Autor Téma: Topení infrapanely  (Přečteno 692 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Topení infrapanely
« kdy: Listopad 03, 2017, 04:11:11 odpoledne »
Cau, nevíte něco o topení infrapanely? Když si čtu o tom na internetu, tak se mi to zdá ideální. Když vezmu, že jen asi 10-20 dní v roce pořádně mrzne, tak tohle topení nemusí být nákladný.

SoňaR

  • Host
Re: Topení infrapanely
« Odpověď #1 kdy: Listopad 03, 2017, 04:16:43 odpoledne »
To má kámoška a nemůže si to vynachválit - lepší tepelný komfort, lepší využití tepla, nepráší se tolik... atd  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Topení infrapanely
« Odpověď #2 kdy: Listopad 03, 2017, 04:26:01 odpoledne »
já mam jen unibunku 2,5x5m. A mně stačí jen 15 stupnu, tak https://­www.topinfra.cz/­Infrapanel-PRIMO-400W­-d12.htm by mohlo stačit.Emotikona slightsmile
To je 9 Kč na den Emotikona slightsmile

Nalim

  • Host
Re: Topení infrapanely
« Odpověď #3 kdy: Říjen 27, 2018, 03:23:36 odpoledne »
Taky jsem uvažoval i o infrapanelech, a tak jsem testoval v koupelně asi 2,5 x 2,5 m jak el. odporové topidlo s ventilátorem o výkonu 1 + 2 kW, tak infratopidlo téže wattáže. Ani jeden způsob topení mě nenadchl, v obou případech zůstaly zdi i podlaha hodně dlouho úplně studené, leccos bylo i orosené. Není nad radiátor ÚT (1,4 kW při tepl. spádu tuším 90/70, což ale u nás nebývá, většinou topím(e) max. 60 °C).
El. topidla - ani jedno při výkonu na 1 kW nepoužitelné (ventilátor jen honí chladný vzduch, infrák sice nepráší, ale taky není vůbec znát), ale ani na 2 kW nic moc, jak píšu shora.
Tak jsem se odhodlal a právě instalujeme "nemoderní" lázeňský válec na dřevo, teď se nádrž dělá i nerezová, a pro tlakový systém. Vzpomínám (i) v tomhle směru na mladé časy, topeniště má 6 kW a "radiátor" s 90 l horké vody, to je taky jiná třída tepla.
Jasně, potřebuje to komín - ale i to se dá řešit.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Topení infrapanely
« Odpověď #4 kdy: Říjen 28, 2018, 10:40:35 odpoledne »
Infrapanely se dříve používaly dost často do málo izolovaných hal a skladů. Je to infrazářič - převažuje sálavá radiační složka, takže se nemusí topit na tak vysokou teplotu a člověk má podobnou tepelnou pohodu. Ale do unibuňky bych klidně zvažoval i ta lázeňská kamna....zatopíš, ohřeješ si i vodu, pokud máš tlaková můžeš ji zozvádět i na více odběrných míst. Sám jsem si je instaloval a nedám na ně dopustit....Mají uvnitř nerezového válce ještě výměník, který jsem připojil na solární kolektor...V létě netopím, a přesto má voda 60-65 oC Na víc neohřívám z bezpečnostních důvodů....A i přes zimu solár zvedne teplotu vody o 10-15 oC, takže se postará o předehřev a pár polen to dohřeje. Výkon na topeništi cca 8 kW. To elekrickým bojlerem neuděláš,  pokud nemáš výkonný průtokový ohřívač. Pokud je zdroj dřeva je to pro venkov stále levné dostupné elegantní řešení....A nerezové válce opravdu vydrží. Ty smaltované měly životnost 8-10 let.