Autor Téma: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi  (Přečteno 2814 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« kdy: Září 16, 2018, 01:48:03 odpoledne »
Aquaponie(chov ryb a pěstovaní)
Hydroponie(jen pěstování)

Hydroponie/Aquaponie je označováno jako budoucnost lidstva. Vynechám, že je to energeticky náročné a i velká spotřeba plasdtů atd. Taky zamyšlení, že pokud by lidstvo pěstovalo hydroponicky, tak by většina lidstva jen přežívala, protože by tu byla světová chudoba. V roce 2018 je potřeba ba vypěstování jídlo pro jednu osobu cca 20 litrů benzínu a plocha 1000m2. A kromě traktoru s technikou neni nic víc. A vyroste to z deštové vody.  Tak teoreticky člověk získé jídlo za 2000 Kč ročně. Negativní stránka je sklizeň ruční a vození na pozemek své bobky.  Když v březnu zasejete hrách, tak se dá asi začátkem července na to místo zasít třeba společně kukuřici,černou ředkev, konopí, dýně a získate další jídlo. Nic moc sklizeň, ale člověk získá jídla až až.

Taky se mluví, že šetří vodu, ale zdá se mi to hloupost, ale to je jiné téma.

Chci se zaměřit na položku: Co se dá vypěstovat?
Jak sleduji, tak  se pěstuje jen zelenina. Dává velký výnos, ale člověk musí sníst 9-15kg, aby získal 2000 kcal. Bez odštavnovače to nepůjde. Někteří jsou jen na zeleninové štávě a žijí, tak to neni sci-fi. Vypěstovat i 100kg listové zeleniny z 1m2 jde. Odhaduji, že se dá vypěstovat cuket - 70kg/m2. A nemusí to být prodi hydroponie. Stačí maltovník a pravidelně udržovat půdu vlhkou a roste to samo i bez hnojení. Půda musí být vlká až mokrá. A to jde jen pokud se pěstuje v nádobách.

Díky trvalkám a zimoodolným rostlínám jde získat dost listové zeleniny i v zimě. Tak na štávách by člověk mohl být celý rok a sobětačný.

Teoreticky se dá získat ročně kromě cuket i jejich semena a to asi 0,5kg/m2.

Přemýšleli jste někdo, co byste pěstovali, kdybyste pěstovali jen ve kbelíkách jako jsou maltovíkách, které maji třeba 90l? a jen by měli asi z boku díru odkud by odtékala voda. Díry ze spoda maji problém, že všechna přebytečná voda odteče a musí se zalévat. Nedochází k hnití kořenů, ale měl jsem tento rok cca 30 kbelíků 10litrových a vím, že nestačilo zalévat jednou denně. Musím ty kbelíky přístí rok dát do nějaké nádrže, kde bude voda.



Pokud někdo o hydropinii pozitivně mluví, tak co se bude pěstovat atd.? Jak velká plocha atd. Přemýšlel o tom někdo?




SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #1 kdy: Září 16, 2018, 02:51:12 odpoledne »
Nějak nerozumím myšlence, že by se konzumovaly pouze šťávy ze zeleniny.... To je přece plýtvání potravinou, zejména pokud by byl těch potravin nedostatek.

Chápu to dobře, že ten maltovník uvažuješ naplněný hlínou a umístěný... kde? Bude mít kolem sebe pozemek / prostor, nebo na nějakém např. malém dvorku...? Jinak maltovník je dost velký, v něm se dá vypěstovat už téměř cokoliv. Ale záleželo by na výše uvedeném a taky kolik by těch maltovníků bylo a jaké by byly další možnosti. Nicméně preferuji díru ve dně nádoby.... ale asi je to mimo tu hydroponii. Nebo uvažuješ naplnění těch maltovníků keramzitem a živným roztokem?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #2 kdy: Září 16, 2018, 03:04:20 odpoledne »
V hydroponii vidim pěstovat jen zeleninu. A zelenina má málo kalorií. abys jsi se najedla a neumřela hlady, tak musíš denně sníst 2000 kcal. A to je 9-15kg zeleniny. A to málo kdo sní. Bez odstranění vlákniny to nepůjde.

Já teď jedu scénář, že je mít dobré na jeden rok sud(200kg) se zrním a pak mít několik nádob, které vyprodukují zeleninu cca 200-400 kg ročně. To by mělo stačit člověku na rok. A teoreticky by mělo stačit jen 20m2 nádob. Tedy 40 maltovníků, když jeden má rozmery 72 x 42 x 30 cm 90 l. 

V maltovníkách by byla zemina. A byli by jen na pozemku. Otázka jaký má smysl mít rostliny v maltovníku, když se může dát přímo do země. Je to kvůli úspoře vodě. V létě udržet půdu vlhkou je až nemožné, ale zeminu v maltovníku jde.

Dírky na dně se ukazují jako problém, že zemina rychle vysychá. Tento rok ještě zkusim to dát do většího kyble s vodou a uvidi jak to dopadne.

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #3 kdy: Září 16, 2018, 03:12:57 odpoledne »
To bych asi uvažovala o sběru něčeho, co by tu stravu doplnilo.

Úspora vody je to jen zdánlivá. Do maltovníků ti bude prát slunce i ze stran a bude se tedy uvnitř půda rychleji vysušovat. Kdežto v zemi funguje vzlínání vody i z poměrně velkých hloubek. Udržuje se tam dlouho vyšší vlhkost, než v nádobách, nevysychá to tak rychle. Zejména pokud povrch prokypříš a potom zakryješ např. posekanou trávou. Prostě jednoduše řečeno - v půdě máš několik druhů "vody" a ta voda se tam pohybuje. Takže když  by sis udělal pokus - určitě rychleji ti uschne rajče v kbelíku, než rajče vedle v záhonku (obojí bez zálivky z venku).

