Autor Téma: Jak si vyrobit z kusu plechu nůž?  (Přečteno 722 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Jak si vyrobit z kusu plechu nůž?
« kdy: Únor 06, 2017, 08:04:37 odpoledne »
Zkusme si představit, že na světě nejsou miliardy nožů. Nebo, že mně unesou mimozemštani a vyhodí mně na pustem ostrově, kde bude kus plechu. Nevím jaký plech. Dá se bez nástrojů a jen pomoci tření o kámen udělat něco jako nůž? A jaký kámen by musel být?

Při koukání na seriál prvních 100 mi připadalo, že udělali nože i meče z nějakého plechu.

Jestli se mám věnovat studium dělání nože z kamene nebo někde najít kuš plechu a rovnou  něj udělat nůž.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Jak si vyrobit z kusu plechu nůž?
« Odpověď #1 kdy: Únor 06, 2017, 08:13:09 odpoledne »
Ak budeš už na tej vesmírnej lodi, skús im tam radšej dáky šlohnúť.
A ak už čítaš knižku z doby kamennej, tak sa tam možno dačo dočítaš o obsidiáne, nožoch z mušle, a hrotoch z kosti. To enem pro jistotu, že by na tom ostrove nebol žiadny bordel, brusle ani plechovky.

Indiáni si robili ihly napr. aj z kosti z penisu https://cs.wikipedia.org/wiki/Pyjov%C3%A1_kost

Samozrejme nože sa odjakživa brúsili na kameni.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Prepper Nemo

  • Host
Re: Jak si vyrobit z kusu plechu nůž?
« Odpověď #2 kdy: Únor 06, 2017, 08:59:36 odpoledne »
Zkusme si představit, že na světě nejsou miliardy nožů. Nebo, že mně unesou mimozemštani a vyhodí mně na pustem ostrově, kde bude kus plechu. Nevím jaký plech. Dá se bez nástrojů a jen pomoci tření o kámen udělat něco jako nůž? A jaký kámen by musel být?

Při koukání na seriál prvních 100 mi připadalo, že udělali nože i meče z nějakého plechu.

Jestli se mám věnovat studium dělání nože z kamene nebo někde najít kuš plechu a rovnou  něj udělat nůž.

Nejsem žádný odborník (nožíř ani metalurg). Prostým selským rozumem si říkám, že by to i šlo.

1) Jak si plech vytvarovat do použitelného tvaru? Ohýbáním a stloukáním tvrdým kamenem by se asi dalo vytvarovat si nějaký použitelný tvar.
2) Ostří. Buď bude mít plech ostré hrany, pak není co řešit, pokud je mít nebude, o tvrdý kámen by se dalo ostří dosáhnout.
3) Ručka, madlo? Pokud to bude nutné a ohýbáním se vhodné madlo nevytvoří, napadá mne obalení konce kusem hadru, případně v kombinaci s kouskem klacku, kolem kterého bych plech obtočil (vytvaroval) a zajistil nějakým motouzem ...








Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Jak si vyrobit z kusu plechu nůž?
« Odpověď #3 kdy: Únor 06, 2017, 09:49:42 odpoledne »
Tak za prvé :
Tloušťka materiálu  =  minimálně 2 - mm.
Kvalita nateriálu     =  Lepší ocel, horší železo.

Pokud je tloušťka čepele  +2mm, nehrozí tolik náhodný ohnutí čepele.

Při horší kvalitě materiálu musí ostří co nejkratší. Úhel ostří 45°.
Ostří je tak krátký, že se špatně otupí.  A nevadí tolik, že není nůž zakalenej.
Zakalit nůž jde i v plních podmínkách.
Pokud nemáš možnost kovat, jde vyrobit nůž jeho vybloušením.

Nemáš výheň ?  Stačí vysavač :D
https://www.youtube.com/watch?v=DmfNokUpcSg

Kdo nemá flexu, ani jinej stroj, může vybrousit skoro jakýmkoli kamenem. Jenom to trvá trochu dýl.

Kdo to ale chce zkusit s vybavnou dílnou, taky to jde.
       https://www.youtube.com/watch?v=iexbuOmZW2c
Nebo nůž z pilníku. tenhle je kovanej, ale jde to i za studena, brousit kusem pískovce.
       https://www.youtube.com/watch?v=mO_6_Ri7yuo
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Moonfreez

  • ***
  • Příspěvků: 75
Re: Jak si vyrobit z kusu plechu nůž?
« Odpověď #4 kdy: Červenec 15, 2023, 06:39:15 odpoledne »
Tak jsem dnešní pařák využil a zalezl si do chladné dílničky a starému ostípanému  pilníku jsem dal druhý život.Holí chlupy,seká krásně tvrdé dřevo.Popuštěn plamenem aby nebyl tak tvrdý jinak by se zlomil.žádné překalování ani popouštění v troubě neproběhlo =D Tož uvidíme,první hokus pokus s pilníkovým najfem.Rukojet je ze dřeva bangkirai.Krásné tvrdé dřevo s červenohnědou barvou.Dřevo je odolné vudči houbám a plísním a používá se hlavně na terasy.