Autor Téma: počasí  (Přečteno 1224 krát)

Offline šotek

• Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: počasí
« Odpověď #50 kdy: Únor 27, 2021, 10:45:00 odpoledne »
Nechci být za hnidopicha, ale už je to víc o zemědělství jak počasí :) - nebo přejmenovat?
Domnívám se že by se tu dalo celkem pěstovat i při ochlazení, neboť s tím jsou odjinud zkušenosti a pokud není zemědělec úplně mentálně mimo, tak trend v počasí pozná a přizpůsobí se...
Co fazole? Sója jde klidně ve Finsku...
Klidně pak můj příspěvek mázněte :)
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #51 kdy: Únor 27, 2021, 10:50:12 odpoledne »
To máš těžké, ono se to počasí prolíná se zemědělstvím asi tak jako epidemie s politikou.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Pád na hubu je krokem vpřed.
« Odpověď #52 kdy: Únor 27, 2021, 10:51:39 odpoledne »
Šotek: No máš pravdu. Na druhou stranu - podívej, jak se nám rozjelo vlákno Epidemie  :D . Ale tak zatím by to tu mohlo zůstat a třeba to pak někdo z moderátorů někam přesune. Nebo třeba bude mít víc lidí pocit, že tu může být možný scénář a k němu připojené možné řešení problému...  Za mě obě varianty jsou dobré :)

Edit: co se epidemie týče, tam bych to bylo spíš srovnatelné s "epidemie a příprava na ni", věřím tomu, že kdyby se tu rozjela klimatická anomálie, tak ta politika by si k tomu jela vlastním životem  ;D

Offline Chinalady

« Odpověď #53 kdy: Únor 27, 2021, 10:54:05 odpoledne »
Zajímavé, máš k tomu někde zdroj? Sója je dost teplomilná rostlina, ve finsku by růst neměla.
Určitě fazol šarlatový a některé další fazole by měly jít. Jen to asi bude chtít odolnější odrůdy. A taky dost záleží na teplotě půdy.

Offline Včeliš

« Odpověď #54 kdy: Únor 27, 2021, 11:00:01 odpoledne »
Přesně o tom to je. Počasí má vliv na život člověka hlavně přes zdroje potravy. Oblečení, nebo topení je až sekundární problém.
Tam, kde je kosa, je nízká hustota obyvatel a i nízké výnosy je dokáží uživit. V současné době i dovoz potravin.
To by ale při rázném ochlazení hustě osídlených oblastí nefungovalo a došlo by ke kolapsu. Hladomor by sám o sobě zničil spoustu lidských životů a vzniklé nepokoje způsobené bojem o zdroje by dokonaly dílo zkázy.

Offline šotek

« Odpověď #55 kdy: Únor 28, 2021, 08:04:03 dopoledne »
Zajímavé, máš k tomu někde zdroj? Sója je dost teplomilná rostlina, ve finsku by růst neměla.
Určitě fazol šarlatový a některé další fazole by měly jít. Jen to asi bude chtít odolnější odrůdy. A taky dost záleží na teplotě půdy.

https://www.researchgate.net/publication/326676481_A_Fundamental_Study_of_Soybean_Glycine_max_L_Merril_Cultivation_Possibility_in_Joensuu_Finland

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #56 kdy: Březen 01, 2021, 12:21:37 odpoledne »
Zastavenie golfského prúdu a následná apokalypsa je predmetom bádania už dlhší čas.
Golfský proud může klidně souviset s posunem toho magnetického pólu. Ale to, co nemůžu ovlivnit, mě netrápí. Jediné poučení pro mne je, že se nemám spoléhat na buzolu, ale spíše na místo, kde vychází a zapadá slunce.  :)

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #57 kdy: Březen 01, 2021, 04:37:00 odpoledne »
Veď ale základ prepingu je to, že hladáme riešenia a spôsoby, ako preklenúť nepriaznivé obdobia.

Ja mám vymyslenú zimnú záhradu na povale. je tam vela priestoru. Stačilo by zaizolovať ako podkrovie, a juhovýchodnú časť strechy preskliť. A mal by som minimálne 5x5m skleník nad kotolňou. Bol by chránený aj proti premrzaniu, ale aj proti nájazdníkom.

Izolácie a parozábrany mám, ale chcelo by to dosť času a pozháňať-najlepšie za odvoz dáke dvojsklá.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #58 kdy: Březen 09, 2021, 07:48:08 dopoledne »
Hlavní město Mississippi má potíže s dodávkami vody. Sněhová bouře způsobila dlouhodobý výpadek

Tisíce domácností ve městě Jackson v Mississippi jsou již přes tři týdny bez dodávek vody. Za výpadkem stojí sněhová bouře, která přešla v únoru středem USA a zasáhla i tento jižní stát. Kritický nedostatek pitné vody způsobil i zastavení provozu mnoha restaurací a výrobních podniků. Pracovníci města zaznamenali kolem stovky případů popraskaného potrubí.
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3280386-hlavni-mesto-mississippi-ma-potize-s-dodavkami-vody-snehova-boure-zpusobila-dlouhodoby#articlewithopenedgallery

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #59 kdy: Březen 14, 2021, 08:54:42 odpoledne »
V Americe si teda na moc dlouho neoddechli...