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #4 kdy: Září 16, 2018, 03:27:42 odpoledne »
To bohužel vím. Ale je výhodnější mít v maltovníku, i když voda se v něj rychleji vypařuje, protože je vyšší výnos než z rostlin, které stejně zalévám, ale jsou v půdě.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #5 kdy: Září 16, 2018, 03:30:03 odpoledne »
To bych asi uvažovala o sběru něčeho, co by tu stravu doplnilo.
Počítám, že bude zákaz sběru. Jen si představ svět, kde se vyplatí pěstovat potraviny v hydroponii. Snad se toho nedožiji.:)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #6 kdy: Září 16, 2018, 04:59:22 odpoledne »
Už jsi se toho dožil. Některé druhy zeleniny se již převážně pěstují v živných roztokách. Tedy komerčně ve velkém.
Doma, tomu kdo má půdu, to snad nehrozí. Ale někde v paneláku..., kdo ví?

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #7 kdy: Září 16, 2018, 06:30:09 odpoledne »
To bohužel vím. Ale je výhodnější mít v maltovníku, i když voda se v něj rychleji vypařuje, protože je vyšší výnos než z rostlin, které stejně zalévám, ale jsou v půdě.

No ale čím to je? Nemůže to být třeba proto, že maltovník naplníš kvalitním kompostem, ale ostatní půda na pozemku má méně živin?

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #8 kdy: Září 16, 2018, 06:40:42 odpoledne »
To bych asi uvažovala o sběru něčeho, co by tu stravu doplnilo.
Počítám, že bude zákaz sběru. Jen si představ svět, kde se vyplatí pěstovat potraviny v hydroponii. Snad se toho nedožiji.:)

Oukej  :) . Takže v hydroponii, předpokládám, se pěstuje hlavně plodová a listová zelenina, prý tak jdou i ředkvičky... Ale co z té zeleniny je dostatečně výživné? Šly by hydroponicky vypěstovat brambory, nebo tuřín?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #9 kdy: Září 16, 2018, 07:42:12 odpoledne »
To je problém....Hydroponie, nebo akvaponie.Je třeba pochopit kořenový systém rostlin.Potřebují střídání sucha a vláhy, kvůli kyslíku v kořenech.A nové speciální odrůdy umožní pěstování v substrátu, s kořeny trvale ve vodě, nebo vlhku. To však není hlína jako taková, ale ějaká pur pěna, skleněná nebo minerální  vlna a pod. Tam se voda šíří v tenkých vrstvách kapilární elevace a přesto je kořenový systém přístupný vzduchu. Jsou to speciální vyšlechtěné odrůdy , mnohdy geneticky upravené , které zvládnou tento pěstební systém. Nic není zadarmo, takže se do kořenové výživy doplnují fungicidy, aby to přežilo a hlavně látky potřebné k výživě rostlin a rozhodně se nejedná o organické složky.I brambory se pěstují v substrátech, ovšem nikoli v hydroponii, ale na poušti, v písku, v egyptě. Tyto technologie jsou zcela závislé na  přísunu umělých hnojev, které netvoří tak dobré podmínky k hnilobě, jako organická hnojiva.V substrátu lze pěstovat jediné rostliny s vyšší energetickou hodnotou a to jsou dýně. Obsahují potřebný koktejl živin ke kombinaci s listovou zeleninou. Pokud máte laciný zdroj energie, pak lze uvažovat o moderních pěstebních systémem i v zimě, ovšem biologická hodnota produktů pěstovaných moderně  je zlomkem klasicky vypěstované zeleniny. Takže, pokud se mi podaří dořešit energetický zdroj, pak rozhodně listové saláty, baklažán, rajče.Ale ve vytápěném skleníku a v zemi, a jako doplnění, nikoli jako hlavní zdroj.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #10 kdy: Září 17, 2018, 09:58:11 dopoledne »
Citace
Intenzivní pěstování je dobré, ale je mnohem větší spotřeba hnojiv a vody.

Neni to moc pravda, že intenzivní pěstování potřebuje více hnojiva a vody. Může se to zdát, ale pokud vypěstujete 3krát více toho, tak asi o trochu více vody kvůli vypařování, ale u hnojiva nemyslim.

Citace
V zemi spotřebuji mnohem méně vody, občas žádnou neb jí nemám a roste to dál.

Spotřebují rostliny stejně množství vody. A rostliny potřebuji vodu.:) V půdě po dešti zůstane nějaká voda, ale rostliny ji časem odeberou.

Offline martas

  • ***
  • Příspěvků: 16
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #11 kdy: Září 17, 2018, 04:00:20 odpoledne »
Letos jsem dělal pokus - pěstoval jsem rajčata ve 40litrových kontejnerech naplněných zeminou a přímo ve volné půdě. Za stejných podmínek (stejné sazenice, stejné oslunění, stejná zemina, stejná zálivka, žádné přihnojování). Zemina v kontejnerech rychleji vysychala (dírky ve dně). Všechny plody rajčat v kontejnerech jsem nakonec vyhodil, protože byly napadeny hnilobou rajčat. Rajčata ve volné půdě napadena nebyla. Odhaduju, že v kontejneru se rychleji vyčerpají živiny (v tomto případě hlavně vápník).
Takže pokud k tomu není vážný důvod, je asi lepší všechno pěstovat ve volné půdě a ne v nějakých kontejnerech, maltovnících, kyblech, apod.
BTW: Jakékoliv pěstování v zemině nemá nic společného s aquaponií a hydroponií :).

