Autor Téma: Bydlení na důchod  (Přečteno 141 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Bydlení na důchod
« kdy: Duben 17, 2024, 12:12:30 odpoledne »
Základní příklad: Domeček stojí cca 200 tisíc. Pozemek 100 tisíc. Elektrina, voda a koupelna vyjde na cca 100 tisíc. Tak jsme na 400000 Kč.

Budeme se držet pro zemi a řekneme, že než si člověk bude muset koupit novou chatičku uteče 10 let. Neboli jako by za 10 let dá tolik peněz jako za novou. Chápu, že se objeví hodně lidí, že životnost je 30 let nebo, že opravy vyjdou ročně na 3000 Kč atd. Ale zas se objeví někdo, kdo řekne, že ani těch 10 let nevydrží. Tak beru střední cestu 10 let. To je 120 měsíců. Pokud budeme brát, že chatička vyjde 240 000 Kč , tak člověk jako by amortizaci musí dávat 2000 Kč měsíčně. Nepočítám pozemek a nějaké věci jako přípojku elektřiny atd. Tak jen těch 240000 Kč.

Tak člověku stačí si naspořit 400000 Kč za svůj život, aby mohl v 68 letech odejít do chatičky.

Pokud si člověk nenaspoří, tak bude platit asi 2000 Kč měsíčně půjčku za 400000 Kč. Tak měsíčně zaplatí 4000 Kč jako by nájem.

Tady můžeme bidety že pokud 68 lety člověk bude žít 10 let, tak na půjčce zaplatí 240000 Kč, tak vlastně na útocích zaplatí si chatičku.

Je to jen základní příklad, kdy člověk se zamýsli a položí si další otázky. A nebude rikatt, že to nejde atd. Ale bude hledat řešení jak to realizovat.


Offline montezuma

  • ***
  • Příspěvků: 52
Re: Bydlení na důchod
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2024, 12:30:30 odpoledne »
U takovéhle chatičky je třeba dořešit spoustu věcí - 40mm stěny budou mít enormní tepelné ztráty, tedy je potřeba chatičku zateplit (a to tak, aby se tam nesrážela vlhkost ve dřevě). Asi to nebude mít zateplený strop, kde budou tepelné ztráty úplně největší, a tady platí to samé - zateplit. Podlaha je jenom z palubek. Chatičku bude třeba nějak založit, asi na betonové patky nebo zemní vruty, aby to neleželo "na zemi". Je třeba vyřešit vytápění a ohřev vody + příprava jídla. Nějaký záchod by to chtělo, mě se osobně nebude chtít v důchodu mrznout v kadibudce.

Už jsem po něčem takovém taky koukal a nakonec mi přijdou nejlepší v téhle kategorii tzv. modulové domy. Takový základní 2+1 má 50 m2 užitné plochy, má to v podstatě všechno, co člověk potřebuje, a cena je kolem 1,5 milionu, což při úpravách chatky výše se dostaneme na podobné cifry v přepočtu na metr čtvereční taky. Menší 35 m2 dispozice 1+1 se dá sehnat i do milionu (viděl jsem i 25m2 1+kk za 700k). Mě se na tom líbí, že všechny ty detaily, styky konstrukcí a rozvody už jsou v tom domě vyřešený, takže už není třeba nic vymýšlet. A stavba je jednoduchá, na připravené patky uloží jeřáb celý dům jako jeden kus a dům stojí. Běžná životnost takových modulových domů je udávána 50 let při standardní údržbě.

Chápu tvou úvahu jako bydlení na deset let, ale i když se budeme jenom bavit o takovéhle chatičce, tak nejsme jen na 200k za chatičku, ale za dalších 400k nutných úprav pro žití (ani nepíšu bydlení). A to už jsme na cenové úrovni těch nejmenších modulových domů, které mají všechny ty detaily a úpravy v sobě pořešené.