Autor Téma: Jakou autobaterii na měnic jako záložní zdroj?  (Přečteno 465 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Jakou autobaterii na měnic jako záložní zdroj?
« kdy: Březen 30, 2020, 12:35:32 odpoledne »
Jakou autobaterii na měnic jako záložní zdroj?

Koupil jsem si měnic a chci mít jako záložní zdroj. Jakou autobaterii byste mi doporučili? chci to hlavně kvůli líhním pokud by došlo k výpadku na cca 9 hodin.


mám 3 líhně a berou stále cca celkem 170 W.

Nalim

  • Host
Re: Jakou autobaterii na měnic jako záložní zdroj?
« Odpověď #1 kdy: Březen 30, 2020, 05:04:28 odpoledne »
Můj názor k potřebné kapacitě záložního aku pro sahawa:

potřebuje 170 W x 9 hod = řekněme 1600 Wh děleno 12V = cca 140 Ah

Čili kdyby použil jednu 12 V baterku z kombajnu např. 150 Ah, tak ji vyždíme tak, že to baterka už nejspíš nerozchodí.

Řešení: je potřeba sehnat 2 stejné aku, např. 2 x 150 Ah nebo více, pak se vybijí asi na 1/2, což by jim nemělo nijak uškodit

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Jakou autobaterii na měnic jako záložní zdroj?
« Odpověď #2 kdy: Březen 30, 2020, 05:19:50 odpoledne »
To má pracovat jako UPS-ka? Nebo to budeš sahawe zapínat osobně?
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Jakou autobaterii na měnic jako záložní zdroj?
« Odpověď #3 kdy: Březen 31, 2020, 03:13:55 dopoledne »
Jsem majitelem Měnič napětí COMPASS Měnič napětí 12/230V 300W,
který má parametry:
    Maximální výkon: 300 W
    Max. špičkový výkon: 600 W
    Výstupní napětí: 230 V
    Vstupní napětí: 10—15 V
    Chlazení: integrovaný ventilátor
    USB port: 5 V / 1 A
    Vnitřní pojistka: 40 A
    Hmotnost: 613 g
https://www.alza.cz/auto/compass-menic-napeti-12-230v-300w-d4946056.htm#popis

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Jakou autobaterii na měnic jako záložní zdroj?
« Odpověď #4 kdy: Březen 31, 2020, 07:14:00 dopoledne »
potřebuje 170 W x 9 hod = řekněme 1600 Wh děleno 12V = cca 140 Ah
Došel jsem k tomu podobně. Na elektrikář byla ukázka výpočtu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Jakou autobaterii na měnic jako záložní zdroj?
« Odpověď #5 kdy: Březen 31, 2020, 07:43:38 dopoledne »
To má pracovat jako UPS-ka? Nebo to budeš sahawe zapínat osobně?
Nechci zbytečně naddimenzovat záložní zdroj. Já moc necestuji. Bývám mimo domov jen cca 4-5hodin. A jednou za 3 týdny skoro celý den neboli 9 hodin.

plánuji tedy jen jednu zdravou autobaterii, která by měla vydržet 9 hodin. Ale možná by stačlo jen 4-6 hodin. A k tomu sms varování, že nejde elektrina. něco jako https://tfe.cz/gsm-signalizace-vypadku-sitoveho-napajeni-iqgsm-s1.htm
Ale u čínana podle mně se dá sehnat za 800Kč
https://www.aliexpress.com/item/32965980407.html
a Home varianta 400Kč.

Když vypadne elektřina, tak pomocí relé se sepne měnič. A pošle sms, že je výpadek a já mám několik hodin se dostat domů.


Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Jakou autobaterii na měnic jako záložní zdroj?
« Odpověď #6 kdy: Březen 31, 2020, 07:45:38 dopoledne »
Pokud to je měnič a neumí se zapnout sám, nebyla by ekonomičtější varianta elektrocentrála? Aku budou dražší, centrála se dá pořídit kolem 4 tis pro takovýto výkon dostačující. Na bazaru možná i levněji. Jen bude slyšet a brát benzín...