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #12 kdy: Září 17, 2018, 04:18:21 odpoledne »
"Aquaponie nebo hydroponie" - je v tom dost podstatný rozdíl, stejně jako to ostatní není tak úplně pravda. Nebudu to ale rozebírat.

V našich podmínkách se aquaponie nějakou dobu provozuje a je k tomu dost informací, včetně řešených problémů. Kdo chce, může se dovědět víc tady:

https://farmaprovsechny.cz/varovani-pred-riziky

Jinak jde samozřejmě o budoucnost, především v oblasti "urban zemědělství a zemědělství 4.0, stejně jako v případě vertikálních farem.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #13 kdy: Září 18, 2018, 03:08:16 odpoledne »
Citace
...Jinak jde samozřejmě o budoucnost, především v oblasti "urban zemědělství a zemědělství 4.0, stejně jako v případě vertikálních farem.

Je klidně možné, že to co se dnes považuje za budoucnost, povede k rozpadu naší civilizace. Zůstávám u tradičních postupů. Je to sice pracné, ale osvědčené. Produkce bez lidské práce (průmysl 4.0, zemědělství 4.0 apod.) srazí cenu lidské práce u nás, na úroveň rozvojových států.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #14 kdy: Září 18, 2018, 07:29:27 odpoledne »
Říká se, že chleba, kterého se člověk rukou neb nástrojem nedotknul devětkrát  nemůže být dobrý.Totéž vidím v umělých technologiích, jako jsou hydroponie a kvaponie. Bez elektrické energie si ani neuprdnete a stavět trvale udržitelnou budoucnost na technologii výroby plastů a energií mi připadá pošetilé. Ale jistě se najdou lidi, kteří se budou zapřísáhat, že to bude naše budoucnost. Samozřejmě že nebude. Budoucnost přijde s pochopením přírody, nikoli jejím znásilněním.Přiblížíme se našim předkům, v přirozené stravě a přirozených podmínkách pro generování potravin.Nakonec tedy  věřím v organickou produkci, která sice zdraží potraviny, ale v zdravotních benefitech to bude fifty fifty. Tisíce sedláků tvrdí, že o šílené jedovatosti glyfosátů nevěděli, ale ví se to  dvacet let a já dnes četl úvahu, že bez glyfosátů nelze nic pěstovat.
Dle mého to bez návratu k přírodě bude nesnadné.Jasně že to bude potřebovat redukci lidstva, ale vypadá to, že se na tom pilně pracuje......

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #15 kdy: Září 19, 2018, 11:44:30 dopoledne »
Ve skutečnosti to nejsou žádné "umělé technologie" a není to postavené na technologii výroby plastů. Naopak to řeší recyklaci plastů, kterými jsme zaplaveni. Nízkoenergetické diody utáhnou solární panely na střeše a oběhové čerpadla jsou na úrovni jednoho motůrku na celý rack. Je to designované jako ostrovní a soběstačný systém. Testovalo se to už v projektech Bisféra a je to metoda, se kterou se reálně počítá při kolonizaci Měsíce, respektive Marsu. Taková NASA k tomu ještě navíc řešila způsob pěstování v beztížném stavu. Ideální na využití městských brownfieldů. Řeší to potravinovou soběstačnost oblasti. Než mudrovat, je lepší si něco o tom nastudovat.

Má to o 95% nižší spotřebu vody, stejně jako vertikální pěstování umožňuje na zlomku plochy pěstovat stejné množství kvalitnějších potravin. Energetická náročnost je jen zlomkem energetické náročnosti současného zemědělství. Odpadají všechny zemědělské stroje, například. Od jejich výroby, po jejich provoz nebo likvidaci. Odpadají věci jako transport na velké vzdálenosti. Převoz "klasicky" vypěstovaných rajčat ze španělska do ČR - oproti lokálně vypěstovaným rajčatům ve vertikální farmě - atd. Jinak řečeno, "návrat k přírodě" bude mnohem snazší, když současná zemědělská produkce bude "z polí, převedena na vertikální farming".

Na redukci lidstva se pilně nepracuje. Pilně se pracuje na tom, aby produkce potravin nezatěžovala životní prostředí, tak jak tomu je v současnosti.

Nic jako "přirozená produkce potravin" neexistuje - je to naprostý blábol.

Existuje pouze více nebo méně efektivní, respektive starší nebo modernější způsoby produkce potravin. Vertikální farming (postavený na hydroponii nebo aquaponii) je násobně efektivnější a vůči našemu životnímu prostředí šetrnější, než aktuální způsob. Tzv. "organická produkce" (což je v podstatě další marketingový blábol, "jak prodat svoje zdravé mrkve") pak prohrává na celé čáře. Není ani zdravější, ani kvalitnější, ale naopak vytěžitelnost, pracnost (plevely - dobře 400-500hod/ha, okopávání nejmíň 60hod/ha, spotřeba vody atd., atd.), náročnost na "zěmědělskou plochu", závislost na klimatických podmínkách atd. je naprosto šílená.

Tady je například funkční farma:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=-_tvJtUHnmU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=-_tvJtUHnmU</a>

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #16 kdy: Září 19, 2018, 12:11:11 odpoledne »
A stále ještě platí, že takto vypěstované plodiny postrádají svoji přirozenou chuť, protože rostou pod umělým světlem, nebo už to nějak vyřešili?

