Autor Téma: Rajče  (Přečteno 122 krát)

Offline Lucina

Rajče
« kdy: Únor 03, 2021, 10:37:07 dopoledne »
Chci zkusit nějaké nové rajče, co pěstujete za odrůdy?

Já semenařím stupické (výborné, rané, plody spíš menší, obvykle zvládne velkou část sezóny bez postřiku) a kupuju Start F1 (výborné, také rané, obvykle za sezónu dáme jeden až dva postřiky).

Offline Goof

• Praktikující prepper
    • Goofy's vintage workshop
Re: Rajče
« Odpověď #1 kdy: Únor 03, 2021, 11:52:35 dopoledne »
Já u rajčat preferuji tyčkové. Jinak přesně nevím co pěstuji za odrůdy, o to se zase tolik nezajímám, většinou sazenice beru od mámy, ta to předpěstuje v lepším klimatu (na severu je zima :-) ). Odrůd mám většinou tak 6 druhů, jsou to ty co se běžně koupí (jen tornádo jistě nekupuje). Pěstuji tak do 20 rostlin.

https://www.semo.cz/osivo-semena/profi/zelenina-semo/rajce-tyckove-zs/

Tornádo - zkušenost taková, že jich sice naroste mnoho, ale dozrávají pak ve velkém množství a ve vlnách, není to průběžně. Vhodné asi pokud chceš dělat kěčup, nebo na zaváření.

Hodně s kamarády i měním sazenice (občas z trhu něco koupím), tak abych měl co nejvíce odrůd a měl průběžně rajčata po celou sezónu. Mám i po jedné rostlině od keříkových (hruštičky žluté a červené) pěkně vypadají v salátu.

Rajčata nestříkám, loni jsem polovinu dělal přes hydroponii a polovinu normálně v zemi. Výnos zhruba stejný. Hodně hnojím, kristalon a pak FORESTINA Biomin Hnojivo na rajčata a ještě AGRO Hnojivo organo-minerální pro rajčata a papriky v hydroponii a občas zaleji hnojivem i rajčata v zemi. Jdu metodou, že pokud jsou rajčata zdravá, mají všechny živiny, tak neplesnivý. Zatím se mi to takto daří. 

"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Lucina

« Odpověď #2 kdy: Únor 03, 2021, 12:21:48 odpoledne »
U nás by bez postřiku nepřežila i na bohaté půdě. Normálně ale stačí jeden až dva postřiky za sezonu, minulá sezona byla hodně špatná.

Tak tornádo, to by šlo, píšu si ho do výběru. Dík.

Offline Včeliš

« Odpověď #3 kdy: Únor 03, 2021, 03:28:33 odpoledne »
Osvědčené mám také tornádo a start. Proti plísni také musím postříkat, přesněji preventivně jednou postříkám. Když jsem to nedělal, mockrát jsem byl zklamán. Jak se objeví první napadení plísní, tak už ten postřik moc nezabírá. Používám Kuprikol.
Pod každou sazenici zakopeme jednu zelenou kopřivu. Rostliny jsou údajně odolnější a z vlastní zkušenosti jsou vitálnější.

Offline Lucina

« Odpověď #4 kdy: Únor 03, 2021, 04:09:39 odpoledne »
Kuprikol teď nějak skončil  že? Už máš vybranou náhradu?

Offline Včeliš

« Odpověď #5 kdy: Únor 03, 2021, 05:31:34 odpoledne »
O tom nevím, určitě mám ještě z loňska.
Ale něco s mědí bude jako náhrada. Všechny ty ekologický náhrady nefungujou.

Offline Goof

• Praktikující prepper
    • Goofy's vintage workshop
« Odpověď #6 kdy: Únor 03, 2021, 06:18:56 odpoledne »
Kdysi, ale to je tak 15 let známý, píchal do (boule) dole mezi kořeny a stonkem, měděné drátky (cca 1-2 mm průměr - tak 5 cm dlouhé) dával tam 3 dokola a nechal je tam po celou dobu a rajčata nestříkal. Osobně jsem to nezkoušel, ale není důvod mu nevěřit.

Mě rajče chytlo plíseň před 4 lety, trochu a postříkal jsem to koloidním stříbrem (dávám ho do všeho :-) ) a rostliny v pohodě jeli ještě asi 2 měsíce a plíseň se nešířila.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Lucina

« Odpověď #7 kdy: Únor 03, 2021, 06:53:55 odpoledne »
To jsem četla že je pěkná blbost. Lidi to dělají aby se vyhnuli měďnatým postřikům a z těch drátků se přitom do rostliny i do plodů uvolňovalo velké množství mědi. Tak to fakt ne.

Tady je ten kuprikol
https://agrobio.cz/ukonceni-prodeje-pripravku-nurell-d-reldan-22-jarni-souprav-na-j

Já vidím jako náhradu Acrobat, loni jsme ho zkoušeli a zachránil nám rajčata. Přišel mi skoro lepší než kuprikol.