*edit, by si s odpovědí rychlejší :)
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Jakou autobaterii na měnic jako záložní zdroj?
« Odpověď #7 kdy: Březen 31, 2020, 10:08:15 dopoledne »
Autobaterie nejsou úplně vhodné, ale použít se dají, jen je složitější určit jak dlouho budou napájet zařízení a jak rychle se nabijí.

Mám zkušenost z dovolené kdy jsem dal dohromady solární okruh do auta pro napájení přenosné chladničky.
Něco podobného:
https://www.autohotarek.cz/autochladnicka-25l-modra?gclid=EAIaIQobChMIlc_zmZvE6AIVTtHeCh2LkAAoEAQYAiABEgLil_D_BwE

Solární panely jsem měl dva podobné těmto, přidělané na střeše auta.
https://www.banggood.com/cs/15w-2V5V-Output-Semi-Soft-Polycrystalline-Solar-Panel-with-Wires-p-1325296.html?gmcCountry=CZ&currency=CZK&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_bgs&utm_content=lijing&utm_campaign=ssc-cz-cs-all-newcustom-ncv80-1118&gclid=EAIaIQobChMIz_2D4JbE6AIVktDeCh2C0gYjEAQYHSABEgKv1fD_BwE&cur_warehouse=UK

Pak regulátor nabíjen na 20A (čína) a autobaterii BARS 100Ah
https://www.nejlepsiceny.cz/autobaterie/bars.htm

Zkušenost je taková, že plně nabitá autobaterie 100Ah a odběr přes regulátor nabíjení do  chladničky byl cca 50W a průběžně dobíjené přes solární panely (celkem dost svítilo sluníčko na letní dovolené :-) ) a lednička na to frčela cca 10-12 hodin.

Pak to regulátor odpojil, stejné to bude i u měniče mám 1000W a je tam také určitě pojistka proti "hlubokému" vybití baterie.

Trvalo tři dny než se baterie přes soláry nabyla, na nějakou rozumnou úroveň, schválně jsem to zkoušel :-)

Takže za mě bych volil, pokud možno jinačí druh zdroje např. centrála / nějaký inventor apod.

Pokud baterie tak trakční na solární panely, ale jsou drahé, časem zlevní, bude více solárních okruhů v domácnostech. Jinak autobaterie při tvé spotřebě a musíš ještě přičíst účinnost měniče, tak bych to viděl, tak na dvouch 150Ah, na těch 9 hodin a to je jen odhad. Mušíš počítat že baterie jakmile se dostanou na určitou hranici myslím, že u mě na regulátoru to bylo 11,9 nebo 11,7 V, tak ti je to odpojí (regulátor nabíjení, měnič) a nebude to dál fungovat.

Také jsem to zkoušel předtím než jsem to zprovoznil různě propočítávat a nakonec ve výsledku to bylo úplně někde jinde k horšímu. Dle výpočtů jsem se měl dostat na 3 dny s chladničkou 50W a bylo z toho max. 12 hodin. Notebook a měnič sem už ani radši nezkoušel.   

Tento okruh je dobrý, tak akorát na světlo a nabíjení telefonu. :-)
S tím předimenzováním (více baterií) bych se nebál, pak se na to dá jistě napojit spousta jiných věcí.
Ještě kupovat staré baterie se dnes nevyplatí, většinou jsou za zenitem a je to jen kus šrotu, možná ještě staré klasiky, ale zase problém s elektrolytem atd. no radši bych bral novou bezúdržbovou.

Ještě příběh - kolega z práce má doma automatický kotel se zálohou něco jako UPSkou (baterie + spínání + dobíjení) a když byla nová tvrdily že mu pojede v pohodě 8 hodin (malý motorek na přikládání a něco málo elektronika), pak výpadek po 4 letech a kotel jel sotva 3 hodiny.
     
 
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)