Offline martas

  • ***
  • Příspěvků: 16
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #17 kdy: Září 19, 2018, 12:29:41 odpoledne »
Hrozně mě láká to vyzkoušet (samozřejmě v malém rozsahu). Už jsem na to nachystal skleník cca 3x3 m, ale do samotné technologie pěstování jsem se ještě nepustil. Mám strach, že to, co venku zvládá "příroda" sama (výživa kořenů, vlhkost, teplota aj.), musí člověk nahradit svými znalostmi a technologií, a že ten systém bude "křehký". Jako "blbuvzdornější" mi přijde aquaponie (s použitím ryb, resp. jejich výkalů), ale to chce velkou nádrž, kterou by strop pod skleníkem neunesl.
Máte někdo fakt praktické zkušenosti s tím, na co si dát v hydroponii nebo aquaponii pozor ?

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #18 kdy: Září 19, 2018, 12:33:23 odpoledne »
Jako mně se vertikální farming na jednu stranu líbí a jistě pomáhá nebo by mohl pomoct v přelidněných oblastech. Na druhou stranu bych ráda viděla další podrobnosti - z čeho a jak je vyrobeno to množství materiálu, který je na takové pěstování potřeba (haly a boxy, stojany, nádoby, živné roztoky, výbojky či jiný druh lamp, všechny ty rozvody a řídící jednotky a další materiál, kterým se upravují a doplňují haly...). Také by mě zajímala skutečná spotřeba energie, ale to půjde těžko vyčíslit, protože jen v použitém osvětlení jsou obrovské rozdíly. A co se stane, když nepůjde elektřina? No tuším...  ;)

Celkově si myslím, že tyto vertikální systémy můžou být fajn - ve velkém měřítku. Ale pro jednotlivce či malé komunity jsou nerealizovatelné. Je téměř nemožné bez velkých financí zajistit rostlinám potřebný komplex všech (nejen světelných) podmínek, které rostliny potřebují, tyto podmínky stále sledovat, udržovat... a to pro každý druh rostliny jiné.

A tak si říkám, vzhledem k orientaci fóra, neměli bychom se tu věnovat hydroponii v menším měřítku? A třeba hydroponii, která počítá i s výpadkem dodávek elektřiny, když tady většina z nás počítá s blackoutem jako s jedním z pravděpodobných průšvihů...?

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #19 kdy: Září 19, 2018, 12:37:58 odpoledne »
Hrozně mě láká to vyzkoušet (samozřejmě v malém rozsahu). Už jsem na to nachystal skleník cca 3x3 m, ale do samotné technologie pěstování jsem se ještě nepustil. Mám strach, že to, co venku zvládá "příroda" sama (výživa kořenů, vlhkost, teplota aj.), musí člověk nahradit svými znalostmi a technologií, a že ten systém bude "křehký". Jako "blbuvzdornější" mi přijde aquaponie (s použitím ryb, resp. jejich výkalů), ale to chce velkou nádrž, kterou by strop pod skleníkem neunesl.
Máte někdo fakt praktické zkušenosti s tím, na co si dát v hydroponii nebo aquaponii pozor ?

U skleníku si dej pozor hlavně na jedno - dostává se dovnitř víc světla, než jsou rostliny schopné spotřebovat, poměrně hodně světla se mění na teplo a to pak může vést k poškození rostlin. Většina rostlin má své specifické požadavky na teplotu vzduchu i na teplotu média ve kterém rostou, na délku osvitu a složení světla, na obsah CO2 ve vzduchu a samozřejmě na množství vody a živin.

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #20 kdy: Září 19, 2018, 12:53:51 odpoledne »
A jaká plodina by tak byla nejvýhodnější? Nejvýživnější?

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #21 kdy: Září 19, 2018, 02:27:46 odpoledne »
Výše jsem dával odkaz na farmaprovsechny.cz, kde je toho zodpovězeno spousta, včetně toho, že namontují celé řešení.

Tady je několik stupňů domácícho řešení: https://aquaponics.com/home-aquaponic-systems/

Nejmenší aquaponický kit, stojí podle mne zbytečných 300USD, číňan to má levnější, nebo to jde postavit. Na vyzkoušení ideální velikost. https://www.ecolifeconservation.org/aquaponics/eco-cycle-aquaponics-kit/

Osobně to budu testovat na tomhle, kam se chystám "připojit akvárko": https://www.ikea.com/gb/en/products/indoor-gardening/indoor-growing-cultivators/

Jinak jsem se díval na USA, kde to nějakou dobu už jede, od pokusů, které dělají univerzity až p komerční spolky. Něco funguje, něco ne, ale postupně to směřuje k funkčním systémům. Nějaký křesťanský spolek to postavil v podstatě z odpadu - ta řešení mohou být drahá, nebo levná.

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #22 kdy: Září 19, 2018, 02:31:43 odpoledne »
To jsem hledala na českých stránkách Ikey, ale nenašla...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #23 kdy: Září 19, 2018, 07:25:25 odpoledne »
je třeba najít nějakého soukromníčka, normálního člověka v  české roklince....Ten, který tu akvaponii úspěšně dělá. Anii firmu, která prodává technologie, ani instituce opuchlé z grantů, ani školy, sající dotace, aloe úplně normálního člověla, kterýmuu v garáži burácí bazén s rybama a v obýváku kvetou rajčata.Na střeše má solární les, který mu živí ten akvaponický zázrak, protože ze zdi by to bylo k pláči, když vypnou elektřinu. Se solárem to bude k pláči zase ekonomicky.......Rozhodně bych to nezavrhoval úplně, třebas kadeřavá petržel , jako skvělý imunostimulant by zasloužila v těžkých dobách obzvlášní pozornost. Pokud tedy víte o nějakém akvaponistovi v čechách, zajedu se mrknout a zvážím vše podle jeho zkušeností a poznatků.Prodavačů teplé vody je opravdu husto....

