 31, 2013, 09:11:51 odpoledne »
To máš pravdu...budeme vzpomínat... ???

Jsem také nekuřák...bez masa budu moci asi také přežít...i když teď maso konzumuji. A zvířátka jsou v plánu...aspoň slepice a králci, ráda bych i kozu.

Mám ale období, kdy se stravuji dost minimalisticky a téměř bez masa...nejraději v létě, kdy zahrada dá plno potravy...

A co se týká kakaa a čokolády...co mi zbude...budu se muset obejít... ;)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #29 kdy: Březen 31, 2013, 09:29:53 odpoledne »
Tak mě napadá postavit si sušičku na sluníčko. Něco jako solární gril, jen se nebude ohřívat přímo ovoce, ale černý plech. Nad plechem budou další dvě krabice na stojáka(komínový efekt bude nasávat teplý vzduch) a v nich rámy s perlinkou. Vesměs odpad až na alobal co použiji na desky soustřeďující paprsky.

 Jen nevím jaká má být při sušení teplota. Na netu je to rozění 30-80 stupňů. To je trochu nepřesné.

Solární gril:


Pro kutily návod: http://www.instructables.com/id/Cardboard-and-Duct-tape-Solar-Oven/

Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #30 kdy: Březen 31, 2013, 09:50:24 odpoledne »
Při teplotě 40 - 60 stupňů se likviduje první část enzymů a cenných látek. Při 60 - 80 stupních pak druhá část. Nad 80 stupni přežívají déledobě jen spory a jiní zakuklenci, kteří se vyvinuli proto, aby takové teplotě odolali.
Ideální je tedy sušení do 40 stupňů - nelze-li jinak, lze žít s teplotou do 60 stupňů. Nad 80 stupňů to není sušení, nýbrž vražda.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Karolik

  • Host
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #31 kdy: Duben 03, 2013, 07:59:41 dopoledne »
pro inspiraci:

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #32 kdy: Duben 06, 2013, 05:12:36 odpoledne »
takhle se dá taky sušit. :) a klidně i dlooouho po PA a bez elektriky. :)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #33 kdy: Duben 06, 2013, 08:16:25 odpoledne »
Láká mě vyzkoušet to sušené maso...asi se brzy odhodlám...:D

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #34 kdy: Duben 06, 2013, 08:20:23 odpoledne »
dobromila: mohu doporučit na houby. Na ty je to nepřekonatelné. A dělali jsme na tom i jablka na křížaly. Nicméně na maso bych se bál, že se to zaprasí. Ono na houby je výhoda, že se to nemusí mejt a na křížaly víceméně taky ne. Tohle má jednu nevýhodu, že to jde hůře mýt.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #35 kdy: Duben 06, 2013, 08:22:33 odpoledne »
Jablka už jsem nasušila asi 20 plat...na houby určitě využiju...

A kdybych pod to maso dala pečící papír a během sušení obracela?

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #36 kdy: Duben 06, 2013, 08:24:49 odpoledne »
Já jejn jako technolog odhaduji následky ne že bych měl zkušenosti určitě to zkusit můžeš. Možná by stačilo to maso podložit špejlema, aby to neleželo na stíu, ale na těch špejlích. A nebo použít takové, které lehce předsušíš na šňůře nad kamny. Aby už bylo na povrchu suché. pak by to asi nezaprasovalo. Ale nevím zkusit to můžeš. Ono to umýt jde. Sice pekelně blbě, ale.... jde to. Ale rozhodně bych raději do začátku zkusil jen jednu sušku.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Leon

  • Host
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #37 kdy: Září 27, 2013, 06:11:35 odpoledne »
Pokud suším 10 hodin, tak jaké jsou náklady? Ve spodu je napsáno 250W.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #38 kdy: Září 27, 2013, 06:18:33 odpoledne »
2,5 kWh (odhad ceny asi 20 Kč ?).
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #39 kdy: Září 27, 2013, 06:28:32 odpoledne »
Zda se mi to moc. Ususim asi 500g jablek za 100h. Spotreba je tedy 25kW. Tak naklady jsou 200kc.

Domaci susickou se tedy moc nevyplati susit.:(

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #40 kdy: Září 27, 2013, 06:31:29 odpoledne »
500 g jablek usuším na 1 várku ...cca 6 - 8 hodin

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #41 kdy: Září 27, 2013, 06:32:52 odpoledne »
Edit: 500g susenych jablek.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #42 kdy: Září 27, 2013, 07:01:54 odpoledne »
Vyplatí - nevyplatí, záleží od uhla pohľadu.  :)
Každý je v inej situácii.
Ty napríklad nechceš vyhadzovať prachy za sušenie elektrinou.
Ja napríklad na tie prachy seriem, nemám totiž dosť priestoru, kde by som to zdĺhavo sušil prírodnou cestou.

výsledok je ale podstatný: vlastné sušené jablká bez postrekov a konzervantov  ;)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #43 kdy: Září 27, 2013, 09:44:26 odpoledne »
Dnes jsem ji koupil - po včerejší návštěvé lesa každá volná plocha v kuchyni byla obložena houbami. Už jsou usušené :-D

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #44 kdy: Září 27, 2013, 09:52:04 odpoledne »
Co jablka - sušené hrušky a kumoie (nashi) jsou u nás domácím hitem. A já ještě letos nasadila k patě kumoie fazole, takže plody už nejsou jak tenisové míčky, nýbrž jak pěsti (moje:) a strom je obsypaný...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Katy

  • ***
  • Příspěvků: 1
Re:Sušička ovoce a zeleniny
« Odpověď #45 kdy: Únor 25, 2015, 08:02:57 dopoledne »
Pro mě se sušička vyplatila. Suším neustále i v zimě. Mám teda dražší typ sušičky - Sedona, ale spokojena jsem velmi. :)