Část USA zasáhlo extrémní počasí. V Texasu hlásí tornáda, Colorado se potýká se sněhem

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3283322-cast-usa-zasahlo-extremni-pocasi-v-texasu-hlasi-tornada-colorado-se-potyka-se-snehem

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #60 kdy: Duben 15, 2021, 04:23:48 odpoledne »
Změna klimatu mění monzunovou sezonu. Miliardové Indii hrozí neúroda

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3298369-zmena-klimatu-meni-monzunovou-sezonu-miliardove-indii-hrozi-neuroda

Offline Chinalady

« Odpověď #61 kdy: Duben 15, 2021, 05:21:44 odpoledne »
To by mohlo být dost zlé, zvláště pokud to ovlivní oblast Pandžáb (Punjab), přezdívanou obilnice Indie.  Většina severní Indie uchovává monzunovou vodu v obrovských nádržích zvaných stepwell, pokud vyschnout tak vesničané přijdou o úrodu i o dobytek. Navíc spousta venkovských stepwell je v hodně špatném technickém stavu.

Máme nějaké indicie, že monzunové deště se přesunují dál na východ, do oblasti Tarimské pánve v západní Číně.  V poušti Taklamakan najednou řeší přebytek vody a přívalové deště.

Offline šotek

« Odpověď #62 kdy: Duben 16, 2021, 11:32:26 dopoledne »
Francie teď -80% vinic díky rozhozenému jet streamu, teplý vzduch vytlačuje ledový z polární čepičky... Otázka jestli se tomu dá nějak efektivně přizpůsobit (odolné odrůdy atp)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #63 kdy: Duben 16, 2021, 04:24:14 odpoledne »
Mno to je těžký, záleží, o jaký teplotní rozdíl a v které části roku by šlo. A u těch odolných odrůd to je bída, většinou z nich není dobré víno. Napadá mě akorát cabernet cortis, ač středně raná odrůda, vhodná i do okrajových poloh, jsou z toho docela pitelná vína :)

Offline Včeliš

« Odpověď #64 kdy: Duben 17, 2021, 08:53:50 odpoledne »
Francie teď -80% vinic díky rozhozenému jet streamu, teplý vzduch vytlačuje ledový z polární čepičky... Otázka jestli se tomu dá nějak efektivně přizpůsobit (odolné odrůdy atp)
Loni na Moravě nejdřív všechno zmrzlo, potom to sežrali zbytky hrabošů, pak to uschlo a nakonec to zaplavily povodně. A ve finále to byl velmi úrodný rok.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #65 kdy: Duben 17, 2021, 09:07:26 odpoledne »
Nám loni všechno zmrzlo a zbytek sežrali slimáci a plísně. Jediný, co se jakžtakž zadařilo byl rybíz a o ten se snažili postarat špačci, ale nedala jsem ho  ;D

Offline Včeliš

« Odpověď #66 kdy: Duben 17, 2021, 09:24:53 odpoledne »
Já to myslel ironicky. Pořád jsem poslouchal, jak se v nejúrodnějších částech republiky už dopředu potápěli a nakonec se nic zásadního nestalo.
Jinak mě loni zmrzla jen meruňka a všechno vydrželo. Kdy vlastně byl ten mráz u vás? Nejsem zas tak daleko a nadmořská výška je podobná.
Už několik let si zapisuju denní srážky a rozkvět nejdůležitějších včelařských rostlin. Asi zkusím i denní teplotní minima, ale budu muset pořídit nějaký přístroj, co to umí změřit. Zná někdo něco takového?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #67 kdy: Duben 17, 2021, 09:30:32 odpoledne »
Kdy - tak to ti neřeknu. Ale zahrady a chalupu mám jinde, než v Pardubicích. A je to o trochu výš.... jo a vlastně švestky vydržely, na ty bych zapomněla. To je taková naše pojistka... akorát to musíme stříkat proti pilatce.

edit: to by měla umět celkem běžná domácí meteostanice

Offline Včeliš

« Odpověď #68 kdy: Duben 17, 2021, 10:03:10 odpoledne »
Umí zaznamenat a uložit nejnižší denní teplotu? Já jí mám od dětí, ale používám jí víceméně jako teploměr. Jsem digitálně poněkud zaostalej, ale naučím se. Jen návod už jistě nemám.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #69 kdy: Duben 17, 2021, 10:55:17 odpoledne »
Jo, některé to umí (a je jich čím dál víc). Návod by mohl jít dohledat na netu.