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #24 kdy: Září 20, 2018, 05:10:47 odpoledne »
...ve skutečnosti je náročnost aquaponického systému zlomkem oproti náročnosti klasického zemědělství, při srovnatelné vytěžitelnosti.

"Ručně obdělávané pole" uživí rodinu při "práci hromady lidí na plný úvazek", větší pole bez paliva a mechanizace (nebo hospodářských zvířat) ani ťuk, o náročnosti na plochu a klima nemluvě. Oproti tomu, energetická náročnost aquaponického systému se dá efektivně škálovat, aplikují se tam gravitační řešení, to čerpadélko při výpadku energie utíhne cokoli - od soláru, přes centrálu po primitivní pohon na dřevoplyn nebo šlapací kolo. Rozměry na úrovni městské zahrady, které při minimální práci uživí rodinu na rok.

Řeči o závislosti na elektřině jsou pouhými žvásty, stejně jako "metoda ověřování funčnosti hledáním soukromníčka". Fungje to naprosto brutálně. Viděl jsem to v USA a viděl jsem to v Indonesii. Maník to tam provozoval ve starém námořním kontejneru, který měl na střeše solár. Najdi si heslo Israel Agriculture Technology a věci jako "Viscon hydroponics". V uzavřeném systému tam jede plně automatizovaná produkce potravin. Nebo si najdi Japan Agriculture Techology a třeba takovou Noal farm, kteří na tom produkují čočku a rýži.

Firma která v ČR prodává několik let technologie a lze se na jejich systémy podívat není problém. Dá se tam zajet a nechat si to ukázat. Jak na to ti ale neřeknou. Je to pochopiltelně jejich know-how a můžeš si to od nich koupit. Dávají na systém záruku, ale platíš paušál "za údržbu".

"Instituce opuchlé od grantů" se v tomto segmentu nepohybují. Granty na to zatím bohužel nejsou. Možná pro výzkumné organizace.
Škola, full size aquaponický systém pro své studenty, buduje jedna. Zahradnická škola v Kopidlnu. Vím o jedné další, která o realizaci uvažuje.

Na Jihočeské univerzitě se to řešilo a řeší v rámci fakulty rybářství.
Je na tom udělaná třebas tato diplomka:
https://theses.cz/id/h4r1hd/FINAL_Bc_prce_B__Dovalil_11pdf.pdf
85 stránek textu a fotodokumentace, včetně výsledků a vlastní realizace. Možná ti o tom něco poví. Z mého pohledu jedna z nejlepších referencí, co je tu v ČR k dostání.

Otázku obtížnosti a nákladů na "vyzkoušení" zodpoví fakt, že farmu si postavil student Jihočeské univerzity a nebo to, že vlastní funkční aquaponickou farmu rozjela 13-ti letá holka (z Jižní Afriky). 
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=k4KvVgJErLs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=k4KvVgJErLs</a>


SoňaR - ten Ikea udělák mám z Anglie, ale jde to koupit i v Polsku: https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/S69201303/ u číňana se dají najít alternativy.


SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #25 kdy: Září 20, 2018, 05:57:36 odpoledne »
Loki, kdybys vynechal hodnocení typu "tyto řeči jsou jen žvásty", tak by tvé příspěvky byly mnohem lépe přijímané (a nebyly by na hraně pravidel fóra). Mimochodem - elektřina vyráběná solárními panely, šlapacím kolem, či centrálou na dřevoplyn je pořád elektřina a tudíž mi z toho vychází, že závislost aquaponických systémů na elektřině není žvást.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #26 kdy: Září 20, 2018, 06:28:30 odpoledne »
Loki
Mohl by jsi někde zjistit, kolik potravin se dá takto vypěstovat dejme tomu na jednom aru?
Informace typu rozměr městské zahrady uživí rodinu na rok zrovna Tebe není hodná.
Jsem jen kluk z vesnice co neumí anglicky, tak kdyby to šlo v češtině. Díky

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #27 kdy: Září 20, 2018, 06:35:24 odpoledne »
takže to shrneme. Musíte koupit budovu, domů se vám to nevleze, musíte mít vlastní elektrárnu, protože osvítit to bude kumšt, musíte mít i teplárnu, protože půl roku je u nás nepěstební teplota a někdy i mrzne, což mnohým uniklo.Takže zateplenou halu. Musíte něčím pohánět čerpadla, bez kterých to nefunuje. Když už máte halu a elektrárnu, musíte našetřit na vybavení, což bude ve finále pěkná darda, když to pojmem soběstačně.Samozřejmě jsem zapoměl na vzduchotechniku, jináč to všechno poscípe.....
Na druhé misce vah je jeden poom, bez peněz s rýčem,motykou a hráběma, kterej se o sebe v nouzi dokáže postarat.Nejsem takovej boháč, abych si tohle mohl dovolit. Raději budu celou zimu žrat šlapaný zelí s kobzolema, maštěný lojem, než   dvacet let platit úvět z téhle srandy.

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #28 kdy: Září 20, 2018, 09:20:51 odpoledne »
Tak tak.

