Autor Téma: Podomácku vyrobená líheň + odchovna  (Přečteno 913 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Podomácku vyrobená líheň + odchovna
« kdy: Červenec 14, 2019, 07:55:55 dopoledne »
Podařila se nám sehnat pěkná krabice, tak můžeme zkusit vyrobit podomácku líheň. Ono bude spíš jen hraní na zimu, protože součástky přijdou z Číny za dva měsíce a jsou hlavně určené na vytvoření odchovny pro kuřata. Pomocí termostatu a teploměru s vlhkoměrem budu moc regulovat teplotu v odchovně. Tím ušetřím dost elektřiny.
Jak pozoruji, tak kuřatům hedvábničkám(2-10denním) stačí jen 19-22 stupňů, aby se cítili skvěle. Objednal jsem si za 190 Kč vyhřívanou podložku 20W 42x28 cm. Buď to dám na dno nebo to zkusím pověsit na strop.





Nalim

  • Host
Re: Podomácku vyrobená líheň + odchovna
« Odpověď #1 kdy: Červenec 14, 2019, 10:50:20 dopoledne »
To bude fajn, podařilo se vám velmi elegantně vyřešit většinu potřeb "mrňousů".

Akorát ještě mrkněte,
- jak v líhni/odchovně větrat (dobré by bylo přidat ještě čidlo CO2),
 
- Jak v případě potřeby zvyšovat vlhkost: zmenší se větráním = odsáváním vzduchu, zvyšuje se obvykle foukáním teplého vzduchu dalším ventilátorem na nějakou vlhčenou plochu

- jak vyřešit otáčení vajec - lze i ručně, pravidelně

Držím palce :-)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Podomácku vyrobená líheň + odchovna
« Odpověď #2 kdy: Červenec 16, 2019, 02:16:38 odpoledne »
Tu vyhřívanou podložku vlep mezi dvě obkladačky - bude se to o dost dýl nahřívat, ale zase to bude o to dýl topit (setrvačnost).
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Podomácku vyrobená líheň + odchovna
« Odpověď #3 kdy: Srpen 07, 2019, 08:17:51 dopoledne »
Tak jsou doma. Mám chuť tu podložku použít v zimě, aby mi vyhřívala postel.

I taková podložka může mít vliv na spotřebu energie. Dá se očekávat, že za zimu se zníčí asi dvě. Nejsou udělané na pravidelnou manipulaci v posteli. Daji se sehnat menší třeba za 90Kč rozměr 15x14cm 5W. Je škoda, že se zníčí, ale pokud spočítám, že náklady za energii přes zimu budou asi 200Kč, tak za rok člověk utratí celkem 400Kč.


Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Podomácku vyrobená líheň + odchovna
« Odpověď #4 kdy: Srpen 07, 2019, 09:04:34 dopoledne »
Není lepší termofor? Ohřát vodu na kamnech (myslím, že stejně topíš, ne)?

Pokud odchovnu, tak rozhodně se sundavacím víkem, ne s dvířkama. Mám něco jako tohle: https://www.driml-napajecky.cz/cz/drubez-holubi/odchovny-infralampy/odchovna-drubeze-h-1206039-14254.html?gclid=EAIaIQobChMIlImzvZjw4wIVhM13Ch2xHw2XEAQYAiABEgLRmvD_BwE samovýroba a když otevřu dvířka, kuřata okamžitě utečou.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Podomácku vyrobená líheň + odchovna
« Odpověď #5 kdy: Srpen 07, 2019, 09:11:04 dopoledne »
Mám připravený rozpočet i na termofor, ale jejich životnost je taky nízká. Přes zimu jsem zníčil i dva kusy. Ale při cenně 80 Kč i s poštovním je jasná volba. Netopím pořád. Pro mně je důležité mít teplo pod peřinou, abych usnul a pak už tělo samo topí a reguluje. Jen, když se probudím, tak se mi nechce vstávat a ohřívat vodu, tak jen tohle zapnu a už topí.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Podomácku vyrobená líheň + odchovna
« Odpověď #6 kdy: Srpen 07, 2019, 09:35:09 dopoledne »
Není to úplně pohodlný, ale cihly z akumulačních kamen taky nejsou špatný...dobře drží teplo. Jen se při častém nahřívání na kamnech začnou drolit. A v posteli tlačí.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Podomácku vyrobená líheň + odchovna
« Odpověď #7 kdy: Srpen 07, 2019, 11:31:27 dopoledne »
Jinak k líhni: používám CLEO 5 k mé velké spokojenosti.

Výměnu vzduchu zajišťuje ventilátor. Kvůli vlhkosti to má dole nádobku, kam se nalije voda.

U téhle krabice bych asi udělal dírku dole, dírku nahoře, vlhkost bych asi řešil miskou s vodou na podlaze - bude to chtít s tím trochu laborovat, vyladit to, ale půjde to.
Výměna vzduchu proběhne při otáčení vajec, pokud budete otáčet ručně. Pokud ne, pokud budete otáčet nějak zvenku, doporučuju to jednou za čas vyvětrat. Poklesu teploty se nebojím, slepice z hnízda taky vstává...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Podomácku vyrobená líheň + odchovna
« Odpověď #8 kdy: Leden 23, 2020, 11:43:58 odpoledne »
Odchovnu jsem pořádně neřešil, protože od května do srpna líhnu a tak stačí hen žárovka(keramická nebo obyčejný) a maltovník. A přes den maltovník dám na sluničko. A pravidelně přendavám po dvou dnech do druhého, kde je čistý písek. A od 6-8 týdne už je nechávám spát venku.

Moc nejsem nadšený z lihnutí v době září-duben, protože bez pořádné odchovny, kdy jsou zavřené asi do 100 dní věku nemaji šanci moc přežít venku. Dokonce i pod kvočnou padali. Když vynechám cenu za elektřinu a pracné čištění a vybudování odchovny, tak je tu i ten pocit ze zavřených  kuřat. Na druhou odchovny budu mít já. Normální lidi maji v baráku místnost, kde jen ze stropu 3 lampy a kuřatům to stačí. Je tam i 300 kuřat a jinéhé drůbeže. Tak skoro nulové investice.

Tento rok jsem nevyužil asi 110 vajec kvůli tomu, že bych musel je odchovat celou dobu v odchovně. A to je ztráta 2000Kč čistého. A tento rok by byla asi už 6000Kč. Tak musím řešit odchovnu třeba ze skříně.
http://www.chovzvirat.cz/diskuze/prispevky-uzivatele/859-civka/3/

Lámu si hlavu jak topit pomocí folií.
https://www.elektro-svitidla.com/vytapeni-a-termostaty-rohoze-a-topne-kabely-k117?KATALOG_ORDER_BY=ZAKAZNIK_CENA_BEZ_DPH&KATALOG_ORDER_HOW=ASC&KATALOG_TYP_VYPISU=vypis2&KATALOG_ZBOZI_VYPISOVAT_OD=0&fbclid=IwAR2UI8dFdrx_fknMu_vXyKPDrXL1HoUt9Q8q2sq-TtVlfQ1x1CjMIcyQngY