Autor Téma: Zdravotnictví v ČR  (Přečteno 536 krát)

Samotář

  • Host
Zdravotnictví v ČR
« kdy: Březen 31, 2020, 02:09:41 odpoledne »
A před rokem 1989 nebylo neobvyklé, že se pacientům nad 60 let věku nedávaly některé nedostatkové léky nebo se neprováděly nákladnější operační zákroky nebo léčba (dialýza), i když na to byli diagnostikovaní.
Před rokem 1989 na dialýze fungovalo třídění na základě těchto otázek:
1) Osoba důležitá pro národní hospodářství nebo obranyschopnost státu?
2) Osoba s vyživovací povinností vůči jiným osobám?
3) Osoba se závazkem (půjčka, dluh)?

Dnes to funguje velmi podobně, profesor Pirk to před lety řekl jasně: pacient v luxusní limuzíně má logicky přednost před tím, který přijel MHD.

Třídění podle věku a prognózy je logické, není čas kopat hroby. Nemá smysl léčit 80+ pacienta s více nemocemi, u jehož je pravděpodobnost vyléčení limitně blízká nule a který má i bez korony prognózu dožití v měsících, maximálně nižších jednotkách let.

A to je jeden z důvodů, proč jsem rád, že žiji v této zemi a že jsem se dožil změny režimu.

Z osobní zkušenosti vidím, že naše zdravotnictví dává drahé kloubní náhrady lidem na 80 let, případně provádí reoperace, když se to nepovede. Na dialýzu se chodí až do chvíli, kdy pacient zemře vyčerpáním. A zdravotníci se o tyto lidi, kteří jsou prostě bohužel na konci své pozemské cesty, starají s plným nasazením a nevidíte rozdíl, jak se starají o čtyřicátníky nebo osmdesátníky.

I když to lidé nechtějí vidět, smrt je běžná věc. Bydlím na více místech a jedno bydliště mám kousek od menšího hospicu. Takže vidím, že pohřební auta přijíždějí každý den a někdy i vícekrát za den. A musím pochválit pohřebáky, že si kousek od hospicu našli místo, kam vždy zacouvají a jsou krytí hustým křovím a nestojí přímo před okny klientů, než se rodina rozloučí s nebožtíkem.

konec

  • Host
Re: Zdravotnictví v ČR
« Odpověď #1 kdy: Leden 02, 2021, 12:15:28 dopoledne »
Ani dnes se nedostane na všechny. Ani zdaleka se nedostane na všechny. Jediný rozdíl oproti minulému režimu je, že se nepřihlíží na věk.

A často je nějaká dobře fungující léčba označena za experimentální jen proto, aby ji pojištovna nemusela hradit. A naopak něco, co nefunguje, hradí, protože jsou v tom úplatky.

SoňaR

  • Host
Re: Zdravotnictví v ČR
« Odpověď #2 kdy: Říjen 14, 2021, 08:42:22 dopoledne »
Víte někdo o nějakém výpadku dodávek antibiotik? Dnes mi dvě maminky sdělily, že jejich děti potřebují antibiotika, ale jednak doktor měl problém vybrat nějaká, která nemají výpadek a když už jim předepsal Klacid, tak ho nemůžou nikde sehnat. Jedna nakonec sehnala poslední balení v nemocniční lékárně (a to ještě silnější verzi, než předepsanou). Úplně teď nemám čas se tím zabývat a shánět informace, tak kdybyste někdo na něco narazil...

SoňaR

  • Host
Re: Zdravotnictví v ČR
« Odpověď #3 kdy: Říjen 14, 2021, 08:58:21 dopoledne »
Máš pravdu, taky něco říkaly o sirupech.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Zdravotnictví v ČR
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 19, 2022, 02:50:28 odpoledne »
Zaznamenáváte (také) v poslední době (znatelné) výpadky dodávek léků?

Offline UncleFido

  • ***
  • Příspěvků: 727
Re: Zdravotnictví v ČR
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 19, 2022, 03:20:57 odpoledne »

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Zdravotnictví v ČR
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 19, 2022, 06:23:30 odpoledne »
Zaznamenáváte (také) v poslední době (znatelné) výpadky dodávek léků?
Tady je to dobře shrnuté:

https://www.denik.cz/zdravi/nedostatek-leku-nurofen-panadol-ibalgin.html
Možná to souvisí nebo ne, ale celá čína všude skupuje léky na horečku. Je možné že továrny v Asii jenom vyměnily obal a léky poslaly na východ.  P:-/

Stejné léky dochází i v Číně a Hongkongu.

Edit: A USA hlásí nedostatek léků na horečku pro děti.


Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Zdravotnictví v ČR
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 19, 2022, 08:54:05 odpoledne »
Dost to připomíná pattern s vykoupením respirátorů.

Zaznamenal jsem něco o "stížnostech" snad Australanů, kteří diskutují nad virem, který není "ani chřipka a ani covid", co řádí v oblasti.  <3

Vůbec se mi to nelíbí.

Můžeme začít po tom trochu pátrat?