Trochu jsem si o aquaponii načetla...  Tak firma, která to tu instaluje, deklaruje počáteční investici od 2 milionů a návratnost 4-6 let. U zájemců, kteří nemohou využít nějaké svoje "zbytkové teplo" budou mít investici vyšší.

Aquaponie frčí zejména v Austrálii. Důvod je jasný - poměrně stabilní klima, takže nepotřebují budovy 8 měsíců v roce vytápět a 3 měsíce v roce chladit.

Co jsme tu nezmínili - ryby se musí krmit. A to, čím je krmíte, ovlivní následně kvalitu výživy pro rostliny, takže když to nebude nic moc ,tak budete muset živiny doplňovat. Taky to nejspíš bude chtít do vody vzduchování.
Je nezbytné, aby "provozovatel" aquaponického systému měl zkušenosti jak s hydroponickým pěstováním rostlin, tak s chovem ryb, aby zvládl řešit případné vznikající potíže (ryby potřebují správnou potravu, správnou teplotu vody, správné ph vody... no a vůbec správné složení vody a dostatek kyslíku).

Zatím se v tomto systému nejlépe daří salátové zelenině, dále se tak celkem úspěšně pěstují rajčata, papričky a bylinky. A pak ještě jahody. Jako doplněk jídelníčku docela dobrý, jako základ jídelníčku nic moc.

A dle firmy, která na našem území realizuje aquaponické systémy:
- v případě kolapsu by aquaponický systém uživil rodinu jen velmi obtížně
- nejlepší strategií v případě koapsu je rodinná farma na venkově, kde by aquaponie sloužila jako doplněk
- v případě krize by bylo rychlejší a méně náročné pěstovat zeleninu klasicky v půdě než projektovat a stavět aquaponické systémy

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #29 kdy: Září 20, 2018, 09:33:18 odpoledne »
Stále chybí odpověd - Co pěstovat, abych neumřel hlady.

Ve videích a v článkách vidíme jak se pěstují rajčata, papriky a listová zelenina. Ale to je zelenina, která obsahuje 70-80 procent vody. Podle tabulek rajčata obsahují 950g vody z 1kg. Jen 10g bilkovin a 41g sacharidu. Listová zelenina je na tom podobně. Ale je potřeba sníst 9-15kg, aby člověk získal 2000 kcal.


SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #30 kdy: Září 20, 2018, 09:38:42 odpoledne »
No dáš si k tomu tu rybu  ;)

... přečetl sis konec mého předchozího příspěvku? Na přežití to není, jen jako doplněk.

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #31 kdy: Září 20, 2018, 09:41:58 odpoledne »
Ještě pár doplňujících informací:
- kaprovitá ryba prý sežere za den v krmení polovinu své hmotnosti, krmit by se měly několikrát denně a potřebuje ph vody kolem 7
- většina běžné zeleniny potřebuje ph kolem 5,5... jak se v aquaponických systémech řeší ta změna ph?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #32 kdy: Září 20, 2018, 09:47:19 odpoledne »
Na zeleninu(některou) a hlavně listovou zeleninu neni potřeba hydroponie. Roste to samo.

Díky přepravkám se zeminou, které se pravidelně budou zalévat se dá získat hodně velký výnos. A co je super, že i v zimě se dá sklízet venku. Ta nevýhoda, že dodá vitamíny a minerály, ale bez odštavňovace minimum bílkovin a sacharidů, kreré jsou nejdůležitejší.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #33 kdy: Září 20, 2018, 09:50:10 odpoledne »
ph se řeší kyselinama nebo zásadama, ale strašně důležité je, čím ty ryby krmit, až to přijde.....suprmarkety s krmením pro ryby budou prázdné....Granulační linka taky nepofrčí a zrní s masokostní moučkou sežerem sami.U nás se říkaLO, BRAMORY A ZELÉ, ŽIVOBYTÍ CELÉ.....

SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #34 kdy: Září 20, 2018, 10:24:55 odpoledne »
To máš pravdu, ale nejdřív musíš přijít na to, že tam máš to špatné ph (nebo třeba vysoký obsah amoniaku, nebo cokoliv dalšího), abys to mohl něčím upravit... a pokud možno dřív, než ryby nebo kytky (nebo obojí) pochcípají  :D

Jo a přečetla jsem i tu diplomku. Student sice postavil 3 malé pokusné aquaponické systémy (doporučuji přečíst každému, kdo se na to chystá), ale dva byli relativně "levné" a poruchové (už v prvním měsíci používání) a třetí byl drahý, neporuchový, ale málo výnosný. Já v době svých studentských let bych neměla finance ani na tu nejlevnější verzi a ostatně nikde není uvedeno, zda to ten chlapec také platil ze svého. Jen na materiálu to byly desetitisíce. A krom toho - očividně všechny systémy testoval v poměrně krátkém a to letním období, takže tam nebyly započítány náklady na vytápění.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #35 kdy: Září 21, 2018, 12:56:32 dopoledne »
Jo, a ešte by som tam videl výhodu v prípade kontaminácie vody, či už umyselnej alebo neúmyselnej. Proste ryby skapú, a upozornia gazdu...  :)

Inak karas je asi najmenej náročná rybka. Prežije aj zmrazenie aj vo vode bez kyslíka...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #36 kdy: Září 21, 2018, 09:13:13 dopoledne »
Náklady jsou fakt velké. Pokud si řeknu, že stačí jen 400m2 na soběstačnost. A budu mít maltovníky 4 nad sebou, tak mi stačí plocha 100m2.

Rozmer maltovníku 40l je 72x42x30cm. Tak je to cca 3,5 maltovníku. Pocitej me 3 maltovníky. 1 maltovník stojí 100 Kč. Pak hadicová koncovka, kterou přilepim k maltovníku. Stojí jeden díl cca 10 Kč. K tomu zahradní hadice za cca 20 Kč. Tak celkem 30 Kč.  Díru udělím cca 5 cm nad dnem. Udělat jen díry do dna se ukázalo jako velkým problém s vlhostí půdy.  Pak je potřeba udělat konstrukci. Nejlevnější bude asi dřevo, tak odhaduji, že rám vyjde na 100 Kč.

Tak 1m2 vyjde na cca 500 Kč. Abych měl 400m2(tedy 100m2 regálu s maltovníky) potřebuji tedy 200 000 Kč. A to je jen pro jednu osobu.

Zeminu nepočítám, ale stejně minimalně 400m2 a do hloubky 20 cm někdě zmizí zemina. Počítám, že se vyplatí koupit kus půdy než si kupovat zeminu. Ono zemina v krámě neobsahuje písek a jíl, tak šlověk musel pak tu zeminu z krámu doplnovat stále.  Zemina z pozemku taky se sníží, ale má hodně živin a troufnu si říci, že hodně let dokáže plodit bez hnojení.

Pak tu jsou náklady na nádrže na vodu. A bude potřeba hodně nádrží.  Hádám, že roční spotřeba na 1m2 je cca 100litrů v období červen - srpen. Ostatní období dokáže doplnovat z vody domácnosti a z deštové pokud je plocha 100m2.  Tedy 40 m3 vody.

Ono teoreticky jde levněji, když se seženou levnější přepravky. Používám přepravku jen 10 cm vysokou a roste tam listová zelenina a i ředkve. A cena byla jen 20 Kč, ale ze všech stran má dírky.

Možná v budoucnu se cena materiálu klesne, ale nepočítam. Ten system je v otevřeném prostředí.

Zeminu bych nikdy nevysypal a dal novou. Jen maximalne jeden maltovník otočím a zeminu sesypu do druheho. A na dně budou zbytky.

A to je problém, že netuším jak se budou chovat zbytky na dně, když tam bude stále voda. Taky jestli hnilobná voda vadi rostlinam.  Budu zalívat právě hnilobnou vodou, tak pokud bych měl odtokové díry na dně, tak bych musel zalévat celou plochu, ale pokud budu mít z boku a pár centimeru nad dnem, tak půda bude stále vlhká, protože zemina dokáze vytahovat vodu ze spoda. Tak mi stačí jen nalít vodu do uriznuté petláhve, která je v části v zemi. A pak zahradní hadice z vrchního maltovníku by byla mířena do naříznuté petláhve. Tak pokud bych měl regál, kde by byli nad sebou 4 maltovníky, tak bych musel zalévat jen tu vrchní.

Je tu hodně proměných, tak stejně potrvá několik let než bych se pustil do toho ve velkém, kdybych měl na to peníze.  Tento rok se ukázalo, že díry v dně maltovníku je problém. A ted se ukáže, že je možná menší než mít díru z boku. Když jsem měl díry na dně, tak jsem musel zalévat tolik, abych je přeléval. Pak se půda nasákla vodou. A to jsem měl jen 3 díry na dně.  Voda, kterou se bude zalívat, tak bude hnilobná, voda z mytí a možná i moč. A asi bych měl minimalizovat kontakt s části rostlin, které budu jíst.

Teoreticky budu mít ve maltovníkách celý rok něco zasazeno, i když budou venku na mrazu.


SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie a Hydroponie v praxi
« Odpověď #37 kdy: Září 21, 2018, 09:28:06 dopoledne »
Jestli máš na mysli hydroponické pěstování rostlin, tak nemůžeš použít klasickou zeminu. Ostatní závisí na způsobu pěstování, který zvolíš. Např. pěstování v nádobách s keramzitem, kde by se měly udržovat 3 zóny - spodní vrstva keramzitu, která je trvale zaplavená, středníů vrstva, která se střídavě zaplavuje a střídavě prosychá a horní vrstva, která je suchá. Takhle jsem kdysi pěstovala pokojovky  :)

Obávám se, že hnilobná voda jim nebude dělat dobře. I u aquaponického systému se používá filtr nebo usazovací nádrž mezi nádrží na ryby a hydroponickou zónou.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #38 kdy: Září 21, 2018, 09:39:23 dopoledne »
Tak můj systém nazývejme pseudohydropnie. Myslím si, že většina půjde do toho, protože je to nejlevnější model, kdy se může využít zbytky a i bobky.


 


SoňaR

  • Host
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #39 kdy: Září 21, 2018, 09:54:03 dopoledne »
Tak to si nejsem jistá úspěchem, respektive jsem si téměř jistá neúspěchem... Pokud budeš hydroponicky pěstovat v klasické zahradní zemině, tak se dostáváš do kategorie "přemokřená půda". A když k tomu připočtu vodu takových kvalit, jaké jsi popsal, tak ta zelenina bude hojně napadána a likvidována hnilobou, plísněmi a škůdci. Je mi líto, ale opravdu nejde zkombinovat všechno a nejspíš se budeš muset rozhodnout, jestli budeš pěstovat hydroponicky, nebo klasicky. Vždyť tu zeleninu klidně můžeš mít v těch maltovníkách na konstrukci a tou vodou provádět jen obvyklou zálivku, aby se na dně nedržela voda.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #40 kdy: Září 22, 2018, 04:34:22 odpoledne »
Asi bych měl založit nové vlákno, ale protože u psedohydropinie používám zeminu, tak to dám sem.

Sakra, kde chcete sebrat organický materiál v PA době, abyste měli úrodnou pudu v květináčích. U hydroponie neřeším, protože složení živního roztoku je pro mně záhada a vyroba to samé. :)

Moje odhadovaná plocha na osobu je 400m2, ale počítám s normální zeminou na které rostla tráva. Když se bude hnojit, tak určitě bude potřeba menší plocha. Otázka, kde chcete brát to hnojivo.

Nejlepší jsou brambory,červená řepa, zelí, ředkve, řepy, cibule, konopí, dýně,cukety, rajčata, papriky, okurky, hrách. Vše se dá pěstovat na malé ploše a má krátkou vegetační dobu. Taky se člověk nají pořádně. Kromě hrachu je potřeba zalévat a proto je dobré mít v květináčích.


Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #41 kdy: Září 22, 2018, 06:20:22 odpoledne »
bitva o živiny.....já v truhíku nic nepěstoval, protože jsem na to línej....Každopádně, boj o živiny bude jednou ústředním tématem. Největší bolestí budou hnilobné bakterie, které nevím jak, udusí kořenový systém rostliny.Znám osobně několik úspěšných organických farem,které žijou a tvoří bez hnoje. Jde to, ale dře to. Musí se střídat plodiny, někdy i zamulčovat  protizákonně , nechat odpočnout a kdykoli to jen trošičku jde, valit zelené hnojení.Tohle kouzlo v truhlíkách nelze, pouze v zemi.A taky plečkování a provzdušnění hraje prim, protože při každé okopávce, každém plečkování se půda obohatí dusíkem. a Nebo zvířata, což je moje cesta.Potom můžu na tu svoji nabušenou půdu natáhnout netkanou textílii a radovat se z bezplevelného pěstování....Chtěl jsem se zeptat, v čem tkví ta výhoda těch škatulí s hlínou....

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #42 kdy: Listopad 02, 2018, 10:21:07 odpoledne »
Shawe, já s aquaponií trochu experimentoval. Vodu to uspoří protože se nevsákne do země. Ztráty jsou pouze drobné odpary a to co si vezme rostlina. Jako substrát jsem používal keramzit. Celkem spokojenost. Pak jsem se dal na pěstování rajčat v kýblech. Spodek kýblu jsem vysypal keramzitem, na to dal zeminu. Malou dírku jsem měl nad keramzitem, kvůli přelití. Keramzit sloužil jako rezervoár vody, já nemusel tak často zalévat a nikdy mi tam nic nesplesnivělo.
Jinak o  ...fonii mám celou knihu. Můžu ti ji půjčit. :)

Edit:
https://www.megaknihy.cz/domov-zahrada/196616-hydroponie-pro-kazdeho.html?utm_si=RFlidjRTZUc2TVRrMk5qRTJNVGsyTmpFMg==&utm_pab=0&matchtype=&network=g&device=m&creative=301889273258&keyword=&placement=&param1=&param2=&adposition=1o1&campaignid=1594022079&adgroupid=59670742025&feeditemid=&targetid=pla-436851164394&loc_physical_ms=9062903&loc_interest_ms=&searchtype=search&gclid=CjwKCAjw6-_eBRBXEiwA-5zHaU-IQWd7BNSXgjviyEDxF3F0gyOrDtwobIKU0BC6HdS-hO41D4IHqBoC84oQAvD_BwE
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #43 kdy: Prosinec 17, 2018, 04:29:30 odpoledne »
Tak jsem udělal zásadní rozhodnutí. V lednu si koupím 30 maltovníku 40l hranaté.
Budou mít odtok. Budu pouzivat zeminu.
Možná budu mít regál, který má 5 přihrádek a vejde se celkem 20 maltovníků.

Budu moc počítat spotřebu vody. Zjístím jak to roste. Regál s maltovníky budou venku.

Budu pěstovat tavolníky(do zeminy k.o. jablka) a břečtan(do zeminy dám vlašské ořechy).

Ve 4 maltovníkách budu na zkoušku pěstovat zeleninu, ale nevim jeste jakou.

Regál ma cca 160x70cm pkud ho tedy získam. Jinak budu asi mít ztracene bednení a hranoly.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #44 kdy: Září 25, 2019, 09:03:27 dopoledne »
Tak jsem udělal zásadní rozhodnutí. V lednu si koupím 30 maltovníku 40l hranaté.
Tak jsem to nerealizoval.:(



Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #45 kdy: Září 25, 2019, 09:04:00 dopoledne »

https://dluhopisy.futurefarming.cz/
Je to zajimavé a asi pro některé lidi ve městě to je budoucnost. V jedné tabulce tam chybí Spotřeba energie a surovin, kde by podle mně aquaponie prohrála. Taky zelenina nebývá moc energeticky vydatná. Pokud někdo je eko, tak místo salátů jí výhonky a plevel.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #46 kdy: Červen 19, 2023, 04:39:59 odpoledne »
Kamarát machruje s posledným štádiom hydropónie....brambor.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Tom82

  • Chlastovy chlapy
  • *
  • Příspěvků: 975
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #47 kdy: Červen 19, 2023, 04:57:39 odpoledne »
Tohle mne vždy fascinovalo, škoda že nám na takové pokusy prostory  ;D

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Aquaponie, Hydroponie a pseudohydropnie v praxi
« Odpověď #48 kdy: Červen 19, 2023, 05:03:50 odpoledne »
O to jsem se kdysi zajímal. Hodně info bylo na grower 😉
You cannot kill me as I am already dead!